[De foeeuwkonipgifll VELSEN Kerstvergadering der S. D. A. P. Spreker de heer B. C. Franke. De heer B. C. Franke, van Amsterdam, sprak op den morgen van den Tweeden Kerstdag voor de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. Deze traditioneele Kérstvergadering werd in „Ons Huis" gehouden, dat voor deze gele genheid met rood vlaggedoek, dennegroen en tulpen versierd was. De bijeenkomst, die zeer goed bezocht was en opgeluisterd werd door koorzang van de IJmuider volksstem, werd gepresideerd door den heer N. W. van Niftrick voorzitter der afdeeling. Deze wees op de wel bitter droeve omstandigheden, waaronder Kerstmis 1938 gevierd moet worden. Het is nog steeds geen „Vrede op Aarde", vooral wan neer we zien naar de „incidenten" tusschen Japan en China, in Spanje en de Jodenver volgingen in Duitschland. Nadat de Stem onder leiding van den heer J. Post enkele nummers gezongen had en ge zamenlijk met het publiek met „Morgen rood" een keurig staaltje gemeenschappelijk gezang ten beste gegeven had, nam de heer Franke het woord. De donkere dagen om streeks Kerstmis zijn zulk een juiste afspie geling van de donkerheid waarin wij leven, zegt spr. Doch wie de teekenen der tijden verstaat, zal ook moeten beseffen, dat deze duisternis toch eenmaal zal moeten wijken voor Het Licht. Alleen.dip tijd lijkt nog zoo oneindig ver van ons verwijderd. Spr. liet de gebeurtenissen van Juli 1914 Sept. 1938 in enkele grepen de revue passee- ren. En hoever is het thans op Kerstmis 1938 met het Vrede op Aarde gekomen? Feitelijk is overal het woord „oorlog" practisch gereali seerd. De heer Franke wijst in dit verband op den strijd in Spanje, op de veroveringszucht van Japan, en zijn verstoring van den vrede in het Oosten, de onderwerping van Abessynië door Italië, de annexatie van Oostenrijk en wat zich daarna afspeelde, Tsjecho-Slowakije en de pogroms in Duitschland, die in November j.l. geschied zijn. Spr. behandelt de positie van Italië en diens eischen aan Frankrijk; het blijkt hoe langer hoe meer dat Mussolini zich door Duitsch land naar het derde plan gedrongen gevoelt, En tracht nu de hegemonie in de Middelland- sche Zee te heroveren. De fout van München blijken velen hoe lan ger hoe beter in te zien; Chamberlain en Daladier hebben daar het oorlogsgevaar niet bezworen, doch slechts verschoven en ver groot. Wat mogen we immers nu weer ver wachten? Memel, de Poolsche Corridor, wel licht weer de Elzas en tenslotte de Oekraïne? München, constateert spr., is een onvergeef lijke fout geweest. De onmenschelijkheden die zich bij de vervolgingen der Joden in het Derde Rijk hebben afgespeeld moet men zien, zegt de heer Franke, als een bliksemafleider, omdat Duitschland financieel hoe langer hoe erger aan den grond blijkt te geraken. Immers de schatkist is bijna leeg en de financieele nood is er hoog gestegen; dit blijkt uit de reis van dr. Schacht naar Londen en zijn zonderlinge financieele voorstellen. Reeds zijn thans de Duitsche dienstmeisjes teruggeroepen; 20.000 moeten er ons land ver laten, maarieder moet 50 goeie Holland- sche guldens mee terug nemen. Dat is óók al weer een millioen voor 's Rijks kas! Gelukkig begint Amerika zich met den Europeeschen heksenketel te bemoeien. Dat machtige, land beseft blijkbaar, dat het zich niet langer afzijdig kan en mag houden. En men neemt daar geen blad voor den mond! Het fascisme is in de wereld een minder heid; het tracht door een afpersingspolitiek de democratieën te intimideeren. Spr. schetst dat Duitschland echter, door de vrees en den afkeer, welke het buiten Italië en Japan in de overige landen heeft gewekt, niet bereikt heeft en nooit zal kunnen bereiken, wat het zich ten doel gesteld heeft. Toch is het zaak, dat we er ons van bewust zijn, dat we bereid moeten zijn onze vrijheid met de wapenen in de hand te moeten ver dedigen. De heer Franke behandelt daarna de bin- nenlandsche politiek, waarbij hij de R.K. on derwijspolitiek, het plan-Westhoff (dat frap pante overeenkomst bezit met de theorieën uit het Plan van den Arbeid) de aanpassings politiek van den huidigen regeeringsleider onder den loupe neemt. Dr. Colijn heeft kort geleden onomwonden moeten erkennen, dat deze politiek gefaald heeft. Een lichtpunt is, dat in 1939 wederom verkiezingen gehou den zullen worden en zoodoende de arbeiders hun invloed op den gang van zaken in het land zullen kunnen laten gelden. Met een op wekkend woord, de democratie in dezen te ver dedigen en ze te versterken, opdat het vol gende Feest des Lichts inderdaad een licht punt zal worden, besloot de heer Franke zijn rede, in het slot waarvan hij wees op de be tere wereldconjunctuur; alom zag hij den economischen toestand zich herstellen. Vrij heid, Vrede en Welvaart zij de leus. De vergadering werd besloten met het ge zamenlijke zingen van de Internationale. W. Om het damkampioenschap van Nederland. De Amsterdainsche Hallast Maatschappij.- Ilmuiden alléén vertegenwoordigd door den heer B. Dukel? De inschrijving voor deelneming aan den strijd om het persoonlijke damkampioen schap van Nederland is thans gesloten. IJmuiden zal slechts vertegenwoordigd zijn door onzen damredacteur den heer B. Dukel. daar Ligthart en Suijk niet hebben inge schreven. Het is echter niet onmogelijk dat J. J. H. Mertens alsnog een uitnoodiging ont vangt als kampioen van Noord-Holland. Het tournooi zal gehouden worden in de maanden Januari en Februari. premie voor arbeiders der Hoogovens. Evenals reeds eerder is geschied hebben ook nu weer de arbeiders van de Hoogovens, vaste zoowel als losse, een Kerstpremie ontvangen, waarvan de grootte afhankelijk is van den diensttijd. Voor de meesten bedroeg de toe lage ongeveer 20.—. Ontslagen bij Van Leer's Wals- bedrijven. Naar wij vernemen is bij Van Leer's Wanbe drijven, in verband met een reorganisatie, een groot aantal meest, jonge arbeiders ont slagen. Zal over eenigen tijd wel van IJmuiden verdwijnen. De Amsterdamsche Ballast Mij behoorde vroeger tot de groote bedrijven in onze ge meente. In den goeden tijd waren hier ruim 300 menschen bij deze maatschappij werk zaam. Dat was in den tijd, toen er nog groote hoeveelheden zand naar Am sterdam werden verscheept, voor het ophoogen vam bouwterreinen. In ae jaren, dat de Noordersluis gebouwd is, dus van 1915 tot 1930, heeft de Ballast Mij. enorme hoeveel heden van het uitgegraven zand vervoerd Voordien ging er ook zand van de Zuidzijde naar Amsterdam, uit de duinen achter de Vis- schershaven. De zandtreinen gingen dan langs de spoorbaan voorbij de halte Julianakade en dan in een geul naast de spoorbaan en onder de oude houten brug door naar de stortplaats ter hoogte van het gasbedrijf, waar de wa gens in de zandbakken in het kanaal werden geledigd. Hier was ook de werf met de hel lingen, waar de bakken werden gerepareerd en ook wel nieuwe bakken werden gemaakt. Het was hier steeds een gehamer en een ge klop en hier lagen ook de sleepbooten der maatschappij. Aan de overzijde, ter plaatse waar nu de Noordersluis is, stond de werk plaats, waar de werklocomotieven en andere materialen werden gerepareerd. De lange sleepen zandbakken voeren toen steeds heen en weer en zoo gaf het bedrijf in honderden gezinnen brood. Toen de Noordersluis gereed en het kanaal verbreed was, moest de werf aan de Zuid zijde verdwijnen. De crisis was toen al ingezet, er wend steeds minder gebouwd in Amsterdam en dus veel minder zand verkocht. De Bal last Mij. zocht en vond andere werkobjecten, vooral bij het aanleggen van wegen. Nu werkt zij in heel ons land, maar het aantal arbeiders alhier is steeds verminderd. Er gaat nog geregeld zand naar Amsterdam, welk zand wordt verkregen van de hoogovens, eerst van het uitdiepen van havens, thans van het graven voor de nieuwe werken, de staalfabriek en de walswerken. Maar als dat afgelocpen is, is het uit, tenzij het maken van een nieuwe haven voor de papierfabries of andere noodige werken door de Maatschap pij zouden worden aangenomen. Het was waarschijnlijk al eerder afgeloopen geweest, condat het benoodigde zand nogal prijzig was, zoodat de Ballast Mij. een flinke zanderij in den Spiegelpolder heeft gekocht, waar ook personeel van hier een half jaar gearbeid heeft. Doch thans moet 't zand van de hoog oventerreinen eerst weggehaald worden en daar schijnt nogal haast bij te zijn, omdat hier weer personeel uit den Spiegelpolder te werk is gesteld. Maar als dit werk klaar is, zal de Ballast Mij. wel uit onze gemeente ver dwijnen. Tenzij dan dat zij de loshaven voor de papierfabriek moet maken, waarvoor al haar materiaal vlak bij aanwezig is. Voor onze gemeente gaat daarmede een belangrijke werkgelegenheid verloren, maar de betrok kenen bij de groote vaart zullen wel blij zijn. als zij de moeilijk bestuurbare sleepen zand bakken niet meer in het Noordzeekanaal zien, want die vormden voor de kapiteins en de loodsen aitijd een moeilijk obstakel. Maar met de Ballast My. verdwijnt uit IJmuiden een bedrijf, dat bij' de opkomst en den groe) der plaats een zeer belangrijke rol heeft ge speeld. IVIOOI GEBAAR VAN DE DIRECTIE DER HOOGOVENS. Met de felle koude in de laatste dagen is de directie der Hoogovens er toe overgegaan voor de arbeiders in de buitenbedi'ijven en op de terreinen koffie beschikbaar te stellen. Voor de nachtarbeiders is gratis erwtensoep be schikbaar gesteld. Nog steeds storm om den Noord. Opvarenden van tijdens de Kerstdagen bin nengekomen stoomtrawlers melden, dat het nog steeds slecht weer is om den Noord. Er zijn trawlers, die al acht dagen in zee zijn en het net nog niet over boord hebben gehad. In verband hiermede wordt de volgende week weinig visch verwacht, temeer daar ook de kustvisscherij nagenoeg geheel uitgescha keld is. Te verwachten trawlers. De onderstaande trawlers, de z.g. schelvisch- booten voorzien van een x), bevonden zich Maandagmorgen acht uur nog op zee. Vertrokken Woensdag 7 December: IJM 116 x). Vertrokken Vrijdag 9 December: IJM 39 x), IJM 130 xi, IJM 117 x). Vertrokken Maandag 12 December; IJM 12 (Erin, naar de Barentszee). Vertrokken Dinsdag 13 December: IJM 17 x), IJM 54 x), IJM 195 x), IJM 44 xl, IJM 8 x). Vertrokken Woensdag 14 December: IJM 106, IJM 95 x), IJM 165, IJM 7 x). IJM 183 x). Vertrokken Donderdag 15 December: IJM 9 x), IJM 64, IJM 19 X), IJM 85 x), IJM 87, IJM 58 x). IJM 115 x), RO 53 x), RO 16 X'. Vertrokken Vrijdag 16 December: IJM 161, IJM 179. IJM 71 X). IJM 102. Vertrokken Zaterdag 17 December: IJM 432, IJM 77 xi, IJM 88. Vertrokken Maandag 19 December: geen trawlers naar zee vertrokken. Vertrokken Dinsdag 20 December- IJM 177, IJM 97, IJM 147. IJM 25 x), IJM 26 x), IJM 196 x), IJM 167 x). IJM. 98 x), IJM. 384 x). Vertrokken Woensdag 21 December: IJM 167 xl, IJM 98 x), IJM 384 x). Vertrokken Donderdag 22 December: IJM 82 x), IJM 2 X), KW 103, KW 76. Vertrokken Vrijdag 23 December: IJM 70, IJM 1 x), IJM 37 x), IJM 94 x), IJM. 49 x), IJM 48 x)IJM 73 x), IJM 50, IJM 155, RO 15 xl Vertrokken Zaterdag 24 December: IJM 10 x), IJM 4 x). Er bevonden zich Maandagmorgen acht uur 59 trawlers op zee. P. T. T. en de jaarwisseling. 1 Kerstuildeeling „Leger des Heils'V van uur het Gebruikt Kinderzegels. De Directeur van het post- en telegraaf kantoor te IJmuiden verzoekt ons te melden, dat het hoofdkantoor te IJmuiden en het hulpkantoor te Velsen op Nieuwsjaarsdag voor den post-, telegraaf- en telefoondienst zullen zijn opengesteld als op Zondagen. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost alsmede de agentschappen Kennemerlaan, Zeeweg Driehuis blijven op dien dag gesloten. Op 1 Januari vindt geen bestelling plaats: er bestaat dan echter gelegenheid tot afhalen als op Zondagen. Op Zaterdag 31 Dec. zal, in afwijking andere Zaterdagen, zegelverkoop tot 18 plaats hebben. Nu de Nieuwjaarsdag op Zondag valt is van veel belang dat met de ter post bezorging van Nieuwjaarscorrespondentie vroegtijdig begonnen wordt. In dit opzicht wordt een be roep gedaan op de medewerking van het pu bliek. Ten slotte wordt het gebruiken van kinder zegels met warmte aanbevolen. Nederlandsche visschers uit Duitschland terug. Zij vierden thuis het Kerstfeest. De laatste dagen vóór Kerstmis zijn bijna alle visschers, die dezen zomer naar Duitsch land zijn vertrokken om op Duitsche traw lers te gaan varen, gerepatrieerd om thuis het Kerstfeest te vieren. Eenige van hen, bij wie wij informeerden naar hun positie, vertelden ons, dat den laatsteh tijd de verdiensten niet groot meer zijn. Kon men in den beginne, toen bijna alle trawlers ter haringvisscherij voeren, ge regeld f 21 naar huis zenden, thans gaat dit niet meer De animo o-m weer naar Duitschland te gaan, is dan ook niet zoo heel groot meer, want zij moeten nu zelf het reisgeld betalen en voorts komen ze voor onkosten voor zeemansgoed enz. te staan. De meesten zullen dan ook trachten in. IJmui den aan den slag te komen, wat wel niet zal meevallen. KERSTBAL „GEZELLIG SAMENZIJN". Het Kerstbal, dat de Amusementsclub van H.B.S.'ers „Gezellig Samenzijn" Zaterdagavond in „Het Wapen van Velsen" organiseerde, ken merkte zich door een gezellige sfeer, die niet het minst te danken was aan de twee mooi versierde Kerstboomen en de versiering langs de wanden. De heer A. Verschoor, voorzitter van „Ge zellig Samenzijn" heette de talrijke bezoekers welkom en wenschte hen een prettigen avond toe. Hierna was het woord aan Jack Funny, die er met eenige kwinkslagen spoedig de stem ming in wist te brengen. „The College Swing Club" onder leiding van den bekenden jazzpianist A. Verschoor, die niet toevallig denzelfden" naam droeg als de voor zitter zorgde voor het muzikale gedeelte van den avond, die in alle opzichten uitstekend slaagde. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogen De zwaluwen keerden weer terug, gingen ijverig hun nestjes bouwen. De ramen van de huizen konden weer opengezet worden, ook die van Karei en Gerda. De kinderenzaten nu weer in hun tuintje, in de dakgoot, onder de rozen. Zij speelden als vanouds bun eigen spelletjes, zittend op hun bankjes. Ze voelden zich echt ge lukkig, dat zij hier, hoog in de lucht, mochten zitten. De rozen bloeiden als nooit tevoren. Het meisje had een psalm op school geleerd, waarin ook iets over rozen stond. Telkens als zij dien zong, dacht zy aan 'haar eigen rozen. Karei leerde de regels ook, zij zongen ze samen: „Rozen groeien in het dal Christuskindje komen zal". Dan hielden de kinderen eikaars handjes vast. Zij keken naar de rozen en spraken tegen de zonnestralen. O, het waren heerlijke zomerdagen, het was goed buiten te zyn, bij de rozenstruiken, die altijd maar door bloeiden, alsof zij nimmer zouden ophouden. Eens zaten zy samen in een prentenboek, vol met dieren en vogels, te kijken, toen er iets vreemds gebeurde. De torenklok sloeg juist 5 uur, toen Karei het prentenboek op den grond liet vallen, zijn hand op het hart legde en daarna één van zyn oogen uitwreef. „Er heeft me iets gestoken en er is iets in mijn oog ge vlogen", zei hy tegen Gerda, die verschrikt naar hem zat te kyken, .(Wordt vervolgd). Evenals vorige jaren heeft het Leger des Heils, met de Kerstdagen, getracht wat vreugde te brengen, bij hen. waar niet al te veel vreugde gekend wordt. Zaterdagavond is aan honderd gezinnen een flinke hoeveelheid levensmiddelen uitgedeeld. Alvorens hiertoe werd overgegaan werd een korte bijeenkomst gehouden met degenen, die voor de uitdeeling in aanmerking kwamen. Luitenante Scherpenisse zette in deze bijeen komst de beteekenis van het Kerstfeest uit een. waarna tot de uitreiking werd overgegaan. Terwijl men in de Legerzaal hiermee bezig was, was een aantal korpskadetten er op uit getrokken om bij een dertigtal zieken Kerst liederen te zingen en bloemen te brengen. GESLAAGD. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor coupeuse slaagden onze plaatsgenooten de dames G. van Berkum en A. Punt. Aangekomen. 23 December: Trito s.s. Fowey Pexdcles m.s. West-Indië Borthwick s.s. Leith Holland m.s. Boston Anna W. m.s. Gent Radnorshire m.s. Japan Waterland s.s. Buenos Aires Halle s.s. Macassar Afon Dulais s.s. Avonmouth Flying Welshman m.s. Rotterdam Alfa s.s. Sundsvall Duurswold m.s. Londen 24 December: Munkfors s.s. Skoghall Ton S. m.s. Klaipeda Patria s.s. Rotterdam Twee Gebroeders m.s. id. Oceaan slb. Terschelling Torfrid s.s. Fowey Hebe.s.s. Hamburg Cremon s.s. Gent 25 December: Pres. Francqui m.s. Houston Cottica s.s. West-Indië Midsland s.s. Goole Athelregent m.s. Rotterdam Amazone s.s. id. Ajax s.s. Kopenhagen Rotenfels s.s. Hamburg Java m.s. Kings Lynn Zeemeeuw m.s. Faxe Amstelland s.s. Hamburg St. Philipsland s.s. New Castle Theano s.s. Fowey Hamla s.s. La Goulette Springfontein s.s. Hamburg Vliestroom s.s. Huil Borgholm s.s. Londen Rozenburg s.s. Bilbao IJstroom m.s. Leith 26 December: Orpheus s.s. Aarhuus Vaderland m.s. Boston (L) Teal s.s. Londen Plawsworth s.s. New Castle Ek s.s. Oslo Bordsee s.s. Le Treport Vertrokken. 23 December: Helene m.s. Londen Aurora s.s. Rotterdam Akershus s.s. Oslo Colombia m.s. West-Indië Pygmalion m.s. Rotterdam Biri s.s. id. Poelau Bras m.s. Ned.-Indië 24 December: Embla s.s. Antwerpen Iris s.s. Lissabon Pluto s.s; Kopenhagen Eva s.s. Pont Brulé Ara s.s. Stavanger Havik m.s. Terneuzen Myrmidon m.s. Londen Uddeholm s.s. Boston Sagona m.s. Gibraltar Depa m.s. Aberdeen Rijnstroom m.s. Bristol Tynningö s.s. Rotterdam Jupiter s.s. Bremen Enid Mary s.s. Goole Halle s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith Patria s.s. Gothenburg Gateshead s.s. New Castle Bissen s.s. Brussel Texelstroom s.s! Liverpool 25 December: Olga m.s. Londen Kouibishev s.s. Leningrad Respublica slb. id. Torfrid s.s. Nestvaed Oceaan slb. Terschelling Eschenburg s.s. Rotterdam Lysaker V s.s. id. E. H. Fischer s.s. Melilla Marne m.s. Parijs 26 December: Athelregent m.s. Falmouth Britanica s.s. Hamburg Motorschade. Het met gerst van Faxe naar Antwerpen be stemde Nederlandsche motorschip Zeemeeuw is hier binnengeloopen met lichte motorschade. Deze wordt met eigen krachten hersteld. Ertsinvoer. Het Engelsche stoomschip Hamla kwam van La Goulette en het Nederlandsche stoomschip Rozenburg van Bilbao binnen met een lading erts voor de Hoogovens. De Ijsgang. De zeesleepboot Oceaan is hier van Terschel ling aangekomen om een lichterschip derwaarts te brengen, dat wegens den ijsgang in het IJsel- meer niet binnendoor naar de bestemming kan varen. Kolengebrek. Het van Fowey naar Nestvaed bestemde Zweedsche stoomschip Torfrid is hier binnenge loopen wegens gebrek aan bunkerkolen. Binnen om orders. Van Boston (L.) is hier binnengekomen en in de Binnenhaven vastgemaakt het Nederland sche motorschip Vaderland, die hier binnenliep om orders. Kolenaanvoer. Met een lading kolen is het Nederlandsche stoomschip Sint Philipsland hier van New castle in de Hoogovenhaven aangekomen. IJzerverscheping. Teneinde een lading ijzer bij de Hoogovens in te nemen is het Duitsche stoomschip Nordsee in ballast van Le Treport hier aangekomen. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst zal van 25 tot en met 31 December as. afwezig zijn en gedurende dien tijd geen spreekuur houden WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers or Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2