IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Betere Vooruitzichten?!BRAND TE 's HERTOGENBOSCH richt enorme schade aan. Ook een aangrenzend hotel afgebrand. Sneeuw belemmert het verkeer. 24e JAARGANG No. 44 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4Igem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de JCennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 22 DEC. 1938 Abonnementen per week f 0.12Va, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55,. franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Er beginnen zich weer wat gunstiger ver schijnselen in de Europeesche verhoudingen voor te doen. Sinds München was alles weer mislukt en nam de spanning hand over hand toe, gestimuleerd door de ramp van de Joden- pogrom in Duitschland en de door Italiaan- sche afgevaardigden en dagbladen-onder- staatstoezicht geuite eischen tegen Frankrijk. Nu zijn er'weer gunstiger teekenen. Kennelijk is Duitschland bereid over de kwestie van het Joodsche bezit te onderhandelen. Schacht's reis duidt dat aan. Een bericht van de Finan cial News, het belangrijkste finaneiëele blad in Engeland, bevestigt het. Men wenscht in Berlijn blijkbaar toch tot handelsovereenkom sten te geraken en heeft daar wat voor over. En Mussolini zwijgt over Tunis, Corsica, Savoye. En Chamberlain heeft tijdens het zoo- veelste Lagerhuisdebat over de buitenlandsche politiek een beroep op Duitschland gedaan om nu eens de hand der toenadering uit te steken, dat vermoedelijk weloverwogen is en niet zonder voorkennis van zaken gedaan. Ook omdat Hitiers adjudant kapitein Wiede mann op komst is in Londen. Chamberlain heeft daar een erkenning van door anderen tegenover Duitschland begane fouten aan vastgeknoopt, een waardeering van de Duit- sche kracht en vitaliteit en een verzekering- dat het geenszins Engelands bedoeling is, Duitschland's welvaart en natuurlijken voor uitgang te verhinderen, die alle wel indruk in Berlijn moeten hebben gemaakt. Tevens heeft hij krachtiger dan ooit tevoren gezegd: wij staan op onze rechten, en daarmee de oppositie in eigen land bevredigd. Al toont die zich nog huiverig ten aanzien van de reis, die Lord Halifax en hem in Januari naar Rome zal voeren. Dit alles geeft hoop. Er schijnt alle kans dat Kerstmis en Oudejaarsavond in optimistischer stemming gevierd zullen worden, dan een week geleden mogelijk scheen. Zoo wisselen de kansen weer; nog steeds verkeert Europa in een wonderlijk tijdperk van „ups and downs" en we mogen al blij zijn als de feest dagen die tot overdenking, tot terugblik en tot vorming van schoone voornemens en tpt uiting van wenschen nopen, een gunstige sfeer bieden. Die aan menschenwerk te danken schijnt allang overmoed. Het zal een glimlach van de Voorzienigheid zijn. Van werkelijke goede verstandhouding in Europa is nog niets te merken. Men kan slechts waarnemen dat een gezond verstand, dat materiëele welvaart tracht te verwezen lijken, en zich bewust is dat de volken geen oorlog willen, zich opnieuw doet gelden. Het is niet genoeg,, er is meer noodig om beter toestanden te scheppen. Maar het geeft weer een verlichting. En misschien opent de nood, die in dit barre weer in zoovele landen de armsten treft, de oogen van velen voor het lot van den medemensch. Misschien zijn er nu onder de lieden, wier voornaamste bezig heid het jongleeren met belangen, staats- prestiges, machtsverhoudingen is, die achter dit alles weer eens den mensch zien, den medemensch die geen invloed op dit alles kan doen gelden en die verkommert in armoede en werkloosheid tengevolge van de Europeesche machteloosheid in het scheppen van samen werking en eenheid. Want zulke invloeden, „gewone" menschelijke invloeden die uit het hart en niet uit harde machts- of geldbere- kening voortkomen, doen zich ook gelden op dat vreemde, wisselvallige, vaak zoo weerzin wekkende begrip dat men met den vagen term „politiek" pleegt aan te duiden. Blijkbaar staat Chamberlain's bewind nog sterk. Er is onrust in zijn kabinet: jongere ministers zooals de markies van Dufferin and Ava en minister Hudson willen er ouderen, Lord Runciman, Lord Winterton en den veel besproken minister van oorlog Hore Belisha, uitwippen. Maar tegelijk blijkt dat die jongere Conservatieven niet tegen Chamberlain's be leid zijn gekant. Zij vinden de bewuste oudere collega's niet energiek genoeg in hun maat regelen tot verhooging van de weerbaarheid des lands. Hore Belisha deelt mede dat hij 60.000 recruten voor het leger noodig heeft en er tot dusver maar 40.000 kan krijgen, ondanks de uiterst voordeelige voorwaarden die den Engelschen beroepssoldaat worden geboden en ondanks de groote werkloosheid die nog steeds ook in Engeland bestaat. Het geeft weer te denken Chamberlain blijft intusschen onderhands len met het buitenland, bereidheid toonen compromissen zoeken en voorstellen. Het moge niet bevredigend zijn voor opposanten die dit niet roemvol voor Engeland vinden, die ont steld zijn dat het oude prestige minder belangrijk wordt geacht dan het behoud van den vrede en die overigens hetzelfde zouden moeten doen als zij op de stoelen van Neville en zijn medewerkers zaten.maar laat ons dankbaar zijn voor dit rustige, zich van zijn verantwoordelijkheid bewuste beleid. De huidige verschijnselen toonen, dat het oogen kan openen voor de werkelijkheid. Geduld, bedaardheid, overleg zijn beter dan wild ge schreeuw en vage leuzen. De levensbelangen der volken staan op het spel. En laten we ook begrijpen dat dit niet alleen de politiek is van Chamberlain, Halifax, Daladier, Bonnet, maar niet in het minst ook van de ervaren perma nente krachten zooals Vansittart en Léger, die op de ministeries van Buitenlandsche Zaken achter hen staan en te allen tijde een zeer grooten invloed op den gang van zaken hebben, R. P» Pand van V. en D. totaal verwoest. (Van een specialen correspondent). Woensdagmiddag heeft een geweldi gen brand te 's Hertogenboscli het win kelpand van de N.V. 's Hertogenbossche Manufacturenhandel Vroom en Drees- mann N.V. en het bekende hotel Gouden Leeuw-Groenhuis totaal verwoest. De schade loopt ver over de vier honderd duizend gulden. Om half drie ontstond het vuur in de afdee- ling behangerij, gelegen in den nok van het bijna dei'tig meter hooge winkelpand. De oor zaak is waarschijnlijk kortsluiting geweest. Een felle steekvlam schoot plotseling door de afdee- ling en een seconde daarna stond de heele ka mer in lichter laaie. Vergeefs trachtte het aan wezige personeel dit begin van brand te stuiten met behulp van de aanwezige snelblusschers. Een hunner raakte door de zich ontwikkelende verstikkende rook buiten bewustzijn en moest worden weggedragen. Personeel van de E. H. B. O. verleende hulp, waarna de man naar zijn woning werd overgebracht. Intusschen hadden de vuurbestrijders geen kans meer iets tegen de snel voortwoekerende vlammen te verrichten en gelukkig had een hunner de politie gealarmeerd. Terwijl in het parterre nog rustig de clientèle werd geholpen en buiten op straat de Bosschenaars de etalages bewonderden verschenen agenten van de ge meentepolitie met een brandwagen voor het gebouw en ontrolden in groote haast de slan gen, waarmede zij snel het gebouw binnen drongen. Reeds sloegen de vlammen uit het hooge dak en een der koepeltorens die de hoe ken flankeeren, was als een fakkel aan het branden. Direct werd nu het geheele pand ontruimd en haastig spoedden de agenten zich langs de trappen naar den vuurhaard. Zij stonden voor een onmogelijke taak. Dit vuur was met deze bescheiden middelen niet meer te stuiten. De geheele bovenste etage stond van voor tot achter in vollen vlam en met onbegrijpelijke snelheid hadden de vurige tongen zich voortgeplant. De agenten wachtten dan ook niets af en waarschuwden hun superieuren voor het alarm groote brand", dat onverwijld aan de kazerne der gemeente brandweer werd doorgegeven. Spoedig daarna -verscheen de plaatselijke vrij willige brandweer met al haar materiaal op het tooneel van den vurigen stx'ijd en tastte met groote voortvarendheid den brand aan. Deze had zich intusschen reeds weer uitgebreid en opperbrandmeester Dry vers die een catastrofe voorzag, alarmeerde direct de brandweer van Tilburg. Nog geen drie kwartier na het ontdek ken van het vuur, stortte met donderend ge raas een der koepeltorens in en kort daax-na brandde de zolder tusschen de vierde en dei'de etage door, tengevolge waarvan het vuur nieuw voedsel en veel lucht kx-eeg, zoodat het met vernieuwde heftigheid oplaaide. Nog voor de Tilburgers ter plaatse waren, was ook de brandweer vau Vught opgeroepen en toen om vier uur de geheele frontgevel met ontzaggelijk geweld neerstox-tte was het pand als vex-loren te beschouwen en dreigde het vuur het aangren zende hotel Gouden LeeuwGroenhuis te over meesteren. Tilbux-g en Vught arriveerden op dat oogen- blik vx'ijwel gelijktijdig en brachten elk een motorspuit met enkele stralen in den strijd. On danks dat nu meer dan twintig stralen on noemelijke watex-massa's in het vuur wiex-pen, kon niet voorkomen worden dat het hotel ge heel uitbrandde terwijl de manufacturenhan del tot den grond toe werd vernield. Etage na etage stortte in tot er niets dan een rookende puinhoop restte. De gemeentèbrandweren van Eindhoven en Nijmegen werden verzocht zich gereed te hou den, doch om zes uur was men den toestand in zooverre meester, dat uitbreiding van den brand niet meer te vreezen was. Tegen half acht kon den de assisteerende collega's inrukken en werd de nablussching door de volledige Bos sche brandweer ondei'houden. Hiermede was nog bijna den geheelen nacht gemoeid en zelfs in den vroegen morgen was de brandweer nog met matei'ieel ter plaatse. De brand heeft een geweldige schade aangericht, die zeker ver over de vier honderdduizend gulden gaat, alleen ten Jaste van de fa. Vroom en Drees- xnann die op beurspolis verzekerd is. De schade wordt door deze verzekering echter lang niet gedekt. Zaken en Sociale Zaken o.m. de volgende vragen te stellen: Zijn de ministers niet van meening, dat al dus aan het maken van tochten per schaats door de provincie Friesland, gelijk ook aan den beroemden Elfstedentocht, welken men voor nemens is weldra te houden, risico's zijn ver bonden, welke bij een meer doeltreffende be hartiging der werkverschaffing konden wor den vermeden, daar aldus de toestand als vanouds kon worden hersteld? Zijn dus de ministers bereid onverwijld maatregelen te treffen, opdat de traditie van den „baanveger" worde hersteld? Zijn de ministers alsdan genegen, hun, die in werkverschaffing op de baan worden ge plaatst, althans een billijk bedrag van de te ontvangen „baancenten" ten eigen prof ij te ten goede te laten komen? FRANCO MOET ZIJN OFFENSIEF UITSTELLEN. Zi], die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ministerwisseling in Roemenië. De sneeuwval heeft het verkeer op ernstige wijze belemmerd en is reeds oorzaak geweest van enkele ongelukken. Het verkeer vastgeloopcn. Het verkeer te Rotterdam is gisteravond vast- geloopen. Hoewel er heel wat pekelwagens op het pad waren, kon men het tegen de steeds vallende sneeuw niet bolwerken en hoewel men steeds aan den gang is gebleven, heeft men niet kunnen voorkomen, dat op diverse drukke punten van de stad groote vexiceersopstoppin- gen ontstonden. Uiteraard deed zich dit het sterkst voelen bij het tramverkeer. Op tal van plaatsen weigerden de automatische wissels en het was dan ook geen zeldzaamheid, wanneer men een half uur of di'ie kwartier op een tram moest wachten. In het noorden van de stad zijn nog enkele waterbuizen gesprongen, zoodat lijn 22 langs een andere route is geleid. Voor zoover dat noodig is geweest, is dit tij delijk ook met de andere lijnen geschied. Eei-st tegen middernacht was 't verkeer weer eenigs- zins normaal geworden. Ook te Amsterdam heeft het tramverkeer, tengevolge van den aanhoudenden sneeuwval, groote vertraging ondervonden. Te Alphen aan den Rijn is door de gladheid van den weg een auto met een autobus in bot sing gekomen Twee pex-sonen werden gewond. Spoorwegen. Ook de spoox-wegen ondervinden natuux-lijk grooten hinder van de combinatie vorst en sneeuw. Het personeel huldigt het devies „Liever vertraging dan ongelukken", zoodat de treinen wel met vertraging binnenkomen, doch hebben zich nog geen ongelukken voox'gedaan. Verkeer te water. Het verkeer te water ondervindt groote stagnatie. In den IJsel hebben zich reeds ijs- dammen gevormd en op de andere rivieren heeft zich reeds zooveel drijfijs gevormd, dat het voor de schepen vrijwel onmogelijk is er door te komen. Tal van veren zijn dan ook gestremd. Urk heeft geen postzegels en geen vleesch. Gafencoe de opvolger van Comnen. De nieuwe Roemeensche minister van buiten landsche zaken Grigoi-e Gafencoe, die Commen opvolgt, is 46 jaar oud. Hij is aan de universi- teit van Parijs gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen. In den wereldooi'log deed hij dienst als vlieger. Na den oorlog richtte hij het Roemeensche persbureau „Rador" op en ver volgens het economische blad „Argus". Na 1928 maakte hij eenige malen deel uit van de regee ring. In 1936 stichtte "hij het blad „Timpul" dat thans het meest verspreide dagblad van Roeme nië is. Talrijke slachtoffers van bombar dementen in Spanje. Alleen te Alcazar 17 dooden en 28 gewonden. De luchtmacht van generaal Franco heeft gis teren tal van bombardementen uitgevoerd. 25 vliegtuigen hebben 200 bommen üitgewoi'pen boven Tarrega. Er zijn zeven dooden en 14 ge wonden; 50 gebouwen werden verwoest. Zes vliegtuigen hebben Box-ja Blanca gebombardeerd. Een persoon werd gedood. Verscheidene huizen werden vernield. Aan het front in Andalusië hebben vijf vlieg tuigen het plaatsje Alcazar gebombardeerd. Zij lieten 50 boiximen vallen met het gevolg, dat 17 burgers werden gedood en 28 gewond. Dertig huizen zijn vex-woest. Voorts werden Manresa, Vich, Villalonga, Valls en Pladecabra gebombardeerd. Te Man resa werden 20 personen gewond, te Vich zes gedood en vijf gewond. In het dox-p Valls zijn twee meisjes, die op weg waren naar school, gedood en verscheidene personen gewond. Tal van huizen werden ver nield Passagiers van de „Von Geusau" naar het eiland gewandeld. De negentig passagiers van de postboot „Von Geusau" zijn te voet het ijs overgesto ken en 'hebben gister in den vroegen middag Urk bereikt. Enkelen van hen waren bij aankomst zeer vermoeid en hebben, steunende op de schou ders van anderen, het laatste gedeelte van den tocht moeten afleggen. Tekort aan Op het postkantoor te Urk waren Woensdag middag nagenoeg geen postzegels meer te verkrijgen. In den ochtend waren er nog en kele sooi'ten aanwezig, doch tegen den avond moesten velen teleurgesteld worden. TJrk wil vleesch hébben. Hedenmorgen zou een ijsvlet bemand met tien bewoners van Urk, naar de postboot ver trekken om tweeduizend k.g. vleesch naar het eiland over te brengen. Te weinig baanvegers in Friesland. TREIN MET VACANTIE- GANGERS ONTSPOORD. Ernstig ongeluk in Mexico. ER ZOUDEN VEERTIG DOODEN TE BETREUREN ZIJN. MEXICO CITY 22 December. Naar wij vernemen dit bericht heeft ech ter nog geen bevestiging gevoxiden zijn veertig personen gedood en, voor zoover bekend, -51 gewond bij een ont- spox-ing van een trein van 14 wagons. De trein was op weg van Mexico naar Vera Cruz. Het ongeluk is bij Xala 48 mijl van Mexico City, geschied. Oogenblikkelijk is een trein met doktoren en verpleegstei's, alsmede een reddings- en ber- gingsti'ein, uit Xala vertrokken naar de plaats des onheils. De verongelukte trein was stampvol, 1034 reisbilletten waren ervoor verkocht. Onder de passagiers was het meerendeel Kerstvacantie- gangers. De eerste reddingstrein bracht 51 gewonden terug. Voor zoover op de thans bekende berichten kan worden afgegaan, is het ongeluk te wijten aan het breken van een der voox'wielen van de locomotief. (United Press). Eden terug in Engeland. Oud-minister zingt den lof der Ver. Staten. In een Woensdagavond voor de radio uitge sproken rede over zijn bezoek aan de Ver- eenigde Staten sprak Eden, die gistei-en weer te Londen teruggekeerd is, met grooten lof over de Amerikaansche vriendschap. „Waar wij ook heen gingen, zoo zeide hij, „overti'of de warmte van het welkom alles wat wij in dat opzicht voor mogelijk hadden gehouden". Na te heb ben herinnerd aan de vele gesprekken, die hij met invloedrijke Amerikanen had gevoerd, zei- de Eden: „Als ik in staat ben geweest in hoe geringe mate ook een bijdrage te leveren tot wederzijdsch begrip van het standpunt van het Amei'ikaansche en het Britsche volle, zal ik mij inderdaad gelukkig voelen. Het allerlaatste, wat wij willen doen, is andere landen in onze moeilijkheden te betrekken. Tegelijkertijd is het evenwel van het grootste belang, dat wij zoo volledig mogelijk op de hoogte zijn van den kijk, die het groote democratische land aan den an deren kant van den Oceaan heeft op de huidige wereldproblemen. Indien dat beeld niet steeds flatteus uitvalt, des te beter voor ons." Belangrijke diefstal aan boord van Belgisch schip. Omdat de desbetreffende posten op de Gemeentebegrootingen zouden zijn geschrapt. Óveral uit het land komen berichten, dat- het ijs betrouwbaar is, hoewel er nog ver schillende gevaarlijke plekken zijn. In Friesland heeft men dit jaar echter te kampen met een gebrek aan „baanvegers", waardoor het niet mogelijk is de banen zóó te onderhouden als wel gewenscht is. Dit zou grootendeels een gevolg zijn van het feit, dat van de meeste Friesche gemeenten de post voor onderhoud van ijswegen geschrapt is, omdat deze gemeenten noodlijdend zijn. Deze kwestie heeft den heerPollema aanleiding gegeven aan de ministers van Binneplandsche Voor millioenen franken aan goud en diamant verdwenen. Woensdag is het Belgische schip „Elisabeth- ville", dat van den Congo te Antwerpen werd verwacht, aangekomen. Te Vlissingen was naar het A.N.P. meldt het parket van Antwerpen aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen naar een belangrijken diamantdiefstal, welke op zee was gepleegd. Uit de brandkast waren drie zakjes met goud en met ruwe diamant ontvreemd zonder dat sporen van braak te bemerken waren. Het ont vreemde is verzekerd voor 18 millioen franken. Bij het onderzoek werd een gedeelte terug gevonden. Het onderzoek is nog gaande. De diefstal is ontdekt doordat de gezagvoer der, naar de Libre Belgique meldt, een doos vond, die gediend had voor de verpakking der gestolen zakjes. Hij gaf bevel een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier zakjes ver dwenen waren. Deze waren gebox'gen in de brandkast van het schip, in een hut met versterkte wanden. Zes leden der bemanning worden bewaakt tot het onderzoek zal zijn gesloten. Er bestaat tegen hen echter geen enkel bewijs. Toen de „Elisa- bethville" te Antwerpen was aangekomen, mocht niemand zich van boord begeven. Koffer van den Britschen consul Goodman bevatte bijzonderheden over liet plan. SMOKKELAAR ZONDER HET ZELF TE WETEN. (Zie ook elders in dit nummer). Volgens berichten, welke van de Spaansche grens de Fransche hoofd stad bereiken, is het groote offensief van generaal Franco, waaiiioe reeds bijna 400.000 man geconcentreerd wa ren voor onbepaalden tijd uitgesteld als gevolg van de ontdekking van het spionnagecomplot Het is thans gebleken zoo meldt United Press dat het „pak documenten", dat vol gens het communiqué van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken door de renspolitie van de Nationalisten in een koffer gevonden was. welke koffer door den Brit schen vice-consul persoonlijk wei'd gedragen, in werkelijkheid een volledige collectie kaarten plannen van het offensief van Fi'anco was, waarop gedetailleerd was aangegeven, hoe de troepen vei'deeld waren, hoe de artillerie was opgesteld en welke tactiek de luchtmacht te volgen had. Het onderzoek der nationalistische politie zou hebben uitgewezen, dat de vice-consul, Harold Goodman, zelf aan het geheele geval onschuldig is geweest. Hij zou er niets van geweten hebben, dat het valies de stukken in hield, daar de documenten in het geheim vermoedelijk er door 'n Spaan sche employé, in gestoken waren. De cori'espondent van United Press te Lon den meldt, dat de Britsche regeering, naar verluidt, bijzondere belangstelling heeft.voor de vraag, hoe de Nationalisten te weten zijn gekomen, dat zich in den koffer dergelijke papieren bevonden. Men is hier en daar geneigd ver band te leggen tusschen de ontdek king der grenspolitie en de geruchten, die reeds langer de ronde doen over ontevredenheid in het door Fi'anco beheerschte gebied. Betrouwbare inlichtingen daarover zijn niet te krijgen, doch in diplomatieke kringen ge looft men niet, dat het ln dit geval een interne politieke kwestie was en men denkt aan ge wone spionnage van den vijand. Dit neemt niet weg, dat de berichten, die in de afgeloopen weken zijn binnengekomen bij diplomatieke personen, en die melding maken over ernstige meeningsvei'schillen in den boezem van het Nationalistische Spanje, de aandacht blijven trekken. Volgens diplomatieke berichten zijn het met name de Falangisten, die over den langzamen gang van den oorlog ontevreden zijn en de conservatieven, die be zwaren hebben tegen den Duit-schen en Ita- liaansehen invloed. Tenslotte schijnt ook de geestelijkheid zich over den buitenlandschen invloed bezorgd te maken, in verband met de houding, die Duitschland zelf tegenover de kerk aanneemt. Naar Reuter meldt zijn de berich ten over een samenzwering tegen Franco in het rechtsche Spanje door den Spaanschen persdienst, het pers agentschap der Nationalisten te Lon den, tegengesproken. Er is, zoo verklaart, men, geen beweging van dien aard geweest, en zooals steeds is het rechtsche Span jet volkomen een onder het leiderschap van Franco. LIJFWACHT VAN LA GUARDIA VERSTERKT. NEW-YORK, 21 December (Havas) In ver band met den aanval op burgemeester La Guardia is zijn lijfwacht met twee detectives versterkt. De autoriteiten vreezen, dat zekere nationaal-socialist-ische elementen in de Ver- eenigde Staten zullen trachten de bedreigin gen met den dood, welke tegen La Guardia zijn geuit, ten uitvoer te brengen. VOETBAL. Geen wedstrijden op de Kerst dagen. Wij vernemen van den K. N. V. B. uit Den Haag, dat alle voor de Kerstdagen vastgestelde competitiewedstrijden wegens de vorst en on bespeelbare terreinen zijn uitgesteld. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. Washington voelt weinig voor een leening aan Duitschland. WASHINGTON, 21 Dec. (Havas). Het Duit- sche voorstel tot het verstrekken van een leening van 600 millioen dollar tot het doen emigreeren der Joden uit Duitschland wordt te Washington niet uitvoei'baar geacht. In de eerste plaats acht men het bedrag te groot, verder is men van meening, dat de vergrooting van de Duitsche export te veel moeilijkheden ondervindt tenge volge van den boycot der Duitsche goederen in de wereld en ten derde is men van meening, dat het verstrekken van een leening, gelijk zou staan met het geven van een „onzedelijke premie" waardoor andere landen aangespoord zouden kunnen worden gelijke maatregelen te nemen ten aanzien van hun minderheden. Men is verder van meening, dat het voorstel van dr. Schacht verder bestudeerd moet wor den. Record aantal Nederlandsche inschrijvers. Naar de K.N.A.C. ons meldt, zijn bij haar een record aantal inschrijvingen binnenge komen van Nederlandsche rijders voor den sterrit naar Monte Carlo. Na de laatste opgave van 17 deelnemers zijn thans nog tien nieuwe inschrijvingen te ver melden. Het zijn C. A. B. A. M. Schadé met Ford; R. L. A. Muller en P. Dusch met Opel; mevr. MullerLeufkens met Hansa; W. G. M. Voorman en dr. J. S. Bouman met La Salie en A. W. L. van Royen met Chevrolet, allen met startplaats Amsterdam; mr. C. L. Sanders en J. Smits met Ford en G. Zeehuizen en A. Jacobs met Fiat; beiden startplaats Palermo; H. A. Polak met ford, startplaats Stavanger; C. Kruit en A. C. van Kampen met Fiat, startplaats Stavanger; C. Kruit en A. C. van Kampen met Fiat, startplaats Tallinn; dr. J. J. Sprenger van Eyk met Lancia, startplaats Palermo of Athene.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1