Mei liewtmis af* de schaats- de deel i 'T IS UIT MET Ifs- eu Skeeuu/fitet Op Glad IJs DE PRET! DINSDAG 27 DECEMBER 1938 in Haarlem en Omstreken Zaterdagmorgen werd onze Redactie ver scheidene keeren opgebeld door dames en hee- ren, die ons vroegen, of het ijs in de Leid- schevaart betrouwbaar en goed genoeg was, om een tocht per schaats in de richting van Leiden te maken. Dat waren Thialf-vereer- ders, die heel veel van schaatsenrijden hou den, maar die spoedig van het baantje-rijden genoeg hebben, ook al is het op de ijsbanen, mede door de muziek, nog zoo gezellig. Helaas moesten wij die tochtenmakers te leurstellen, want door de groote massa sneeuw die gevallen was en die dus ook mogelijke zwakke plekken onzichtbaar maakte, moch ten we natuurlijk niet de verantwoordelijkheid dragen door te adviseeren, den langen tocht te maken. Het eenige dat we konden aanra den, was deel te nemen aan den dorpentocht, die door den IJsbond Hollands Noorderkwar tier was georganiseerd en die dus betrouw baar was. Toen we Zondag een kijkje op de Leidsche- vaart namen bleek het dadelijk, dat ons advies juist was geweest, want op de ijsvlakte van de Zandvoortschebrug in Zuidelijke richting, die geheel met sneeuw bedekt was, waagde zich geen sterveling. Wel was het bijzonder druk en gezellig op het gedeelte van de Leidschevaart tusschen den Kwakel over het Bosch en Vaart-kwartier en de Zandvoortschebrug. Een handig echt paar had tegen den wal aan een tent voor koek en zoopie geplaatst, die door de vrouw bediend werd. De man maakte zich intusschen verdienstelijk door een flinke breede baan van sneeuw te ontdoen. Beider moeite werd wel beloond, want het aantal schaatsenrijders dat daar door elkaar krioelde, werd bijzonder groot. Ook op het ijs in de singels en op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan, van St. Moritz aan de Am- sterdamsche Vaart, van de ijsbaan „De Broek" aan het Penningsveer, van de groote banen te Halfweg, van de IJsclub Nova Zembla en van tie tennisparken werd Zaterdagmiddag en ge durende de Kerstdagen heel druk gereden. Weliswaar constateerden we overal meer leer lingen (van bijna eiken leeftijd), dan bekwa me rijders, maar als de vorst weer terug wil keeren zal men wel spoedig den slag te pakken krijgen. In ieder geval zullen wel velen bij arndere pakjes een paar nieuwe „Noren" of „Friezen" onder den Kerstboom gevonden hebben! De bezoekers van de banen aan de Kle verlaan konden bovendien van een spannend ijshockeytournooi genieten en de rijke kleur- schakeeringen der damescostuums bewonde ren, en op het ijs van den Kloppersingel werd door werkloozen, daartoe door het Plaatse lijk Arbeids Secretariaat in staat gesteld, flink om levensmiddelen gestreden BLOEMENDAAL In duizelingwekkende vaart vlogen met de Kerstdagen de sleetjes van de hellingen bij het Kopje te Bloemen- daal. ving van den Zeeweg deed voor een berg landschap niet in schoonheid onder. Vele auto's namens hun weg over den Zee weg en vele wandelaars trotseerden den moei lijken gang, om naar de zee te gaan. Ook en kele ski-ers zagen wij hier in actie. Jammer dat de wind de rijp van de boomen had ge waaid. Ons bericht had velen naar Bloemen- daal gelokt om dit eenige schouwspel te zien. Op Capréra werd druk schaatsen gereden; mevr. Van der Wyck heeft velen aan zich verplicht door deze baan ter beschikking te stellen. Het ijs is hier uitstekend. Alleen vra gen wij ons af waarom niet eenige baanvegers ook het midden der baan sneeuwvrij maakten. De ruimte zou daar veel bij gewonnen hebben. Recht gezellig was het op de baan in Duin en Daal. Hier hebben honderden gereden op de maat van vroolijke muziek. Bovendien is de baan nu aanmerkelijk uitgebreid, en kan men via de verbindingsvaarten langs hotel Duin en Daal rijden. De grootste drukte con centreerde zich weer bij de rodelbaan bij Hoog Kijkduin. Op beide dagen was het hier druk, maar vooral Maandagmiddag. De snelle sleden schoten naar omlaag tus schen hagen van toeschouwers; het is moei lijk uit te maken, wie de meeste pret hadden, de kijkers of de sleeërs. Wederom was de bocht het groote struikel blok, waar velen strandden. Dan stoven de kijkers, die zich juist op deze interessante punten posteerden, verschrikt uiteen, om een botsing te voorkomen; het gelach was niet van de lucht. Gelukkig liep alles goed af; er is na Vrijdag, naar men ons mededeelde, geen ongeluk van beteekenis meer gebeurd. De politie hield een wakend oogje in het zeil. Bloemendaal heeft volop zijn deel gehad van de winterpret met de Kerstdagen. HEEMSTEDE. Begunstigd door prachtig winterweer is er de beide Kerstdagen te Heemstede volop van de ijssport geprofiteerd. Het was jammer dat er over het algemeen weinig geschikte banen wa ren, zoodat men zich vaak met een kort baantje moest behelpen. Een uitzondering maakten echter de banen van „De Volharding". In het middenvak was er een flinke dubbele baan van pl.m. 140 M. lang. Daaromheen lagen drie banen elk pl.m. 500 M. lang, elke baan door een dikken wal van sneeuw gescheiden. Beide dagen heerschte er een pret tige drukte. De zeldzame gelegenheid om met de beide Kerstdagen van sneeuw en ijs te genieten is door honderden aangegrepen en ze hebben in de mooie omgeving van Bloemendaal ten volle genoten. Om met de wandelaars te beginnen, we heb ben er zelden in den winter zooveel gezien. Ontelbare auto's voerden nieuwsgierigen aan, tot uit Zuid-Hollland toe, om langs den duin rand mede-te genieten van de winterpret. De eerste Kerstdag gaf door de zon en den bijzonder drogen dampkring iets bijzonders te zien tegen zonsondergang. Toen zag het be sneeuwde landschap rose en paars; de omge ZANDVOOR7 Ook voor Zandvoort was de eerste Kerstdag een heerlijke ijs-Zondag, zooals we sinds on heuglijke tijden niet hebben meegemaakt. Er was geen wind, veel zon en een temperatuur van slechts even onder het vriespunt. Gelegenheid om te rijden was er meer dan voldoende. Daar was eerst de Rinko-baan ten tweede het oefen terrein van de Zeemeeuwen, dat tijdelijk in een ijsbaan was veranderd, en vervolgens de vij ver in Plan Noord. Het ijs van de Rinko-baan was uitstekend, doch 't was hier, omdat de men- schen op dezen mooien dag niet in de eerste plaats beschutting zochten, niet erg druk. Bij het onderspuiten van het Zeemeeuwen-terrein, trad de sneeuw eenigszins als spelbreker op. Het werd half sneeuwijs en al was de baan heel goed berijdbaar, hard was het ijs niet. Dit bleek vooral 's middags, toen deze baan vrij druk be reden werd. Het drukst werd de vijver in Plan Noord be reden. De belasting was op sommige punten zoo gi'oot, dat er langs den kant soms water op het ijs kwam. Het ijs, dat zeer hard is, hield zich, on danks het drukke verkeer, uitstekend. Niet alleen den geheelen dag, ook 's avonds werd er op de verschillende banen gereden. Het sleetje-rij den beperkte zich in hoofdzaak tot den Strandweg. Vooral Zondagmiddag was het hier zeer druk. Onafgebroken volgden de sleetjes elkaar op. Met zeer groote snelheid scho ten ze naar beneden en meestal kwamen ze on der aan het strand pas tot stilstand. Ook voor de toeschouwers schijnt dit sleetje rijden groote aantrekkelijkheid te bezitten. Den geheelen middag stonden zij in dubbele haag langs den Strandweg. Een nieuwe tak van sport voor Zandvoort is het ski-loopen in de duinen. Hoewel het terrein hiervoor wel geschikt is, blijft de beoefening van deze sport tot enkelingen beperkt. Zaterdag zagen we zelfs een tweetal, dat zich op ski's ach ter een auto liet voorttrekken. Al liet op tweeden Kerstdag het zonnetje zich niet zien, toch werd er op de banen niet min der van het ijs genoten. WEDSTRIJDEN VOOR WERK LOOZEN. GEBROEDERS KONDUUR LEGGEN BESLAG OP DE EERSTE PLAATSEN. Het ijs van den Kloppersingel mag dan over het algemeen nog al slecht zijn talrij ke scheuren en sneeuwbuiten maken het rij den er minder gemakkelijk de leden van het P. A. S. hebben voor de onderlinge wed strijden, die Zaterdagmiddag werden gehou den, onder het beschermende sneeuwdek een baan te voorschijn te gebracht, die klein maar schitterend genoemd mocht worden. Met man en macht is er Zaterddag aan ge werkt, maar bij het in orde brengen van de baan kwam nog zooveel kijken, dat niet pre cies op den vastgestelden tijd twee uur be gonnen kon worden. De deelnemers, vier en twintig in getal, had den zich inmiddels strijdvaardig gemaakt; zij wachtten vol spanning het groote oogenblik af, waarop deze wedstrijden om levensmidde len, welwillend beschikbaar gesteld door Haarlemsche winkeliers zouden beginnen. Honderden belangstellenden hadden zich langs de twee korte banen verzameld, toen de eerste deelnemers op het startsein van den heer A. Konduur vertrokken. De baan was he laas te kort om werkelijk spannenden en zui veren strijd mogelijk te maken. In de meeste gevallen werden de matches a deux en de her kansingen beslist door een al of niet goeden start. Ook zagen enkelen zich een goede plaats ontgaan door niet schaatsenrijdend maar schaatsloopend over het ijs te gaan. Een enkele maal kwamen twee rijders naast elkaar, die weinig in kracht en snelheid vel schilden. Dan ontwikkelde zich over den kor ten afstand (50 M.) een spannende strijd, waarbij soms moeilijk te beslissen was, wie als eerste door de finish was gegaan. Twee renners, die zich reeds bij de eerste krachtmetingen bijzonder onderscheidden, wa ren de gebr. A. en G. J. Konduur. Zij waren het dan ook, die als eerste en tweede prijs winnaars uit den strijd kwamen, gevolgd door H. van Gelder; die derde werd. Dank zij de goede leiding van de wedstrij den waren reeds te kwart over drie de tien best geklasseerden bekend, nl.: 1. A. Konduur, 2. G. J. Konduur, 3. H. van Gelder, 4. J. Valk, 5- J. de Graaf, 6. W. Vrolijk, 7. K. Boesker, 8. A. Twiest, 9. W. der Kinderen, 10. A. de Haas. Na afloop werden de wedstrijdbanen door de overige schaatsliefhebbers in beslag genomen terwijl de hardrijders naar het P.A.S.-gebouw aan de Bakenessergracht trok ken, waar de prijzen (25 prijzen aan levens middelen) door den heer P. Kaper werden uitgereikt. Het P.A.S. kan op een sportief in alle op zichten geslaagd ijsfeest terugzien. door Criticus. Pa zei: „Als het Maandag net zulk vriesweer is als nou. Ga 'k per schaats een tochtje maken met de kind'ren en mijn vrouw: 'k was in jaren niet op d' ijzers, ik stond jaren aan den kant, Maar nou ga ik 't er eens van nemen naar öud-vaderlandschen trant. We gaan eerst van hier naar Halfweg en vandaar dwars door de Meer, Want in tempo slaan we Heiden, Langendijk en Van der Scheer Als we dan in Leiden komen, leggen we eens even aan, 't Heeft geen zin om na zoo'n tochtje daad'lijk weer terug te gaan. Ma neemt een glas boerenjongens, Karei koopt een fleschje pils, Miep, mijn dochter, een glas melk, ik een „slokkie", elk wat wils! Na een bord „gemeubileerde" erwtensoep met kluif en worst, Gaan we dan weer op de schaatsen, anders krijgen we weer dorst. Van de sleutelstad naar Haarlem rij je in een uur of twee En we zitten bij de kachel, voor het tijd is voor de thee." Zoo had Pa 't zich voorgenomen (hij was rijk aan fantasie) Maar de werk'lijkheid was anders (practijk is geen theorie). Ma had grondige bezwaren (een inferioriteits complex) Op haar leeftijd deed zij liever maar niet mee aan zoo iets geks. Half Noord-Holland af te schaatsen (in haar stem klonk achterdocht), 't Leek een tikje concurrentie voor den Frieschen Stedentocht. Miep had last van winterteenen, kon geen hooge schoenen aan, Anders kon ze, als ze thuis kwam, 's avonds niet meer dansen gaan. Karei dacht aan zijn verloofde; gaf hij haar nul op 't request, Dan verliepen de twee kaartjes voor die prachtfilm met Mae West. Maar Pa als het hoofd des huizes, jarenlang in strijd gehard, Liet niet af en tweeden Kerstdag kwam het viertal aan den start. Ma had in een oud karbiesje brood en appelen gedaan: Miep had (voor haar winterteenen) Karel's dikste sokken aan En een vuurroode pull-over dezelfde kleur als Pa zijn neus Droeg zij om de slanke heupen; 't stond haar inderdaad flatteus. Ach, na dertienhonderd meter kwam er reeds een ongeluk: Door een onverklaarbaar toeval ging 't karbiezen-hengsel stuk. Net als speelsche jonge katjes vlogen de appels uit de mand En nog voor men goed gestart was, zat men zonder proviand. Pa (op kop) scheen niets te merken, was reeds bij den horizon, Waarop zich tusschen d' anderen, 't volgende gesprek ontspon: Men moet nooit het noodlot tarten, laat ons maar naar huis toe gaan, Dan kan Pa misschien verbeet'ren 't wereldrecord lange baan. Maar hem mocht dat toch niet lukken; oorzaak: kramp in rechterkuit, En zoo gaat dit schaatsverhaaltje feitelijk als een nachtkaars uit. Mevrouw De BoerBlaauboer, uit Heemstede, ontvangt van den heer D. Kat, voorzitter van de IJsclub „De Volharding" .de zilveren Jhr. J. P. W. van Doorn-schaats, welke zij Zater dag op de ijsbaan van deze club won bij het schoonrijden voor dames. Ook won zij den eersten prijs bij het schoonrijden voor paren met den heer E. Lautenbach, uit Rotterdam (staan de tusschen Mevr. De Boer en den voorzitter). Even onverwacht als de winter gekomen is (en wat was hij streng!), kwam Maandagavond de dooi! Die werd aangekondigd door een milde sneeuwbui, waarmee de laatste kou uit de lucht verdween. Het kwik in de thermometers ging langzaam maar zeker naar de hoogte. En in den loop van den nacht heeft de dooi zich voltrokken. De bloemen verdwenen van de ruiten, de bevroren waterleidingen gingen weer loopen; de sneeuw druppelde gestaag van de dakgooten en maakte in de vroege morgenuren de trottoirs in de buitenwijken nog even spiegel glad, maar bij het klimmen van den dag veran derde de sneeuwlaag in de straten, die er toch al niet helder meer uitzag, in 'n vieze brei, waardoor de wandelaars en ook de fietsers zich slechts met de grootste moeite een doortocht konden banen. Ja, het dooit! 't Klinkt als muziek in de ooren van de ouden van dagen, die hun neus niet bui ten de deur durfden te steken en die meer dan een week in hun woning gevangen hebben geze ten; tot vreugde ook van de koukleumen, die de vorige week in hun huizen, waar geen centrale verwarming is, zich niet in de koude badkamers durfden te scheren! Het dooit! Tot groot verdriet van allen, die zoo heerlijk van het schaatsenrijden hebben geno ten en die misschien reeds droomden van het maken van een verren tocht. Voor hen is er ech ter een troost, namelijk dat de winter nog pas zes dagen oud is! Er kan nog heel wat ijs komen! Maar hoe het zij, de schaatsen moeten voor- loopig weer in het vet worden gezet, want alle ijsbanen zijn heden gesloten, zelfs in de tennis parken. Dus tot een volgenden keer! Spelmoment van den spannenden ijshockey-wedstrijd HaarlemDen Haag, op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5