Overdracht van het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Raad Beverwijk. Reeds met ingang van 1 Januari 1939- Litteraire antteekeni n gen. Bevredigende regeling mef het Provinciaal bedrijf. De begrootingen voor 1939 in behandeling. Na een besloten vergadering van ruim een uur heeft de gemeenteraad gisteravond besloten het gemeente lijk electriciteitsbedrijf per 1 Janu ari 1940 aan de Provincie over te dragen. In aansluiting hierop werd voorts besloten met het P.E.N. een over eenkomst aan te gaan, waardoor de voerneming van het bedrijf reeds per 1 Januari a.s. haar beslag zou krij gen. De voorstellen, die B. en W. omtrent deze aansluiting deden waren ais volgt samen gevat: a. het gemeentelijk electriciteitsbedrijf per 1 Januari 1940 over te dragen aan de pro vincie Noc<rdholland, zulks op grondslag van de van de zijde der provincie ontvangen aanbiedingen; b. in verband met het sub a. bepaalde machtiging te verleenen tot het aangaan van een overneraingscontract; c. ter uitvoering van dit contract met de directie van het Provinciaal Electriciteits bedrijf een regeling aan te gaan, waarbij het P.E.N. gerechtigd wordt om op. over of in de wegen, straten enz., van of onder be heer van de gemeente, aanwezige electrici- teitswerken daarin, daarop of daarover te hebben in stand te houden, te vernieuwen en daarvan of daaruit te verwijderen. De heer E ij k e n s wensehte een woord van dank te richten tot den heer H. J. de Groot, directeur van de Gemeentelijke Lichtbe- drijven, die de onderhandelingen met suc ces en als een goed koopman voor de meente heeft gevoerd. Ook B. en W. bracht spr. dank en hij hoopte, dat dit besluit zijn heilzamen invloed in de toekomst niet zal missen. Spr. was zeer dankbaar, dat den ge meente zich niet aan arbitrage behoeft te on derwerpen. De heer Visser meende, dat de raad dit besluit niet zoo gemakkelijk zou hebben ge nomen, wanneer hier geen sprake was van een machtspositie. Het P. E. N. heeft vroeger de gemeente noodig gehad voor de stroomdis- tributie nu neemt zij de mest winstgevende bedrijven van de gemeente af. De heer S t e y n vond pessimistische over wegingen niet noodig. De Provincie zal nu de bevolking voorzien van dat prettige en ge makkelijke electrische licht. Het gas zal be houden blijven als onze warmtebron. De heer Passchier zei, dat de belangen van de burgerij den raad voor oogen hebben te staan bij het nemen van dit besluit. Met het oog op de toekomst meent spr. dat Be verwijk met dit besluit is te feliciteeren. Hoewel de heer Vink aanvankelijk op principieele gronden tegen de overdracht was, kan ook hij, na alles overwogen te heb ben, zich voor het voorstel verklaren.. De heer Van Groningen ging accoord met het door den heer Sfceyn gesprokene. Wethouder Van Dok herinnert er aan, dat Provinciale Staten destijds reeds hebben besloten de bedrijven te centraliseeren. Dit besluit is natuurlijk uitgevoerd en zoo was nu Beverwijk aan de beurt. Van een machts kwestie is hier dan ook geen sprake, immers het besluit is genomen door een instantie, waarin alle groepen van de bevolking ver tegenwoordigd zijn. De heer Rollenberg zegt, dat het er hier maar omgaat of we het belang van de burgerij dienen. Geen enkele communist zal een besluit van de Provincie goedkeuren, wan neer het nadeelig is voor de gemeente. Wij houden niet van aanpassen zegt spr. Het voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen evenals het voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst met de provincie inzake de overneming van het bedrijf door de provincie met ingang van 1 Januari a.s. in- plaats van 1 Januari 1940. Als grondslag voor de daarvoor aan de gemeente uit te keeren vergoeding zal aanvaard worden het batig saldo, dat de gemeentelijke exploitatie in 1939 volgens de ontwerp-bedrijfsbegrooting voor dat jaar zcu opleveren terwijl deze be- gTooting als richtsnoer voor de uitgaven en inkomsten behalve den stroomverkoop zal gelden. Hamerstukken. Achtereenvolgens werden aangenomen de voorstellen: tot het aanvaarden van de voorwaarden door de regeering gesteld voor het genieten van Rijksonderstand over 1938 en tot vast stelling der 9e wijziging der gemeentebegroo- ting 1938; toe te treden tot de Fraude-risico-Onder- linge van gemeenten; tot wijziging der leeningsvoorwaarden in zake de obligaties der NV Centrale Ammoniak- fabriek te Weesperkarspel; tot vaststelling van onderwijsvergoedingen, Hierna stelde de voorzitter de begrootingen Voor het dienstjaar 1939 aan de orde. Algemeene beschouwingen. De heer R ij k e n s mist in de begrooting nog een bemoedigend aspect. Eenerzijds dalen de belastingontvangsten, anderzijds stijgen de uitgaven voor steunuitkeering aan werkloozen «n armenzorg. Vooral nu Beverwijk heel wei nig geld heeft kan spr. nog wel bezuinigingen Aanwijzen, b.v. heeft spr. gezien, dat voor gesteld wordt het politiecorps uit te breiden. Hij acht dit niet verantwoord. Op vele posten kan bezuinigd worden. Wij moeten op de kleintjes letten. De belasting druk is bijna ondragelijk en spr. koestert de vrees, dat nog welgestelde burgers de ge- meente zullen verlaten. Het gemeentebestuur zal er naar moeten streven om de welgestelde burgers naar Bever wijk te trekken. Spr. had ook nog eenige wenschen. Van het grootste belang acht spr. het, dat de jeug dige werkloozen aan het werk komen in kam pen of in centrale werkplaatsen. Ook wensehte 'spr,. <jen betere exploitatie van de badplaats. jjUg.'iii het ïapport van prof. Van Grinten en Donner over de fusie zelfs een benijdenswaar dige welvaartsbron wordt genoemd. Hij ver zoekt voorts voor de over het algemeen arme bevolking van Wijk aan Zee eenige soepel heid te willen betrachten betreffende den bouw van zomerhuisjes. Tenslotte uit spr. zijn erkentelijkheid voor de goede verhoudingen tusschen de fracties en raad en college, De heer Visser betoogt, dat de raad tegenwoordig slechts de groepeering van de cijfers heeft goed te keuren. Geestelijke en moreele herbewapening noemt spr. prachtig, maar daarvoor zal men offers moeten bren gen. De politieke verhoudingen in den raad bespre kend zegt spr. niet ten onrechte tegen de ver kiezing van een soc.-dem. wethouder te zijn geweest. Over eenige besluiten, waaraan de S.D.A.P. medewerkte toont spr. zich allerminst tevreden.. Sinds de S.D.A.P. uit de oppositie is eet zij uit de hand van de katholieken, aldus de heer Visser en de katholieken houden een hongerstaking om op hun beurt wat uit de hand van de S.D.A.P. te kunnen eten. Spr. heeft het de S.D.A.P. zeer kwalijk genomen., dat zij heeft medegewerkt aan de opheffing van Maatschappelijk Hulpbetoon en aan het besluit tot oprichting van een katholieke hu ishoudschool De heer Rollenberg (comm.) las een lang betoog voor, waarin hij fulmineerde tegen regeeringsbesluiten, die de gemeenten maar hebben uit te voeren, tegen het zenden van jeugdige, zelfstandige personen naar het Leger des Heils, enz. In den b ree de wijdde spr. uit over de democratie, die echter alleen het com munisme ten volle kan brengen. De heer Van Groningen Cs.d.) was van meening, dat het roodzwarte front in Bever wijk juist een uitvloeisel is van een gezonde democratie en een getrouwe afspiegeling van de samenstelling van den Raad. Spr. drong er voorts op aan, dat de gemeente ook haar aandeel zal krijgen van hetbedrag van 6( millioen, dat de regeering voor werkverschaf fing heeft beschikbaar gesteld. Met nadruk vroeg spr. aan B. en W. vooral goed onder scheid te maken tusschen werkverschaffing en werkverruiming. Wat het uibreldingsplan betreft hoopte spr. dat B. en W. rekening zullen houden met den aanleg van speelterreinen voor de jeugd en met den bouw van arbeiderswoningen. De heer Passchier (A.R.) wees op de stijging van de schuld der gemeente. De ge meenteraad zal hebben mede te werken aan bezuinigingen waar dit maar mogelijk Is. Beverwijk verkeert in een nog moeilijker positie, omdat de gemeente groeiende is, zoo dat ook voor de toekomst gelden gevoteerd moeten worden. Dankbaar was spr. voor de gunstige gevol g-en van de werkloozen-spaarregeling. Ook de steunregeling voor de kleine' tuinders werkt bevredigend, als is zij niet zoo gunstig als die, welke voorheen in Beverwijk gold. Tenslotte was spr. van oordeel, dat het niet juist was een adres naar de Kroon te zenden over de stichting van een R.-K. huishoudschool. Ook op dit punt moet men samenwerken. Tenslotte verzocht hij de aandacht van het college voor den slechten toestand van de we gen, vooral in de buitenwijken. De heer Steyn (V.-D.) wilde niet in herha ling treden ten aanzien van de hier geuite wen schen, die hij onderschreef. Spr. hoopte, dat B. en W. hun moeilijke taak eensgezind zullen ver richten. De heer Van Doorn (R.-K.) hield een uit voerig betoog over de beteeken is van de demo cratie en over de richtlijnen van de gemeente politiek. De heer Vink (R.-K.) wilde bij het treffen van bezuinigingen de volkswelvaart niet uit het oog verliezen. In dit verband wilde spr. reeds nu de aandacht vestigen op de nieuwe verhou ding tusschen Rijk en Gemeente. Vooral ten aanzien van de forensenbelasting achtte spr. onze gemeente in een ongunstige positie. Spr. was voorts van meening, dat er in Be verwijk nog veel productief werk is, o.a. het bouwen van arbeiderswoningen, waaraan een nijpend gebrek zou bestaan. Voorts moeten be tere woningen gebouwd worden teneinde belas tingbetalende burgers te trekken. Eveneens brak spr. een lans voor den bouw van woningen voor groote gezinnen. Tenslotte bepleitte hij de instelling van een commissie van advies voor de werkverschaffing. Iïet college antwoordt. De voorzitter, de sprekers beantwoor dend zei, dat bij de beschouwing van deze be grooting een voorzichtig en nuchter optimisme gerechtvaardigd was. Daarvoor zijn zeker symp- tonen aan te wijzen. Vanzelfsprekend zal het college naar beste we ten de belangen van de gemeente voor oogen houden. Wethouder Out (R.-K.) constateerde, dat het college er wat de critiek op zijn beleid be treft gunstig af komt. Wat de opheffing van Maatschappelijk Hulp betoon aangaat wilde hij toch opmerken, dat de dienst precies op dezelfde wijze wordt uitge roerd. Wat mogelijk is wordt gedaan. Wethouder Van Dok (s.-d.) had een aan duiding verwacht van de posten, waarop bezui nigd moet worden. Dat dit niet geschiedde be wijst reeds hoe moeilijk het is. Van den heer Visser had spr. gaarne vernomen, waarin hij als s.-d. wethouder zoo tekort zou zijn gescho ten. B. en W. werken onder moeilijke omstan digheden, maar een lichtpunt is, de gunstige ligging van Beverwijk, waarvan in de toekomst zeker resultaten zullen verwacht mogen worden. Daarvoor zijn reeds verscheidene maatregelen genomen, zooals de voorbereiding van 't streek plan en het uitbreidingsplan, het aanleggen van een rioleering, het ontwerpen in de toekomst van goede verbindingen met den grooten ver keersweg enz. De bebouwing zal in de eerste plaats gericht zijn op het voorzien in behoeften voor alle cate gorieën. Tenslotte wilde spr. mededeelen, dat op de wijze, waarop de zaken in het college 'be sproken worden, geen enkele aanmerking zou zijn te maken. De voorzitter wees er nog op, dat men zich omtrent de schuldenlast van de gemeente geen onnoodige zorgen behoeft te maken. Deze schuldenlast is niet overmatig groot en de af lossing is zeer solide ingericht. In tweede instantie voerden nogmaals het woord de heeren Rijkens, Visser, Rollenberg, Van Groningen en Vink, waarna de voorzitter de vergadering verdaagde tot Vrijdagavond 7 uur De overdracht van liet Electriciteitsbedrijf Gunstige voorwaarden voor de gemeente. Zooals uit ons raadsverslag blijkt heeft de ge meenteraad gisteravond met algemeene stemmen besloten het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de provincie over te dragen. Omtrent de voorwaarden, waaronder dit zal geschieden, kunnen wij het volgende mededec- len: De gemeente heeft het standpunt ingenomen, dat bij de overdracht van haar eletcricïteitsbe- drijf de navolgende factoren in aanmerking moeten worden genomen: a. overneming van activa en passiva; b. overneming van het overcompleet worden de technische en administratieve personeel; vergoeding voor de verhoogde personeels lasten van het gasbedrijf; d. vergoeding voor de verhoogde onderhouds- en onkostenlasten van het gasbedrijf; e. vergoeding voor het prijsgeven van een ge meentelijke bron van inkomsten. De provincie heeft de billijkheid van deze aanspraken erkend en aangeboden daarvoor vergoedingen uit te keeren en regelingen le tref fen. die B. en W. bevredigen kunnen. De vergoedingen. Uitgaande van de boekwaarde van de ge meentelijke electriciteitswerken, die met uitzon dering van de straatlantaarns, per 1 Januari 1940 aan de provincie in eigendom worden over gedragen, zal de gemeente een vergoedng ont vangen, welke berekend wordt naar 1128.147. Dit bedrag is becijferd naar die waarde op 1 Jan. 1938, terwijl daarbij is uitgegaan van de levens- duren dier werken, zooals de provincie deze pleegt aan te nemen, en van een annuiteiten- systeem naar een rentevoet van 4 pet. Daarnaast zal de provincie aan de gemeente gedurende een tijdvak van 10 jaren een uitkee- ring doen ter tegemoetkoming in de lasten der gemeente van door haar in eigendom gehouden gebouwen van het gemeentelijk electriciteitsbe drijf. Deze uitkeering wordt berekend naar een contante waarde van f 6850. Overneming personeel. Het overcompleet wordende personeel, waar onder verstaan moet worden personeel, dat niet past in de personeelsformatie van het gasbedrijf, wordt door de provincie overgenomen. Voorts verplicht zich de provincie om de gemeente schadeloos te stellen voor door haar aan den directeur van het gemeentelijk electriciteitsbe drijf te verleenen vergoeding wegens opheffing van zijn betrekking. Deze vergoeding moet be rekend worden overeenkomstig de bepalingen van de gemeentelijke wachtgeldverordenïng op grondslag van den tijd, in overheidsdienst door gebracht en van liet salaris, dat uit hoofde van die betrekicing bij het electriciteitsbedrijf is ge noten. Dit salaris kan gesteld worden op de helft, van de bezoldiging als directeur van het ge meentelijk gas- en electriciteitsbedrijf. De scha deloosstelling eindigt bij 't verlaten van den ge meentelijken dienst alhier of bij overlijden. Ten opzichte van den bedrijfsboekhouder en één ad iunct-commies le klasse, die in gemeentelijken dienst blijven, zal de provincie aan de gemeente gedurende een tijdvak van 15 jaren volgens een nader te bepalen schema uitkeeringen doen, waarvan de contante waarde ten zichte van den boekhouder f 10.921 en ten behoeve van den ad junct-commies le klasse f 6990.zal bedragen. Hierbij is nog bepaald, dat, indien deze ambte naren in dit vijftienjarig tijdvak salarisverhoo- ging zouden krijgen, den dienst van het ge meentelijk gasbedrijf zouden verlaten, dan wel zouden komen te overlijden, de uitkeeringen in 'het eerste geval met het gedrag der verhooging worden verlaagd cn in de beide andere gevallen komen te vervallen. De vergoeding wegens de verhoogde personeelslasten van het gasbedrijf is hiermede tevens geregeld. De lasten van het gasbedrijf. Als tegemoetkoming in de meerdere lasten van het gasbedrijf tengevolge van de afscheiding van het electriciteitsbedrijf zal de pi-ovincie geduren de 10 achtereenvolgende jaren aan de gemeen te een bedrag uitkeeren van f 1369.Dit be drag is samengesteld uit de onderhoudskosten van het gebouw enz., de kosten wegens belas ting en verzekering, waterverbruik, telefoon enz. Vergoeding als bron van inkomsten. Vooropgesteld moet worden, dat het niet ge makkelijk was om op dit punt met de provincie tot overeenstemming te komen. Na vele bespre kingen hebben de wederzijdsche onderhandela ren tenslotte overeenstemming bereikt en wel in dier voege, dat de provincie bereid is gevonden de uit dien hoofde aan de gemeente te geven schadeloosstelling te berekenen naar een con tante waarde van f 306.700.naar verkiezing aan de gemeente uit te betalen in een bepaald aantal termijnen. Over de wijze van uitbetaling der schadeloosstelling, ineens of gedeeltelijk, kan naderhand gesproken worden. B. en W. achten deze oplossing bevredigend. De tarieven. De provincie zal den laaggespannen stroom distribueeren tegen dezelfde voorwaarden en tarieven, welke door het provinciaal bestuur als algemeen geldende voor het verzorgingsgebied van het P.E.N. zijn of worden vastgesteld. De vastrechtbedragen voor licht en huishoudelijke doeleinden voor afnemers, die in het jaar 1937 in het op 1 Januari 1940 door hen bewoonde per ceel een geheel jaar op normale wijze stroom hebben betrokken, zullen zoodanig worden vast gesteld, dat de opbrengsten voor de provincie gelijk zijn aan die van de gemeentelijke exploi tatie in het jaar 1937, met inbegrip van meter- huur; op de nieuwe stroomverbruikers en de verbruikers, die in 1938 of daarna een ander of nieuw perceel hebben betrokken of zullen be trekken, wordt -in 1940 onmiddellijk de provin ciale tariefberekening toegepast. Een nadere overeenkomst heeft den datum van overdracht reeds tegen 1 Januari a.s. moge lijk gemaakt. SANTPOORT LICHTBEELDENAVOND. Gisteravond was in de Ned. Herv. Kapel aan den Pastorieweg een lichtbeeldenavond ge organiseerd. De belangstelling van de zijde der jeugd was zoo groot, dat geen plaatsje onbezet bleef. Na een inleidend woerd van den heer H. Harmsen, vertelde de heer M. G. Sehooneveld aan de hand van lantaarnplaatjes over JPeerke en zijn kameraden". De heer Sehooneveld wist dit zeer boeiend te doen. Ook de vertelling van „De Negerhut van Oom Tom" werd met groote aandacht ge volgd. De heer Wiersma met het kinderkoor „Eli- melech" bracht in de pauze eenige liederen ten gehoor e. JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer F. Wezenaar. kantoorhouder der P.T.T. te Santpoort (St. den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst bij dit Staatsbedrijf trad. IJMUIDEN BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 55 Zeeleeuw IJM. 29f 1540 40 Dolfijn IJM. 103f 1280 460 Hercules IJM. 196f 3230 925 Amsterdam IJM. 58f 5600 Loggers met pekelharing: Petrus Paulus IJM 266 f 3760. Schepen met- versehe haringL.T. 177 f 1460 KW. 43 f 2430; KW. 130 f 680; KW. 176 f 350: SCH. 4 f 1350; SCH. 106 f 1270; SCH. 19 f 2060; SCH. 210 f 1400; SCH. 130 f 1470: SCH. 15 f 1400; SCH. 85 f 1050; SCH. 25 f 970; SCH. 107 f 1170. Loggers met versehe visch: SCH. 266 f 290, KW. 112 f 45; KW. 169 f 120. DE KW 169 BINNENGESLEEPT. (Men zie ooJc elders in dit nummer). De sleepboot Utrecht, is om 4 uur IJmuiden binnengeloopen met den logger KW 169 op sleeptouw, welke op zee is overgenomen van de KW 112. VERTROKKEN TRAWLERS. Voorwaarts IJM 83, Neptunus IJM 87, Pene lope IJM 64, Viking Bank IJM 183. MARKTBERICHT. (Versehe visch). Tarbot 9876 ct. per KG. Tong 12786 ct. per KG. Heilbot 86—46 ct. per KG. Griet 309 per 50 KG. Groote schol 24 idem. Middel schol 27. Kleinschol 2513.50 idem. Poontjes 8.506.50 idem. Groote schelvisch 2013 idem. Middelschelvisch 2013 idem. Kieinmiddel schelvisch 19—14 idem. Kleine schelvisch 169.50 idem. Groote gul 1310 idem. Kleine gul 12.50—7 idem. Wijting 8.505 idem. Makreel 6.105.30 idem. Versehe haring 6.505.20 idem. Kabeljauw f 6026 per 125 KG. Vleet 1.80 per stuk. Leng 1.65—0.50 per stuk. Koolvisch 0.850.15 per stuk. Rog 2321.50 per koop. Beroep aangenomen. Ds. L. Lagerwey van 't Waal en Honsdijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. HEEMSKERK BAK- EN KOOKDEMONSTRATIE. Donderdagavond werd in het R.K. Ver- eenigingsgebouw door het gemeentelijk licht- bedrijf een bak- en kookdemonstratie gege ven. De avond werd geopend door mej. Groen. Hierna ving de demonstratie aan, uitge voerd door mej. Groen. Een menu bestaande uit verschillende gerechten werd gekookt en later docir de dames gekeurd. In de pauze werd een kopje thee geserveerd. Na de pauze werden eenige mooie films ver toond. De gerechten welke waren bereid werden later onder de aanwezigen verloot, de geluk kige waren mej. v. Tunen, mej. Henneman en mèj. Zonneveld. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Donderdagmiddag is op den Rijksstraatweg een vrachtauto omgeslageria Een vrachtauto, beladen met leege kisten en afkomstig uit de Haarlemmermeer, die op weg was naar St. Pancras, moest voor een tegenligger plotse ling remmen. Door de gladheid van den weg, slipte de auto en kwam geheel op haar kop langs den weg terecht. De cabine werd in elkaar gedrukt. De chauffeur werd gewond en op last van dr. Meijer naar het Roode- kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Nadat het slachtoffer onderzocht was, werd de man die niet ernstig gewond was, weer naar zijn woning vervoerd. De leege kisten, welke van de auto waren geslingerd, vormde op den drukken weg nog een verkeersbelemmering, doch dit werd spoe dig verholpen. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. In den afgeloopen nacht, werden bij drie inwoners te Heemskerk aan Duin, konijnen gestolen. Bij den heer W. maar liefst vijf stuks. Van de daders, die zeker St. Nicolaas- surprise aan het verzamelen zijn, natuurlijk geen spoor. Bij de groote hoeveelheid van nieuwe uit gaven die in dezen tijd van 't jaar ons pleegt te bereiken, is het ondoenlijk aan ieder dier soms waardevolle werken de aandacht en de plaats te besteden, waarop het recht heeft. Wij zullen het dus een paar weken met een voor- loopig overzicht eener veelheid doen, met de reserve op veel er uit nader en uitvoerig terug te komen. De lezer is daarmee thans het best- gediend en de schrijvers evenzoo: al spreekt het vanzelf dat wij tegenover de besten hun- nei ons met enkele regels ter aankondiging, niet van de zaak af beschouwen. Een der belangrijkste uitgaven van dit na jaar is zonder twijfel die van Albert Verwey's Oorspronkelijk Dichtwerk dat in twee kloeke deelen van 1600 pagina's tezamen, door de Uitgeverijen van Querido en Mees, met steun van de Nederlandsche regeering, werd in het licht gezonden. Een eerbiedwekkend monument voor den dichter, dat vele minnaars der lette ren in hun boekenkast zullen wenschen en dat men als een nobel geschenk van den Sint of den Kerstboom kan aanbieden. Van den jongeren dichter M. Mok bezorgde de uitgeverij De Tijdstroom te Lochem een af zonderlijke uitgaaf van het vroeger in een tijdschrift gepubliceerde „Kaas en broodspel", en dat wel in een keurig verzorgd boekske, dat in overeenstemming is met de verwachtingen, die men van dezen artist koestert. De meest gelezen Hollandsche romanschrij vers van vandaag zijn op het appèl versche nen: zoo Antoon Coolen, die nu in Waalre woont en van de Deurne'sche doktershistories afscheid heeft genomen: dit werk „Herberg in 't Misverstand" (Nijgh en Van Ditmar, R'dam) is weer een rustige roman uit zijn landstreek, zonder de soms groteske fantasie van het Dorp De weerstoestand van hedenmorqen n Weer: to:- J Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: Weer: regenbuien, half bewolkt, na regen regenbuien betrokken, Wine: ll'Sl' m&u» z.w. matig Temperat. in gr. C: Den Helder 9 Vlissingen 9 De Bilt 7 Groningen 6 Maastricht 7 Minimum fteerti hedennacht toto-M.; in gr. C. 5 Verwachting geldig van hedenavond tot genavond ongeveer 19 uur Voor de kuststrook: Matige wirui West tot Zuidwest, later verder L1 pend tot Zuid, licht tot half ■- later weer toenemende bewolkine Af' mend buiïg, overdag weer toenêiS" kans op regen, zelfde temperatuur Voor het binnenland: Matige in' nacht tot zwak afnemende Zultwen lijke tot Zuidelijken wind. Licht t half bewolkt. Heldere koude nart? Waarschijnlijk weer toenemende w. Icing. Overdag tot den morgen drrÜT weer. Overdag wellicht weer toenetnm de kans op regen. StormwaarschuivingsdienstHedeiutom. gen te 9.45 uur werd geseind aan aiil posten; „Attentiesein neerhalen" THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 47p Laagste hedennacht 43 a' Hoogste heden 48p' BAROMFTVRSTANDf' Hedenmorgen 9 uur 753 mu Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 11.39 uur; n.m. Uur Zondag v.m. 0.07 uur; n.m. 12.31 W Maandag v.m. 0.57 uur; n.m. i,i8 uur' aan de rivier, wat daarop volgde, doch zeker even belangwekkend, als men verstaat dat „in 't misverstand" een licht-symbolische aan duiding van het aardsch bestaan gelegen is. Een nieuw werk van Johan Fabricius maakt altijd nieuwsgierig naar de wijze waarop deze begaafde en door de lezers geliefde auteur zijn talent gebruikt. Met „Kasteel in Karinthie" brengt hij een roman van bijna zeshonderd pagina's ter tafel (Leopold's Uitg. Mij) waarin zijn vlotte en tegelijkertijd verzorgde verhaal trant weer de lezers charmeert. Een historisch getinte geschiedenis uit den Oostenrijkschen landadel begint aldus: „In den nacht van 12 op 13 November van het jaar 1889 overleed op zijn kasteelboerderij Maria-Licht in Karinthie, Adalbert baron Weygand, tijdens zijn leven vermaard om zijn goedaardigheid en om zijn gelijkenis met een der bejaarde Oostenrijk- sche aartshertogen, dien hij zelfs in stem en houding trachtte na te bootsen." Zonder veel vijven of zessen zet Fabricius met zoo'n volzin zijn lezer direct binnen zijn sfeer, grijpt zijn belangstelling en houdt die zonder dat het hem, noch den lezer eenige inspanning schijnt te kosten, honderden pagina's gevangen. Johan Fabricius blijft de geboren verteller. Een roman die zeer zeker hier op een uitvoeri ger bespreking rekenen kan, is de levensroman van den Italiaanschen schilder Giorgione, door het echtpaar SchartenAntink in de. laatste drie jaar te boek gesteld en thans door de Wereldbibliotheek uitgegeven, onder den titel „De groote Zorzi". Niet alleen aan het liefde leven van dezen, op even dertigjarigen leeftijd gestorven kunstenaar, is de aandacht-onzer schrijvers gevestigd geweest, ook in zijn wer ken zijn zij doorgedrongen en op gebeurtenis sen en ontmoetingen in zijn' kunstenaarsleven in verband daarmee, is de aandacht gevestigd (Giorgione's relaties bij voorbeeld, met de kunst van Albrecht Dürer)Aan deze Vie ro man cée zijn een dertigtal reproducties naar werken van Giorgione en anderen, toegevoegd, die de kunstbeschouwingen der Scharten'g aanvullen. Roel Houwink verrijkt de meer Christelijk getinte litteratuur dit jaar met een roman, waarin een huwelijksconflict wordt opgelost zonder scheiding te weeg te brengen. In „Een man zonder karakter" (Uitgeversmaatsch Hol landAmsterdam) vindt de romanlezer werk van litterair hoog gehalte in een schrijftrant waarvan de correctheid de bewogenheid niet in den weg staat. Aan hem verwant is de schrijver D. Th, Jaarsma, van wien „Menschen aan het meer" (Querido, Amsterdam) wij hier voorloopig slechts melding maken, om het later meer grondig door te nemen. Op goed geluk open geslagen bladzijden beloven veel. Er is een acute bewegelijkheid in zijn zegswijze, die boeit en bindt. In „Een man en een tjalk" door Jan van Rheenen (Den Haag Leopold) komt één onzer jongere romanciers aan het woord, op wien het de moeite waard is de aandacht te vesti gen. Het boek bestaat uit drie deelen: Afvaart, Tegenwind en Roest. Jacob de Groof, knecht op een schip, huwt tegen den zin van zijn familie, een meisje van het land, waarvan de familie een slechten naam heeft. Hij koopt een schip en noemt het „De Welvaart"". Door een en ander wekt hij den nijd en de spotlust van vele andere schippers. De tegenslagen komen. Eerst blijkt het dat de jonge vrouw een vóórkind heeft. Als de be roering door deze ontdekking verwekt, zich gelegd heeft, komen de geldzorgen, doordat er niet genoeg vracht komt, om aan de verplich tingen te kunnen voldoen. Ruzie en verwijten volgen, maar De Groot zet door. Marie's voor kind, groot geworden, wordt zijn steun, want van de beide in het eigen huwelijk geboren kinderen verlaat hem de jongen om onderwij zer te worden en verdrinkt zich het meisje als de verhouding die zij heeft met den jongen man, die haar halfbroer is, ontdekt wordt. De Groot wordt oud, het schip wordt oud. Zelfs de zoon van Marie geeft den moed op en gaat aan den wal werken. Na eenigen tijd echter keert hij terug. hij kan niet buiten het schip. De Groof, oud en versleten, vaart met den jongen de toekomst in De stof moge niet geheel nieuw zijn en nier en daar met een tikje van het melodrama doorvlochtener is in dit boek genoeg eigens om den schrijver ervan niet uit net oog te verliezen. Tot slot voor heden een paar boeken onzer schrijfsters. Rie Cramer verblijdt ons mej „Het Land van Belofte" (Den Haag. Leopold; een verhaal dat zich in Florence voltrekt, een echte roman, zooals de romanverslinders dien wenschen, met veel van de liefde, een beetje van de sensualiteit, van gescheiden vrouwen met herinneringen en jonge meisjes met, ver wachtingen met vee] onderhoudend avontuur ook en dat alles vlot verhaald zoodat niemand er hoofdpijn van krijgt. Een aardig' boek. zonder meer, zou Charivarlus (niet) zeggen. En dan Mary Dorna's „Onmaatschappelijke voorkeur" (Amsterdam J. M. Meulennorr; waarvan wij de ondeugende geestigheid nog wel eens nader zullen aantoonen, naar lk noop, doch die wij nu alvast als begeerlijke spyze zouden willen signaleeren. J. H. DE BOIS.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6