parlementair beroep op Daladier Het Duitsche Volksvermogen PROGRAMMA PINSD'AG 29 NOVEMBER 1938 De aangekondigde staking in Frankrijk. Premier stelt opheffing van den stakingsorder als voorwaarde voor bespreking. Naar Havas uit Parijs meldt heeft de fractie van de Union Socialist© Répu- blicaine den ministerraad voorge steld het parlement bijeen te roepen, ten einde te spreken over de decreten en zoo een algemeene staking te voorko men. Aan den minister van Openbare Werken is voorgesteld de zaak van de veertig-urige wei-kweek nogmaals in overweging te nemen. Minister de Monzie heeft zich daarop telefonisch in verbinding gesteld met minister-president Daladier, die als voorwaarde tot onderhandelen met de C. G. T. het intrekken van de stakings order heeft gesteld. Daladier zelf heeft Maandag een telegram ge zonden aan de prefecten en alle chefs van dienst waarin hij er aan herinnert, dat de neer legging van het werk een ernstige fout zou be- teekenen, welke den ambtenaar, die er zich aan schuldig maakt, voor ontslag in aanmerking zou doen komen. De opgave van geconstateerde afwezigheid zal door iederen chef van dienst moeten wor den opgesteld, met het oog op de toepassing van sancties. Zy zal per telegram worden toegezon den aan den minister-president. Daladier verzoekt tenslotte in het bijzonder melding te maken van „iedere propaganda, welke beoogt de stopzetting van het werk uit te lokken". Verantwoordelijke autoriteiten heb ben naar Retuer meldt uitdrukking ge geven aan het vertrouwen, dat de re geering in staat zal zijn een verlamming van het nationale leven door de alge meene staking, die voor Woensdag a.s. ontworpen is, te voorkomen. De voor naamste krachtproef zal te Parijs gele verd worden en een psychologisch be slissende factor zal zijn of de regeering al dan niet instaat zal zijn de transport diensten gaande te houden. Sommige ambtenaren verwachtten, dat de helft der autobusarbeiders zich zullen aanmel den en dat zelfs meer dan de helft der arbeiders bij den Metro zal opkomen. Er zullen geen troepen gebruikt worden om 'de staking te breken, doch de autobusremises zullen zwaar bewaakt worden en op eenigen afstand zullen cordons worden gevormd ter be scherming van de werkwilligen. Tevens zullen sterke afdeelingen mobiele garde patrouilleeren langs alle belangrijke autobusroutes. De sleutel stations van den Métro zullen eveneens zwaar bewaakt worden. Mogelijk zullen eenige kleine stations worden gesloten. Van betrouwbare zijde wordt geraamd, dat thans 12,000 man beschikbaar zijn te Parijs en in de onmiddellijke omgeving voor de handha ving van de orde. Deze manschappen behooren tot de mobiele garde, terwijl voorts politie in r burger aanwezig is, republikeinsche gardètroe- pen en gewone troepen. In het na afloop van de gisteren gehouden vergadering van het bestuur der C.G.T. uitge geven communiqué wordt gezegd, dat het be stuur kennis heeft genomen van de verschillen de voorbereidende maatregelen der vakvereeni- gingen voor de toepassing der genomen be- suiten. Het bestuur heeft met algemeene stemmen den tekst van een open brief aan Daladier goedgekeurd. „Onze beweging", aldus het schrijven, „is niet politiek. Zij is niet tegen uw buitenlandsche po litiek, doch tegen uw wetsdecreten, die de ar beiders wreed treffen. Daar gij de sociale wetten hebt willen weigeren zonder ons te hebben ge raadpleegd, in feite zonder voorafgaande bespre kingen de 40 uren week hebt willen afschaffen, hebt gij zelf den arbeiders tot het eenige doel matige protestgebaar, dat hun overbleef, ge dwongen: de staking. Kunt gij zeggen, dat deze tot 24 uur beperkte staking, daar alle veilig heidsmaatregelen genomen zijn, een revolution- naire daad is? Het is niet voldoende de waar heid te verdraaien om gelijk te krijgen. Gij schept er behagen in met een politiek doel te probeeren de openbare meening op te zweep en Wij, de C.G.T., stellen haar gerust: geen be zetting van fabrieken, geen betoogingen, geen vergaderingen, alles in orde en kalmte. Tot onze kameraden zeggen wij: Minacht allen, die u zouden raden tot daden, welke in strijd zijn met de beslissing der C. G. T. als onnoozelen of pro vocateurs. Het werk zal Donderdagochtend overal wor den hervat. Uw „algemeene mobilisatie" zal ei niet anders over beslissèn". In den brief doet de C. G. T. vervolgens uit komen, dat de werkelijke beteekenis der bewe ging zuiver economisch is. Na betoogd te heb ben, dat de C. G. T. niet gehoorzaamt aan bui tenlandsche invloeden,, noch aan druk, ver klaart de brief tenslotte, dat de staking op eco nomisch terrein zal blijven en niet op dat der politiek. Wie wel en wie niet zullen staken. In een oproep aan de leden deelt het bestuur van den Nationalen Bond van Post-, Telefoon- en Telegraafpersoneel mede, dat Woensdag de diensten niet zullen functionneeren, wat de mi nister van P.T.T. ook mag denken en zeggen. In een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parijsche bladen is eenstemmig besloten, dat van Dinsdagavond tot Woensdag avond gestaakt zal worden en dat de bladen Woensdag niet zullen verschijnen. De bond van Christelijke werklieden deelt me de, dat hij zijn standpunt ten aanzien der de creten handhaaft en wettige actie zal blijven voeren tot de door hem gelaakte maatregelen geheel of gedeeltelijk worden ingetrokken. Intusschen herhaalt de bond, dat hij de wet ten wil eerbiedigen en zich tegen een alge meene staking verzet. De bond van musici en artisten te Parijs heeft verklaard deel te zullen nemen aan de algemee ne staking. In het transportbedrijf is den arbeiders ge waagd melk en andere aan bederf onderhevige stoffen te vervoeren. Ook in het apothekersbedrijf zal het personeel °P zijn post blijven, eveneens in den genees kundigen- en gezondheidsdienst en de brand weer, terwijl de openbare bewakings- en vei ligheidsdienst, waterleiding en begrafenisdienst beperkt zal worden gewerkt. De bond van spoorwegpersoneel heeft aange kondigd, dat de spoorwegarbeiders de veiligheid cn de orde zullen handhaven, de spoorwegover gangen zullen bewaakt worden. De „Intransi- geant" bericht, dat slechts 35 procent van de spoorwegarbeiders het stakingsparool zullen na komen en dat de treinenloop vrijwel normaal zal zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft een dagor der aangenomen, waarin het vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken dat zij noodzake lijke maatregelen zal nemen om Woensdag, de normale ravitailleering van de bevolking en de vrijheid van arbeid te handhaven. Verder werd de sympathie uitgesproken met het personeel in gemeentedienst, dat zijn particuliere belangen achter stelt bij de belangen der stad. Deze mo tie werd met 47 tegen 0 stemmen aangenomen, aangezien de linksche partijen uit protest niet ter vergadering waren gekomen. Minister De Monzie. De Middenstandsbond heeft zich uitgesproken tegen de staking, evenals de Conféderation Syn- dicats Professionnels Frangais. De nationale vereeniging van onderwijzers heeft besloten het parool der algemeene sta king op te volgen. Het ministerie van onderwijs verklaart even wel, dat „alle inrichtingen van onderwijs zonder uitzondering Woensdagochtend open zullen gaan". Het heeft een circulaire gezon den aan de rectoren en de inspecteurs dei- academie. Volgens een bericht uit Duinkerken zijn aldaar 5000 metaalbewerkers in staking ge gaan toen de arbeidersafgevaardigden daartoe het parool gaven, nadat het werk aanvan kelijk normaal was hervat. De minister van Arbeid heeft be kend gemaakt, dat uit verklaringen, die tot hem gericht zijn door leiders van groepeeringen, blijkt, dat de groote magazijnen, de banken, crediet- instellingen en verzekeringsmaatschap pijen Woensdag den geheelen dag in geheel Frankrijk geopend zullen zijn. Hun normale werkzaamheden zullen verzekerd worden. De nationale federatie waarin de hoogere bestuursambtenaren vereenigd zijn, heeft haar bureau afgevaardigd naar Reynaud, wien het de verzekering gaf, dat de federatie volledig zal medewerken voor een reorgani satie der openbare diensten. De Union fédérale du Sudest, waarbij 45 vakvereenigingen aangesloten zijn, publiceert een communiqué, waarin zij „krachtig pro testeert tegen de door de C. G. T. opgelegde richtlijnen en alle kameraden uitnoodigt, zich Woensdag op hun werk te melden en niet deel te nemen aan een drijverij, die vooral onder de huidige omstandigheden misplaatst is". De nationale bond van tabaksverkoopers, welke meer dan 15000 leden telt en de radicale bond van ambtenaren en gepensioneerden hebben zich. tegen staking uitgesproken. Personeel der Renaultfabrieken ont slagen, maar kan weer solliciteeren. De directie der Renault-fabrieken heeft een schrijven gezonden aan elk der 28.000 arbei ders der fabrieken, waarin met name wordt verklaard: „Door op Donderdag 24 November het werk neer te leggen, hebt gij de overeenkomst verbroken, welke u met onze maatschappij verbindt. Wij kunnen van deze daad slechts acte nemen, zooals wij u op 24 November door aanplakbrieven in en bij de fabriek hebben medegedeeld. Indien gij wenscht te solliciteeren naar een betrekking bij onze maatschappij, zoudt gij er wel aan doen in den ingesloten omslag het hierbij gevoegde verzoek in te zenden. Dit zal ons in staat stellen de mogelijkheid te overwegen u een nieuwen werkkring aan te bieden". Leden der ontbonden IJzeren Garde de daders. Havas meldt uit Boekarest, dat twee studenten, leden der ontbonden IJze ren Garde, gistermiddag een aanslag hebben gepleegd op den rector van de universiteit te Cluj (Klausenburg), prof. Stefanescu Goanga. De rector, die op weg was naar de universiteit, werd door revolverschoten ernstig ge wond. Een politiebeambte, die probeer de de beide daders te arresteeren, werd door verscheidene schoten gedood. De twee aanvallers wisten te ontkomen. De professor, die nog even bij kennis kwam, heeft verklaard in de daders gewezen studenten te hebben herkend. In de regeering van Tatarescu was Goanga onderstaatssecretaris van openbaar onderwijs. Hij had maatregelen doen nemen tegen stu denten en zelfs professoren, die actief aan de politiek deelnamen. Hij verbood politieke be sprekingen en het dragen van insignes in de universiteitsgebouwen. De IJzeren Garde werd naar men weet in Februari ontbonden. De leider Codrean-u werd indertijd veroordeeld. Na dezen aanslag acht men het te Boekarest thans duidelijk, dat de IJzeren Garde, welke „van elders" steun ontvangt, een geregelde terroris tische campagne op touw heeft ge zet, aldus meldt Reuter. Een der leden is gisteravond gearresteerd toen hij uit de provincie te Boekarest aan kwam. Men beweert, dat hij in het -bezit was van instructies voor de leiders om een anti- semietische campagne te beginnen, ook in het oude koninkrijk. Een andere gearresteer de koerier bleek in het bezit van springstof fen te zijn. De politie heeft strenge maatregelen genomen en verklaard, dat zij degenen die trachten een anti-semietische cam pagne in het oude koninkrijk te ont ketenen, niet zal sparen. Te Cluj zijn vele arrestaties verricht. Alle studententehuizen worden afgezocht op zoek naar verdachte elementen. Vliegboot van de Imperial Airways verongelukt. Vier der inzittenden gedood. Een vliegboot van de British Im perial Airways, de „Calipurnia", is tusschen Alexandrië en Bagdad ver ongelukt. Het toestel is terechtgeko men op het Ramadimeer, naar het schijnt bij een landingspoging tij dens een zandstorm. Men vreest, dat drie personen zijn verdronken en onder het wrak in de modder liggen. Van de rest van de bemanning, welke uit zes personen be stond, is een gedood en twee gewond. Verscheidene mailzakken zijn gescheurd en honderden brieven liggen over het meer ver spreid. Men hoopt het grootste deel van de mail te kunnen verzamelen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het slechte zicht. Ook een ernstig vliegongeluk Australië. Uit Brisbane verneemt Reuter, dat een mi litair amphibievliegtuig dat nasporingen deed naar een vermiste vrouw, op 50 mijl van Brisbane verongelukt is. Vier inzittenden kwamen op heb leven. Roemeenscli lioogleeraar neer geschoten. Anthony Eden naar Amerika. Gast van den Amerikaanschen Bond van Industriëelen. De vroegere Engelsche minister van buiten landsche zaken Anthony Eden heeft erin toe gestemd naar de Vereenigde Staten te komen om een toespraak te houden op de jaarlijk- sche vergadering van de „National Association of Manufacturers", welke op 12 December a.s. zal worden gehouden. De vergadering is bekend onder den naam „Congres van den nationalen bond van industrieelen". Eden zal spreken over „democratie en de moderne wereld". De rede zal per radio worden uitgezonden De voorzitter van den bond heeft verklaard, dat Eden vermoedelijk de volgende week Engeland zal verlaten en omstreeks veertien dagen weg zal blijven. Hij voegde hieraan toe, dat geen politieke bedoeling heeft voor geweten en dat men met belangstelling zal luisteren naar wat Eden te zeggen zal heb ben Chamberlain in de eerste helft van Januari naar Rome. Lord Halifax zal den premier vergezellen. Officieel wordt te Londen mede gedeeld, dat de Engelsche minister president Chamberlain en de minister van buitenlandsche zaken, Halifax, in de eerste helft van Januari een be zoek aan Mussolini zullen brengen. Een betoog van burgemeester Krogmann en de schuchtere critiek daarop BERLIJN, 22 November 1938. (Van onzen correspondent. den voortgebracht voor kindskinderen!" onze kinderen en In een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken wordt gezegd: „Op de bijeenkomst te München heeft Mussolini den Britschen minister-president voorgesteld een bezoek aan Rome te komen brengen. Daar de gelegenheid voor dat bezoek zich gedurende het komende parlementsreces zou kunnen voordoen, is geïnformeerd, of een datum in de eerste helft van Januari zou schikken. Zijne Excellentie heeft geantwoord dat het hem in beginsel aangenaam zou zijn in dien tijd bezoek van den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken te ontvangen". De diplomatieke redacteur van Reuter meldt dat het bezcek van Chamberlain aan Mus solini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlain's politiek van het tot stand brengen van persoonlijk contact in het be lang van den Europeeschen vrede en de goede betrekkingen. Het bezoek is een onmiddellijk uitvloeisel van de conferentie te München. Het is bovendien eén toepassing van Cham berlain's stelling, dat men den vrede niet kan verwerven door te blijven zitten en er cp te wachten. Officieel is nog niet bekend, welke onder werpen besproken zullen worden, doch men is van meening. dat het bezoek zal leiden tot een nieuwe versterking der wederzijdsche be trekkingen De Spaansche puzzle Volgens Havas is het duidelijk, dat een der doeleinden van Chamberlain's reis naar Rome een regeling van het Spaansche- pro bleem is. De stappen van Hemming te Bur gos schijnen namelijk tot dusver deze kwestie niets verder te hebben gebracht. Daar de op lossing van het vrijwilligersvraagstu-k meer in Rome dan in Burgos en Berlijn moet wor den gezocht, kan de Brltsche regeering hopen daar betere resultaten te bereiken. Bovendien gelooft men volgens Havas te Londen, dat Chamberlain zich bij zijn bezoek aan Parijs bereid heeft verklaard alles te doen om een toenadering tusschen Frankrijk en Italië te bevorderen. Ten slotte schrijft men aan Itaalië de bedoeling toe om bepaalde eischen ten aanzien van het öuez-kanaal ter sprake te brengen. NDER den verschen indruk van het verwijt uit eigen boezem, dat wij met ons niet te onderschatten nationaal vermogen boven onzen stand leven, is het wel interessant min of meer officieele Duitsche beschouwingen te volgen over het huishouden van een volk zonder goud-reserve, dat op waarlijk grooten voet leeft in zijn openbaar leven en in zijn particulier leven zich niet over materieel gebrek kan beklagen. Burgemeester Krogmann beweert, dat „een volk door bezwaring met binnenlandsche schulden geen duit armer wordt". Hij wil vooreerst den buitenlandschen criticus be wijzen, dat de wereld in een revolutie van economisch denken leeft en voor een omwen teling van alle economische waarden staat. Overtuigd van de voortreffelijkheid der Duit sche methoden op economisch gebied verlangt hjj van het buitenland, het eigen economi sche leven aan een grondige critiek te onder werpen, in plaats van zich tegen Duitschland te keeren. Hij beklaagt er zich over, dat het buitenland zich voor alles bezig houdt met Duitschland's financieelen toestand en vol verwachting den financieelen ondergang van Duitschland tegemoet ziet. Hij meent daartegenover te kunnen vast stellen, dat Duitschland's openbare schuld veel minder is dan die van andere landen. Zij zou bedragen per hoofd in Duitschland 470 R.M., in Amerika 741 R.M., in Frankrijk 760 R.M. en in Engeland 2015 R.M. De hoogte der binnenlandsche schuld heeft naar zijn mee ning op het geheel van het volksvermogen volstrekt geen invloed. Door binnenlandsche schuld wordt het vermogen van een volk niet grooter of kleiner. Beslissend is, of in over eenstemming met de binnenlandsche schuld waarden geproduceerd werden, die het volks vermogen vergrooten, of dat slechts het ver bruik gestegen is, dus waarden werden ver nietigd. Duitschland ging den eersten weg. Het volk acht hij rijker geworden, omdat het door zijn arbeid nieuwe blijvende waarden deed ontstaan. Als waarden, waaruit een volksvermogen zich samenstelt, noemt hij den grond met zijn natuurlijke schatten, huizen werkplaatsen, verkeersmiddelen, fabrieken, voorraden ver- bruiksartikelen. Zijn deze vermogenswaarden in Duitschland grooter geworden? Om deze vraag met een volmondig ja te kunnen beant woorden, meent hij, dat het voldoende is de Duitsche landen te doorkruisen. Wij hebben een tocht gemaakt door ver schillende Duitsche gouwen en kunnen slechts bevestigen, wat hij zegt van de tallooze mo derne huizen en nieuwe fabrieken, die in de laatste vier jaren zijn gebouwd, van woeste gronden, die vruchtbaar zijn gemaakt, van ge draineerde weidegronden en gewonnen polder land en van de vele tuindorpen, die als 't ware uit den grond zijn verrezen. De akkers bren gen meer voort. De spoorwegen zijn gemoder niseerd en uitgebreid. Nieuwe schepen zijn ge bouwd. Het aantal auto's is geweldig gestegen, De dankbare en zeer optimistische burge meester idealiseert dan de werken der weer macht, die naar zijn meening het Duitsche volk „getrost" gerust bij zijn waardebe- zit kan meerekenen. Hij zegt: als de koop man of de fabrikant een brandladder, een vuurvaste zoldering en een brandkast als ac tieve posten in zijn balans opneemt, hoeveel temeer heeft dan een volk het recht de schut van zijn land, zijn woningen en werkplaatsen te rekenen tot zijn waardevol bezit. Herr Krogmann is burgemeester, maar stel lig geen vakman in geldzaken. Daarvoor is zijn betoog, in tegenspraak met de zware taal der beursberichten, te helder en cok te naief. Hij zegt o.a. ook, dat 't er heelemaal niet op aan komt, of de menschen een groot of klein tegoed hébben bij de banken of spaarpennin gen bij de spaarbanken, het volk in zijn geheel is er geen cent rijker door. Het komt er maar op aan, meer te produceeren dan te verbrui ken. Binnenlandsche schulden kunnen dan nooit gevaarlijk worden, wel schulden aan het buitenland. Hij beweert, dat schuld aan het buitenland het volksvermogen evenzeer ver mindert als verkoop van Duitsche vermogens waarden aan den buitenlander. Daarentegen wordt het volksvermogen grooter door terugbetaling van buitenlandsche schulden en het scheppen van waarden in het buitenland en van een tegoed bij buitenland sche banken. Als hij heeft vastgesteld, dat het Duitsche volksvermogen in de laatste jaren gegroeid is, dat sedert 1933 de buitenlandsche schuld „met milliarden" verminderd is en de balans in alle deelen „erheblich" kolossaal- passief is, zegt hij: „Und nun meine lieben Auslandskritiker, eine Gewissensfrage". Is de constructie van een volkseconomie, die op zulke prestaties lean wijzen, verkeerd? Zeker! ze heeft 't menigen volksgenoot lastig gemaakt. Een oude water molen is gemakkelijker te bedienen dan een moderne machine, maar deze machine wordt steeds verbeterd. Beslissend is de prestatie, het succes. Dan gaat hij voort: „Jullie zouden ons zoo graag weer laten deelnemen aan de zegeningen van je oude watermolen. Waar zijn je prestaties en je succes? Wij hebben waar in) E burgemeester heeft in het binnenland JLJ' met zijn beschouwing meer opzien ge baard dan in het buitenland, te oordeelen naar de informaties bij de vakbladen, waarbij1 stemmen zijn opgegaan tegen 's burgemees ters theorieën. Dat gaat echter zoo maar niet. Herr K. is een overheidspersoonDe vak man schrijft in het Wirtschaftsblatt, dat, als in zijn lezerskring beweerd wordt, dat Herr K. toch klaarblijkelijk ongelijk heeft, hij deze opvatting, die nog niet de „Umwertung der Werte" erkent en gezondheid en welstand eener volkseconomie nog naar zuiver handels opvattingen afmeet niet deelt!" Wat kan de man zonder gevaar voor zijn ge moedsrust er anders van zeggen! Toch komt hij bedenkelijk in gevaar, als hij er onmid dellijk op laat volgen: „Tot op zekeren graad heeft burgemeester Krogmann zonder twijfel gelijk. Het komt er nu maar op aan, dezen graad te ontdekken. Dat is tot op zekere hoogte mogelijk." Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat hier woordelijk en in dezelfde di recte opvolging van zinnen is weergegeven, wat de vakman neerschreef dan heeft men een idee van de schuchtere en kronkelige re denatie van een persman, die door zijn trouwe lezers uitgenoodigd wordt kleur te bekennen en te polemiseeren met een overheidspersoon. Geen mensch is er op economisch gebied wijzer door geworden. Maar ieder denkt er het zijne van! H. L. De „Edda" kous uit de gratie. „Misbruik der historische symbolen". Op officieel verzoek zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn zal men naar een anderen naam moeten omzien voor de „Edda" kousen, ge noemd naar het dochtertje van generaal- veldmaarschalk Goering. Bij de geboorte van Edda adverteerden twee zaken, een te Berlijn en een te Hagen in Westfalen, onmiddellijk den verkoop van „Edda" kousen. Laatstge noemde zaak ging zelfs zoo ver om dit artikel te adverteeren als „Edda, de kwaliteitskous". Het is beiden zaken thans verboden het handelsmerk „Edda" te gebruiken, omdat „de Duitsche natie niet wenscht, dat haar hoogste historische symbolen misbruikt worden voor laag-bij-de-grondsche reclame, en weigert artikelen een misplaatste populariteit te geven door het gebruik van den naam van Goering's dochtertje Edda". OE GERUCHTEN OVER SIR OSWALD MOSLEY. Met betrekking tot de berichten, volgens welke Sir Oswald Mosley in December 1937 te München in het huwelijk zou zijn getre den publiceert de British Union of Fascists 'n verklaring, waarin categorisch wordt beweerd dat Mosley sinds twee jaar geen enkel maal naar Duitschland is geweest. Bijgevolg, aldus de verklaring, vormt het zgn. document van December 1937 een vervalsching of wel be staat het in het geheel niet. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Be richten, gramofoonmuziek (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Vioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 2.45 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Het Burlesco- ensemble en gramofoonmuziek. 4.45 Felici taties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramofoon muziek. 6.30 Taalles en causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. Causerie over leerbewer- king. 8.00 Berichten A. N. P., herhaling S.O.S.-berichten. 8.15 Ketting-Avond, m.m. van sprekers, vocaal solisten-ensemble, het N.C.R.V.-orkest en solist. 10.00 Berichten A.N.P., actueel programma. 10.30 Orgelspel. 1-0.45 Gymnastiekles. 11.00 Het NCRV-Sa- lonorkest. 11,25 Gramofoonmuziek. 11.50— 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VAR A-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten). 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbei ders in de Continubedrijven. 11.40 Voor werk- loozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Be richten. 12,171.45 VARA-orkest en gramo foonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.006.30. De Ramblers. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Cau serie „Verzekering van middenstand en kleine zelfstandigen". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Fëlicitaties. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Cau serie „Vernieuwing van opvoeding en onder wijs". 8.00 Herhading SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8,16 VARA-orkest. 9.00 Declamatie. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonmu ziek. 10.00 Berichten A.N.P., 10.05 Solisten concert. 10.30 Fantasia. 10.50 Het Rotter- damsch Philharmonisch orkest, de Stem des Volks en solisten (opn.) 11.20—12.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 1.2511.50 Pianovoordracht. 12,10 Het BBC-Welsch-orkest m.m.v. solist, 1.05 I-Iarry Engleman's kwintet. 1.35 Zang. 2.002.20 De clamatie.. 3.10 Frank Rea en zijn orkest. 3.50 Een sectie van het BBC-Northern-Ireland- orkest, m.m.v. solist. 4.20 Vesper. 5.05 Gra mofoonmuziek. 5.40 Hugo Rignold en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie „White hall Tour". 6.55 Pianovoordracht. 7.20 St. Andries-dag-programma. 8.05 Weekoverzicht. 8.35 Het BBC-Symphonie-orkest, het Phil harmonisch koor en solisten. (9,259.45 Be richten). 11,25 Jack Jackson en zijn Band. 11.50_12.20 Gramofoonmuziek (Jazzmuziek). RADIO PARIS 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Giar- dino-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Laurent-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Pia novoordracht. 5.25 Ellis-orkest. 6.35 Pia novoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Vioolvoordracht. 8.35 piano-voordracht. 8.50 Cello-voordracht. 9.20 Variétéprogrammaè 10.50 en 11.20—11.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Schuppo-orkest. 12,35 Omroep-Amusementsorkest. 1.30 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten. 5.40 Piano en viool. 6.35 Verzoekconcert. 7.30 Omroep orkest, dansgroep en solisten. 9.35 Gramo foonmuziek. 9.50—11.20 Heinz Fischerês or kest. BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Het Omroepkleinorkest. 1.50—2.20 Gramofoon muziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.50 en 6.50 Gramofoonmuziek.. 7.20 Het Omroepdans- orkest. 8.20 en 9.20 Het Omroepsymphonie- orkest. 10.30 Zang en harmonika. 10.30— 11.20 Het Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Geo Bogaert's orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Jean Omer's oryest. m.m.v. solist. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Vioolvoordracht. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radio-too- neel. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Quatre- mains. Ï0.05 Gramofoonmuziek. 10.3011.20 Dansmuziek (Gr. pl.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Vioolvoordracht. 8.00 Interview. 8.20 Carl Woitschach's blaasorkest. 9.20 Berich ten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Uit Weenen: Het Omroep-Amu-^ sementsorkest, citherkwartet en solisten,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7