VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. De aardbeienziekte en liaar bestrijding. Belangrijke proefneming met gas. De achteruitgang van de aardbeiencultuur, die zich ook in de laatste jaren in onze om geving demonstreerde, heeft reeds menigmaal in deskundige kringen een punt van be spreking en van studie uitgemaakt. Was men tot voor eenige jaren geneigd om deze achter uitgang, waarbij vooral de kwaliteit het moest ontgelden, aan degeneratie (inteelt) toe te schrijven, later trad steeds duidelijker aan den dag, dat onze aardbeien geteisterd werden en nog worden door een ziekte, die onder de tuinders met „mozaïekziekte" wordt aange duid. Maar een nog gevaarlijker vijand van de aardbeienplan ten is de mijt, een spinachtig diertje van 0.2 a 0.3 m.M., dat vermoedelijk meer schade aanricht, dan de aardbeientelers wel denken. In het Nederlandsch Landbouw weekblad, het officieele orgaan van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwcomité schrijft de heer P. Hus te Bennekom over dit belangrijke onderwerp een zeer lezenswaardig artikel. Vrij zeker zal In verschillende gevallen de schade, zoo schrijft hij, door de aardbeienmijt veroorzaakt, toegeschreven zijn aan mozaïek ziekte. De mijten steken in het bladweefsel en zuigen daaruit sappen op. Gebeurt dit bij oudere bladeren, dan worden deze vlekkerig (mozaïekachtig), zij krullen zich en de blad randen buigen zich eenigszins naar beneden om. De jonge blaadjes blijven klein, de aller jongste ontplooien zich zelfs niet, zij hebben een bleek groene kleur, worden bros en ver dorren of gaan bij nat weer in rotting over. De bloesems ontwikkelen zich slecht of in het ge heel niet. Sterk aangetaste planten maken een gedrongen indruk, doordat het hart niet goed tot ontwikkeling is gekomen. Van matig aangetaste planten is de oogst al gering, sterk aangetaste planten gaan na het tweede jaar reeds dood, waardoor de op brengst van 'n besmettelijk aardbeienveld nog sterker vermindert. De bestrijding. Toen gebleken was, dat de aardbeienmijt zeer schadelijk kan zijn heeft men natuurlijk ge tracht de schade te voorkomen of te beperken. Enkele methodes zijn ook in ons land toege past, maar tot bevrediging hebben zij niet geleid. De Engelsche warmwaterbehandeling is voor velen onuitvoerbaar. In Zwitserland zijn nu proeven genomen met een gasbehandeling van de planten en daarbij scheen S-gas (methylbromide) de meest gun stige resultaten op te leveren. Ook in ons land zullen met dit gas proeven op aardbeien- planten worden genomen en stemmen de resultaten tot tevredenheid, dan zullen nauw. keurige voorschriften voor de behandeling worden bekend gemaakt. Methylbromide is een giftig gas en daarom zullen deze proeven dan ook voorloopig onder deskundige leiding worden genomen. Het is volgens de mededeelingen van den heer Hus de bedoeling kistjes met aardbeien- planten, waarvan men in kassen den oogst wil vervroegen, in een gaskist aan de behande ling te onderwerpen. Later zullen jonge planten behandeld worden, terwijl ook nage gaan wordt of een behandeling van aardbeien bedden mogelijk zal zijn. Ongetwijfeld geldt het hier ook voor de aardbeiencultuur in Kennemerland een be langrijk vraagstuk, 't Ligt dus voor de hand, dan naar de uitkomsten van de proefnemin gen met groote belangstelling zal worden uit gezien.. In dit verband brengen wij in herinnering, dat het moeilijke vraagstuk van de bestrij ding der aardbeienziekten ook de aandacht van de overheid heeft. Ter bestudeering van de ziekten verstrekte de provincie een crediet. Een ingenieur van Wageningen, mej. ir. Kro nenberg, houdt zich met deze studie bezig en is daarvoor zelfs tijdelijk in Beverwijk woon achtig. „Zanglust" zing! te IJmuiden. Het Mannenkoor „Zanglust" zal op Dins dag 3 Januari medewerken aan het concert van „Euphonie" in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. „Zanglust" zal ten gehoore brengen „Hym ne aan den Vrede" van H. van Nieuwen- hoven, „De Gypten" van N. H. Andriessen, „Ontwaak, schoone zee" van Isr. J. Olman en „Vlaamsche Kermis" van J. Nieland. OUDEJAARSDIENST IN DE VRIJZ. KERK. In het kerkgebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden wordt Zaterdag 31 December om 7 uur een oudejaarsdienst gehouden. Voorganger is ds. Erkelens uit Hil versum. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Op Donderdag 5 Januari houdt de afdeeling Beverwijk van de Vereeniging van Jong Her vormden in de bovenzaal van het Vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een le denvergadering. VERGADERING VAN DEN A.N.G.O.B. Woensdagavond vergadert ten huize van den heer Th. Berghuis, Assumburgstraat 46, de plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheelonthoudersbond. De agenda vermeldt o.m. een bespreking van de Nieuwrjaarspropaganda en een verslag van de Noordhollandsche Propagandacom- missie. CHRISTELIJKE METAALBEWERKERS VERGADEREN. De plaatselijke afdeeling van den Christe- lijken Metaalbewerkersbond houdt op Don derdag 5 Januari in het Ned. Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een ledenvergadering. Spoedeischende raadsvergadering. Kasgeldleening van 500.000.—. Ter behandeling van een voorstel tot ver hooging van het maximumbedrag der te sluiten kasgeldleeningen voor het dienstjaar 1939 was de gemeenteraad gisteravond in spoedeischende vergadering bijeen gekomen. Afwezig waren de heeren Passchier en Rol- lenberg. De voorzitter burgemeester mr. H. J. J Scholtens, deed voorlezing van de raadsvoor dracht, waarin herinnerd werd aan de raads besluiten van 2 December tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste f 800.000 en van een rekeningcourant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten tot een bedrag van ten hoogste f 200.000. Van het Rijk moet nog een bedrag van f 270.000 worden ontvangen, maar aangezien het zich laat aanzien, dat dit voor 1 Januari niet zal geschieden zal op dien datum gebrek aan kasgeld ontstaan. Daarom stellen B. en W. voor afzonderlijk van de beide vorige be sluiten een kasgeld leening te sluiten, die een bedrag van f 500.000 niet te boven zal gaan. De rente van deze leening zal 1 pet, 's jaars bedragen. De heer Visser had gaarne gezien, dat deze vergadering niet op zoo'n korten ter mijn was uitgeschreven. Wellicht was dit een beletsel voor enkele leden om aanwezig te zijn. De voorzitter antwoordde, dat langer uitstel niet mogelijk was, omdat reeds morgen Ged. Staten over de goedkeuring van dit raadsbesluit moeten kunnen beslissen, wil deze zaak voor 1 Januari nog geregeld kun nen zijn. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Nadat de voorzitter alle leden een goed jaareinde had toegewenscht sloot hij de vergadering. SCHIP Angra (Fin) Kerstfeest van (le Meisjes- vereeniging. Een trouwe werker gehuldigd. Gisteravond heeft de Ned. Hervormde Naai school in de groote feestelijk verlichte zaal van het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwij k- straat het Kerstfeest gevierd. Na de gebruikelijke opening sprak ds. Joh. IJzerman, Ned. Herv. predikant te Heems kerk, den wensch uit, dat dit Kerstfeest een zegen zou zijn. Hierna hebben de meisjes eenige Kerstliede ren gezongen, waarna Ds. IJzerman de al oude Kerstgeschiedenis heeft verteld. De meisjes hebben vervolgens eenige ta bleaux opgevoerd, die beide in betrekking stonden tot het Kerstfeest. De leidster van de naaischool mej. Blom, heeft daarna een Kerstverhaal over Geertje en Oude Aart verteld, dat met onverdeelde aandacht door groot en klein werd gevolgd. Een en ander werd afgewisseld met tracta- ties en het zingen van liederen. Ds. IJzerman bracht in zijn slotwoord dank aan mejuffrouw Blom voor de vele moeite, die zij zich getroost had om het Kerstfeest te doen slagen. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer G. Sterken, één der bestuursleden, die zijn functie heeft neergelegd. De predi kant heeft de verdiensten van den heer Ster ken voor de naaischool in een duidelijk licht gesteld. Mej. Blom heeft, na eerst ds. IJzerman be dankt te hebben, den heer Sterken hartelijk dank gebracht voor de medewerking, die het scheidende bestuurslid altoos verleende. Als bewijs van waardeering hiervoor boden twee meisjes namens de leerlingen den heer Ster ken een blijvend aandenken aan. Het Kerstfeest werd door ds. IJzerman met dankgebed gesloten. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs; 12.05 Di versen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Londen Reg.; 4.20 Parijs: 4.35 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 6.05 Radio P. T. T. Nord; 6.20 Londen Reg.; 7.20 Radio P. T. T. Nord; 7.50 Diversen; 8.20 Londen Reg,; 9.00 Keulen; 10.20 Brussel Ned.; pl.m. 10.3* Keulen. Lijn IV: 8.20 Brussel Ned.; 10.35 Londen Reg.- J.20 Nationaal programma; 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen, Alcinous (Ned.) x) Aegeon (Gr.) Agamemnon (Ned.) Ariadne (Ned.) Antonis (Gr) Annarella (Ital) x) Alma Ata (Rus) Amsterdam (Ital.) x) Breda (Ned.) x) Bintang (Ned.) Boskoop (Ned.) Bloemfontein (Ned.) x) Buccinum (No.) Baarn (Ned.) x) Barneveld (Ned.) x) Birutu (Letl) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Chr. Bors Charterhague (Fin) Costa Rica (Ned) Dioni (Ital.) Doris (Gr.) Deucalion (Ned.) Euryades (Eng. x) Euterpe (Ned.) Europe (Noor) x) Essen (Du.) Feodosia (Du.) Ferrum (Fin) Fauna (Ned.) Favorita (It) Gaasterkerk (Ned.) x) Glenaffaric (Br.) x) Hamra (Du.) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Imperial Valley (Br.) Inverliffey (Br.) x) Juno (Ned.) J. P. Coen (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) Kyma (Gr.) Laertes (Ned.) Luneburg (Du.) Menes (Du.) M. L. Goulandris (Gr.) Meerkerk (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) Maaskerk (Ned.) Megara (Ned.) Mirandella (Port.) Margareta (Zw.) Madare (Zw Melampus (Ned.) x) M.v.St.Aldegonde (N.)x NigeriaD (Br.) Norita (Zw.) Narvik (Zw.) Oberon (Ned.) Ossian (Zw.) Osmussaar (Estl.) Phoenica (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Poelau Tello (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pionier (Belg) Poelau Roebiah (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Pluto (Ned) Perseus (Ned) Patricia (Du) Poseidon (Ned.) VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Koxby (Br.) '(andfontein (Ned.) Keggestroom (Ned.) Stad Zwolle (Ned.) Salland (Ned) Strix (Noor) x) l'iba (Ned.) Tajandoen (Ned.) Tawali (Ned.) x) Taygetos (Gr.) Tela (Ned.) Towa (Gr.) Triton (Ned.) Uckermark (Du.) V.N. Goulandrirs (Gr vestland (Ned.) '.aanland (Ned x) Buenos Aires Batavia La Plata Palestina (via R'dam) Hamburg La Plata Batoum Archangel Constantza. Chili Ned. Indië Chili Zuid Afrika New Orleans Chili Hamburg Riga Pto Barrios (v. IJm.) Chili La Plata Sundsvall West-Indië Poti (v. IJm.) La Plata Alexandrië Batavia Bordeaux Port Arthur Batavia Pt. Limon Söderhamn Stettin Huelva Japan Japan Ned Indië Zw. Zee Zw. Zee Durban (v. IJm.) Aruba Midd. Zee Batavia West Afrika Hamburg La Plata Ned. Indië Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Japan Zuid Afrika West Afrika Harburg La Plata Stockholm HernÖsand Hamburg Batavia West Afrika Stockholm Narvik (v. IJm.) Alexandrië Gefle Tunis "to Barrios Batavia Ned. Indië Mexico La Plata Batavia Batavia Kopenhagen Danzig Pto Barrios Midd. Zee Port Redon Z Afrika West Afrika Les Falaises (v. Buenos Aires Corpus Christi Rosark Batavia Batavia La Plata La Plata La Plata Midd. Zee Ned Indië La Plata 'uenos Aires Buenos Aires IJm.) 11 Jan. II Jan. 17 Jan. 27 Dec. 29 Dec. 29 Jan. 29 Dec. 10 Jan. 28 Dec. 7 Jan. 22 Jan. 25 Dec. 1 Jan. 28 Dec. 1 Jan. 27 Dec. 29 Dec. 7 Febr. 4 Jan. 27 Dec. 30 Dee. 18 Jan. 20 Jan 1 Jan. 10 Jan. 28 Dec. 28 Dec. 4 Jan. 5 Febr. 25 Jan. 4 Febr. 29 Dec. 3 Jan. 29 Dec. 27 Dec. 2 Jan. heden heden 19 Jan. 29 Jan. heden 28 Dec. 4 Jan. 30 Dec. 2 Jan. 17 Jan. 20 Jan. 25 Jan 2 Jan. 2 Jan. 30 Jan. 27 Dec. 3 Febr. 10 Jan. 9 Dec. vertrokken. 18 Dec. van Colombo. 15 Dec. van Buenos Aires. 22 Dec. van Gibraltar 28 Dec. vertrokken 28 Dec. vertrokken in lading 19 Dec. vertrokken 22 Dec. van Stamboul. 20 Dec. v. Curagao. 26 Dec. van Gibraltar. 24 Dec. van Paita. 17 Dec. van Kaapstad. 7 Dec. vertrokken. 23 Dec. van Iquique. in lading. 22 Dec. vertrokken 28 Dec. van Barbados. 24 Dec. te Corral. 23 Dec. v. B. Aires. 19 Dec. van Hernösand. 20 Dec. v. Barbados in lading. 20 Dec. op de rivier a. d. gr. 26 Dec. van Ouessant. 26 Dec. van Gibraltar. 23 Dec. vertrokken. 26 Dec. van Liverpool. 17 Dec. te Soerabaya. 18 Dec. van Trinidad. 8 Dec. te Stockholm. 24 Dec. vertrokken, in lading. 24 Dec. te Rotterdam. 21 Dec. v. Colom. 20 Dec. v. Colombo 26 Dec. van Gibraltar. 26 Dec. te Cavalla. 9 Dec. vertrokken. 10 Dec. vertrokken. 26 Dec. te Rotterdam. 25 Dec. te Pt. Said. 27 Dec. van Havre, in lading. 5 Jan. vertrokken 17 Dec. vaD Batavia. 20 Dec. v. Bintang. 24 Dec. van Oran. 20 Dec. v. St. Vincent 27 Dec. van Colombo. 26 Dec. van Pt. Said. 28 Dec. van Hamburg. 26 Dec. vertrokken 26 Dec. van Las Palmas. 16 Dec. te Skutskar 17 Dec. vertrokken, vertrekt 14 Januari. 28 Dec. vertrokken. 24 Dec. van Las Palmas. 16 Dec. van Söderhamn. 23 Dec. vertrokken 21 Dec. van Izmir. 24 Dec. van Ljusne 21 Dec. vertrokken 18 Dec. van Trinidad. 26 Dec. van Singapore. 26 Dec. van Gibraltar. 27 Dec. van Pto. Colombia. 20 Dec. van Rosario. 25 Dec. van Singapore. 24 Dec. vertrokken, vertrekt 29 Dec. vertrekt 30 Dec. vertrekt 31 Dec. 27 Dec. te Triest. 24 Dec. vertrokken 25 Dec. te Beira. 25 Dec. van Dakar. 21 Dec. v. Gibraltar vertrekt 6 Jan. 22 Dec. vertrokken. 23 Dec. v. St. Vincent 25 Dec. van Pt. Said. 20 Dec. van Sabang. 26 Dec. vertrokken vertrekt 29 Dec. 19 Dec. te Rosario 23 Dec. te Fiume 22 Dec. te Triest in lading 25 Dec. van Montevideo. 22 Dec. van Pernambuco. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Hoogovens Papierfabriek Papierfabriek VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Fransch s.s. Hebe Caen Zweedsch s.s. Osric Koivisto Zweedsch es. Hugin Söderhamn Voorzitters-vacature bij de Harmoniekapel Naar wij vernemen heeft de heer C. Scheuer bedankt als voorzitter, van de Beverwijksche Harmoniekapel. In de eerstvolgende ledenvergadering zal getracht worden in de vacature te voorzien. HET SLUITINGSUUR VAN DE CAFéS. Voor den Oude jaars- en Nieuwjaarsdag is het sluitingsuur van de café's verlengd tot 12 uur 's nachts. SANTPOORT ALS DE POORTEN OPENGAAN. Voor haar tweede uitvoering in dit seizoen, welke zal plaats vinden op 8 Januari a.s. in „De Weyman", heeft de tooneelvereeniging V.O.O. T.A.G. het oog laten vallen op „Als de poorten opengaantooneelspel in 3 bedrijven door Jos. Smits en Jac. Braun. Dit tooneelspel voerde V.O.O.T.A.G. in haar eerste levensjaren viermaal met succes op. HEEMSKERK EEN GEVAARLIJKE REUS GEVELD. De groote boom, welke aan den ingang van den rijweg naar de „Kruisberg" stond, en zeer gevaarlijk overhing, is Dinsdagmiddag geveld. Alle toebereidselen waren getroffen om den boom, de goede richting uit te laten vallen en dat is ook inderdaad gelukt. Toch moest het huis bewoond door den jachtopziener J. V nog anderhalf uur door de bewoners worden ont ruimd. VOLKSONDERWIJS. Dinsdagavond heeft de afdeeling Heemskerk van Volksonderwijs, den eersten avond van het Kinderkerstvacantiefeest gegeven in café „Flo- De avond werd geopend door den heer P. v. d. Born, die allen welkom heette. Hierna ging het scherm op voor een aardige operette in drie tafreelen genaamd „Kinder-fantasieën", opge voerd door het onlangs opgerichte zangklasje. In de pauze bracht de heer v. d. Born een woord van dank, voor de belanglooze medewer king van de heeren v. d. Molen en Geert Dils. Voorts deelde hij mede, dat het onlangs ge vormde zangklasje den naam heeft gekregen van: „Volkszangklas". In afwijking met de vorige feesten, is thans voor de kinderen Donderdagmiddag een feestje bereid waar zij tevens hun tractaties en cadeau tjes zullen ontvangen. Na de pauze werden een drietal Dorpsschetsen opgevoerd. Hierin werd vertoond: de laatste da gen van de Openbare School te Heemskerk. VERGADERING. Donderdag 29 December a.s. vindt een verga dering plaats van de commissie voor steunver- leening aan kleine tuinders met regeeringsafge- vaardigden. CASTRICUM VOETBAL. Haarlemscli Elftal—Viktoria (Pilsen). De Haarlemsche ploeg samengesteld. Nu de ijspret weer van de baan is, gaan we weer aan het voetballen denken. Naar wij ver nemen zal het Haarlemsche elftal a.s. Vrijdag avond kwart over acht op het Haariem-terrein den aangekondigden wedstrijd tegeen „Viktoria" uit Pilsen (Tsjecho-Slowakije) spelen. Het Haarlemsch elftal is uit de volgende spe lers samengesteld: Doel: N. Michel (V.S.V.) Rechtsachter: K. Zandstra (E.D.O.) Linksachter: J. Kors (R.C.H.) Rechtsmidden: A. Slot (R.C.H.) Spil: H. Schijvenaar (E.D.O.) Linksmidden: A. van Gooi (Haarlem). Rechtsbuiten: R. Kammeijer (Haarlem). Rechtsbinnen: W. Balvers (V.S.V.) Middenvoor: F. J. v. d. Hulst (Haarlem). Linksbinnen: B. Timmermans (E.D.O.1 Linksbuiten: S. Sterk (V.S.V.) Het elftal van Viktoria is als volgt samenge steld: Doel: Dedic. Achter: Biro en Travnicek. Midden: Cisar, Bina en Bestak. Vóór: Bedrnicek, Vlceck, Urban, Hofman en Benz. Van dit elftal zijn Bestak en Bina internatio nals; Urban kwam eveneens vele malen voor het Tsjecho-Slowaaksche elftal uit. De officials van den H.V.B. hebben op ver toon van het bondsdiploma 19381939 toegang tot de niet-overdekte tribunes. VOETBAL IN ENGELAND. ER WORDT SPOED BETRACHT. Ook Dinsdag is in Engeland gevoetbald. De uitslagen waren als volgt: Aston VillaSunderland Charlton AthleticArsenal ChelseaLeeds United DerbyCountyEverton Hudersfield Town—Blackpool Leicester CityManchester United LiverpoolStoke City MiddlesbroughBirmingham PortshouthBrentford Preston NorthendBolton Wanderers Wolverh. WanderersGrimsby Town 1-1 1-0 22 2-1 3-0 1-1 1-0 2—2 2-2 2-2 5-0 IJS-HOCKEY. OM DEN SPENGLERBEKER. Uit Davos: De uitslagen van de op den eersten c het ijshockeytournooi om den Senglerbeker gehouden wedstrijden luiden: Davos—Zürich 30 (10, 10, 10). L. T. C. Praag—Oxford 30—0 (8—0, 11—0, 11—0). I van De groei van het Gemeentelijk Gasbedrijf. Een mlllioen kub. M. overschreden. De ongunstige tijdsomstandigheden ten spijt is ons gemeentelijk gasbedrijf zich ook in 1938 blijven ontwikkelen. Op 9 November j.l. over schreed de gasproductie een millioen kub. meter per jaar. De directeur van het bedrijf bevestigde ons, dat van 7 Nov. 19371938 de jaarproductie 1.000.275 M3. heeft bedragen en de afgifte 1.000.158 M3. De totale aflevering zal in 1938 naar schat ting ruim 1.010.000 M3. zijn. De groei van het bedrijf wordt gedemonstreerd door de volgende cijfers: Afgifte Verbruikers 1915: 1920: 1925: 1930: 1935: 1936: 1937: 161.479 M3. 134.489 M3. 300.017 M3. 429.372 M3. 711.721 M3. 829.597 M3. 937.940 M3. 450 500 650 754 1148 1230 1335 erts hout cellulose In het jaar 1938 steeg het aantal verbruikers met 115, zoodat het bedrijf thans 1450 aange slotenen telt. Ook ten aanzien van het meerdere verbruik van gas spreken de cijfers een duidelijke taal. Het gemiddelde verbruik per aansluiting in 1937 was 133,9 M3. tegen 30,2 M3. in 1920. Het streven van dit overheidsbedrijf om zijn product tegen den laagst mogelijken prijs aan zijn afnemers te verstrekken blijkt op den kost prijs een gunstigen invloed uit te oefenen. Van 1930 af daalde de kostprijs van 9,6 tot 6 cent per kubieke meter. Vreemdelingenverkeer in 1938. Een vrij gunstige nazomer. Blijkens de door ons ontvangen inlichtingen van de V. V. V. „Castricum Vooruit" is het jaar 1938 voor de badplaats niet zoo gunstig geweest als zijn voorganger. Aan het ongunstige weer in den zomer moest voor een groot deel worden toegeschreven, dat het bezoek aan Castricum of geheel achterwege bleef of werd afgebroken. De nazomer daarentegen was beter dan in 1937. Het aantal pension-aanvragen was grooter en bedroeg ruim 1300. De kwaliteit hield geen ge lijken tred met de kwantiteit. De lage pension en huurprijzen waren daaraan niet vreemd. Uit vrees, dat zij niet zullen verhuren worden veel te lage prijzen bedongen. Het bestuur van de V. V. V. ziet naar middelen uit om dit euvel den kop in te drukken en verwacht hierin te zullen slagen. Met te lage prijzen doen de ver huurders niet alleen zichzelf, maar ook anderen tekort. Het provinciaal kampeerterrein trok in het afgeloopen jaar weer een groot aantal bezoe kers. Van gemeentewege werden voor het opslaan van dagtenten 1869 vergunningen afgegeven. De jeugdherberg „Koningsbosch" verleende aan 4800 trekkers nachtverblijf. De Nederlandsche Spoorwegen voerden 47000 reizigers aan; per autobus en per fiets brachten naar schatting 110.000 personen een bezoek aan Castricum en Bakkum. De inlichtingen-bureaux bij het station en te Bakkum aan Zee hebben naar het oordeel van den secretaris van „Cas tricum Vooruit", den heer v. d. Berg, aan de verwachtingen beantwoord. De E. H. B. O. was tijdens het zomerseizoen weer paraat en verleende vele malen hulp zon der daarvoor eenige vergoeding te vragen. Ook inu is weer gebleken, dat deze vereeniging een onmisbare hulp is. Het aantal behandelde geval len was dit jaar hoog, namelijk 310. SCHAATSENRIJDEN. DE ELFSTEDENTOCHT. Voorloopig uitgesteld. Wegens den dooi kan de Elfstedentocht Don derdag a.s. niet doorgaan; hij is voorloopig uit gesteld. Door het smelten van de sneeuw staat er te veel water op het ijs. Het Centraal bestuur kan nog geen naderen datum vaststellen, maar op grond van door De Bilt verstrekte mededeelingen. is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de Elfstedentocht toch een dezer dagen gehouden zal kunnen worden. De verwachting is nl., dat het hooge drukgebied in Scandinavië den wind van het Westen door het Noorden naar het Oosten zal doen loopen, zoodat de temperatuur opnieuw beneden het vriespunt zal dalen. Het Centraal bestuur zal de ingekomen in schrijvingen handhaven. Op het oogenblik zijn binnengekomen. 320 in schrijvingen voor den wedstrijd en 475 voor den tocht HAARLEM, 27 December. Bevallen 22 December: D. AartsenZwem mer, d.;23 December: A. C. PeereboomJen sen, z.; 24 December: A. HolsterSpilker, d.; E. M. WitlouSmeenk, d.; 25 December: J. G. M. ZedelKuijper, z.; A. C. Marchand— Lamboo, d.; G. VastenhoutWulff, z.; C. Koe dijkKwant, d.; W. A. VinkeTitsing, z.; S. F. A. HupkensRooijers, d.; 26 December: C. BiermanJongbloed, d.; 27 December; C. de Kleuverv. d. Dolder, d.; Overleden 23 December: M. M. 12 dg., d. v. P. J. J. Stut, Dolfijnstraat; 24 December: M. J. LeonhardBakker, 68 j., Atjehstraat; H. S. Braakenburg, 81 j., Kampersingel; H. Gerrit senReumann, 89 j., Westerhoutpark; A. J. Dijkman, 67 j., Pol; C. A. M., 4 mnd., d. v. J. Kuipers, Voorzorgstraat; 25 December: M. A. J. Santbergenv. Gellekom, 44 j., 26 De cember: E. v. ServellenTreffers, 70 j„ Klein Heiligland; A. M. Windsant, 49 j., Hazepaters- laan; F. J. Groen, 72 j., Kinderhuisvest; H. C. S+eenkistBon, 76 j., Kamperstraat. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 28 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Het schip der vervloeking" en „Artistenleed", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 28 DECEMBER Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. So list: Ankie van Wickevoort Crommelin. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Joe E. Brown in „The Gladiator", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Deanne Durbin in „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Alexander's Ragtime Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Shirley Temple in „Little Miss Broadway" en „Zigeunerbende" 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Ten Westen van Shanghai" en „De pionier van Kentucky", 8 uur. Moviac Theater: Grün ist die Heide. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. DONDERDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: A. B. C.-Cabaret: „Wim Kan met zijn 7 Joffers", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Wiener Sangerltnaben: Kerstvoorstelling, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen s middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdae (behalve Vrijdags) vaxj •3- r 7uur.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6