|De fpeeawkoojpgip KetsiaaUiediHQ. Jak de fcJaand's Kerstmuziek Drie menschen door gasverstikking omgekomen. W. ALPHEN AAR Een luchtjubilaris. HEEMSKERK PROVINCIALE STATEN. De Winterzitting. (Zitting van Woensdagmorgen.). Aan de orde is het voorstel tot vaststelling van een tweede suppletoire begrooting van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De heer B r u c h (A.R.) (Ged. Staten) be antwoordt de sprekers der vergadering van Dinsdagmiddag. Hij ontraadt in te gaan, zoo als de heer Valkering gedaan heeft, op een interview in een dagblad, ook al is de ge- interviewde Dr. Ir. P. Tesch, directeur van den Rijks Geologischen Dienst. Deze is namelijk geoloog en geen hydroloog. Dr. Tesch kon ook niet van alles op de hoogte zijn; dat zijn wel de Raad van Toezicht en Ged. Staten. De Prov. Staten hebben het recht op critiek op het beleid van Ged. Sta ten, maar dit mag geen wantrouwen worden. Een verwijzing naar het door de Kroon stop zetten van de waterwinning te Bennebroek, gaat volgens spreker ook niet op, omdat dit te ver van het waterwinningsgebied in het duin der provincie verwijderd is. Het is de wensch van de bedrijfsleiding om het water van het IJselmeer ten spoedigste in de waterwinning te betrekken. Men heeft echter nog niet de zekerheid op welke practische wijze met dit groote werk moet worden begonnen. Groote voorzichtig heid moet worden betracht. Ged. Staten zijn overtuigd van de belangrijkheid van de waterwinning uit het IJselmeer, evenals de bedrijfsleiding en ae Raad van Toezicht. De urgentie, om zestig boorputten bij Bakkum te doen boren is zeer groot; dat is noodzakelijk om de waterwinplaatsen in Bergen te ont lasten, ook om het progressief toenemende chloorgehalte. Spreker deelt ten aanzien van de irrigatie der duinen mede, dat een ont- werp-voordracht van Ged. Staten, om twee nieuwe waterschappen te stichten en de gren zen van enkele andere te wijzigen, vrijwel ge reed is. Ook het zuidelijk deel van het water wingebied zal een nieuw waterschap krijgen. Dit verkeert ook reeds in een vergevorderd stadium. Spreker doet een ernstig beroep op de Staten, om deze voordracht te aanvaarden. Na een korte repliek van de heeren Val kering en Van Dok, waarbij laatstge noemde verklaart zijn bedenkingen in te trekken en vóór te zullen stemmen, wordt de voordracht zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Restauratie kerkgebouw Ned. Herv. gemeente te Heemstede. Aan de orde komt het voorstel van Ged. Sta ten, om te besluiten in de op f 12.000 te stellen kosten van de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Heemstede aan die gemeente een subsidie toe te kennen van 15 pet. dier kosten, tot een maximum van f 1800, onder voorwaarde, dat het Rijk en de gemeente Heemstede ten behoeve van die restauratie bijdragen zullen verleenen resp. van 50 pet. dier kosten, tot een maximum van f 4800 en van f 3000 en het verder benoo- digde door de Ned. Herv. Gemeente te Heem stede zal worden bijeengebracht. Wordt goedgekeurd. Wijlen het Statenlid Dr. L. Heijermans had met eenige andere leden in de vergadering van 8 December om prae-advies in handen van Ged. Staten gesteld een voorstel om de bijdrage in de jaarlijksche kosten van het ge neeskundig onderwijs te Amsterdam met 16.000 te verhoogen en te brengen op 25.000. De heeren Asscher c.s. stelden in diezelfde vergadering voor, de bijdrage op 50.000 te stelten. Naar aanleiding van deze voorstellen stellen Ged. Staten nu voor, de bijdrage met ingang van 1939 tot wederopzegging tot 25.000 te verhoogen. Wordt goedgekeurd Ged. Staten stellen voor, de volgende geld- ïeeningen aan te gaan; 82.000 voor het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort; 1.115.000 voor uitbreiding van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf; 333.000 voor de uitvoering van het West-Friesche Kanalen- plan en de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer; f 12.800 voor den bouw van een woning voor den bedrijfsleider van het demonstratiebedrijf voor fruitteelt te Hoofddorp, met bedrijfsgebouw en kleine bergplaats. De Staten gaan hiermee accoord. Hiermee is de agenda afgehandeld. Afscheidswoord van den Voorzitter. De Voorzitter zegt, dat het sluiten van deze winterzitting voor vele leden geen af scheid beteekent. Dit is wel het geval met de leden, die zich niet meer voor het lidmaat schap beschikbaar stellen, of die in den aan staanden politieken strijd bij de Statenver kiezingen het onderspit zullen delven. Spreker brengt aan de leden, die niet meer terug ko men, een woord van dank voor wat zij in het belang van de provincie hebben verricht. Hij is van oordeel, dat de afgeloopen vier jaar een tijdperk van vruchtbaren arbeid is geweest en dat de Staten met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Persoonlijk dankt de Com missaris de Staten voor de vriendelijke en welwillende wijze, waarop ze zijn taak als voorzitter hebben vergemakkelijkt. Met een hartelijk vaarwel voor devertrekkenden en een „tot weerziens" tot hen, die weer in het college terugkeeren, sluit de Voorzitter de zitting. FAILLIS SEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 20 December: 1. Klaas Taams Jzn., fouragehandelaar, wonende te Oostzaan. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. 2. A. van der Stroom, weduwe van Dirk Kemp, zonder beroep, wonende te Haarlem mermeer, Molenweg 57. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. 3. H. A. C. Weimer, manufacturier, wonen de te IJmuiden, gemeente Velsen, Prins Hen drikstraat 119. Curator mr. J. H. Junge te Haarlem. 4. C. Pannekeet, kruidenier, vroeger bakker, wonende te Haarlem, de Keystraat 1. Curatrice mevr. mr. E. de VriesSpier te Haarlem. W. Th. Hoedeman, manufacturier,, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wilhelmina- straat 10—12. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wor- mer. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. Mej. W. M. Dames, winkelierster, wonen de te Haarlem, Ged. Oude Gracht 119. Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. 2. M. Erdtsieck, los werkman, wonende te Haarlem, in een woonschip in de Woonsche penhaven. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. Witte Wollen KINDERTRUIEN met liggenden kraag, in alle maten f 1.45 Met het oog op de kleine partij, 200 stuks en vlotten verkoop geen zichtzendingen. HEERENMODEM AGAZHNEN KANAALSTRAAT 46-48 (Adv. Ingez. Med.) Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Th. A. Slenters, lood-, zink- en mastiek- werker, wonende te Krommenie. Curator mr. F. A. Davidson te Haarlem. 2. J. P. G. Kok, bouwkundige, destijds te Santpoort. Curatoren mr. dr. W. P. Vis en mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. 3. H. Wolf, handelende onder den naam Technisch Bureau Hans Wolf Jr., wonende te Heemstede, Oude Posthuisstraat 47. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. 4. De N.V. Handelsmij „Alvata", statu tair gevestigd te Amsterdam, kantoorhouden- de te Heemstede. Curatoren mr. dr. W. P. Vis en mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Duitschland toeschietelijker ten opzichte van het Joodsehe kapitaal? LONDEN, 21 December. (Reuter). De Financial News verneemt, dat de laatste twee dagen een zeer belangrijke wijziging is gekomen in de houding der Duitsche reegering ten aanzien van de kwestie der overbrenging van Jood- sche activa. De Duitsche regeering zou bereid zijn groote concessies op het oorspronkelijke plan te doen teneinde in dit stadium een vólkernen misluk king der onderhandelingen ingevolge het vraagstuk van Joodsche kapitaal te voorkomen en tevens te verhinderen, dat een slechte geest ontstaat voor de algemeene handelsbesprekingen welke thans overwogen worden. Gasbuis in den nacht gesprongen. HONSELERSDIJK Woensdag. De vorst heeft in den afgeloopen nacht te Honselersdijk drie slacht offers gemaakt. Onder de woning van de familie Hulspas aldaar is tenge volge van de strenge vorst een gas buis gesprongen. Dientengevolge is gas in de woning binnengedrongen en is het echtpaar Hulspas door verstikking om het leven gekomen. Ook een schoon zoon der familie, de heer Bonman, uit Poeldijk, is gestikt. Het echtpaar Hulspas was ernstig ziek en bed legerig. In verband hiermede waren de schoon zoon, de heer Bouman, en diens buurman, de heer De Bruin, uit Poeldijk, overgekomen om bij de menschen te waken. De man en vrouw, menschen op leeftijd, waren gisteravond voor zien van de laatste H. Sacramenten. Vanochtend namen buren van de fa milie Hulspas een sterke gaslucht waar. Toen zij in de woning waren binnen gedrongen, kwamen zij tot de ontstel lende ontdekking, dat de twee zieke menschen en hun schoonzoon waren overleden. Den heer De Bruin trof men in bewusteloozen toestand aan. Een onmiddellijk ontboden geneesheer wist bij den heer De Bruin, door toepassing van kunstmatige ademhaling het bewustzijn te doen terugkeeren. Hoe warm het is KAïRO, 21 December. Terwijl ge heel Europa door strenge vorst bezocht wordt schijnt Egypte de warmste Kerst mis sinds 50 jaar tegemoet te gaan. Er heerscht hier een temperatuur van 70 gr. Fahrenheit. (United Press). ONDERSCHEIDING J. G. P. SABEL. Bij Kon. besluit van 14 December 1938 is aan dien heer J. G. P. Sabel te Haarlem verlof verleend tot het aannemen van het eeretee- ken van ridder eerste klasse der Orde van Wasa van Zweden. voor alle instrumenten KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) (De bekende invlieger der Fokker fabrieken Meinecke ivas gister 25 jaar vlieger.) Als een nieuwe Fokkervogel Met veel zorg is uitgebroed. En hij gaat zijn hooge functie In het luchtruim tegemoet. Dan komt Meinecke, de vlieger, En die leidt hem door de lucht. Met ervaren sterke handen, Op zijn eerste echte vlucht. Zij 't een vluchtig luchtig leven Dat die knappe vlieger leidt. Denk daarneven ook eens even, Aan zijn verantwoordlijkheid. Hij krijgt niet den roem te oogsten. Bij 't bewonderend publiek, Nuchter zakelijk beproeft hij, 't Nieuw product van de fabriek. Als een kalm en vastberaden, Hoezeer ook opvliegend, man, Test hij of men later veilig Met zoo'n vogel vliegen kan. En een kwarteeuw is vervlogen, Sinds hij d'eerste vluchten deê Meinecke vierd' in zijn vliegbaan Gister 't zilver jubilé. 't; Leek mij een gelukwensch waardig En een woord van lof daarbij, 'k Wensch hem nog veel happy landings In de invlïeg-vliegerij. P. GASUS. over de bestrijding van t.b.c. onder het rund vee. De voorzitter van de vereeniging van t.b.c.-be strijding voor Uitgeest en omstreken, de heer A. Kooij. sprak het openingswoord. Een groot aantal veehouders was aanwezig. In een helder betoog, werd hierna door dr. Kramer de bestrijding van de gevaarlijke ziekte uiteengezet. UITVOERING VAN DE MARIA CONGREGATIE. Op Donderdag 29 December zal door de dames der Maria-congregatie een tooneeluit- voering worden gegeven in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. DAMNIEUWS. Te Haarlem speelde D. C. H. een competitie wedstrijd tegen T. E. P. Toen wegens het ver gevorderde uur moest worden opgebroken wa ren 7 partijen uitgespeeld; de stand was toen 3 in het voordeel van T. E. P. Drie par tijen werden afgebroken. AUTOBOTSING. Gistermiddag heeft op den hoek van de Ca- sembroolstraat en de Trompstraat een botsing plaats gehad tusschen twee auto's doordat een der bestuurders geen voorrang verleende. Het chassis van een der atuo's werd ernstig bescha digd. SCHOORSTEENBRANDJE. De hulp van de brandweer werd hedenmorgen ingeroepen voor een schoorsteenbrandje in het perceel Bloemstraat 111. De brandweer wist er ger te voorkomen. DE HORN RIF LEK. De bemanning van de Horn Rif IJM 155 had er over geklaagd „dat de trawler zoo lek was als een mandje". Het onderzoek van de scheepvaart- inpsectie heeft uitgewezen, dat de klacht juist was, zoodat de trawler eerst in het dok moet, alvorens weer naar zee te kunnen vertrekken. EEN VERGADERING VOOR VEEHOUDERS. Woensdagmorgen heeft in het patronaats- gebouw te Heemskerk een vergadering plaats gehad, waar Dr. IJ.M. Kramer van het Melk- controle-station voor vee der V.V.Z. uit 's-Gravenhage, een lezing heeft gehouden Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen De houten bakken waren- vrij hoog en daarom Was het den kinderen verboden zonder hulp er op te klimmen. Stel je voor, dat zij ergens op trapten. Neen, dat ging natuurlijk niet. Maar omdat zij zoo veel van elkaar hielden, kregen zij wel toestemming om met elkaar in de dakgoot te spelen. Dat moesten ze dan echte- eerst vragen. Vader of moeder hielp dan bij het klauteren uit de vensters, ze kregen hun eigen bankjes en speelden samen. Heerlijk was dat, zoo zitten in de dakgoot, onder de rozen. Toen het winter werd, ging dat niet meer. Het was veel en veel te koud. Heel dikwijls vroor het zoo hard, dat er een dikke laag ijsbloemen op de ruiten kwam. Zij konden elkaar dan niet zien. Maar daar wisten zij raad op. Op de kachel maakten zij een cent warm en hielden die tegen de bevroren ruit. De ijsbloemen smolten daar en het kijkgaatje was klaar. Heel vaak zag men die kijkgaatjes ontstaan en achter elk een kinderoog schitteren. Het eene was van Karei, het andere van Gerda, want zoo heetten de kinderen. In den zomer konden de kinderen met één stap bij elkaar komen. In den winter was het natuurlek veel te koud in de dakgoot. Wilden zij met elkaar spelen, dan moesten zij eerst alle trappen zich niet af naar beneden, gauw naar de deur van het andere huis rennen en dan weer alle trappen naar boven op. Soms was dat geen pretje, vooral niet wanneer er veel sneeuw lag. Maar daar stoorden zij (Wordt vervolgd), SCHAATSENRIJDEN. Data kampioenschap van Neder land vervroegd. De data van de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland in het hardrijden op de schaats voor amateurs over 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter zijn gewijzigd. In plaats van 7 en 8 Januari zijn de wedstrijden thans vastgesteld op Donderdag 29 en Vrijdag 30 December a.s. op de baan van de IJsvereeniging te Groningen. Verder zijn onder auspiciën van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond de volgende wed strijden vastgesteld: Op Zaterdag 24 December zal de IJsclub Bamestra te Beemster nationale proef wedstrij den voor amateurs organiseeren. Het provinciaal kampioenschap in het hard rijden voor amateurs van Utrecht zal op Zaterdag 24 December worden verreden over 500, 1500 en 5000 Meter op de baan van de IJsclub Loosdrecht te Loosdrecht. De IJsclub Kralingen te Rotterdam heeft de organisatie in handen van het provinciaal kam pioenschap van Zuid-Holland in het hardrijden voor amateurs. De wedstrijden zullen op Dinsdag 27 December worden gehouden over 500, 1500 en 5000 Meter. Nationale proefwedstrijden voor amateurs in het hardrijden zullen op Woensdag 28 Decem ber gehouden worden door de IJsclub „Thialf" te Arnhem. Op Vrijdag 23 December zal de Deventer IJsclub te Deventer wedstrijden in het schoon- rijden organiseeren, zoowel voor dames als voor heeren, om het provinciaal kampioenschap van Overijsel. Deze wedstrijden zullen gevolgd wor den door een wedstrijd in schoonrijden voor paren. Het provinciaal kampioenschap in het schoon rijden van Groningen, zoowel voor dames als voor heeren, zal op Woensdag 28 December op de baan van de IJsclub Fivelgo te Appingedam worden verreden. Op Zaterdag 24 December organiseert de IJsvereeniging „De Volharding" te Heemstede een nationalen wedstrijd in het schoonrijden voor dames om de zilveren Jhr. J. P. W. Van Doorn-schaats (wisselprijs). Een wedstrijd voor paren zal hierop volgen. De IJsvereeniging „Nova Zembla" zal op Maandag 26 December te Krommenie een natio nalen wedstrijd in het hardrijden voor amateurs organiseeren ver 500, 1500 en 3000 Meter, waar voor een wisseltrophee beschikbaar is. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. De twee Haarlemsche eerste klassers H. P. C. en D. W. R. hebben in de Rotterdamsche tegen standers S. V. H. en R. Z. C. hun meerdere moe ten erkennen. H. P. C. die naar Hillegersberg trok, kon het tegen het sterke en schotvaardige S. V. H. lang niet houden. Tien maal moest doelman De Bruyn den bal uit het net halen. Gelukkig be wezen de Heemstedenaren zelf ook nog goals te kunnen maken. Eldering en zijn mannen konden den doelman van S. V. H. drie maal passeeren. D. W. R. kreeg R. Z. C.; dat met zes man op kwam, op bezoek. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat D. W. R. zou verliezen. Het samen spel van D. W. R. was slecht verzorgd, waar door de snelle R. Z. C.'ers steeds konden in grijpen. Ook de schoten van de Rotterdammers waren veel beter, zoodat eerst N. Niezen succes had en daarna H. Niezen, die doelman Kollerie verraste. In de tweede helft kwam Kollerie even los; tweemaal kon hij den S. V. H.-keeper pas seeren. De gebroeders Niezen scoorden ook, zoo dat het einde een 42 nederlaag voor D. W. R. was. Keurig partij werd gegeven door H. P. C. 2 in den revanchewëdstrijd tegen V. Z. V. De anders zoo productieve Velser voorhoede bracht er tegen Leyenaar en Molenaar weinig van terecht. In laatste instantie was doelman Kohier op dreef. Van de H. P. C.-voorhoede hadden wij geen hooge verwachtingen, maar toch openbaarde Heerkens Thijssen zich als een gevaarlijke 2 Meter speler. Geen van beide zeventallen wist te scoren, zoodat de punten ge deeld werden. Door dit gelijk spel is V. Z. V, naar de tweede plaats gegaan. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Nereus 3 2 1 0 5 117 V. Z. V. 5 3 2 0 8 25—14 H. V. G. B. 4 2 0 2 4 15—13 Haarlem 5 1 2 2 4 1717 H. P. C. 2 5 0 1 4 1 7—24 Met de H. P. C.-dames gaat het niet naar wensch. Met slechts vijf speelsters kwamen zij te water. Zij verloren van de D. W. R.-dames met 70. Haarlem 2 won gemakkelijk van D. A. W., al zal het de bezoekende vereeniging niet prettig hebben aangedaan dat Haarlem als ontvangende ploeg slechts zes menschen beschikbaar had. D. W. R. 3 behaalde op V. Z. V. 2 een groote overwinning, waardoor de Waterratten nog hechter op de eerste plaats zijn gekomen. H. V. G. B. 3 won met 42 van de lichte jonge ploeg van Haarlem 3. Brunt, Bouwer en Van Ommeren bewezen, hun oude enthousiasme nog niet verloren te hebben. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 22 DECEMBER Palace Familie Cinema: „Spionnage in de Orient" en „De glazen kogel", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Het leven van Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Zeewolf", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Je bent maar eenmaal jong", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De ondergang van de „Wil liam Brown" en „Verkeerd beoordeeld". Moviac Theater: „Het geheim yan Zermatt.''. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 115 uur, behalve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur VRIJDAG 23 DECEMBER Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7