IJMUIDEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. Ouderavond van de Zeewijkschool. Oe nadeelen van de leerlingenschaal. Voor de ouders van de leerlingen van de Openbare Lagere School „Zeewijkschool" aan den Romerkerkweg werd gisteravond in het han- denarbeidlokaal van deze school een ouder avond gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Het hoofd der school, de heer D. Danger- mond, sprak hierover in zijn openingswoord zijn voldoening uit en meende hierin een bewijs te zjen, dat de ouders meer en meer het belang van de ouderavonden gaan beseffen. Voorts re leveerde spr. de voornaamste gebeurtenissen van de school in het afgeloopen jaar, waaruit ojji. bleek, dat een aanal kinderen naar de ftoorderschool is overgegaan, waardoor tevens ^vee leerkrachten naar een andere school zijn Bij de hierna gehouden verkiezing van twee leden der oudercommissie, wegens aftreding van pevrouw Meyer en den heer P. Roos, werden gekozen mevrouw Prins en de heer Malestein. De heer W. Pieksma, onderwijzer aan de Zee wijkschool, heeft hierna een inleiding gehouden over: „De leeiTingenschaal en de groote klassen". De nadeelen voor het onderwijs, aldus spr., die door groote klassen ontstaan, zijn in drie punten te omschrijven nl. schade aan de karaktervor ming, schade aan de verstandelijke ontwikkeling en schade aan de gezondheid. Bij klassen van 50 of meer leerlingen be staat het niet, volgens spr., om individueel on derwijs te geven en het wordt op het oogenblik ccheren over één kam" van alle leerlingen. Van den onderwijzer wordt een dresseur ge- I maakt, want in groote klassen moet veel stren- i ger opgetreden worden, daar er anders wan- I 0rde staat. In de groote klassen kan men de i achterblijvers niet bijwerken, omdat de onder wijzer aan hun geen aandacht kan schenken. Volgens de statistieken wordt het aantal „zitten- blijvers" ieder jaar grooter. Ook zijn de groote klassen schadelijk voor de gezondheid, want meermalen komt het voor, dat drie kinderen in één bank moeten zitten, omdat er geen plaats meer in de klasse is. Het gebrek aan versche lucht doet zich dan ook overal gelden. De regeering heeft in den loop der jaren den onderwijzer van opvoeder tot een ordebewaar der gedegradeerd, want geen enkele vrijheid kan in de overbevolkte klassen worden toege staan. Ook de leerlingen lijden hier natuurlijk onder. Triest is het leven van de hedendaag- sche schooljeugd aldus spr., maar dat dit nog niet triester is, is te danken aan de kweekelin- gen met acte en de volontairs, waardoor een groote klas nog wel eens gesplitst kan worden. Wanneer de regeering de leerlingenschaal zou verlagen, zou niet alleen de jeugd hier bij ge baat zijn, maar ook de werklooze onderwijzers. De werkloosheid onder de onderwijzers, waar van er nu nog 12000 werkloos zijn, zou onge twijfeld heel sterk afnemen. De regeering is echter van den noodtoestand in de scholen niet te overtuigen en beroept zich er op, dat het benoodigde geld voor verbetering ontbreekt, maar in September jl. was er met een hand-om-draai, aldus de heer Pieksma, een enorm bedrag beschikbaar voor de voorberei ding van de mobilisatie van het leger. Alleen met de rente van dit enorme kapitaal zou het onderwijs al gered kunnen worden. Het eenige lichtpunt in al deze omstandigheden is, dat de hoofdinspecteurs van de verscheidene districten övertuigd zijn van de toestanden en steen en been klagen in hun rapporten over de te hooge leerlingenschaal. Nadat de heer Pieksma verscheidene passa ges had aangehaald uit de rapporten eindigde hij zijn betoog met er op te wijzen, dat zooveel mogelijk aandrang op de regeering uitgeoefend moet worden om verbetering van de huidige toestanden te verkrijgen. Na de pauze, waarin thee werd geserveerd, heeft dr L. S. Limborgh-Meyer, schoolarts te Velsen, een rede gehouden over „Geneeskundig Schooltoezicht". Dr. Limborgh-Meyer was overtuigd van het 'groote nut van geneeskundig schooltoezicht, want meestal op jeugdigen leeftijd vindt de be smetting plaats met verschillende ziekten. De bestrijding van de tuberculose en andere ziek ten moet dan ook beginnen bij het kind, maar jammer genoeg neemt men hier al te vaak een defensieve houding aan. Het is nog altijd beter te voorkomen, dan te genezen, aldus spr. Geluk kig dringen de hygiënische begrippen langza merhand tot alle lagen van de bevolking meer en meer door. Aan het einde van zijn betoog heeft dr. Lim- borgh Meyer nog uitvoerig de taak van den schoolarts besproken en op het groote nut van geneeskundig Schooltoezicht gewezen. Het hoofd der school heeft namens de aan wezigen dr. Limborgh-Meyer dan gebracht voor zijn rede, die met een hartelijk applaus werd beloond. Na de rondvraag sloot het hoofd der school den ouderavond met een woord van dank voor de groote opkomst. Voor de ouders bestond gelegenheid om zich met het onderwijzend personeel te onderhouden over de kinderen. Tentoonstelling van kleeding- stukken. Gisteren heeft de Ned. Herv. Vrouwenver- eeniging van Wijk aan Duin een theemiddag gehouden in het Vereenigingsgebouw aan de de Populierenlaan. De dames hadden op overzichtelijke wijze de vervaardigde kleedingstukken, handwerken enz., in het zaaltje opgesteld. Voor de goederen, welke door de Meisjes- vereenigingen waren vervaardigd, was een apart plaatsje ingeruimd. De theemiddag heeft zich in een druk be zoek mogen verheugen en daar oc>k de koop lust niets te wenschen overliet, heeft de thee middag en -avond volkomen aan het gestelde doel beantwoord. Stoken van kolen van een ander. Een dievegge in de schuur opgesloten. Een onzer inwoners was den laatsten tijd meermalen tot de ontdekking gekomen, dat zijn brandstoffenvoorraad, opgetast in een schuurtje achter zijn woning, sneller ver minderde dan normaal was. Het werd hem steeds duidelijker, dat zijn kachel daarvan alleen de oorzaak niet kon zijn, kort en goed, de brandstoffen werden gestolen en het ging er nu maar om den dief te betrappen. En op een origineele wijze werd de val opgesteld. Een touw werd aan de deur van de schuur be vestigd. Aan het andere einde kwam een leeg conservenblik met een paar oude sleutels. Deze geïmproviseerde wekker werd naast het bed van den benadeelde geplaatst. „Laat nu de dief maar komen", dacht de man en hij vlijde zich ter ruste. In den prillen morgen stond, om precies te zijn, om half zes, maak ten de rammelende sleutels in het ledige blik den man wakker. De conclusie lag voor de hand, de dief was er. De huisvader snelde ten bedde uit en vertoonde zich in de schuur deur tot enormen schrik van den dief, die geen dief was. Het was namelijk een dievegge, een buurvrouw, gereed om haar kolenikitje met de brandstoffen van buurman te vul len. Het ging natuurlijk niet door, want de ver bolgen buurman sloot zijn buurvrouw in de schuur op en ging de politie halen En wel dra verscheen de agent, die de deur van de gevangenis opende en de vrouw-met-de-kolen kit vervolgens toesprak. Het onderhoud vlot- Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, pl.m. 10.20 Diversen, 10.30 Parijs, 11.05 Diversen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 2.50 London Reg., 3.35 Deutschlandsender of di versen, 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Parijs, 6.20 London Reg., 7.40 Diversen, 8.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen. 10.35 London Reg., 12.05 Nationaal programma, 9.20 London Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V; 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 London Reg., 12.50 Brussel Ned., 2.20 Natio naal programma, 4.20 Parijs, 4.35 London Peg., 5.20 Nationaal programma, 6.20 London Peg., 7.40 Nationaal programma, 8.20 London «eg., 8.30 Keulen. te niet bijster in de schuur en daarom werd het binnenskamers voortgezet. Alles kwam in het procesverbaal te staan en de juffrouw zou er wel van hooren. En de andere buurvrouwen kwamen bijeen en het was verwonderlijk hoe snel het gerucht zich verspreidde. En hoeveel mudden steen kolen er nu plotseling vermist werden. Dat zou „zij" natuurlijk ook wel gedaan hebben. En de man van den wekker-met-de-sleutels werd alom geprezen, want hij was de ver- nuftelïng, die de misdaad een halt had toe geroepen. Wat de tuinders kregen. De noteering van de groentenveiling. Spinazie per kist 40—60 cent. Sla per krop V/23^2 cent. Andijvie per K.G. 58 cent. Andijvie per 100 krop f 2f 3. Wortelen per bos 5IV2 cent. Peterselie per bos 1V22 cent. Selderie per bos 23 cent. Prei per K.G. iy24 cent. Tomaten per K.G. 1235 cent. Uien per K.G. 2V23y2 cent. Witlof per pond 4V25y2 cent. Breekpeen per K.G. 22V2 cent. Waspeen per K.G. 2Vz5 cent. Bieten per K.G. 22'/2 cent. Knollen A per stuk 4 '25!/2 cent. Knollen B per stuk IV22V2 cent. Bloemkool 2e soort per stuk 45 cent. Groene kool per K.G. 21/23V2 cent. Boerekool per K.G. 34 cent. Gele kool per K.G. 2V23y2 cent. Roode kool per K.G. 12 cent. Chineesche kool per K.G. 714 cent. Appelen per pond 1012 cent. Peren per pond 811 cent. Nero per K.G. 8y29y> cent. SCHIP VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Anna Bulgaris (Gr.) Buenos Aires 17 Dec. 4 Dec. van St. Vincent. Buenos Aires 4 Jan. 9 Dec. vertrokken. a. d. grond. Alcinous (Ned.) x) Batavia 11 Jan. 10 Dec. vetrrokken. Alex Pushkin (Rus) Archangel heden 30 Nov. vertrokken. Amstelkerk (Ned.) West Afrika 5 Dec. van Las Palmas. Aura (Fin) Koivisto heden 5 Dec. van Abö. Malaga 14 Dec. 9 Dec. van Cadix. La Plata 13 Jan. 13 Dec. vertrokken. Algol (Zw.) Kopenhagen heden 10 Dec. vertrokken. Bennekom (Ned.) Chili 17 Dec. 9 Dec. te Liverpool. Barneveld (Ned.) x) Chili (via L'pool) 16 Dec. 8 Dec. van Valentia. Breda (Ned.) x) Chili (via L'pool) 10 Dec. van Land's End. Berenice (Ned West Indië heden 8 December te Vlissingen. Bintang (Ned.) Ned. Indië 27 Dec. 3 Dec. van Penang. Br. Fidelity (Br.) x) Abadan 21 Dec. 5 Dec. van Port Said. Boskoop (Ned.) Chili 9 Dec. van Valparaiso. Bodegraven (Ned. x) Hamburg (via Antw.) 13 Dec. 12 Dec. van Antwerpen. Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika 11 Dec. te Durban. Ornsköldsvik 11 Dec. 5 Dec. te Hernösand. Buccinum (No.) New Orleans 25 Dec. 7 Dec. vertrokken. Cottica (Ned.) West Indië 21 Dec. 7 Dec. van Paramaribo. Cordillera (Du.) x) Hamburg (v. IJm.) 18 Dec. vertrekt 17 Dec. Caribia (Du.) x) Pto Barrios (v. IJm.) 7 Jan. vertrekt 17 Dec. Chr. Börs (Noor) La Plata 17 Jan. vertrekt 17 Dec. Chili 10 Dec. te Callao. Constantza 18 Dec. 9 Dec. van Gibraltar. Poti (v. IJm.) in lading. Euryades (Eng. x) Batavia 1 Jan. 1 Dec. van Padang. E. A. Kydoniefs (Gr.) La Plata 10 Jan. 8 Dec. van Rosario. Euterpe (Ned.) Bordeaux 13 Dec. 10 Dec. van La Pallice. Edward Blyden (Eng.) West Afrika 13 Dec. 10 Dec. van Land's End. Else (Du.) Bremen (v. IJm.) 14 Dec. 13 Dec. vertrokken. Eva (Fin) Lovisa 15 Dec. 9 Dec. vertrokken. E. H. Fisser (Du.) Huelva 13 Dec. vertrokken. Pt. Limon 25 Dec. 7 Dec. van Trinidad. Ferrum (Fin) Söderhamn 8 Dec. te Stockholm. Gaasterkerk (Ned.) x) Japan (via Antw.) 8 Dec. van Port Said. Glenaffaric (Br.) x) Japan 18 Jan. 10 Dec. van Saigon. Gundborg Segreil (Zw.) Nörrkoping 7 Dec. van Söderhamn. Heemskerk (Ned.) x) Z. Afrika 10 Dec. van Finisterre. Halle (Du.) Macassar 23 Dec. 4 Dec. van Pt. Said. Helder (Ned.) Hamburg 4 Dec. te Rotterdam. Ned. Indië 20 Jan. 8 Dec. van Soerabaja. Hermes (Ned.) Zw. Zee 27 Dec. 8 Dec. te StambouL Hamburg 16 Dec. vertrekt 15 Dec. Hamla (Noor) La Goulette (v. IJm.) 13 Dec. vertrokken. Hercules (Ned.) Stamboul 10 Dec. van Izmir. Inversuir (Eng.) Pt. Arthur 19 Dec. 1 Dec. vertrokken. Imperial Valley (Br.) Durban (v. IJm.) 9 Dec. vertrokken. J.v.Oldenbarnev.(Ned-) s Batavia 13 Dec. 12 Dec. van Southampton. Juno (Ned.) Midd. Zee 11 Dec. van Bari. J. P. Coen (Ned.) x) Batavia 4 Jan. 10 Dec. te Belawan. Kal (Deen) Algiers heden 28 Nov. te Gibraltar. Castro Urdiales (v. IJm in lading. Lekhaven (Ned.) Rosario 20 Dec. 6 Dec. van St. Vincent. Lysaker V (No.) Trangsund 14 Dec. 8 Dec. van Kotka. Laertes (Ned.) Ned. Indië 25 Jan. vertr. 17 Dec. van Batavia. Melampus (Ned.) x) Batavia 18 Dec. 10 Dec. van Gibraltar. Menes (Du.) Ned. Indië 30 Dec. 8 Dec. van Perim. Myrmidon (Eng.) x) Batavia 20 Dec. 9 Dec. van Port Said. M. L. Goulandris (Gr.) Buenos Aires 4 Jan. 30 Nov. vertrokken. Mars (Ned.) Venetië 20 Dec. 5 Dec. van Catacolo. Meerkerk (Ned.) x) Japan 12 Dec. te Manilla. Meliskerk (Ned.) Zuid Afrika 9 Dec. van Zanzibar. Maaskerk (Ned.) West Afrika 11 Dec. van Dakar. Merope (Ned.) Stettin 20 Dec. vertrekt 17 Dec. Nereus (Ned.) Gothenburg 13 Dec. 12 Dec. van Aarhuus. Nigerian (Br.) West Afrika 5 Dec. van Cape Coast. Yxpila 13 Dec. 7 Dec. vertrokken. Palestina 19 Dec. 10 Dec. van Candia. Stettin 13 Dec. pass. 12 Dec. BrunsbutteL Omberg (Zw.) Luvia heden 6 Dec. vertrokken. Alexandrië in lading. Olga (Deen) Trangsund 14 Dec. 8 Dec. vertrokken. Pygmalion (Ned.) Bourgas (via Hbg) 19 Dec. pass. 11 Dec. Ouessat. Pto Barrios 2 Jan. 11 Dec. van Cartagena. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia in lading. Poelau Tello (Ned.) x) Ned. Indie 7 Dec. van Colombo. Pres. Francqui (Belg) x Houston 21 Dec. 3 Dec. vertrokken. Poelau Bras (Ned.) x) Hamburg in lading. Phrygia (Du.) Mexico 17 Jan. vertrekt 17 Dec. Pionier (Belg) La Plata 16 Jan. vertrekt 16 Dec. Pericles (Ned.) West Indië 7 Dec. van Barbados. Radnorshire (Eng.) x) Yokohama 21 Dec. 6 Dec. van Port Said. Roxby (Br.) Port Redon in lading. Rhuys (Fr.) Casablanca heden 11 Dec. van Ouessant. Springfontein (Ned.) x) Beira 10 Dec. 11 Dec. te Bremen. Stad Zwolle (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) 29 Nov. te Bougie. Stureborg (Zw.) Rafsö heden 6 Dec. vertrokken. Tiberius (Ned.) Alexandrië 13 Dec. 12 Dec. van Hamburg. Tiba (Ned.) Rosaric 3 Jan. 9 Dec. van Rio de Janeiro. Tajandoen (Ned.) Batavia 10 Dec. van Padang. Theseus (Ned.) Danzig 19 Dec. vertrekt 16 Dec. Thyra (Deen) Harlingen 14 Dec. 13 Dec. vertrokken. Qckermark (Du.) Ned. Indië 6 Jan. 6 Dec. van Colombo. Hamburg 14 Dec. 13 Dec. vertrokken. Venus (Ned.) Bourgas 13 Dec. 12 Dec. te Antwerpen. Waterland (Ned.) Buenos Aires 23 Dec. 6 Dec. van Bahia. Zaanland (Ned.) x) Buenos Aires 6 Jan. 9 Dec. vertrokken. Scnepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Gestrand in hel gezicht van de haven. De ZwaluwenZaandam (2 Het is de Zwaluwen in dezen wedstrijd niet meegeloopen en voor den tweeden keer was de volle winst voor de Zaandammers. De Zaan- kanters toonden zich echter geen al te goede sportsmen, want toen een kwartier voor het einde de thuisclub een 21 voorsprong had veroverd, begonnen zij overmatig forsch te spelen, waartegen scheidsrechter Visser zeer onvoldoende optrad. Bovendien nam hij eenige onjuiste beslissingen die een belangrijken in vloed op den uitslag hadden. Met een gelijk spel hadden de bezoekers zeker tevreden kun nen zijn. Na den aftrap nemen de gasten direct het spel in handen en de achterhoede van de thuisclub heeft de grootste moeite om de score blank te houden. Langzamerhand werkt de Zwaluwen zich was los en ontwikkelt zich een vlugge open wedstrijd met wisselende kansen. Ongeveer 10 minuten voor de rust hebben de bezoekers succes als hun midvoor een fraaie cross-pass ineens onder controle heeft en Leijen met een scherp schot het nakijken geeft (01). Na rust is het wederom de thuisclub die het tempo aangeeft, doch aanvankelijk wil het niet vlotten met het afwerken van de aan vallen. Eindelijk is het Groot die na fraai solowerk de balans in evenwicht brengt (11). De strijd wordt nu iets forscher, doch de verdedigingen weren zich kranig. Een fraaie open aanval vol tooit Onstenk met een keihard schot en de Zaandammer doelman is voor de tweede maal gepasseerd (12). Dan denken we de Zwaluwen hun voor sprong te zien vergrooten als een der achter spelers van Zaandam hands maakt in het strafschopgebied, doch de scheidsrechter geeft een gewonen vrijen trap in dit gebied(l), welke niets oplevert. Even later maken de gasten tegen de verhouding in gelijk (22). Eenige minuten voor tijd wordt het vonnis voltrokken als A. de Reuver tegen den grond wordt geloopen en de scheidrechter tot aller verbazing den bezoekers een vrijen trap toe kent. Deze wordt door den midvoor genomen en via een der achterspelers van de thuisclub verdwijnt het leder, onhoudbaar voor doelman Leyen, in het net (23). De reserves waren op bezoek bij Voor waarts 4 en moesten met 21 de meerderheid van hun gastheeren erkennen. DISTRICTSDIRECTEUR VAN DE KRUIS VAART. De Centrale Leiding van de Kruisvaart heeft Regent Heinen van de Bisschoppelijke Kweek school alhier benoemd tot Districtsdirecteur van het District Beverwijk. „SANS ATOUT" NAAR ZAANDAM. Donderdagavond zullen eenige leden van de bridgeclub „Sans A tout" deelnemen aan een bridgewedstrijd, die te Zaandam wordt gehouden. DE MEISJESZANGKLASSE VAN „VOX HUMANA". Gisteravond heeft de meisjeszangklasse van het Christelijk Gemengd Koor „Vox Humana", onder leiding van den heer P. J. Potgieser haar eersten repetitieavond gehouden Hoewel de opkomst niet bijster groot was. hoopt men tcoh dat men in deze poging zal slagen. Het ligt in de bedoeling dat de zangklasse haar medewerking verleent op het concert van Vox Humana, dat einde Januari wordt ge geven. staanszekerheid koloniën noodig. Hoe kunnen ze hiervan in het bezit komen? Slechts door naar de wapenen te grijpen. In tegenstelling met wat vaak beweerd wordt, ontkent spr., dat oorlogen verarmen. Oorlog brengt werk en voorspoed, omdat men, niet zooals in vredestijd het geld vasthoudt, doch het laat rouleeren. De diepere oorzaken van den oorlog zijn van financieelen en economischen aard. Wie den oorlog wil voorkomen, moet de fouten op deze gebieden trachten te verbeteren. Na een uitvoerige uiteenzetting kwam spr. tot de conclusie, dat er voor gezorgd dient te worden, dat het geld niet vastgehouden wordt, doch in circulatie blijft. Een goede organisatie op financieel en economisch gebied is een dringende eisch. Daarom wekte spr. de aanwezigen op om mede te werken aan het opsporen van de fou ten, welke het economisch leven aankleven, enom ze te bestrijden. OUDERCOMMISSIE. Dr. Lorang, die wegens vertrek naar Austra lië als voorzitter van de oudecommissie van school F moest bedanken, is als zoodanig op gevolgd door dr. J. Werre. „A CHRISTMAS CAROL". Voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Velsen-IJmuiden, zal dr. J. B. van Amerongen uit Alkmaar Woensdagmiddag en het Vereeni- jingsgebouw voordragen „A Christmas Carol" van Dickens. Het zangkoor van de afdeeling Haarlem zal Kerstliederen zingen. ZANG. Vrijdag a.s. geeft Lies Hertier met haar dameskoortje een uitvoering in het badhuis Spaarnberg" met medewerking van Jacque line Uyttenboogaard (alt) en mevr. E. W. OttoKuyk (piano). Ook het koortje van jongedames, dat nog kortelings met zooveel succes optrad, zal zich doen hooren. BESOMMINGEN. BESOMMINGEN. manden Trawlers: 800 Erin, IJM. 12 (restant van de lading) f 2750 425 Maria R. Ommering, IJM. 7f 3920 115 Martha IJM. 165f 1920 100 Fram, IJM. 135f 2230 145 Maria IJM. 95f 3040 85 Reiger. IJM. 106,f 1790 125 Condor IJM. 72f 2290 100 Dolfijn, IJM. 103f 2340 Loggers: R.O. 9 f 1780; KW. 114 f 670 SCH. 130 f 2730; SCH. 15 f 870; SCH. 25 f 500 VL. 53 f 210; KW. 101 f 180; KW. 141 f 90; KW 58 f 48. NAGEKOMEN BESOMMIN GEN VAN MAANDAG. Loggers: IJim. 204 f 550, IJm. 201 f 480, Sch. 341 f 1530, KJW. 52 f 630, KW. 132 f 490, KW. 46 f 480. KW. 104 f 780, KW. 75 f 570, KW. 175 f 560. KW. 89 f 530, KW. 166 f 410, KW. 60 f 750 KW. 169 f 390, KW. 125 f 300, KW. 178 f 580 KW. 27 f 270, KW. 91 f 400. KW. 24 f 1690 KW. 28 f 620, KW. 62 f 390, KW. 107 f 480 KW. 4 f 3240. KW. 31 f 2950, KW. 39 f 2370. KW. 105 f 1090. DE EERSTE SARDIJN AANGEVOERD. Gisteravond heeft een Urker botter alhier de eerste sardijn aangevoerd. De vangst bestond uit 120 manden die a f 0.90 per mand door een exporteur werd ver kocht. VERSCHE HARING NAAR POLEN. De Poolsche trawler Cezary is met 3000 kis ten versche haring vertrokken. Verder is in de Visschershaven aangekomen de Eems om een lading haring voor Polen in te nemen. SANTPOORT VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN HEEMSKERK DIEFSTALLEN. Na eenigen tijd van rust, wordt Heemskerk thans weer onvelig gemaakt door talrijke kleine diefstallen.Nog maar kort geleden werden bij een drietal inwoners te Heemskerk aan Duin, konijnen gestolen en nu in den nacht van Zondag op Maandag een nog bijna nieuwe fiets ontvreemd, terwijl bij de heer P. aan den Voorweg, eenige konijnen werden gestolen. TOONEELUITVOERING. Op Donderdag 12 Januari geeft de Chr. too- neelvereeniging een uitvoering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd wordt: „De ongeloovige Thomas" klucht in drie be drijven door Carl Laufs en Wilhelm Jacoby. CHR. MANNENVEREENIGING. Op Vrijdag 16 December houdt de Chr. Man- nenvereeniging een vergadering in het Ned. Herv. vereenigingsgebouw. Op dien avond zal de heer N. Passehier, gemeenteraadslid te Beverwijk, spreken over „Adventsgedachten in tijden van cultuurverwording". HAARLEM, 12 December.- Bevallen 8 December: A. C. GermesSpoel- stra, d.; 9 December: C. J. Petersde Klerk, z.; C. Kostervan Broekhuizen, d.; M. I. Man- demakerMinkley, z.; H. M. v. d. Veldtvan Gastelen, z.; 10 December: B. G. Duijn Smelter, z.; M. M. C. CornetCassee, z.; P. M. J. BrockeBoerlage, d.; C. BuddingKoster, z.; E. RutteAdmiraal, z.; R. v. Essen—Grau- welman, d.; 11 December: S. v. d. VlugtBerk hout, z.; J. C. WigchertCoblens, z.; E. M. WitsAhlert, z.; C. W. van DamBastings, d.; 12 December: H. J. van Norde—Kamp, d.; J. F. Laadstrav. Es. Overleden: 9 December: T. J. Schiphorst, 49 j., Hazepa- terslaan; D. Kuipersde Wid, 55 j., Mr. Cor- nelisstraat; 10 December: J. M. C. van Bur- kum, 58 j., Groendaalsteeg; G. Drogula, 45 j., Hazepaterslaan; C. van Iperen, 53 j., Haze- paterslaan; A. A. LammersVaupell, 56 j.f Kweektuinstraat; 11 December: C. J. Smit Meiman, 69 j., Kamperlaan; A. Nobel—Ploeger, 71 Kenaupark. Hoogovens Hoogovens Engelsch NederL s.s. m.s. Hetton Gruno New Castle Haarlem kolen laden KERK EN VREDE. Gisteravond sprak de heer R. Büter uit Am sterdam voor de plaatselijke afdeeling van „Kerk en Vrede" over het vredesvraagstuk in verband met de economische problemen. Na een inleiding van den heer Bijtelaar, zeide de heer Büter allereerst, dat men, om oorlogen te voorkomen, eerst zou moeten trachten den mensch te verbeteren. Omdat de menseh echter zondig is, is dit niet mogelijk. Spr. stelt nu de vraag: „Is het mogelijk een oorlog te voorkomen, zonder dat de mensch verandert?" Toen in 1914 de groote wereldbrand uitbrak, wist feitelijk niemand, waarom dit gebeurde. Zoo was het vroeger en zoo zal het altijd wel blijven. Oorlog, aldus spr., brengt, wat vrede niet brengen kan. De landen hebben voor hun be- AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 13 DECEMBER Thalia Theater: „Onderzeeboot D 1" en „Kora je ook bij de brandweer?" 8 uur. Rex Theater: „Je kunt niet alles hebben" en „Vier mannen en een gelofte", 8.15 uur. Theater „De Pont": „Zaken zijn Zaken" en „China Clipper", 8 uur. WOENSDAG 14 DECEMBER Rex Theater: „Je kunt niet alles hebben" en „Vier mannen en een gelofte", 8.15 uur. Gebouw Willebrord: Openbare vergadering der A. R. 8.15 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK DINSDAG 13 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Het gebeurde in Napels" en „De strijd om den Oniar-diamant", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „De avontu ren van Robin Hood" en „Bedekte oogen", 8 uur. WOENSDAG 14 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Het gebeurde in Napels" en „De strijd om den Omar-diamant", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 13 DECEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Tweede concert voor de Haarlemsche Bachvereeniging, 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Kerels geven geen kamp", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Daar waar mijn Sarie woon!" Op het tooneel Louis Davids. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Legions d'Honneur", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een modern huwe lijk" en „De rechtszaak dr. Deruga", 2 en 8.15 u. Moviac Theater: „Het lied van geluk" (gepro longeerd) 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Gebrandmerkt" en „Ons is niets te dol", 8 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 14 DECEMBER Gem. Concertzaal: Astronomische avond, 8 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5