IN DE SIGARETTEN FABRIEK MMI De fpeeuwkopii7gip|]ffi» Arbeidsters bezig met het verdeelen van sigarettentabak over de exhaustors, die stof en aarde uit de tabak opzuigen. IJ de bezichtiging van een sigaretten- merk naar boven in de doosjes komen te lig- fabriek is het alsof men voortdurend I gen. Zij zijn voor dit doel van „het electrische oog" voorzien, dat el' als een onschuldig ver- met zijn neus boven een pas geopend doosje met sigaretten rondloopt, zoo gepeperd is daar de lucht. Allereerst worden de ontvangst- en opslag plaatsen der verschillende tabakssoorten be zocht. Na aankomst der balen wordt de in houd daarvan door experts gekeurd, en daar na opgeslagen. Alvorens de tabak tot sigaret ten wordt verwerkt dient zij belegen te zijn, d.w.z. minstens drie jaar oud. Van de opslagplaatsen gaat de tabak naar de mengafdeeling. Aan de fabriek is een ex pert voor het mengen der verschillende tabak ken verbonden. Deze man heeft een zeer ver antwoordelijke betrekking, want de rookers van een bepaald merk sigaretten zijn allesbe halve gediend van een anderen smaak, aroma, zwaarte of lichtheid van hun merk. In som mige sigaretten zijn veertig tot vijftig tabaks soorten verwerkt, ieder met een nauwkeurig vastgesteld gewicht! Een Kilogram tabak levert gemiddeld dui zend sigaretten op. Men maakt het volgende onderscheid: 1. Rook koel, zoet of pittig. 2. Smaak zacht, pittig of sterk. 3. Aroma discreet, delicaat of. pittig. 4. Variatie licht, medium of zwaar. Een sigaret kan pittig en daarbij licht zijn. Een "sigaret kan van vlug tot langzaam op- rooken. Zoo zijn er ontelbare variaties. Keur en mengexperts hebben "een moeilijke, veel omvattende taak. Zij dienen zin voor -harmo nie en voor smaak te hebben, en voor kost prijsberekening Van de mengafdeeling gaan de verschillen de partijen gemengde tabak langs „den loo penden band" naar een lokaal, waar zooge naamde exhaustors staan opgesteld. In déze machines worden aarde en stof uit de tabak opgezogen. Aarde en stof verdwijnen als een nevel door dikke glazen buizen, terwijl de tabaksbla den door filters worden tegengehouden. Het is noodeloos te zeggen hoe nadeelig aarde en stof voor keel en longen zijn. Bovendien kun nen aarde en stof slechts den smaak der siga retten bederven. De aldus gereinigde partijen tabak worden naar andere exhaustors vervoerd. De lichte tabaksbladen worden als door een wervelwind in de glazen buizen omhoog getrokken, ter wijl steentjes, spijkers en andere vreemde sub stanties in de machine achterblijven. Zoo een exhaustor heeft een capaciteit om dertien honderd Kilogram tabak per uur te zuiveren; de tabak voor één millioen driehonderddui zend sigaretten! De geheel gereinigde partijen tabak worden door gedeeltelijk glazen buizen geperst of ge zogen naar de af deeling, waar tabakssnijma chines stampend werken. Te kleine, korte stukjes tabak worden weg gezogen en vernietigd. Zij zouden het rookers- genot bederven, omdat zij op de lippen of in den mond kunnen komen. De gesneden tabak wordt nu naar een op slagruimte geperst of gezogen. Op elke partij staat natuurlijk vermeld voor welk sigaretten merk zij later moet dienen. Komt een partij voor de eigenlijke sigaret- tenfabricage aan de beurt, dan wordt zij langs den gebruikelijken weg vervoerd naar de be vochtigingsruimte. waar de tabak zoodanig wordt bevochtigd, dat zij in het sigaretten papier niet uit elkaar valt. In deze ruimte heerscht een bepaald vochtgehalte. Via pers- of zuigbuizen worden de verschil lende partijen tabak naar de afdeelingen ge transporteerd, waar ingenieuse sigaretten- machines werken. Links gaat de gesneden tabak in de ma chine en rechts daarvan hangt een groote rol sigarettenpanier. In een en dezelfde machine wordt de tabak tot een dun lint gevormd, wordt het papier tot een dun lint gesneden en op elke sigaretslengte met fabrieksnaam en merk bedrukt. De tabak komt op het papieren lint terecht: het lint draait zich om de tabak, wordt door dezelfde machine dichtgenie kt en op elke si garetslengte afgesneden. Stuk voor stuk in een tempo van dertienhonderd sigaretten per minuut komen de sigaretten kant en klaar uit de machine in losse houten laden terecht. In een minimum van tijd wordt de eene na de andere lade met sigaretten gevuld. Zwe vend met den inhoud door de lucht gaan zij via „den loopenden band" naar de afdeeling, waar de sigaretten worden gedroogd. Na het drogen worden de sigaretten naar een ruimte vervoerd, waar zij in pakjes, kar tonnen of blikken doosjes worden verpakt. De pakjes en de doosjes worden eveneens in de fabriek vervaardigd. Er staan machines voor het.snijden, bedrukken, drogen en vormen van papier, carton en blik tot pakjes, doosjes en blikjes in de meest uiteenloopende kleuren en met de meest uiteenloopende merken. Het opmerkelijke is. dat de cartonnen doos jes er geheel dichtgeplakt uitkomen. Voordat de sigaretten er later in komen te liggen, moe ten de doosjes weer machinaal worden ge opend. Dit ter vermijding van stof in doosjes. De volgende gang is naar de afdeeling, waar de sigaretten de doosjes ontmoeten. De doos jes worden machinaal aan drie kanten open gesneden en van het witte inlegpapier en het zilverpapier voorzien. De sigaretten-inpakmachines zorgen er te kens voor, dat de sigaretten steeds met het grootglas uitziet. Alvorens de sigaretten in de doosjes komen, moeten zij „het electrische oog" passeeren. Liggen sigaretten daarbij met het merk naar beneden, respectievelijk an ders dan naar boven, dan wordt „het electri sche oog" daardoor gevoelig getroffen. Het oog schakelt dan even een installatie in, die de sigaret rnet het merk naar boven brengt. De lichtstraal, welke door het oog gaat, is ingesteld op het „zien" der merken op de si garetten. Vermelding verdient nog de afdeeling, waar sigaretten in blikken worden verpakt. De blikken worden na vulling daarvan machinaal gesloten met een deksel, dat op het blik wordt vast gesoldeerd. Een klein rond gaatje blqft echter, opdat even later de lucht uit de blik ken kan worden gezogen. Het kleine ronde gaatje wordt vervolgens dicht gesoldeerd, waarna het buitendeksel op het blik wordt ge plaatst. De gevulde doosjes en blikken worden nu aan „den loopenden band" naar de export- afdeeling vervoerd, waar zij in kisten wor den verpakt. Tot slot volgt een bezoek aan het fabrieks- laboratorium, waar cLe qualiteit der tabakken en van het sigarettenpapier geregeld wordt onderzocht. de OPNIEUW EEN GEVAL VAN GASVERGIFTIGING. Vijf personen vertoonden vergiftigingsverschijnselen. WONING NOG BIJTIJDS ONTRUIMD. LAREN, (N.-H.)27 December. In de af- geloopen week werd de 81-jarige J. v. d. Veer, wonende te Laren (NU.) onwel. Aanvankelijk dacht men met een lichte ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De behandelende geneesheer kon echter geen diagnose vaststellen, totdat hij Zaterdagmor gen bij een viertal familieleden van den 81 pjarigen zieke werd geroepen. Deze, die aan het ziekbed gewaakt hadden, waren allen min of meer bewusteloos en klaagden over zware hoofdpijn, hevige brakinge.n en hart kloppingen. Het was den geneesheer nu duidelijk dat hier sprake was van een ernstige gasvergiftiging. Oe toestand van den heer v. d. V. was echter dusdanig verergerd, dat hij voorzien werd van de laatste H.H. Sacramenten. Nadat de geneesheer, dr. Holtman, den aard der ziekte had kunnen vaststellen, heeft hij de woning laten ontruimen, terwijl de be jaarde zieken bij een zoon werd onderge bracht. Het resultaat was dat alle vijf vergif tigden van stonde af aan beter werden en alle gevaar geweken is. Men vermoedt, dat riool- of lichtgas zich ondera den hard bevroren grond, een weg ge baand heeft tot onder de woning van v. d. V, een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Slachtoffer van kolendamp vergiftiging. ROOSTEREN, 27 December Gis terenavond heeft zich te Roosteren een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, tengevolge waarvan een 64-jarige man is gestikt. Gisteravond zaten de klompenmakSr J. Rut ten en diens 76-jarige halfzuster Anna Rutten op een stoel bij de kachel in de keuken. De kachelpijp, die uit twee stukken bestond, was niet goed gesloten, Waardoor kolendamp J~ ontsnapt. Vanochtend omstreeks acht uur bemerkten de buren, dat de schoorsteen nog niet rookte. Zij stelden een onderzoek in en vonden den man en de vrouw in de keuken op den vloer liggen. De man was reeds overleden, terwijl de vrouw bewusteloos lag. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dokter Stijns uit Echt was spoedig ter plaatse. Hij kon bij den man slechts den dood constateeren. Bij de vrouw werd gerui- men tijd kunstmatige ademhaling toegepast, waarop het bewustzijn terugkeerde. De vrouw lag vlak bij het raam, waardoor het eenigszins tochtte. Hieraan heeft zij haar leven te dan ken. Roosevelt spreekt op 3 Januari. Veroordeeling der dictaturen en aankondiging van bewapeningsprogram. Naar United Press uit Washington verneemt zal de boodschap, welke Roosevelt op 3 Januari tot het congres zal richten, althans dit meenen hooge regeeringsambtenaren. een omschrijving inhouden van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. De president is, zoo voegde men er aan toe, vastbesloten, zich opnieuw te keeren tegen de dictaturen en aan te dringen op volledige ondersteuning door het congres van de te volgen politiek, waardoor de regeering in staat zal zijn, fascisme en communisme buiten het westelijk halfrond te houden. Verder zal de president uitwijden over de noodzakelijkheid der bewapening, in het bijzon der tegen een overzeeschen aanval. Men ver wacht, dat hij daarbij het congres zal vragen, zijn goedkeuring te hechten aan een crediet voor de nationale verdediging ten bedrage van 1.450.000.000 dollar. Men herinnert zich, dat het budget van het afloopende jaar voor dat hoofdstuk bijna een milliard bedraagt. Volgens Havas hebben Amerikaansche autori teiten te verstaan gegeven, dat president Roose velt in zijn redevoering nog zal wijzen op de dreigende kracht der Duitsche luchtmacht mededeeling zal doen van een program, waar voor eenige duizenden vliegtuigen zullen wor den besteld. Er zullen 100.000 vliegers en 125.000 werktuigkundigen in opleiding worden genomen. Het bouwprogram der vloot zal worden uitge breid. Wilde bussen opnieuw in het gelijk. ARNHEM, 27 Dec. Het gerechts hof te Arnhem heeft bevestigd het vonnis van den president van de rechtbank te Arnhem, waarbij was ontzegd, een vordering van de Ne- derlandsche spoorwegen tot stop zetting van de autobusdiensten, gedreven door de autobusondernemin gen Matser te Arnhem en Toonen te Nijmegen. Veertig arbeiders bij instorting op Korea bedolven. KEIJO (Korea) 27 Dec. (Domei). Een te An- tos op Korea in aanbouw zijnde spoorwegtunnel is gisteren ingestort. Veertig werklieden geraak ten bedolven, 22 hunner heeft men kunnen uit graven, waarvan 14 ernstig gewond en acht overleden waren. Gevreesd wordt, dat ook overige 18 niet meer in leven zijn. ONDERWIJSRAAD. De heer Th. Lancee, te Heemstede, is bij K.B. opnieuw benoemd tot lid van den Onderwijsraad. Conflict in den Bond van Neder- landsche Burgerwachten; Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam uitgetreden. AMSTERDAM, 27 December. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Vrij willige Burgerwacht Amsterdam dezer dagen besloten om uit den Bond van Nederlandsche Burgerwachten te treden. De heeren E. Fuld en J. Rahusen zijn eenige dagen geleden per 1 Januari afgetreden als hoofdbestuursleden te Amsterdam. Aanleiding tot deze gewichtige stappen zijn interne moei lijkheden, welke zich concentreeren om de reeds geruimen tijd door een drietal leden van de Amsterdamsche burgerwacht gevoerde oppositie tegen het Amsterdamsche hoofdbe stuur. Deze drie leden hebben indertijd hun hoofdbestuur beschuldigd van verduisteringen en van onorganisatorisch optreden. Een commissie heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat deze beschuldigingen geheel ongegrond zijn. Het is nu het hoofdbestuur van de V.B.A. gebleken, aldus deelde het ons in een pers conferentie mede, dat het hoofdbestuur van den Bond van Burgerwachten achter den rug van het hoofdbestuur van de VJ3.A. om con tact heeft met de drie leden, die Indertijd hun beschuldigingen tegen het hoofdbestuur van de V.B.A. hebben ingebracht. De drie ge noemde leden zijn als leden der V.B.A. ge schorst. Japan belooft aan de Engelselie en Amerikaansche grieven tegemoet te komen. TOKIO, 27 December. Omtrent de bespre kingen tusschen minister Arita en de gezanten der Vereenigde Staten en Engeland verneemt United Press, dat de Amerikaansche gezant Grew Arita er op gewezen heeft, dat de Ver eenigde Staten meer belangstelling hebben voor resultaten dan voor plannen en beloften. De Vereenigde Staten, aldus Grew, zijn nog altijd niet te vreden met het Japansche antwoord in zake de achterstelling in den handel op de Jangtse. Arita antwoordde hierop op een toon, die men „verzoenend" kan noemen. Hij zeide, dat de behandeling van deze kwestie verdeeeld was over verscheidene personen en instanties1 en dat daardoor de kwestie van de belangen van andere mogendheden in het gedrang is gekomen. In de toekomst zullen de Chineesche aangelegenhe den echter gecentraliseerd worden en een be langrijke verbetering in de behandeling der grieven kan dan ook verwacht worden. Aan den Engelschen gezant Craigie werden dezelfde verzekeringen gegeven. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen „Wat is er, Karei, wat heb je zoo opeens?" vroeg Gerda, toen II zijn hoofd in haar handen en keek hem in de oogen. Ze hoopte te zij zag dat haar vriendje hevig met zijn oogen knipperde. Ze nam kunnen zien, wat er ingevlogen was. Maar hoe ze ook tuurde, j zag niets. „Ik geloof dat het er al uit is", zei de jongen. Maar dat had hij mis. De pijn was weg, ja, doch de splinter, afkomstig van den tooverspiegel, bleef ip zijn oog zitten. Voortaan zou hij alleen nog maar het booze en het slechte kunnen zienDat was immers de geheimzinnige kracht van den tooverspiegel, waarvan elke splinter dezelfde eigenschap bezat! Een andere splinter was in zijn hart terecht gekomen. Dat zou nu spoedig in een klompje ijs veranderen. Gerda schreide van blijdschap, toen zij hoorde dat alles weer goed was. „Waarom huil je?" vroeg Karei „Hè, wat zie je er dan leelijk uit! Er mankeert mij niets." Toen keek hij naar de rozen. „Ajakkes, er zit een groote rups op één van de rozen. En die daar is heelemaal scheef. Wat zjjn die rozen leelyk. Net zoo leelijk als de bakken, waarin ze staan!" Meteen schopte hij tegen één der bakken en rukte de twee rozen af, waarvan hij er één wegschopte.. {Wordt vervolgd). Japan verwijt Engeland en Amerika „gebrek aan logica". TOKIO, 27 December (Havas). Ter gelegen heid van de besprekingen, welke gehouden zijn tusschen Arita en de ambassadeurs van Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten publiceert het agentschap Domei het standpunt der Japan sche regeering met betrekking tot het tegen woordige stadium van den oorlog in China. Na opnieuw betoogd te hebben, dat Tokio Vastbe sloten is de rechten van vreemde mogendheden te eerbiedigen en hangende kwesties öp dat punt te regelen, zegt het communiqué:- „Hetgeen evenwel een regeling moeilijk maakt is de voortzetting der militaire operaties. Het snelste middel om deze kwesties regelen, is dan ook een einde maken aan de militaire operaties, hetgeen wil zeggen het regime van Tsjang Kai Sjek vernietigen of wel Tsjang er toe te bren gen zijn politiek zoodanig te wijzigen,dat het Japansch-gezinw en anti-komintern wordt. Dit toont een gebrek aan logica bij de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Statenr die, ter wijl zij een regeling van hangende kwesties wen- schen, hulp verleenen aan maarschalk Tsjang Kai Sjek door credieten te zijner beschikking te stellen. Zij zouden er zich rekenschap van moe ten geven, hoe dergelijke gebaren de openbare meening hier opzetten en moeilijkheden geven bij de regeling van hangende kwesties". Vrees voor overstroomingen in Engeland. LONDEN, 27 December. (Reuter-A.N.P.) Tengevolge van de plotseling ingevallen dooi be staat thans in verscheidene deelen van Enge land gevaar voor overstrooming. Men verwacht, dat de Theems de komende 24 uur zal wassen. In Norfolk zijn speciale maatregelen genomen. In den afgeloopen nacht is de temperatuur voortdurend gestegen tot elf graden hooger dan gisteren, terwijl vanochtend te negen uur de zon helder scheen 1 BEZORGDHEID OVER ONTVOERDEN BANKDIRECTEUR. JERUZALEM. 27 December. (Reuter-A.N.P.) Er bestaat zeer groote bezorgdheid om den Britschen bankdirecteur, die, naar men gelooft, gistermiddag door Arabieren werd ontvoerd. Politiehonden zijn naar de plaats geleid, waar zijn verlaten auto was achtergelaten. SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. De loting. Voor de 19e maal zal te Hastings een inter nationaal Schaaktournooi worden gehouden, dat heden door den Mayor councillor E. M. Ford zal worden geopend. Onmiddellijk daarna zal een begin gemaakt worden met de partijen uit de eerste ronde. De loting in het hoofdt-ournooi had het vol- wend resultaat: 1. T. H. Tylor (Engeland), 2. S. Landau, 3. Sir. G. A. Thamas (Engeland), 4. P. S. Milner Barry (Engeland). 5. E. Klein (Londen), 6. dr. M. Euwe, 7. H. Golombek (Engeland), 8. L. Sza- bo (Hongarije), 9. V. Pirc (Joego-Slavië). 10. E. G. Sergeant (Engeland). In de eerste ronde worden de volgende par tijen gespeeld: Tylor—Landau, Pirc—Sir G. A. Thomas Szabo—Milner Barry, Golombek—Klein, Ser geantEuwe. Eerstgenoemden spelen met wit. In het premier reservetournooi A komen onze landgenooten Prins en Van Scheltinga uit. Prins speelt in de eerste ronde met zwart tegen Saemisch, Van Scheltinga komt met wit tegenover Hoenlinger. In het premier reservetournooi B nemen van Nederlandsche zijde deel Morrison, Van Doesburgh en Van Seters. Morrison, speelt in de eerste ronde met wit tegen Van Doesburg, een Nederlandsch duel dus, terwijl Van Seters met zwart tegen A. R. B. Thomas uitkomt. De Nederlandsche kampioene mevr. C. Roodzant uit Rotterdam is ingeschreven in major A. evenals mej. Heemskerk uit Amster dam. Tenslotte speelt de jeugdige Rotterdam mer F. A. Damen in de eerste" klasse mee. Groep A. 1

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3