Het Derde Rijk bereidt zich voor op het Kerstfeest. De positie der Joden in Polen. Geweldmiddelen verworpen. W. ALPHENAAR PROGRAMMA ACCORDEONS DONDERDAG 22 DECEMBER' 1938 Op ski's door de Sahara „Nationale Kamp" dringt aan op emigratie op groote schaal. Koudegolf berokkent den winkeliers groote schade Het Pooïsche Telegraafagentschap meldt, dat 116 afgevaardigden, belioo- rende tot het kamp der Nationale Een heid, een interpellatie hebben gericht tot den minister-president terzake van een emigratie op groote schaal van Jo den uit Polen. KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. ingez. Medj Nieuw kabinet Stojadinowilsj in Joego-Slavië. Benoeming van nieuwen minister van binnenlandsche zaken versterking van de regeering geacht. J* ÉÉr£ Stojadinowitsj. De Joego-Slavische minister-president Stojadinowitsj heeft overeenkomstig de parlementaire gewoonte na de gehouden verkiezingen Prins Paul het collectieve ontslag van Het kabinet aangeboden. Daar de premier in tweederden van de kiesdistricten de absolute meerderheid heeft behaald, belastte de Prins-regent Stojadinowitsj opnieuw met de vorming van een regeering. De mïnisterlijst van dit tweede kabinet Stoja dinowitsj is naar het D. N. B. meldt, inmiddels gepubliceerd. Stojadinowitsj bekleedt de functies van premier en minister van buitenlandsche za ken, minister van binnenlandsche zaken is Mi lan Atsjoenowitsj, van oorlog generaal Neditsj, van financiën Letica. Van welingelichte zijde meldt men in verband met de samenstelling dezer nieuwe regeering, dat Korosjetz, tot dusverre minister van bin nenlandsche zaken, zich candidaat zal stellen voor het voorzitterschap der Skoeptsjina. Zijn verkiezing zou verzekerd zijn. In politieke kringen acht men de vervanging van Korosjetz door Atsjoenowitsj den belang rijksten trek van het nieuwe kabinet, waardoor het een krachtiger aaneengeslotenheid krijgt. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken ge niet in bijzondere mate het vertrouwen van Sto jadinowitsj. Hij is uit een politiecarrière voort gekomen. Het laatst was hij politiepresident van Belgrado. Men verwacht in politieke leringen, dat de Skoeptsjina in de tweede helft van Januari bij een zal komen. Daarna, of korten tijd daarvoor zou een verdere regeeringsorganisatie plaats vinden. Vooral zou dan een reeks jongere krach ten in de regeering worden opgenomen als staats secretarissen of minister zonder portefeuille. Stojadinowitsj heeft tegenover den directeur van het persbureau Avalao verklaard, dat hij den tot dusverre gevolgden koers op- binnen- landsch en buitenlandsch politiek gebied zal handhaven. stads- en plattelandsbevolking en de normale ontwikkeling van de volksmassa remmen. De eenige oplossing voor dit vraagstuk, zoo vervolgde Wenda, is een grondige vermindering van het aantal Joden in Polen door een mas sale emigratie. Geen autonomie voor de Pooïsche Oekraïners. Visscherij-accoord tusschen Rusland en Japan schijnt uit gesloten. Onderhoud tusschen Litwinof en Togo heeft averechtsch resultaat. (Zie ook pag. 5). MOSKOU, 21 Dec. (Reuter). Na het onder houd tusschen Litwinof en Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, schijnt de mogelijkheid van een overeenkomst inzake het visscherij ver drag tusschen de Sovjet Unie en Japan verder verwijderd dan ooit. Naar verluidt heeft Togo zijn voorstel tot handhaving van den bestaanden toestand ïn- plaats van een overeenkomst van langen duur laten vallen. In Japansche kringen acht men het voorstel van Litwinof om alle vergunningen aan Japan ners in te treken op 25 na en de overige ver gunningen te reserveeren voor Russische orga nisaties niet aanvaardbaar. Wang Tsing Wei uit Tsjoengking gevlucht. Na meenïngsverschil met Tsjang Kai Sjek. HONGKONG 21 December (Havas). De Chineesche minister van buitenlandsche zaken, Wang Tsjing Wei, is met zijn echtgenoote in het geheim per vliegtuig uit Tsjoengking gevlucht. De reden hiervan schijnt een verschil van mee ning met Tsjang Kai Sjek inzake vredesonder handelingen tusschen China en Japan. Het echtpaar is 19 December naar Hanoi ver trokken en wordt morgen te Hongkong ver wacht. Franco's vloot voor Gibraltar geconcentreerd. GIBRALTAR 21 December. (Havas). Alle schepen der vloot van Franco met den kruiser „Canarias" aan het hoofd, hebben zich voor Gi braltar verzameld. Binnenkort moet de gerepa reerde torpedojager der regeering „Jose Luiz Diaz" de haven van Gibraltar verlaten om naar Valencia op te stoomen. Rechtselie oppositie boekt successen in Polen. Het officieele resultaat der gemeenteraads verkiezingen. Blijkens de officieele uitslagen van de Zondag in Polen gehouden gemeenteraadsverkiezingen aldus meldt het D.N.B. uit Warschau krijgt de nationaal-democratische nationale partij 407 zetels, het kamp der nationale unie 383, de Pooï sche socialistische partij 174, de arbeiderspartij van generaal Haller 53, de Joodsche partijen 56, de Duitsche eenheidslijst 16 en verschillende an dere kleine groepen 77 zetels. Beschouwt men alleen de zuiver Pooïsche par tijen, dan blijkt dat tegenover de 383 manda ten van het kamp der nationale unie 639 mali- daten van de Pooïsche oppositiepartijen staan. Het groote succ«s van de rechts-oppositioneele nationale partij kan verklaard worden door het feit, dat 41 van de steden, waar Zofidag ge stemd werd, in Posen en Pommerellen liggen, waarin de nationale partij opnieuw de sterkste is gebleken te zijn. Der D.ers gestart voor tocht van 500 K.M. ALGIERS, 21 December. De start heeft hier plaats gehad voor een groote zand-ski- wedstrijd. De „baan" is 500 k.m. lang en voert dwars door de Sahara. De deelnemers zijn ge kleed in „shirts" en sommigen in pyjama. Er worden ski's gebruikt van dof metaal om het gevaar voor verblinding te voorkomen. Ook het zand-skijöring komt „en vogue". Dit geschiedt achter kameelen. De bereikte snel heden moeten hooger zijn, dan welke men met deze sport achter paarden haalt. (United Press). Geen veranderingen in het Britsche kabinet voor het Kerstreces. Positie van Lord Stratlicona blijft onzeker. LONDEN, 21 December. Daar het thans vaststaat, dat ook de ondersecretaris voor oorlog, Lord Strathcona aan het protest bij den minister-president omtrent de uitvoering van het herbewapeningsprogfamma heeft deelgenomen, blijft zijn positie, evenals die van Hudson, den secretaris voor den overzee- schen handel en van Dufferin, den onder secretaris voor koloniën, onzeker. Voor het Kerstrecès zullen, zoo er dan al veranderingen in het ministerie zullen plaatsvinden, deze evenwel waarschijnlijk niet geschieden. Goed nieuws. Minister Roper verwacht verbetering van het zakenleven. In zijn laatste persconferentie heeft Roper die zal aftreden als Amerikaansch minister van handel, de verwachting uitgesproken, dat het zakenleven ook het volgende jaar geleide lijk beter zal worden. In het afgeloopen jaar is de verhouding tusschen regeering en zaken wereld verbeterd. ARROND. RECHTBANK. Voor duizenden guldens lood gestolen. Aanzienlijke schade voor badhotel te Wijk aan Zee. In de maanden September en October had een 30-jarige badknecht te Wijk aan Zee groote hoe veelheden lood uit het badhotel aldaar gestolen. Hij was als badknecht ontslagen omdat hij een portemonnaie, die door een der badgasten was gevonden zelf had gehouden. Daardoor was hij in groote moeilijkheden gekomen en had ten slotte geen anderen uitweg gezien, dan het lood uit het reeds jaren leeg staande hotel weg te ha len. Door deze diefstallen handig te camouflee- ren werden ze pas ontdekt toen - er reeds een hoeveelheid lood ter waarde van eenige duizen den guldens was ontvreemd. De Officier meende, dat de verdachte het hotel half had gesloopt. Niet éénmaal, toen hij zijn kans schoon zag, doch verschillende malen heeft hij het hotel tot object voor zijn stroop tochten gekozen. De schade aan het hotel toe gebracht is natuurlijk nog veel grooter dan al leen de waarde van het ontvreemde lood daar er ook verschillende leidingen en buizen zijn vernield. Een jaar gevangenisstraf luidde ten slotte de eisch.^ De verdediger mr. L. S. Römelingh belichtte nog eens de zeer moeilijke omstandigheden waarin de verdachte na zijn ontslag kwam te verkeeren. Het hotel stond al eenige jaren leeg en daarom is het verkeerd den verdachte dit feit te ernstig aan te rekenen. Het werd hem bovendien ook wel zeer gemakkelijk gemaakt daar hij het lood steeds bijzonder vlot van de hand kon doen. De verdachte is zeer zeker re- classabel. Daarom vroeg de verdediger zoo mo gelijk een gecombineerde straf. Uitspraken van de Rechtbank. IJmuidensche kwakzalfster tot tweemaal 20 dagen veroordeeld. Wegens eenige juridische bezwaren die aan dagvaarding waren verbonden eischte de Officier veertien dagen geleden ontslag van rechtsver volging voor een 58-jarige IJmuidensche kwak zalfster, die door den Kantonrechter tot vier maal twee weken hechtenis was veroordeeld. Vooral in Veenendaal had deze vrouw haar practijken uitgeoefend en o.m. aan een patiente, die aan suikerziekte leed, bruine suiker voorge schreven. Ook de verdediger mr. F. Kokosky uit Am sterdam achtte op juridische gronden een ver oordeeling niet mogelijk. De Rechtbank verklaarde verdachte echter schuldig aan twee overtredingen van art. 436 W. S. en veroordeelde haar tot twee hechtenis- straffen, elk van 20 dagen. Brand door schuld. Een 29-jarige landbouwer uit Hoofddorp was ten laste gelegd, dat door zijn schuld een land- bouwschuur en woning zouden zijn afgebrand. De Officier vroeg f 100. Mr. van Vugt uit Amsterdam pleitte vrij spraak. Door de Rechtbank werd verdachte vrij gesproken. Natuurbeschermingswet wordt door commissie ontworpen. De minister van economische zaken heeft ingesteld een interdepartermentale commis sie met de opdracht: 1. een natuurbeschermingswet te ontwer pen; 2. Op korten termijn van raad te dienen omtrent de voorzieningen, welke in verband met het bestaande voornemen tot uitvoering van cultuurtechnische werken op groote schaal moeten worden getroffen ten aanzien van de bestemming van den bodem in het algemeen en het behoud van de bevordering van het natuurschoon in het bijzonder. Van familiefeest tot officieel volksfeest. Men blijft de Joodsche zaken trouw. BERLIJN, 21 December. (Bijzondere correspondentie). WEIHNACHTEN, het grootste feest dat men overal waar Duitsch gesproken wordt, kent, staat voor de deur. De vermaarde kerstmarkten van Neuren berg, Berlijn en nog eenige andere ste den zijn in vollen gang, „Zilveren Zondag" is reeds voorbij. Ook „Gouden Zondag" en aanstaanden Zaterdag komt „Heiligabend", de vooravond van Kerst mis, waarop de lichten ontstoken en de geschenken verdeeld worden. De kranten hebben den volke gemeld, dat op Zilveren Zondag te Berlijn ongeveer anderhalf millioen menschen een ritje maakten met tram, omnibus of ondergrondsche. Men begrijpt, dat zij hieraan~~conclusies verbonden omtrent de toe nemende koopkracht van het Duitsche volle zoowel op Gouden- als op Zilveren Zondag zijn alle winkels in de middaguren geopend en de traditie wil, dat men zooveel mogelijk dan zijn inkoopen doet maar de liefde voor statistie ken, die zoo'n typisch kenmerk is voor den to talen staat, sloeg ditmaal toch min of meer een flater, daar men de kranten van verleden jaar maar even hoeft na te slaan om te constateeren, dat het verkeer op den vorigen Zilveren Zondag met ongeveer vijf millioen passagiers ruim driemaal zoo groot was! Door de koude verdreven. danks zijn geweldigen invloed op het denken en doen der bevolking niet slagen. Intusschen zorgt het Derde Rijk ervoor, even als in vorige jaren een zeer belangrijk deel van de Kerstviering over te hevelen naar de pompeuze massademonstraties, waaraan het zijn hart verpand heeft. Het groote feest van de nationaal -socialisme. DE officieele nationaal-socialistische Kerst viering de wijding, gelijk dat heet staat zelfs in geen verwijderd verband tot het wezen van Kerstmis in andere Europeesche landen. Evenals de oude Germanen herdenken de nationaal-socialistische Duitschers slechts het winter-zonnewendefeest. De radio doet daar aan mee, andere technische propagandamidde len als pers en film negeeren dit. Deze houden zich uitsluitend bezig met de Kerstviering, wel ke het Derde Rijk om zoo te zeggen voor den gewonen man organiseert dus niet voor de partij en haar formaties, doch voor de breede massa en die uitsluitend bestaat uit groot- scheepsche verdeelingen van speelgoed aan kin deren en brandstoffen, kleedingstukken en le vensmiddelen aan volwassenen. Over het geheele Duitsche Rijk worden deze demonstraties in enkele tienduizenden vergade ringen tegelijk gehouden op Vrijdag a.s., dat wil zeggen niet op Kerstmis en ook niet op „Heili- genabend", maar op den dag der winterzonne wende. De hoofdvergadering heeft plaats te Berlijn, waar dr. Göbbels een rede zal houden, die per radio tot de honderduizenden over het geheele Duitsche Rijk vergaderde volksgenooten zal doorklinken. (Nadruk verboden). GOUDEN ZONDAG, anders een feest van koopgrage menschen, die zich in de weel derige verscheidenheid van het neonlicht door de drukken hoofdstraten langs feeëriek geïllumi neerde etalages bewegen, is dit jaar op een drama uitgeloopen van leege trams, verlaten boulevards en gejaagde schaarsche voorbijgan gers, die in bont of kraag gedoken, zonder op te zien, hun weg gingen. Berlijn wordt ge teisterd door een koudegolf, die in de Rijks hoofdstad en overigens in heel het Duitsche Rijk het zoo tierige leven der laatste dagen voor Kerstmis met ijzigen adem deed verstarren. De fel blazende Noordenwind berok kent den zaken, die tot aan den nok volzitten met Kerstartikelen, onbere kenbare schade. Desondanks is echter ook een koudegolf niet bij machte om de „Weihnachtsstimmung" van het Duitsche volle geheel te bederven. Bovendien hebben velen uit angst, dat er zoo weinig keuze zou zijn, wanneer zij te laat kwa men, er zijn tegenwoordig zooveel dingen schaarsch, dat het Duitsche winkelleven geheel beheerscht wordt door het motto „wie 't eerst komt, 't eerst maalt!" reeds hun inkoopen gedaan, toen het zachte herfstweer nog heersch- te, dat het begin van December zoo onnatuur lijk warm maakte. Langs de liclite winkels. SINDS eenige weken reeds heeft Berlijn ge winkeld. Heel Duitschland heeft gewinkeld, zooals er ten onzent omstreeks Sinterklaas en Kerstmis gewinkeld wordt en het is merkwaar dig te constateeren, dat de koopers ondanks all< „voorlichting" hun vroegere, voor een goed deel Joodsche leveranciers nog niet vergeten zijn De betrekkelijk weinige Joodsche zaken, die weer geopend zijn en er door restauratie na de verwoesting, welke er sinds den pogrom van 10 November van overgebleven was, uitzien of ze splinternieuw zijn, hebben zich in geen enkel opzicht te beklagen over den stroom van klan ten, tenminste voorzoover ze op een vrouwelijke clientèle aangewezen zijn. De winkels, die het van de heeren der schepping moeten hebben, staan leeg en verlaten. Het zou ongetwijfeld onjuist zijn, daaruit te concludeeren, dat in Duitschland de mannen anti-semietischer zijn dan de vrouwen. Velen van hen hebben echter een betrekking te verliezen. Wanneer men in deze dagen voor Kertsmis een wandeling maakt door de breede straten, die door feestelijke etalages helder verlicht worden, dan kost het moeite om zich weer voor den geest te halen, welk een chaos nog slechts enkele weken geleden in deze winkelpaleizen heerschte. Alles is weer precies als vroeger, alleen misschien iets mooier, terwijl zeer veel er erg nieuw uitziet. Desondanks moet men zich' nu en dan even oriënteeren. Dozijnen en dozijnen namen, die dikwijls sinds generaties een begrip geworden waren, zijn verdwenen en vervangen door an dere, die totaal onbekend klinken. Herhaaldelijk moet men te rade gaan bij de heel kleine let tertjes, welke bescheiden en nauwelijks zicht baar zijn aangebracht onder den kolossalen nieu wen firmanaam en die zeggen, dat „voorheen" deze of gene van ouds bekende Joodsche firma hier gezeteld heeft. Men hoeft geen sarcast te zijn om het lichtelijk vermakelijk te vinden, dat al die splinternieuwe arische winkels voorloo- pig geen betere reclame weten dan den naam van hun vroegeren Joodschen eigenaar op de ramen te zetten. Familie- of volksfeest? jTN E Duitsche Kerstmis is bovenal een familie- feest. Soldaten, ambtenaren en de ongetel de duizenden, die het zakenleven uit den schoot van het gezin rukte om ze elders, dikwijls meer dan duizend kilometer ver neer te planten, elke Duitscher kent omstreeks Weihnachten maar één verlangen: terug naar het ouderhuis om daar in vertrouwde omgeving de meest roman tische uren van het geheele jaar door te bren gen. Velen sparen twee-en-vijftig weken lang om het reisgeld bij elkaar te krijgen, dat hen in staat zal stellen, om Kerstmis „bei Muttern" te vieren. Het is opmerkelijk, dat het nationaal- socialisme anders toch zoo „schwar- merisch" met alles, wat familie en fa milieleven betreft op dit oogenblik zoozeer den indruk legt op Kerstmis als volksfeest. Tot zekere hoogte ligt dit wel in de lijn van een leer, die de volks gemeenschap tot hoogste moreele waarde verheven heeft, maar in pers en radio gaan velen toch ontegenzeggelijk zoo ver, dat zij practisch het familiefeest Kerstmis geheel uitschakelen. Natuurlijk slechts in theorie, want in dit streven kan ook het nationaal-socialisme on-, VRIJDAG 23 DECEMBER HILVERSUM 1. 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd doo? de KRO. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berich ten). 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berichten 12.15 KRO New Style Artists. 1.Gramofoonmuziek 2.003.00 Orgel concert en gramofoonmuziek 3.05 KRO-orkest 3.50 Gramofoonmuziek 4.Declamatie met muziek 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Zang en piano (4.45—5.00 Gramofoonmuziek) 5.15 KRO- Melodisten en solist 6.00 Land- en tuinbouw- causerie 6.20 KRO-orkest (ca. 6.30 Berichten) 7.Berichten 7.15 Causerie „Nederlandsche ar beiders in Duitschland" 7.35 Musica catholica. 8.— Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten en solist 9.15 Programma, gewijd aan de Nederland sche Weermacht. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00-12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Gramofoonmuziek 11._ Declamatie 11.20 Ensemble „Fantasia" 12.00 De Palladians (om 12.15 Berichten) 12.45 Gra mofoonmuziek 1.15 AVRO-Amusements-orkest 2.15 Modepraatje 2.35 Gramofoonmuziek 3.Ca baretprogramma 4.Gramofoonmuziek 4.30 Orgelspel 5.Voor de kinderen 5.30 The Ram blers 6.00—6.23 Ensemble „Esmeralda" 6.28 Be richten 6.30 Letterkundig overzicht 6.50 Orgel spel. 7.VARA-Kalender 7.05 Causerie „Duit sche caricaturisten: Busch en Simplizissimus" 7 23 Berichten ANP. 7.30 Causerie over Welda digheidspostzegels 7.35 Berichten 7.40 Kerstver zen. 8.— Hobo en orgel 8.30 Causerie „Er is een gemeente" 8.35 Causerie over Advent en Kerst mis in Engeland 9.— „Kerststemmingen in Europa's Noorden" 10.00 Radiotooneel met mu ziek. 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijdmg 11Viola d'amore en clavecymbel 11.30 Jazz muziek (gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoonmuziek, DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Bristol Hippodrome-orkest 12.05 Orgelconcert 12.35 Brian Lawrence en zijn sextet en solisten 1.20 „Empire Exchange", causerieen. 1.35—2.25 BBC-Northern orkest en solist. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang en viool. 3.35 Vra- genbeantwoording 4.05 Charles Ernesco en zijn kwintet en solist. 6.20 Berichten 6.45 Orgelspel 7.05 Parlementair overzicht. 7.20 Vroolijke voor dracht. 7.35 Ben Frankel en zijn orkest. 8.30 Declamatie 8.50 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.45 BBC-orkest. 11.— Het New Georgian Trio 11.35 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9 00 10 00 en 10.20 Gramofoonmuziek 11.20 Locatélli-orkest 12.30 Zang 1.05 Visdano-orkest 2.35 Pianovoordracht 2.50 en 3.30 Gramofoon- muziek. 3.50 Vioolvoordracht 4.40 Gramofoon muziek 5.05 Zang 5.25 Trio Casadesus 6.35 Zang 6.50 Cellovoordracht 7.20 Lucien Goldy en zijn orkest 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Nachtcon cert. 5 50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Hermann Hagestedt's orkest 11.20 Militair orkest 12.35 Lan- dessymphonie-orkest Saarpalts. 1.30 PoPul,a"[ concert 3.20 Omroepkoor en -orkest en solisten 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Concert 7.30 Koor van de Bach-Vereeniging, Kamersymphonie- orkest, cembalo en orgel 8.55 Orgelconcert 9A0 Boheemsch Kerstprogramma. 10.20—11.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omioep- orkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 5.50 Pianovoordracht 6.20 Omroepsalonorkest en soliste 7.05 Gramofoonmuziek 7.20 Omroep salonorkest en soliste. 8.20 en 9.20 Omroeporkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om- .oepkleinorkest 1.50-2.20 en 5.20 Gramofoonmu ziek 5.50 Cello en piano 6.05 en 6.38 Gramofoon muziek 6.50 Revue-programma. 8.20 Gramofoon muziek 8.35 Vocaal kwartet Villier 9.05 Radio wedstrijd 9.35 Gramofoonmuziek 10.30 Cabaret- programma 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest en solisten 8.20 Uit Turijn: Symphc*iie-orkest en solist (9.05 Berichten) 10.20 Berichten 10.35—11.20 Otto Dobrindt's orkest (Opn.), De interpellanten verklaren zich te gen een toevlucht zoeken tot geweld en excessen, welke zij niet waardig en niet in overeenstemming achten met de eer der Pooïsche natie, doch „betoogen de noodzakelijkheid van een radicale ver mindering van het aantal Joden, die een element vormen, dat de normale ont wikkeling der nationale krachten ver zwakt en remt en een ongewenscht ele ment zijn, dat de economische onafhan kelijkheid der Pooïsche bevolking, d.w.z. de boerenbevolking, hinderpalen in den weg legt". Daarom, aldus vervolgt het Nationale Kamp, streven wij naar de verpoolsching van handel, industrie, en handwerkersstand, naar de elimi- neering der Joodsche invloeden op het cultu- reele en sociale leven. De interpellanten vragen of de regeering be reid is een actie te ondeimemen, welke beoogt het aantal Joden in Polen door een emigratie te verminderen, met name door Polen te doen deel nemen aan de totale Joodsche emigratie, in ver houding tot het percentage der Joodsche bevol king, naar gebieden, welke zich leenen tot emi gratie op groote schaal en internationale fond sen voor de financiering dezer emigratie. De interpellanten vragen hoe de regeering voornemens is te handelen om de verwezenlij king van het bovenvermelde doel te bespoedi gen. De chef van den generalen staf van het Kamp der Nationale Eenheid, Wenda, zeide in een ra diorede o.a.: De economische structuur van het land is voor deze verdediging van het grootste belang. Het economische leven moet steunen op het natio nale, vaderlandslievende element, dat steeds be reid is actief op te treden tegen ieder gevaar, dat den staat bedreigt. Handel, nijverheid en handwerk worden nu in min of meer sterke mate beheerscht door de Joden, die in het Pooï sche economische leven een zeer ongewenscht element vormen, doordat zij een belemmering zijn voor de economische onafhankelijkheid van met GRATIS les Motie is door den Landdag verworpen. De motie van de Oekraïnsche afgevaardigden waarin autonomie wordt gevraagd voor de ge bieden Halicz en Wolhynïe, is door den Pool- schen Landdag verworpen. De voorzitter van den Landdag had de Oekraïn sche afgevaardigden schriftelijk medegedeeld, dat deze motie niet aangenomen kon worden, aangezien een wijziging van de grondwet hier voor noodig zou zijn. Het bestuur der Oekraïnsche democratische nationale partij heeft besloten, dat een alge- meene vergadering der partij zal worden ge houden op 26 December in Lwow, teneinde den toestand te bestudeeren en de houding der par tij jegens de regeering te bepalen. Na uitlevering ter dood veroordeeld. Het bijzondere gerechtshof voor Thuringen heeft den Dinsdag uitgeleverden gevangene Pe ter Forster, die, op 13 Mei tezamen met een an deren gedetineerde een SS-man heeft vermoord, met het doel te kunnen ontvluchten, gisteren ter dood veroordeeld. Razzia onder Ieegloopers in Duitschland. Een der middelen om tekort aan arbeids krachten te dekken. De „jacht op de nietsdoeners en luiaards", in het kader van de door de nationaal-socialisti sche autoriteiten ondernomen actie om aan de ontbrekende arbeidskrachten te komen, duurt gestadig voort, zoo meldt Havas uit Berlijn. In beginsel is iedere werklooze verplicht om in den tijd dat hij geen werk heeft de een of andere prestatie te verrichten. De Angriff wijst er op, dat een groot aantal lieden, die er weinig voor voelen om te werken, naar de groote steden trekken in de hoop, onopgemerkt te blijven. Met korte tusschenpoozen houden de autoritei ten dan ook steeds razzia's.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10