HOE 'T REILDE EN ZEILDE IN VELSEN D E taak die ik mij heb gesteld Met 't schrijven dezer reeg'len Is om een blik terug te slaan, V OOR 't Bestuur van ons Gemeenebest Was het een jaar vol zorgen, D E Raad heeft heel wat afgepraat, Maar wat geeft al dat praten? De werkloosheid bleef even groot, De kuilen in de straten Zij werden grooter nog En 't laat geen twijfel over, T OEN in den Raad behandeld werd De begrooting der gemeente Waren alle posten afgeknaagd, E EN schuldenlast van zes millioen En nog een ton daarboven, D E rioleering is haast klaar, H ET heeft een handvol geld gekost, Het Rijk gaf vele quota, H ET gaat het visseherijbedrijf Nog steeds niet naar den vleeze En of het ooit wel beter wordt, D E vloot werd dit jaar uitgebreid Met mooie sterke booten, D E zaak wordt als maar uitgebreid, 't Is haast niet te gelooven; Men bouwt er nu een staalfabriek, H ET is er wel een grootsoh bedrijf, ID e kunst, met groote of kleine „k", E N hiermee eindigt mijn kroniek, VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Berijmde kroniek voor den jare 1938. Nog weinige uren slechts En 't oude jaar is weer verstreken, De tijd gaat snel, wat is een jaar Bij d' eeuwen vergeleken? 't Is niet meer dan een zucht, Niet eens een heele zware Van vader Chronos, die gaat steeds voort, De oude te vergaren. IvJL AAR moge een jaar dan weinig zijn In aller eeuwen tijden, In 't leven van een mensch Vol liefde en leed, vol strijden Is een jaar een heele tijd, Waarin veel kan gebeuren, Veel dat ons kan verblijden, Ook veel waarom wil treuren. Voordat wij 't jaar bezeeg'len. Dus lezer opgelet, Het verhaal gaat nu beginnen En daarom vraag ik U een wijle te bezinnen. Want de gemeentekas is leeg En niemand wil ons borgen. En alles draait toch om het geld En als dit eenmaal op is Begrijpt wel elk verstandig mensch, Dat dit een heele strop is. Dat de verlichting ook zoo blijft En die is wel heel poover. Tot zelfs op hun gebeente. Dit was niet naar der leden zin, Die kwamen uit hun tenten, Maar Mr. Kwint zei. ga maar terug, Want er zijn toch geen centen. Dat kost per jaar een half millioen, Gij zult dat wel gelooven. Het onderwijs kost ook een duit, Maar dat is minder zonde. (Het geld uit het gemeentefonds Is een pleister op de wonde.) De politie krijgt een nieuw tehuis, Een woning met een toren, Een motorrijwiel bovendien, Dat kunt U straks wel hooren. We hebben daar dan drie stuks van, Die slikken veel benzine, Maar dat is weer goed voor de Shell, Die moet ook wat verdienen. 't Werk bracht veel narigheden, Maar nu 't zoover is zijn we blij, Is alle leed geleden; 't Millioentje zit nu in den grond, Diep onder 't zand verscholen (Maargeen verstopte putjes meer, Of geurende riolen.) Maar onder in den diepsten put Daar vinden we straks de nota. Als Vader Staat zijn rente vraagt, Kan de gemeente dokken En de gemeente dat zijn wij, Laat ons er niet om jokken. Ik begin er voor te vreezen. Maar ieder houdt het hoofd omhoog, Men blijft steeds optimistisch Het kan veel lijden dat is waar, Zoolang de visch maar frisch is. Het was een vijftal in 't geheel En alle heele groote. Ze zijn voor de verre visscherij Om de prijzen te gaan drukken En als het daar alleen om ging Dan zou het vast wel lukken. IVI AAR een reeder is geen filantroop, Kan van den wind niet groeien (Verdraaid, als dat eens moog'lijk was, Wat zou IJmuiden bloeien.) Een reeder is een zakenman, Die van de winst moet leven En winst heeft deze visscherij Tot nu toe niet gegeven. .A. L kwijnt de visscherij nog steeds En blijft de reeder klagen, Toch kwam een nieuwe hal er bij, Dus reeders, niet versagen. Stuurt alle booten maar naar zee. Maardenkt wel om de maten, De pufvisch wordt straks streng geweerd, Die moet ge zwemmen laten. E R is aan onze Noordzeekust Thans, zoowel als in 't verleden Om deze platvischpufvisscherij Steeds heel veel strijd gestreden. En als het straks verboden is, Om pufvisch aan te voeren, Wat moet er dan gebeuren met De pufvischeendenboeren? IK eindig met de visscherij want Er zijn nog and're zaken, Die in mijn nieuwjaarsrijmelarij Op een plaatsje aanspraak maken. Daar is vooreerst de industrie Aan gene zij der sluizen, De industrie, die ijzer maakt, Papier, cement en buizen. En nog veel and're dingen meer, Te veel om op te noemen En alles, wat er wordt gemaakt, Dat kunnen wij slechts roemen. 't Is alles prima kwaliteit, Beroemd op heel de aarde, Voor de producten der Breesaap Betaalt men de hoogste waarde. M OOGOVENS had een gunstig jaar, Er werd niet eens verloren, Maar d' aandeelhouders werden toch Een beetje kaal geschoren. 't Was nochtans voor een heel goed doel, Men liet 't verlies verdwijnen, Zoo offerde Jan Kapitaal Geen paarlen voor de zwijnen. Wat" men er weer heeft bijgebouwd Gaat je verstand te boven. De menschen die aan 't roer er staan, Zijn heele knappe koppen. Geloof me, als dit niet zoo was Zou 't zaakje vast niet kloppen. IN" AAST het bedrijf van staal en gas Ging men een walswerk stichten, Van Leer maakt dikke platen dun En maakt ze tevens lichter. Maar dunne platen zijn ook scherp, Dat valt niet te ontkennen. De dokter kreeg het daardoor druk, 't Zal op den duur wel wennen. Dat is om staal te maken Van 't ijzer dat men niet altijd Gemak'lijk kwijt kon raken. H. O. krijgt ook een walserij Voor heele zware platen, Dat is ook weer een groot stuk werk, H. O. houdt niet van praten. Het jaar bracht der Papierfabriek Zoo goede als kwade dagen. Wat negen en dertig brengen zal, Dat kan men nu wel vragen, Maar niemand die daar iets van weet Dat is een groote zegen En als men niet te veel verwacht, Dan valt het vast niet tegen. Met al die prachtmachines, Die maken steeds maar weer papier Dat rolt men op bobines. Die rollen heel de wereld door Naar de rotatiepersen, Die er op drukken 't laatste nieuws En deze schoone verzen. BlJ „Olie", was het feest dit jaar Bestond vijf en twintig jaren, De directeur is ook nog jong Al heeft hij grijze haren. Mijn wensch is dat men aan 't kanaal Veel platen nog mag wellen Dan kan men aan het eind van 't jaar De winsten weer gaan tellen. Ik kom nu weer aan het kanaal. Vaar met het pontveer over En als ik aan de Zuidzij ben Dan zoek ik fluks het loover Van 't onvolprezen Velserbeek Daar is veel schoons te aanschouwen, Maar loover vindt ge er nu niet, Zou het ijs ons nu nog houen? 9t "WAS in September anders daar,. Dat waren schoone dagen, De natuur was toen nog in haar pracht, Wat toch die hoornen dragen? Oranjelichtjes veel in tal Haast in het loof verborgen, Ook heel de vijver was verlicht En zoo ook onze zorgen. Dat blijft mij om het even, Heeft in het afgeloopen jaar Ook weer veel schoons gegeven. Maar Looft den Heer", „Papierfabriek", D' IJmuider Operette Of wie het verder mogen zijn, Klein was steeds de recette, Ik heb bijna dertig strofen Aaneengerijmd, 't is wel wat veel Maar U komt het wel te boven. Ik wensch U allen met elkaar Of gij zijt fabrikant of boer, Een jaar dat U veel, voorspoed brengt,, Nü: 'Gaudeanius igiturl S. B. Burgerlijke Stand. A. M. Kuiter—v. Straten, d., Groeneweg 36, IJmuiden; L. Neve—v. Beien, d., Zuiderkanaal weg 35, Velsen. G. Zwanenburg—Zwart z., Beu kenstraat 7, IJmuiden; J. M. Heeremans— Schoorl d., Wüstelaan 74, Santpoort; A. Stadt- Grapendaal z., Groeneweg 41, IJmuiden; H, M. A. M. Boekhorst-rHuijg z., Bloemendaal- schestraatweg 28 a., Santpoort; J. G. R. G. Sterk—Vos z. Zeeweg 107, IJmuiden. Overleden: Th. H. Rijnwalt 71 jaren, echt genoot van A. C. Michielsen, Trompstraat 106, IJmuiden; E. Duiker, 67 jaren, echtgenoote van P. v. d. Aar, Koningsweg 342, Vellsen-N. J. Blok 59 j., echtgenoot van A. Schong, Kom passtraat 37, IJmuiden; T. Kooij 84 jaren we duwe van J. Kaan, Mahustraat 31, IJmuiden; M. M. Durge, 18 jaren ongehuwd, Beverwijk. Ondertrouwd: L. Plug, Evertsenstraat 19, IJmuiden en E. A. Dettmer,-Evertsenstraat 19, IJmuiden. Toek, adres? J. F. van der Wateren, Pr. Krugerstraat 72, IJmuiden en R. W. Deimei, Kennemerlaan 32, IJmuiden. Toek. adres. Gehuwden: J. Adrichem en G, v. Aalst, A. Plokker en J. R. Blom .Oosterduinplein 78, IJmuiden; H. Schuurman en M. E. Samshuij- zen, Koningsweg 44, Velsen-N., F. Wiedijk en C. Schoon. Haarlem, Slaperdijk 102: J. J. v. Lierop en J. A. v. Donselaar, Duisburg (Dl.), J. F. Gisin en A. Visser, Kortenaerstraat 32 rood, IJmuiden; C. Smoor en M. Rauhé, Plancius- straat 44, IJmuiden Wanneer stempelen? De stempeluren voor de verschillende orga nisaties voor de week vam 2 tot en met 7 Januari 1939 zijn vastgesteld als vcigt: Algemeene Nederl. Bouwarbeidersbond 9.009.20 Algemeene Nederl. Metaalbewerkersbond 9.259.45 Werkloozenvereeniging 9.5010.20 IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 10.30—10.45 Ongeorganisereden 11.0012.00 Kleine bonden 9.00— 9.15 R.K. bonden 9.2010.00 IJmuider Federatie 10.2011.05 Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders 11.1011.40 Oud-Katholiek Verbond 11.45—12.00 Concert Euphonie. Het" Symphonic Orkest Euphonie geeft Dins dag 3 Januari a.s. een concert in het Patro naatsgebouw aan den Willemsbeekweg. Medewerking verleenen mevrouw Maria Struijcken•van den Adel. sopraan en het Mannenzangkoor „Zanglust" te Beverwijk. Het programma vermeldt o.a. de Jupiter Symphonic van W. A. Mozart voor het orkest en De Gypten van N. H. Andriessen voor het mannenkoor. VLOOTUITBREIDING Het tankmotorschip, dat voor rekening van de Koninklijke Shellgroep op een Italiaansche werf gebouwd wordt, zal onder Nederlandsche vlag komen en wordt met den naam Adinda in het schepenregister ingeschreven. AANGEKOMEN 29 December: Megara, m.s. Hamburg Gateshead s.s. New Castle Texaco III m.s. Rotterdam Monica m.s. Rotterdam 30 December: Lena, m.s. Sas van Gent Merope, s.s. Rotterdam Ransel m.s. Rotterdam Maaskerk, s.s. West Afrika Ariadne s.s. Hamburg Alma Ata s.s. Archangel Jaarstroom s.s. West Afrika Agamemnon s.s. Midd. Zee. Urania s.s. Bremen Kasachstan s.s. Leningrad Aragon s.s. Ramburg Ranella, s.s. Houston Enid Mary s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil Amstelstroom m.s. Londen Olga m.s. Londen. Poelau Tello m.s. Batavia. Hontestroom s.s. Londen. VERTROKKEN 29 December: Duurswold m.s. Rotterdam Euterpe, s.s. Bordeaux Capella s.s. Malmö Felspar s.s. Blyth 30 December: Onsel s.s. Manchester Bordsee s.s. Herrenwijk Cremon s.s. Koningsbergen Norna s.s. Christinehamn. Waterland s.s. Hamburg Hennie s.s. Rotterdam Rotenfels s.s. Basrah. Nederlandsche visschers uit Polen terug. Dezer dagen zijn alle Nederlandsche vis schers, die op Poolzeetrawlers varen per trein uit Gdynia teruggekeerd. De reden hiervan is, dat alle Poolsche trawlers thans in de haven van Gdynia liggen ingevroren. De meeste de zer trawlers hebben den laatsten tijd de ha- ringvisscherij in het Kanaal uitgeoefend, maar voorloopig zijn ze tot werkloosheid ge doemd. En daardoor kunnen de Nederlandsche op varenden „oud-en-nieuw" in het vaderland vieren. HOUTHAVENS RAKEN GESLOTEN De havens van Kemi en Toppila zijn wegens het ijs gesloten, zoodat van daar geen houtver schepingen meer plaats vinden. Bij Kotka en Viipuri begint zich zwaar ijs te vormen, zoodat deze havens vermoedelijk ook wel spoedig zullen gesloten zijn. NAAMSVERANDERING Het Engelsche motorschip Radnorshire van de reederij Alfred Holt Co. te Liverpool (Blauw- pijpers-reederij), dat met een lading stukgoede ren van Batavia te Amsterdam kwam en naar Hamburg ging ter verdere ontlossing, zal den naam Tantalus krijgen. Reeds vroeger had deze reederij een schip met dien naam, doch dat is verkocht. GESLAAGD. Mej. A. Scholten alhier is geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie. Zij ontving haar opleiding van den heer A, van Lieshout allhier. ONZE KOOPVAARDIJVLOOT In de maand November werden in het sche penregister ingeschreven het stoomschip Ary (ex Ary Scheffer) en de motorschepen Armilla, De Ruyter (ex Bcrgendal); Evertsen (ex Flying Scotsman); Houtman (ex Flying Norseman): Omlandia; Tegri; Tromp (ex Flying Irisham); Tijger; Tysa; Ubup (ex Noordster); Unitas; Wegro. Afgeschreven werden het naar Noorwegen ver kochte stoomschip Stad Zaandam en de naar De nemarken verkochte motorschepen Hilda Vertrouwen, zoomede de hiervoren genoemde schepen tusschen haakjes, welke van naam ver anderden. SCHEEPSBOUW VOOR HET BUITENLAND De scheepsbouwers E. J. Smit Zoon te Wes- terbroek hebben opdracht gekregen voor het bouwen van drie motorkustvaarders voor op drachtgevers in Polen. Voor onze werven is het wel een reclame, dat zij geregeld vanuit het bui tenland opdrachten verkrijgen voor het bouwen van deze schepen naar het model onzer Neder landsche kustvaarders, die in de praktijk goed blijken te voldoen. Voor de kuststrookRegen-, hagel- of natte sneeuwbuien, wisselende bewol king, matige tot krachtige Westelijke tot Noordwestelijken wind, iets kouder dan gisteren. Voor het binnenland: Enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, wisselende bewolking, meest matige Westelijke tot Noordwestelijken wind, iets kouder dan gisteren. SCHIP VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Amstelland (Ned.) x) Algenib (Ned.) Anna W. (Ned.) Angra (Fin) Alcinous (Ned.) x) Aegeon (Gr.) Antonis (Gr) Annarella (Ital) x) Amsterdam (Ital.) x) Amstelkerk (Ned.) Breda (Ned.) x) Bintang (Ned.) Boskoop (Ned.) Bloemfontein (Ned.) x) Buecinum (No.) Baarn (Ned.) x) Barneveld (Ned.) x) Birker Force (Br.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Chr. Bors Charterhague (Fin) Costa Rica (Ned) Dioni (Ital.) Doris (Gr.) Euryades (Eng. x) Essen (Du.) Eeodosia (Du.) Favorita (It) Glenaffaric (Br.) x) Havnia (Zw.) Hamm tDu.) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Imperial Valley (Br.) P. Coen (Ned.) r) Jagersfontein (Ned.) x) Karim (Zw.) Kyma (Gr.) Laertes (Ned.) Luneburg (Du.) M. L. Goulandris (Gr.) Meerkerk (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) Mirandella (Port.) Margareta (Zw.) Melampus (Ned.) x) M.v.St.Aldegonde (N.)x Nigerian (Br.) Orestes (Ned.) Orion (Ned.) Oberon (Ned.) Ossian (Zw.) Osmussaar (EstL) Pboenica (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pionier (Belg) Poelau Roebiah (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Pluto (Ned) Perseus (Ned) Patricia (Du) Poseidon (Ned.) Pericles (Ned.) ftoxby (Br.) Kandfontein (Ned.) Reggestroom (Ned.) Rotula (Ned.) Salland (Ned) Strix (Noor) x) Serooskerk (Ned,) x) Tiba (Ned.) Tajandoen (Ned.) Tawali (Ned.) x) Taygetos (Gr.) Tela (Ned.) Towa (Gr.) Triton (Ned.) Uckermark (Du.) V.N. Goulandrirs (Gr Van Rensselaer (Ned.) «A'esiland (Ned.) Zaanland (Ned.) x) Hamburg Zuid Afrika Gr. Yarmouth Buenos Aires Batavia La Plata La Plata Batoum Constantza. W est-Afrika Chili Ned. Indië Chili Zuid Afrika New Orleans Chili Hamburg Avonmouth Pto Barrios (v. IJm.) Chili La Plata Sundsvall West-Indië Poti (v. IJm.) La Plata Batavia Batavia Pt. Limon Huelva Japan Trangsund Ned lndië Zw. Zee Zw. Zee Durban (v. IJm.) Batavia Hamburg (v. IJm.) Hernösand La Plata Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Japan Zuid Afrika La Plata Stockholm Hamburg Batavia West Afrika Alexandrië Hamburg Alexandrië Gefle Tunis Pto Barrios Batavia Mexico La Plata Batavia Batavia Kopenhagen Danzig Pto Barrios Midd. Zee Hamburg Port Red on Z. Afrika West Afrika Curasao Buenos Aires Corpus Christ! Japan Rosarh Batavia Batavia La Plata La Plata La Plata viidd Zee Ned Indië La Plata West-Indië leno? Aires Buenos Aires 1 Jan. 11 Jan. 11 Jan. 17 Jan. 29 Jan. 9 Jan. 10 Jan. heden 7 Jan. 22 Jan. heden 1 Jan. 10 Jan. 1 Jan. 7 Febr. 4 Jan. 30 Dec. 18 Jan. heden 17 Jan. 1 Jan. 10 Jan. 4 Jan. heden heden 5 Febr. 25 Jan. 5 Febr. 3 Jan. 2 Jan. 19 Jan. 29 Jan. 1 Jan. 4 Jan. 30 Dec. 3 Jan. 2 Jan. 17 Jan. 20 Jan. 25 Jan. 2 Jan. 2 Jan. 30 Jan. 1 Jan. 3 Febr. 10 Jan. 17 Jan. 4 Jan. 20 Jan. 6 Jan. in lading. 28 Dec. van Dakar. 31 December vertrokken. 9 Dec. vertrokken. 30 Dec. van Port-Said 15 Dec. van Buenos Aires. 28 Dec. vertrokken 25 Dec. v. Stamboul. 22 Dec. van Stamboul. 28 Dec. v. Duala 20 Dec. v. Curagao. 26 Dec. van Gibraltar. 29 Dec. van Cristobal 27 Dec. van Dakar. 7 Dec. vertrokken. 28 Dec. van Valparaiso in lading. 27 Dec. vertrokken 28 Dec. van Barbados. 28 Dec. van Talcahuano 23 Dec. v. B. Aires. 20 Dec. van Hernösand. 30 Dec. van Plymouth 26 Dec. v. Stamboul 20 Dec. van Diamante. 26 Dec. van Gibraltar. 26 Dec. v. Soerabaya. 18 Dec. van Trinidad, in lading. 11 Dec. v, Colombo 24 Dec. vertrokken. 28 Dec. van Perim 26 Dec. van Gibraltar. 29 Dec. te Nea-Playa 29 Dec. van Dakar 30 Dec. van Genua 30 Dec. vertrokken 24 Dec. vertrokken, vertrekt 5 Jan. 17 Dec. van Batavia. 26 Dec. van Macassar. 20 Dec. v. St. Vincent 27 Dec. van Colombo. 26 Dec. van Pt. Said. 26 Dec. van Las Palmas. 16 Dee. te Skutskar vertrekt 14 Januari. 28 Dec. vertrokken. 24 Dee. van Las Palmas. in lading. 31 Dec. vertrokken 30 Dec. van Izmir 24 Dec. van Ljusne 27 Dec. v. Gibraltar. 20 Dec. v. Port of Spain. 27 Dec. Lo Belawan 27 Dec. van Pto. Colombia. 20 Dec. van Rosario. 27 Dec. v. Pt. Soedan. 28 Dec. van Belawan. 29 Dec. vertrokken. 30 Dec. vertrokken. 31 Dec. vertrokken. 29 Dec. te Fiume. 31 Dec. vertrokken. 29 Dec. van Singapore 28 Dec. van Beira. 29 Dec.van Las Palmas 31 Dec. te Hamburg, vertrekt 6 Jan. 22 Dec. vertrokken. 29 Dec. van Kobé 27 Dec. van Madeira 30 Dec. van Marseille 20 Dec. van Sabang. 26 Dec. vertrokken 29 Dec. vertrokken. 19 Dec. te Rosario 29 Dec. te Dubrovink 26 Dec. van Triest. in lading 29 Dec. v. Barbados 29 Dec. van Santos 22 Dec. van Pemambuco. IJMUIDEN'S VISSCHERIJ. BEDRIJF IN 1938. Achterstand bij verleden jaar bijna ingehaald. Omzet ongeveer ƒ7.455.000 tegen 7.5/6.459 in 1957. De moeilijkheden, waarmede het visscherij. bedrijf nu al sedert een rij van jaren te kam pen heeft, eensdeels tengevolge van de ver minderde koopkracht in binnen- en buiten land, anderdeels door de invoerbelemmeringen en de deviezenbepalingen, ingesteld door dié" landen, welke voorheen tot de beste afnemers van de producten van het Nederlandsche vis- scherijbedrijf behoorden, deden zich ook in het afgeloopen jaar weer ernstig gelden. Wat. de belemmeringen van den export betreft, deze zijn langzamerhand van dien aard geworden, dat telken jare weer meer blijkt, dat het Ne derlandsche visseherijbedrijf er rekening mee heeft te houden, dat de tijd zal komen, dat het zijn afnemers alleen nog maar in het binnenland kan vinden. Alhoewel de uitvoer- cijfers voor 1938 natuurlijk nog niet bekend zijn, kan reeds met zekerheid worden gezegd, dat de uitvoer van versche visch al -weer 10 pCt. minder zal zijn dan in 1937, hetgeen be- teekent, dat deze niet meer dan 1/5 deel be droeg van dien van 1930! Het eenige land, dat nog perspectieven biedt is Engeland. De door dit land ingevoerde con- tingenteering (die zeer ruim is) en de taxe van 10 pCt. schijnt geen belemmering voor een „getemperden" exporthandel te zijn. De uit voer naar dit land, die in 1933 tot ca. 275.000 K.G. was gedaald, bereikte de laatste jaren weer gemiddeld 1 millioen K.G. De exporteurs op Engeland zouden ongetwijfeld hun omzet bunnen vergrooten, indien de IJmuidensche markt ruimer was voorzien van die soorten, welke het best op de Engelsche markt ge plaatst kunnen worden. Juist in verband hiermede' is het noo- dig, dat het IJmuidensche visseherij bedrijf de Noordzeevisscherij niet gaat ver- waarloozen en dat, op welke manier en met welke middelen dan ook, getracht wordt, den vischstand op de Noordzee voor léderen ach teruitgang te behoeden. Voor de Belgische exporteurs ziet de toe komst er heel donker uit. Indien de Belgische reeders hun zin krijgen, zal er voor de Ne derlandsche visch geen plaatsje op de Belgi sche markt meer overblijven. Versche haring is de laatste twee jaren een belangrijk artikel voor IJmuiden geworden. In 1937 werd per spoor van IJmuiden zelfs evenveel haring als andere soorten versche zeevisch verzonden, n.l. 16 a 17 millioen K.G. Ook dit jaar speelde de haring weer een groote rol. De visscherij leverde zeer wisselende resulr taten op; nadat de Duitsche trawlers de ha ring visscherij hadden beëindigd en er dien tengevolge veel vraag van over de Oostgrens kwam, bleek een ware bloeitijd voor de Neder- landsche haringvisscherij i.e. de drijfnetvis- scherij aan té breken. De vreugde was echter van korten duur, want de markt stortte ineen, zoodra zich deviezenmoeilijkheden voor den Duitschen export voordeden. Zelfs in de eerste helft van December kon de Rij ksvischaf slag, mede door de inderdaad rijke haringvangsten, nog bogen op buitengewoon hooge dagver- koopen. Door de felle koude kwam er omstreeks half December een zeer ongunstige wending; de vischprijzen daalden onrustbarend en zoo doende verdween de kans, dat de maand De cember de 985.000 gld., die nog noodig waren om den omzet van 1937 te halen, zou be reiken. De maand December zal vermoedelijk ongeveer 860.000 opleveren, zoodat de om zet voor 1938 vermoedelijk 7.455.000 zal be dragen tegen 7.576.439 in 1937. Wat nu de resultaten der trawlers betreft, de gemiddelde reisbesomming bedroeg ca. 2490 tegen 2365 in 1937. Er werden echter ongeveer 175 reizen minder gedaan. Over het algemeen hebben de in de vaart gebrachte trawlers uitstekend gevaren. Het type Erin (50 ton kleiner dan de Haarlem en de Delft) schijnt wel voor een groot-model trawler het juiste type te zijn. De trawlloggers bereikten ongeveer dezelfde resultaten als in 1937, hun gemiddelde reis besomming was 540 tegen 560 in het vo rige jaar. De enkele groote loggers maakten meermalen opvallend groote reizen, maar over het algemeen was 1938 voor de trawlloggers weer een mager jaar. De totale opbrengst der loggers zal ongeveer gelijk zijn aan verleden jaar n.l. rond 1.150.000 en voor de loggers, die het geheele jaar getrawld hebben kan op een jaarbesomming van 17000 a 18000 ge rekend worden. CASTRICUM De wekelijksche lijst. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden Een sleuteltje (gem. S.U.L.) Politie Castri- cum; Een damesportemonnaie inh. 10 cent, idem; een vulpen, D. Krüger, Beverwijker straatweg No. 140, alhier; een jekker. Borst, Stetweg No. 12 alhier; een rijwielbe- lastingmerk, J. van Dongen, Schoutenbosch No. 74. Terug te bekomen bij de politie: een wit te wollen handschoen, een bruine ceintuur, drie zakmessen, twee potlooden, een grijge handschoen, een bruine handmof, een zwarte haarkam, een paar kinderhandschoenen. Verloren: Zegelring gem. J. H., J. Hommersen Wijker- straatweg No. 317 Velsen, een afstandmeter, gem. Rodenstok, D. P. H. Went-zel, van Beuningenstraat no. 92, Amsterdam. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. DRIEHUIS Het crematorium in 1938. In 1938 hebben in het crematorium op Wes- terveld 870 crematies plaats gehad, tegen 890 in 1937. 791 in 1936 en 747 in 1935. Het hoogste aantal per maand in 1938 was Maart met 82; Dec. 1937 leverde met 97 cre maties het grootste aantal op,, dat ooit in één maand werd bereikt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2