D OUWE*E'G BE RTS 't Geluk van de huiselijke haard Oud Santpoortsche straatnamen. Een Kerstfeest en een afscheid. De heer 7. A. Gouweleeuw verlaat de Comitéschooi. Gistermiddag hebben de leerlingen van de Comitéschooi het Kerstfeest gevierd in de Bethlehemkerk. Deze bijeenkomst werd tevens benut, om afscheid te nemen van den heer j. A. Gouweleeuw, die na gedurende 32 jaar aan de school verbonden te zijn geweest, met pensioen gaat. Het gebouw was overvol, niet alleen door de vele kinderen maar ook doordat tal van ouders, wier kinderen van het onderwijs van den heer Gouweleeuw egnoten hadden en waaronder er wellicht ook waren, die zelf bij hem in de klas hadden gezeten, aanwezig waren. Bij den fraai verlichten kerstboom heersch- te onder de kinderen een feestelijke stem ming, maar het hoofd der school, de heer C. Lijnzaad merkte terecht op, dat er een sluier over hing door de ernstige ziekte van de onderwijzeres mejuffrouw van As. In venband met het afscheid van den heer Gouweleeuw herinnerde de heer Lijnzaad aan de prettige samenwerking met hem Ofschoon hij reeds 32 dienstjaren achter den rug heeft, is de heer Gouweleeuw nog vitaal en krachtig. Zijn hart is nog zoo jeugdig, vandaar zijn goeden omgang met zijn leer lingen, waaraan hij zeker nog lang zal terug denken. Den heer Gouweleeuw werden hierna bloe menmanden en eenige waardevolle geschen ken aangeboden. Op dit afscheid volgde de viering van het Kerstfeest. Er werd den kinderen chocolade melk en versnaperingen aangeboden. Ds. Joh. Bronsgeest vertelde een Zweedsch kerstsprookje, de heer H. v. d. Veen hield de kinderen bezig met een Kerstverhaal. Het zangkoor van de Creutzbergschool on der leiding van den heer J. Zevenhuizen, ver leende eveneens zijn medewerking. Na afloop van het feest was er in de con sistorie gelegenheid, om afscheid te nemen van den heer Gouweleeuw van welke gelegen heid bestuursleden der school en vele onder wijzers gebruik maakten. Bij het afscheid was ook aanwezig mevrouw de weduwe Seversde Bruin, wier echtgenoot gedurende vele jaren hoofd van de Comité- school is geweest. OPDRACHT SCHILDERWERK. Het schilderen van 48 keukens in opdracht van de Bouwvereeniging „Goed Wonen" te Beverwijk is opgedragen aan de firma Lies hout en Burger alhier voor f 672. KERSTFEEST GEREF. MEISJES- VEREENIGING. Donderdagavond heeft in het Verenigings gebouw Willebrord de Geref. Meisjesvereeniging IJmuiden-Oost het Kerstfeest gevierd. De leiding berusttte bij Ds. E. G. van Tey- lingen. Er heerschte een gezellige opgewekte sfeer; de noodige tractaties ontbraken niet en daar tus- schendoor werden Kerstliederen gezongen. Na afloop werd ieder meisje een boekwerk als aan denken geschonken. IJmuiden in de sneeuw. „Kent gij de stad uwer inwoning?" zouden wij bij deze foto geschreven kunnen hebben. Het is alles zoo mooi geworden onder dat hagelwitte sneeuwkleed, dat bekende plekjes nauwelijks te herkennen zijn. En dit is zoo'n bekend plekje en toch zul len velen zich afvragen waar het te vinden is. Hoe vreemd toch, die sparren op den voor grond en wat voor kerk mag dat toch wel zijn? Is het Driehuis, is het Velsen? Maar daar zijn toch geen sparren- of dennenbos- schen. Inderdaad, die vinden we alleen in IJmui den en wel op de terreinen langs het Noord zeekanaal. En over de nog jonge sparren van deze terreinen zien we, van de richting van het kanaal af op de R.K. kerk. Nog ligt er veel sneeuw op het dak, maar een groot ge deelte is als een lawine omlaag gekomen. De toren keent vaag uit den nevel te voor schijn (de foto werd Vrijdagmorgen gemaakt, toen het tamelijk „dik" was, althans aan den zeekant) en doordat de spits er niet meer op kon, is de foto min of meer „getruct" zonder opzet natuurlijk. Honderden plekjes zouden we kunnen vin den, die alle een gevoelige plaat en een paar koude handen waard zijn. In onze parken, in de straten met berijpte boomen, in het pol derland met de in een witte eenzaamheid lig gende boerderijen, in de duinen en aan de havens, overal vindt men thans zooveel schoons, dat men zou wenschen, dat het nog lang zoo mag blijven. Maar dat mogen we niet wenschen, want deze schoonheid bestaat bij de gratie van de vorst, die zooveel ellende veroorzaakt in zoo vele gezinnen. En het witte tapijt, dat over de straten, de pleinen en de trottoirs ligt, is de grootste vijand van hen, wien het niet gegeven is, hun brood in een heerlijk ver warmd vertrek te verdienen. Vergadering der I. A. M. V. In „Flora" heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van de I. A. M. V. waarin als spre kers optraden de heeren N. J. C. Schermerhorn die tot onderwerp had: ..De Hel waarin wij leven" en J. de Haas met het onderwerp: „Vrede op aarde". Als eerste spreker trad op de heer Schermer horn. Spreker zou over de ellende, waarin d" samenleving zich bevindt nog een scherper woord willen gebruiken dan hel. De taal is te arm om hier de juiste uitdrukking aan te geven Spreker zeide, dat als hij de menschen en hunne verhoudingen tegenover elkander nagaat hij somtijds kan walgen vair het leven. In zijn heen en weer trekken heeft spreker twee soorten menschen leeren kennen: de eersten zijn de welvoldanen; dit zijn menschen die zich alleen met zichzelf bemoeien. De tweede groep vor men die, welke mede verantwoordelijkheid ge voelen, die zich verplicht achten om de wereld, indien het kan, wat beter te maken. Deze vra gen: wat moet zijn de vorm van mijn leven9 Aan dezen maatstaf wil spreker eenige gedachten wijden, de maatstaf: „heb uw naaste lief als u zeiven". Wanneer men naar dezen maatstaf de wereld beziet en beoordeelt, dan komt men tot een vernietigend oordeel. Spreker wees hierbij op het wereldgebeuren en wat er in 1939 ge beuren kan, verder op de gruwelijke Jodenpo- groms in Duitschland. Spreker zeide, dat men bij het oordeelen over dit alles, onderscheid moet maken tusschen de Duitsche autoriteiten en het Duitsche volk. De ellende over het Jood- sche volk gebracht is de uiting niet van het volk maar komt van de regeering. Met voorvallen uit Duitschland maakte spreker dit duidelijk. Of schoon spreker al de ellende niet wil plaatsen op rekening van het Duitsche volk, toch wilde hij gaarne van het volk wat meer verzet tegen de gewelddadigheden. Het anti-semitisme is een verschijnsel dat men overal, ook reeds in ons land, kan waarnemen. Tegen het anti-semitisme kan niet genoeg gewaarschuwd worden. Echter is het anti-semitisme een bewijs hoe laag een volk gezonken kan zijn, aldus spreker. Dit is een bespotting van de Christelijke beschaving. Spreker maakte de aanwezigen bekend met eenige gedachten van Gandhi over de Chi'iste- lijke beschaving en noemde het kapitalistische stelsel de oorzaak van den toestand van het menschdom. Door dit stelsel, dat satanisch is, zijn velen in de ellende gestort. Moet dit zoo blijven? vroeg spreker. Kunnen wij, door eendrachtig samen te werken, dit niet veranderen? Het geheele thans heerschende stelsel moet eerst geheel aan kant. Aan het eind van zijn toespraak wekte spreker zijne hoorders op, zich bewust te zijn dat men mensch is en daartoe dient men anderen op te wekken. Hierna was het woord aan den heer J. de Haas. Te spreken over Vrede op aarde klinkt haast als een satire nu men vlak staat voor een wereldoorlog. Aan de jubelkreten die in September bij de conferentie in München werden aangeheven heeft de I. A. M. V. niet meegedaan, omdat ment och weer komt te staan voor een oorlog, aldus spreker. De oorlog is toen, volgens de I. A. M. V., slechts uitgesteld. De moderne oorlig is de consequentie van den tegen woordigen mensch. De mensch bejubelt en verheerlijkt het militairisme, dat het grootste gedeelte van de staatsinkomsten verslindt. Het gevolg is, dat de mensch het slachtoffer wordt van zijn eigen systeem, het systeem waaronder de mensch leeft is een gevolg, zeide spreker, van zijn eigen domheid. Indien dit niet zoo was, dn zou de mensch na de angstdagen van Sep tember, het roer hebben omgegooid. In stede daarvan gaat men door met bewapening. Zoo wel de overheerscher als de overheerschten schreeuwen gelijk om bewapening. De over heerscher wil bewapèning om zich te kunnen handhaven en de arbeiders zijn bereid om mee te strijden. Waarvoor strijden deze dan wel9 vroeg spreker. Dat een bezitter strijdt om zijn bezit te be houden, kan spreker begrijpen, maar waarvoor strijdt de arbeider? Men zegt: voor reëele waarden, maar wat zijn dit voor waarden? Voor de handhaving der de mocratie. Scherp becritiseerde spreker de de mocratie die hij noemde, boerenbedrog. Het „vrede op aarde" wordt een aanfluiting doordat de menschheid zich niet bewust is van het be drog dat de samenleving doortrekt, waardoor men weerspoedig voor een oorlog zal komen te staan. De oorlog zal in de naaste toekomst een feit worden, omdat de moraliteit van den mensch van totaal geen waarde is. Omdat het met de moraliteit van den mensch zeer laag ge steld is, daarom is de roep „vrede op aarde' een leugen. Bij het Kerstfeest zal men niets an ders doen dan zwijmelen met Kerstliederen, terwijl het zwaard gewet wordt. Het ideaal „Vrede op aarde" vindt spreker iets schoons en met het beoefenen der liefde, waardoor de we reld gewonnen zal worden, komt men lijnrecht te staan tegenover het militarisme. Tot slot wekte spreker de aanwezigen op om het „Vrede op aarde" tot een werkelijkheid te maken door zich in te stellen tegen al wat zweemt naar militairisme en oorlog. Een Goliath onder de schelvisschen Een Goliath onder de schelvisschen was die welke onlangs in Aberdeen werd aange voerd door een Schotschen stoombeuger. De schelvisch, die gevangen w£s tusschen Faroe en IJsland woog niet minder dan 23 lbs. of 10.4 K.G., d.i. bijna driemaal zooveel als het gemiddelde gewicht van een „Jumbo". IJmuiden in de sneeuw. was niet volkomen, zonder een Gouwenaar met geurige Oud Hollandsche Pijptabak. Die heerlijke melange uit de gouden eeuw kunt U nu ook nog genieten, als U Schout of Coopvaert neemt van Douwe Egberts. A21753 COOPVAERT 10 ct. k e (Adv. Ingez. Med.) De Velserlaan. van den polder te zijn ontstaan. Tegenwoordig lezen wij op de stafkaart dat 't gedeelte ten .Noorden van de üostlaan „Oostbroek" wordt ge noemd, terwijl het Zuidelijk gelegen deel den naam van „Westbroek" draagt. Door deze naamsvei-andering van Velserbroek in West broek werd de naam „Velserlaan" gewijzigd in „Westlaan". J. S. VISSER. Santpoort. Wanneer stempelen? De stempeluren voor ae week van 26 tot en met 31 December voor de verschillende orga nisaties zijn vastgesteld als volgt: Algemeene Nederl. Metaalbewerkersbond van 99.20. Werkloozenvereeniging van 9.259.55. Algemeene Nederl. Bouwarbeidersbond van 10—1.20. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 10.30—10.45. Ongeorganiseerden van 11.00—12.00. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarb. van 99.30. IJmuider Federatie van 9.35—10.20. Oud-Katholiek Vakverbond van 10.2510.40 R.K. Bonden van 1111.40. Kleine Bonden van 11.4512.00. HINDERWETVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van: de Handelsvennootschap onder firma J. L. H. Smits en Co., te Amsterdam (Chemische fabriek „Velsen", te Velsen), om vergunning tot het uit breiden van haar fabriek door het oprichten an een lakstokerij ter vervanging van de be staande, waarin o.a. een electromotor van 1 P-K. in/op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 2976, plaatselijk bekend Kanaalkade no. 41 te Velsen; de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam (fabriek Velsen), om vergunnnig tot het uit breiden van haar fabriek door uitbreiding van het ketelhuis met bijplaatsing van een ultra- hoogdrukketel en HD voorspanturbine met bij— behoorende electrische apparaten, in/op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 6033 (oud 4981), plaatselijk bekend fa brieksterrein door hen is toegestaan. BOUW VAN HOOGSPANNINGS GEBOUWTJES. Aan het P. E. N. is vergunning verleend tot het bouwen van steenen hoogspanningsgebouw tjes aan den Groeneweg te IJmuiden hoek Tollenslaan en P. C. Hooftlaan te Driehuis. Succes van den voorlichtingscursus voor vrouwen van werkloozen. VELSERLAAN. TOT de interessante puzzles van de Stich ting, „Vrienden van Oud-Santpoort'* be hoort het onderzoek naar de beteekenis van verschillende straatnamen in het algemeen, doch van de oudere en vroegere in het bijzonder. Ik wil slechts noemen: Breedrood- sche laan, Heerenweg, Achterbuurt kerkweg enz. die wij van tijd tot tijd hopen te bespreken. Opmerkelijk is wel, dat wij als gevolg van dit onderzoek ons meermalen afvragen waarom de interessante oude naam in den tegenwoordigen gewijzigd is. Voor ons ligt een kaart waarvan de titel als volgt luidt „Noord Holland's Zuidelijkste ge deelte, behelzende het meerderdeel van Kenne- merland, Waterland, Zeevang, benevens de Schermer, Beemster, Purmer, Wormer, enz. Uitgegeven te Amsterdam bij I. Tirion, in de Kalverstraat, het Negende Huis van den Dam, in Hugo Grotïus, 1750". Overgenomen van deze kaart geven wij hier bij een vergrooting van het gedeelte waarop Santpoort en omgeving voorkomt, naar welk kaartje wij vermoedelijk bij latere besprekin gen nog wel eens zullen verwijzen. Wij lezen hier den naam „Zandpoort" tusschen „Velser laan" en „Slaperdijk". De dorpsstraat naar het zuiden volgende komen wij op een splitsing, waarvan het gestippelde voetpad doorgaat naar 't Zuiden en de breede hoofdweg afbuigt naar het Oosten. De plaats van deze splitsing is het punt waar onze tegenwoordige dorpsstraat aan sluit op den Rijksweg. De kaart van 1750 geeft dus een totaal afwijkende voorstelling van de wegen zooals wij die kennen. Hoe het vroeger was. Honderden en nog eens honderden jaren gele den was het land tusschen de oude plaats Scho ten en Santpoort verdeeld in twee zeer onge lijke gedeelten. Westelijk van dit uitgestippelde voetpad bevond zich een moeras. Meer water, dan land, met kreupelhout begroeid en dat als jachtveld diende voor de adellijke heeren uit de omgeving. In later jaren is dit moerassig land ingepol derd en verkreeg het den naam van Schoter Veenpolder. De grenzen van dezen polder zijn de volgende: Ten Noorden strekt de zooge naamde „Hodhonslaan" langs de zuidzijde van de „Jan Gijzenvaart" tot waterkeering. Dit is dus het Zwarte Pad tusschen Jan Gijzenvaart en Schoten langs de „Jeugdherberg". Langs de Delft looopt een kade van genoemde vaart naar het Zuiden en iets verder oostwaarts tot den buitensingel van Haarlem nabij de Garenkoker- sluis. Ten Zuiden is de grens van den polder dezen buitensingel van de Garenkokersluis tot de Ruysdaelstraat tegenover het Armhuis. Aan de Oostzijde sluit de grens aan de hooge wei den ten Westen van den Rijksweg. Reeds in overoude tijden bestond er een be rijdbare verbindingsweg tusschen Schoten en Santpoort, De Vierde Weg geheeten. Omdat deze rijweg een betrekkelijk grooten „omweg" was werd door de voetgangers algemeen gebruik ge maakt van een belangrijk korter voetpad, dat dwars door de weilanden liep. Hoe oud dat voetpad is valt moeilijk te zeg gen. Wel kan de geoefende wandelaar nu nog op verschillende plaatsen van den Rijksweg zien, dat de slooten links en rechts van den weg één geheel hebben gevormd. De weg is dus in gebruik genomen, nadat de verkaveling der landerijen had plaats gevonden. Eerst ten tijde van de Fransche overheersching is dit voetpad verzreed en verhard geworden. Het diende toen als weg voor militair verkeer. De vroegere hoofdverkeersweg, die onze kaart aangeeft liep langs het pad naast de voormalige boerderij van den heer v. d. Tange, vervolgens langs de twee boerderijen, die sinds jaar en dag midden in het open veld hebben gestaan en vandaar naar den Vergierden Weg. Dit is het hooge land, dat zoo juist bij de be schrijving van den Schoterveenpolder als ooste lijke grens werd aangegeven. Schoter-Vlieland. Het draagt den naam van Schoter Vlieland hetgeen volgens de beschrijving van Dr. Beek man aanduidt, dat dit land zoo hoog gelegen was, dat bemaling overbodig was. Feitelijk zijn het de uiterste lage binnen duinen die men overal langs de kust van Holland aantreft en als ge volg vindt men op tal van plaatsen op de staf kaarten den naam van Vlieland aangegeven. Uit d,en aard der zaak is deze oude verbindingsweg vervallen en tot voetpad gedegradeerd, nadat de militaire weg was gereed gekomen. Bezien wij nu wederom ons kaartje dan zien wij op 't splitsingspunt een zwarte lijn welke „den Delf' vooi'stelt en tegenwoordig „De Delft" is gehee ten. De naam duidt aan, dat het een gegraven vaart is. De Delft kruist zooals wij op het kaartje zien achtei-eenvolgens den Slaperdijk, de Velserlaan en de Oostlaan en mondt bij de Laandersluis in het oude open IJ uit. Op de tegenwoordige staf kaarten draagt deze vaart beginnende bij de Westlaan den naam van den „Langen Tocht". Volgens ons kaartje verdeelt deze toch den polder in „Westbroek aan de Westzijde en Vel- ser Broek aan de Oostzijde. De weg of laan die de Zuidgrens van den Vel- serpolder vormde kreeg toen den naam van „Velsei-laan". Na 1750 schijnt er een wijziging in de namen Cursisten zijn zeer tevreden over het bereikte resultaat. Donderdagavond was het de laatste avond van den voorlichtingscursus voor vrouwen van werk- loozen. Van een der deelneemsters vernamen wij, dat alle vrouwen, die den cursus bezocht hebben, met veel succes de goede voorlichting in ver schillende huishoudelijke zaken hebben ge volgd. Dank zij de aanwijzingen van de leidster mej. v. d. Bijl zijn er vele kleedingstukken, die feitelijk reeds wai-en afgeschreven, weer bruik baar gemaakt. Zij vei-telde ons, dat er veel dank baarheid Is voor de wijze, waarop de leidster, en ook mevrouw Snoek en de andere dames aan den cursus haar medewerking verleenden. Voor alle moeilijkheden was er steeds goede raad verkrijgbaar. Juist daarom werd de cursus met zooveel belangstelling gevolgd, omdat alles wat er gemaakt en geleerd werd een direct nuttig resultaat opleverde en alles het gezin rechtstreeks ten goede kwam. De algemeene wensch is, dat deze cursus niet de laatste is „vooral bij deze strenge koude komt men in vele gezinnen nog heel wat te kort aan kleeding en dekking", aldus onze zegs vrouw. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. WeniisKoopman, d., de Ruy- terstraat 78, IJmuiden; C. M. A. H. Castricum Burger, d„ Schulpweg 39, Velsen N.; L. J. Ma- sclév. d. Plassche, d„ Hobbemastraat 24, IJmuiden; J. J. StokerBeijer, d., Neptunus- straat 5 rd., IJmuiden; T. WesselHaagsma, z,, Rooswijlc 7, Velsen N.; E. J. de VriesKales, z.t Duinvlietstraat 76, IJmuiden; M. v. Veen Koster, z., IJmuiderstraatweg 67, IJmuiden; S. W. v. WalravenWackie Eijsten, z„ J. Koste- lijklaan 1, Velsen; M. C. SminiaDekker, d., Wijk aan Zeeërweg 40, IJmuiden; N. C. v. d. Zee Selderbeek, d., J. v. Heemskerkstraat 21, IJmuiden; G. M. RutteHeeremans, z„ Hof- geest 17, Velsen; M. A. EngelsSchlim, z., Da Costalaan 38, Velsen. Overleden: J. Strijker, 81 jaar, weduwnaar van E. Kwint, Tasmanplein 7, IJmuiden; A. M. Sintenie, 60 jaar, echtgenoote van M. Zwanen burg, Stationsweg 241, IJmuiden; W. E. Huhl, 7 jaar, dochter van J. W. Huhl, Cypressen- straat 10, IJmuiden. Ondertrouwd: J. van Riessen en A. A. Wou ters, Hagelingerweg 173, Santpoort; A. M. van den Brink, Stationsweg 108, Velsen en M. C. Westerman, Pr. Hendrikstraat 110, IJmuiden, toek. adres: Zanderstraat 10, IJmuiden; V. Schuijtvlot, Haarlem, Voltastraat 11 en M. G. Lettenmeijer, Eiland 15, IJmuiden, toek. adres: 's Gravenhage, Monnickendamplein 31; H. H. Groeneveld, Beverwijk, Alkm. weg 85 en F. Duijn, Willebrordsti-aat 67, IJmuiden. toek. adres: Beverwijk, Creutzbex-glaan 133; P. Bos man, Zeeweg 377, Velsen en M. W. Souljé, Tuin derstraat 77, IJmuiden, toek. adres: Drieh.kerk- weg 12, Velsen. Gehuwd: J. D. Rigbers en E. M. Potjer, Zijpe, Schagerbrug 59; C. de Raadt en J. Luppens, de Weerdstraat 1, IJmuiden. Tijdig ingrijpen voorkomt ongeluk. Kolendampvergiftiging op het station te Wadenoyen. Gisternacht heeft zich op het station te Wadenoyen een geval van kolendampvergif tiging voorgedaan, waarbij twee personen be wusteloos geraakten, doch dat tenslotte door het optreden van een stationsbeambte te Tiel nog goed is afgeloopen. De beambte van het station te Tiel bemerkte omstreeks half vier, dat hij geen verbinding kon krijgen met het station Wadenoyen. Door tusschenkomst van de Tielsche politie liet hij de politie te Wadenoyen waarschuwen. Deze stelde daarop onmiddellijk een onder zoek in en het bleek, dat de beambte W. en diens vrouw in hun woning door kolendamp vergiftigd waren. Een geneesheer heeft het echtpaar spoedig tot bewustzijn gebracht. De dienst op dit spoorweg-traject heeft in ver band met deze kolendamp-vergiftiging geen vertraging ondervonden. De oorzaak is nog niet bekend.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5