Land- en Tuinbouwpraatje. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN De wekelijksche lijst. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een mantelceintuur, een radiateur- dop; een vulpen zonder dop: een paar wollen handschoenen; een donker grijs konijn; een blauwe baret; een buisleiding; 4 paar regenpij pen; een wollen dameswant; dekzeiltje van een kinderwagen; rijwielbelastingmerk; een radia- tcurdop; een belastingmerk, een wollen dames handschoen, een jongenshandschoen, een gebrei de blauwe handschoen; een jongenshandschoen, een dop van een patentas. Verloren: een zwarte hond, een bankbiljet van f 25; een vulpen, een nappa handschoen: een belastingmerk in étui; een leerboek (plant en dierkunde); een blauwe overall; een kinder- taschje met inhoud. Het Kerstprogramma van het Luxor Theater: „Het schip der vervloeking en „Artistenleed". In de Kerstweek draait het Luxor Theater als hoofdnummer „Het schip der vervloeking met Warner Baxter, Freddie Bartholomew en Arleen Whelan in de hoofdrollen. Robert Louis Stevenson, de beroemde, doch jong gestorven romanschrijver, liet zijn roman „Kidnapped" spelen in het midden van de 18e eeuw, een bewogen tijd voor Engeland, een bijzonder dramatische episode voor Schotland. De twee buurlanden waren toen op voet van oorlog, zij worstelden om de macht en dit kwam niet tot uiting in den vorm van veld slagen, maar in dien stillen genadeloozen strijd van list, verraad en samenzwering. De rebellie viert hoogtij en onder die om standigheden komt de jeugdige knaap David Balfour, wiens naam de zeer aanzienlijke fami lie verraadt, waartoe bij behoort, alleen op de wereld te staan. Hem rest niets meer dan een bloedverwant in afgelegen streken, Ebenezer Balfour. Deze reis is het groote avontuur, dat deze film vervult en wel, doordat David Balfour den wild-romantischen rebel Alan Breek ontmoet, met wiens lot van opgejaagden balling hij zich verbindt. Met de schoone Jean Donald bij 2ich vluchten zij voor de Engelschen. Op Alan Breck's hoofd is een prijs van 500 pond ster ling uitgeloofd. Maar al te velen willen dit fortuin verdienen. Ebenezer Balfour blijkt een oude schurk te zijn, die zich van zijn plotse ling opgedoemden neef David wil ontdoen. Op verschillende laaghartige wijzen poogt Ebenezer den jongen kwijt te raken en ten slotte, met behulp van den mlsdadigen kapi tein Hoxason, komt de jonge David en komen ook Alan Breek en zijn bruid aan boord van het Schip der Vervloeking. De martelingen, die zij daar doorstaan, zijn niet te beschrijven totdat ten laatste het verzet losbreekt in Alan Breek en hij zich en zijn medeslachtoffers weet te bevrijden. Deze vrijheid is slechts van korten duur. De Engelschen grijpen Alan Breek en aangezien er zulk een hooge prijs op zijn hoofd gesteld is, kan van pardon geen sprake zijn, zal het schavot hem wachten zonder kans op eenige genade. Hoe dan Alan Breek toch nog het leven er weet af te brengen, behoort tot de spannendste episoden, zoodat ook deze film weer eindigt met een gelukkig einde. Het andere hoofdnummer is„Artistenleed" met Nora Swinburne in de hoofdrol. Kerslwijdingsavoiul in de Vrijz. Herv. Kerk. FILMAVOND VAN DE CULTUREELE FILM. Woensdagavond werd in het Kennemer Theater wederom een filmavond gegeven voor de leden van de cultureele film. Ditmaal had het bestuur zijn keuze bepaald op de film „De Goede Aarde", Deze keuze was een zeer goede, want de leden hebben volop ge noten van deze merkwaardige rolprent, die naast uitstekend spel ook een prima techni sche verzorging te aanschouwen geeft. De voorzitter van de vereeniging heeft met een enkel woord de leden nog eens opgewekt propaganda voor de cultureele film te maken. VOOR „ZON EN VRIJHEID". De plaatselijke afdeeling van de A. J. C. houdt Zondag 25 December a.s. de jaarlijksche inzameling voor „Zon en Vrijheid". DE ZWALUWEN NAAR HILVERSUM. De voetbalgroep van den N.A.S.B. „De Zwa luwen" zal gedurende de Kerstdagen een twee tal wedstrijden voor de competitie spelen te Hilversum. Voor den eersten Kerstdag is vast gesteld R.OTA.De Zwaluwen en voor den tweeden Kerstdag Hilversum—De Zwaluwen. Aanbesteding van schilderwerk voor „Goed Wonen". Het bestuur van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" heeft ten raadhuize aanbesteed het schilderen van 48 keukens, behoorende bij de woningen in de Assumburgstraat. Er waren 27 biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door: C. J. van Velthui- zen f 590.40; W. Zoet en Zn., Amsterdam f 619; J. Garstenveld, IJmuiden f 665; Lieshout en Burger, IJmuiden f 672: J. H. van Assema en Brussel f 753; H. Mens, Noordwijkerhout f 725; J. J. Oosterum, Amsterdam f 803; P. Hoeve, Dirkshorn f 810; Z. van den Dolder, Amster dam f 844; A. Siebers, Velsen-Noord f 860; G. Meyer f 885; De Vries en Spruyt f 888; A. Hof land f 909; P. Goedhart f 925; J. Goedhart, Uitgeest f 931.20; J. Baltus, Ouddorp f 957; W. P. Langendijk f 958; J. E. Fekken, IJmui den f 1056; W. Nijkamp f 1176; Geerling f 1176; Ter voort en Holt f 1188; J. J. de Booy, Amster dam f 1197; J. H. van der Waal f 1347.95; J. Manen, Voorburg f 1392: H. Boels, Groningen f 1475; J. Wels, Velsen-Noord f 1660; Jonge- jans. Santpoort f 2000. De gunning is aangehouden. Opvoering van een Kerstspel. Woensdagavond werd in het kerkgebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den een Kerstwijdingsavc-nd gehouden, waar voor groote belangstelling bestond. Ds. J. H. Hanneman heeft het op te voeren Kerstspel met een korte rede ingeleid. Deze opvoering geschiedde door de oudste cate chisanten. Het zoogenaamde „kleine Kerst spel" maakt diepen indruk op de toehoorders. De gewijde stemming, die de uitvoerenden vermochten te scheppen werd verhoogd door de toepasselijke liederen, gezongen door mevr. J. AllanSchilthuis en vioolspel van den heer J. Molenaar. De catechisanten hebben zich met groote toewijding van de hun opgedragen taak ge kweten. De opvoering van het Kerstspel was wat het ook moest zijn: het hoogtepunt van den avond. KERSTFEESTVIERING VAN DE CHRISTELIJKE SCHOOL. Gisteravond vierden leerlingen van de hoogste klassen van de Christelijke school van den Noorderwijkweg het Kerstfeest in het Neder- landsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan, waarbij ook de ouders aanwe zig waren. De zaal was op smaakvolle wijze met dennegroen versierd, terwijl in het midden een groote kerstboom prijkte. Na het zingen van Gezang 214 ging het hoofd der school de heer Th. Runia voor in gebed. In zijn welkomstwoord uitte spreker den wensch, dat ook dit jaar een prettig Kerstfeest zou mogen worden gevierd. Hierna vertelde de heer Rijnders de aloude Kerstgeschiedenis, die met groote aandacht door de leerlingen werd gevolgd. Vervolgens brach ten de kinderen op zeer verdienstelijke wijze een Kerstcantate, samengesteld door H. Visser ten gehoore, waarna de heer Runia op boeiende wijze een Kerstverhaal getiteld „De verloren zoon" vertelde. Nadat de kinderen nog „O Vre devorst, Gij kunt gebieden" hadden gezongen, sloot de heer Runia dit welgeslaagde Kerstfeest met dankgebed. Een en ander werd afgewisseld met tractaties, terwijl de kinderen aan het slot der bijeenkomst ieder nog een boek ontvingen. Het Kerstfeest voor de laagste klassen zal he den Donderdagmiddag om vier uur plaats heb ben. Wilhelmina Bioscoop (Uitgeest): „Vadertje Langbeen" Langs de Lijn. Het programma van de Radiocentrale. Vrijdag Lijn I; 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keu len, 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal pro gramma, 4.45 Keulen, 5.20 Parijs, 6.35 Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Diversen, 8.30 Keulen, 9.50 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Na tionaal programma. 11.40 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 London Reg., 5.20 Nationaal programma. 6.50 London Reg., 7.20 Nationaal programma. 10.05 London Reg., 10.20 Nationaal programma, 10.45 Lon don Reg. Lyn V; Diversen. In de Kerstweek vertoont de Wilhelniina- Bioscoop te Uitgeest als hoofdnummer de Ne der landsche film „Vadertje Langbeen". In deze rolprent vertolken Lily Bouwmeester, Paul Storm, Emma Morel, Aaf Bouber en nog vele andere Hollandsche sterren de hoofdrollen. Even voor het bezoek der regenten aan het weeshuis, hetgeen door de kinderen „Lamme Woensdag wordt genoemd, is de directrice van de Stichting in Judy Aalders' kamertje geslo pen en heeft daar een gedicht gevonden, dat ot titel draagt: „De Lamme Woensdag" en waarin op een geestige, doch zeer oneerbiedige manier dit gewichtig doende stelletje regenten wordt gekarakteriseerd. De directrice, mevrouw Lippens besluit nu July weg te zenden. Albert van Woudenberg hoort echter tot zijn groote vreugde, dat deze Judy èn de directrice èn de regenten op een stevige manier de waarheid zegt. Hij roept mevrouw Van Dedem ter zijde en deelt haar mede dat hij Judy Aal ders een behoorlijke opleiding wil geven. Judy is door de mededeeling van mevrouw Van Dedem verbluft en ontroerd. Haar eerste opwelling is den man te bedanken, die vanaf dit oogenblik haar voogd zal zijn. Mevrouw Van Dedem verklaart, dat deze reeds vertrok ken is en het eenige wat Judy kan zien, is een eigenaardige schaduw in de schijnwerpers van een auto van een paar ontzettend lange bee- nen, waardoor zij plotseling weet, hoe zij haar voogd zal noemen, n.l „Vadertje Langbeen". Judy komt in een zeer deftig pension, waar zij een gemeenschappelijke kamer heeft met een nichtje van Albert van Woudenberg, Doris van Woudenberg en Ina Donkers. In dit pension komt ook vaak onder het mom van zijn zuster te bezoeken, Frits Don kers, die voor de charme van Judy reeds vrij wel bezweken is. Albert van Woudenberg komt tot de ont dekking, dat zijn gevoel voor Judy veel dieper is, dan een interesse voor een pupil en vraagt haar ten huwelijk. Judy, die hem ook liefheeft meent toch zijn aanzoek te moeten afwijzen. Albert kan de ware reden niet vermoeden en gelooft, dat zij van Frits Donkers houdt, Hij springt in zijn wagen, rijdt in wilde vaart weg en krijgt een ongeluk. De gevolgen hiervan zijn ernstig, want hij moet geruimen tijd rust hou den. Mevrouw Van Dedem heeft Judy gevraagd naar het huis van „Vadertje Langbeen" te ko men en de ontknooping, waarbij Judy tot haar groote verwondering merkt, dat Albert van Woudenberg en Vadertje Langbeen een en de zelfde persoon zijn, eindigt in de verloving van Judy met Albert. Het tweede hoofdnummer is de spannende film over het circusleven „Manege". EEN WEDSTRIJD MET AFGEBROKEN PARTIJEN Weenink 2H. S. G. 5 Het tweede tiental van de Schaakclub „Wee nink" speelde voor de tweede klasse van den Noordhollandschen Schaakbond een competitie wedstrijd tegen het vijfde tiental van het Haar- lemsch Schaakgenootschap. Bijna alle partijen werden afgebroken en zullen aan arbitrage moe ten worden onderworpen. De voorloopige uitslag was iy2V2 in het voordeel van Weenink 2. De uitslagen van de gespeelde partijen waren: Weenink 2: H. S. G. 5: C. VisserK. Mok afgebr. P. HartJ. A. Wehner afgebr. D. KikkeJ. v. Kooisel y2y2 H. A. MeyerJ. M. v. d. Horst afgebr. A. PekelW. Halsema afgebr. J. Th. RademakersE. Steenberg afgebr. M. van EekW. L. v. d. Have 10 P. StetH. de Haas afgebr. F. HendriksD. A. Appelbooip afgebr. H. NijmanH. B. de Boer afgebr. Voorloopige uitslag 1 y2y2 Voor de onderlinge competitie werden de vol gende wedstrijden gespeeld Groep i: K. SluisF. van Tuinen V2y. Groep 5: N. MolenaarJ Muis '/2Vs G. J. OfferhausJ. C. Kauters 1 WINKELIERSCOMBINATIE PLAN-WEST Bij de winkelierscombinatie Plan-West werden in de afgeloopen week in totaal 75 volgeplakte zegelboekjes in geleverd. De datum waarvoor de extra premie gold was 17 December. Voor de premie kwamen ditmaal 17 personen in aan merking. De ijspret begint te komen. Voor de eerste maal sinds de ijsbanen zijn ge opend waren zij gisteren druk bevolkt. Ook des avonds heerschte op de ijsbaan achter het Ge meentelijk Sportpark een echte gezellige stem ming, die door geen enkel ongeval werd vei*- stoord. Eerst tegen elf uur verlieten de schaatsliefhebebrs de baan. Ook op de tochten en slooten in den polder werd druk gereden, evenals op den vijver van „Scheybeeck". Noteering van Beverwijk 21 December 1938. Andijvie per K.G. 0,14—0,19 Koolrapen per zak 0,85 Wortelen per K.G. 0,061/2 Bieten per K.G. 0,06 Schorseneeren per K.G. 0,060,11 Aardappelen, klei, per K.G. 0,02y20,05 Spruitjes per K.G. 0,220,26 Boerenkool per K.G. 0,100,13 Roode kool per 100 8, Savoije kool per 100 8, Uien per K.G. 0,05 Prei per K.G. 0,10—0,13 Pieterselie per kistje 0,37 Selderie per kistje 0,30 Appelen per K.G. 0,280,42 Peren per K.G. 0,270,30 Druiven per K.G. 0,58 Brusselsch lof per K.G. 0,18 GEEN ANIMO VOOR DE VERGADERING. De ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den Nederlandschen Bond van Pe- troleumhandelaren en -venters, die gisteravond in het repetitielokaal van „Nieuw Leven" ge houden zou worden, is wegens gebrek aan be langstelling tot een nader te bepalen datum uit gesteld HUMUS. De groei onzer cultuurgewassen wordt door velerlei factoren bepaald. Hij is volstrekt niet alleen afhankelijk van de hoeveelheid opneem baar plantenvoedsel, dat in den bodem be schikbaar is. Ook de hoeveelheid licht, warmte, water is van invloed op den groei, evenals de hoedanigheid van het zaad. insectenbestrij- ding, enz. Ook de natuurlijke gesteldheid van den bo dem speelt hierbij een gewichtige rol. Al is de grond nog zoo rijk aan plantenvoedsel, al kun nen de planten volop van licht en warmte ge nieten, zullen ze zich toch niet behoorlijk kun nen ontwikkelen, wanneer de grond zeer vast, zeer vochtig of erg los en droog is. Een stof, welke zeer veel bijdraagt tot de gewenschte samenstelling van den bouwgrond, is de humus. Dit is de donkerbruine, bijna zwart gekleurde, eenigszins sponsachtige massa, welke ontstaat bij verrotting van planten en planten en dierenresten, stalmest, van allerlei organi sche stoffen dus. Op het gevoel is humus min of meer vettig. Vooral in tuingrond moet een aanzienlijke hoeveelheid humus aanwezig zijn. De groenteteelt geeft de beste resultaten op gronden welke van 15 tot 30 pet. humus in den bouwlaag bevatten, terwijl ook de bloem- en boomkweekerij het best gedreven wordt op hu- musrijken grond. Hoewel in mindere mate, is dit ook met de cultuur van de landbouwgewas sen het geval. In velerlei opzicht oefent de humus een gunstigen invloed uit op de bodemgesteldheid. In de eerste plaats worden stijve gronden er losser door van structuur. En dit is voor den groei der planten van groot belang. Voor een weligen groei toch is het noodzakelijk, dat de wortels zich gemakkelijk door den bodem kun nen verspreiden, om het daar aanwezige plan- SCHIP VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Buenos Aires 11 Jan. 9 Dec. vertrokken. Alcinous (Ned.) x) Batavia 11 Jan. 18 Dec. van Colombo. La Plata 17 Jan. 15 Dec. van Buenos Aires, Agamemnon (Ned.) Palestina (via R'dam) 27 Dec. 13 Dec. van Jaffa. Amstelland (Ned.) x) Hamburg 25 Dec. vertrekt 24 December. Kopenhagen 26 Dec. 22 Dec. vertrokken. Amazone (Ned.) Rotterdam 24 Dec. vertrekt 23 Dec. Alfa (Zweed) Sundsvall heden 16 Dec. vertrokken.. Chili 17 Dec. van Cristobal. Ned. Indie 27 Dec. 19 Dec. van Port Said. Chili 17 Dec. van Arica. Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika 17 Dec. van Kaapstad. New Orleans 25 Dec. 7 Dec. vertrokken. Gdynia 21 Dec. 17 Dec. vertrokken. Bordsee (Du.) Le Tréport (v. IJm.) 26 Dec. vertrekt 24 Dec. Baarn (Ned.) x) Chili 19 Dec. te Callao. Bennekom (Ned.) x) Hamburg in lading. Barneveld (Ned.) x) Hamburg in lading. Cottica (Ned.) West Indië 23 Dec. 18 Dec. van Madeira. Caribia (Du.) x) Pto Barrios (v. IJm.) 7 Jan. 19 Dec. van Pt. Limon. Chili 16 Dec. van Iquique. Chr. Bors La Plata 19 Jan. 17 Dec. vertrokken. Charterhague (Fin) Sundsvall 25 Dec. 19 Dec. van Hernösand. Cleopatra (Zw.) x) Londen heden 20 Dec. uitgeklaard. Poti (v. IJm.) in lading. Doris (Gr.) La Plata in lading. Deucalion (Ned.) Alexandrië 26 Dec. 19 Dec. van Algiers. Euryades (Eng. x) Batavia 1 Jan. 19 Dec. van Port Said. E. H. Fisser (Du.) Huelva 18 Dec. van Land's End. Euterpe (Ned.) Bordeaux 27 Dec. vertrekt 23 Dec. Europe (Noor) x) Port Arthur 25 Dec. 21 Dec. te Liverpool. Batavia 7 Febr. 17 Dec. te Soerabaya. Pt. Limon 4 Jan. 15 Dec. van La Guayra. Söderharan 8 Dec. te Stockholm. Fauna (Ned.) Stettin 27 Dec. vertrekt 24 Dec. Gaasterkerlc (Ned.) x) Japan (via Antw.) 22 Dec. te Antwerpen. Glenaffaric (Br.) x) Japan 18 Jan. 17 Dec. van Penang. Halle (Du.) Macassar 23 Dec. 20 Dec. van Liverpool. Helder (Ned.) Hamburg 4 Dec. te Rotterdam. Ned. Indië 20 Jan. 15 Dec. van Padang. Zw. Zee 30 Dec. 20 Deca van Piraeus. La Goulette (v. IJm.) 23 Dec. 17 Dec. van Gibraltar. Zw. Zee 10 Jan. 17 Dec. te Varna. Hoogland (Ned.) Newcastle 22 Dec. 20 Dec. vertrokken. Hebe (Ned.) v Hamburg 23 Dec. 22 Dec. vertrokken. Heemskerk (Ned.) x) Hamburg in lading. Imperial Valley (Br.) Durban (v. IJm.) S Dec. vertrokken. Swansea 21 Dec. 17 Dec. vertrokken. Inverliffey (Brv x) Aruba 28 Dec. 10 Dec. vertrokken. Oporto heden 21 Dec. te Rotterdam. Juno (Ned.) Midd. Zee 24 Dec. 19 Dec. van Gibraltar. J P. Coen (Ned.) x) Batavia 4 Jan. 14 Dec. van Colombo. Jaarstroom (Ned.) West Afrika 20 Dec. van Las Palmas. Castro Urdiales (v. IJm 15 Dec. vertrokken. Ned. Indië 25 Jan. 17 Dec. van Batavia. Luneburg (Du.) Ned. Indië 4 Febr. 16 Dec. van Tjilitjap. Menes (Du.) Ned. Indië 29 Dec. 8 Dec. van Perim. M. L. Goulandris (Gr.) Buenos Aires 4 Jan. 30 Nov. vertrokken. Meerkerk (Ned.) x) Japan 19 Dec. van Singapore. Meliskerk (Ned.) Zuid Afrika 20 Dec. van Aden. West Afrika 22 Dec. te Antwerpen. Megara (Ned.) Harburg 27 Dec. vertrekt 26 Dec. Mirandella (Port.) La Plata 2 Jan. 2 Dec. v. Bahia Blanca. Margareta (Zw.) Stockholm 21 Dec. 15 Dec. vertrokken. Madare (Zw Hernösand heden 17 Dec. vertrokken. Nigerian (Br.) West Afrika 14 Dec. van Pt. Bouet. Nicolai Ejev (Rus) Leningrad 22 Dec. 18 Dec. te Rotterdam. Norita (Zw.) Stockholm 22 Dec. 16 Dec. van Söderhamn. XTaY-xHte \r T.Tm T in lading. Palestina 23 Dec. 18 Dec. van Gibraltar. Alexandrië 4 Jan. 14 Dec. van Gocek. Odysseus (Ned.) Lissabon 26 Dec. 21 Dec. vertrokken. Orpheus (Ned.) Gothenburg 26 Dec. 22 Dec. vertrokken. Ossian (Zw.) Gefle 22 Dec. 16 Dec. van Sundsvall. Osmussaar (EstL) Tunis in lading. Pto Barrios 2 Jan. 18 Dec. van Trinidad. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia in lading. Poelau Tello (Ned.) x) Ned. Indië 18 Dec. van Port Said. Pres. Francqui (Belg) x Houston 24 Dec. 3 Dec. vertrokken. Phrygia (Du.) Mexico 17 Jan. 17 Dec. vertrokken. La Plata 21 Dec. 20 Dec. van Rosario. Pericles (Ned.) West Indië 21 Dec. 19 Dec. te Havre. g Poelau Roebiah (Ned.) Batavia 19 Dec. van Colombo. Perseus (Ned.) Danzig 27 Dec. vertrekt 24 Dec. Polyphemus (Ned.) x) Batavia 25 Jan. vertrekt 24 Dec. Roxby (Br.) Port Redon in lading. Randfontein (Ned.) Z. Afrika 20 Dec. van Durban. Reggestroom (Ned.) West Afrika 17 Dec. van Tokaradi. Rozenburg (Ned.) Bilbao (v. IJm.) 20 Dec. vertrokken. Springfontein (Ned.) x) Beira 25 Dec. 14 Dec. te Hamburg. Stad Zwolle (Ned.) Les Falaises (v. IJm.) 19 Dec. van Oran. Curagao heden 10 Dec. te Rotterdam. Rosaric 6 Jan. 17 Dec. van Maceio Batavia 10 Dec. van Padang. Tawali (Ned.) x) Batavia 20 Dec. van Sabang. Taygetos (Gr.) La Plata vertrekt 26 Dec. Tela (Ned.) La Plata vertrekt 29 Dec. Towa (Gr.) La Plata 17 Dec. van B. Aires. Triton (Ned.) Midd. Zee 20 Dec. van Venetië. Uckermark (Du.) Ned. Indië 6 Jan. 18 Dec. van Port Said. Buenos Aires 23 Dec. 17 Dec. van Las Palmas. Westland (Ned.) Buenos Aires 20 Jan. vertr. 23 December. Zaanland (Ned.) x) Buenos Aires 6 Jan. 20 Dec. van Bahia.. tenvoedsel machtig te worden. De grond mag dus niet te stijf zijn; hierdoor zou het indringen van de wortels zeer bemoeilijkt en de gewenseh. te wortelvertakking op ruime schaal onmoge, lijk gemaakt worden. Ook belemmert een stijve grond de vrije toe. treding der lucht, daar hij gewoonlijk veel wa. ter bevat. Nauwe poriën toch houden het water veel beter vast dan wijde. Lucht nu is voor de ademhaling der wortels en onderaardsche sten. geldeelen noodzakelijk, evenals voor de verrot, ting van den stalmest, wortelresten voor de oxydatie der in den bodem aanwezige zou. ten enz. Verder blijft een stijve dichte grond, wegens de groote hoeveelheid water die hij bevat, ij het voorjaar langer koud. Water n.l. heeft van alle stoffen de grootste soortelijke warmte, 4 w. z. het heeft de grootste hoeveelheid warmte noodig, om in temperatuur te stijgen. De warm- te die noodig is om 1 kub. d. m. water l gr Celsius warmer te maken, doet 1 kub. d.m' droge humus 6 gr., droge klei ruim 4 gr., droog zand ruim 3 gr. in temperatuur stijgen. Een lage bodemtemperatuur is oorzaak, dat de za. den langzaam of in 't geheel niet kiemen ej werkt belemmerend op den plantengroei, daar de wortels daardoor slechts gebrekkig kunnen functioneeren. Vandaar dan ook, dat stijve, vochtige, koude gronden niet geschikt zijn voor vroege groen teteelt. Humustoevoeging aan zulk een grond brengt hierin evenwel verbetering. De grond wordt er losser, droger en dientengevolge war- mer door. Al te groote stijfheid is in het bijzonder het kenmerk van kleigronden. Humustoevoeging kan zeer veel verbetering in de structuur brengen, zoodat ze beter geschikt worden voor tuinbouw. Nog een voordeel is, dat een humusrijke klei. grond gemakkelijker bewerkt kan worden. Spit, ten en schoffelen b.v. zullen bij aanwezigheid van humus heel wat beter verricht kunnen worden, omdat de grond dan een meer kruime- lige structuur heeft. Ook zal hij bij regenachtig weer niet zoo gauw dichtslibben. De planten wortels kunnen er gemakkelijk in doordringen, krijgen een grooter uitgebreidheid, waardoor dé voeding der planten bevorderd wordt. JAARVERGADERING R.K.E.H.B.O. De R.K.E.H.B.O.-vereeniging heeft haar jaarvergadering vastgesteld op Maandag 9 Januari. ZANGLUST NAAR IJMUIDEN-OOST. Het Mannenkoor „Zanglust", dirigent H, van Dijk, zal op Dinsdag 3 Januari medewer ken aan een concert van het symphonieorkest „Euphonie", dat in het Patronaatsgebouw te IJmuiden wordt gegeven. CASTRICUM Scnepen voorzien vao een x) zijn grootei dan 6000 ton Het Kerstprogramma van het Corso Theater. In de nieuwe bioscoopweek vertoont het Corso-Theater als hoofdnummer „Vier man nen en een gelofte" met Loretta Young, Aubrey Smith, Richard Greene en George Sanders in de hoofdrollen. Ergens in Engelsch-Indië speelt zich een tragedie af, die even barsch als treurig mag heeten. In het Engelsche leger heeft ernstig plichtsverzuim plaatsgevonden, waardoor tien tallen onschuldigen den dood zijn ingejaagd. Verantwoordelijk hiervoor is Kolonel Loring Leigh, die dan ook oneervol uit den dienst wordt ontslagen. Een telegram met het fatale bericht gaat naar zijn vier zoons, waarvan de jongste nog te Oxford studeert en de anderen advocaat, militair vlieger en attaché bij de Britsche ambassade te Washington zijn. Deze vier carrières zijn tezelfder tijd gebroken. Zij wachten niet af dat men hen een wenk zal ge ven; eigener beweging verlaten zij hun posten en keeren terug naar het ouderlijk huis. Vier mannen wachten de thuiskomst van hun vader af, dien zij binnen zien komen met fier opgericht hoofd en dan is één ding hun duidelijk: hij heeft niets eerloos gedaan, hij is onschuldig, hij is het slachtoffer van 't een of ander complot. De kolonel bevestigt dit. Hij heeft een tasch met documenten meegebracht en zal nu aan de hand daarvan een poging wagen tot eerherstel. Vier zoons, grimmig en vastberaden, leggen een heilige gelofte afzij zullen dit alles ont raadselen, zij zullen niet rusten eer zij weten, wat achter dit alles steekt en zij zullen hun vader de eer hergeven, die hem ontroofd is. Het is een bijna waanzinnige onderneming te pogen licht te brengen in het duister van deze zaak, omdat de vier zoons zoo uitermate wei nig van de zaak weten, die hun geest zoo bran dend bezig houdt. De film neemt nu een reeks van verrassende wendingen, welke wij hier niet willen, noch kunnen weergeven, doch waarbij het harmo nisch slotaccoord niet ontbreekt. Het andere hoofdnummer is „Wee wmie Winkie" met Shirley Temple. WIJK AAN ZEE VERGADERING O. Z. O. D. Vrijdagavond zal de vereeniging „OntwiK- keling zij ons doel" te Wijk aan Zee een ver gadering houden in Café „Centrum" Voor- Onder anderen zal in behandeling worden genomen, het vóór en tegen van een even- tueele opheffing der vereeniging. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Gisteravond had in Hotel „Sonnevanck te Wijk aan Zee een ledenvergadering plaats van de 'afd. Wijk aan Zee van den Ned. R.K. voiks- De heer Engenent was waarschijnlijk door het slechte weer niet aanwezig, zoodat zijn lezing over de kinderbijslagregeling niet aan de orde kwam. Van deze gelegenheid maakte het bestuur een dankbaar gebruik, om over één der be langrijkste punten van de agenda vasteiien begrooting 1939 wat breeder uit te wijden. Na een geanimeerde gedachtenwisselmg werd deze begrooting met overgroote meerder heid goedgekeurd. SANTPOORT V1SSCHER1J EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Buitenhaven Hoogovens Nederl. Zweedsch Iris Tynningö Oporto Pxelösund beorderd erts CULTUREELE FILM. Gisteravond draaide ten vijfde male een cultureele film in het Jeugd- en Vereenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Door net minder gunstige weer viel de belangstelling tegen, wat te betreuren viel. want de hoofd film „Een vreemdeling kwammocht el- zeker zijn. Vooral de vertolking van de hoofd rol door Conrad Veith was zeer mooi. Ter completeering van het programma werd een tweetal natuurfilmen gedraaid, waarvan vooral die van het Rijndal in den smaak viel.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6