HET NIEUWE AVONDBLAD linerikaansch Onderwijs. Filmsterretje. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Alle Duitsche dienstboden worden teruggeroepen. JAARGANG NO. 37 WOENSDAC 14 DEC. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTïëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f100.—één üd duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.-* één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vmger f 15—, een of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15— Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen ena. )0— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden een drietal artikelen heeft Dr. E. A. en, thans leeraar te Medan, de vorige yselc in ons blad een zeer helder overzicht ge- Kven van het verschil van onderwijs in Ame- en Nederland. Zooals wij daarbij mede deelden is deze oud-Haarlemmer een kenner de materie doordat hij in opdracht van de Nederlandsch-Indische regeering met dat doel een studiereis door Amerika heeft ge bakt, Dat het departement van Onderwijs te Buitenzorg dergelijke studies in verre landen laat maken en er zich natuurlijk breedvoe rig rapport over uitbrengen is een nieuw s van de frischheid en toegankelijkheid Wor nieuwe denkbeelden waarmee men in ie de zaken pleegt te behandelen. Intus- >n zijn dergelijke zaken ook voor Neder- 1 van het hoogste belang. Wij weten allen er hier heel wat hapert bij het onderwijs, dat met name de overlading-met-leerstof en tot gebrek aan nauwe verwantschap tusschen Khool en maatschappij in de laatste jaren tot steeds toenemende critiek aanleiding hebben legeven. Het jongste afdeelingsverslag over de Onderwijsbegrooting gaf daar nog een spre iend staaltje van. Maar niet alleen in parle mentairen kring, ook in de onderwijskringen self en in de pers komt zulke critiek al sinds jaren tot uiting. Op deze plaats heb ik ei- meermalen over geschreven, vooral wat be treft het middelbaar en gymnasiaal onderwijs, m medegedeeld hoezeer bij de leeraren en rok bij de hoogleeraren de overtuiging heerscht dat er op den duur verandering moet komen. Dat die duur zoo onmatig lang ls en er nog steeds geen kans op werkelijk ingrijpende verandering schijnt te bestaan moet m.i. geweten worden aan de lauwheid ran de ouders. Ik twijfel er niet aan dat vele menschen van het onderwijs de zoo belang wekkende beschouwingen van dr. Kreiken lebben gelezen en overdacht. Ik wou dat ik hetzelfde van de ouders kon denken. Ervaring anderen en mij geleerd dat artikelen over onderwijszaken wel veel belangstelling ia weerklank vinden bij de mannen van het rak maar niet bij de ouders, die niettemin de tatkomingen van ons huidige stelsel zoo reelvuldig aan den lijve ondervinden. Mis- Khlen moet de verklaring van deze lauwheid tfzocht worden in de grondslagen van het •rateem zelf. Men is er zoozeer aan gewend, ie school veeleer als doel (belichaamd in het geerde einddiploma) dan als middel te be bouwen, men ziet het onderwijs zoozeer als en wedstrijd-met-hindernissen, waaraan met redelijk succes moet worden deelgenomen om ••I prijs te kunnen veroveren, dat men zich -et meer voor kan stellen dat het ook anders Kikunnen. Anders in zooverre: dat onze kin wen een grootere practisch bruikbare hoe- 'felheid kennis zouden kunnen opdoen met rinder inspanning, zonder de hoeveelheden en die het leven van zooveel H.B.S.'ers ia gymnasiasten vergallen, met meer kans om tóf tot nadenken te komen en dusin een jrettiger jeugd. Prettiger en gelukkiger voor hnzelf en derhalve ook voor hun ouders. Dr. Kreiken heeft ons uitgelegd hoe totaal ^schillend het Amerikaansche onderwijs van rst onze is. Hij heeft ons verteld van kinde- b die nooit blijven zitten, dus ook nooit van t'aool gestuurd worden omdat ze te zeer ge- ■sald hebben. Hij heeft uiteengezet hoe men 2 Amerika op het standpunt staat, dat de bool er is voor de kinderen en niet omge- en dat de kinderen recht hebben op het aantal schooljaren. Allen krijgen ten- totte hetzelfde getuigschrift, vermeldend s dat zij de school voltooid hebben. Wel wrdt tijdens hun eerste schooljaren een i-uze voor hen gemaakt uit de leervakken, fel heerschen een ver doorgedreven diffe- fentiatie en specialisatie. Wel wordt voor die- rnen, die het universitair onderwijs willen %n, een bijzondere beoordeeling toegepast. &ar die geldt de indrukken van den gan gen leertijd, niet de in een paar weken leperste en hoog opgedreven eischen van eindexamen. De grondslagen van het 'berikaansche en het Nederlandsche onder is zijn, zooals onze deskundige voorlichter k zijn slot-artikel heeft opgemerkt, totaal verschillend. Bij ons komt het uitsluitend aan op de be- tordeeling van intellectueele prestaties, die kogzamerhand veel op krachtprestaties zijn lijken. In Amerika komen die in de tweede plaats. Hoofdzaak vormen daar opvoe- en karaktervorming, en hier ziet men overeenkomst met den geest die het h'gelsche onderwijs bezielt. In Amerika is iwendien de democratie een onderwijsfactor; is een opvatting die wij als het bijzondere tounerk van een staat, die nog steeds in fording verkeert, kunnen zien. 2oer duidelijk heeft dr. Kreiken doen uit- (Shirley Tem-ple heeft thans een inkomen van ongeveer 900.000 gulden per jaarvoor filmwerk, auteursrechten op speelgoedklee- ren, hoeken, enz.) Nou Shirley, dat is, wat je noemt Een mooie duit om van te leven, Al is 't zelfs voor een zoo beroemd Persoontje wel wat overdreven. Je bent wel een bijzonder kind, Dat zal ik zeker niet ontkennen, Maar ik moet zeggen, dat ik vind, Dat ze je toch wat erg verwennen. Je naam alleen al is een mijn, Waaruit je tonnen gouds kunt halen, Omdat er fabrikanten zijn, Die er auteursrecht voor betalen. Een Shirley Temple boek of pop, En net-als-Shirley Temple-kleeren, Dat alles brengt je schatten op, Nog naast je voor de film acteeren. Het is een fabuleus bedrag, Er is geen ander kind op aarde Dat op zoo'n jaarloon wijzen mag, Het is om van te likkebaarden. Ik heb een dochtertje als jij, Dat wil dan zeggen; van jouw jaren, Soms gaat ze naar een film met mij En zit dan stil naar jou te staren. Jouw negenhonderdduizend pop, Daar gaat haar hartje niet van kloppen, Maar zij haalt wel dat hartje op, Aan negen wat verweerde poppen. En Shirley, 'k hoop maar beste kind, Dat jij met jouw spel in het leven, Zoo'n echte jonge vreugde vindt, Als 't kinderspel haar weet te geven. P. GASUS. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv ingez, Med.) komen dat hij niet wil aanbevelen, het Ame rikaansche stelsel van onderwijs bij ons over te nemen. „Het onderwijs in het algemeen is een product van plaatselijke omstandigheden en behoeften", merkte hij op en dat zal ieder wel als juist beseffen. Maar de bedoeling van zijn artikelen was, aan te toonen dat het mo gelijk is een goed werkend stelsel te hebben zonder dat daaraan de geweldige overlading is verbonden, die bij ons gebruikelijk is. In die richting wijzen artikelen als deze zeker den weg. Zij toonen dat het ook anders zou kunnen, tot verlichting en verademing van de jeugd en van de ouders. Ik zal voort gaan in dit blad daarvoor telkens weer be langstelling te vragen omdat ik geloof dat de zaak inderdaad van heel groote beteekenis is. En, dat wij in Nederland een anderen weg op zullen moeten gaan. R. P. DE KERSTUITKEERING AAN WERKLOOZEN. Op verhooging aangedrongen. Het Tweede-Kamerlid De Visser heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Draagt de regeering kennis van de groote ellende, die in vele gezinnen van werkloozen door jarenlange werkloosheid is ontstaan? 2. Indien de regeering de sub 1 gestelde vraag bevestigend beantwoordt, is zij dan niet bereid de Kerstgave, als in de circulaire no. 300133 afd. W. en S. bedoeld, van 25 pet. tot 50 pet te verUoogen? 3. Is de regeering eveneens bereid tér tege moetkoming aan de werkloozen, die in de week van 11 tot 17 December in werkverschaffing werkzaam zijn, een bijdrage te doen toekomen, evenredig aan de Kerstuitkeering van andere werkloozen? 4. Is de regeering mede bereid tot leniging van den nood der kleine boeren, die aanvullen den steun ontvangen, aan hen een extra uitkee- ring als Kerstgave te doen verstrekken? Prov. Staten van Zuitl-Holland. Motie inzake het Centrale Vliegveld. Prov. Staten van Zuid-Holland hebben Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat een centrale luchthaven moet gelegen zijn in het centrum van de grootste bevol- kings-agglomeraties. dat Schiphol aan dien eisch niet voldoet en waarin gedeputeerde staten wordt verzocht op de totstandkoming van een werkelijk centraal gelegen vliegveld bij de regeering aan te dringen. Dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., arriveerde Dinsdagmid dag met zijn echtgenoote met het Indië-vliegtuig „Wielewaal' op Schiphol, waar de heer en mevr. Damme door hun kleindochtertje verwelkomd werden Dienstbodenprobleem wordt nog moeilijker. Deze week kan men volgens de Tel. zeer waarschijnlijk nog een verordening der Duit sche regeering verwachten, op grond waarvan alle Duitsche (en voormalig Oostenrijksche) dienstboden in Nederland de aanzegging zul len krijgen, naar het vaderland terug te kee- ren. Of een bepaalde termijn voor opzegging zal worden toegelaten, is nog niet bekend; evenmin hoe lang een dergelijke eventueele termijn zal kunnen zijn. Intusschen vernam het blad bij informatie bij betreffende Nederlandsche instanties, dat Duitsche dienstmeisjes tot den leeftijd van 35 jaar vóór 1 Maart 1939 naar Duitsehland moe ten zijn teruggekeerd. Voor zoover het Duit sche meisjes betreft in dienst bij Joodsche families, is die leeftijdsgrens gesteld op 40 jaar. Een vrij groot aantal meisjes in Amsterdam, aldus luiden informaties bij het Deutsches Heim für Katholische Madchen verkregen, heeft reeds van het Duitsche consulaat een aanschrijving ontvangen, dat zij naar hun vaderland moeten terugkeeren. Volgens de beroepentelling in 1930 waren er op 31 December van dat jaar in ons land 266.529 vrouwelijke personen in huishoudelij- ken dienst werkzaam. Daarvan waren 30.532 uit het buitenland afkomstig; 23.839 kwamen uit Duitsehland, 3337 uit Oostenrijk. In 1934 waren hier 40.000 Duitsche dienst meisjes. Op het oogenblik schat men ten departe- mente het aantal Duitsche dienstmeisjes op 20.000 a 25.000. De laatste maanden is dit getal wel eenigs- zins teruggeloopen. Vele meisjes zijn naar Duitsehland vertrokken. Op de vraag aan den directeur van de Am- sterdamsche Arbeidsbeurs, den heer Detiger, wat het gevolg zou zijn van een vrij plotse ling terugroepen van alle Duitsche dienstmeis jes, zeide hij De reeds bestaande moeilijkheid om vol doende huispersoneel te krijgen, wordt daar door aanmerkelijk vergroot. Zonder twijfel zullen de Nederlandsche huisvrouwen zich in haar huishoudelijke hulp moeten bekrimpen". Prins Bernhard naar Engeland. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard Dinsdag met de nachtboot naar Har wich is overgestoken voor een particulier ver blijf van enkele dagen in Londen. Prins Bernhard hoopt Zaterdag weder thuis te zijn. Verwacht offensief van Franco uitgebleven. Thans een republikeinsch offensief in voorbereiding? Te Barcelona heeft men den indruk, dat Franco zijn nieuw offensief aan het Ebro front heeft moeten uitstellen. Men heeft dit offensief Donderdag j.l. verwacht. Naar ver luidt is het plan van het offensief in handen van de regeering gekomen, doch dit wordt niet bevestigd. Hans Memlinc's geboorteplaats ontdekt. BRUGGE, 13 December. Tot dusver kon de geboorteplaats van den beroemden Vlaam- schen schilder Hans Memlinc niet met zeker heid worden aangeduid. Verondersteld werd dat hij afkomstig was van Moemlingen bij Asschaffenburg, in de streek van Mainz. De Brugsche stadsarchivaris R. A. Tarmen- tier heeft thans bij opsporingen in oude oor konden, in het op het Brugsche stadsarchief bewaarde poortersboek over de jaren 1454-1478 de inschrijving gevonden op 15 Januari 1465 van den nieuwen stedeburger Jan of Hans van Memnelingke, zoon van Herman. Uit die kor te aanteekening blijkt verder dat de nieuwe poorter geboren werd te Selingstadt. Deze plaats is een stadje aan de Main, ten Noord oosten van Darmstadt en ten Zuid-Oosten van Frankfurt-am-Main. Ten tijde van Memlinc behoorde Selingstadt tot het gebied van het kerkelijk keurvorstendom Mainz. Men weet, dat Kans Memlinc tusschen i470 en 1480 te Brugge in het huwelijk is getreden met Anna de Volkenaere. Zij overleed in 1487 na hem drie zonen te hebben geschonken. Hij zelf overleed op 11 Augustus 1494 te Brugge, waar hij op het St.-Gilleskerkhof werd be graven. Memel Duitsche lijst behaalt hoog percentage. Verzet tegen de voorgestelde F orensenbelasting. De besturen van 25 gemeenten o.w. Bloemen- daal en Heemstede hebben in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun groote, onover komelijke bezwaren geformuleerd tegen de wets ontwerpen inzake een nieuwe forensenbelasting. Hierin wordt o.m. gezegd, dat niet alleen de forensen, maar de inwoners in het algemeen van een buitengemeente, tharó een groot deel van hun belastingen betalen, ten behoeve van de werkgemeenten, zoodat er dus geen enkelen re den meer is tot het invoeren van een direct over hevelende belasting, daar indirect die overheve ling reeds zulke kolossale afmetingen heeft aan genomen. De invoering van de forensenbelasting zal bovendien gepaard gaan voor de forensen gemeenten met een ontwrichting van hun huis houding in zeer veel, gevallen, in enkele zelfs zal zij desastreuse gevolgen hebben en de gemeen ten noodlijdend maken. Het adres spreekt het vertrouwen uit, dat de Kamer de wetsontwerpen niet zal aanvaarden. 97.7 pCt. in het district Memel. Het D. N. B. meldt, dat totnutoe de volgende gedeeltelijke uitslagen be kend van de verkiezingen voor den Landdag van Memel bekend zijn. Van alle uitgebrachte stemmen heeft de Memel-Duitsche lijst verworven; in het district Memel 97,7 pet., in het district Heydekrug 95,1 pet., in het district Pogegen 93,5 pet. Uit de stad Memel zijn nog geen uit slagen ontvangen. WATERPOLO. wintercompetitie. De beide voor de eerste afdeeling gespeeldft wedstrijden voor de Wintercompetitie, H. V. G. B.H. P. C. 2 en NereusHaarlem, ver toonden merkwaardig veel overeenkomst. In beide ontmoetingen liepen de bezoekende ploe gen hard van stapel, om direct een 20-voor- sprong te nemen. H. P. C. 2 begin in Stoop's Bad met goede aanvallen op het H.V.G.B.-doel, waardoor Kol- derie en Heerkens Thijsseri konden scoren. Nog voor de rust kon Bongertman doelman Kohier passeeren. De tweede helft was geheel voor H.V.G.B. Rol en Schouw scoorden te gen. Het eonde kwam met 42-overwinning voor de Rood-Witten. Haarlem nam ook direct een 2—0-voor- sprong door Bais en Joop van Hemsbergen, maar daar na konden de Haarlemmers het net niet meer vinden. De N.reus-middenvoor Engel deed het beter; nog voor de rust maak te Nereus gelijk. In het tweede gedeelte was doelman Stam van Nereus weer goed op dreef zoodat de schoten van Bais en Jan van Hems bergen alle gestopt werden. Nog driemaal konden de Zaandijkers scoren, zoodat Haarlem een 5—2-nederlaag kreeg. Ook Nereus 3 ging met een overwinning naar huis, doordat H.V.G.B. 3 door slecht op komen in de Nereus-reserves haar meerdere moeste erkennen. V. Z. V. 3 liet zich niet van haar beste zijde zien tegen het onvolledige Velserend. K. Z. kon het tegen H. P. C. 4 niet houden; zij verloor met 5—2. D.W.R. 4 won met flinke cijfers van De Heerenduinen. Zondagavond zullen vijf wedstrijden in het Sportfondsenbad gespeeld worden. De be langrijkste ontmoetingen voor de kringcompe titie zijn: H. P. C.—D. W. R. (dames), H.P.C. 2—V. Z. V. (heeren). H. P. C. 2 dat nog geen enkele overwinning wist te behalen, zal er nu met Braam, Levenaar en Kohier wel anders op zitten dan een maand geleden, toen zij met 10—3 ten onder gingen. Het ranglijstje van de eerste klasse ziet er als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. V.Z.V. 1 4 3 1 0 7 25—14 Nereus 1 3 2 1 0 5 117 H. V. G. B. 1 4 2 0 2 4 1513 Haarlem 1 5 1 2 2 4 1717 H. P. C. 2 4 0 0 4 0 7—24 Ook de wedstrijd D. W. R. 3V. Z. V. is voor de eerste plaats in de derde afdeeling van het grootste belang. Om 9.30 uur komt D.W.R. uit tegen R.Z.C. uit Rotterdam. Deze ontmoeting kan zeer in teressant worden, daar de Rotterdammers, die juist het eerste-klasseschap hebben ver overd, over een snelle schotvaardige ploeg be schikken, met als uitblinker den internatio naal Regter. Als spil zullen wij waarschijnlijk den oud- H.V.G.B.- en Haarlem-speler Bogaard aan het werk zien. Het volledige programma is: Haarlem 2—D. A. W. 1, 7.30 uur. H. P. C.—D. W. R. (dames). D. W. R. 3—V. Z. V. 2. H. P. C. 2—V. Z. V. 1. D.W R. 1—R. Z. C. 1. D. W. R. 2 komt Dinsdagavond op bezoek bij H.V.G.B. 2. De eerste ontmoeting tusschen deze twee plaatselijke reserve zeventallen ein digde in een 3—0-overwinning voor D.W.R. 2. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. overzicht. Slechts zes wedstrijden gaven een resultaat; daar de meeste ontmoetingen door onbespeel bare velden afgelast werden. Een onverwachtsche, maar daarom niet minder merkwaardige uitslag gaf de ontmoe ting Nieuw Flora 2—Animo Ready. De achtste wedstrijd voor de leiders werd een kleine ne derlaag, de eerste van dit seizoen. Ze staan nu gelijk met Watervliet, terwijl Aurora een goede derde plaats inneemt. gesp. gew. gel. verl. p. v.-t. gem. Animo Ready 8 6 1 1 13 2910 1.63 Watervliet 8 6 1 1 13 2415 1.63 Aurora 8 6 0 2 12 2914 1.50 Aan spanning dus geen gebrek om de leiding in de eerste klasse. In de tweede klasse won Aurora 2 van S.V. 3 met 11—1 en staat nu stevig bovenaan. In 3A behield Animo Ready 3 door een 42-overwinning op nummer drie, Water vliet 2, de tweede plaats na Oosthoek. Oost hoek bleef met 2—1 de meerdere van Palvu 2 en bezet nog steeds ongeslagen de eereplaats. T. H. B. 3 kreeg een papieren 5—0-overwin- ning van S. V. 4. In 3 B werden de Zwaluwen met 9—5 door Patrimonimm verslagen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1