HET NIEUWE AVONDBLAD De Taak der Pers. De Groote Trek. Reorganisatievoorstel Reeds ƒ430.000 bijeen J lsjAAKGANü NO. JO DINbüAC UCL-LMDUS. i/od IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vz ets., per maand 52Vï cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verhes van hand, voet of oog ƒ200.belde leden duim f 100.een lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger f 25.alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaarfeuigen enz. ƒ480.Pij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Onlangs heeft een groep bekende Engelsche jgblad-directeuren en -hoofdredacteuren ,*b tot haar collega's van de dagbladen der pieele wereld gericht met een oproep, waar- bijzondere nadruk wordt gelegd op de ver antwoordelijkheid die (in deze tijden meer dan Kit) op de leiders van een vrije dagbladpers rist, In dien oproep wordt de pers voorgesteld de opvoedster en vaak de woordvoerster jêii de volken ih internationale aangelegen- i. Daarin ligt naast een groote mogelij k- jfld een groote verantwoordelijkheid voor de „Zij kan" ik citeer hier woordelijk t;n Engelschen oproep „een eensgezinde, rechtschapen openbare meening voorbereiden, Üs ongevoelig is voor paniekstemming. Zij kan krachtig bijdragen tot het bouwen van Wen van internationale verstandhouding. Ifillen deze hooge diensten echter bewezen vorden, dan moet de diagnose van de heden- ti3gsche ziekteverschijnselen stoutmoedig ge- ivjd worden en niet alleen symptomen behan gen, maar de grondoorzaken van nationale jerdeeldheid en internationale spanning. Geen partijdige of doctrinaire vertolking is ^wassen tegen deze moeilijkheden, want lèn dergelijke vertolking zou geneigd zijn de testaande kloven hier te lande en daarbuiten ;=Yerbreeden ln plaats van overeenstemming brengen. Bij deze diagnose moeten wij de vaarheid eerlijk onder oogen durven zien, relfs al mocht ons eigen volk of onze eigen artij in het ongelijk zijn, en door het eerlijk •Somen voor zulk ongelijk de achting en het ratrouwen winnen van onzen tegenstander, :;;geen noodig is voor overeenstemming op reik terrein des levens ook". De stellers van den oproep brengen dan het ia den laatsten tijd zoo sterk naar voren ge- tomen begrip „moreele herbewapening" in het reding en verklaren dat wij door ons ge keven woord den wil tot eensgezindheid en ic'.icven opbouw in de volken moeten stimu leren. „Dit is een practische bijdrage, die wij dit oogenblik kunnen geven, en tevens ok de beste verdediging van de vrijheid van a beroep". Als een der velen tot wie deze oproep per- ïxmlijk gericht is beantwoord ik hem gaarne zet de verzekering van mijn instemming. Er L;geen twijfel aan dat op de pers in dezen tijd Kn zeer groote verantwoordelijkheid rust en it die ten aanzien van de verhoudingen met ;t buitenland bijzonder zwaar weegt. En als onderteekenaars van den Engelschen op- ;«p het voorkomen van paniekstemmingen iemen geloof ik wel dat zij een zeer belang rijk onderwerp te berde brengen. Immers, dit raakt het zoo moeilijke, door de wetenschap «1 ter hand genomen maar nog niet zeer diep öirvorschte vraagstuk der psychologie van de rassa. Dat „de massa-menseh", de mensch tie deel uitmaakt van een menigte, anders ageert, anders handelt dan de individueele r.ensch, dat hij in het algemeen minder zijn irstand en meer zijn oogenblikkelijk gevoel £cet gelden, dat hij licht ten prooi valt aan èetgeen men noemt „kudde-instinct" is in tijd een algemeen erkend feit gewor- fei. Het kennen van deze verschijnselen is op zichzelf al heel belangrijk, want daardoor m men er tegen waken, ze te ontketenen. En ie zou loochenen dat de pers op dit gebied ten zeer belangrijke taak heeft? Heel sterk tas dat waarneembaar in de critieke Septem- krweken van dit jaar. Misschien nooit tevo- sn heb ik zoo duidelijk beseft, van dag tot üg en natuurlijk vooral als ik bezig was arti kelen te schrijven, hoe noodzakelijk het was alj beheerscht, rustig, weloverwogen uit te laten, de hoopvolle verschijnselen in den toe stand voca-tdurend naar voren te brengen en temidden van de snelle wisseling van indruk ken den eenigen uitweg uit de moeilijkheden ils de oplossing te blijven zien. De na die weken ingetreden ontspanning is haasniet blijvend gebleken. Opnieuw bedrei- verlerlei gevaren de wereld en er wordt Mg steeds een politiek „van den eenen dag op anderen "gevoerd, die vol onverwachte ^gelijkheden zit. Naar mijn overtuiging •tont de overgroote meerderheid der Neder- landsche dagbladleiders, evenals zeer vele wllega's in het buitenland, zich van die ver antwoordelijkheid die op hen rust wel bewust zijn. Maar voor anderen, en trouwens ook ln het algemeen beschouwd, is de Engelsche c?roep geenszins overbodig. Wij moeten voort durend beseffen wat op het spel staat, ook in den toon waarin wij buitenlandsche gebeurte nissen bespreken. Dat is wel eens moeilijk, ■nnar daarom vooral niet minder noodig. De term „geestelijke herbewapening" vind ik niet zoo erg gelukkig omdat het woord „be wapening" waarvan onze tijd tot in het einde loze vervuld schijnt te moeten zijn, beter door ton ander vervangen kon worden. Het zal, v7ees ik. sommige eenvoudige zielen omtrent de nochtans zoo volkomen goede bedoeling kleiden. Beter ware „herstel" of „verster- De Reiger heeft de Groote Trek volbracht, Om Neêrlands afgezanten te vervoeren, Naar 't verre land, waar plechtig wordt herdacht Een andre Groote Trek van stoere boeren. Of d'opdracht nu de Oost heet of de West. Of wel Zuid Afrika, het is om 't even, De K.L.M. piloot zegt: 't is mij best, Je kunt ons elke verre opdracht geven. Hij houdt wel van verandering van lucht, Zijn voorgeslacht heeft ook dien koers genomen, Al ging dat dan nog wel niet op de vlucht, Het is ook veilig aan de Kaap gekomen. Geestdriftig is de Reiger ginds begroet, Omdat men er vanouds weet te waardeeren, Die groote trek van ondernemingsmoed, Die 't Nederlandsch karakter steeds blijft eeren. P. GASUS king". En de menschen die van de gedachte uitgaan dat als ieder voor zich nu maar betere gedachten koestert en nastreeft, de wereld wel verbeteren zal, maken op mij wel eens den indruk dat zij het met dat moei lijke vraagstuk der massa-psychologie wat al te gemakkelijk nemen/Deze Engelsche oproep toont er evenwel een begrip voor, dat ik ver welkom en dat mijn collega's en mij wijst op een zware verantwoordelijkheid, die ik ten- volle erken. R. P. Brandstichting in gebouw der „Dopo Lavoro" te Tunis. Italiaan gearresteerd. TUNIS, 12 December. Hedenavond heeft de Fransche politie een opzienbarende arrestatie verricht. De Italiaanscbe staatsburger Antonio Larosa is gearresteerd onder -verdenking brand gesticht te hebben in het gebouw van de „Dopo Lavoro". Volgens de politie blijkt nit de papie ren van Larosa, dat hij lid is van de fascisti sche partij. Er wordt thans een onderzoek in gesteld naar de waarde van de geruchten, vol gens welke Larosa ergens in het gebouw van de „Dopo Lavoro" een bom verborgen had. (United Press). ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. ROME, 9 December. (Havas). Een water vliegtuig van de luchthaven van Tarente is nabij het arsenaal in zee gestort. De beide in zittenden zijn omgekomen. Gevecht inet opstandelingen nabij Bethlehem. Vliegtuigen namen er aan deel. JERUZALEM 12 December (Havas/A. N. P.) Nabij Bethlehem heeft zich een gevecht af gespeeld tusschen troepen en opstandelingen, waaraan ook door vliegtuigen werd deelgeno men. Er vielen verscheidene gewonden, waar onder een scoldaat. In het district zijn 31 arresta ties verricht. R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouwhond. Extra-steun voor den tuinbouw gewenseht. Gistermorgen werd in gebouw St. Bavo te Haarlem de algemeene vergadering van den R.K. Dioc. Land en Tuinbouwbond geopend met een rede van den voorzitter, den heer G. W. Kampschöer. Ten aanzien van het land- en tuinbouw- onderwijs hebben wij een belangrijke taak te vervullen, aldus spreker. De stuwende kracht van den voorzitter van onderwijsvereeiïiging, prof. A. Cleophas, is voor ons een waarborg, dat in deze niets wordt nagelaten. Naast onze twee middelbare land- en tuin bouwscholen hebben wij momenteel vier lagere land- en tuinbouwscholen, terwijl in November 1937 in gebruik werd genomen onze prachtige landbouwhuishoudschool te Poeldijk. Een model inrichting en toch sober en eenvoudig. Drie landbouwhuishoudcursussen worden gegeven in Kethel, Lisse en Halfweg. De akkerbouw staat in vergelijking met de andere bedrijftakken als tuinbouw, veehou derij, bloembollen en boomkweekerij in de meer gunstige positie. Goede oogstjaren en de beschermende regeeringsmaatregelen hebben een gunstige uitwerking gehad. Dit neemt niet weg, dat er nog verschillende desideratie zijn, die de voortdurende aandacht blijven vragen van het hoofdbestuur. Een loonende prijsvorming voor de produc ten is de vitale factor, die allen beheescht. De buitenlandsche graanprijzen zijn angst wekkend gedaald met als gevolg verhoogde monopolieheffing op dien invoer van buiten landsche granen. De veehouderij gaf in 1937 een hoopvolle opleving, maar heeft in 1938 weer groote te leurstellingen gebracht, door de verlaagde zuivel- en veeprijzen en de ontzettende ge volgen van het mond- en klauwzeer. Wij zijn diep doordrongen van deze feiten. Onze sterke aandrang op melkprijs verhoogingen is niet zonder succes gebleven. Maar wij kunnen niet verhelen, dat dit nog geen afdoende hulp heeft gebracht in de zoo door mond- en klauwzeer geteisterde be drijven. Toch zullen wij actief blijven en onze prae- adviezen bewijzen, dat het hoofdbestuur een open oog heeft om in de huidige moeilijke om standigheden verbetering te verkrijgen. De tuinbouw blijft ons zorgenkind en het hoofdbestuur zal er bij de regeering aan houdend op aan dringen, om die maatregelen te verkrijgen, welke uitvoerbaar zijn. Reeds is vanwege het hoofdbestuur extra-steun ver zocht voor die streken, welke door misoogst zoo zwaar zijn getroffen. De L.T.B. is een organisatie, die bij de regeering en haar vertegenwoordigende amb tenaren een goeden naam heeft. De L.T.B. gaat in belangstelling bij zijn leden winnen en het aantal leden is stijgende naar de 9.000. Er is in het afgeloopen jaar veel en goed werk gedaan, naast het gewone organisatie- werk. Een groot aandeel hebben wij in de stichting van de C.M.C. Voorts staan wij aan de vooravond van de overneming van crisismaatregelen o.m. de stichting van een bloembollenorgaan. Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken der agenda behandeld terwijl de gees telijk adviseur prof. A. H. P. Cleophas een rede hield. Gistermiddag vergaderden de Boe- renvakbond en de Tuindersvakbond apart. De gebruikelijke jaarstukken evenals de be grooting voor 1939 werden vervolgens goedge keurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. D. Kok uit Loosduinen, H. G Maskot uit Boskoop en Joh. van der Zwaan uit Amstelveen werden herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Obdam hield de geestelijke adviseur van den bond, prof. Cleophas een inleiding over de kin derbijslagregeling, waarin hij aanspoorde tot fondsvorming in de af deelingen. De kring Delft en de afdeeling Obdam brach ten .de beschikbaarstelling van gronden in den Wieringermeer ter sprake. Men had den indruk gekregen, dat de droogmaking van de Wie ringermeer ten aanzien van het scheppen van bestaansmogelijkheden niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. De uitgifte der gron den geschiedt in zeer groote complexen, zoodat slechts weinig gegadigden kunnen worden ge plaatst en het overcompleet van jonge boeren! nagenoeg niet vermindert. Het hoofdbestuur deelde mede, dat reeds in den geest van het voorstel is gewerkt en dat ook in regeeringskringen vele voorstanders van verpachting der gronden te vinden zijn. Een voorstel van de afdeelingen Gouda en Purmerend om actie te voeren voor afschaffing van den zomertijd werd zonder discussie aan genomen. Tenslotte hield de kernleider der R.K. orga nisaties, Pater Alexander, een rede over de taak der propagandaclubs. Uiteenzetting van ir. Loutves op Boerenvakbond der L.T.B. In de gistermiddag gehouden algemeene vergadering van den Boerenvakbond van den L.T.B. in gebouw St. Bavo, welke onder leiding- stond van den heer A. J. Verkley heeft ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij een uiteenzet ting gegeven van het landbouwcrisisbeleid van de regeering. Spreker gaf eerst een terugblik op de toe standen vóór de crisis, toen de export nog onbelemmerd was; de ingetreden moeilijk heden hebben echter een radicalen ommekeer teweeggebracht. In 1930 dacht iedereen, dat de crisis wel spoedig voorbij zou zijn en de crisis maatregelen waren ook op deze gedachte ge baseerd. Maar thans, na acht jaar, blijkt, wel dat de huidige toestand voorloopig als de normale beschouwd moet worden. Het crisisbeleid in die eerste jaren was: stoppen, waar gaten ont stonden. Na den steun aan de tarwe ge raakte de veehouderij in de knel. Bij de steun verlening paste men het principe toe, dat de Nederlandsche consument zelf de productie kosten moet betalen. Om de prijs van het resteerende produetiedeel op peil te houden, gebruikte men §en deel van de voordeelen, die de consument kreeg van de daling der wereld- prijzen. Dit systeem heeft vrij behoorlijk ge werkt. De derde categorie, die in moeilijkheden kwam, was de varkenshouderij. In 1932 waren er ruim twee millioen varkens, hetgeen de markt niet kon verdragen. Hier moest een nieuw principe worden ingevoegd, n.l. de teelt regeling. Dit was een absolute noodzaak, want als men door den steun de varkenshouderij loonend had gemaakt, zou iedereen varkens zijn gaan houden en was men van den wal in de sloot geraakt. Alle maatregelen zijn aanleiding geweest tot een massa critiek, maar spreker was verbaasd, dat de regelingen nog zoo goed gegaan waren, aangezien het systeem niet voor zeven a acht jaren bedoeld was geweest. Na de varkens ging het ook met de koeien mis. Exportmogelijkheid voor rundvleesch was vrijwel uitgesloten. Door afslachting heeft de regeering toen krachtdadig moeten ingrijpen. Een groote moeilijkheid is, dat de regeering zelf de maatregelen moet doorvoeren, hetgeen een enorme organisatie vereischt. Daarom streeft de tegenwoordige minister er naar, deze aan de landbouworganisaties over te dragen, hetgeen ook een betere verhouding tusschen regeering en volk zal scheppen. Het bedrijf moet zelf de vormen vinden voor aanpassing aan abnormale toestanden. De tijd van vrije productie en concurrentie is voorbij. Autarkie zou voor ons land een enorme daling van het levenspeil beteekenen. Naar aanleiding van een aantal uit de ver gadering gestelde vragen, zeide ir. Louwes nog. dat bij de crisismaatregelen de belangen van de verschillende groepen belanghebben den sterk uiteenloopen. De regeering moet steeds zoeken naar den grootsten gemeenen deeler. Nadat de voorzitter ir. Louwes dank had gebracht voor zijn uiteenzetting, werden nog enkele agendapunten afgehandeld. S Mussolini het komende weekeinde op Sardinië. Waarschijnlijk Zondag een radiorede. Reuter meldt uit Rome, dat het a.s. weekeinde een bezoek aan Sardinië zal brengen. Verwacht wordt, dat hij Zaterdag uit Rome zal vertrekken. Waarschijnlijk zal de Duce Zondag zijn redevoering houden, welke over alle Ita- liaansche radiozenders zal worden verspreid. Dc verkiezingen in Joego-Slavic. Regeeringspartij behaalt 58.9 pCt. BELGRADO, 12 Dec. De officieele uitsla gen der vei'kiezingen voor het geheele land lui den: Lijst-Stojadinowitsj 1.66.519 stemmen, dat wil zegen 58.9 procent. Lijst-Matsjek 1.370.823 stemmen, d.w.z. 40.21 procent. Lijst-Liotitsj 30.310 stemmen of 0.98 procent. (Havas). van „Bloembollencultuur" verworpen. Hoewel meerderheid der vergadering vóór stemde. De vragen in Ret Engelsche Lagerhuis. Het belangrijkste besluit dat in de gistermiddag voortgezette vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd genomen, was wel het verwerpen van het reorganisatievoorstel der afd. BennebroekVogelenzang. Wel was de meerderheid der vergadering voor aan neming doch de vereischte 75 pet. kon niet worden bereikt. Tevoren waren eenige amendementen op deze voorstellen van de afdeelingen Onderdijk, Anna P'aulowna en Hillegom verworpen terwijl een amendement van de afd. Heemstede z. h. s. werd aangenomen. In de vacature in het hoofdbestuur ontstaan door het aftreden van de heeren J. W. A. Le- feber en T. M. H. van Waveren en het bedanken van den heer Jac. de Brabander, werden de heeren M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. te Lisse, S. Verdegaal te Sassenheim en C. H. Kramer te Bloemendaal gekozen. Het voorstel van het hoofdbestuur om den duur der vereeniging voor den tijd van 29 jaar en 6 maanden te verlengen werd z. h. s. aangenomen. Ook de begrooting, die sluit op een bedrag van f 54.660,werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakker hoe het nu stond met de benoeming van een Bloem- bollenraad. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak nog steeds bij het Hoofdbestuur in behan deling is en thans in een zoodanig stadium is, dat nog niets definitiefs kan worden medege deeld. De heer W. Murk uit Hillegom zeide verbaasd te zijn, dat de voorzitter in zijn inleiding met geen enkel woord gerept heeft over de verkla ring in het Engelsche Lagerhuis van den Engel schen minister van Landbouw. De Engelsche Minister heeft gezegd, dat de maatregelen, die Holland thans neemt beschermend werken voor de Engelsche telers. Is dit geen waarschuwing om de ongelukkige saneeringsmaatregelen op te heffen? Het is niets nieuws, zoo antwoordde dr. Verhagen, dat deze maartegelen beschermend werken voor Engelsche telers. Men moet dit antwoord van den Engelschen minister echter zien in het verband waarin het gezegd werd. Meer beschermende maatregelen zijn daardoor door de Engelsche regeering afgewezen. Het Engelsche antwoord duidt er dan ook op, dat andere maatregelen om den Engelsche kwee kers te helpen niet in overweging zullen wor den genomen. Dit is zeker voor de Hollandsche kweekers een voordeel. Een foto van de aankomst van de „Reiger" te Napels jhr. Beelaerts van Blokland wordt verwelkomd door den Nederlandschen gezant in Italië dr. Hubrecht en den Nederlandschen consul Borriello, De vanwege het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut georganiseerde geldinzameling ten bate van de ver volgden om geloof of ras bereikte Maan dag een totaal van f 430.000. Van eenige tientallen, meest kleine, ge meenten is nog geen opgave binnen gekomen. In deze plaatsen is later in vele eerst Zondag gecollecteerd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1