VLIECCESCHIEDENIS 1938 in vogelvlucht. De luchtvaart diende den vrede, maar vergrootte ook het oorlogsgevaar. Hoop op een adempauze om het veroverde gebied te consolideeren. Nu het jaar 1938 zich ten einde spoedt en allerwege balansen worden opgemaakt en in ventarissen worden nagegaan, spreekt het ook vanzelf, dat men in de luchtvaartwereld de blikken eens Iaat teruggaan en de indrukken: die men dan krijgt, zijn nog te versch om op de vraag of dit jaar een belangrijk luchtvaart jaar is geworden een afdoende antwoord te kunnen geven. Er is in de afgeloopen maan den op één of andere manier geschiedenis ge maakt, meer geschiedenis dan normaal in een tijdvak van tien jaren, en we kunnen slechts den wensch uitspreken dat de vulkaan, die men Aarde noemt, eenige jaren tijd zal krijgen, om weer eens wat op adem te komen. Want dat heeft zij hard noodig. Consolidatie van het verworvene, zij voorloopig het devies, vooral op luchtvaartgebied! Er zijn, naast verschillende dingen, die ons weemoedig ma ken bij het terugdenken, gelukkig veel licht puntjes, waaraan we ons zullen moeten vast houden om het komende jaar met zooveel mo gelijk vertrouwen in te gaan. Zoowel de bur gerluchtvaart als de militaire luchtvaart, de zweefvliegerij en de luchtscheepvaart hebben een jaar vol van emoties achter den rug, een jaar van strijd naar een vervolmaking, welke, het is weer eens gebleken, indien zij geforceerd wordt, met veel onnoodige offers gepaard gaat. Daarom willen we nu overgaan tot het be spreken van enkele feiten, die in het afgeloo pen jaar de gemoederen hebben bezig gehou den en die in één of ander opzicht weer een nieuwe bladzijde in het steeds dikker worden de boek der luchtvaartgeschiedenis zijn ge worden. Uit den aard van de zaak willen we geen aanspraak op volledigheid maken, doch volstaan wij met losse grepen uit een over stelpende hoeveelheid nuchtere feiten, die hier voor ons liggen. Lof en critiek in Holland. Van het nationale standpunt bekeken is het Jaar 1938 geen slecht jaar voor de K.L.M. ge worden. Het binnenlandsche luchnet, dat al tijd het zorgenkind was, werd in verband met de opening van de luchthaven van Leeuwar den sterk uitgebreid en verheugde zich in een sterk stijgende belangstelling, zoodat de ver schillende lijnen gedurende het zomerseizoen goed bezet waren, hetgeen vertrouwen geeft voor de toekomst. Want het is een publiek ge heim, dat de K.L.M. jaarlijks honderdduizen den guldens aan het binnenlandsche luchtnet bij moet passen en dat zij ernstig van plan is, om, mocht hierin geen verandering komen, deze lijnen te laten vervallen. Het zou in deze tijden, nu er verschillende interne moeilijk heden zijn sinds de Regeering er niet toe kon besluiten het jaarlijksche subsidie te verhoo- gen, waarlijk al te riskant zijn het geld in het water te gooien voor vlagvertoon. Het Europeesche luchtnet der K.L.M. onder ging slechts betrekkelijk geringe wijzigingen. In samenwerking met British Airways opende men den dienst Amsterdam—Manchester- Liverpool, die zich reeds direct in de- belang stelling van den zakenman mocht verheugen en waarvan een uitermate druk gebruik werd gemaakt. Verder bevloog men dit jaar voor het eerst een week-end dienst Amsterdam RotterdamBrusselLe Touquet, een lijn, die nog te weinig bekendheid verworven heeft om zich er een definitief oordeel over te kunnen vellen. Naast veel lof heeft men dit jaar ook veel cntiek op het beleid van onze nationale lucht vaartonderneming moeten hooren. Critiek op het nieuwe gebouw der K.L.M., dat in Den Haag komt en niet in Amsterdam, critiek op het ontwerp der Centrale luchthaven Leider dorp, een plan, dat van den heer Plesman af komstig zou zijn. Ook de materiaalkwestie bleek wter eens actueel geworden te zijn en de hardnekkige geruchten, dat de K.L.M. een Douglas DC 4 zou hebben besteld, blijven aan houden. Een feit is, dat de DC 3 vliegtuigen op de Indië-lijn te klein geworden zijn en dat te verwachten ia, dat men nog in den loop van het volgende jaar de materieel-politiek voor de Indië-vloot zal herzien om aan de steeds scherper wordende concurrentie van de Fran- sche en Engelsohe maatschappijen het hoofd te kunnen bieden. Een verheugend feit op de Indië-route is de nog steeds stijgende vraag naar ruimte, zoodat er plaats is voor meer dan één maatschappij. In dit verband moeten we nog even de aan dacht vestigen op de „Drang nach dem Osten", die nu ook in de Duitsche burgerluchtvaart merkbaar is geworden. De Lufthansa opende een buitengewoon snellen luchtdienst op Perzië. die volgens nog niet bevestigde berichten nu tot Bangkok, de hoofdstad van Siam zou wor den doorgetrokken. Doch hierbij eindigen de plannen der Duitschers niet, die van Bangkok uit zinnen op een manier om naar Tokyo te vliegen! Van deze plannen zal echter in ver band met de verwarde situatie op het Oost- Aziatische vasteland niets kunnen komen. Wij vliegen in vijf werelddeelen. Nu we toch in Azië zijn aangeland willen we niet verzuimen even een kijkje in Indië te gaan nemen, waar de KJM.I.L.M. een verheu gend jaar van blijde expansie achter den rug heeft. Men heeft het in Indië klaar gespeeld de burgerlijke luchtvaart in nauwelijks tien jaren volwassen te maken, een werk, waarop de Hollandsche luchtvaartpioniers trotsch mo gen en kunnen zijn. Nog veel te weinig beseft de breede massa hoeveel luchtverkeer voor Nederland beteekent. Dat wij met een regel maat, waarop men de klok gelijk kan zetten in vijf werelddeelen op honderden vliegvelden de driekleur kunnen ontplooien, is een ont zaggelijke reclame voor de durf en het kun nen van de afstammelingen van de Ruyter, Houtman en Tromp, een reclame, die in slechts karige subsidies geen weerspiegeling vindt. Luchtvaart vóór en tegen menschheid. de Ofschoon hiermede slechts enkele feiten uit de luchtvaarthistorie van het jaar 1938 genoemd zijn moeten we nu overgaan tot een tak van de luchtvaart, die in verband met de tijdsomstandigheden een steeds grooter wor dende plaats is gaan innemen in onze samen leving. Vrijwel overal ter wereld werkt men koortsachtig aan de versterking van de lucht vloten, waarvan de eenheden alleen nog in cijfers met minstens 3 nullen kunnen worden uitgedrukt. Fabrieken werken koortsachtig dag en nacht, onafgebroken om aan de steeds grooter wordende vraag te kunnen voldoen. Motoren ronken dag en nacht op de proef- banken, in de teekenkamers worden onder de grootste geheimhouding nieuwe ontwerpen uitgewerkt, die zoo monsterachtig en zoo ge vaarlijk moeten zijn als geen tegenstander zich droomen kan. De luchtvaart, die toch zooveel zegeningen aan de menschheid kan brengen, diezelfde luchtvaart, die staatslieden, van alle uithoe ken van Europa in één dag tot elkaar kan brengen en die bewezen heeft een oorlog te kunnen voorkomen, keert zich hier tegen de menschheid en zij vormt een dergelijk gevaar lijke boemerang, dat, vooral in hooge militaire kringen een verlangen naar een overeenkomst, die een einde moet zijn aan dezen wedloop, ken baar wordt. We kunnen slechts hopen wat we reeds bij den aanvang van dit artikel schre ven, dat het de wereld gegeven moge zijn in rust van de vermoeienissen op adem te komen, misschien, dat in die stilte eindelijk het ver stand zegeviert Ook in Holland breidde men het luchtwapen naar vermogen uit. Verschillende nieuwe typen vliegtuigen werden ingezet, waarvan we de Fokker G 1, de T 5, de D 21 noemen, die in serie worden afgeleverd om nog van een aan tal andere typen, welke voor de Indische lucht- wacht werden aangeschaft ten deele in het buitenland maar te zwijgen. Dat de Neder- landsche vliegtuigindustrie in het afgeloopen jaar bewezen heeft haar oude naam en faam hoog te houden bleek weer eens, toen Frits Koolhoven met zijn fenomenaal snelle jager FK 58 in Frankrijk demonstreerde, waarbij een duiksnelheid van haast 900 km per uur werd bereikt. Er worden op het oogenblik in Frankrijk, België en Nederland voorbereidin gen getroffen om 900 van dergelijke jacht- toestellen binnen zeer korten tijd aan 't Fran- sche Gouvernement af te leveren en het is niet onmogelijk, dat' ook Nederland tot aankoop van enkele series zal overgaan. Fokker bouw de zijn D 23 jager, die uit de G 1 is ontwikkeld en die op de Parijsche luchtvaartsalon zeer veel opzien baarde. Het is te verwachten, dat de Nederlandsche Regeering, nadat de proef vluchten hebben plaatsgevonden, tot aankoop van een groot aantal van deze nieuwe Fokkers zal overgaan. Zeer veel heeft de luchtvaart in het alge meen te danken aan de verschillende proeven of vindingen, welke eerst op militair gebied dienstbaar worden gemaakt. In dit verband noemen we de stratosfeervluchten van den Italiaanschen kolonel Pezzi, die het wereld record op naam van Italië bracht, de massa vlucht van 18 groote vier-motorige Amerikaan- sche vliegbooten over den Stillen Oceaan, de lange afstands-vlucht Egypte-Australië door een drietal Engelsche jachtvliegtuigen, alle maal prestaties, die indirect toch ook de civiele luchtvaart ten goede zullen komen! Luchtschipverkeer lamgelegd. Komen we tenslotte tot het stiefkind van de luchtvaart: het luchtschipverkeer. Ook voor de Zeppelins is dit jaar belangrijk geweest. Nadat de Hindenburg na een serie prachtig geslaagde vluchten met de haven in zicht was verongelukt, heeft de Zeppelin-Reederei in principe besloten eerst de resultaten van het onderzoek af te wachten alvorens de nieuwe nog grootere Zeppelin in de vaart te brengen. De resultaten zijn nooit gepubliceerd en al hoewel het woord sabotage gefluisterd wordt, neemt men algemeen aan dat dit ongeluk aan statische electriciteit en een samenloop van ongelukkige omstandigheden te wijten is, waar bij het uiterst brandbare waterstofgas een be slissende rol heeft gespeeld. Hierna lag maan den lang het geheele verkeer met luchtsche pen lam en men stelde van Duitsche zijde alles in het werk om de Amerikaansche regeering te bewegen een uitvoervergunning van het be geerde helium te geven. Een oogenblik scheen het of men Duitschland's verzoek zou inwilli gen, doch in verband met den politieken toe stand is hierin op het laatste moment verandering gekomen en moest Dr. Eckener onverrichter zake naar zijn land terugkeeren. De ijverige pogingen van Duitsche Chemisten om helium langs chemischen weg te vervaar digen zijn totnogtoe niet geslaagd, ondanks de hooge prijzen, die hiervoor van de zijde van het Luchtvaartministerie zijn uitgeloofd. In dit verband noemen we nog even de weigering van de Amerikaansche autoriteiten om de Duitschers toestemming te geven een geregel- den Trans-Atlantischen luchtdienst voor vracht en post te gaan openen, hetgeen even eens een gevolg was van de nog steeds stijgende anti-Duitsche stemming onder de Amerikaan sche bevolking. Groeiende belangstelling voor zweefvliegen. Op zweefvlieggebied is het voor Holland wel een bijzonder goed jaar geworden. Dat de be langstelling voor deze mooie sport nog steeds stijgend is, vinden we op zichzelf reeds een verheugend teeken, daar een groot aantal zweefvliegers een landsbelang van niet te on derschatten waarde is, in verband met de op leiding voor reserve-vliegers in oorlogstijd. Hierdoor komt het ook, dat de Fokker- en Luchtverdedigingsfondsen gebruik maken van opgeleide zweefvliegers, die vervolgens tot het M brevet op motorvliegtuigen der Nationale Luchtvaartschool verder worden geschoold. Het zweef-materiaal werd bij de meeste clubs uitgebreid met zeer moderne toestellen, waar door betere resultaten bereikt konden worden. In dit verband is het wel interessant even te memoreeren dat zweefvliegen in 1940 voor den eersten keer op het Olympische Sportprogram ma in Helsingfors voorkomt en wij hopen dat onze vliegers dan naar het land der duizend meren kunnen trekken om er de nationale vlag hoog te houden, want alhoewel we een verge lijking met onze Oosterburen nog niet kunnen doorstaan, wijzen de prestaties van enkele der jongere vliegers op een veelbelovende toe komst. De sportvliegerij tenslotte maakte een moei lijk jaar door, d.w.z. in Holland. Over het al gemeen geniet de eigenaar van een sport- vliegtuig geen enkele faciliteit, waardoor deze sport een beetje aan den duren kant komt en velen zich genoodzaakt zagen hun vliegtuigen op te leggen of te verkoopen. De Nationale Luchtvaartschool maakte echter een goed jaar mede, doch dit komt door het groote aantal piloten, dat zij voor rekening van de Fokker en Luchtverdedigingsfondsen voor het M- brevet moest opleiden. JOHN SIDNEY ZODY. EXAMENS. Academische opleiding. Voor het eerste gedeelte van het practisch apothekers examen is aan de Leidsche Univer siteit geslaagd mej. C. Schoorl, te Bloemendaal. Zangonderwijs. Te Utrecht slaagde voor het examen getuig schrift zangonderwijs op bewaar- en lagere scholen de heer P. J. van Noppen, te Heemstede. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 27 December 1938. 1. Jacob Winkel, zonder beroep, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 11. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. SchutteStruick te Heem stede. 2. A. Plug, autohandelaar, wonende te Zwa nenburg, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. J. Lieuwen te Purmerend. 3. M. van Tol, handelaar in manufacturen, wonende te Abbenes, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden, gem. Velsen. 4. H. Sijsenaar, Senior, bloemistknecht, wo nende te Hillegom, Meerlaan 160. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. 5. J. C. J. van Baren, bloemkweeker, wonende te Haarlem, Leidschevaart 348. Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. 6. J. F. Goebel, koopman, eenig beheerende der comm. vennootschap „Nefana", voorheen te Bloemendaal, Bloemendaalscheweg 155, thans te Hamburg. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 7. J. Backhuys, vroeger garagehouder, thans werkloos, wonende te Overveen, gem. Bloemen daal, Waldeck Pyrmontlaan 22. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. Dil, filiaalhouder eener Stoomwasscherij en Ververij, wonende te Zaandam, Czarina- straat 1. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heem stede. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: I. de Handelsvennootschap onder de firma Sporthuis Visser, destijds gevestigd te Haar lem, Generaal Cronjéstraat 170, alsmede A. D. Visser, Senior, vroeger lid der firma Sporthuis Visser, destijds te Haarlem, Generaal Cronjé straat 170, thans wonende te Zandvoort, Hoo- geweg 69 rood. Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 2. F. H. G. L. de Wan, winkelier, wonende te Lisse. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. Vrachtauto's in botsing op den verkeersweg Rotterdam—Gouda. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhogi „O, Karei, wat doe je nu?" riep zijn vriendinnetje verschrikt II Ja, zelfs rukte hij nog een roos af, om daarna weg te loopen. uit. Maar hij zag alleen het leelijke en om haa,r verdriet lachte hg. Hij klom door het raam van zijn kamertje en liet Gerda in de dakgoot staan, bij de vernielde rozen. Een poosje later kwam zij met het mooie prentenboek naar hem toe. Daarvan wilde hij al evenmin iets weten, dat was misschien voor heele# kleine kinderen mooi, maar voor hem was dat niets. Ook van de verhaaltjes van Gerda's grootmoeder wilde hg niets meer weten. Ja, als hij het kon doen, ging hij, met een bril op zijn neus, vlak achter haar loopen en bootste haar stem en manier van doen na. Hij deed dat zóó goed, dat de groote menschen er om moesten lachen! Al heel gauw kon hij alle menschen in de straat nadoen, vooral wanneer zij leelijke eigenschappen hadden. Door den splinter van den tooverspiegel zag hij deze leelijke eigenschappen wel tien keer erger dan zij in werkelijkheid waren. De groote menschen prezen hem om zijn knapheid, en zij voorspelden, dat hij het vast en zeker ver zou brengen. Alleen Gerda vond het erg naar, dat haai- speel makkertje, die haar nu ook erg plaagde, zoo veranderd was. XWordt vervolgd). Vijf ton meel en 4500 liter melk verloren gegaan. GOUDA, 28 December. Dinsdagavond is nabij de Julianasluis te Gouda op den ver keersweg naar Rotterdam een van Hilversum komende, met meel geladen vrachtauto, ten gevolge van het breken van een voorveer, om gezwaaid en achtereenvolgens in botsing ge komen met twee van de andere zijde komende vrachtauto's, één met 7100 L. melk geladen tankwagen uit Amerongen en een wagen met melkbussen, die beide op weg waren naar Rotterdam. De meelauto werd zwaar ge havend en verloor zijn lading van 5000 K.G. meel, de tankwagen werd omgeworpen, waar bij 4500 L. melk over den weg stroomde. De bussenwagen kwam er goed af. Wonder boven wonder werd niemand gedeerd. De meelauto Is door de politie in beslag genomen. De eige naar, een vrachtrijder uit Hilversum, is alleen tegen schade aan derden verzekerd. Het verkeer op dezen drukken weg onder vond gedurende een paar uren stagnatie en werd gedurende dien tijd over het naast den weg gelegen rijwielpad geleid. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. HAARLEM, Woensdag. De agenda voor de 133ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 3 Januari 1939 des avonds te 8 uur in het Ge bouw der Kamer, Nassauplein 46 te Haarlem, luidt: 1. Opening. 2. Verkiezing Algemeen voorzitter. 3. Verkiezing voorzitter afdeeling Groot bedrijf. 4. Verkiezing voorzitter afdeeling Klein bedrijf. 5. Verkiezing plaatsvervangende voorzitters afdeeling Groot- en Kleinbedrijf. 6. Verkiezing vaste Commissies. 7. Notulen. 8. Ingekomen stukken. 9. Mededeelingen. 10. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den minister van Waterstaat te 's-Gra- verhage inzake centrale vliegveld. b. de directie der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht betreffende verplaatsing goederenstation. 11. Voorstel Bevrachtingscommissie Haar lem inzake herziening salarieering. 12. Voorstel van het Borgstellingsfonds voor Kennemerland ter benoeming van een bestuurslid van dit fonds. 13. Aanvraag medaille Groot Nationaal Zang. en Muziekconcours te Aalsmeer in Juli 1939. 14. Concept-schrijven Commissie Make laars aan den Nederlandschen Bond van Ma kelaars in onroerende goederen te 's-Graven- hage, inzake de beëediging van notaris-kler ken tot makelaar. 15. Concept-schrijven Bureau aan den minister van Economische Zaken, betreffende registratie van bedrijven. 16. Rondvraag. 17. Besloten zitting. Vernon Bartlett verwacht een nieuwe Europeesche crisis. LONDEN, 28 December. (Reuter.) De binnen landsche toestand in Duitschland, aldus schrijft Vernon Bartlett in de News Chronicle, is thans zoo slecht, dat tegen April een nieuwe overwin ning moet zijn behaald of anders de dictatoren, wanneer zij met democraten spreken hun hou ding van bulderen geheel moeten laten varen. Bartlett voegt hieraan toe: „Ik weet, dat er zeer belangrijke na- tionaal-socialistische leiders zijn, die ge- looven, dat de volgende beweging tegen Nederland of België zal worden onder nomen. Er zal om hun kolonies worden gevraagd en de afwijzing van dat verzoek zal de verontschul diging worden voor een inval in Nederland of België. Toch eindigt Bartlett met de optimisti sche opmerking: „Ik geloof, dat de democratieën overwinnend te voorschijn zullen komen uit een crisis, welke zoo pijnigend zal zijn als die van September j.l. en dat wij dan in staat zullen zijn te spreken over een vrede in plaats van over een kalmeering. Scheepsramp aan de Zweedsche kust. Duitsch vrachtschip met 18 opvarenden vermoedelijk gezonken. WARSCHAU, 28 December. Men vreest dat het Duitsche vrachtschip „Funkenbrandt" met 18 man aan boord gezonken is bij de Zweedsche kust. Gdynia heeft gisteravond om 11 uur een zwak radiosignaal ont vangen: „Wij zinken". Het schip zou zwaar beschadigd zijn en zijn positie niet kunnen bepalen. (United Press.) VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. (Nieuwjaarsdag) Afdeeling H. Tweede klasse A: H.V.V.—U.V.S. Tweede klasse B: Excelsior—Fluks. Afdeeling UI, Tweede klasse A: Ensch. Boys—Rigtersbleek. Afdeeling IV, Eerste klasse: P.S.V.Eindhoven. LongaJuliana. Noad—Bleij erheide. Roermond—B.V.V. (Sportfcr.),

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6