Heele landbouwbeleid passeert de revue. SCHUDT UW LEVER WAKKER Ook de visscherij vindt pleitbezorgers. IVSet de 3 Dampo producten bestrijdt U alie verkoudheden DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 TWEEDE KAMER DEN HAAG Woensdag. Voor we gingen koffie drinken had minister Steenberghe op ongetwijfeld knappe wijze zijn beleid verdedigd. Van de grootere onderwerpen, die hij moest bespreken van de ondergeschik te punten was 't belangrijkst wellicht de mede- deeling, dat de zaak van natuurbescherming met voortvarendheid wordt aangepakt roerde hij allereerst de kwestie aan van 't verschil in be looning tusschen den werker op landbouwgebied en hem die niet op het platteland, maar in de stad, zijn levensonderhoud verdient. Alle gene ralisatie was ook in dezen verkeerd: er zijn enorme verschillen tusschen loonen op het plat teland evenals dat in de industrie voor komt. Alles gelijk maken gaat niet. Dat zou beteeke- nen, dat de staat alles in handen zou nemen. In dit opzicht valt er van den minister niets te ver wachten. Intusschen wil de regeering, die geen financieele hulp kan bieden, wel iets doen door verbetering van de economische positie van het bedrijf. Als de organisaties de uitvoering der crisisregelingen willen overnemen, zal de mi nister de richtprijzen laten varen en de marge wat helpen verruimen door het aangeven van prijsgrenzen: spr. gunt den landbouw gaarne een hoogere belooning. Wat nu het loon der land arbeiders aangaat, er is al een en ander bereikt met verbindende arbitrale uitspraak. Bindend verklaring van de collectieve arbeidsovereen komst zal Mr. Steenberghe bevorderen, maar wettelijke minimumloonen wil hij niet vaststel len. Ten aanzien van het plan-Westhoff vernamen we, dat het natuurlijk van te voren goed moet worden bestudeerd, de voorkeur gaat uit naar den graanbouw, met weiland en gemengde be drijven: de hoeksteen van de uitvoering van het plan is intusschen de eigen graanvoorziening. Voor alle gewassen zullen er minima bepaald moeten worden; overigens zullen er heusch niet plotseling eenige honderdduizenden hectaren bijkomen, want zoo vlug gaat het niet. Tengevolge van bijzondere omstandigheden (de verlaging van den rentestandaard, de invoe ring van de Pachtwet) stegen dit jaar de grond en pachtprijzen. Wettelijke maatregelen tot fixeering van die prijzen zal deze bewindsman niet voorstellen. Wat betreft de overneming van de crisisrege lingen door de bedrijfsgenooten in den landbouw zelf, dit gaat langzaam, doch het geschiedt niet met behulp van dwang. Door overleg moet er een verantwoorde overneming komen. De boe renstand zal er wel bij varen, als hij ten dezen de noodige verantwoordelijkheid aanvaardt. Wil hij niet, dan zal de minister met nieuwen moed verder gaan, maar dan vervalt elk recht om te klagen over staatssocialistische uitvoering van de maatregelen. Regeeringscommissarissen en de betrokken organisaties kregen een pluimpje voor de- reeds bereikte regelingen. De minister, die voorts opmerkte, dat de richt prijzen, ook voor den tuinbouw, van 40 tot 90 pet. van de productiekosten zijn gestegen, be streed de bewering van den nat. soc. Dieters als zou er niets van beteekenis gebeuren, voor de kleine boeren. De conclusie van het betoog van den bewinds man luidde, dat de regeering effectieve hulp aan den landbouw heeft verleend. Zij zal den land bouw moeten blijven helpen „hoe beroerd men dat overigens ook moge vinden". Met hooger hulp en den steun van de Kamer hoopt Mr. Steenberghe dit moeilijke werk te kunnen voort zetten. Naar aanleiding van vele te berde gebrachte wenschen bij de afdeeling „akkerbouw en vee houderij" begon Mr. Steenberghe met een liefdesverklaring. Ambtshalve, zoo zeide hij, moet hij zooveel liefhebben, dat hij niet aan allen een deel kan geven. Na jaren zijn de vleeschprijzen weer even wat op peil gekomen en als we nu de teeltbe perking zouden opheffen, dreigt een terugval len. Voor opnieuw experimenteeren bedankte de Minister feestelijk: dat was hem te riskant. Wat de 8000 naar Duitschland verkochte var kens betreft, het was een loonende transactie geweest en gezien 't feit, dat er een overvloed aan varkens was, verheugde de bewindsman zich over 't feit, dat hij deze 8000 „surnu- meraire" varkens van de hand had kunnen doen. We vernamen voorts, dat de vleesch- invoer uit 't buitenland niet groot is slechts een klein percentage van onze eigen productie. De Minister zette uiteen, dat het niet doen lijk was, in verband met de garantieprijzen voor andere graansoorten, tot verhooging van den roggeprijs over te gaan. Minister Steenberghe had bij de afdeeling „Melk en Zuivel" weer heel wat sprekers te beantwoorden. Hij kon den heer v. Sleen (s.d.) gerust stellen wat betreft z'n verheugenis over de resultaten met de verstrekking van melk op school, al moest hij er op wijzen, dat dit niet zoo heel veel invloed heeft op de totale melk productie. De verhouding tusschen boteruitvoer en mar garine-productie gaf den Minister aanleiding vast te stellen, dat er ook nu weer evenals 't vorige jaar geen oplossing is aangegeven. Het is heusch niet voor zijn genoegen, dat hij de margarine-verbruikers zoo zwaar belast, doch hij ziet anders geen kans z'n zuivelpolitiek te voeren. Weliswaar is de toestand onbevredigend, doch de geheele politiek ten dezen mag niet op losse schroeven gezet. Niet alleen de boter, maar alle zuivelproducten, met de melk als basis, zijn in 't geding. Men mag den Minister gelooven als hij verklaart ook de kaas een goed hart toe te dragen. Bij „tuinbouw" mochten de heeren v. d. Sluis (s.d.) en Droesen (R.K.) van den Minister nog vernemen, dat de regelingen voor steun aan de kleine tuinders nog wel voor bijschaving in aanmerking kunnen komen. Alles zal de Regee ring pogen om de toestanden in den tuinbouw' zooveel mogelijk te helpen verbeteren. Hierna gingen we visschen. De heer Mes (R.K.) bepleitte bij de afdeeling „Visscherij" oprichting van een inkoopcentrale voor vissche- rijbehoeften en verbetering van den export, waarna de heer Bakker (c.h.) verklaarde van een propaganda „eet meer visch", niet veel te verwachten. Visch is n.l. geen goedkoop volks- voedsel. Bovendien kunnen we helaas weer minder visch naar België uitvoeren, tengevolge van de contingents-verlaging. Voorts stipte spr. aan de slechte positie waarin de garnalenvis- scherij verkeert. Dit jaar was de vangst buiten- gewooon slecht, terwijl de prijzen hier zeer laag Zijn en in Duitschland veel hooger, waar ook de vloot veel beter is uitgerust, dank zij krach- tigen steun van de Regeering. Ten onzent zijn dus spoedig maatregelen noodig om niet door Duitschland op dit gebied overvleugeld te wor den. Uit 't oogpunt van propaganda voor de garnalenvisscherij hier is propaganda z.i. nog wel op haar plaats moeten de garnalen per as naar een zoo centrale markt als die van IJmuiden worden vervoerd. Ook de heer Schilthuis nam 't voor de garnalenvis- scherij op, waarna hij een lans voor de zoet- watervisch brak. Deze afgevaardigde vroeg of het niet mogelijk ware een betere distributie te bevorderen, waarna hij nog terecht kwam bij de verre-visscherij, waarvoor z.i. meer te doen valt. E. v. R. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 13 December 1938 zijn be noemd en aangesteld: met ingang van 2 Januari 1939, bij het wapen der cavalerie, tot commandant van het le regiment hu zaren, de luitenant-kolonel M. R. A. Bischoff van Heemskerck, zulks onder eervolle onthef fing uit zijn tegenwoordige functie van com mandant van het le regiment huzaren; tot commandant van het 2e regiment huza ren, de majoor C. L. Hollertt, van het 2e regi ment huzaren; tot commandant van het 3e regiment huza ren, de luitenant-kolonel J. J. van Diepen- brugge, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige functie van commandant van het 2e regiment huzaren; tot commandant van het 4e regiment hu zaren, de luitenant-kolonel jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinderen, van het le regi ment huzaren; met ingang van 15 December 1938: bij het wapen der artillerie, tot commandant van het 9e regiment (motor)-artillerie, de lui tenant-kolonel H. P. H. C. C. A. von Freijtag Drabbe, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige functie van commandant van het regiment motorartillerie; en is met ingang van 15 December 1938, bij het wapen der artillerie, belast met de waar neming van de functie van commandant van het 10e regiment (motor)-artillerie, de majoor F. H. Wanninkhof, van het regiment motor- artillerie. Weer een transport kinderen naar Engeland. Drie honderd vijftig vluchtelingetjes uit Berlijn en Keulen zijn Woensdagavond op de doorreis van hun vaderland naar Engeland in Hoek van Holland aangekomen. Omstreeks negen uur bracht de internationale trein de kinderen in Hoek van Holland aan. Het s.s. „Amsterdam" van de Harwich-lijn heeft ze vannacht verder gebracht naar het land, waar zij voorloopig een onderdak zullen vinden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en tl zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. nif?^ren da§ molt Uw lever minstens een liter pal in va£ eal nifvnoW« d°en.stroomen. Wanneer deze stroom htnofft onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet het omTV»|Sfoa^ ök' Plantaardig, zacht, onovertroffen "e gal te doen stroomen. Eischt Carter-s I pvVU. pilletjes bp apothekers en drogisten, f. 0.76. (Adv. Ingez. Med.) Strijd tegen de dictatuur van het kapitaal. Comité wil algemeene voorlichting geven. Een dezer dagen vergaderde in Utrecht een groep vooraanstaande personen van verschillen de godsdienstige en politieke richting uit alle deelen van het land, personen die geacht kunnen worden alle groepen en lagen van het Neder- landsche volk te vertegenwoordigen. Het resultaat der bespreking was de oprich ting van een comité, dat leiding zal geven aan een algemeene voorlichting van ons volk inzake de toenemende gevaren van de z.g. economische dictatuur. De twee volgende grondbeginselen werden daarbij vastgesteld: Ten eerste onder economische dictatuur wordt verstaan de heerschappij van die instellingen, welke, wegens haar monopolistische en met het algemeen belang geen rekening houdende or ganisatie en werkwijze, een bedreiging vormen, zoowel voor de hoogheid van het staatsgezag als voor de economische zelfstandigheifi van steeds meer maatschappelijke groepen en enkelingen. Ten tweede de actie wordt gevoerd op grond slag van de principieele gedachte, vervat in het geschrift: „Een poliep in de vaderlandsche trekvaarten" (naar de dictatuur van het kapitalisme?) Het comité bestaat voorloopig uit de volgende heeren: Ir. Bemelmans pr. dir. Limb. Land- en Tuïnbouwbond Roermond, Th. J. Bongers, voorz. Aartsdiocesane Werkgeversvereeniging, Ulft (Gld.), ds. Anton Brouwer, Ned. Kerv. predikant. Engelen, (N.Br.) dr. A. Cornelissen, Nijmegen, dr. P. A. v. d. Dungen, lid v. d. Prov. Staten van Gelderl. (Nijmegen), J. L. B. Keurschot, lid van Ged. Staten van Gelderl. (Arnhem), G. van Koeverden, lid van Ged. Staten van Gelderl., oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, Buren (Gld.), J. A. Koops, voorz. Kath. Limb. Middenstandsbond, Venlo, mr. H. P. Mar- chant, oud-minister, Scheveningen, E. Z. Olden- banning, voorz. Nat. Bond Landbouw en Maat schappij, de Wijk (Dr.), G. J. Ruiter, pres.-comm. der N.V. Agrarische Pers, Knijpe (Fr.) ds. J. R. J. Schut, Ned. Herv. predikant, Zweelo (Dr.) Het wordt uitgebreid met nog meer perso nen, verschillende groepen vertegenwoordigende, om aldus, met eerbiediging van de zelfstandig heid- en eigen actie der verbonden organisaties, tot een zoo breed mogelijke samenwerking ad hoe te komen. Verschillende groote organisaties, welke zich in beginsel bereid verklaarden de actie te steunen, hadden nog geen gelegenheid de kwestie in haar organen en besturen te be spreken en konden daarom nog geen vertegen woordiger aanwijzen. Opgericht wordt een bureau waaraan ver bonden is een juridische en een sociaal economi sche afdeeling. Het secretariaat der N. A. P. A. (Nationale Anti-Poliep-Actie) is van heden af overgeplaatst van Hoofdstraat 13 Kerkrade (re dactie Zuid Limburger) naar Groesbeekscheweg 44 te Nijmegen. Besloten werd begin Januari te Utrecht een vergadering te houden met personen, uit ver schillende plaatsen des lands, teneinde overal steunpunten te vormen voor de landelijke actie. Op deze bijeenkomst waarvoor de uitnoodïgin- gen dezer dagen worden verzonden, zal door zeer bekende en bekwame sprekers het woord wor den gevoerd. Werkloosheid blijft toenemen. De directeur van den rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en A Jo-idsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voor- loopige gegevens in de week 21 t.an. 26 Novem ber 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas 567.831 personen onderwié 74.859 landarbeiders waren aangesloten. Van de 492.972 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 23.9 (in de vorige verslagweek, 7 t.m. 12 No vember was dit percentage 23.2). In de overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 29.1, 1933 26,2 1934 28.9, 1935 32.6, 1936 30.8, 1937 26.5 1938: 23.9. Gp 26 November waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 363.947 werkzoekenden, waarvan er 347.150 werkloos waren (n.l. 331.975 mannen en 15.175 vrouwen) Blijkens voorloopige opgaven van den direc teur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 26 November het aantal tewerkgestelde werkloozen 61.475 en het aantal gesteunde werkloozen 139.513, te zamen 200.988 verzorgden. (Hieronder be vindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Voorts zijn een aantal werkloozen in cultu- reelen zorg (cursussen en kampen). Kun aan tal bedroeg in September 13.174. H. O. V.-concert met medewerking van Corry Bijster. Onze bekende stadgenoote Corry Bijster verleent solistische medewerking aan het ocncert met „Salve Regina" van Rudolph Mengelberg, benevens eenige liederen van van Duiparc. Marinus Adam begint het programma met de „Sinfonietta" van Johan Wagenaar, door dezen gecomponeerd naar aanleiding van zijn eere-doctoraat. De „Pastorale d'été" van Honegger en de Suite „Shéhérazade", uit de sprookjeswereld der 1001 Nacht van Rims'kyKorsakow com- pieteeren dit mooie programma. We vernemen dat Dr. Johan Wagenaar de uitvoering van zijn Sinfonietta en" van het. concert komi bijwonen. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudhcids-balscm, hiermede 's av. keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's mor gens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-ncusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flac. m. druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 'tKomt van Mijnhardt! (Adv. Ingez. Med.) Vragen over beïnvloeding van de Nederlandsche pers. Tevens gevraagd waarom geen maatregelen tegen verbreking der Duitsche sportrelaties zijn genomen. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van Staat, minister van Alge meene Zaken, voorzitter van den raad van ministers, en aan de ministers van Buitenland- sche Zaken en van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het bericht in The Times van 9 December j.l. volgens hetwelk de minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, in een persconferentie met vertegenwoordigers van Nederlandsche bladen, zulks in verband met protesten („representations") door de Duitsche regeering bij de Nederlandsche re geering geuit naar aanleiding van de dooro een groot deel der Nederlandsche pers aan genomen onvriendelijke houding („unfriendly attitude") tegenover Duitschland terzake van de Duitsche maatregelen in verband met de Joden, zou hebben geadviseerd deze campagne („campaign") te staken, zulks omdat anders ernstige gevolgen in den vorm van door zijne excellentie nader aangegeven Duitsche repre saille-maatregelen te verwachten waren? 2. Is het juist, dat deze persconferentie heeft plaats gevonden op Zaterdag 3 December j.l., derhalve na de uitvaardiging door den burge meester van Rotterdam van het op 29 Novem ber j.l. bekend geworden verbod van den voet balwedstrijd NederlandDuitschland? 3. Is het juist, dat de Duitsche regeering zich over uitlatingen in de Nederlandsche pers heeft uitgeproken en zoo ja, in welken zin? 4. Zijn de ministers niet van meening, dat het meer in overeenstemming met 's lands be lang en waardigheid zou zijn geweest, indien door de regeering een aanmaning tot matiging tot de pers zou zijn gericht voor het verbod van den voetbalwedstrijd Nederland— Duitschland en vóór de eventueel door de Duitsche regeering gedane uiting over Neder landsche persuitlatingen? 5. Indien een Duitsche opmerking gemaakt is, is deze dan gemaakt vóór de uitvaardi ging van het verbod van den voetbalwed strijd? 6. Indien een opmerking is gemaakt na dit verbod, is dan bij die gelegenheid de verbre king van de sportbetrekkingen reeds definitief aangekondigd? en zoo dit laatste niet het geval is, wat is dan aanleiding geweest, dat de verbreking der sportrelaties niet voor komen is kunnen worden? 7. Welke represaille-maatregelen heeft de minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, in de bedoelde pers conferentie genoemd als eventueel door Duitschland te nemen? 8. Zijn de ministers voorts niet van meenim dat 's lands belang een openlijke afkeuring door de regeering eischt van de geste van den burgemeester van Rotterdam? Begrafenis slachtoffers der „Eksters-ramp. Onder zeer groote belangstelling zijn Woens dagmiddag op de algemeene begraafplaats Grooswijk te Rotterdam twee slachtoffers van de „Ekster"-ramp, de bestuurder C. M. Schrey en de boordwerktuigkundige K. L. H. Jaedicke. ten grave gedragen. Onder de aanwezigen in de_ kapel merkten wij o.m. op P. Guillonard en Hans Martin, on derdirecteuren der K. L. M. Vele leden van het vliegend personeel, van den technischen dienst, den radiodienst en ander personeel. Voorts was een deputatie aanwezig van de luchtvaartbrigade, de luchtverdediging en het eerste regiment luchtstrijdkrachten, bestaan de uit kapt. J. L. Zeegers, le luit. vlieger G. Offenheim en den sergeant-vliegtuigmaker M. v. d. Laak. Bij de begrafenis van piloot Schrey hebben in de kapel gesproken de heer J. A. Aler na mens de K.L.M., namens de familie de heer heer Hoek en ten slotte Ds. Gorter uit Am sterdam. Bij de begrafenis van Jaedicke sprak de onderdirecteur der K.L.M., de heer P. Guillonard een woord van deelneming, waar na Pfarrer F. A. Henn, predikant bij de Deutsch Evang. Gemeinde uit den Bijbel las. De kisten waren gedekt met kransen van de directie der K.L.M., van de Air France, van de Deutsche Lufthansa, van het technisch per soneel der K. L. M., van Fokker, van de K.N.I.L.M. en van den commandant, officier, onderofficieren, korporaals en manschappen van den marine-luchtvaartdienst. Twintigjarig bestaan B. V. L. stelling Amsterdam. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, stel ling van Amsterdam, heeft Woensdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam op feestelijke wijze zijn twintigjarig bestaan herdacht. Vertoond zijn eenige historische tafreelen, welke betrekking hadden op den band tus schen Oranje en Nederland. Zij waren sa mengesteld door reserve-kapitein D. G. San ders te Oegstgeest. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, heeft in een rede de beteekenis van den B.V.L. uiteengezet. Staten op de bres voor Scbipliol. Telegram aan de Tweede Kamer. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Woensdag aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het vol gende telegram gericht-: „Ter uitvoering van unaniem Statenbesluit dringen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bii de Tweede Kamer er op aan. Schiphol, Nederland's voortreffelijk geoutil leerde. algemeen gebruikte en in het buiten land alom bekende vlieghaven, te behouden als centraal vliegveld". Vragen over de rede van dr. Van Cauwelaert. Op vragen van den heer De Rijke naar aan leiding van het optreden van den Belgischen minister van staat dr. F. van Cauwelaert, op een vergadering te Haarlem, luidende: 1. Staat de regeering nog op het standpunt, dat vreemdelingen in Nederland geen poli tieke redevoeringen mogen houden? 2. Zoo ja, hoe is het dan te verstaan, dat de Belgische minister van staat dr. F. van Cau welaert, op 7 November 1938 in den Stads schouwburg te Haarlem, in een vergadering van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", waar men een „protest-resolutie" aannam tegen de „schending der christelijke rechten van het volk in Duitschland", ongehinderd een rede heeft kunnen houden, die, behalve een aanval op het Italïaansche fascisme, ook het volgende "inhield: „In den Führer is de ziel van het volk be lichaamd, hij is het volk zelf en alle gods dienstige opvattingen moeten voor deze leer opzij worden gezet. Het is duidelijk, dat deze wereldbeschouwing in strijd is met de R.K. geloofsleer en wijsbegeerte. Dergelijke opvat tingen, die reeds 2/3 van Europa in den greep van hun macht hebben, beteekencn voor de R.K. kerk het grootste gevaar", en „Op elke R.K. intellectueel zoowel als ar beider rust de plicht de bekommernis om de persoonlijkheid naar voren te halen; dan moet op den duur de eindoverwinning volgen in den strijd vegen totaliteitsbegrip en ras senleer". 3. Is de minister niet van meening, dat zoo danig optreden tegen buitenlandsche mogend heden in 's lands belang voorkomen had moe ten worden? heeft de heer Goseling, minister van justi tie, als volgt geantwoord: ad. 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. ad. 2 en 3. Een protest-resolutie, als in de tweede vraag bedoeld, is in de vergadering, voordat de rede werd uitgesproken, aan de orde gesteld en aangenomen. Mede daardoor is de bijeenkomst, waartoe gelijk achteraf is gebleken ook de pers was uitgenocdigd. in de politieke sfeer getrokken, terwijl ook het karakter van de besloten bijeenkomst niet is gehandhaafd. Dat de politie bemoeiing ach terwege heeft gelaten, vond zijn oorzaak in het feit, dat enkele omstandigheden haar niet van te voren bekend waren. De minister heeft naar aanleiding van het voorgevallene nadere aanwijzingen gegeven. DR. BEYEN TE LONDEN. Dr. J. W. Beyen, de bekende Nederlandsche financieele expert is te Londen gearriveerd. In sommige kringen aldaar is men van meening dat zijn aanwezigheid alhier verband houdt met Schacht's bezoek. (United Press). VRIENDSCHAP MET UW KLANTEN Zoo moet het zijn, dat schept die juiste sfeer, waarin het goed is za ken te doen. Laat blijken dat U Uw klanten als vrienden beschouwt en wensch ze per Nieuwjaarsannonce geluk en voorspoed. Prijs der Nieuwjaarsadvertenties van 13 regels 25 cent, iedere regel meer 10 cent. TEELTPREMIE VLAS. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat voor vlas van den oogst 1938, het welk werd verkocht voor 1 December 1938 geen teeltpremie zal worden verleend. Nauwere samenwerking met taal geleerden uit Zuid-Afrika. Prof. dr. G. G. Kloeke gaat voordrachten in Zuid-Afrika lioudcn. Op uitnoodiging van het Comité Nederland- Zuid-Afrika zal Prof. Dr. G. G. Kloeke, hoog leeraar in de Nederlandsche Taalkunde aan de universiteit te Leiden, in het a.s. voorjaar een reeks van voordrachten houden aan de Afrikaan- sche universiteiten te Kaapstad-Stellenbosch, Potchefstroom, Johannesburg, Pretoria, Bloem fontein, Pieter Maritzburg en Grahamstad. Deze tournee is georganiseerd ter bevordering der cul- tureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Arïka. Het taalgeografisch onderzoek, zooals dat door Prof. Kloeke wordt beoefend, heeft in de laat ste jaren steeds meer feiten aan het licht ge bracht, welke op een nauwe verwantschap der Nederlandsche dialecten, in 't bijzonder het Zuidhollandsch, met het Afrikaansch wijzen; meer nog dan tot dusver werd aangenomen, zal men dus voor Afrikaansche taalverschijnselen een Hollandschen ooi-sprong moeten aannemen. Terwijl nu aan den eenen kant het ontstaan van het Afrikaansch zonder grondige kennis der Nederlandsche dialecten niet goed kan worden begrepen, heeft anderzijds de taal der Boeren heel wat eigenaardigheden bewaard, welke uit het tegenwoordige Nederlandsch zijn verdwe nen. Het Afrikaansch is dus ook een onmisbare schakel voor de kennis der Nederlandsche taal geschiedenis. Prof. Kloeke stelt zich in het bij zonder ten doel, op dezen staat van zaken de aandacht te vestigen en te doen uitkomen, dat door samenwerking van Afrikaanders en Ne derlanders tal van gemeenschappelijke taal problemen kunnen worden opgehelderd. Naast de „Taalatlas van Noord- en Zuid-Ne derland", waarvan de eerste aflevering thans ter perse is, zou een „Taalatlas van Zuid-Afrika" een eerste desideratum van de Afrikaansche en Nederlandsche philologie zijn. Over deze en andere plannen hoopt Prof. Kloeke mondeling van gedachten te wisselen met de professoren in het Afrikaansch en Ne derlandsch aan de verschillende universiteiten der Unie. In Maart a.s. zal hij zich naar Zuid- Afrika begeven. 25 JAREN IN DIENST DER GEMEENTE HAARLEM Heden herdenkt de heer J. B. Wesseling, ad junct commies op de 4de afdeeling der gemeen te-belastingen, den dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst van de gemeente Haarlem trad. Op uitdrukkelijken wensch van den jubilaris vond geen officieele huldiging plaats. Zonder huldebetoon werd hem namens zijn collegas een leeslamp geschonken. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. HAARLEM Donderdag. De tweede Kienavond belegd door de Vrouwen Reisvereeniging „Vrede en Welvaart" ten bate van de Joodsche vluchtelingen heeft een batig saldo van f 29.15 opgebracht. Ook dezen keer heeft de here S. L. Mok, lid van het Jocdsche Vluchtelingen Comité een inleiding gehouden. GUNNING. HAARLEM, Donderdag. Aan J. v. d. Putten, aannemer alhier, werd gegund het bouwen, naar een ontwerp van C. en J. Tack te Haarlem, van een winkel met woonhuis en een met twee bovenhuizen aan de Raadhuisstraat te Heemstede. JUBILEUM VAN DEN HEER J. v. d. BERG HAARLEM Donderdag. Heden viert de heer J. v. d. Berg zijn 25-jarig ambtsjubileum bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Hedenochtend werd de heer v. d. Berg ten stad- huize door den Burgemeester ontvangen, waar hem het gebruikelijke geschenk werd overhan digd. Hedenmiddag om 3 uur zal de jubilaris naar wij reeds meldden ten kantore van Maatschap pelijk Hulpbetoon worden gehuldigd. NATIONALE WERKNEMERS VEREENIGING De afdeeling Haarlem van de Nationale Werk nemers Vereeniging houd op Zaterdag 17 Dec. voor haar leden, evenals het vorige jaar, een „Boerenkoolavond" in het gebouw „Olympia". Aan dezen avond werken o.a. mede: een accor deon-trio, de „vroolijke zeven" en „de Zorgen- brekers". SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAEL. GEMEENTE HAARLEM Donderdag. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.37 uur. Chanoekoh: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 3.45 uur. Zondag predikatie bij de Middag- en de Avonddienst door Rabbijn S. Ph. de Vries. Talmoed Torah: Sabbath te 12 .uur. De Ochtenddiensten op de Werkdagen worden verricht in het Gemeenetgebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. Alle andere diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9