Territoriale onschendbaarheid van Litauen mag niet in gevaar komen. Frankrijk zal geen duimbreed grond afstaan. Steun aan Engeland in geval van een niet-uitgelokten aanval. BRITSCHE ONTEVREDENHEID OVER CHAMBERLAIN'S POLITIEK. Memelstatuut zal worden nageleefd. ppNDERDAG 15 DECEMBER 1938 Sonnet: Na een uiteenzetting van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Bonnet in de c01nmissie van buitenlandsche zaken van de Kamer, is een communiqué gepubliceerd, waar- In wordt medegedeeld, dat de samenwerking met Engeland nooit zoo sterk is geweest als thans. Hierbij wordt herinnerd aan de jongste verklaring van den Britschen minister-presi dent. Bonnet stelde er prijs op thans de woor den, welke zijn voorganger Delbos in December 1936 in de Kamer heeft gesproken te herhalen: „Ik wensch namens de regeering te zeggen, dat de geheele land-, zee- en luchtmacht van Frankrijk onmiddel lijk en spontaan gereed staat voor de verdediging van Groot Brittannië in geval van een niet uitgelokten aanval". Ten aanzien van de Fransch-Duitsche verkla ring zeide minister Bonnet, dat het een belang rijk document is, waarbij de gemeenschappe lijke grenzen worden geëerbiedigd en dat de mogelijkheid in zich bergt van verdere ontwik keling der betrekkingen op politiek en econo misch gebied. Ook behandelde de minister de betrekkingen tuschen Frankrijk en Italië. Hiérbij herinnerde de minister aan de omstandigheden, waaronder zich zekere incidenten onlangs in de Italiaan sche steden hebben voorgedaan en de diploma tieke stappen naar aanleiding daarvan. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken heeft den Franschen ambassadeur te Rome ge zegd, dat de Italiaansche regeering niet ver antwoordelijk is voor kreten, welke worden ge uit, hetzij in de Kamer, hetzij op straat. Deze kreten moeten in geen geval worden beschouwd als de uitdrukking van de regeeringspolitiek. Als uitdrukking van deze politiek moet men al leen de uitlatingen van den Duce en den minis ter van buitenlandsche zaken beschouwen. Minister Bonnet verklaarde tenslotte, dat Frankrijk nooit een duimbreed grond aan Italië zal afstaan. Een po ging om een dergelijke aanspraak te verwezenlijken zal onherroepelijk uit- loopen op een gewapend conflict. Na deze rede, aldus Havas, werden minister Bonnet nog eenige vragen gesteld. Een der commissieleden wenschte te weten, welk stand punt Berlijn en Londen ten aanzien van de Italiaansche aspiraties innemen. Naar Havas uit de wandelgangen van het parlement vernam, antwoordde Bonnet, dat minister Von Ribben- trop onlangs zich er toe beperkte, te kennen te geven, dat het Duitsche rijk geen onmiddel lijke belangen aan de Middellandsche Zee heeft. Wat Engeland betreft: de verklaring van mi nister-president Chamberlain tijdens het pers banket te Londen laat geen enkelen twijfel over omtrent de erkenning der gemeenschap pelijke belangen van beide landen bij de Middel landsche Zee en der solidariteit van beiden, in dien deze belangen bedreigd mochten worden. Chamberlain ondervraagd. Spanjaard vermaakt hotel aan zijn personeel. Een van de grootste hotels te Sevilla, het hotel „Inglaterra" is door dien overleden eige naar nagelaten aan het personeel, aldus meldt het A.N.P. Nooit had de eigenaar iemand van zijn plan gesproken en het bericht van het legaat kwam voor het personeel als een vol komen verrassing, toen het testament werd geopend. In de eerste dagen van den burgeroorlog liep het hotel eenige schade op, toen generaal Queipo de Llano Sevilla veroverde, doch thans is het geheel hersteld. Eisch tegen mevr. Skoblin bevestigd. Twintig jaar dwangarbeid. Ondanks het feit, dat Chamberlain in zijn redevoering van Dinsdagavond verklaard heeft, dat de Engelsche betrekkingen met Frankrijk zou nauw zijn, dat zij verre uitgaan boven zui ver wettelijke verplichtingen, heeft de liberaal Mander gisteren in het Lagerhuis opheldering gevraagd over de betrekkingen tusschen beide landen. Hij vroeg of het niet zeer belangrijk was,_ dat Frankrijk zou weten of Groot Brit tannië aan zijn zijde zal staan; wanneer Corsica of Tunis zouden worden aangevallen. De vraag wekte toejuichingen en interrupties. Mandei- vervolgde met te vragen of de minister-presi dent definitief wilde zeggen, wat de Britsche houding zou zijn. Chamberlain gaf op deze vraag geen ant woord. Toen den premier verder gevraagd werd, of tijdens de recente besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche staven, regelingen ge troffen waren voor een verdediging, zoo noo- dig, van Nice, Corsica, en Tunis, antwoordde hij: Ik ben niet in staat iets toe te voegen aan de algemeene verklaring, die ik heb afgelegd op 1 Maart. In antwoord op verdere vragen betreffende de bescherming van Tunis zeide Chamberlain Naar de opvatting der Britsche regeering is de verplichting tot eerbiediging van den status quo in de Middellandsche Zee, zooals die is vast gelegd in het Engelsch-Italiaansche accoord, zeker van toepassing op Tunis en ieder optreden in strijd met die overeenkomst zou natuurlijk een zaak van groote bezorgdheid zijn voor de Britsche regeering. Chamberlain voegde hieraan toe: Wij kunnen echter niet de mogelijkheid onder oogen zien van 'n aanval, zooals die gesuggereerd wordt in deze vragen (toejuichingen). Een der andere vragen luidde, of Chamber lain de verzekering wilde geven, dat de Britsche regeering een aanval van Italië op een der be zittingen van den Britschen bondgenoot, Frank rijk, zal beschouwen als een onvriendelijke daad jegens Groot Brittannië. Chamberlain antwoordde niet op verdere vra gen, inhoudende of, met het oog op het feit, dat de Italiaansche pers verklaart, dat Groot Brittannië sympathiek staat tegenover de Ita liaansche eischen, een afschrift van het ant woord van den eersten minister gezonden zal worden aan de Italiaansche regeering. Een andere vraag luidde, of wegens de gelijkheid van belangen, die, naar wordt toegegeven, be staat tusschen de beide democratieën, de vei ligheid van beide niet bevorderd zou worden door een volledig en formeel defensief bondge nootschap, Wiedemann te Parijs? PARIJS 15 December. In diplomatieke kringen gaan hardnekkige geruchten,, dat de vertrouwensman van .Hitler, Wiedemann, zich op het oogenblik in Parijs bevindt en het ant woord van Hitier brengt op eenige vragen, welke Bonnet Ribbentrop gesteld heeft, in het bijzonder aangaande de houding, die Duitsch- land zal aannemen in geval van een Italiaansch- Fransch conflict over de Middellandsche Zee. De Duitsche ambassade ontkende bij na vraag niet, dat Wiedemann in Parijs is, slechts zeide men, dat een dergelijk bezoek niet door de ambassade gearrangeerd is. (United Press). Onverwacht Kerstgeschenk voor hotelemployés. Suez-kanaalrechten worden verlaagd. Niet onder Italiaansche pressie, verklaart men van Fransche zijde. Reuter meldt uit Parijs, dat met in gang' van heden de Suez-kanaalrech ten verlaagd zijn van 72 tot 69 pence per ton. Een hooge ambtenaar van de Suez-kanaal- maatschappij legde er tegenover Reuter den nadruk op, dat deze verlaging in geen enkel op zicht verband houdt met de in de Italiaansche pers gestelde eischen, doch dat hiertoe reeds besloten was in de vergadering van den Raad van Beheer welke begin September is gehouden. Hij zeide voorts dat, als Italië 'zijn eischen eerder had laten hooren, wellicht het besluit genomen zou zijn de tarieven niet te verlagen om elk misverstand te voorkomen. Thans komt ook de City van Londen in verzet. Vele pogingen om de regeering haar koers te doen wijzigen. BEROEMD DUITSCH CELLIST WORDT AMERIKAAN. NEW YORK, 14 December (Reuter). Ema nuel Feuermann, die door recensenten be schouwd wordt als een der grootste cellisten ter wereld en de laatste vier jaar niet meer in Duitschland gewoond heeft, is met zijn vrouw Amerikaansch staatsburger geworden. Vroeger was hij leider van de afdeeling cello aan het Berlijnsche conservatorium. RECHTER DELGORGUE, die het vonnis tegen mevr. Skoblin uitsprak. Het Parijsche Assizenhof heeft gis termiddag mevrouw Skoblin veroor deeld tot twintig jaar dwangarbeid en een verb-lijfsontzegging voor den duur van tien jaren. De jury had verzach tende omstandigheden bepleit. Tsjechische parlement verleent volmachten. Regeering krijgt twee jaar voor haar sociaal en economisch program. Het Tsjechische parlement heeft met 148 tegen 16 stemmen een wets ontwerp aangenomen, waarbij de regeering volmachten worden ver leend voor den tijd van twee jaren. Dit beteeikent, dat de regeering in de volgende twee jaren de vrije hand zal hebben, aldus Reuter, en in staat zal zijn voort te gaan met haar plannen voor „socialen en economischen her opbouw". Het beteekent waarschijnlijk, ook, dat wan neer de huidige zitting ten einde loopt dat is met het a.s. weekeinde het parlement in zijn huidige samenstelling niet meer zal bijeen komen. Keizer van Ann am bij auto ongeluk gewond. Vliegtuig vervoert den vorst naar de hoofdstad. Het Fransche ministerie van koloniën heeft een telegram ontvangen van gouverneur- generaal Brevie, waarin medegedeeld werd, dat keizer Bao Dai van Annam het slacht offer is geworden van een auto-ongeluk te Sjoe Ne Tuhuot. De keizer heeft 'n scheenbeen- fractuur opgeloopen en is per ambulance- vliegtuig naar Saigon overgebracht om geope reerd te worden. De toestand van den keizer is niet ernstig. Japan's komend budget 180 millioen yen hooger dan het voorafgaande. De Japansche minister van Financiën, Ikeda, heeft de speakers van het Hoogerhuis en hét Huis van Afgevaardigden benevens vertegen woordigers van alle politieke partijen bij zich uitgenoodigd, teneinde hun informeel de begroo ting voor het volgende jaar voor te leggen. De minister verklaarde dat de extra-opbrengst van invoerrechten en goederenbelasting tijdens het volgende begrootingsjaar verhoogd zal wor den. De opbrengsten zullen op een speciale reke ning geplaatst worden, dienende voor de buiten gewone militaire begrooting in verband met het „Chineesche incident". De hervorming van het belastingsysteem zal het volgende begrootings jaar nog niet worden uitgevoerd, doch worden voorbehouden voor het begrootingsjaar 1940 1941. Minister Ikeda verklaarde, dat de gewone be- grooting voor het volgende jaar in totaal loopt over een bedrag van 3694 millioen yen, zijnde een stijging met 180 millioen yen vergeleken met de thans loopende begrooting. Voorts wees de minister er op, dat de gewone begrooting van het volgende jaar 706 millioen yen behelst voor aflossing en schuldendienst be nevens 90 millioen yen voor reserve. Ten aanzien van de geraamde inkomsten ver klaarde de minister dat de belastingopbrengsten geraamd zijn op 2069 millioen yen, zijnde een stijging met 264 millioen yen ten opzichte van het loopende jaar, terwijl een deficit van 809 millioen yen door de uitgifte van regeerings- obligaties zal worden gedekt. De minister stelde voor een belastingpolitiek van drie punten te voeren: 1. Algeheele hervorming van het belasting systeem zal worden voorbehouden voor het be lastingjaar 19401941, in plaats van reeds in het volgende begrootingsjaar te worden uitgevoerd. 2. De extra-opbrengst van invoerrechten er goederenbelasting zal het volgende begrootings- jaar verhoogd worden en op speciale rekening gezet worden voor de buitengewone militaire begrooting in verband met het „Chineesche inci dent". 3. Plet belastingsysteem zal herzien worden met het oog op ontwikkeling der industrieën en uitbreiding van haar productiecapaciteit. Geruchten over Baldwin en Eden. Een bijzondere correspondent schrijft ons uit Londen: Teekenen van een nieuwe ontevre denheid over het buitenlandsch beleid van Neville Chamberlain zijn waar neembaar. Naast het sinds München ge rezen verzet in politieke kringen en in alle politieke kringen, getuige de Hertogin van Atholl en Churchill, Eden en Amery, die even hard tegen den Pre mier fulmineeren als de leidei's van de officieele oppositie ziet men thans meer en meer de handelswereld, wier hart klopt in de City van Londen, in opstand komen. De „Times" heeft gevraagd om af schaffing van het woord „appease ment". Daar mag zeer zeker niet uit wor den afgeleid, dat dit blad ophoudt zijn invloedrijken steun te geven aan de vredespolitiek van den premier. Het wil alleen, dat het woord niet langer zal worden gebruikt ter kenschetsing van de Britsche buitenlandsche politiek. Want als zoodanig is het zegt de „Times" misleidend. Chamberlain's woordkeus. Hierbij moet worden opgemerkt, dat Cham berlain zelf het woord heeft gekozen voor de aanduiding van het karakter van zijn buiten landsch beleid. Plet gezaghebbende blad schijnt te willen suggereeren, dat de premier in zijn woordkeus ongelukkig is geweest of in de ken nis van zijn moedertaal tekort is geschoten. Maar zij, die tegen de politiek van den premier zijn, vinden integendeel dat hij geen beter woord voor zijn politiek had kunnen kiezen en dat hij zich met de keuze van „appeasement" een waar woordkunstenaar heeft getoond. Want wat beteekent „appeasement"? Het beteekent een handeling, waarmede iemand tot bedaren wordt gebracht. Iemand die boos is, iemand die kwaad wil, wordt gesust door toe te geven aan zijn eischen. En dat is, zeggen de tegen standers van Chamberlain, precies wat hij in zijn buitenlandsch beleid doet, daaruit en daaruit alleen bestaat het. Weinigen durven ontkennen, dat zulk sussèn, zulk tot bedaren brengen, naar allen schijn de quintessense is geweest van Engeland's buiten landsche politiek van den laatsten tijd. De Times echter wil daar niet van hooren en wil daarom ook niet meer hooren van Chamberlain's „policy of appeasement". Het blad heeft in deze woelige dagen nog al eens zekere vingerwijzingen ge geven over hetgeen -in-buitenlandsche zaken van Downing Street kon worden verwacht. Het einde in zicht? Tegen dergelijke actie zal het land zich verklaart minister Urbsys. verzetten Een verslaggever van Plavas heeft den Litau- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Urb sys, gevraagd, hoe hij de toekomstige ontwikke ling in het Memelgebied zag. Urbsys antwoordde, dat hij hoopte, dat de aangelegenheid geregeld zou kunnen worden in het kader van het be- bestaande statuut, eenigermate aangevuld door een snelle en doelmatige wijze van interpreta tie, waarbij voor de Duitsche meening plaats zou zijn. Duitschland heeft het vraagstuk trou wens nooit anders gesteld: het blijft eischen, dat het statuut volledig wordt toegepast. Daartegen verzet ook Litauen zich in het geheel niet, en als zich mee- ningsverschillen hebben voorgedaan, kwamen die voort uit een verschil in interpretatie. Litauen is volkomen bereid zich aan te slui ten bij de Duitsche interpretatie van verschillen de punten. De Litausche regeering heeft er bo vendien altijd naar gestreefd zoo vriendschap pelijk mogelijke betrekkingen met Duitschland te onderhouden, zoowel on economisch als op ander gebied, De verslaggever stelde daarop de vraag hoe de Litausche regeering dacht te kunnen verhin deren, dat de Duitsche bevolking aanhechting bij Duitschland zou eischen. De minister zeide daarop: „In het Memelge bied wonen niet alleen Duitschers. Ik geloof niet, dat men eenstemmig terugkeer tot Duitsch land wenscht. Minstens de helft der bevolking is Litausch. Men moet echter rekening houden met de mogelijkheid, dat de tegenwoordige leiders der Duitsche partij een separatistische beweging in het leven roepen. Een dergelijke beweging nu zou door de Litausche regeering slechts be schouwd kunnen worden als een middel voor een actie, gericht tegen de territo riale onschendbaarheid van Litauen. In dat geval zou Litauen zich naar mogelijkheid verdedigen. Dan zou het recht op leven en bestaan van kleine staten in het spel komen". Maar, aldüs vroeg de verslaggever, als de kwestie van terugkeer tot Duitschland in een of anderen vorm gesteld zal worden, welke hou ding zal- de regeering van Litauen dan aanne men? De middelen, waarvan de regeering zich dan zou kunnen bedienen zouden, zoo antwoordde de minister, afhankelijk zijn van den toestand, dien men onder de oogen zou moeten zien, Kan het verzoek om afschaffing van het ge wraakte woord ook als een vingerwijzing wor den besehouwd? Komt er een einde aan de Brit sche „appeasement" en komt er een actiever vredespolitiek voor in de plaats? Heeft de Times" naar het geroep uit de City en uit de hoogste leringen van het land (waarvoor zelfs de City moet buigen) geluisterd? En heeft het blad er gehoor aan gegeven door te beginnen met een pleidooi voor de afschaffing van een woord, dat in de politiek van den dag zulle een groote beteekenis heeft gekregen? Het zijn vragen, die de komende gebeurtenis sen zullen moeten beantwoorden. Men zegt, dat de gebeurtenissen al op til zijn. Chamberlain gaat straks naar Rome en Tunis is een twist appel tusschen Frankrijk en Italië. Italië heeft dat van Tunis gemaakt. Als de Britsche pre mier in Rome zal uitleggen, dat Engeland Tunis als Fransch gebied beschouwt, dat slechts kan worden aangevallen ten koste van een Engelsche oorlogsverklaring, dan zal men kunnen zeggen, dat het uit is met „appeasement" en dat er een actieve politiek voor in de plaats is gekomen. Dat zou een politiek zijn, die de meesten in dit land zouden toejuichen, want de ontgoocheling, welke op de Septembercrisis is gevolgd, is diep ge wéést. Naar men weet hebben vele per sonen van rijp oordeel en verantwoorde lijke positie de politiek van hun vader land in die crisis van het begin af als noodlottig veroordeeld. Met het voort schrijden van de dagen en hun ver bijstering is deze zienswijze in het land gaan overheerschen. De latere gebeurtenissen hebben de juistheid er van klaarblijkelijk bevestigd. Lof en respect voor den premier zijn opvallend eenzijdig ge worden. Ze gelden zijn karaktereigenschappen, zijn wilskracht, zijn toewijding, zijn patriotisme, zijn motieven, die nobel zijn voor de meesten. Maar er is weinig echte ter onderscheiding van politieke) bewondering overgebleven voor zijn beleid bij de negatieve uitkomsten, die het heeft opgeleverd. Men ziet de zaak in het verschiet scherper dan toen men er midden in zat. De Westersche mogendheden beschouwden Hitler's voorstellen voor Tsjecho-Slowakije als ontoelaatbaar. Maar zij gaven toe, omdat hij dreigde met geweld. Dat was „nature in the raw", de wet van de wilder nis, de ondermijning, zoo niet de verwoesting van het beginsel, dat ook in internationale za ken het recht moet beslissen en dat het gezocht moet worden in beraadslaging, in hoor en we derhoor, in billijkheid, te vinden in concessies aan alle 'kanten. Nieuwe leiding gevraagd, Wij spraken hierboven van de beweging, die in de City opkomt tegen de richting van de bui tenlandsche politiek. Men roept er om een nieu we leiding, eventueel van de huidige leiders, maar de richting waarin zij leiden moet veran deren. Men klaagt over gebrek aan initiatief bij de regeering en spreekt van de halfheid van de maatregelen voor de organisatie van de burgerij voor dienst in oorlogstijd. Nieuwe internationaal-politieke fac toren, nieuwe gevaren dreigender dan ze ooit in het verleden zijn geweest eischen volgens deze opinies ook een nieuwe praktijk voor het vergaren en ontplooien van de krachten in het volk, hoe zeer de nieuwe praktijk zou mogen indruischen tegen oude gevestigde op vattingen van de rechten en de vriihe- den van den burger. Er is gebrek aan bezieling in het bestaande leiderschap en bezieling is noodig voor het aan- kweeken van hoogere begrippen van nationalen dienst. Het doel van deze beweging, die wordt bevorderd door vooraanstaande personen in het verzekeringsbedrijf, de effectenbeurs en den goederenhandel en die reeds tot eenige druk be zochte vergaderingen heeft geleid, is tot heden naar blijkt uit wat wij er hier juist over heb ben gezegd nog wat vaak aangegeven. Maar haar beteekenis in dit centrum, waar men de raderen van de welvaart-productie aan den gang brengt en op gang houdt en waar de handel van het land grootendeels wordt beheerscht, kan ook in Downing Street niet worden onderschat. De groote oppositie. Ook in de politieke milieus kan men waarne men, dat de politiek van „appeasement" haar aantrekkelijkheid heeft verloren. Men neemt het waar aan de drukke conversatie over de ver schillende manieren, waarop ze zou kunnen worden prijsgegeven of waarop men er van ver lost zou kunnen worden. Voor de oppositie is verlossing alleen moge lijk door de regeering ten val te brengen, hetzij met een Labour-overwinning in algemeene ver kiezingen, hetzij door de vorming van een na tionale oppositie, bestaande uit Labour, Libera len en al die conservatieven, die geen vrede hebben met Chamberlain's vorm van vredes politiek. Eden is een van die conservatieven. Het is evenwel al lang duidelijk ge worden, dat hij aan zulle een nationale oppositie niet mee zou willen doen, maar de gansche conservatieve partij zoekt te winnen voor een buitenland sche politiek, die in samenwerking met alle naties, die mee willen doen, aan alle bedreiging van dictatoriale staten weerstand zou bieden. Omdat hij er zoo over denkt zal men geen waarde mogen hechten aan het druk gefluister over Baldwin's diner van de vorige week. Dat was een diner, waaraan de Koning ken nis maakte met een zestal vooraanstaande La- boiir-pai-lementariërs: Attlee, Greenwood, Alexander e.a. Een van de geruchten, waartoe ditmaal aanleiding gaf was, dat Lord Baldwin als hoofd van de regeering terug wilde keeren en dat hij dat zou willen doen als leider van een Centrumpartij van Tories, Liberalen en La- bourmannen, die Chamberlain's buitenlandsche politiek zou bestrijden. Een ander gerucht wil de, dat Baldwin bezig was een Premierschap van Eden voor te bereiden, door zijn leider schap voor zulk een centrumpartij te bevorde ren. Baldwin en Eden. Het is wel bekend, dat Lord Baldwin veel be wondering heeft voor den jongen staatsman, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten wordt gehuldigd en dat hij een toekomstigen Premier in hem ziet. Maar Baldwin is even conservatief als Eden, in dien zin, dat zij in de verknocht heid aan hun partij onwankelbaar zijn. Het diner zal wel geen ander doel hebben gehad, dan den Koning de gelegenheid te geven, persoonlijk kennis te maken met de leiders van Labour. Baldwin is met andere conservatieven verontrust over de richting van de bui tenlandsche politiek. Maar evenals Eden gebruikt hij zijn invloed in de partij zelf om Chamberlain te doen besluiten, zijn vredespolitiek anders te gaan op vatten. Een aanwijzing van zulk een proces van over reding kan men wellicht zien in de opzienba rende rede van Lord de la Warr, een lid van het Kabinet, waarin zonder er doekjes om te win den werd gezegd dat men met Duitschland op de tot nu toe gevolgde manier geen land kon bezeilen, een uitspraak, die de Premier later in het Lagerhuis tennaastenbij bevestigde. Koningin Farida vergezelt haar gemaal op den Nijltocht. Unicum in de geschiedenis van Egypte. Voor het eerst in de geschiedenis zal de koningin van Egypte haar gemaal vergezellen op een officieele reis. Koningin Farida zal n.l. den a.s. tocht van koning Faroek over de Nijl naar de gebieden van de Boven Nijl meema ken. Op 15 Januari a.s. zal het koninklijk paar zich aan boord begeven van het koninklijk jacht Kassed Kheir en naar men verwacht, zal die tocht twee weken duren. Ter gelegenheid van zijn bezoek zal koning Faroe'k den stuwdam te Assioet in werking doen treden evenals de tweede verhooging van den Assoeam-dam. Tevens zal hij den eersten steen leggen bij de oprichting van een nieuw gebouwen-complex. Politieke vergaderingen in Memelland verboden. MEMEL, 14 December (Havas/A.N.P.) Het directorium van Memel heeft gisteren op ver zoek van den gouverneur als vertegenwoordiger der regeering te Kaunas alle politieke bijeen komsten in het gebied verboden. Deze maat regel is genomen naar aanleiding van de be toogingen van activistische nationalistische studenten, die de laatste dagen te Memel zijn gehouden, en waarbij tegen de regeering ge richte en voor Woldemaras gunstige resoluties werden aangenomen. Duitschland antwoordt Amerika. Nog geen officieele mededeelïngen omtrent den inhoud. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Sumner Welles, heeft medegedeeld, dat hij antwoord uit Berlijn heeft ontvangen op de laatste stappen van de Vereenigde Staten inzake de toepassing van de anti-semietische decreten op de Ameri kaansche Joden in Duitschland. Sumner Welles weigerde iets naders mede te deelen, i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7