H. BORST Haitf PeXturopcr Sint Nicolaas op bezoek bij Van Leers Walsbedrijven. EEN MAND FIJN FRUIT St. Nicolaas had een drukken dag. IJMUIDEN Achttienhonderd hinderen bezorgt hij een prettigen middag De goede Sint had den wensch te kennen gegeven nog vóór zijn verjaardag de kinderen van werkloozen uit onze gemeente om zich vereenigd te zien. Daartoe had hij de hulp in geroepen van de directie van Van Leers Wals bedrijf, die direct spontaan haar terrein en een groote tent beschikbaar stelde; en van een comité, bestaande uit mevr. Kwint-van Wiernem, mevr. Weyburg, mej. Vijlbrief en de heeren W. Chr. Suwerink en Van Dam, dat alle voorbereidende werkzaamheden volgens aanwijzingen van den grooten Spaanschen Heilige moest treffen. Daar onze gemeente nogal uitgebreid is, en de meeste kinderen ver van de terreinen van Van Leers Walsbedrijf wonen, liet de Sint extra treinen van Santpoort en IJmuiden loo- pen, wat de reis naar de feesttent zelf al tot een genoegen maakte. In Velsen vereenigde men deze twee treinen tot één. Dat de aankomst van dezen feesttrein bij de halte Hoogovens een ongekende drukte gaf, ligt voor de hand. De aankomst werd niet bepaald begunstigd door mooi weer. De regen viel lustig naar be neden, wat voor Sint aanleiding was de kin deren per autobus verder te vervoeren. Daar echter in zoo'n kort tijdsbestek niet een genoegzaam aantal auto's beschikbaar was, maakte een deel der kinderen de reis te voet. Op het feestterrein aangekomen wachtte St. Nicolaas, omringd door niet minder dan 10 Zwarte Pieten, de jeugd op, zulks den nog im mer neerstroomenden regen ten spijt. Nadat allen in het bezit van een grooten zak met „snoep" waren gesteld, waarbij pad- vindsters en personeel van Van Leers Wals bedrijf goede diensten verleenden, ging het in optocht, met Sint te paard voorop, naar de feesttent, die er met haar mooie verlichting en honderden aardige vlaggetjes echt feeste lijk uitzag. In de tent was een podium opgeslagen, ter wijl een luidspreker-installatie er voor zorgde dat het gesproken woord tot in de verste hoe ken te volgen was. Voordat met de afwerking van het pro gramma begonnen werd, zeide mevr. Kwint: „Het is mij een voorrecht U, Sint Nicolaas, alhier welkom te heeten en er mijn vreugde over uit te spreken, dat gij op uw zegetocht door deze gemeente tijd hebt kunnen vinden enkele uren te vertoeven temidden van dit groot aantal van uw jonge vrienden en vrien dinnen, die hier tezamen gekomen zijn, om uw naamdag te vieren en nu erg gelukkig zijn, dat zij u in persoon mogen begroeten en hul de betuigen. U, Sint Nicolaas, als groote kindervriend, zult begrijpen, hoe de heele Velsensche jeugd reeds weken lang uw overkomst van uit Spanje tegemoet heeft gezien en nu is dan het bekende liedje „Zie ginds komt de stoom boot uit Spanje weer aan" werkelijkheid ge worden en is de stoomboot, waarop wij met vreugde uw eerwaarde bisschoppelijke fi guur mochten ontdekken, behouden de IJmui- der haven binnengeloopen. Het is een geluk, dat er in het algemeen in Velsen maar heel weinig stoute kinderen zijn en dat de kinde ren hier in deze tent allemaal het heele jaar zoet geweest zijn, anders zou het feit, dat u desen keer een heel leger van Zwarte Pieten hebt medegebracht voor hen weinig goeds voorspellen. Maar deze kinderen mogen er ze ker uit afleiden, dat u zooveel cadeautjes hebt medegebracht, dat één Piet ze onmogelijk kon dragen. Voor u en de Pietermannen breken nu weer zware en moeilijke dagen aan, maar ook uw brave schimmel, die evenals u al heel oud moet zijn, zal weinig rust hebben bij al dat klimmen over daken en huizen en u zult dan ook in de meeste schoentjes wel brood en hooi gevonden hebben. Ér zijn evenwel nog een paar kinderen hier, die u voor uw trouwen viervoeter nog wat hooi en brood wenschen aan te bieden. Sint Nicolaas, alle kinderen, die hier aan wezig zijn, hebben mij gevraagd, u heel har telijk te bedanken voor het feest, dat u hun hier gaat aanbieden, waardoor deze dag een der mooiste Sint Nicolaasfeesten zal worden, die ze ooit hebben meegemaakt. En nu, jongens en meisjes, laten we aan on ze vreugde uiting geven en een driewerf hoera uitbrengen op Sint Nicolaas". St. Nicolaas dankte voor deze hartelijke woorden en zeide, dat hij over het geheel over de Velser jeugd zeer tevreden was! Toen werd met de afwerking van het eigen lijke programma begonnen. Een drietal clowns vertoonde zijn dolle grappen, een goo chelaar greep iets uit niets, een pony liet zien hoe kranig hij kon rekenen en kaartspelen en een ezel maakte eiken volwassene, die zich aanmeldde om een ritje te maken, „zandrui ter". Wat was dit laatste vooral een succes nummer. Tussehen de bedrijven in speelde een band er lustig op los enwerd de inwendige mensch niet vergeten: chocolademelk, kren tenbroodjes, pakketten met lekkers werden met kwistige hand door Zwarte Piet, padvin ders en padvindsters en andere hulpvaardige handen uitgedeeld. En alsof dat nog niet voldoende was, wachtte bij het uitgaan St. Nicolaas in de hal nog met cadeautjes: Poppen, serviesjes, verfdoozen, enz. Was het wonder, dat de gezichten van de meisjes en jongens straalden van genoegen, ook toen zij even later weer in den regen stonden? St. Nicolaas bleek echter een zorgzaam gast heer te zijn. Hij wilde niet, dat de jeugd in den regen naar de halte Hoogovens zou mar- cheeren en liet de meisjes en jongens er netjes per autobus heenrijden. Per trein ging het toen weer huiswaarts, waar de moeders en vaders ongetwijfeld op getogen verhalen werden verteld van dien goeden Sinterklaas van Van Leers Walsbedrijf. Comité voor Cultureele Films. Zndagmorgen draaide voor het comité voor Cultureele films in de Pont-Bioscoc<p „In het Bavianenland" als hoofdnummer. De heer IJ. J. Reitsma, opende met een welkomstwoord, waarna hij mededeelde dat voor den volgenden cultureele filmavond zeer waarschijnlijk het groote filmwerk „Romeo en Julia" op het doek zal worden gebracht. Het programma ving aan met een aardige teekenfilm, waarna een film van de Duit- sche Mij. tot redding van drenkelingen ge titeld .Schip in nood". Vervolgens draaide „Bavianenland". Deze film is opgenomen van een vliegmachine uit boven Afrika's wildernissen door het echtpaar Johnson; het leven der wilde dieren in de jungle is op schitterende wijze in beeld ge bracht. Uitvoering R.-K. Tooneel- vereeniging K. Z. O. S. Met „De Vreemdeling" van Anton Coolen. Een belangrijke première voor IJmuiden was Zondagavond de opvoering van het nieuwe tooneelwerk van Antoon Coolen „De Vreem deling" door de R.K. Tooneelvereeniging. „De Vreemdeling" is een spel, waarin wel heel sterk tot uiting komt de kracht, die Coo len (en hij niet alléén!) toekent aan een hecht en goed gezinsleven, waarin de oude beproefde gezinswaarden nog veilig en in eere zijn en dat aan de beste tradities ervan beantwoordt. De vreemdeling, gehavend door het leven, treedt dit gezin binnen, interesseert zich voor de dochter en ziedaar het conflict geboren. En als het conflict na vier bedrijven tot een oplossing gebracht is weet de toeschouwer, dat de mildheid van de Zuid-Nederlaixdsehe omgeving, waarover Coolen idealiseerend spreekt, gemakkelijk houdbaar is zoolang alles „op rolletjes" gaat, maar spoedig omslaat in stugheid als er complicaties komen. De wei-kende kring van K. Z. O. S. had het niet gemakkelijk om de fouten van den auteur (de zeer lange dialogen) weg te spelen. Dit kan alleen gevonden worden in tempo, tempo en al was het merkbaar, dat de spelleiding er een schepje op gelegd had, hier bleven nog wenschen. De vader was bij J. van Baar in uitstekende handen; hij gaf de rol met een be- heersching, die menig gevaaiiijk punt weg werkte en met goede typeering van een aarts vaderlijke dorpeling. Daarbij had hij ook nog de regie op zich genomen. Jan Boot speelde den vreemdeling en gaf hem krachtig weer. Dit was zeker eveneens een stei-ke verschijning: ofschoon zijn opvatting niet in alle opzichten onbetwistbaar was, gaf hij een overtuigende figuur met vele hoogte puntjes van de opvoering in het bijzonder in 3. De dankbaarste rol is wel die van de doch ter Agnes. Zij slaagde er in iets voelbaar te maken van de twijfelingen in het hart van dit meisje, dat tussehen den schoolmeester, den vader en den man met het verleden aarzelt. Jo van Leeuwen gaf haar in een sympathieke, frissche vertolking, die bewees dat K. Z. O. S. nog veel van haar kan vei-wachten. Het schoolmeestei-tje vond in den heer J, v. d. Kolk een aannemelijke verschijning, zij het soms wat slap. Er was een begrijpende moeder van mevr. Vrijhoef-Zwanenburg en een vlot gespeeld tweetal kinderen door Ge- rai*d van Baar en Gerard Zwanenburg, die natuurlijk spel gaven. Van de tekortkomingen noemen we o.m. het in gebreke blijven der wind- en regenmachine iii 1, waar ook het buitenlicht niet verduister de en het tempo slap was; 2 liep vlotter, maar waar was de zomeravond-lichtstemming bij dit fraaie décor? (Geheel in hun vrijen tijd door de leden vervaardigd). 3 en 4 kregen een behoorlijk tempo. K.Z.O.S. verdient hulde, dat het dit werk ten tooneele gebracht heeft. Een volle zaal sloeg de opvoering gade. Waarom er dikwijls zoo gelachen moest wor den wanneer er absoluut niets te lachen viel is een vraag, die niet voor de eerste maal ge steld wordt. Dat is niet alleen bij K. Z. O. S. een telkens wederkeerend euvel. W. Het vertrouwdste adres is het mooiste cadeau voor zieken en gezonden 't vindt altijd grage monden Kennemerlaan 32 IJmuiden - Tel. 4331 (Adv. Ingez. Med.j Vele Vereenigingen organiseerden feesten. De goede Sint heeft Zaterdag en Zondag bezoeken afgelegd bij verschillende organisa- ties, die de kinderen van hun leden daartoe bijeengei-oepen hadden. Het eerst troffen wij Zijne Eminentie aan bij d-e R.K. speeltuinvereenigi'ng Vrij cn Blij, die in het patronaatsgebouw een goed ge slaagd St. Nieolaasfeest hield. Dit feest 'heeft vanwege het groote aantal kinderen in twee gedeelten plaats gehad. Des middag van 24 uur waren ruim 300 kinderen aanwezig en op het tweede gedeelte 350 groo- tere kinderen. Beide keeren kwam St. Nicolaas op bezoek; hij -werd verwelkomd en toege sproken door Pater Majella. Nadat de Sint de kinderen had toegesproken en zich persoonlijk met enkelen had onderhouden, kwam de goochelaar Davola op het tooneel en verrichtte voor de kinderen, tal van onbegrijpelijke toei-en. Aan de noodige tractaties ontbrak het niet, terwijl bij het einde ieder kind een feest- pakket ontving. De kinderen hebben volop genoten en het bestuur van Vrij en Blij kan op een goed geslaagd feest tei-ug zien. De St. Nicolaasvereeniging Algemeen Belang heeft in het gebouw Flora aan 150 kleinen een feest gegeven. Ook dit is in alle opzichten goed geslaagd. Het feest werd met een kort inlei dend woord geopend door den voorzitter den heer C. L. v. d. Haxlst. Ook hier kwam de Sint met zijii knecht Pedro, het feest bezoeken. Verschillende kinderen moesten bij hem ko men waarbij hij de een ernstig vermaande en een ander weer eens een pluimpje gaf voor zijn gedrag. Na St. Nicolaas waren het woord en de daad aan den goochelaar Paul Toni om de kinderen met zijn kunstgrepen en goochel, toeren bezig te houden. Paul Toni heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten; de kinde- ren hebben zich kostelijk geamuseerd. Een flinke tractatie tussehen de toeren en een mooi cadeau bij het einde; een feest dus, waai de kleinen nog lang aan. terug zullen denken. Ouderavond. 's Avonds is door Algemeen Belang een ouderavond gehouden. Voor dezen bestond veel belangstelling. Men had den conferencier-humorist Leo Pee-len g-e- engageerd en de soubrette Berty Morreli. Dezen oogstten door hun optreden, (voor- namelijk dat van Berty Morreli) groot succes. Evenals 's middags kwam nu ook St. Nicolaas hier een bezoek bi-engen, waarbij de heer J. Mijsen bij zijn toespraak tot St. Nicolaas een propagandawoord sprak ten gunste der ver- eeniging. Hij gewaagde van de moeilijkheden, waarmee men te kampen had. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Swing Kings. Een gezellig bal was het slot van dezen goed geslaagden avond. In het Wapen van Velsen was 's avonds een feestavond georganiseerd door de IJmuider Werkloozen Vereeniging, aangesloten bij den IJ.B.B.. Ook voor dezen avond bestond groote be langstelling. De zaal was geheel bezet. Het ca baret gezelschap „De Lachsprinters" onder leiding van Henk Smal en Leo van Noiden had de planken beklommen. Dit gezelschap liet zich van de beste zijde zien en hooren, waar door hun optreden zeer goed slaagde. Een nummer dat ter dege insloeg was het lied „De Joodsche vluchtelingen". Tijdens de pauze werd een verloting gehou den, tei-wijl het geheel met bal besloten werd. Het muzikale gedeelte was goed verzorgd door The Jazz Starsband. Zondagmiddag heeft de Werkloozen Ver eeniging aan. 150 kinderen een prettig feest bereid in de zaal van „Ons Huis". Ook hier was St. Nicolaas de held van den middag. Bij zijn binnenkomen in de zaal werd zijn pad geleid tussehen een dubbele rij kin deren met vlaggen getooid. Behalve St. Nico laas was hier nog een tweede Nicolaas aan wezig. Dit was Klaas Broekhuis, die de kleinen aardig bezig hield met de vertooning van zijn poppenkast. Er werd getracteerd op chocolade en andere heerlijkheden, terwijl bij het verlaten dei- zaal St. Nicolaas ieder kind persoonlijk, taai taai poppen en cadeaux uiti-eikte. In de zaal Flora was de vereeniging Door Vriendschap Saamgebracht bezig de kinderen een fijnen middag te be zorgen.. Hier waren ongeveer 100 kinderen aanwezig, die met allerlei heei-lijkheden wer den overladen. De kleintjes hebben uitbundig pret gehad; daar was trouwens ook goed voor gezorgd. De Sint ontbrak natuurlijk niet op het appèl. Vei-der waren er Nick Carson, de cowboy-zanger en Sherlock, de groote onbe kende, die de kinderen bezig hielden met leuke liedjes en aardige vertellingen. Ook hier werden bij het einde aan de kinderen koste lijke cadeaux uitgereikt. D.V.S. kan met dezen middag op een prettig verloopen kinderfeest terug zien. Ook het ti-aditioneele feest, zoo uitnemend georganiseerd door den Besluurdersbond Kennemerland van de Nederlandsche Vakcentrale is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Tallooze kin deren van de leden der bij dezen bond aan- CopyrloM P.l.a e Juist toen de geleerde zoons zouden vei-tx-ekken, kwam de derde drie zoons. Maar er was niemand die op den derden zoon lette, broer aanloopen. Ja, de eigenaar van het landgoed had eigenlijk Dié werd nooit medegeteld, omdat hij zoo heel anders was dan zijn broers. Neen, de derde broer was lang niet zoo geleerd als de beide anderen. Wat wist hii van Latijn? Wat van den Staat en het Rijk? Niets, niets en nog eens niets. Men noemde hem daarom ook Hans, de Stumper. „Waarom hebben jullie je zoo mooi gemaakt? En waarom rijden jullie op die mooie paarden?" Hans de Stumper vroeg het, zonder een antwoord te verwachten. Maar nu kreeg hij het wel. En zoo hoorde hij, dat de knappe broers naar het Hof gingen, om door hun verstandige praten mede te dingen naar de hand van de: koningsdochter.. „Heb je niet eens geheele land bekend om daar niet op te L gehoord, dat herauten den wedstrijd in het gemaakt hebben? Echt weer iets voor jou, L- deze woorden wilden zij vertrek ken, maar Hans riep: „Wel, daar wil ik ook wel aan meedoen!" De broers lachten hem echter hartelijk uit, gaven hun paarden de sporen en vertrokken. (Wordt vervolgd). gesloten organisaties (Technici, Werkmeester» C.B.F.T.T., Mercurïus en Spoorbond) maakte' hun opwachting bij den goeden Heilige hen natuurlijk bedacht heeft met versn»|!e ringen, tractaties, vriendelijke woorden en goede raadgevingen. Het jeugdige publiek is dan ook enthousia« huiswaarts gekeerd vol van het onthaal cto hen geworden was. St. Nieolaasfeest van rte R.K. Volksbond. n Zondagmiddag heeft onder groote belan» stelling ook van de zijde der ouders een gooi geslaagd St. Nieolaasfeest van den R.K. Volfof bond plaats gehad. Te half drie was 'de zaai van de Witte Bioscoop geheel gevuld, waar <te kinderen vroolijke liedjes ten beste gaven alles ter eere van den goeden Sint. Omdai deze niet eerder dan half vier zou arriveeren werd de kinderen op prettige wijze bezig ge houden. St. Nicolaas werd door een tiental kinderen, met vlaggen getooid, naar het too neel geleid, waar hij op het podium piaat* nam. De voorzitter, de heer P. de Jong heette namens de feestcommissie den goeden st Nicolaas van harte welkom eix sprak teverv' een propagandistisch woord tot de ouders rijf in grooten getale aanwezig waren. St. Nicolaas dankte voor de schittei*ende ontvangst en sprak de kinderen op hartelijke wijze toe en vermaande hen natuurlijk op de hem ei°en wijze. Persoonlijk mochten zij nog even to St. Nicolaas komen waar zij rijk beladen me' geschenken en een zak met lekkers vandaan kwamen. Het comité komt een woord van dank toe voor het vele werk dat het heef verricht om dit feest te doen slagen. 1 St. Nicolaas op bezoek bii a» R. K. Militairen. Vrijdagavond heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan het R.K. Militairentehuis in de Kanaalstraat. Daar de kindervriend het in de komende dagen veel te druk had met de jemd heeft hij dit bezoek reeds Vrijdag moeten brengen wat door de vele militairen die dit tehuis regelmatig bezoeken op zeer hooien prijs werd gesteld. Om acht uur verscheen St. Nicolaas met zijn knecht waar hij ver. welkomd werd door pastoor J. c. Moei, die in een kort welkomstwoord zijn hartelijken dank uitsprak voor de eer, welke de bisschop de militairen aandeed. Zeer velen van deze jongemannen zijn ver van huis en zullen ook in deze blijde dagen niet thuis kunnen ver toeven. Allen ontvingen van Zwarte Piet een speculaas en een taai-taaipop, terwijl een gratis verloting aan ieder een cadeau be zorgde. De dames van den Vrouwenbond zorgden voor een heerlijke kop chocolade, die zich natuurlijk liet smaken. Toen St. Nico- laas om ruim negen uur vertrok, bleven allen nog tot bijna middernacht gezellig fuiven waarbij d§ heer Meesters met zijn komische schlagers er de stemming in wist te houden Het is werkelijk voor de militairen een pret tige avond geweest. Elders in dit blad vindt men nog een ver slag van het bezoek van den goeden Sint aan Van Leers Wals bedrijven, waar hij 1800 kin deren gelukkig maakte. Velsensche tegen Amsterdamsche politiemannen. Dinsdag speelt het elftal van de Velsen sche politie een coxhpetitie-wedstrijd tegen het elftal van de Amsterdamsche politieman nen. De wedstrijd vangt aan te 2 uur n.m. en wordt gespeeld op het Stormvogelsterrein, alhier. Amsterdam heeft een sterk elftal, waarin o.a. als keeper in het doel staat de bekende Dijkstra, reserve doelman van het Nederland sche elftal. Beide elftallen spelen in de afdèeling West la van de Voetbalcompetitie van den Neder- landschen Politie Sportbond en doen weinig hi kracht voor elkaar onder. Het belooft Dinsdag dan ook een span nende wedstrijd te worden, welke het aan kijken ten volle waard zal zijn. De entree tot dezen wedstrijd is laag ge steld n.l. 10 cent per persoon. De opstelling van het Velsensche politie elf tal is als volgt: Best, Haak, v. d. Voort, v. Woudenberg, Verwoerd, Keur, Wittebrood, de Jong, van de Leur, Bakker, Groot, Te verwachten trawlers. Onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten vooi-zien van een x), bevonden zich Maandagmorgen acht uur nog op zee, Vertrokken Woensdag 16 November: IJm. 12 (Erin naar de Barentszee). Vertrokken Dinsdag 22 November: K.W. 76, IJm. 116. Vertrokken Woensdag 23 November: IJm, 77x), IJm. 71x), IJm. 49x>. Vertrokken, Donderdag 24 November: IJm. 10x), IJm. 97, IJm 147, IJm. 39x), IJm. 48x) IJm. 38x), IJm. 37x), IJm. 112x). Vertrokken Vrijdag 25 November: IJm. 16x) IJm. 17x), R.O. 15x). Vertrokken Zaterdag 26 November: IJm, 24x), IJm. 107. Vertrokken Maandag 28 November: IJm. 177,, IJm. 8x). Vertrokken Dinsdag 29 November: IJm. 70, Um. 60x), IJm. 54x), IJm. 91, IJm. 17x), IJm. 384x)IJm. 7x), IJm. 107, IJm. 44x), IJm. 195x)IJm. 15x). Vertrokken Woensdag 30 November: IJm. 165, IJm. I15x), IJm. 31x) (Alkmaar, naar de Barentszee); R.O. 46x), R.O. 16x). Vertrokken Donderdag 1 December: IJm. 94x)IJm. 135, IJm. 95x), IJm. 19x), IJm. 9x), IJm. 85x)IJm. 130x, IJm. 46x), R.O. 53x>. Vertrokken Vrijdag 2 December: IJm. 73x) IJm. 64, IJm. 87. IJm. 183x). Vertrokken Zaterdag 3 December: IJm 83, IJm. 103, IJm. 106, IJm. 72, IJm. 29, IJm. 196x) Er bevonden zich Maandagmorgen acht uur 65 trawlers op zee. VELSEN „Binnen zonder kloppen". De Coöperatie „De Eendracht" U.A. organi seert de volgende week twee mooie avonden, n.l. op Donderdag 8 December in „De Pont en op Vrijdag 9 December in het Patronaats gebouw. Op dezen avond zal worden opgevoerd de Coöperatieve Revue „Binnen zonder kloppen Verder wordt medewerking verleend door Tholen en Van Lier, hetgeen een waarborg is, dat het een mooie avond zal worden. KERSTSPEL DER VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Onder leiding van mevr. Rambonnet stu deert een aantal leden van de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden een Kerstspel in, „een leekenspel, dat geen tooneel wil geven, maai louter een vrome uitbeelding van het Kerst verhaal en een vertolking van den eeuwigen rijkdom, die ons in den Kerstnacht gebraent wordt", zooals het spel in het maandblad der vereeniging wordt aangekondigd. De opvoering vindt plaats op 21 Decemoer in de Bethlehemkerk te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2