HaorDe fturoper „IN Tl MA" Kruisstraat 42 PIANO- en BUREAULAMPEN Lonkt Italië naar Fransche bezittingen? PROVINCIALE STATEN. Behandeling der Provinciale begrootingen. BEDRIJVEN EN ZIEKENHUIZEN BESPROKEN. (Zitting van Donderdagmorgen). Hedenmorgen half elf werd de vergadering der Provinciale Staten ter behandeling van de Provinciale begrootingen voortgezet. Aan de orde kwamen de algemeene beschouwingen Over de bedrijven en de ziekenhuizen. De heer Van Kessel (R.-K.) spreekt den wensch uit, dat de handel niet wordt uitgescha keld bij den verkoop der voorwerpen, die door de patiënten der ziekenhuizen worden vervaar digd. De heer Honig (Christ.-Hist.) vraagt aan Ged. Staten, of zij de afschrijvingspercentages der ziekenhuizen voldoende achten. Uit het antwoord van Ged. Staten kan spreker dit niet opmaken. Hij merkt op, dat de werkelijke eco nomische levensduur zooveel mogelijk moet worden benaderd, terwijl het vaststellen van af schrijvingspercentages uit een bezuinigingsoog punt moet worden vermeden, opdat worde voor komen, dat de uitgaven kunstmatig worden ge drukt en huidige noodzakelijke kosten naar de toekomst worden verschoven. Meer uniformiteit is gevvenscht. De heer Van Leusen (V.D.) vraagt een open afdeeling in het sanatorium te Santpoort of Medemblik. De heer C 1 ij n k (R.-K.) vraagt om zooveel mogelijk werklooze verpleegsters aan te stellen in vacantietijd, inplaats van gehuwde vrouwen. De heer Saai (N.S.B.) vraagt of de varkens stapel voor eigen gebruik wordt aangewend, of dat die verkocht wordt. De heer Sajet (S.D.A.P.) noemt het een ge volg van de moderne geneesmethode, dat zoo veel patiënten ontvluchten. Dit geschiedt ech ter niet alleen in de provinciale, maar ook in de particuliere ziekenhuizen. De heer M i c h e 1 s (Ged. Staten) is ver heugd, dat de sprekers over het algemeen geen critielc hebben laten hooren. Er is een bezuini ging verkregen van acht ton. Dit was niet ten nadeele van de verpleging en te danken aan het zuinig beheer door het personeel. Aan den heer Van Kessel antwoordt hij, dat de tusschenhan- del bij den verkoop der door de patiënten ver vaardigde voorwerpen zooveel als dat kan wordt ingeschakeld. Dit kan echter alleen bij den mat- tenverkoop, niet bij den verkoop van luxe ar tikelen, zooals weef-, raffia- en houtsnijwerk, want de winkeliers, die in de ziekenhuizen ko men, willen die artikelen wel koopen, maar tegen de helft van den geldenden prijs, omdat ze door patiënten vervaardigd zijn. Deze arti kelen worden dan ook zooveel mogelijk alleen in eigen kring verkocht. Aan den heer Honig ant woordt spreker, dat hij er voor zal zorgen, dat de staatjes van afschrijvingen zooveel mogelijk gelijk zullen worden gemaakt. Aan den heer Van Leusen antwoordt spreker, dat de gezins verpleging ook in Medemblik steeds minder wordt. Alleen in de spitsmaanden van de va- cantie moet reserve-personeel worden aange steld. Volgens spreker kan er niets tegen zijn, om daarvoor de in den omtrek wonende gehuw de verpleegsters aan te stellen. Aan den heer Saai antwoordt de heer Michels, dat de var kensstapel zooveel mogelijk voor eigen gebruik wordt aangewend. Het aantal ontvluchtingen uit Medemblik acht spreker niet groot. De door den heer Van Leusden gevraagde open afdeeling acht hij niet noodig. De wegen. De heer A. d Vries (S.D.A.P.) klaagt nog eens over den overlast, die de omwonenden ondervinden van de tolheffing bij de Zaan- brug te Wormerveer. Ook anderen dan de omwonenden hebben echter geduchten hin der van dit verkeersobstakel. De winst van de overschotten was de laatste jaren exhorbi- tant hoog. Dit jaar zal de winst niet zoo groot zijn, omdat de brug vernieuwd moet worden. Toch kan de winst nog in dit geval geschat worden op f 11.000 a f 12.000. Dit acht spreker een groote onrechtvaardigheid Die winst moet bijna uitsluitend worden op gebracht door de werklieden, die aan den overkant van den Zaan wonen en door hen, die in Jisp en Wormer wonen en die dage lijks deze brug moeten passeeren. Het blijft een onbillijke tolheffing. Hij hoept, dat Ged. Staten er toe zullen willen meewerken, dat die tol spoedig verdwijnt. Zijn de aangren zende gemeenten misschien niet bereid, een offer te brengen? Wormerveer kan het offer namelijk niet alleen brengen. Hij vraagt tenslotte, of er geen bijdrage uit het Wegen fonds voor bestemd kan worden. De heer Kor ff (lib.) vraagt het aanleg gen van meer rijwielpaden wegens het toe nemend rijverkeer op de wegen. Verder on dersteunt hij het betoog van den heer De Vries, wat de brug te Wormerveer betreft. De heer Van de Va 11 (S.D.A.P.) uit even eens klachten over de tolheffing, o.a. op den weg De RijpGraftGroot Schermer, vooral nu het verkeer op die wegen zooveel drukker is geworden, dan vroeger. De heer Tho m a sse n (S.D.A.P.) klaagt over den slechten toestand van het pad tus- schen Ankeveen en Nederhorst den Berg. De verbetering zal niet veel kosten en het is een goed werkobject. Hij vraagt hoe het staat met den bouw van de brug te Vreeland, waarvoor de landhoofden al gereed zijn. Moet deze brug niet door de provincie Utrecht gemaakt wor den? Die brug is noodig voor de aansluiting- van den nieuwen weg van Vreeland naar Hil versum. De heer Saai (N.S.B.) vraagt, of Ged. Staten zich willen verstaan met den minister van Waterstaat over den precair en toestand van den spoorwegovergang te Schagen, die door de Nederlandsche Spoorwegen geblok keerd wordt. Daar moet een eind aan komen. De heer Bomans (Ged. Staten) veraf schuwt ook den tol te Wormerveer, maar de Ged. Staten kunnen er niets aan doen, want het is een kwestie, die alleen de gemeente Wormerveer aangaat. Die tolheffing is door de Kroon goedgekeurd. Men kan dien tol op heffen, wanneer men f 160.000 neertelt. Dan neemt spr. liever het goedkoope plan van den heer Clijnk, om een nieuwen weg aan te sluiten, die Jisp en Wormer uit hun isolement verlossen. Tot op dit oogenblik staan Ged. Staten nog vrijwel machteloos tegenover dit gemeentelijk gedoe. Er is echter een wetsontwerp op komst, waarbij alle dergelijke gemeentelijke verorde ningen herzien moeten worden. Dan zal mis schien het oogenblik gunstig zijn, om ten de zen hun invloed aan te wenden. Ged. Staten willen ook gaarne voldoen aan het verlangen om meer rijwielpaden aan te leggen, ook om dat dit een goed werkobject zou zijn. Maar dit alles kost veel geld. Spreker heeft goeden moed, dat de tolheffing op den weg De Rijp— GraftGroot Schermer spoedig zal verdwij nen. De door den, heer Thomassen bedoelde brug te Vreeland zal er komen: maar de vraag is nog, wie die betalen zal. Die brug moet in derdaad komen, echter op redelijke voorwaar den. Al zouden de onderhandelingen met het Rijk nog tien jaar moeten duren, dan zullen we toch wachten. We zullen ons niet laten kisten", zegt spreker. Binnen afzienbaren tijd zal er in deze provincie een wegennet vol tooid zijn, dat de volledige instemming van de Staten zal hebben. Ged. Staten zullen ook aandacht schenken aan de door den heer Saai geuite klacht over den spoorwegovergang te Schagen. De begrotingen van de Provinciale Zieken huizen en van het Wegenfonds werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Provinciale bedrijven. De heer Thomassen (S. D. A. P.) opent de beraadslagingen over de provinciale be drijven. Wat de drinkwatervoorziening betreft wil hij liever geen IJselmeerwater gebruiken, want dan vreest hij, dat de gebruikers last zul len krijgen van het „Rotterdammertje" (diar- rhee) zooals menschen van elders ondervin den, wanneer zij eens in Rotterdam komen en het Maaswater drinken, wat zij niet gewend zijn. (Zitting van Donderdagmiddag). De Provinciale Staten hebben Donderdag middag de beraadslagingen over de begroo tingen van de provincie en van de bedrijven voortgezet en geëindigd. De heer L a m b o o ij (R.-K.) merkt op, dat de deskundigen het er over eens zijn, dat men voor verwarming en kook-doeleinden beter gas kan gebruiken, dan electriciteit. In Den Haag bijv., waar men een opwekkingsbedrijf en een gasfabriek heeft, kan men zelfs op de straattegels lezen: „kookt op gas". Spreker ontraadt zich te wagen op het glibberig pad van verkoop van apparaten op afbetaling, lettende op de slechte ervaringen, die parti culiere handelaars er mee hebben opgedaan Wie deze apparaten noodig heeft, moet ze maar alleen aanschaffen, wanneer het geld er voor beschikbaar is. Wat de winstmarge be treft, merkt spreker op, dat die in de zelf- distribueerende gemeenten niet zoo groot is. De heer Honig (Chr.-Hist.) zegt, dat het niet zeker is, of de afschrijvingen in verband met de zich voortdurend wijzigende technische en economische omstandigheden hoog genoeg zijn. Men weet omtrent de eventueele toe komstige wijzigingen niets en men weet even min of het bedrijf, zooals hef thans is, zich aan een eventueel ingrijpende wijziging wel voldoende zal kunnen aanpassen. Het is geenszins uitgesloten, dat de afschrijvingen in dit verband niet eens voldoende zijn. Spreker roept dan ook Ged. Staten toe: „blijft op uw hoede!". Met voldoening heeft spreker gecon stateerd, dat de tarieven der provincie een vergelijking met steden als Haarlem, Utrecht en Rotterdam goed kunnen weerstaan, voor al wanneer men in aanmerking neemt dat het gebied, dat het P.E.N. bestrijkt, zooveel grooter en onvoordeeliger is dan dat der aangebouw de steden. Spreker is verder van oordeel, dat nog verschillende objecten voor een hoogere afschrijving in aanmerking komen. Hij noemt o.a. wegen, gebouwen, centrale verwarming, grond, telefoonnet, gereedschappen, instru menten, werktuigen, meubilair en inventaris. Het zal spreker verheugen, als Ged. Staten hieraan hun aandacht willen schenken. Hij hoopt, dat de bedrijfsresultaten van 1938 Ged. Staten in staat zullen stellen, op genoemde posten hoogere afschrijvingen te doen, zoo noodig met terugwerkende kracht. De heer Van Dok 'S.D.A.P.) vraagt naar de plannen met het Heemskerkerduin en of daar een recreatie-oord komt. Hij vestigt er de aandacht op, dat het Hoogovenbedrijf na bij Beverwijk terrein heeft aangekocht. Spre ker vraagt, of het natuurschoon daardoor niet te lijden zal hebben. We heer Visser (S.D.A.P.) dringt aan op verlaging van de vastrechttarieven en van de tarieven voor de straatverlichting. Hij vindt het niet juist, dat het P. E. N. voor be drijven in één gemeente verschillende tarie ven berekent. De heer Seegers (comm.) bestrijdt de ta rievenpolitiek van het P.E.N. Vele financieel minder krachtige gezinnen kunnen hun uit gaven niet in overeenstemming brengen met hun inkomsten. De tarieven moeten zóó zijn. dat ook deze gezinnen den electrischen stroom ongehinderd kunnen gebruiken. Ook de tarie ven van het water moeten zoodanig zijn, dat alle menschen in de gelegenheid worden ge steld, een badgelegenheid in huis te laten aanbrengen. De heer Heilker (R.-K.) acht eveneens de tarieven van het vastrecht te hoog, vooral voor de kleine luiden. De menschen zullen er anders toe overgaan om gas te gebruiken. Als men de tarieven laag maakt, dan zal de afneming grooter worden. De straatverlich ting door electriciteit is ook onvoldoende. De heer Stapel (lib.) zegt, dat de veehou ders klagen óver het plaatsen van masten voor bovengrondsche leiding in de landerijen. Die worden zeer gevaarlijk geacht. Hij geeft in overweging, om het plaatsen van hoogspan ningsnetten tot een minimum te beperken. Mevrouw De Jong-Zernike (S.D.A.P.) acht het goed, dat de apparaten in huurkoop kunnen gekocht worden. Hierdoor wordt het werk van vele huisvrouwen vereenvoudigd en vergemakkelijkt. Het gebruik van deze appa- ten moet dan ook worden aangemoedigd, maar dan moeten de tarieven zóó laag gesteld worden, dat het gebruik bevorderd wordt. Zij is het in dezen met den heer Heilker eens. De heer Sneevliet (rev. soc.) ondersteunt het denkbeeld van mevrouw De Jong. Het af betalingssysteem moet zoo ruim mogelijk wor den toegepast, dat het leven der huisvrouwen kan worden vergemakkelijkt en verlicht, voor al omdat het tegenwoordig lang geen pretje is, een huishouden te besturen. Vele menschen gaan over tot het bezigen van verouderde hulp middelen, zooals petroleum. Spreker waar schuwt dan ook tegen een buitensporige af schrijving. Alles moet gedaan worden om een snelle stijging van stroomverbruik te verkrij gen. Mr. B r u c h (Ged. Staten) beantwoordt de sprekers. Watergebruik in zoo ruim mogelijken zin acht spreker goed: dat is een eiseh voor een goede gewondheid. Men moet echter, let tende op de weinige middelen voor waterwin ning, waken tegen waterverspilling. Tegen verspilling wordt een nauwkeurige controle toegepast. Wanneer het mocht blijken, dat ergens te veel water gebruikt wordt, dan worden daartegen maatregelen genomen Van vandalisme in het duingebied is geluk kig in de laatste jaren niet veel meer geble ken. Er wordt trouwens behoorlijk toezicht gehouden. Het is goed, dat het publiek zooveel mogelijk van het duingebied kan genieten, maar men moet er dan ook een kleine finan- cieele vergoeding voor over hebben. Wat den huurkoop betreft, merkt spreker op, dat het aantal klachten veel minder is geworden. Klachten, welke overblijven, zijn die van hen, die koopen, hoewel zij er het geld niet voor beschikbaar kunnen krijgen. De provincie ver koopt dan ook alleen in huurkoop aan men schen, die als solide bekend zijn. Er moet zooveel mogelijk van die apparaten gebruik worden gemaakt, opdat de huisvrou wen ook nog tijd krijgen voor werk van hoo- ger orde dan voor de huishouding. Wat het koken op electriciteit betreft, zegt spreker, dat ons land bij andere landen ten achter is, zoo als bijvoorbeeld in Denemarken en Zwitser land, waar in de kleinste gezinnen electrisch gekookt wordt. Met de afschrijvingen is de provincie op den goeden weg. Men moet niet blijven zitten met te weinig afgeschreven ma chines. Spreker dankt de heeren Honig, Van Dok en Visser voor hun wenken. De prijzen politiek van het P.E.N. als streekbedrijf acht spreker volkomen verantwoord. Met de belangen van de kleine gebruikers zal zeer zeker ook rekening worden gehouden. Wat het water van het IJselmeer betreft, is men nog niet zoover, dat men het als een plechtanker kan beschouwen in dezen zin, dat men aan het duingebied den rug zou kun nen toekeeren. Ged. Staten blijven er hun aandacht aan schenken. Tot den heer Stapel zegt hij, dat een ondergrondsch net veel duur der zou zijn, dan een bovengrondsch. Dat neemt niet weg, dat er voor gezorgd zal wor den, zooveel als dit mogelijk is, ook wat de rentabiliteit betreft, dat de kabels in den grond zullen worden gelegd. De begrootingen der provincie en van de bedrijven worden ongewijzigd vastgesteld. De leden van de N.S.B. en de heer Sneevliet wenschen geacht te worden te hebben tegen gestemd. De heer Jansen (comm.) deelt mede, dat de communisten weliswaar vóór stemmen, maar dat dit niet wil zeggen, dat zij het beleid van Ged. Staten goedkeuren. Geldleeningen. Ged. Staten worden tenslotte gemachtigd de volgende geldleeningen aan te gaan: f 95.000 als bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluit met bijkomende werken van het Noordzeekanaal; f 2.535.000 wegens kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf; f 20.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort voor buitengewone werken; f 15.000 wegens uitkeering aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitegewonen aard. Haarlemmer ten gevolge van fietsongeval overleden. Aanvankelijk liet de verwonding zich geens zins ernstig aanzien. Eenige dagen geleden overkwam den heer J. J. Oudakker, wonende aan de Voorstraat 1, in Haarlem-Noord een fietsongeluk. Oogenschijn- lijk lieten de gevolgen zich geenszins ernstig aanzien, want de heer Oudakker kon nog zonder hulp naar huis loopen, naderhand bleek echter dat de heer Oudakker inwendige verwondingen had opgeloopen, die zich zoozeer ernstig ontwik kelden dat ze heden den dood tengevolge had den. PRACTISCHE en NIEUWE MODELLEN. (Adv. Ingez. Mei.) Merkwaardige betoogingen te Rome. „Wij willen Corsica en Tunis" PARIJS, 1 December. (Havas-A.N.P.) De Fransche bladen vernemen uit Rq. me, dat gisteravond een groot aantal mi nisters en afgevaardigden zich na afloop van de rede van Ciano in de Kamer ox> straat begeven heeft om Mussolini toe te juichen. Tot diep in den nacht trok ken talrijke betoogers door de stad, steeds op maat roepend: „Wij willen Corsica en Tunis". De betooging ten gunste van de Ita. liaansche aspiraties in de Middelland- sche Zee is ook vermeld in het offi. cieele verslag van de vergadering van de Kamer van Afgevaardigden, waarin aan het einde van het stenografisch verslag de volgende zin voorkomt: „De afgevaardigden verheffen zich van hun zetels en juichen den Duce geestdriftig toe, roepend „Tunis". De „Matin" meldt, dat sedert Woensdagoch. tend in de fascistische organisaties het Da, rooi de ronde deed, waarbij de partij formaties werden uitgenoodigd, bij den uitgang van het parlement en op de Piazza Venezia onder de ramen van den Duce op dezelfde wijze te be- toogen. Alle bladen leggen er den nadruk op, dat te Rome geen parlementaire betooging kan plaats vinden, zonder dat deze van te voren georganf. seerd is. Uit Rome wordt nog aan de „Journal" ge. meld: „Het staat vast, dat sedert eenige dagen onder de hoepen en formaties der fascistische partij een krachtige propaganda wordt gevoerd om een atmosfeer te scheppen, die gunstig is voor de Italiaansche verlangens inzake Tunis De afgevaardigden, zoowel als de andere betoo gers, handelden op instructie. Daarom moet aan hun betooging meer beteekenis worden gehecht dan de fas cistische pers doet. Men staat hier aan het begin van een van hoogerhand ge organiseerde campagne". Wat men te Rome verklaart, ROME, 1 December (Havas-A.N.P.) In het buitenland heeft het gerucht de ronde gedaan, dat na de zitting van de Kamer optochten door Rome zijn gétrokken, onder het roepen van „Tunis". Het schijnt, dat slechts enkele jeugdige be toogers eenige malen dezen kreet hebben ge- uit. De eenige optocht welke gevormd werd, was die van de afgevaardigden, die zich naar de Piazza Venezia begaven om den Duce te huldi gen, zooals zij op den dag van de opening der Kamerzitting gewoonlijk doen. Amerikaansch plan tot steun aan de Joden. WASHINGTON, 1 Dec. (Havas-A.N.P.) Vsr. nomen wordt, dat de minister van Arbeid, Miss Perkins, een voorstel in studie genomen heeft tot oprichting van een uitgebreide internatio nale organisatie tot steunverleening aan Euro- peesche Joden. Dit voorstel zou o.a. het plan behelzen, jonge Joden voor den landbouw op te leiden om hen stelselmatig onder te kunnen brengen in landen, welker landbouw ontwikke ling behoeft, alsmede een plan voor de econo mische bescherming van Joden, die voor zulk een onderneming te oud zijn. Katwijksche logger vraagt assistentie. IJMUIDEN, 1 December. Hedenochtend om tien uur is de sleepboot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller naar zee vertrokken om assistentie te verleenen aan den Katwijkschen logger K.W. 112, welke komende van de vis- seherijgronden, den logger K.W. 169 op sleep touw had genomen, omdat dit laatste schip een motordefect had gekregen. Door de ruwe weer was het de K.W. 112 niet mogelijk het transport voort te zetten. De beide loggers bevonden zich op dat tijdstip ter hoogte van Egmond, op drie mijl uit de kust. Na de staking in Frankrijk. Oordeel der Britsche pers. De andere broer had het gildewezen, waarover een heel dik boek was geschreven, uit het hoofd geleerd. Alle wetten, die daarvoor golden, kende hij uit het hoofd. Op deze manier, aldus dacht hij, zou hij met de dochter van den koning over den staat en over het irjk kunnen praten enden wedstrijd in verstandig spreken Havas meldt uit Bordeaux 1 December: De havendirectie heeft hedenochtend al het havenpersoneel, dat gisteren gestaakt heeft, medegedeeld, dat het ontsla gen is. Een aantal firma's te Bordeaux, waaronder de Société Nationale des Constructions Aeronautiques du Sud Ouest, die haar poor ten gesloten heeft, hebben hedenochtend ge weigerd, de arbeiders die gisteren gestaakt hebben, weder in dienst te nemen. Uit L'Orient wordt gemeld, dat op grond van hedennacht van den minister van marine ontvangen instructies men van ochtend ge weigerd heeft de arbeiders van het arsenaal die gisteren gestaakt hebben, weder in dienst te nemen. De trams zijn hier van ochtend niet uitge reden, daar het geheele personeel ontslagen is, omdat het gisteren gestaakt heeft. Te Valenciennes zijn vanochtend zes sta kers veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf omdat zij werkwilligen hadden lastig gevallen. Bovendien had hij ook nog verstand van huishoudelijke zaken. Hij kon b.v. netjes borduren. Toen de twee broers elkaar na eenige j en zij verborgen hun Na enkele dagen was de ééne broer in staat het dikke, Latijn- II naar achteren uit het hoofd op te zegge». Tjonge, jonge, hij bad sche woordenboek en drie jaargangen van de courant van voor er zoo op zitten werken. Maarrm was hij er ook zeker van te zullen winnen. LONDEN, 1 Dec. (Reuter) Het misluk ken van de staking in Frankrijk is, zoo schrijft de „Times" evenzeer te danken aan het gezond verstand der arbeiders als aan de krachtige houding van de regeering. De ge beurtenissen der paar laatste dagen moeten een wrok achterlaten. Als Daladier een ver standig gebruik maakt van zijn overwinning, zal hij in staat zijn deze wrok te sussen en en de achterdocht, waarmede de regeering door de arbeiders ontegenzeggelijk wordt be schouwd, weg te nemen. Hij heeft zich sters genoeg getoond om zich te verzetten tegen ae met dreigementen gepaard gaande dictatuur van een kant. Het zou even fataal zijn voor zijn prestige als den leider, die Frankrijk in deze crisis noodig heeft, als hij toe zou aan druk van elementen aan den kant, die evenzeer geneigd zijn om ldaf,e* en groepsbelangen boven die van het lano stellen. dagen zagen, kregen zij onmiddellijk ruzie. Beiden beweerden zij de meeste kans te hebben om de koningsdochter tot vrouw te krijgen verwachtingen niet. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8