FRANSCHE NOTA TE ROME OVERHANDIGD. Kerstboodschappen Offensief van Franco houdt aan. Ernstig treinongeluk in Roemenië. Twee standpunten op het congres der Fransche socialisten. Ruwe schrale huid PUROL1 RADIO DINSDAG 27 DECEMBER 1938 Fransche regeering verdedigt haar beleid tegenover de Italiaansche beschuldigingen. De Fransche nota, met betrekking tot de opzegging der Fransch-Ita- liaanscheovereenkomsten van 1935 door Italië, is te Rome overhandigd. De Fransche regeering stelt in dit docu ment het volgende vast: Sedert de sluiting der overeenkomsten door Mussolini en Laval had Italië tot den laatsten tijd toe nimmer haar geldigheid be twist, Thans werpt zij het feit op, dat nim mer een uitwisseling van ratificatie-oorkonden is geschied, dat Frankrijk zou hebben nage laten te onderhandelen over een conventie, welke op grond van het verdrag van 1935 de handels- en vestigingsverdragen van 1896 ten aanzien van Tunis moest vervangen en, daarenboven, dat Frankrijk den geest dezer verdragen zou hebben geschonden door de toepassing van sancties tegen Italië, welke door. den volkenbond waren afgekondigd. In dien er dan geen ratificatie-oorkonden zijn gewisseld, aldus de nota, ligt hiervoor niet de schuld bij Frankrijk, dat de overeenkomsten heeft geratificeerd bij een stemming in het parlement. Overigens hadden zij een begin van uitvoering door het feit, dat Italië 250.000 aandeel en van den spoorweg Dj iboeti—Addis Abeba werden aangeboden, welke Italië heeft geaccepteerd. Ten aanzien van de conventie inzake Tunis is de vertraging niet slechts door Frankrijk veroorzaakt. Wat de houding van Frankrijk tegenover Italië gedurende het ïtaliaansch- Abessynische conflict betreft, deze was nooit in strijd met den letter, noch met den geest der overeenkomsten van Mussolini en Laval Frankrijk heeft de sancties slechts toegepast op grond van een Volkenbondsbesluit, dat genomen was te verdediging van een zijner le den tegen een aanvallenden staat. Frankrijk heeft echter steeds er naar ge streefd zijn verplichtingen jegens den Vol kenbond te vereenigen met zijn vriendschap voor Italië. De fascistische regeering heeft zelf op dat oogenblik erkend, dat Frankrijk een rol van gematigdheid speelde. In werkelijk heid wist Italië zeer wel, dat Frankrijk han delde in het kader van een collectieve politiek, waaraan het zich niet kon onttrekken en geenszins uit een welbewust gevoel van vijand schap jegens Italië. Italiaansche 'verontwaardiging over Daladier's reis. De reis, welke Daladier zich voor stelt naar Corsica en Tunis te onder nemen, wordt door Virginio Gayda in de Voce d'Italia voorgesteld als een provocatie en een oorlogsdreiging te genover Italië. •De Italiaansche journalist schrijft verder tën aanzien van het antwoord, dat de bverèen- komsten van 1935 worden opgezegd: Frankrijk wil zijn dreigende en strijdlustige onverzettelijkheid tegenover Italië nog erger niaken. '„Italië is, zooals reeds gezegd, tot alles be-, reid. Het aanvaardt het offensief op welk front dan ook en met om het even welke mid delen". Volgens Gayda beteekent de terug keer tot den status quo „den terugkeer tot den staat van vijandigheid welke Frankrijk en Italië gedurende de periode van 1919 tot 1934 verdeeld heeft gehouden. Het beteekent dat Italië opnieuw in zijn recht staat Frank rijk territoriale compensaties te vragen." Fransche pers antwoordt. In de Jour-écho de Paris schrijft Piétri: De veis van Daladier naa.r Corsica en Tunis vormt voor de journalisten van het schier eiland een nieuw stokpaardje. Een uitdaging, schrijft de meest officieuze hunner, die woedend wordt bij de gedachten, dat admiraal Darlan, generaal Georges en generaal Vuillemin het hoofd der regeering zullen vergezellen. Hierop kunnen wij antwoorden, dat Frankrijk een sou- vereine staat is en dat de Fransche minister president vrij is om te gaan waar hij wil en met wien hij wil. Doch de Italiaansche polomist kan op z'n eigen terrein worden verslagen. Immers, hoe zouden wij op onze beurt niet de reizen kunnen noemen, die Mussolini een maand gele den naar Libye en een week geleden naar Sar dinië gemaakt heeft, en waarvan zooveel ophef is gemaakt.? Volgens de Ordre kan de houding van de fas cistische pers slechts twee doelen hebben: of het is een intimidatiecampagne om aanzienlijke Treinroovers maken 75000 dollar buit. Twee postbeambten gedood. Twee beambten der posterijen zijn te Manilla door kogels gedood, aangetroffen in het postrij- tuig van een snelstrein. Een zending goud ter waarde van 75.000 dollar, afkomstig van een mijnonderneming, wordt vermist. Dit is de eerste treinroof op de Philippijnen. De autori teiten staan voor een raadsel. In den wagon werden zes ledige patronen aangetroffen. De safe was gesloten, doch de sleutels worden ver mist. De politie heeft het slot geforceerd. DE JODEN IN DANTZIG. Noch aan de Palestijnsche noch aan de Britsche regeering' is, naar in officieele krin gen te Londen vernomen wordt, iets bekend van een voorstel, dat in de pers is versche nen, om 4000 Joden uit Dantzig in Palestina toe te laten. De bewering, dat Groot Brittannië heeft ingestemd met hun toelating, hetzij als toevoeging op de vastgestelde contingenten of anderszins, is ongegrond. Dr. Bernelot Moens overleden. CASABLANCA, 24 December (A.N.P.) De Nederlander dr. Bernelot Moens, hoog leeraar in de anthropologic en schrijver van verschillende belangrijke werken, is op een studiereis in Marokko in het ziekenhuis te Colombani, waar hij sedert enkele dagen werd gehandeld, overleden. voordeden te verkrijgen, of het is een wanhopige poging een zoodanigen toestand te scheppen, dat Duitschland zijn Oekraïnsche plannen laat rus ten en tenslotte op zijn beurt de fascistische eischen in de Middellandsche Zee komt steunen. In het eerste geval is het verloren moeite. Het blad concludeert: Het Fransche volk laat zich niet intimideeren. In het tweede geval schijnen de Italiaansche kansen evenmin groot. Gyuon meldt uit Rome aan Le Jour nal, dat volgens inlichtingen, welke waard zijn onder de aandacht te bren gen, Italië zou beoogen zoo spoedig mogelijk de Tunisische kwestie toe te spitsen, vervolgens Engeland schijnbaar concessie te doen en van die zijde ten behoeve van den status quo in de Mid- delandsche Zee vergaande compensaties te eischen in Fransch Somaliland. „Het doel is dus Djiboeti. Op dat punt zou Italië tenslotte zijn territoriale eischen formu leeren. Zeer zeker zal het daarvoor niet het Fransche protectoraat in Noord Afrika ver geten. Er zijn teekenen, dat men nu reeds be grijpt, dat liet er een nieuw statuut voor de Italianen zal eischen. Frankrijk moet met „neen" antwoorden. uit twee werelddeelen. Roosevelt zal voor den vrede blijven werken. President Roosevelt heeft Zaterdag zijn jaar- lijksche Kerstboodschap tot het Amerikaansche volk gericht. Hij zegt o.m. voor de geheele we reld de belofte te hernieuwen, die hij reeds vaak gegeven heeft. „Ik zal doen, wat in mijn vermogen ligt om den dag te verhaasten, die voor speld is door Jesajah, den dag, dat de menschen hun zwaarden zullen hersme den tot ploegscharen, dat geen volle het zwaard meer zal opheffen tegen een ander volk en dat zij den oorlog niet meer zullen leeren". Aan het slot van zijn boodschap zeide Roose velt: „Wij wenschen vrede en zullen werken voor den vrede. Wij begeeren noch grondgebie den, noch bezittingen van eenige andere natie of volk". Rudolf Hess „Hitier en Mussolini bouwen een gelukkiger wereld." Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Adolf Hitler als leider N.S.D.A.P., zeide in zijn ge bruikelijke Kerstrede tot de Duitschers in de geheele wereld o.a.: „Juist bij dezen Kerstmis, hebben wij bijzondere aanleiding onzen Heere God dankbaar te zijn en wel omdat hij den weg vanAdolf Hitler zoo zichtbaar gezegend heeft in de daden, die de Führer met de Duitsche natie in het laatste jaar kon volbrengen". Spreker herinnerde aan de aanhechting van Oostenrijk, aan die van het Sudetenland en aan de oprichting van den verdedigingsgordel in het Westen. Voorts wijdde spreker woorden aan de Duitschers, die buiten het rijk levend „zich pas kort geleden hebben uitgesproken voor hun volkswezen en daarmede een zoowel sym bolische als ook practische beslissing hebben genomen, nl. de Memel Duitschers". Voortgaande deelde spreker mede, dat een eerekruis in brons, zilver en goud is ingesteld voor kinderrijke moe ders. Aan het slot herdacht spreker de Duitsch- Italiaansche vriendschap, Adolf Hitler en Benito Mussolini, zoo zeide hij, zijn voor komende ge neraties voorbestemd om bouwmeesters te zijn van een gelukkiger wereldgebouw. Hadzja: „Kerstmis brengt nieuwe broederschap tus- scben Tsjechen en Slo- waken." De president der Tsjecho Slowaaksche repu bliek, Hadza Hacha, heeft eveneens per radio een Kerstboodschap uitgesproken. Hij vei-klaarde o.a.: „Na de crisis, die ons evenals onze Slo waaksche en Karpatho-Russische broeders ge schikt heeft, hebben wij ons hervonden en kun nen wij tezamen leven en werken. Het afgeloo- pen jaar heeft het Slowaaksche volk smartelijke beproevingen gebracht en het tevens het succes, dat het wenschte, gebracht. Het is een groote weldaad voor onzen staat, wanneer onze Slo waaksche broeders zich gelukkig kunnen voelen in den Tsjecho-Slowaakschen staat. Het ver heugt mij, dat de leidende factoren van Slowa kije het voornemen koesteren objectief en rechtvaardig de problemen tot een oplossing te brengen, die voor het Tsjechische volk zoo be langrijk zijn, in dat westelijke deel van den staat, o.a. de kwestie der in Slowakije wonende Tsjechen. Wij willen hopen en ik ben er van overtuigd, dat Kerstmis dit jaar het begin zal beteekenen van een nieuwe broederschap tus- schen de twee volken. Met vreugde heb ik dan ook de uitnoodiging aanvaard een deel van mijn Kerstvacantie in de bergen van Slowakije te ko men doorbrengen. Onze sub-Karpathische broeders hebben ook groote offers gebracht voor de zaak des vredes. Gemeenschappelijke offers hebben ons veel na der tot elkander gebracht en de banden aange haald, die ons vereenigen. Ik wensch hun, evenals den geheelen staat, toe, dat zij door hun autonomie bewijzen volledig te arbeiden voor hun welzijn en het welzijn van de republiek". Slowaken verlangen herziening der nieuwe grens. De Slowaaksche patriottische organisaties hebben, naar Reuter verneemt, een campagne aangekondigd, welke ten doel heeft een herzie ning van de onlangs vastgestelde grens met Hongarije te verkrijgen. Nationalisten zouden aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt. De Provincie Tarragona binnengedrongen. Gedurende de Kerstdagen is het offensief van de troepen van generaal Franco aan het Catalaansche front onverminderd doorgegaan. Volgens berichten uit Burgos aan United Press kunnen de Nationalisten aan de Segre na het vierdaagsche offensief een terreinwinst van pl.m. 29 Kilometer boeken. In het laatste communiqué van het hoofd kwartier van Franco wordt gezegd, dat zijn troepen de dorpen Cogull, Villa Nova, Meya en tal van gehuchten hebben bezet. De vijand heeft duizenden lijken op het slagveld ach tergelaten. Bij tegenaanvallen der regee- ringstroepen zijn 200 tot 300 man overgeloo- pen. De rechtsche troepen hebben 1591 ge vangenen gemaakt, terwijl hun een groote oorlogsbuit in handen is gevallen. Negen vliegtuigen werden volgens deze mededeeling omlaag geschoten. Het eerstvolgende doel is thans Grana della Albages en Castel Danses, van waaruit de Nationalistische troepen den weg Lerida Tarragona onmiddellijk zouden bedreigen. Het offensief wordt naar Reuter meldt on dernomen door zes legerkorpsen en een korps van legionarissen, dat voor een derde deel be staat uit Italiaansche infanterie. Franco be schikt over tenminste 500 vliegtuigen. Volgens Radio Malaga hebben de troepen van Fi'anco ook de stad Borjas Blancas bezet. Zij zijn voorts binnengedrongen in de provin cie Tarragona, waar huxx tegenstanders in de Sierra Llena een machtig stelsel van verster kingen hebben aangelegd. Republikeinen houden volgens Barcelona stand. In het officieele legerbericht van het mi nisterie van Defensie te Barcelona wordt ge zegd, dat de republikeinsche troepen in de zone van Tremp zich schitterend verwe ren en den vijand zware verliezen toebrengen. Aanvallen in de sectoren van de Segre en Co gull zijn afgeslagen. Tijdens een luchtge vecht zijn vijf vliegtuigen der opstandelingen neergeschoten. Bombardementen. Vliegtuigen van Franco hebben Reus ge bombardeerd, met het gevolg dat negen menschen in deze stad den dood hebben ge vonden. Veder hebben vier rechtsche drie-motori sche vliegtuigen Almedijar (Andaloezië, bij Estremadura) gebombardeerd. Hier werden dertien personen gedood en 22 gewond en veertien huizen werden verwoest. Ook Madrid en Pozoblanco zijn het object van luchtaanvallen geweest. 9 Het bombardement van Pozoblanco eischte acht dooden en 25 gewonden en te Madrid vielen twee dooden en twaalf gewonden. Tal- rijke granaten kwamen in de wijken van Chamberi en Vallecas terecht. Bittere woorden van den Paus. Vredesbemoeiïngen van Wang Tsjing Wei. Teleurstelling over de aanvallen op de Katholieke actie. In zijn toespraak tot het college van kar dinalen heeft de Paus Zaterdag een krachti- gen aanval gedaan op het nationaal-socialis- me en constateerde hij, dat het concordaat van Lateranen, dat in 1929 met Italië is ge sloten, geschonden is. Doelende op het bezoek van Adolf Hitler aan Rome in het begin van dit jaar zeide Z.H. de Paus: „Wanneer ik denk aan de apotheose van een kruis, dat vijandig aan het kruis van Chris tus, is opgericht in deze stad Rome en ik denk aan de beleedigingen, het concordaat aange daan, als mede aan andere zaken, welke ik heb besproken, dan acht ik het niet overbodig te denken, dat men tenslotte wel eenigen eerbied mag hebben voor mijn grijze haren. In plaats daai-van wenscht men alles met voeten te treden". Na ei* aan te hébben herinnerd, dat het de vooravond is van. den tienden verjaardag van het concordaat van Lateranen, zeide de Paus: „Wij moeten zeggen, dat met het oog op de apostolische ernst en waarheid, dat deze tiende verjaardag ons niet die zuiverde vreugde brengt, welke wij zouden wenschen. In tegen deel brengt hij ons ernstige zorg en bittere teleurstelling. Bittere teleurstelling, omdat de katholieke actie het voorwerp is van werke lijke en talrijke aanvallen en overtredingen, we willen niet zeggen in het algemeen, doch wel op vele punten en op vele plaatsen de katholieke actie, welke zooals men weet onze oogappel is. Gelet op den ijver in de lagere rangen, is het duidelijk dat vaxi hooger geplaatsten toe stemming en aanmoediging moet worden ge geven. Deze aanvallen komen voor in het ge heele schiereiland. Gisteren werd hiervan melding gemaakt uit Venetië, Turijn en Ber gamo, thans uit Milaan". Eerder in zijn rede had de paus nog den Koning van Italië en „diens onvergetelijke minister" (de Duce) gedankt voor het aan gaan van het concordaat in 1929. Tenslotte herinnerde de Paius eraan, dat hij reeds eerder zijn leven heeft aangeboden voor den vrede en welvaart der volken: thans biedt hij het opnieuw aan God aan, opdat de binnenlandsche vrede moge blijven bestaan, alsook de vrede der zielen en het geweten. Ook biedt hij zijn leven aan voor de welvaart van Italië, dat hem onder alle volken bijzon der dierbaar is. Meer dan 80 dooden geborgen. Passagierstrein tegen goederentrein gebotst. In den Kerstnacht is een trein, die van Galatz op weg was naar Chisinau, nabij het station Vaicaitzei in Zuid- Bessarabië in botsing gekomen met een van den tegenovergestelden kant komenden trein. Uit de puinhoopen heeft men mere dan 80 dooden geborgen, alsmede 325 gewonden, waarvan er velen in zorgwekkenden toestand verkeeren. Het reddingswerk werd ernstig bemoeilijkt doordat tegevclge van het slechte weer het verkeer groote vertraging ondervond en de telefoonleidingen waren verbroken. Niettemin heeft men uit Galatz twee treinen met dokters en verplegend personeel kunnen zenden. United Press meldt, dat de botsing plaats had tusschen een passagiers- en een goede rentrein. In de eerste bevcaiden zich voorna melijk vacantiegangers als schoolkinderen studenten, soldaten en ambtenarenTot zoo ver kan worden nagegaan, bevonden zich in den verongelukten trein geen buitenlanders. De spoorwegwagons waren ouderwetsche houten wagens en de hevige botsing had ten gevolge dat zij vrijwel versplinterden. De meeste gewonden zijn te Bolgrad in het hos pitaal ondergebracht. In den loop van den nacht hebben de mi nisters van verkeer den volksgezondheid zich naar de plaats van de ramp begeven. Over de oorzaak van de ramp wordt uit Boekarest gemeld, dat de stationschef te Galatz den machinist den schriftelijke op dracht had gegeven, niet zooals gewoonlijk op het enkelsporige traject te Frecatai op den trein uit tegenovergestelde richting te wach ten, doch eerst op het volgende station, Etulea. omdat de andere trein vertraging had. Deze tweede trein wachtte echter niet te Etulea. De stationschefs van Galatz en Frecatai zijn in hechtenis genomen. Een tweede botsing. Op Kerstavond heeft zich in de nabijheid van Clyj in Transsylvanië een tweede botsing voorgedaan, waarbij vier personen gedood en drie gewond werden. Ex-Chineesche premier bevindt zich thans te Hanoi. In welingelichte kringen te Sjanghai wordt verklaard, dat de bekende Chi- neesche staatsman Wang Tsjing Wei, de vice-president vaxi den Kwomxn- tang en oud-premier verleden week onverwachts uit Tsjoengking via Indo china is vertrokken om zich in ver binding te stellen met de Japanners. De naam van Wang werd onlangs in ver band gebracht met een groep Chineesche leiders, die vrede menschen. Er is echter nog geen officieele bevesti ging van de geruchten dat het bezoek de in leiding vormt voor mogelijke vredesonder handelingen. Wang heeft onlangs verklaard, dat China te allen tijde bereid is vrede te sluiten, doch slechts op vorwaarden, welke de onafhanke- leikheid van China niet in gevaar brengen Van officieele Chineesche zijde wox-dt mede gedeeld. dat Wang Tsjing Wei zich op het oogenblik in Fransch Hanoi bevindt, waar hij een medische kuur tegen suikerziekte en gal ondergaat. Wang was eerst voornemens binnen een week terug te keeren, doch zijn gezond heidstoestand laat dit niet toe. Blums meening over de buitenlandsche politiek wordt door de meerderheid gedeeld. Het congres der Fransche Socialisten vergaderde gedurende de beide Kerst dagen te Parijs. Een Havas-bericht meldt, dat de pogingen in den boezem der commissie voor de resoluties om de standpunten (Blum en Faure) ten aan zien van de buitenlandsche politiek na der tot elkaar te brengen, definitief mislukt zijn. In de motie van Paul Faure wordt o.a. ge zegd: „De partij moet trachten voortdurend te zoeken naar de voorwaarden, waaronder de de mocratische landen vreedzaam naast de totali- taix'e landen kunnen leven. De internationale politiek van Frankrijk moet xxitsluitend geleid worden door de belangen van den vrede. Deze zal pas dan werkelijk verzekerd zijn, wanneer de bewapeningswedloop wordt opgegeven. De socialistische partij zou met vreugde een Fransch-Duitsch bondgenootschap als inleiding tot een algemeener bondgenootschap, begroe ten". Blum zegt in zijn motie o.a.: „De partij is beslist eenstemmig in haar ver oordeeling van den oorlog. Zij moet vaststellen, dat er oorlogsgevaar bestaat waarvan de ac- coorden van München den druk slechts hebben vermeerderd, hoewel het uitbreken van een oor log is uitgesteld. De partij moet erkennen, dat tegen de huidige oorlogsgevaren de eigenlijke socialistische stx-ijd- methoden thans niet meer kunnen worden toe gepast. Zij verklaart derhalve dat zij geheel en zonder voorbehoud zal deelnemen aan de ver dediging van het land tegen alle ondernemin gen, die de onschendbaax-heid van zijn grondge bied en de algeheele politieke souvereïniteit en onafhankelijkheid zouden bedreigen. Zij is ge reid in elk opzicht mede te wex-ken aan de uit- gebfeide taak, die de veiligheid van Frankrijk oplegt. Deze taak bestaat in de eerste plaats in het tot den hoogsten graad van technische doel treffendheid opvoeren van het internationale verdedigingsapparaat". Tenslotte kan Frankrijk bij den tegenwoor- digen stand van zaken er niet meer op rekenen, dat het stelsel van collectieve veiligheid op het spel wordt gezet. De veiligheid houdt dus het bestaan in van overeenkomsten tot wederzijd- schen bijstand, doch die welke men besloten zou zijn niet na te komen, moeten ronduit wor den opgezegd. Die ovex'blijven en in het bijzon der de Fx-ansch-Engelsche en Fransch-Sovjet Russische moeten loyaal worden ten uitvoer ge legd. De partij verzet zich geenszins tegen directe besprekingen met totalitaire dictaturen, doch slechts op de voorwaarde, dat zij gevoerd zullen worden tot opheldering en regeling van alle Europeesche vraagstukken. Zij doet met al haar kracht een beroep een uitgebreide internatio nale conferentie te doen bijeenkomen, welke zelf de ondeelbaarheid van den vrede symboli seert, waar alle naties vrijelijk alle oplossingen onder oogen zouden zien, welke zouden kunnen leiden tot een politieke overeenkomst en econo mische samenwerking der volken". Tenslotte wordt in de motie gevraagd het eer ste deel dezer conferentie algemeene ontwape ning te doen zijn. Bij de stemming behaalde Blum 4322 stemmen, Paul Faure 2837. Er waren 1014 onthoudingen, terwijl er 181 stem gerechtigden afwezig waren. Een motie tegen de wetsdecreten en de regeering van Daladier verkreeg 7616 stemmen. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60 ct.Bij Apolh.en Drogisten MIJN HARDT (Adv. ingez. Medj PROGRAMMA WOENSDAG 28 DECExMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415,5 M. Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Pianovoordracht en gramofoon muziek. 12.00 Ber. 12,15 Gramofoonmuziek. 12.30 „Quintolia" en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.25—2.55 Christ. Lectuur. 3.00 Fluitvoordracht met pianobegeleiding en gi-amofoonmuziek. 3.45 Gx-amofoonmuziek. 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor jon gens en meisjes. 5.45 Orgelspel. (C.a. 6.30 Be richten). 6.30 Voor tuinliefhébbers. 7.00 Be richten. 7.15 Literaire causerie. 8.00 Berich ten A.N.P.)herhaling SOSberichten. 8.15 Christ. Kinderkoor. „Zanglust" met pianobe- begeleiding en gramofoonmuziek. 9.00 Kamer orkest. „Ars nova et antiqua", solisten en gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Cau serie „Lichaamsbouw en karakter". 11.00 Ver volg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Ca. 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keu ken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbei ders in de Continubedrijven. 11.40 Causerie voor de werkloozen. 12.00 Fantasia. (Ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 I.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.13 Zang en piano. 6.28—6.30 Berichten. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Causerie „Crisisbe- leid in enkele kleine democratische staten". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert met orgelbegeleiding. 7.30 Causerie „Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 Gramofoonmuziek. 9.15 VARA-orkest en soliste. 10.00 Berichten ANP 10.05 „The Ram blers". 10.30 Orgelspel. 11.00 „Met wie(n) zal ik niet trouwen?" lezing. 11.20 Esmeralda. 11.55 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11,25 Het Harp-Trio. 11.50 Pianovoordracht. 12.20 BBC-Northern-orkest en soliste. 1.20 Cau serie over hobbies. 1.35 Martini's Band en Eric Jeffcote's kwartet. 2.00 Declamatie. 2.20 Gra mofoonmuziek. 2.40 Leonardi's Weensch orkest en soliste. 3.20 Variété (gr. pl.) 3.50 Het Heather sextet. 4.20 Vesper. 5.05 Gramofoon muziek. 5.40 Jay Wilbur's Band. 6.20 Berich ten. 6.40 Radiotooneel. 7.00 Orgelspel. 7.35 Crooners wedstrijd. 8.05 Actueele uitzending. 8.35 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.45 Radio tooneel. 10.35 BBC-harmonie-orkest. 11.20 Bert Firman's Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek, (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.55, 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Cantrelle-orkest. 12.30 Zang. 1.10 Ibos-orkest. 2.35 Pianovoordracht. 2.50 en. 3.10 Gramo foonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Cellovoordracht. 5.05 Zang. 5.25 Locatelli-orkest. 6.05 Gramo foonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 6.50 en 7.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Cellovoordracht 8.50 Voordracht. 9.20 Variété-programma. 10.50 en 11.05—11.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 550 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest en solist. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.30 Populair con cert. 2.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroep orkest en -koor en solisten. 5.50 Cello en piano. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Leo Eysoldt- met zijn orkest, en solisten. 9.35 Her- dersmuziek. 10.20—11.20 Omroepdansorkest. en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1,50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Pasquier-Trio. 6.50 en 7.20 Gramofoonmu ziek.. 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solist. 10.30 Folkloristisch programma. 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1,502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.05 Omroepsalonorkest. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 „Le roi du Cirque", operette. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. DEI TS< HI.ANDSFNDER 1571 M. 7.30 „Gianni Schicchi", opera (opn.), 8.30 Pianoduo, viool en trautonium. 9.20 Berichten. 9.50 Orgelspel. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest. Programma n: Hilversum IX

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9