IJmuider Courant Drie en een halve ton tekort RADIO KOOI j pniiFf n? BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Fraude te Roswinkel blijkt veel ernstiger te zijn dan ooit vermoed is. Vischuitvoer 10% mmder dan verleden jaar. J Ui -MO ii w 1Bi M»ri§~ Een Nieuwe „Kop" Inval bij commissionair in effecten. Boeken in beslag genomen. Een kunstgebit. ;4e JAARGANG No. 38 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant - Uitgaven en Al gem. Drukkerij 1N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 15 DEC. 1938 Abonnementen per week f 0.121 /2. per maand F0.522. per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.12. Rij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lö. Vanochtend is te Roswinkel, gemeente Emmen, bekend geworden, dat het tekort bij de Boerenleenbank, veroorzaakt door frauduleuze handelingen van den directeur K. G., niet minder dan driehonderd vijftigduizend gulden bedraagt. Dit bericht heeft algemeene ontstemming' veroorzaakt bij de bevolking, die nog altijd in de hoop leefde, dat het aanvankelijk op een ton geschatte tekort zou meevallen en door de waarde van G.'s bezittingen zou worden gedekt. Deze hoop is thans g'eheel vervlogen. G. is inmiddels door de rechtbank te Assen failliet verklaard. Hij bevindt zich nog steeds in arrest en schijnt elke mededeeling over hetgeen hij met de middelen der bank gedaan heeft, te weigeren. Vanmorgen is het bestuur van de Bank te Roswinkel bijeen gekomen, in afwachting van nadere mededeelingen, die, naar men meent, heden van de zijde van de justitie zullen worden gedaan. Niet alle Duitsche dienstboden terug? Alleen die in Joodsche gezinnen dienen zouden moeten terug- keer en. Gisteren hebben wij melding gemaakt van een bericht van de Tel., dat zeer spoedig een verordening der Duitsche regeering te wachten was, op grond waarvan alle Duitsche (en voor malige Oostenrijksche) dienstboden in Neder land de aanzegging zouden krijgen naar het va derland terug te keeren. De Berlijnsche correspondent van het Alge meen Handelsblad verneemt thans, dat „de ge ruchten, dat de Duitsche regeering besloten zou hebben alle Duitsche dienstboden, die in Ne derland in betrekking zijn, de eerstvolgende maanden terug te roepen, onjuist zijn. Uit nadere infoi-maties in regeeringskringen blijkt, dat het slechts geldt 3.000 Duitsche dienstboden, in hoofdzaak die welke in Joodsche gezinnen dienen, die naar Duitschland moeten terugkeeren, omdat daar gebrek aan vrouwe lijke arbeidskrachten is in het gezin en op het land. Zij zullen haar dienst zoo tijdig moeten op zeggen, dat zij op 1 Februari naar Duitschland kunnen vertrekken". Oosterduinplein Telef. 4264 Speciaal adres voor RADIO. Vertegenwoordiging van RADIO BEL, KOLSTER BRANDES, TELEFUNKEN, WALDORP. Verder: PHILIPS en ERRES. Erkende Philips Service. Modern ingerichte reparatie werkplaats. (Adv. Inge?.. Med.) Ook zoutevisch en stokvisch in ongunstiger positie. Van bevriende zijde ontvingen wij eenige cijfers omtrent den in- en uit voer van versehe zeevisch, stokvisch en zoutevisch gedurende de eerste elf maanden van 1938, waaruit blijkt, dat de internationale positie in deze periode, vergeleken bij dezelfde pe riode in 1937 opnieuw niet onbelang rijk is verzwakt, als gevolg van een vermindering van den uitvoer en een vermeerdering van den invoer. Versehe zeevisch Blijkens deze cijfers daalde de uitvoer van versehe zeevisch van 5304000 kg. in 1937 tot 4.770.000 kg. in 1938 of met 10 pCt. De invoer verminderde slechts met 26000 kg., zoodat het nadeelig verschil voor de Nederlandsche zee- visscherij 508.000 kg. bedraagt. Zoutevisch en stokvisch Van zoutevisch werd 86000 kg. meer inge voerd en 77000 kg. minder uitgevoerd. Het nadeelige verschil bedraagt hier dus 163.000 kg., welke hoeveelheid het passief onzer ham delsbalans heeft verzwaard ten koste van eigen visscherij. De invoer van stokvisch was 107000 kg., de uitvoer 27000 kg. hooger, hetgeen een verschil van 134000 kg. ten nadeele van de Nederland sche visscherij oplevert. Deze laatste cijfers drukken echter naar verhouding veel zwaarder. Want wij kunnen gevoeglijk 1 kg. zoutevisch gelijk stellen met 2y2 kg. versehe visch en 1 kg. stokvisch met 4 kg. versehe visch. Omgerekend in versehe visch beteekenen de cijfers voor zoutevisch en stokvisch dus een hoeveelheid van bijna 950.000 k.g., zoodat het uitvoer-overschot aan versehe visch feitelijk verminderde met ca. 1.45 millioen kg. tóEKWjSHSBSBSF Dit dagblad verschijnt vandaag, zooals u ziet, met een nieuwen „kop". Het nieuwe uiterlijk van uw dagelijks weerkeerenden huisvriend zal u even onwennig aandoen. Maar u zult het al heel spoedig als een belangrijke verbetering waardeeren. Wij hebben in den laatsten tijd den .opmaak" van de voorpagina verbeterd en zijn dezen voorgevel van de courant vooral voor be langrijk nieuws gaan bestemmen. Deze verbe terde voorpagina wordt thans bekroond door den nieuwen kop, die aan de modernste eischen der techniek voldoet. Inplaats van de oude ge- teekende fantasie-letter, zwaar en „vet", is nu een veel lichtere letter toegepast, een die in serie vervaardigd wox-dt en dus tot de ei-kende geslaagde lettertypen behoort. Zijn benaming geeft toevallig heel goed de veelzijdigheid van de berichtgeving van dit dagblad aan. Die naam, „Atlas", herinnert immers aan de machtige sym bolische figuur die den wereldbol torst, en in het nuchtere dagelijksche leven aan de boekdeelen waaruit wij allemaal aardrijkskunde geleerd hebben. Het nieuws dat wij dagelijks geven komt ook van den ganschen aardbol tot ons. Doordat de nieuwe kop minder ruimte eischt dan de oude wordt het nu ook mogelijk een grooter deel van het nieuws op de voorpagina te plaatsen. Maar hoofdzaak is de verbetering van het typografisch geheel: een mooier, rustiger, evenwichtiger totaal-effect. Wij verwachten dat u ook deze verbetering zult waardeeren. Wilt u het verschil met den ouden „kop" later nog eens bekijken, dan ra den we u aan het nummer van gisteren nog eens een week te bewaren en dan eens opnieuw de vergelijking te maken. Dan zal de verbetering u nog veel sterker opvallen dan vandaag, nu zij u nog even ongewoon aandoet. Vermoedelijk een groot tekort. Russische spionnen te Los Angeles gearresteerd. O.a. de leider van het reisbureau „Intourist". LOS ANGELES, 14 Dec. De politie is een Sowjet-organisatie op het spoor gekomen en heeft twee sensationeele arrestaties verricht. Het betreft hier den leider van het Russische reisbureau „Intourist" Mikhail Gorin en een zekeren Hafios Salich, een genaturaliseerden Amerikaan, die blijkbaar vroeger bij den ge heimen dienst van de Amerikaansche marine was en Gorin thans van geheime informaties betreffende de Amerikaansche vloot voorzien zou hebben. Gorin heeft van de gevangenis uit reeds driemaal met den Sovjet-Russischen ambassadeur te Washington, Ounansky, ge telefoneerd. (United Press). De rechter-commissaris, mr. Surin- gar, de officier van justitiemr. H. A. Wassenbergh, de ins-pecteur van po litie Dijkstra, de rijks-accountant Stil en eenige rechercheurs hebben Woens dagmiddag een inval gedaan bij den commissionair in effecten, p. J. K. Jr. aan de Prinsengracht te Amsterdam. Er waren gegevens en inlichtingen bij de justitie binnengekomen, waar uit zou blijken, dat K., die behalve commissionair in effecten ook direc teur is van de N.V. Petra Prima en dat hij als directeur van deze N.V. opzette lijk loeder rechtelijk zou hebben be schikt over een deel der géiden der N.V. Er zou volgens het A.N.P. een tekort zijn van ongeveer vijftigduizend gulden, dat door K. zelf in zijn eigen zaak zou zijn gebruikt. De Tel. schat het tekort echter op circa honderd duizend gulden. Voorts is deze N.V. bezig zooveel mogelijk aandeelen in het land te plaatsen. De pros- pecti zouden, naar het oordeel van de justitie, misleidende gegevens bevatten en de balan sen zouden opzettelijk onjuist zijn. De N.V. Petra Prima houdt zich bezig met het exploiteeren van onroerende goederen en aanverwante zaken en is gevestigd Prinsen gracht 701, recht tegenover het paleis van Justitie. De heer K. zegt, dat hij volgens de statuten der N.V. de beschikking over de gelden heeft. Nadat een uitvoerig onderzoek in de lokali teiten was ingesteld, zijn zeer vele boeken, papieren en bescheiden in beslag genomen en naar het hoofdbureau vervoerd. De heer K. is aan een uitvoerig verhoor onderworpen, dat geduurd heeft tot circa drie uur. Een rijksaccountant zal een uitvoerig onder zoek instellen. Doordat de effectenzaak van K. als kassier van de Petra Prima optrad, had hij de gele genheid de gelden van deze N.V. naar zichzelf over te hevelen. Waarschijnlijk zijn deze gel den grootendeels voor privé-doeleinden aange wend. Ook is komen vast te staan, dat K. de N.V. bevoordeelde om de gelegenheid te ope nen, de dividenden der door hem geplaatste aandeelen uit te betalen. De inval is geschied naar aanleiding van een door de politie ontvangen anoniemen brief, die te Brussel was verzonden. Een deel van het geld, dat K. zich heeft verschaft, is besteed voor de oprichting van een nachtclub te Brussel, die door den commissionnair „Kremlin-club" is genoemd. Van de N.V. Petra Prima treden twee be kende Amsterdamsche advocaten als commis saris op. Nederlandschr kolonisten naar Chili. FRANSCHE VAKVEREENIGINGSLEIDERS UIT OFFICIEELE FUNCTIES ONTSLAGEN. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Het staatsblad publiceert hedenochtend de besluiten, waarbij de vertegenwoordigers van den Bond van Spoorwegarbeiders Jarigion en Semard wor den ontslagen als lid van den Raad van Be heer van de Nationale Spoorwegmaatschappij. EEN OUDERWETSCHE NOOT IN EEN MODERNE STAD. Na de eerste sneeuwbuien kregen de autobussen en trams van New-York gezelschap van de arreslède, die zich in deze omgeving best op haar gemak voelde. Herdenking Neêrlands Onaf hankelijkheid. Historische optocht door Schevcningen. Het middagprogramma van de viering van het 125-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijk heid vermeldde een historische optocht, welke vóór het hotel Promenade aan de Stadhouders laan te Scheveningen werd gefox-meerd. In dit hotel werd Prins Willem afgehaald en in een ca lèche met vier paarden bespannen reed de Prins in gezelschap van Lord Clancar-ty in stoet mee. In de andere calèches reden verschillen de prominente figuren uit dien tijd mee, zooals Ragay, de Perponcher, Fagel, Hoppner, Graaf van Limburg Stirum, en generaal von Pfuhl. Voor den optocht, waaraan gx-oote groepen Scheveningers deelnamen, was groote belang stelling. Bij de promenade stond het publiek rijen dik en vele agenten hadden handen vol werk om alles in goede orde te doen verloopen. Luide werden telkenmale de verschillende deelen van den stoet toegejuicht. Vooral Prins Willem had vele ovaties in ontvangst te nemen, waarvoor hij minzaam en hartelijk dankte. Noorsche regëering verbiedt den invoer van groenten en planten. Blijkens uit Oslo ontvangen ambtelijke mededeelingen heeft de Noorsche regeering, ter voorkoming van de overbrenging van mond- en klauwzeer uit de landen, waar de ziekte voorkomt, de invoer verboden van versehe groenten, levende planten en heesters. Bovendien is voorgeschreven, dat ingevoerde zaden zeven weken in quarantaine moeten blijven. COLLECTE HELDEN-DER-ZEE-FONDS „DORUS RIJKERS". De gisteren te Haarlem gehouden collecte voor het bovengenoemd Fonds heeft netto op gebiecht 1230 gld. Het comité brengt dank aan de 300 collectanten, die door hun arbeid dit mooie ï-esultaat mogelijk hebben gemaakt. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Overdracht van grond vindt nog deze maand plaats. SANTIAGO (Chili) 15 Dec. Men heeft bekend gemaakt, dat in deze maand de overdracht van de eerste stukken grond aan Hollandsche en Chileensche kolonisten zal plaats vinden. Deze stukken grond zijn gelegen in de Reumen-zóne, provincie Valdivia, en de over dracht zal door de Bank van Landbouwkolo- nisatie geschieden. Voordien is een uitgebreid onderzoek ingesteld en zijn de verschillende fasen van dit vraagstuk bestudeerd, zoowel door een Nederlandsche commissie als door de kolonisatie-agenten van de regeering. Don Oscar Villalobos, directeur van genoem de bank, die zoo juist zijn inspectiereis door het Zuden heeft geëindigd, maakte bekend, dat de stukken grond voor de kolonisatie te Valdivia gereed zijn om de kolonisten te ont vangen. De bank zelf zal een keuze doen uit de Hol landsche en Chileensche kolonisten. Het vestigen van Nederlandsche kolonisten in Chili is het resultaat van een voorstel in Mei 1938 door een speciaal daarvoor gezonden delegatie der afdeeling Rotterdam van de „Vereeniging voor emigratie", aan de compe tente autoriteiten gedaan. Deze delegatie heeft het geheele Zuidelijke deel van Chi'.i verkend en bij haar aankomst te Santiago heeft zij bekend gemadkt, dat de voorwaarden daar gunstig zijn. Bij die gelegenheid werd even eens aangekondigd, dat in Holland de wensch bestaat om naar Chili te emigreeren, hetgeen verband houdt met het hooge bevolkingscijfer in verband met de oppervlakte van dat land. De kolonisten uit Nederland moeten bij hun binnenkomst in Chili voorzien zijn van kapi taal. Naar het schijnt zullen de Hollandsche kolonisten zich voornamelijk toeleggen op de veeteelt, den boschbouw en de fruitcultuur. (United Press). De mechanische mensch van den Zwitser August Huber kan vooruit- en achteruitloopen, rooken en vele andere dingen meer. Hier geeft hij zijn constructeur „een vlammetje". (Op een tentoonstelling te Chicago is onlangs het valsche gebit van George Washington, Amerika's eerste president vertoond in een kogelvrijen glazen stolp, vastgezet op een betonvloer en bewaakt door talrijke soldaten). George Washington dat was die held, Zooals u nog van school kunt weten, Die eer ie 'n leugen had verteld, Zich vast de tong had afgebeten. Gelukkig maar vermeed hij dit, Want anders had hij 't zeer waarschijnlijk, Geleverd met zijn valsch gebit En dat lijkt mij wel extra pijnlijk George Washington werd president. De hoogste burger in den iande, Zijn eerlijkheid werd wijd bekend, Zijn valschheid bleef beperkt tot tanden. De president verging tot stof, Zooals zelfs grooten is beschoren, Maar wat het valsch gebit betrof, Dat ging tot heden niet verloren. Men koestert het als relikwie, Beschermt het tegen grage handen, Haast door een heele compagnie, Zelf ook gewapend tot de tanden. 't Gebit, waarvan de held misschien, Wanneer zijn standpunt werd bestreden, Wat graag de tanden eens liet zien, Aanschouwt de nazaat ook nog heden. De tand des tijds heeft het gespaard, Wilt gij hier een moraal van leenen: Het valsche blijft helaas bewaaxd, Als 't echte lang al is verdwenen. Tenslotte nog bevreemdt je dit: Men pleegt de valsche kunst te haten, Maar zie, dit valsche kunstgebit, Beschermt en eert men bovenmate. P. GASUS. Van den Franschen minister-president Daladier is een buste vervaardigd, die in de geboorteplaats van den premier, Avignon, een plaats zal krijgen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1