Het Kerstnummer van „De Reddingboot". Rijk geïllustreerd verhaal van moedig reddingswerk. Het bestuur van de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij heeft wel bijzonder veel werk gemaakt van het Kerstnummer „De Reddingboot". Het bevat niet minder dan 30 fraaie -foto's, waaronder een 13-tal van de ramp van de SCH 102, die een duidelijk beeld geven van het moe dige reddingswerk van de „Zeemanshoop", voorts eenige rapporten van tijdens den jongsten Octoberstorm verrichte reddingen, rapporten die in sobere woorden „stuk voor stuk indrukwek kende getuigenissen zijn van de kracht van ons zeemansvolk". Den 12en November 1838 strandde op het Bornrif het Russische fregat Gloria. Den vol genden dag redden acht Amelanders (waarbij een grijsaard van 76 jaar) acht schipbreukelin gen. Deze redding inspireerde J. H. Heymans Gzn., notaris te Holwerd en secretaris van de Grieterij Ameland in het jaar van deze stranding tot een „berijmd ooggetuigeverslag", een gedicht van zeven coupletten. Honderd jaar later.... het rapport over den tocht op 4 October 1938 van de Amelander mo torstrandreddingboot: „Op den 4en October 's middags 3.15 uur kreeg de plaatselijke reddingscommissie te Hollum de telefonische mededeeling, dat bij de Zwarte Haan op het Friesche wad een tjalk in nood ver keerde en hulp dringend noodig was. Onmiddel lijk werden de bemanning der reddingboot en de voerlieden met hun paarden bijeen geroepen en na 15 minuten verliet de „Adriaan de Bruine" het boothuis. Het was' vliégend weer; storm uit het W.Z.W. met zware buien. De zee stond hoog tegen den dijk en er was geen sprake van, dat de wagen achteruit te water kon worden gereden. De paarden merkten en begrepen waar het om ging en trokken soms met de koppen alleen boven de golven de boot beneden de glooiing van den dijk. Toen begon de strijd. Er stond 'n kor te, doch zeer hooge en wilde zee; de boot sloeg tot 3 maal toe geheel vol en kwam in het eerste uur niet meer dan 1000 m. vooruit. Toen het donker was geworden, werden flambouwen ge zien; de schipper van de reddingboot, Botte Ney, schoot daarop 2 witte lichtkogels af. Eindelijk kwam men bij de in nood verkeerende tjalk, de „Hoop op Behoud", doch de schipper schreeuwde dat zij liever eerst de menschen van een andere tjalk moesten redden, die zinkende was. Even verderop lag de „Johanna", waar de zee reeds overheen rolde. De beide opvarenden, schipper Kleinman en zijn zuster, sprongen onmiddellijk over zonder iets te kunnen meenemen. Daarna voer de „Adriaan de Bruine" naar de „Hoop op Behoud", welker opvarenden ook in gevaar verkeerden, aangezien de beide ankers niet meer hielden en het schip steeds dwars viel, terwijl de zee er overheen sloeg. De 4 opvaren den van de „Hoop op Behoud",.schipper Akker man met zijn vrouw, dochter en een knecht, sprongen direct over toen de reddingboot langs-- zij kwam. Daarna werd de terugtocht naar Ameland aan vaard, waar de boot omstreeks half tien aan kwam. De bemanning was doornat, doodop, doch zéér voldaan. De schipbreukelingen kregen in Hotel de Zwaan te Hollum droge kleeren en de redders namen een extra borrel op den goeden afloop." De Commissie eindigt haar verslag met de op merking: „deze redding zal ons allen bij blijven". Als men het nimmer heeft meegemaakt, kan men zich moeilijk voorstellen hoe zulk een schouwspel van het te water gaan van de red dingboot in vliegend stormweer ontroert. Het nummer bevat nog meer van dergelijke rapporten, waaruit telkens weer blijkt, dat op varenden der reddingbooten niet voor niets den eerenaam van „helden der zee" hebben gekregen. „De Insulinde sloeg over bakboord plat op zij. De beide matrozen, die achter den be- schermkap stonden, zagen geen kans zich vast te houden en spoelden naar lij. Zij konden zich bijtijds vastgrijpen. Allen en alles verdween on der water. Klaas Steegstra en de stuurman Klaas Toxopeus, die zich in de radiohut bevonden, werden eveneens naar lij gesmakt en kwamen met hun hoofden in onzachte aanraking met den scheepshuid. Van de Insulinde, die naar schat ting minstens 70 graden slagzij maakte, was wei nig meer boven water." 'plat op den scheepswand lagen. De vanglijnen werden gekapt en verbluffend snel was de „Adriaan de Bruine" met zijn kostbare lading los van den trawler, weer werd de sleepzaktros stijfgehouden en de motor op volle kracht voor uit gezet. Een minuut later had de reddingboot het vaste strand bereikt. De schipbreukelingen werden direct naar Nes gebracht, waar zij Hotel de Boer onderdak kregen. Behalve verschillende Amelanders, waren ook een 10-tal op Ameland geinterneerde Spanjaar den getuige van deze spannende nachtelijke red ding. Concert Chr. Gein. Koor „Excelsior". De redding van de bemanning van de Sperwer IJM. 133. Tenslotte laten wij hieronder nog volgen het rapport van de bemanning van de Sperwer IJM. 133. 8 October kwam station Hollum weer in ac tie: Even na middernacht hoorde men te Nes het voortdurende fluiten van een gestrand schip. Het weer was stormachtig: Westenwind en de weers verwachting was zeer ongunstig. Ook de kust wacht te Hollum namnoodseinen waar: felle vlammen in den donkeren nacht. De seinen wa ren gegeven door den IJmuider stoomtrawler „Sperwer" IJM. 133, die dwars van Nes de bui- tenbanlc had geraakt en daarbij zoodanige scha de opliep, dat het schip stuurloos werd. Daarna bleef de „Sperwer" slingerend en stootend op de tweede bank hangen. De schipper zette de stoom fluit vast en stak zijn beddegoed in brand, waar bij hij brandwonden opliep. Onmiddellijk nadat de noodseinen waren gezien en gehoord, pleegde de plaatselijke reddingcommissie overleg over de te nemen maatregelen. Er stonden twee mo gelijkheden open: met de roeireddingboot van Nes naar het gestrande schip te gaan, dan wel met de motorstrandreddingboot van Hollum. De keus was niet moeilijk. Voor een roeireddingboot zou het in het donker immers een heele toer zijn geweest om de „Sperwer" te bex-eilcen en onmid dellijk werden de voerlieden en bemanning van, de „Adriaan de Bruine" bij elkaar getrommeld. De bootwagen werd door 5 span paarden naar het Noorderstrand getrokken en bij het wrak van de „Tartar" in zee gereden. Het lanceeren van de ruim 5 ton zware „Adriaan de Bruine" verliep zeer vlot en even later zag men de boot tegen de branding opklimmen. Snel was zij uit het oog verdwenen. Voor wind en stroom, koerste de schipper even buiten de grondzeeën, die op de vierde bank braken, om de Oost. Dit was voor een open motorstrandreddingboot in den don keren nacht een manoeuvre, die niet zonder ri sico was: het was zaak er scherp op te letten, of de zwarte watermuren, die geregeld aan B.B. oprezen, witte kammen vertoonden. De redding boot mocht immers in geen geval dwarszees door een plotselingen breker worden getroffen. Er stond harde vloed en na 20 minuten was de „Adriaan de Bruine" reeds bij de „Sperwer". De werklichten aan dek brandden weliswaar doch tengevolge van de slagzij over B.B. kon men deze lichten in de reddingboot niet zien. Nu werd de sleepzak over boord geworpen en koerste Botte Ney recht op de „Sperwer" aan. De uit 9 koppen bestaande bemanning stond gereed om over te springen. Zonder ongelukken slaagde de moeilijke manoeuvre; de „Sperwer" lag soms geheel over B.B., zoodat de schipbreukelingen enkele oogen- blikken met de handen aan de railing geklemd, Het koor zong o.a. de Altrhapsodie van Brahms. Het is enkele jaren een traditie geweest van bovengenoemd koor om op een der Kerstdagen een kerkconcert te geven. Deze werden altijd goed bezocht en waarom Excelsior met deze goede gewoonte sinds 1935 heeft gebroken weet ik niet. Wel, dat het voor deze vereeni- ging hoog tijd werd weer eens voor het forum te verschijnen, want in die 3 jaar heeft Excel sior zich slechts op concoursen laten hooren. En zich aan eigen concerten niet meer ge waagd tot dezen avond van den Tweeden Kerstdag, toen echter maar weinigen voor dit concert in de Geref. Kerk West tezamen geko men waren. Directeur Jan Beider had een aantal met zorg gekozen nummers bijeengebracht: vijf koralen uit Joh. Seb. Bach's Weihnachts- oratorium, de altrhapsodie van Brahms, een Kerstliedje van Bach, Nico Hoogerwerf's Zor- gennacht, e.a. Medewerkenden waren Guus Max, een alt zangeres van onbetwiste reputatie, mevr. NeumanLeeflang (piano), Adr. van Leeuwen (orgel) en het Mannenkoor „Onder Ons". Nadat de heer G. Lustig, voorzitter, op de gebruikelijke wijze geopend had zong Excel sior Bortniansky's Eere zij God. 't Was zeer muzikaal met veel uitdrukkingsvermogen; prachtig genuanceerd en met de voordracht Beider eigen. Echter niet geheel zuiver (so pranen stemden niet met andere registers). De orgelbegeleiding evenals bij de koralen 5 en 9 van Bach verzorgde de heer van Leeuwen voortreffelijk; dit was inderdaad accompag- neeren. Trouwens van zijn geacheveerd spel op dit instrument hebben we reeds voordien .mo gen genieten. Het was heel jammer, dat de dames bij het koraal „Wie soil ioh dich empfangen" fout in toneerden ondanks den orgelsecondant, zoo dat Beider opnieuw moest laten beginnen. De spanning was zoodoende verdwenen en in weerwil van de fraaie mannenstemmen, die ook hier gloedvol zongen, was dit niet het sterkste nummer. Veel beter klonk het „Ach, mein herzliebes Jesulein", waarin Excelsior een pakkend volume wist te ontwikkelen en het koraal kleur .meegaf door een verzorgd dynamisch zingen. De klank van het koor is een (ik zou bijna zeggen) Belder-klank, die het bij het groote publiek zeker wel. doet'. Er werd door de heeren benevens de alten keurig gezongen in b.v. koraal 12, dat echter door het opdrijven der sopraantjes van ^on zuiverheden niet vrij was. Zij hebben trouwens in een forte steeds neiging de anderen te overheersehen. Veel beter zijn de alten, die met het man nenkoor inderdaad koorzang leveren. De tenoren en bassen beseffen eveneens, dat zij in koor zingen; hun timbre was zeer beschaafd en prachtig afgestemd. Ik denk b.v. aan Bach's Kerstlied, dat Beider meesterlijk leidde. Zorgennacht was een kranige prestatie, be houdens het reeds opgesomde euvel van do- mineerende sopranen. Met genoegen luisterde ik naar den warmen diepen klank der bassen en het harmonieuze zingen der alten en teno- ren. De altrhapsodie, ontleend aan Goethe's „Harzreisen im Winter", heeft Beider reeds met succes een jaar geleden laten uitvoeren. Het mannenkoor uit Heemstede benevens dat van Excelsior ondersteunde op klankvolle en inge togen wijze de altsolo. De combinatie was voor treffelijk en alleszins afgewogen. En de zan gers kweten zich op gelukkige wijze van hun geenszins gemakkelijke taak. Guus Max zong met groote trefzekerheid de veeleischende solo-partij; zij deed dit tempe ramentvol en met gebruikmaking van de vele mogelijkheden die haar donker geluid biedt. Met veel accuratesse verzorgde mevr. Neu man de begeleiding aan den vleugel. Van Guus Max hoorde ik als solo nog Aria nr. 4 uit bovengenoemd oratorium, die zij zeer gecultiveerd zong, en waarmede zij bewees welk een mooie stem zij heeft. Alleen bleek het niet ontvankelijk in de jammer genoeg slecht bezette kerk; het bleef koel. Een grootere be langstelling -zou zeker de kwaliteiten van deze uitvoering verbeterd hebben. W. .Cs;L m- If MPffi 'iÉ Hl In de hoogste klassen van een aantal scholen in Engeland krijgen de leerlingen onderricht in luchtafweer, waarvoor speciale cadettencorpsen zijn gevormd. Uitbreiding van de Cemy. Een vreemde gast aan de Dreef te Haarlem Op een bank aan het begin van de Dref, zat Dinsdagmorgen een zonderling prsonage, die er geen bezwaar tegen maakte dat onze foto graaf hem even „nam" Hij trok zelfs de aan dacht van een paar honden, die blijkbaar de zaak niet al te best vertrouwden en niet wisten of zij hier met een mensch te maken hadden of met eeen pop. Om onze lezers uit den droom te helpen: het was een pop. die eenige jongens met groot boetseertalent uit het ge willig sneeuwmateriaal hadden gefatsoeneerd! Men bouwt een tweeden cementmolen. Half November is bij de Cemij een begin ge maakt met den bouw van een tweeden cement molen, meldt „Samen". Tegenover het toene mendecementverbruik en ook in verband met de spitsen, die zich tijdens het seizoen in de vraag naar cement vóox-doen, was de productie van één molen niet meer voldoende, zoodat een tweede molen noodig werd. Door een tweeden molen krijgt men tevens een reserve, zoodat meer gelegenheid zal ont staan om reparaties en groote hex-stellingen te verrichten zonder dat daarvan de jaarproductie direct een nadeeligen invloed zal ondervinden. De tweede molen wordt even groot als de eer ste nl. met een capaciteit van 100.000 a 110.000 ton per jaar. Hiervoor zal t.z.t. de Noordelijke wand van de huidige maalderij verplaatst wor den, zoodat dit gebouw tweemaal zoo groot zal worden. De bouw is thans reeds zoover gevorderd, dat het betonnen fundament voor den molen gereed is, terwijl een aanvang gemaakt wordt met de uitgraving voor het fundament van den motor. In begin April zal de molen bedrijfsklaar zijn. Ledenvergadering van „Het Nut". Het departement van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen belegt Donderdag 29 Decem ber een ledenvergadering in Hotel „Augusta", waarin o.a. de jaarverslagen van den secreta ris exi den penningmeester zullen worden uit gebracht. Voorts zullen eenige verkiezingen plaats vinden. Haarlemsche Orkestvereeniging. Hedenavond geeft de Haarlemsche Orkest vereeniging lh" de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert, dat geleid wordt door haar tweeden dirigent Marinus Adam en waar als solist optreedt Ankie van Wickevoort Crommelin (opraan). Het programma vermeldt: Leonardo Leo's Sixifonia zum Oratorium „Sant' Elena al Cal- vario", Kantate no. 209 van Joh. S. Bach, Ricreazoni van Renzo Bossi. L. v. Beethoven's aria „Primo.Amofe", het Requiem voor 3 vio- löncelli van David Popper en het Voorspel van de Meesterzangers van Richard Wagner. Groote partij visch afgekeurd. Van de Walrus IJM 24, die gisteren na een Noordzeereis van bijna drie weken aan den af slag was, is een partij van 60 kisten gestx-ipte makreel afgekeurd. Hetzelfde lot onderging een partij leng en koolvisch. AANGEKOMEN. 26 December: Orion s.s. Midd. Zee Cleopatra m.s. Middlesbro Hebe s.s. Caen Arete s.s. Swansea Ousel s.s. Livex-pool 27 December: Rhein s.s. Hamburg Oise m.s. Pax-ijs Hugin s.s. Söderhamn Osx-ic s.s. Koivxsto Hennie s.s. Swansea Bennekom s.s. Hambui-g VERTROKKEN. 26 December: Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen Merope s.s. Rotterdam Vechtstroom s.s. Huil 27 December: Langssee s.s. Herrenwijk Kotkas s.s. Antwei'pen Midsland s.s. Rotterdam Reis voortgezet. Het van Londen naar Hamburg bestemde Britsche stoomschip Britanica, dat hier vast maakte wegens den harden Noord-Oosterstorm. heeft gisteren de reis naar de bestemming voort- gezet. Ook het wegens kolengebrek hier binnenge- loopen Zweedsche stoomschip Torfrid is, na ge bunkerd te hebben, naar Nestvaed verder ge gaan. Nieuwe Russische sleepboot. De bij de Scheepswerf Verschure Co. te Amstex-dam voor de Russische regeering ge bouwde sleepboot en ijsbreker Res Publica is door de opdrachtgeefster overgenomen en eersten Kerstdag naar Leningrad in zee gegaan Hout voor Velsen. Het Zweedsche stoomschip Osric is van Koi- visto bij de papierfabriek te Velsen aangeko men met een lading hout. Aanvoer cellulose. Met het Zweedsche stoomschip Hugin werd van Söderhamn bij de papierfabriek een lading cellulose aangevoerd. Na deze gelost te hebben zal het stoomschip naar Amsterdam verder gaan om de lading stukgoederen te lossen. Ertsaanvoer. Van Caen kwam hier binnen het Fransche stoomschip Hebe, dat een lading erts voor het Hoogovenbedrijf aanvoerde. De lading wordt ingenomen. Het na stranding te Stockholm binnenge brachte Finsche stoomschip Ferrum moest een gedeelte der lading hout lossen alvorens in het droogdok te kunnen worden opgenomen. Thans heeft het schip het dok verlaten en wordt de lading weer ingenomen zoodat het schip over ëen paar dagen de reis naar Zaandam kan voortzetten. Het jubileum van de Kust Artillerie Een vlaggenparade, een marscH, wed strijden en een bioscoopvoorstelling. Op 9 Januari 1939 zal het 125 jaar geleden zijn dat 4 bataljons te voet bij besluit v. d. sou- vex-einen vox'st van 9 Januari 1814 No. I werden opgericht. Uit die bataljons is het tegenwoordig x*egi- ment kustartillei'ie voortgekomen. Die dag zal door het regiment feestelijk worden herdacht. Het feest zal worden geopend met een vlag genparade op het fort, gevolgd door een toe spraak van den compagnies commandant. In den loop van den morgen zal een marsch door de gemeente Velsen worden gemaakt waar bij langs het gemeentehuis zal worden gemar- cheex-d. De dag zal verder woxxlen gevuld met het houden van wedstx-ij den en tot besluit zal een bioscoopvoorstelling wox-den gegeven in Tha lia, waarbij de directeur van Thalia belangrijke medewexking zal verleenen en een toepasselijk programma zal vertoonen. KERSTFEEST GEREF. ZONDAGSSCHOOL IJMUID EN-OOST. De Gereformeerde Zondagsschool „De blijde Boodschap" heeft op den tweeden Kerstdag in de zaal Willebrord met de kinderen het Kerst feest gevierd. De voorzitter de heer J. van Don gen opende het feest. Hij liet zingen Ps. 98 2, ging voor in gebed en heette de aanwezigen welkom. De kinderen zongen vers 2 van hun Kerstlied, waarna de heer J. Riedijk de Kerstgeschiedenis vertelde. De kinderen zongen vervolgens „Stille Nacht, Heilige Nacht", waax-na de heer M. van Veelen vertelde van „Grootvaders Kerstboom". Eenige dames zongen hierna eenige liederen. De heer B. Schipper sprak een slotwoord. De kinderen-werden ruimschoots getracteerd en bovendien kregen ze nog wat mee naar huis. Lode van Gent voor „Het Nut". Het departement IJmuiden van de Maat schappij tot Nut vaxi 't Algemeen geeft Vrijdag a.s. een nutsavond in het Gebouw voor Chr. Belangen. Als spreker treedt op de heer Lode van Gent met het onderwerp „Vlaamsche Humor". OPGEVANGEN HONDEN. Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over eenige opgevangen honden. Weinig animo voor de „verre'' visch. Verschillende (actoren waren hiervan de oorzaak. De Alkmaar, die gisteren en heden haar vangst van een reis van de verre visscherij aan de markt bracht, heeft het heel wat minder getrof fen dan de Erin 14 dagen geleden. Er was heel weinig belangstelling voor de visch, waarvan verschillende factoren de oorzaak waren, waar van de voornaamste wel was dat de kwaliteit, als gevolg van de lange reis nog al te wenschen ovex-liet. Verder speelden de feestdagen en de koudeperiode een groote rol bij de heerschende lusteloosheid. Gisteren werd een gedeelte van de vangst ver kocht en heden het restant met een totale op brengst van slechts f 3490 zoodat de Vissche- rij-Centrale een aardig sommetje moet bijpas sen. Wat in de gemeente gevonden werd. Gevonden te IJmuiden: Zelfstrikker, alpinomuts, achterschot van een auto, twee hondjes, twee rijwielbelasting- merken, kinderschoentje, zangboekje, bril in étui. Gevonden te IJmuiden-Oost: Rijwielbelastingmei'k, rubber laars, pols horloge, portemonnaie met inhoud, een paar handschoenen, kindertaschje, sleutel, motor handschoenen, ring met sleutels, kinderhand schoen, twee honden. Gevonden te VeLsen-Noord: Zwarte hond, muntstuk, handschoen, kosteloos rijw. belastingmerk, ceintuur, da- mesportemonnaie met inhoud, rijwielbelas- tingmerk, alpinomuts, kindermuts, zak met erwtend oppen, herdei-shond, bril, twee ko nijnen. Gevonden te Santpoort: Nappa heeren handschoen, twee bosjes kunstbloemen. Burgerlijke Stand. Overleden: G. A. v. d. Aar, 25 j„ echtgenoote van C. A. B. Metselaar, Beveiwijk; L. J. v. d. Eng, 22 j., ongeh., Uitgeest; P. v. Es, 36 jaren ongehuwd, Kalverstraat 164 rood, LJmuideni C. A. Kimman, 48 jaren, ongehuwd, Bever, wijk; C. Kouwenhoven, 68 jaren, weduwe van J. v. d. End, Fr. Naereboutstraat 38, IJmuiden, Bevallen: F. NicolaSteenbakker, z., Bever.! wijk; W. HildamaKramer d„ Kanaalstraat 113, IJmuiden; E. BakkerWijker, z., Bloem, straat 136 IJmuiden; A. BijlBiel z., Spekken, wegje, Santpoort; L. T. RozemeijerJorritsma d., Duinvlietstraat 14, Velsexi-N.; H. E. a, Bonekamp—Px-iebe, d., Meerweidenlaan 32' Velsen-N., A. A. de Jager—Kleijn z., Broek-! bergenlaan 5, Santpoort. J. M. ReekersStig. ter d„ Neptunusstraat 9 rood, IJmuiden; a, Koelemeijvan Straten d., Groeneweg 3^ IJmuiden. PERSONALIA. De heer H. Mantje, alhier, is geslaagd voor het examen Staatsinrichting M. O. /NEEP/ LT'JtJMEENf HOLLAND— AMERHCA LIJN Binnendijk, N.-Orleans n. Rot. 24 v. Tampico. Breedijk, Baltimore n. Rott. 26 te Boston. Leerdam, Vera Cruz n. Rott. 24 v. N. Orleans. Volendam 27 v. N.-York te Rotterdam. Edam 27 Dec. v. Baltimore te Rotterdam. Delftdijk, Vancr. n. Rott. 24 te Portland (0.) Drechtdijk, Vancr. n. Rott. 25 te Londen. Tiradentes, Rott. n. Philad. p. 24 Kaap Race. Noordam, Rott. n. N.-York p. 26 Lizard. Beemsterdijk, 27 v. N.-Orleans te Rotterdam. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 23 te Londen. Narenta, Vancouver n. Rott. 23 te Balboa. HALCYONLIJN. Stad Schiedam 26 v. Pepel te Vlaardingen. Rozenburg 25 v. Bilbao, te Velsen voor Rot- terdam-Vlaardingen. Stad Maassluis 29 (1 v.m. v. Narvik te Vlaar dingen vex'wacht. Stad Vlaardingen, Antwerpen n. Narvik pass, 27 Vlissingen. Flensbux-g 27 (1 v.m.) v. Vlaard. n. Narvik. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 26 van Bombay. Grootekerk (uitr.) 25 van Antwerpen te Vlis singen vertr. 27 (nam.) Almkerk (thuisr.) 24 v. Melbourne. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk 25 v. Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZïë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 27 van Colombo. Tjikembang 26 van Hamburg te Rotterdam. Zuiderkex-k (uitr.) 26 van Colombo. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (thuisr.) 26 van Port Said. Randfontein 25 v. Rott. te Beira. Nijkerk (uitr.) 25 van Aden. Jagex-sfontein 26 v. Antwerpen te Hamburg. Springfontein 25 v. Hambux-g te Amsterdam, HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 26 v. Rott. te Hamburg. Jaarstroom (thuisr.) 27 (n.m.) van Havre via Rotterdam. Reggestroom (thuisr.) 25 van Dakar. Amstelkerk (uitr.) 21 van Lagos. KON NEDERL STOOMBOOT MIJ. Pluto 27 Dec. v. Amst. te Kopenhagen. Bennekom 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Eutex-pe 27 Dec. v. Bordeaux te Amsterdam. Juno 27 Dec. v. Rott. naar Axnsterdam. Pericles 27 v. Amst. naar Hamburg. Iris, Amst. n. Lissabon p. 24 Dungeness. Aurora, Rott. n. Tanger p. 25 Dungeness. Pygmalion, Rott. n. Genua p. 25 Beachy Head. Agamemnon, Jaffa n. Rott. p. 26 Ouessant. Ajax 25 v. Kopenhagen te Amsterdam. Amazone 25 v. Rott. te Amsterdam. Berenice, Faro n. Olhao p. 26 Gibraltar. Boskoop 24 van Paita n. Salinas. Cottica 25 v. Pax-amax'ibo te Amsterdam. Euterpe, Bordeaux n. Amst. p. 25 Ouessant, Ganymedes 26 v. Stamboul te Izmir. Hebe 24 v. Hamburg te Amsterdam. Hercules 26 v. Constantza te Cavalla. Irene 25 van Genua te Napels. Merope 27 v. Amsterdam te Rotterdam. Nereus, 24 van Pasajes te Bilbao. Odysseus, Lissabon n. Amst. p. 27 (6 v.m.) Lydd. Orion 26 v. Candia te Amsterdam. Orpheus 26 v. Aarhuus te Amsterdam. Poseidon 27 v. Venetië te Triest. Rhea, 26 van Napels naar Catania. Saturnus 26 van Jaffa n. Tel Aviv. Titus 26 van Algiei\s naar Tunis. Vesta, Castellon n. Amst. 24 op 60 mijl O. van Kaap de Gata. Vulcanus, 26 van Piraeus te Calamata. Baanx 23 v. Iquique n. Antofagasta. Ceres, 24 van Valparaiso te Corral. Socrates, 23 v. Barbados n. Trinidad. Telamon, 24 v. N.-York n. La Guayra. Calypso, 25 v. W.-Indië te New-York. Deucalion, Patras naar Amsterdam pass. 27 (9 v.m.) Lydd. Stella 26 van Izmir n. Stamboul. Hei-mes, Bourgas n. Amst. p. 27 Gibraltar. Van Rensselaer, 26 v. Pax-amaribo n. Trinidad Simon Bolivar, 26 v. Cristobal n. Cartagena. El Libertador, 24 v. Curagao n. Maracaibo. Atlas 21 v. Curagao n. Maracaibo. Astrea 23 van Curagao n. Maracaibo. Midas 24 v. Curagao n. O.-Venezuela. Strabo 19 v. Curagao n. Aruba. KONINKLIJKE SHELL. Agnita, 25 v. Cxmagao te Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland (thuisr.) 25 van Montevideo. Amstelland, 25 v. Hamburg te Amsterdam, Salland (uitr.) 23 van Santa. MEIJER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Melampus 23 v. Amst. te Hamburg. Benarty, Japan n. Rott. 25 van Pox-t Said. Eurymedon, 24 v. Liverpool naar Macassar. Myrmidon 24 v. Batavia te Londen. Eux-yades, Batavia n. Amst. p. 26 Gibraltar. Antenor, Japan n. Rott. vertr. 30 v. Londen. Selen 22 v. Taralcan te Hongkong. Clausina, 24 v. Valpax-aiso te Antofagasta. Hex-mes, 24 v. Port Said n. Beyrouth. Maja, 25 v. Malta te Port Said. Polyphemus, Batavia n. Amsterdam 25 van Singapore. City of Mandalay 24 v. Moji n. Rotterdam. Glenbang, Japan n. Rott. 25 v. Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Gede, 27 van Rott. n. Batavia. Sibajak (uitr.) 27 Dec. (4 n.) v. Port Said. Indrapoera (thuisr.) p. 26 Perim. Blitar (thuisr.) 26 van Beyrouth. Buitenzorg (thuisr.) 26 van Marseille. Kota Bai'oe (thuisr.) 26 van Sabang. Tapanoeli (uitr.) p. 26 Dover. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN- Alwaki (thuisr.) 26 van Santos. Alphacca (uitr.) p. 24 'Fern. Noronha. STOOMVAART MM NEDFKI 4ND. Poelau Bras (uitr.) p. 24 Dungeness. Sembilan (uitr.) 27 te Sabang. Poelau Laut, 24 v. Batavia n. Amsterdam. Salabangka (uitr.) 26 van Suez. J. P. Coen (thuisr.) 26 van Port Said. Tajandoen (thxiisr.) 25 van Port Said. Bintang (thxiisr.) p. 26 Gibraltar. Poelau Tello (thuisr.) p. 26 Gibraltar. WIJKLIJN Beverwijk 25 v. Susak te Dubrovnik. Katwijk, Rott. n. Piraeus pass. 27 Finisterre» Naaldwijk, Bilbao n. Rott. p. 26 Ouessant Haulerwijk 24 v. Havana n. Rotterdam. Randwijk 25 v. Philadelphia te Hamburg.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2