Tariefmachtigingswet heeft een harden dobber. SCHUDT UW LEVER WAKKER Van vele zijden critiek. P U R O L PIANO'S W. ALPHENAAR Wordt stempelen voor werkloozen afgeschaft? BESCHERMT U TEGEN KOUDE. DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 EERSTE KAMER Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Adv. Ingez. Med.) DEN HAAG Woensdag De eerste spreker, Prof. v. Embden (v.d.) moest niets hebben van den principieelen om mezwaai, in protectionistische richting, welke z.i. opgesloten ligt in het ontwerp zooals dat nu, dank zij een amendement zonder nader afdee- lingsonderzoek, ter tafel ligt. Een land als het onze moet het hebben van den export, niet van binnenlandsche bescherming. Van bescherming vallen gevaren te duchten voox" onzen uitvoer, dien men anderzijds wenscht te steunen. Beschermende politiek zal ook niet in die mate de werkloosheid doen verminderen als sommigen wel hebben verwacht; in 't guns tigste geval komt het alleen op 'n verschuiving van de werkloosheid neer. Het argument, dat de blokvorming in den vreemde ons wel noopt den nu voorgestelden weg in te slaan, kortom dat ombuiging van onze handelspolitiek onaf wendbaar noodzakelijk was geworden meende spr. o.m. met een beroep op de cijfers van in- en uitvoer van de jongste drie jaar als onjuist te kunnen afwijzen, vergeleken bij 1935 valt een bevredigende stijging waar te nemen. Door aanneming van dit ontwerp brengt men zich ten aanzien van een komend voorstel ter bekrachtiging van een reeds bij K. B. ingevoerd verhoogd tarief in een dwangpositie. Wie dat niet wenscht, steke nu niet het hoofd in den strop en stemme dus tegen dit voorstel. Trou wens, de machtigingsmethode is heelemaal niet noodig; wat men beweert te beoogen, valt te bereiken met lijdelijke contingenteering. Tenslotte noemde Prof v. Embden het een groot bezwaar, dat de beslissing om eventueel een „matige" verhooging van 't tarief in te voe ren in handen zal liggen van den Minister van Economische Zaken. Prof. v. Embden waarschuwde er tegen zich thans te laten intimideeren door mogelijk porte feuille- of kabinetsgerammel. De heer De la Bella (s.d.) vond de wijze waarop dit ontwerp tenslotte tot stand was ge komen (de belangrijke amendeering op 't laatst) zeer verkeerd. Overigens bleek hij sterk beducht voor de praktische gevolgen van aan neming van dit voorstel. Met den vorigen spre ker is de s.d. woordvoerder van meening, dat als eenmaal deze wet wordt toegepast en dus de volksvertegenwoordiging op een bepaald oogen- blik zich voor of tegen bekrachtging van een bij K. B. ingevoerde verhooging van 't tarief zal hebben uit te spreken, zij zulks niet meer in volle vrijheid zal (kunnen) doen. De s. d. fractie zal tegenstemmen. Dat ook de liberalen dit zullen doen, naar Dr. Heldring kwam betuigen, was niet verrassend. Deze spre ker oefende eerst kritiek uit op wat er in de Tweede Kamer was gebeurd, waar aanvankelijk de protectionisten het kasteel niet hadden kun nen binnendringen, doch hun later daartoe de gelegenheid werd verschaft met behulp van een Geer-pont (amendement-De Geer). Vervolgens ontkende deze afgevaardigde, dat er 'n grondige reden zou bestaan om te voren, eer een tarief- ontwerp wetskracht zou hebben, het te verhoo- gen tarief vast in te voeren'. En dus voelde hij niets voor de gevraagde machtiging. Overigens kwam ook deze senator op het betrekkelijke van het begx-ip „matig". Achter de --matigheid waarmee de Regeering zich siert, loert de on matigheid van sommigen harer aanhangers. Prof. Diepenhorst (a.r.) ging de wor dingsgeschiedenis van het wetsontwerp na, dat niet een fiscale doch een handelspolitieke doel stelling had. Spr. toonde vervolgens aan, waarom z.i. de Regeering over haar in dezen gevoerde beleid, niet te laken viel. Voor de verschillende soorten tranen, die men gestort had, bestond geen ge gronde reden. De beide Kamers hebben con form de vroegere belofte, de gelegenheid gekre gen zich over het vraagstuk van wijziging van onze handelspolitiek uit te spreken. Staatsrech telijk was de zaak insgelijks in orde: verkeerde aanwending van het amendementrecht heeft niet plaats gehad. Onjuist achtte spr. ook de be wering, dat de Kamer zich in dit geval ten on rechte op den zetel van de Regeering had ge plaatst door het amendement-de Geer aan te nemen. Thans nog eens 'n herhaalde repetitie te geven van de argumenten vrijhandel-protectie achtte spr. overbodig. Gaarne zal spr. zijn stem voor dit machtigingsontwerp uitbrengen. Nadat de heer Fleskens (R.K.), die o.m. de prijsverhoogende werking van een verhoogd protectonistisch tarief ontkende, zich voor het ontwerp had verklaard, gaf de heer T e r H (c.h.) te kennen zich er over te verwonderen, dat het aanhangige ontwerp uitvloeisel van kabinets-politiek zou zijn, gezien de handels politieke onvattingen van den Minister-President. Spr. keerde zich tegen de verrassende wijze, waarop men den protectionistischen ommezwaai in 't voorstel had opgenomen en vond ook de uitschakeling van het Parlement uit den booze. Aan de overzijde was geen vrij debat. Uitbrei dingen van de machtigingen aan de Regeering acht spr. principieel verkeerd en een bescher mend tarief is z.i. in strijd met 's lands belang: protectie geeft geen gezonde en krachtige in dustrie, evenmin arbeidsverruiming. Derhalve verklaart de heer Ter Haar zich tegen. Prof. Kranenburg (v.d.) keerde zich tegen de manier, waarop de Regeering met betrekking tot dit ontwerp gehandeld had en verder tegen de wijze waarop vervolgens de Tweede Kamer het amendements-recht had toegepast: dat recht was gebruikt voor een ander doel, dan waar voor het is gegeven. Tot zoover over dit profes- siorale steekspel: de hoogleeraar Kranenburg bestreed namelijk in 't bijzonder zijn mede-lid en mede-hoogleeraar Diepenhorst, die met zijn geestigheden toch niet weg had kunnen praten, dat er in de Tweede Kamer een niet toelaatbare .„ovexrompeling" had plaats gehad. Van den „vrijhandelaar-Colijn" had men trouwens me dewerking aan wat er nu gebeurt niet kunnen verwachten. TWEEDE KAMER werkverruiming, wat ook blijkt uit de daaraan bestede bedingen. Natuurlijk heeft bestrijding van de werkloos heid zooals o.m. de heer Steinmetz (r.-k.) betoogde grootere waarde nog dan de leni ging. Dr. Vos (lib.) kreeg te hooren, dat ter wijl vroeger 25 tot 30 gemeenten zich bezig hiel den met de door hem aanbevolen bestrijding van de werkloosheid onder de intellectueelen, dit er thans 100 zijn, terwijl de Minister verklaarde op uitbreiding hiervan steeds bedacht te blijven. Het probleem van de stedelijke werkloosheid moet men in de eerste plaats zien in 't teeken van uitbreiding van de normale werkgelegen heid. De heer W o u d e n b e r g (nat. soc.) moest het volgens den Minister op pry's stellen, dat Minister Steenberghe streeft naar die uitbrei ding en dan, voor zoover er nog werkloozen blij ven, „schuchter" achter hem aankomt de Mi nister v. Sociale Zaken om daar, waar de bestrij ding niet volledige uitkomst bracht, een poging tot leniging aan te wenden. Aan 't door mej. De Jong (s.-d.) besproken herscholings-idee blijft de Minister de noodige belangstelling wij den. Hij zette hierna uiteen, dat er met het werkfonds heel wat gedaan wordt en toonde met sprekende cijfers aan, dat er een toeneming valt waar te nemen in het tempo, waarin de beschik bare gelden worden verwerkt. Aan 't werkfonds is een onderzoek opgedra gen analoog aan de studie, welke geleid heeft tot 't rapport-Westhoff, dus een onderzoek om trent de mogelijkheid door industrieele werken de noodige werkverruiming te bereiken, zooals ir. Westhoff deed t.o.v. de werkgelegenheid op agrarisch gebied. Met Dr. De Beaufort (r.-k.) was de Minister 't volkomen eens, dat UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 15 December 1938 is bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau mr. W. M. van Lanschot, president van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Her- togenbosch. Bij K.B. van 19 December 1938 is, met ingang van 15 Jauari 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Epe: mr. dr. I. N. Th. Diepen horst. De heer Diepenhorst is in 1907 in Amster dam geborenen is thans als commies werk zaam op het departement van economische zaken. bespeelden nieuwe instrumenten KRUISWEG 49 - HAARLEM (Adv. ingez. Med.) KOLONEL WALAARDT SACRc VERLAAT DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIE VER- EENIGING VOOR LUCHTVAART. De algemeene secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, gep. kolonel H. Walaardt Sacré, heeft ontslag uit deze functie gevraagd, hetgeen hem door het hoofdbestuur op de meest eervolle wijze is verleend. Dit ontslag gaat in op 1 Januari a.s. Tot zijn opvolger is benoemd de heer H. F. C. Holtz, reserve le luitenantvlieger en oud instructeur bij de luchtvaartafdeeling die thans tweede secretaris van de Koninklijke vereeni ging is. men de grens omtrent de vraag of bepaalde wer ken de moeite zijn, scherper moet stellen, wan neer 't gaat om werken, die geen blijvende eco nomische waarde bezitten. En nu de „landelijke" wexkloozen. Het ver heugde Mr. Romme dat men in de Kamer alom uitgezonderd de heer De Visser (commun.) 't rapport-Westhoff (waaraan de vrijz.dem. Notaris B ij 1 s m a zijn maidenspeech wijdde) toejuichte. Intusschen laat het rapport nog tal van vragen open. Daar is de kwestie van den werktijd, van ziektegeldregeling enz. Met dat al heeft, de Regeering beslist, dat ze tot belangrijke uitbreiding van de te werkstelling aan cultltur-weiken wil doorgaan (90 a 100.000 man meer) en voorts dat zë voor karakterwijziging van de wexkvex-schaffirig zorg zal dragen. In December 1937 werkten er 45000 nu 61500 in de werkverschaffing: dat is toch niet ver van de aangekondigde opvoering met 50 pet., zoo merkte de Minister op aan 't adres van den heer D r e e s (s.-d.) die zich speciaal met dit punt had bezig gehouden. Op zijn des betreffende vraag vernam de heer Amelink .-r.) dat de aangekondigde „karakterwijzi ging" spoedig haar beslag zal krijgen: degenen, die in werkverschaffing arbeiden, zullen dan ook verdwijnen uit de werkloozenstatistiek. Voor de door den heer de Beaufort (r.k.) ont wikkelde gedachte i.z. materieele tegemoetko ming aan groote gezinnen met niet-verdienende kinderen, voelt de Minister op 't eerste gehoor veel. De noodige marge tusschen steun en loon, dus de prikkel om te gaan werken, is heusch niet te gering geworden, wat ook alweer uit de cijfers blijkt. De in Breda ondernomen proef om het stem pelen (op zichzelf allernaarst) op te heffen noemt de Minister geslaagd en gaarne zal hij aan de hand daarvan naar- een ander controle middel zoeken. Verstrekkmg van goedkoope levensmiddelen aan meer groepen dan thans geschiedt denk beeld bepleit door den heer Krol (c.h.) zal de Minister nog wel eens overwegen als die afgevaardigde hem kan aangeven, wie er dan nog bij moeten. Tot zijn leedwezen verklaarde de Minister niet te kunnen overgaan tot verhooging van de brand stof fenb ij drage, waarvoor verschillende sprekers, in verband met de huidige groote koude een lans hadden gebroken. Bij 's Ministers gemiddel de stelsel ging dit niet, maar als 't zou uitloopen op 'n wekenlange uitzonderlijk lage tempera tuur, dan zou hij er nog wel eens over willen denken. Met betrekking tot de spaarregeling („het kwartje van Romme") is Haarlem van de 7 groote gemeenten, nummer 4; daar spaart 42 pet. van hen, die hiervoor in aanmerking zou den komen. Wat de provincies betreft, zij ver meld, dat Noord-Holland met 29 pet. heelemaal onderaan staat Z. h. st. ging de begrooting van Minister Rom me er door. Of de Tweede Kamer Donderdag avond, dan wel pas Vrijdag met Kerstvacantie zal gaan, is nog niet te voorspellen. In elk geval zal de heden toegestane goudinte'rpellatie van Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.), welke na de begrooting van het Departement van Ko loniën aan de orde komt, nog even plaats moe ten hebben. Daarvoor zal dan de aanwezigheid vereischt zijn van Minister de Wilde en van den Premier, die beiden Donderdag in de Eerste Kamer vastzit ten in verband met de behandeling van de Ta riefmachtigingswet. E. v. R. Middenstand door grootwinkel bedrijf bedreigd? Het hoofdbestuur van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond heeft de te zijner oore gekomen geruchten besproken, omtrent het voornemen van eenige groote industrieele concerns met name Bata en Unilever) om tot stichting van een groot aantal detailzaken hier te lande over te gaan. Dit college heeft zich naar aanleiding daar van tot den minister van economische zaken gewend. In den brief waarmede dit geschiedde wordt gezegd, dat het geen betoog behoeft, dat deze mogelijkheid den middenstand in ernstige mate verontrust, reden waarom het hoofdbe stuur den minister verzocht, hieraan de noo dige aandacht te willen schenken, casu quo maatregelen te beramen om het gevaar, dat in een degelijke grootscheepsche uitbreiding van het groot-filiaalbedrijf schuilt, van den mid denstand af te wenden. Weer een ongeluk op een onbewaaktcn overweg. Alleen materieele schade. Een motortrein, komende uit de richting Gouda heeft Woensdagmiddag een leege vrachtauto op den onbewaakten overweg aan de Zijde te Boskoop aangereden. De chauffeur is met den schrik vrijgekomen. De auto, die uit de richting Hazerswoude kwam. had den trein, die op den overweg altijd een gematigde snelheid heeft, niet opgemerkt en werd van achteren gegrepen en raakte tusschen een hek. dat zich aan den kant be vindt en den trein bekneld. De vrachtauto, waarvan het hekwerk werd afgerukt, en het hek werden zwaar bescha digd. Het uitzicht op de spoorbaan is echter zeer slecht en ondanks vele klachten en enkele ongelukken is men er nog niet toe over kun nen gaan om dezen overweg, die in de be bouwde kom van Boskoop ligt, te doen bewa ken. Kunstveiling bracht ƒ55.000.— op Ook de tweede veilingsavond van schilderijen en antiquiteiten, afgestaan ten bate van het centrale steunfonds voor uitgeweken kinderen is een groot succes geworden. De groote vei lingzaal van het gebouw Frederik Muller en Co. was voor het overgroote gedeelte bezet door kunstliefhebbers en personen, die voor- het goede doel hun interieur met een fraai stuk wilden gaan sieren. Woensdagavond wer den in hoofdzaak de afgestane antiquiteiten geveild. Over 't algemeen werden goede prijzen gemaakt. De vereeniging van handelaren in oude kunst in Nederland kocht een fraai eiken buffet en een zeventiende eeuwsche fauteuil als voorzittersstoel aan. Na de sluiting der veiling werd berekend, dat op de beide veilingdagen een totale op- brengst verkregen is van rond 55.000 gulden. Zooals men weet wordt deze geheele op brengst zonder eenigen aftrek aan het cen traal steunfonds voor uitgeweken kinderen opgemaakt. Het opgeld, 10 pCt., dat wil dus zeggen 5500 wordt afgestaan aan het genootschap „Liefda digheid naar vei-mogen". Liefst 19 afgevaardigden hadden over deze af- deeling wat gezegd, toen eindelijk Minister Romme aan het woord kwam. Hij wees er al lereerst op, dat de werkloosheid, vergeleken bij 1937 (November) weer een daling vertoont, te weten met 31000: thans is het aantal 347000. Verder maakte de Minister gewag van een toe neming der bedrijvigheid, terwijl hij voorts cij fers ter tafel bracht, die konden aantoonen, dat de overheid zorg draagt voor toeneming van de Voor het Bio-Vacantie-oord. Met de komende feestdagen zal in de bio scopen wederom een collecte worden gehouden ten bate van het Bio-vacantieoord „Russen duin" te Bergen aan Zee. Het bestuur herin nert eraan, dat het Bio-vacantieoord een te huis is midden in de duinen bij Bergen aan Zee, waar per jaar ca. 900 kinderen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, om door krachtige voeding, door zon en zeelucht en een opgewekte sfeer wederom gezond en sterk te worden gemaakt. Naar het Bio-vacantieoord worden uitslui tend uitgezonden zwakke kinderen uit de meest behoeftige gezinnen uit ons land, zoowel uit de groote stad als uit het dorp, ongeacht de gezindten, waartoe zij behooren. Echtpaar door kolendamp vergiftiging overleden. Tengevolge van kolendamp-vergiftiging is te IJsselmonde het echtpaar Woudenberg overleden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) VRIENDSCHAP MET UW KLANTEN Zoo moet bet zijn, dat schept die juiste sfeer, waarin het! goed is za ken te doen. Laat blijken dat U Uw klanten als vrienden beschouwt en wensch ze per Nicuwjaarsannonce geluk en voorspoed. Prijs der Nieuwjaarsadvertenties van 13 regels 25 cent, iedere regel meer 10 cent. Extra steun aan werkloozen verzocht. R.-K. Werkliedenverbond adresseert aan de regeering. UTRECHT 21 December. Het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond heeft aan den minister van sociale zaken het onderstaand tele gram gezonden: Bestuur Werkliedenverbond dringt, in ver band met felle koude, er krachtig bij uwe Excellentie op aan, direct maatregelen te ne men, welke tot gevolg hebben, dat aan de werk loozen een extra brandstoftoeslag wordt ver strekt, alsmede extra dekking, welke eveneens dringend noodig is. Namens het bestuur: DE BRUYN, voorzitter SCHUTTE, secretaris. Geen verhooging van den brandstof fenhijslag. Het departement van sociale zaken meldt: In verband met de heerschende koude be reikten den minister van sociale zaken eenige verzoeken om d$n. brandstoffen bijslag voor werkloozen te verhoogen. De minister heeft gemeend, daartoe niet te moeten overgaan, zulks op grond van het feit, dat de brandstoffenbijslag, welke oorspronke lijk 1 per week bedroeg, berekend is op ge middelde koude, waarin uiteraard ook vorst, komt. Daar dit bedrag van 1 reeds sedert het vorige jaar gedurende de periode 27 No vember tot 11 Maart is gebracht op 1.30, een aanzienlijke verhooging derhalve, die in be langrijke mate ook een materieele verruiming, beteekent en ongeacht de koude van een be paalde week steeds uitgekeerd wordt is de minister van meening, dat deze uitsluitend voor brandstof bestemde bijslag in zijn geheel voldoende moet worden geacht om ook aan de moeilijkheden zooals zij zich bij de thans heer schende koude voordoen, het hoofd te bieden. Nauwsluitende kleeding belemmert den bloedsomloop. Trek U van de mode niets aan. Wanneer het, zooals in deze dagen, vinnig koud is, dienen wij ons lichaam extra te be schermen tegen de koude-invloeden. De lichaamsdeelen van den mensch reagee- ren verschillend op de koude. Daarbij dient men onderscheid te maken tusschen het ge voel van koude, en het gevaar, dat door felle koude dreigt. Ons koude-gevoel is een zenuw kwestie; onze huid bezit een uitgesproken „koude-zin". Zij reageert direct op verschil lende wijzen. Zij heeft ook plaatsen, die be vattelijker zijn voor de koude dan andere. Op het bovenlichaam bijvoorbeeld zijn wij zeer bevattelijk voor koude, ook op het voorhoofd en aan den bovenkant der handen. Wanneer deze lichaamsdeelen door koude worden aan getast voelen wij dat vlugger dan wanneer bijv. het gezicht aan koude blootstaat. Dat gevoel past zich zeer snel aan bij veranderde temperatuursverhoudingen. Zelfs de hevigste vorst vinden wij niet meer zocr erg, wanneer wij er na een paar dagen aan gewend zijn. Anders is het met het werkelijke gevaar voor het lichaam, dat door de koude kan op treden. Door de circulatie van ons bloed be houden wij onze innerlijke warmte, en daar waar het bloed rijkelijk circuleert, bijv. in het bovenlichaam, treedt een afkoeling niet zoo snel op als in de andere lichaamsdeelen, zooals in de teenen en de vingers. De voeten moeten daarom goed beschermd worden. Eerste regel: geen te nauw sluitend schoeisel! Deze regel kan men trouwens ook in het algemeen ter harte nemen: bij vorst- geen al te nauwe kleeding!. Dit heeft een dubbele reden. Nauwe klee ding belemmert niet alleen den bloedsom loop, maar verhindert bovendien dat tus schen het lichaam en de kleeding een lucht laag doordringt, die het lichaam het beste isoleert ten opzichte van de buitentempera tuur. Wat van de schoenen werd opgemerkt, geldt ook voor de handschoenen. In plaats van nieuwe, drage men liever, oude gemak- kelijk-zittende handschoenen. De beste be schutting en verwarming voor de handen bieden trouwens wollen wanten. Dikke kleeding is natuurlijk goed, vooral dikke schoenzolen zijn aan te bevelen .tegen het ijskoude plaveisel van onze straten. Wie zich warm wil kleeden, maar slechts spaar zaam voorzien is van winterkleeding, neemt eenvoudig zomergoed en trekt het onder de andere kleeding aan. Onderkleeding van lin nen houdt het lichaam niet warm; maar twee linnen hemden over elkander aangetrokken, zijn warmer dap een wollen hemd, want ook hier ontstaat er weer een luchtlaag tusschen de beide kleedingstukken, die een goeden in vloed heeft op het lichaam. Een paar katoenen kousen of sokken onder een paar wollen gedragen, verwarmen ook bij de grootste koude, uitstekend. Voorwaarde is ook hier weer dat zij niet te nauw zitten en de beenen en voeten te veel afsluiten. Heeft men het lichaam door onderkleeding voldoende beschermd, dan komt het op boven- kleeding minder aan. Deze moet echter bij voorkeur uit een dichtgeweven stof bestaan. Werd tot hiertoe de nadruk gelegd op de voorwaarde dat de kleeding wijd moest zijn, dit heeft geen beteekenis voor de jas. Is die namelijk te wijd, dan dringt de koude lucht door de mouwen of door den kraag naar bin nen en heft de koude-bescherming op. Ondanks de hierboven aanbevolen zorg vuldige kleeding, blijven er nog altijd gevaren bij koude bestaan. Zoo worden de ooren door onze kleeding nooit beschermd. Meisjes en vrouwen zien wij daarom in dezen tijd veel met een shawltje om het hoofd loopen, hetgeen zeer doelmatig is. Heeren is het aan te beve len om oorkleppen te dragen, Wanneer men een pijnlijk, brandend gevoel waarneemt aan de uiterste randen van de oor schelpen, dan wijst dat op gevaar voor be vriezen van de ooren. Bevriezen van het ge zicht kenmerkt zich spoedig door de kleur; die blijft niet blauw-rood, maar vertoont marmer witte plekken. De pijnlijke plaatsen aan de ooren of in het gezicht moeten dan met de vingers stevig warm gewreven worden; eerst dan, wanneer men een duidelijk gevoel van warmte waarneemt, weet men dat de bedreig de plek weer met bloed doorstroomd wordt. Trek u dus bij strenge koude niets aan van mode of smaak, draag wollen kousen of sokken wollen wanten, een hoofddoek of oorkleppen, en u zult zien dat u dan heel wat koude kan vqrdragen. „Noodwetje" kan geen onver deelde instemming oogsten. Vele Kamerleden maken bezwaren. Aan het voorloopig verslag nopens het wets ontwerp tot wijziging van de afdoelingen 6 en 10 der wet van 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, wordt het volgende ontleend: ij Vele leden verklaarden teleurgesteld te zijn in hun verwachting, dat dit wetsontwerp werke lijk zou zijn een „noodontwerp", met geen ver dere of andere strekking dan tijdelijk te voor zien in den onhoudbaren toestand, aan den dag getreden door het bekende arrest van den Hoo- gen Raad van 5 December jl„ dat het R AP. niet verbindend is. Dit wetsontwerp strekt tot het aanbrengen van een ingrijpende materieele ver andering: het wil aan de Kroon een verder strek kende bevoegdheid geven dan zij lot dusver had. Tegen dit voorstel tot het aanbrengen van een materieele wijziging door middel van een nood ontwerp, waaromtrent de openbare meening zich nog niet heeft kunnen uitlaten, dat vooruitloopt op de bij de Kamer aanhangige regelingen van het personen- en het goederenvervoer, dat prin- cipieele beschouwingen zal uitlokken over de coördinatie van het vervoer, welker voorberei ding bij de schriftelijke behandeling van de beide andere wetsontwerpen geschiedt, dat ten slotte in enkele uren na afloop van de ver moeiende begrootingsdebatten zal moeten wor den behandeld, hadden de hier aan het woord zijnde leden overwegend bezwaar. Bij de behan deling van dit wetsontwerp doen zich aanstonds de vragen voor, of men de wilde bussen wil verbieden en, zoo ja, hoever men daarmede moet gaan, dan wel of men deze bussen in be ginsel wil vrijlaten en, zoo ja, hoever deze vrij heid moet reiken. Voor het antwoord op deze zeer elementaire, doch gewichtige vragen is de Kamer niet voorbereid. Verscheidene andere leden deelden dit be zwaar niet. Van andere zijde werd opgemerkt, dat, indien op. 15 Februari a.s. het R.A.P. zijn geldigheid zou verliezen en geen andere regeling daarvoor in de plaats zou zijn getreden, daarmede geen on herstelbaar onheil zou zijn'aangericht, ook niet in de oogen van hen, die het autovervoer aan een vergunning willen binden. Verscheidene leden merkten op, dat de auto busondernemingen haar onmisbaarheid zoo dui delijk hebben bewezen, dat het optreden daar tegen, zooals men dat in 1935 nog noodzakelijk achtte, niet langer verantwoord is. Er is alle reden de wilde bussen van nu af te erkennen. Wil men dat niet, dan dienen de ondernemers van autobusdiensten ten minste gelegenheid te hebben om vóór 15 Fe bruari a.s. of vóór den datum, waarop de wet autovervoer personen in werking treedt, hun ondernemingen geleidelijk te liquideeren. Zeer vele leden kwamen in verzet tegen het voorstel, in afdeeling 10 der bezuinigingswet te schrappen de woorden „telkens na verloop van twee jaren, doch uiterlijk", maar den daarin gestelden datum van 1 Januari 1941 als tijdstip van beëindiging van de regeling on veranderd te handhaven. Wil men, dat dit ontwerp werkelijk een noodontwerp zij. dan moet er een prikkel blijvgn bestaan om regee. ring en volksvertegenwoordiging aan te drij ven tot spoed bij de behandeling van het wets ontwerp autovervoer personen. De fatale ter mijn van 15 Februari 1939 moet verlengd wor den, maar daartoe is een verlenging met zes maanden voldoende. Andere leden hadden geen bezwaar tegen het voorstel van den minister. Een geweigerd ontslag. Omdat het de gemeente 23.000 zou kosten. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft Woensdag in de laatste ver gadering, welke de Amsterdamsche gemeente raad in 1938 hield, de reeds lang verwachte mededeeling gedaan van wat in een breeden kring van ingewijden reeds lang bekend was, n.l. dat hij H.M. de Koningin heeft verzocht, hem tegen het einde April eervol ontslag te willen verleenen als burgemeester van Am sterdam. Een ander bekend Amsterdammer, die de gemeente ongeveer even lang als dr. De Vlugt trouw gediend heeft, gaat reeds 1 Januari a.s. heen. De raad heeft n.l. de voordracht goed gekeurd om op diens verzoek eervol ontslag te verleenen aan den gemeentelijken havenmees ter, den heer W. N. van de Poll, die ruim achttien jaren in deze functie werkzaam was. Daarnaast heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat de gemeenteraad op voor dracht van B. en W. geweigerd heeft, een hoofdambtenaar het door hem wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd gevraagde ontslag te verleenen. Het betreft hier het ver_ zoek van den heer H. Keegstra, directeur van het gemeentegirokantoor, die benoemd is tot secretaris van het Nederlandsch Instituut van Efficiency en die teneinde een benoeming tot directeur van het Nederlandsch instituut van decumentatie en registratie te kunnen aanvaarden, vervroegd ontslag had gevraagd, onder toekenning van een uitkeering, zooals de raad in 1936 had toegekend aan verschil lende hoofdambtenaren, die op 60-jarigen vervroegd pensioen hadden gekregen. B. en W. stelden zich op het standpunt, dat de vervroegde pensionneering van eenige hoofdambtenaren in 1936 tot bezuiniging voor de gemeentefinanciën heeft geleid terwijl in het onderhavige geval de uitkeering van den heer Keegstra de gemeente f 23.000 zou kosten. Derhalve adviseeren zij,, de ontslag aanvrage niet in te willigen, waarmede de raad zich vereenigde.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9