IJmuider Courant ffHededmd" de Dansmuziek REMM1NGTON DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Sensatie. Overgang. KENNEMER THEATER - BEVERWIJK DROOG SCHEER APPARAAT Alléén RADIO KOOI 24e JAARGANG No. 50 Uitgave Louren® Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 Abonnementen per week f0.12V> per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advert en tien: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. De Engelsche journalist Vernon Bartlett heeft in het Londensche dagblad News Chro nicle een verhaal ten beste gegeven, volgens hetwelk ons land gevaar zou loopen voor een Duitschen aanval. En dat nog wel binnen een maand of vier. Bartlett's redeneering is heel eenvoudig, dat de binnenlandsche toestand in Duitschland zoo slecht zou zijn, dat tegen April een nieuwe overwinning moet worden behaald. En nu beweert hij te weten dat „zeer belangrijke nationaal-socialistische lei ders gelooven, dat de volgende beweging tegen Nederland of België zal worden onder nomen". Maar denkelijk tegen Nederland. Berlijn zou ons om koloniën vragen en als we neen zeiden dit „een verontschuldiging ach ten" voor een inval in ons land. Of het zou een dergelijke tactiek tegen België uitvoeren. En in het eene zoowel als in het andere geval zou het erop rekenen dat „het decadente Engeland en Frankrijk" het zouden laten be gaan. Maar tenslotte zegt hij dat hij gelooft dat de democratieën uit deze nieuwe crisis overwinnend te voorschijn zullen komen en dan in staat zullen zijn over vrede inplaats van kalmeering te praten. Een betoog als dit is grove sensatie. De verklaring van zulk geschrijf ligt overigens voor de hand. Bartlett behoort tot de tegen standers van de kalmeerings-politiek van Chamberlain. Derhalve doet hij het tegen overgestelde van het kalmeeren en zaait onrust. De gedachte dat de Duitschers de Noordzeekust van Nederland of België of van beide landen zouden willen bemachtigen is natuurlijk zeer geschikt om onrust te wek ken in Engeland, dat tegen zoo'n mogelijkheid begrijpelijkerwijze altijd ten scherpste gekant is geweest. Juist daarom kan men zich dan ook geen Engelsche regeering voorstellen, die haar aanvaarden zou. Maar in onrustige tij den als deze tieren gerucht en sensatie weliger dan ooit, en dus kon Bartlett bij voorbaat wel aannemen dat een aantal menschen hem ge looven zou en in Chamberlain en zijn mede ministers menschen zien, die letterlijk alles zouden slikken. Hij heeft het verder over „zeer belangrijke nationaal-socialistische leiders". Wie zijn dat? Het is een zeer vage aanduiding. Als er in derdaad Duitsche leiders zouden zijn die wel eens gezegd zouden hebben zooiets te „geloo ven", wat zou dat dan nog bewijzen? De lei ding van den Duitschen staat is éénhoofdig, berust bij Adolf Hitier en zijn houding en uitlatingen geven geen enkele reden om de juistheid van het betoog van Bartlett aan te nemen. Ook zou Duitschland op deze wijze nog niet aan de Nederlandsche of Belgische kolo niën komen. En als zijn binnenlandsche toestand zoo slecht zou zijn als Bartlett beweert te weten zou die door een eventueele verovering van Nederland of België, heide kleine landen met beperkte productiemoge lijkheden en een moeilijke economische po sitie, niet verbeteren. Veel waarschijnlijker en begrijpelijker is de zoo vaak te berde gebrachte Duitsche belangstelling voor de Oekraïne, hoofdpunt in hetgeen men gewend is aan te duiden als „de drang naar het Oosten". De uitwerking van een betoog als dat van Bartlett is evenwel onmiskenbaar, dat de onrust en de achterdocht weer toenemen. Dit lijkt mij wel de slechtste methode, die men in deze tijden kan toepassen en het valt mij tegen van een blad als de News Chronicle, dat altijd op een behoorlijk peil heeft gestaan. Tenslotte weet iedere dagbladleider uit erva ring, hoeveel menschen zich licht laten be ïnvloeden tot onrust en achterdócht. Vaak is dat alleen al gevolg van onnauwkeurig lezen. De hoofdredacteur van de News Chronicle kon dus voorzien dat velen het betoog van zijn medewerker, dat eiken vasten grondslag mist, critiekloos zouden slikken en dat het ook in Nederland en België bij een aantal menschen geloof zou vinden. Blijkbaar heeft hij dit geen bezwaar geacht om den politieken aanval op het kalmeerings-beleid van de regeering, welker tegenstander hij is, toch maar door te zetten. Het is allesbehalve fraai. Ik kan niet na laten mij té herinneren, dat onlangs een groep Engelsche daglbladleiders zich ook tot ons, Nederlandsche collega's, gericht heeft met een schoon betoog ten voordeele van geeste lijke en moreele herbewapening, waarbij een •beroep op ons aile^ verantwoordelijkheidsge voel werd gedaan. Met dat betoog heb ik toen op deze plaats van harte mijn instemming betuigd. Het is jammer dat nu juist een Engelsch dagblad een bewijs van gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel geeft, als uit het artikel van Vernon Barlett zoo sterk naar veren komt. Deze tijden vergen rustig en wel overwogen beleid, en zeker geen politieke sensatie-fabricage die de al bestaande onrust nog vergroot. R. P. Het oude jaar zit er haast op, Het nieuwe is nog wel in knop, Maar staat op openbloeien; Van 't oude haast gestorven jaar, Rest nog een enkel blaadje maar, Hoe zal het nieuwe groeien? Het oude werd geen fraaie plant, Wij zetten 't zonder spijt aan kant, Het bracht ons weinig vreugde; Het werd een stekelig geval, Dat ons nog wel lang heugen zal, Maar niet om schoonheidsdeugden. Het nieuwe nadert en krijgt thans, Zooals elk vorig jaar, zijn kans, Om lieflijk te ontluiken; Om in een mil den zonneschijn In vollen wasdom schoon te zijn En zoet van geur te ruiken. Ach, als dat weer een keertje kon, Een jaar, dat in een milde zon, Ons kleur en licht kon geven; Dat aan de wereld weelde bracht, In poëzie en teere pracht. Tot vreugd van 't menschenleven. Elk sterveling verlangt zoo naar Een werklijk licht en luchtig jaar, Maar wie durft daarvoor borgen? Want niet voldoende is de wensch, Zoolang hijzelve faalt, de mensch, Om 't plantje te verzorgen. P. GASUS. Op NIEUWJAARSDAG verzorgt de populaire band „THE GRASSHOPPERS" onder leiding van COR PEREZ. Alléén SOIREE. (Adv. ingez. Med.j Nieuw Zusterhuis te Santpoort in gebruik genomen. Donderdag werd op het terrein van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort het eerste der beide nieuwe zusterhuizen, welke onder leiding van den Provincialen Waterstaat wor den gebouwd, in gebruik genomen. Dit gebouw biedt huisvesting aan een veertigtal verpleeg sters, die in vier woningen zijn ondergebracht op een zoodanige wijze, dat in ieder dezer vier woningen twee groepen van vijf zusters min of meer zelfstandig een „gezin" zullen vormen. De benedenverdieping is ingericht voor de verpleging van zieke leden van het personeeel terwijl een gedeelte van het gebouw bestemd is voor een aantal hoofdverpleegsters. De kelder, die als fietsenbergplaats zal worden gebruikt, kan in oorlogstijd als gas- en scherfvrije schuilplaats dienst doen. De opèning geschiedde in intiemen kring. Namens het personeel werd als geschenk een electrische buitenklok aangeboden, welk hul deblijk door den voorzitter der commissie van bestuur, den heer A. W. Michels, namens de provincie werd aanvaard. PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij besluit van Ged. Staten van de provincie Noord-Holland is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot secretaris van de commissie van bestuur van de provinciale ziekenhuizen van Noord-Holland, mr. C. Blankevoort, ad vocaat en procureur te Haarlem. Belangrijke aanhouding van Amsterdamsche politie. Mail bij internationale zwendel-affaire betrokken. Onlangs is te Amsterdam een buitenlander gearresteerd, S. Wreszynski geheeten, die zich schuldig had gemaakt aan eenige eenvoudige gevallen van oplichting. Thans is gebleken dat deze Wreszynski de man is, die enkele ja ren geleden met den geheimzinnigen kolonel Norris heeft samengewerkt en welk tweetal zich toen schuldig moet hebben gemaakt aan allerlei zwendelarijen,, Bij deze zwendelaffai- res moet het om een bedrag van ca. f 27 mil- lióen zijn gegaan. Er gingen geruchten dat een groot aantal notabelen bij deze zaken be trokken was en dat dit de oorzaak is geweest van het- feit, dat nimmer tot een arrestatie is overgegaan. In de gevangenis te Amsterdam moet Wre szynski aan een aantal Duitsche vluchtelin gen, die in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam, in afwachting van de beslissing uit den Haag, daar tijdelijk waren ondergebracht, hebben verteld, dat zijn arrestatie op een misverstand berustte. Als hij slechts gelegenheid zou krijgen met enkel? I voorname menschen in het buitenland te tele- foneeren, zou hij wel vrij gelaten worden .Voorts gewaagde hij van zijn vriendschap met een hoogen Engelschen officier, (waarmede ver moedelijk kolonel Norris is bedoeld) met wien hij o.a. ook een bezoek aan Göring en Göb- bels zou hebben gebracht. Volgens Het Volk vertelde hij nog allerlei andere dingen, o.a. van zijn huis in Londen, waar hij een gouden ser vies zou hebben en waar de muren vol hingen met Holbein's en van Dijck's, verhalen welke uiterst ongeloofwaardig klonken, maar die inderdaad waar waren. Tijdens zijn verblijf in Londen enkele jaren geleden, bezat hij daar een huis, dat met ongelooflijke weelde was ingericht. Zijn specialiteit en die van zijn vriend kolonel Norris moet zijn geweest het vrijmaken van z.g. bevroren credieten o.m. in Duitschland Kindermoord opgehelderd. Lnidsprekersinstallatie op het Centraal Station te Amsterdam. Andere stations zullen volgen Het Amsterdamsche Centraal Station krijgt een luidsprekerinstallatie. Op alle vijf perrons op elk perron twee in de wachtkamers en in de .vestibule worden groote, sterke luid sprekers gemonteerd en op oudejaarsdag hoopt men met de montage geheel gereed te zijn. Dan zal het reizend publiek en dan zullen ook zij, die familie of bekenden van den trein halen, via deze luidsprekersinstallatie worden ingelicht, wanneer zich eventueel een ver traging voordoet of wanneer een trein op een ander perron zal aankomen als oorspronkelijk was medegedeeld. Op enkele perrons deden deze luidsprekers Donderdag reeds dienst en de reizigers en de wachtenden konden het gesprokene duidelijk woord voor woord volgen. Ongetwijfeld een zeer groote verbetering deze installatie, een „service", die het reizend publiek zeker op prijs zal weten te stellen. Reeds een tiental jaren terug werden op het C.S. proeven met luidsprekers genomen. Toen echter liep het op niets uit, omdat het gesprokene door de veelzijdige weerkaatsing van het geluid niet was te verstaan. De techniek heeft in de laat ste jaren echter grooten vooruitgang gemaakt en toen Zondag voor een week wederom proe ven werden genomen, maar nu met zeer mo dern materiaal, waren de resultaten van dien aard, dat onmiddellijk met den aanleg van een permanente installatie werd begonnen. Het ligt in de bedoeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, dat ook an dere groote station in ons land van een luid sprekerinstallatie zullen worden voorzien. Om ons personeel gelegenheid Ie geven de Oudejaarsavond te vieren zullen onze zaken Zaterdag 31 Dec. om 6 uur n. m, SLUITEN. Wilt U met Uw inkoopen hier- Santpoort, mede rekening houden r IJmuiden-Oost, Velsen-Noord (Adv. Ingez. Med.j Amerika vraagt garantie van Duitschland. Reutei* verneemt uit Berlijn, dat de Ameri- kaansche ambassade een nota aan de Wilhelm- strasse heeft overhandigd, waarin wordt uiteen gezet, dat het decreet van 14 December, waarbij Joden worden uitgesloten van leidende functies in Duitsche zaken, geen uitzondering maakt op de buitenlandsche Joden. Het verluidt, dat de Amerikaansche ambassade de verzekering heeft geëischt, dat de Ameri kaansche Joden niet onder dezen maatregel vallen. Moeder in arrest gesteld Eind Augustus zagen voorbij gangers in de Korne onder Buren (Bet.) een gonje zak drijven, waaruit het armpje van een kind stak. Toen de zak door de onmiddellijk gewaar schuwde politie geopend werd, kwam men tot de ontdekking, dat er zich een pasgeboren tweeling- in bevond, beiden meisjes. Ofschoon de politie natuurlijk direct een onderzoek naar de herkomst der beide lijkjes instelde, werd sindsdien nimmer iets over het geval vernomen. Daardoor ontstond bij het groote publiek de meening, dat de politie voor een onoplosbaar raadsel gesteld was en dit zelfs ondanks het feit, dat men wist dat- de brigadier-majoor Slik uit Tiel nog bijna voortdurend in de Betuwe, en soms zelfs nog wel daarbuiten, rondsnuffelde en dus blijk baar nog steeds een of ander aanknooipings- punt hoopte te vinden. Dezer dagen is echter eensklaps gebleken, dat de nasporingen wel uiterst moeilijk, maar toch niet geheel onmogelijk waren, want door de voortreffelijke samenwerking tusschen de burgemeesters en de politie van Maurik en Buren en de rijksveldwacht van de brigade Tiel is men over kunnen gaan tot de aan houding van de 23-jarige mej. C. H., geboren K. uit Rijswijk (gemeente Maurik), verdacht van het dooden der beide meisjes, waarvan zij de moeder zou zijn. Mej. H. wier ouders in Buren wonen en die omstreeks half Augustus getrouwd is met een steenfabrieksarbeider uit Rijswijk, is naar Arnhem overgebracht en heeft inmiddels reeds bekend. Het onderzoek is echter nog niet gestaakt, omdat rekening gehouden wordt met even tueele medeplichtigen. KLACHT VAN Ir. MUSSERT TEGEN Ir. ALBARDA. Namens Ir. A. A. Mussert. Leider der N.S.B., heeft Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B., bij den Officier van Justitie te Amsterdam, een klacht ingediend tegen Ir. J. W. Albarda met verzoek tot ver volging wegens smaad subs, beleediging op grond dat deze te Amsterdam op Zondag 25 December j.l. opzettelijk de eer en goeden naam van Ir. Mussert zou hebbenaangetast door in een in de groote zaal van het Concert gebouw gehouden bijeenkomst van de Fede ratie Amsterdam der S.D.A.P. volgens een door het Algemeen Nederlandsch Persbureau aan de Nederlandsche Pers toegezonden en in ver schillende bladen opgenomen verslag te zeg gen: „Als de heer Mussert de macht in handen kreeg, zou er weinig anders gebeuren dan v/anneer Hitler ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uitleveren." Door deze voor den Leider eener Nederland sche nationale beweging hoogst grievende telastelegging acht Ir. Mussert zich ernstig in zijn eer en goeden naam aangetast en belee- digd. Dertig jaar geleden werd de Italiaansche stad terdwaarbij hevige verwoestingen toerden December. 1908 Messina door een hevige aardbeving geteis aangericht. Hierboven een toto, die op 30 genomen werd. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Winst voor Euwe en Landau. Donderdag is te Hastings de tweede ronde van het schaaktournooi gespeeld. Euwe won met wit van Golombek in 40 zet ten, terwijl Landau met zwart van Sergeant won. Deze partij duurde 32 zetten. Szabo boekte een winstpunt tegen Klein in een Gruenfeldverdediging na 33 zetten. Sir G. A. Thomas won in een Engelsche opening van Tylor na 36 zetten, terwijl Pirc in een Weenerpartij na 30 zetten van Millner Barry won De uitslagen luiden: Hoofdgroep: Tweede ronde: Sir G. A. TromasTylor 10 Millner BarryPirc 01 KleinSzabo 01 EuweGolombek 10 SergeantLandau 01 De stand luidt: 1. Szabo 2 punten, 2, 3, 4 en 5. Euwe, Landau, Pirc en Sir G. A. Thomas, ieder IV2 punt, 6 en 7. Tylor en Sergeant beiden l/2 punt. 8 en 9. Klein en Golombek, ieder 0 punten plus 1 afgebroken partij. 10. Millner Barry 0 punten. De afgebroken partij tusschen Tylor en Lan dau uit de eerste ronde eindigde in remise. De verdere resultaten luiden* Premier reserves A: KoenigVan Scheltinga 10 MiesesPrins afgebroken in gewonnen stel ling voor Mieses. Premier reserves B: PerlmutterMorrison 10 Van SetersJackson V2'/a WinserVan Doesburgh 0t Major A: Mevr. RoodzantMrs. Shannon 01 TaylorMej. Heemskerk 10 Eerste klasse A: DamenComan 10 GEEN ZEEP GEEN KWAST GEEN WATER. Scheert den zwaarsten baard in weinige minuten zonder de huid te be schadigen. Prijs f 29.50 Vraagt eventueele conditiën. Telef. 4264 - Oosterduinplein 84 Umuiden. (Adv. Ingez. MedJ den 137 runs van de 462. Queensland faalde op Grimmitt die zes wickets voor 33 nam en de laatste drie voor 14 runs veroverde. Queensland kreeg met innings en 60 runs klop. N. Z. Wales verloor te Melbourne ook den tweeden wedstrijd nu tegen Victoria. Lee (121) en Rigg (84) scoorden 190 voor het 1ste wicket, waarna Gregory (71) en Hassett (56), ondanks 't goede bowlen van O' Reilly (6140) de 350 op brachten. De innings leverde het hooge totaal van 504 op. N. Z. Wales scoorde in de 1ste in nings 294 (Chipperl'ield 78) en 388, na een fraaie stand tusschen Barnes (98) en Chipperfield (73). Fleetwood Smith nam in totaal 11 wickets voor ruim 25 runs per stuk. O' Reilly leverde ook in de 2de innings de noodige moeilijkheden op en het kostte Victoria nog 6 wickets (O'Reilly 460) om de benoodigde 179 voor de overwin ning te maken. DE TWEEDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA— ENGELAND. Zaterdag begint te Kaapstad de 2de testmatch. Zuïd-Afrika speelt met Balaskas, den googlie- bowler voor Bond en Rowan, een geroutineerd testcricketer voor Dalton, die niet beschik baar is. IJS-HOCKEY. A. IJ. H. C.—VOLANTS (5—0). Wederom hebben de Parijsche Volants een nederlaag geleden; thans te Amsterdam van A. IJ. H. C. Dank zij den uitstekend werkenden Franschen keeper werd in den eersten en twee den speeltijd niet gescoord, maar in den derden speeltijd scoorden de gastheeren vijfmaal, zoo dat zij met 50 wonnen. DAMES-HOCKEY. NEDERLAND—DENEMARKEN. Nu de dameshockeywedstrijd Duitschland Nederland niet kan doorgaan, stelt het bestuur van den Ned. Dames Hockeybond pogingen in het werk, in het voorjaar een wedstrijd tegen Denemarken vastgesteld te krijgen, hetzij hier of in Denemarken. CRICKET. THANS EEN DUBBELE CENTURY VAN DON BRADMAN. Bradman scoort weer centuries! Te Adelaide scoorde hij tegen Queensland zijn derde achtereenvolgende century, thans een dubbele voor Zuid-Australië n.l. 225. Hij speelt al weer met een gemiddelde van 160! Badcock is op de Australische wickets eveneens in groot- schen vorm en dit tweetal sloeg voor het 2de wicket ruim 200 runs bijeen. Badcock haalde juist de 3 cijfers. De 8 overige batsmen scoor- VOETBAL. Lezing scheidsrechter J. J. F. van Gessel. Op uitnoodiging van de sub-commissie Am- sterdam van den K. N. V. B. waren Donderdag avond in café-restaurant „Brinkman" aan het Plein ongeveer vijftig scheidsrechters uit het rayon Noord-Holland te zamen gekomen om te luisteren naar een lezing van den heer J. J. F. van Gessel, secretaris van bovengenoemde commissie. Hij had als onderwerp gekozen: „Practische wenken aan scheidsrechters en veel voorkomende fouten". Achtereenvolgens werden 25 punten behandeld, betrekking hebbende op de houding van den referee tegenover de spe lers in moeilijke gevallen. In de eerste plaats moet de arbiter onder alle omstandigheden zichzelf blijven, hij moet de „flair" hebben om leiding te geven en het over wicht te bewaren zonder zich op den voorgrond te plaatsen of een aanmatigenden toon aan te slaan. Door zijn manier van optreden moet hij den spelers als het ware onbewust de overtuiging bij brengen, dat zij zich zonder voorbehoud aan zijn leiding hebben te onderwerpen. Teneinde misverstanden of onaangenaamheden te voor komen, moet de arbiter er op toezien, dat zoo veel mogelijk tusschen de aanvoerders der beide ploegen vóór het begin van den wedstrijd over eenstemming wordt verkregen, b.v. wat het toe staan van invallers betreft. Bij het indienen van protesten moet hij de behulpzame hand bieden en bij de behandeling daarvan dient hij volkomen objectief zijn lezing te geven en door hem gemaakte fouten ronduit te erkennen. Een goed scheidsrechter zal bij het volgen van het spel steeds op de spelers en niet op den bal letten, opdat hij hun positie (buitenspel) en ge dragingen voortdurend kan zien. Opdrachten geven is uit den booze; men kan een volwassen voetballer niet dwingen een ver weg getrapten bal te gaan halen, doch hem hoogstens onopge merkt op fouten in zijn gedrag wijzen. Daaren tegen dient hij onmiddellijk op te treden, wan neer een speler de perken te buiten gaat: elke opzettelijke „foul" of gewelddadige handeling, zooals natrappen of een poging daartoe, moet met uit het veld zenden worden bestraft. De referee moet echter volkomen van den moedwilligen opzet overtuigd zijn; in grensge vallen is het zaak, den overtreder op zijn fouten of gevaarlijke manier van spelen te wijzen. Voor den scheidsrechter is een regelmatig loo penden chronometer of horloge een eerste ver- eischte, ook is het wenschelijk, een reserve- fluit bij zich te hebben. Na deze met aandacht gevolgde lezing bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik werd gemaakt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1