IJmuider Courant IJSBAAN DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een Beaaafcl Journalist BERICHT IJs. Gratis Mosselen eten Schip op het IJselmeer vergaan? Echtscheiding wordt geregeld. Wetsontwerp thans bij Kamer ingediend. Pechdag voor het spoor. 24e JAARGANG No. 42 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij IN. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJtnuider Courant: Kennemerlaan 42, IJtnuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 20 DECEMBER '38 Abonnementen per week f0.12l/2. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Een Nederlandsch journalist van buitenge wone begaafdheid is heengegaan. Zondag avond overleed in zijn woning te Amsterdam, op 67-jarigen leeftijd, tengevolge van een hartaanval, plotseling de heer J. C. Schroder, vroeger gedurende lange jaren hoofdredac teur van het dagblad „de Telegraaf" en later nog immer zijn dagelijksche medewerker als schrijver van de rubriek „Spotternij en Sot- ternij", in het kort „S.O.S.". Zesendertig jaar lang heeft Schroder in de Telegraaf geschre ven; voordien had hij als jong journalist aan sportbladen gewerkt en aan „Het Geeltje", dat eigenlijk De Amsterdamsehe Courant heette en reeds in de eerste jaren dezer eeuw werd opgeheven. Schroder was een unicum, een man van vol komen eigen oorspronkelijkheid begaafd met een sprankelenden geest en een flonkerenden schrijftrant die een genre op zichzelf in onze journalistiek vormden. Waarbij ik onmiddellijk moet voegen, hetgeen ieder vakman in hem gewaardeerd moet hebben, dat hij prachtig zuiver Nederlandsch schreef. Dat schoone in strument, dat iedere schrijver in ons land den grootsten eerbied behoorde toe te dragen: de Nederlandsche taal, was bij hem in zeer vertrouwde en kundige handen. De goedkoope trucjes, de even goedkoope gemeenplaatsen waaraan zooveel slechte schrijvers zich ple gen te bezondigen, bleven hem vreemd. Hij schreef in een volkomen helderen, eenvoudi- gen stijl die juist door haar helderheid en eenvoud den invloed der jaren tartte. Schro der was 67 jaar maar noch zijn stijl, noch zijn geest waren verouderd. Hij bleef tot het laatst toe jong, frisch, bewegelijk, verrassend en een wonderlijke vrijbuiter op de zeeën der vaderlandsche journalistiek. Want een vrijbuiter was hij: de wildste, dien de Nederlandsche pers ooit bezeten heeft. Haar „bad boy" zou een Engelschman zeggen, en daarmee dan niet een slechten maar een stouten jongen bedoelen. In tijden waarin onze vaderlandsche journalistiek door niets zoozeer gekenmerkt werd als door haar breed voerige plechtstatigheid verscheen de jonge Schroder als schrijver van een Kamerover zicht dat de Heeren in den Haag ontstelde door zijn brutale vrijmoedigheid, zijn onge hoorde persoonlijkheden aan veler adres en zijn onnederlandsche speelschheid. Dat vond weldra zijn voortzetting in het Amsterdam sehe Raadsoverzicht, dat hij jarenlang schreef, in het Dagboek van een Amsterdam mer en in zijn tooneelcritiek onder het pseu doniem „Barbarossa" geïnspireerd door Zijn, later vergrijsden, rooden puntbaard. Het Dagboek van een Amsterdammer werd latei- in Spotternij of Sotternij herdoopt: De too- neelcritieken, gevreesd door al wat tooneel speelde en tooneel beheerde in Nederland, vaak striemend in hun spot, soms vernietigend in hun hoon, waren niettemin het werk van een man die het tooneel liefhad en kende. En het Dagboek, de latere S.O.S., mocht dan soms over de schreef gaan, het kenmerkte zich toch door den durf van een kroniekschrijver die vaak „de waarheid dorst, te uiten die iedereen denkt maar die weinigen uitspreken", door groote scherpzinnigheid en soms ook door groote gevoeligheid. Want dezelfde man die er zoo fel op los kon slaan, wel eens te fel en wel eens ondoordacht ook, kon ontroeren door zijn medegevoel met hen die hij als verdrukt, misdeeld, onrechtvaardig bejegend zag. Een ongewone natuur, een man vaak van uitersten, een humorist en een spotter temidden van een ernstig, zwaartillend volk. En toch een man die invloed heeft doen gelden op de Holland- sche journalistiek door haar van vroegere te groote plechtstatigheid te helpen bevrijden. Met de Fransche chroniqueurs, met name met een Henri de Rochefort die in de tweede helft der vorige eeuw in de Parijsehe pers erop los trok was hij misschien nog het best te verge lijken. Hij was zeer vitaal, zeer levenskrachtig, op gewekt als in tijden toen hij als voetballer en cricketer tot de begaafdste spelers van ons land behoorde. Als cricketer was hij vermaard „freehitter". Als journalist was hij dat ook. R. P. Zij, die zich met ingang van 1 lanuari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een sportieve burgemeester. Diemen bezit in jhr. J. E. de Geer van Oude gein een sportieven burgervader. Had deze drager van het gezag zich in de zomermaanden reeds als een geducht zwemmer ontpopt door op de Diemerplas den zwemwedstrijd van een der notabelen van het dorp te winnen, terwijl hij kort daarop eenzelfde succes boekte in een grasbaanwedstrijd op de fiets, thans heeft burgemeester de Geer de gelegenheid aange grepen om te toonen, wat hij op de gladde ijzers waard is. Daartoe daagde hij den voor zitter van de Diemer IJsclub, den heer J. Ha- vekotte, voor een race op de korte baan en een wedstrijd in het schoonrijden uit. Donderdagmiddag a.s. zal het pleit tusschen beiden op de Diemer ijsbaan worden beslecht, ha afloop van de ringrijderij. Als speelgoed weiden de wagons van de Missouri Pacific door elkaar gegooid, toen deze trein bij Austin in den Amerikaanschen staat Texas ontspoorde. Wonder boven wonder liepen slechts vier personen bij dit ongeluk verwondingen op. Het is een heele tijd geleden, Dat ik voor 't laatst het had betreden, Maar nu heb ik me, ongevraagd. Toch weer op erg glad ijs gewaagd. Een schrale wind blies langs mijn ooren, Mijn voeten waren haast bevroren, Mijn mond werd strak, mijn neus werd rood, De meeste vingers gingen dood, Het stak me in mijn winterteenen, Er voer een krampscheut door mijn beenen. Mijn schaatsen bleken meer dan bot, Ik duchtte veler oogen spot, Maar ik besloot het toch te wagen Toen heb 'k een rare schaats geslagen, Ik dacht: wat doe ik in de kou, 't Wil toch niet meer zooals ik wou, Ik voel het nu al in mijn spieren. En zie nu daar die jeugd eens zwieren. Waarom ik niet en zij nu wel, Het blijkt toch duidlijk kinderspel; Dat beentje over kan 'k weer leeren, 't Is maar een kwestie van probeeren. Komaan, een kleine dosis moed, Dan lukt het mij ook wel weer goed. ToenJheb:ik nog. één slag geslagen. Als in mijn beste jonge dagen, Maar 't zielig resultaat was, dat Ik ijselijk, maar stevig zat. Ach ja, wel wat erg lang geleden, Had ik mijn laatste schaats gereden, Maar 'k ondervond toch even vreugd En een herinnering aan mijn jeugd. P. GASUS. RESTAURANT Breeslraat 2 Telef. 3015 Beverwijk .BELLEVUE' Eiken Woensdagavond MOSSELENAVOND (Adv. Ingez. Med.) Sinds Zaterdag vermist. Zaterdagmorgen is de beurtschipper Kampei- uit Urk met de „IJsselstroom" van Hoorn naar Urlc vertrokken en tot op heden nog niet op het eiland aangekomen. De familie van den schip per, die niet wist, dat K. met zijn schip Zaterdag Hoorn had verlaten en dus dienzelfden middag te Urk had moeten aankomen, heeft eerst Maan dagochtend een onderzoek doen instellen. Men heeft zich met alle kustplaatsen van Noord-Hol land in verbinding gesteld, doch zonder resul taat. Bewoners van Urk hebben verklaard, dat zij Zaterdagavond tijdens den hevi- gen storm een lichtje in zee zagen, dat plotseling verdwenen was. Zij hebben hieraan echter verder geen aandacht besteed. Maandagmiddag meenden schippers van den wal af, nabij het Enkhuizerzand, het vermiste schip te zien. Sleepbooten van de N.V. Zanen en Verstoep voeren daarop het Urkerval, dat nog ijsvrij is, af, doch 's avonds keerden zij onver- richterzake terug. Behalve den schipper bevindt zich aan boord van de „IJsselstroom", diens knecht, H. Kief te, eveneens uit Urk. Men vreest, dat het schip tijdens - den storm van Zaterdagnacht is vergaan. De burgemeester van Urk heeft zich nu in verbinding gesteld met de K.L.M. die den bestuurder van het extra-toe stel, dat hedenochtend naar de Wadden eilanden is vertrokken, gezagvoerder Von Weyrother, opdracht heeft gegeven tijdens de vlucht boven het IJselmeer naar het vaartuig uit te kijken. De machine zal echter niet van de route afwijken en dus geen specialen speurtocht ondernemen. Geen regeling „met onderling goedvinden Ingediend is een wetsontwerp hou dende aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek en in het wet boek van burgerlijke rechtsvordering, be treffende echtscheiding en ontbinding van het huwelijk na de scheiding van tafel en bed. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend. Mét betrekking tot de trilogie bekentenis verstek-bewijs ligt de ontworpen regeling zoo wel in de lijn van het arrest van 1883, als in die van art. 251 van het ontwerp-1886. In het ontwerp wordt er niet van uitgegaan, dat iedere bekentenis en ieder verstek wijzen op „fraus legis" en dat de daaruit blijkende houding onder alle omstandigheden moet worden gewantrouwd. Wel wordt den president en de rechtbank op het hart gebonden toe te zien, dat niet, zonder dat er een wettelijke grond aanwezig is, door onderling goedvinden zonder meer ontbinding van het huwelijk zal worden verkregen. Is er een wettelijke echtscheidingsgrond, dan verzet de ontworpen regeling zich er niet tegen, dat partijen afspreken, dat de gedaagde geen ver weer zal voeren. Bewijs zal echter worden opgelegd, wanneer bekentenis of verstek met zoodanige omstandig heden gepaard gaan, dat bij den rechter Vermoe den is gerezen, dat de bekentenis is afgelegd in strijd met de waarheid, of dat het verstek niet mag gelden als erkenning van de door den eischer gestelde feiten. In het ontwerp is de functie van den presi dent in het vóorproces in verschillende onder deden nader en beter geregeld dan tot nu toe, en zijn, in overeenstemming daarmede, ook de belangen en de rechten van partijen beter ge waarborgd. Men kan in het algemeen zeggen, dat, behalve dat de reeds bestaande taak om' partijen te vereenigen is gehandhaafd, aan het verleenen van verlof tot dagvaarden meer in houd is gegeven, doordat het voorproces tevens dienstbaar is gemaakt aan een soort civielrech telijk voorloopig onderzoek. Als sluitstuk van de voorzieningen op het gebied van het proces-recht, wordt voorgesteld in het burgerlijk wetboek in te voegen een nieuw artikel 270a. Het is als sluitstuk te be schouwen in dezen zin, dat het beoogt er tegen te waken, dat in de toekomst echtgenooten, wier gezamenlijk verlangen uitgaat naar echtschei ding, een werkelijken echtscheidingsgrond in het leven roepen, nu zij de kans loopen, dat een gefingeerde grond niet langer dienst zal kun nen doen. Dit artikel luidt als volgt: „De echtgenoot zal in zijne rechtsvordering tot echtscheiding niet ontvankelijk zijn, indien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kunnen opleveren, met zijne uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming hebben plaats ge had." Voorts wórdt voorgesteld om met handhaving van den reeds bestaanden grond van wederzijd- sche toestemming tot ontbinding van het huwe lijk na scheiding van tafel en bed, den wacht termijn, die moet verloopen tusschen de schei ding van tafel en bed en de vordering tot ont binding van het huwelijk in te korten van 5 tot 3 jaren. Met het oog op het belang, dat er aan moet worden gehecht, dat de rechtbank haar beslis sing in echtscheidingszaken zoo goed mogelijk voorgelicht neme, is het voorschrift opgenomen, dat het openbaar ministerie steeds zal worden gehoord in genoemde zaken en is derhalve de toestand hersteld, zooals die te dezen bestond voor de wet van 3 December 1932. Ten slotte wordt voorgesteld de nieuwe wets bepalingen toepasselijk te maken ook op vor deringen tot echtscheiding en scheiding van tafel en bed, die reeds aangevangen doch nog niet voleindigd waren vóór de inwerkingtreding der nieuwe bepalingen, met dien verstande, dat genoemde nieuwe wetsbepalingen worden toe gepast in den stand, waarin de zaak zich be vindt op het oogenblik van genoemde inwer kingtreding. SKIPETTEN en BIVAKMUTSEN ELZER'S HEERENMODEHUIS, Zeeweg 78. (Adv. Ingez. Med.) Storingen in den stroomtoevoer en een ontsporing. Ontevredenheid in Engeland over de coördinatie der defensie. BREDERODE GEOPEND. Toegangsprijs werkdagen 30 cent, werkdagen 's avonds 40 cent, Zondags 40 cent. Kinderen beneden 14 jaar 20 cent. Rijwielstalling gratis. Telefoon Brederode, Santpoort 340. Inlichtingen SPORTHUIS HAARLEM, Telefoon 12215. (Adv. Ingez. Med.) Wijzigingen in het kabinet op komst? Reuter meldt uit Londen: Hoewel de reactie onder de regeeringsaanhangers op de rede van Chamberlain over het algemeen gunstig is, en men de rede als krachtig doch verzoenend be schouwt, blijft toch de wensch bestaan, dat de regeering spoed maakt met de herbewapening. Het is reeds eenigen tijd een open baar geheim, dat een deel der aan hangers, niet behoorend tot de Chur- chill-groep, er niet van overtuigd is, dat al het mogelijke wordt gedaan tot coördinatie der defensie, voor welke taak.Inskip verantwoordelijk is. Maandagavond werd bekend, dat in de af- geloopen week twee ministers, n.l. Hudson, secretaris voor den overzeeschen handel en markies Dufferin Andava. ondersecretaris voor koloniën, zich persoonlijk tot Chamberlain hebben gewend en hem hebben medegedeeld, dat naar hun meening op het gebied der de fensie niet alles ging, zooals het behoorde te gaan, en dat deze meening door een aantal regeeringsaanhangers werd gedeeld. Zij waren niet voornemens af te treden, doch wensch- ten slechts enkele zaken onder de oogen van den minister-president te brengen en legden dezen speciale inlichtingen voor. Naar ver nomen wordt, was de ontvangst door den mi nister-president in ieder opzicht vriendschap pelijk en heeft het bezoek tot het beoogde doel geleid. Deze gebeurtenis heeft, aldus Reuter verder, aanleiding gegeven tot geruchten over ont slagaanvragen van niet met name genoemde ministers. Dergelijke aanvragen werden even wel niet ingediend. Het feit, dat men ten on rechte meende, dat de onderstaatssecretaris van Hore Belisha eveneens tot de bezoekers van Chamberlain behoorde, was aanleiding tot de veronderstelling, dat er klachten waren ingediend tegen Hore Belisha. Dat er tijdens het Kerstreces veran deringen in de samenstelling zullen worden aangebracht blijft overigens tot de mogelijkheden behooren. Een der veronderstellingen, waarover het meest wordt gesproken is wel de be noeming van Sir Thomas Inskip tot Lord Kanselier in het Hoogerhuis. Het is Maandag een echte pechdag voor de Spoorwegen geweest. Behalve het ongeluk nabij Zutphen, waarbij een leerling-machinist om het leven is ge komen, is bij Bergambacht een loco motief ontspoord, terioijl bij Breuke- len, Overveen en Woerden storingen in hei bovennet voorkwamen. De ontsporing bij Bergambacht geschiedde met de locomotief van den om 8.33 uur van Schoonhoven vertrokken personentrein, bij het binnenrijden van het station Bergambacht. Er ligt daar een zelfwerkende wissel, waar van na het passeeren van een vorigen trein door nog niet bekende oorzaak een der ton gen niet voldoende was teruggeslagen. De rechter- en linkenvielen van de locomotief volgden hierdoor elk een andere rail. waar door de machine tusschen de sporen kwam te staan. Een volgend personenrijtuig ontspoor de met de vooras. De trein had slechts geringe snelheid, zoo dat de ongeveer veertig passagiers er onge deerd afkwamen. Het treinverkeer op dit en- kelsporige baanvak ondervond groote vertra ging. Stroomdraad bij Woerden gebroken. Omstreeks tien uur brak nabij het station Woerden tengevolge van de vorst een draad van de bovenleiding, waardoor op het afgaand spoor WoerdenGouda geen treinen konden passeeren. Na anderhalf uur was met behulp van een uit Gouda komenden montagewagen het defect hersteld, waarna de dienst geleide lijk weer normaal werd. Het verkeer over het opgaand spoor, Gouda—Woerden, ondervond geen vertraging. Storing nabij Breukelen en Overveen. Tengevolge van een storing in het electrisch bovennet der spoorwegen nabij Breukelen heeft het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht omstreeks tien uur een vertraging van ca. 25 minuten gehad. Uit Utrecht zijn, opdat de stagnatie zoo gering mogelijk zou blijven, een aantal treinen naar Amsterdam over Hilversum geleid, terwijl ook de D-trein, die 's morgens te tien uur precies van het Centraal Station te Amsterdam in de richting Utrecht vertrok, over Hilversum geleid werd. Tegen elf uur was de storing bij Breukelen opgeheven. Omstreeks hetzelfde tijdstip trad een sto ring op in de electrische bovenleiding van het baanvak Haarlem—Zandvoort. Aangezien het hier een korte zijlijn betrof, ondervond het overige treinverkeer hiervan geen vertraging, terwijl ook hier in korten tijd de stroomtoevoer hersteld kon worden. De troepen van Franco sloegen een pontonbrug over de Ebro, toen de Morabrug door de republikeinen opgeblazen was. Gr cn „neeii"-8teinmers in rlen Slowaakschen Lanilrlag. Stemmenverhouding was 1.263.000 tegen 20.000 De eerste Slowaaksche wetgevende vergade ring zal bestaan uit 63 afgevaardigden, geko zen door 1.263.000 kiezers, aldus meldt Havas uit Bratislawa. Zooals men weet is er een af gevaardigde voor 20.000 uitgebrachte stemmen. Zij, die „neen" gestemd hebben zullen in den Slowaakschen Landdag niet vertegenwoordigd worden. De Slowaaksche ministerraad heeft besloten den president der republiek voor te stellen, de eerste vergadering van den Landag tegen 18 Januari bijeen te roepen. TE LONDEN NIETS BEKEND VAN EEN BEZOEK VAN GOERING AAN ROME. Reuter bericht, dat in officieele kringen te Londen niets bekend is van een voornemen van Goering naar Rome te gaan om minister president Chamiberlain te ontmoeten tijdens diens bezoek aan Mussolini. Evenmin is iets bekend van een voornemen van Chamberlain om een bezoek te brengen aan Hitier op zijn terugreis van Rome. I Ketelexplosie in sigarenfabriek. 650 man moesten naar huis worden gestuurd. Maandagmorgen heeft zich in een filiaal- fabriek van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrie ken een ketelontploffing voorgedaan, welke wel is waar geen slachtoffers heeft geëischt, doch wel oorzaak is geweest dat verwarming van deze fabriek niet langer mogelijk was, waardoor 650 sigerenmakers naar huis moes ten worden gestuurd. Te ruim half negen had in een tweetal ketels een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlammenmassa schoot naar buiten Zoodra men besefte, wat er geschied was, liet men het vuur uithalen. De gloeiende kelen produceerden echter het gevaarlijke giftige kool-monoxydegas, zoodat het voor den stoker zaak was, zich ijlings uit de voeten te maken. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke on gelukken af, terwijl de schade zich beperkte tot het inwendige van de ketels. Door het onklaar worden van de ketels was het niet langer mogelijk de temperatuur in de filiaalfabriek op peil te houden. In ver band met de felle koude besloot de directie de arbeiders van dit filiaal, in totaal 650 man naar huis te zenden, met de mededeeling, dat het werk heden hervat zou worden. Later bleken de gevolgen echter ernstiger te zijn, zoodat het werk heden niet hervat is.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1