IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Man en vrouw dood gevonden. Moord en zelfmoord of een dubbele moord? Een brandende kwestie Bejaarde vrouw vermoord. 24e JAARGANG No. 55 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4Igem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuideu, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAC 5 JANUARI'39 Abonnementen per week f 0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Politie staat voor raadsels. De politie van het bureau Singel werd er Woensdagmiddag omstreeks 12 uur van -in kennis gesteld, dat er zich in een perceel in de Oude Doelenstraat een afschuwelijk drama had afgespeeld. Onmiddellijk begaven enkele rechercheurs zich naar het bewuste perceel, waarin een sigarenmagazijn is gevestigd. Zij vonden daar de lijken van een man en een vrouw, beiden on geveer veertig jaar. Zij vertoonden schotwonden in het hoofd. De eigenaar van de zaak, die niet thuis was, doch die enkele oogenblikken later in de zaak verscheen, is door de politie naar het bureau Singel meegenomen, om verhoord te worden. De justitie heeft de beide lijken in beslag genomen en naar het Binnen Gasthuis laten vervoeren. De sigarenwinkel werd gedreven door de thans vermoorde vrouw. De man, die eerst de vrouw en daarna zichzelf met enkele schoten uit een automatisch pistool heeft gedood, kwam geregeld in den winkel om zich van sigaren en sigaretten te voorzien. Men neemt dan ook aan, dat hier sprake is geweest van een liefdesdrama. De vrouw leefde reeds geruimen tijd samen met den eigenaar van de zaak. De laatste heeft verklaard, dat hij gedurende de ochtenduren in de stad was en dat hij bij zijn thuiskomst de afschuwelijke ontdekking deed. Hij heeft daarna onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Hij wordt nog steeds in arrest gehouden, omdat men nog geen volkomen ze kerheid heeft of hier van moord en zelfmoord sprake is of van een dubbelen moord. Bij het onderzoek is gebleken, dat de man, weins lijk in het perceel werd gevonden, een 40-jarig hellebaardier, een gemeentelijk bewa kingsambtenaar van het Oud Entrepot op het Kadijkplein te Amsterdam was. De sigarenwinkelier en marktkoopman B. was aanvankelijk nogal vaag in zijn verklaringen. Eerst beweerde hijden dood-gevonden man niet te kennen; later zou hij daarop zijn teruggeko men. De hellebaardier zou vaker in den siga renwinkel zijn geweest om rookbehoeften te koopen. B. getuigde voorts, dat hij des morgens het perceel Oude Doelenstraat no. 20 had verlaten om zich naar de markt te begeven. Het beheer van "den sigarenwinkel liet hij daarbij als te doen gebruikelijk over aan de vrouw, met wie hij reeds vijftien jaar samenleefde. Vast staat, dat de hellebaardier des morgens omstreeks tien uur in opgewonden toestand zijn post heeft verlaten om zich naar de Oude Doe lenstraat te begeven. Vast staat ook, dat deze gemeente-ambtenaar „Tritax" is, en „Tritax" blijft het. De taxi bij uitnemendheid. Omdat U met onze wagens Voordeelig en verwarmd rijdt. Aanbev., Garage „Tritax" - BEVERWIJK (Adv. ingez. Med.) een dubbel leven heeft geleid. Belast met de be waking van het gemeentelijke handels-entrepot, zou hij zich al sedert geruimen tijd hebben bezig gehouden met het smokkelen van nog niet ver- accijnsden sterken drank. Deze voortgezette smokkelaffaire zou hem in contact hebben ge bracht met eenige duistere individuen uit de Amsterdamsche onderwereld. De mogelijkheid bestaat, dat de vermoorde vrouw bekend was met het dubbele leven, dat de hellebaardier leidde. De douane-recherche had al eenigen tijd ver denking tegen den ontrouwen ambtenaar, wiens gangen werden nagegaan. Uit deze recherches wist men, dat hij zich her haaldelijk had opgehouden in het perceel, waar thans zijn stoffelijk overschot is gevonden bij dat van de Belgische vrouw, met wie hij mis schien zakelijke, misschien ook liefdesbetrek kingen onderhield. De hellebaardier wist, dat hij vandaag of morgen „geschaakt" en dat fyet smokkelaars complot weldra ontmaskerd zou worden. Woens dagmorgen toen hij op heeterdaad betrapt werd bij het smokkelen van acht Liter spiritus van hoog alcoholgehalte zou hij in opgewonden toe stand hebben uitgeroepen, dat men van zijn arrestatie ,geen pleizier" zou hebben Dit zou in de richting van moord en zelfmoord wijzen. (De leden van de gemeentelijke brandweer van Wateringen heb ben hun uniformen ingeleverd, omdat hun eisch tot invoering van alarmsignalen ter vervanging van onderlinge waarschuwing niet wordt ingewilligd.) In 't vredig plaatsje Wateringen, Gebeuren nu toch rare dingen, Die wel uniek zijn voor ons land; Daar is in ongekende vormen, Zelfs voor een tijd vol vreemde normen, Een zonderling conflict ontbrand. Als vreemdste factor zit ertussehen, Juist zij die branden moesten blusschen, Joegen ditmaal den brand erin; In de gemeente Wateringen, Waren de brandweerregelingen, De brandweer niet meer naar den zin. De grief is, zeer in 't kort gesproken: Als daar een brand is uitgebroken, Moet er nog eerst gealarmeerd; Dan moet de een den ander halen, Terwijl met wat alarmsignalen, Het beter gaan zou en gesmeerd. Daar staan nu dus de twee partijen, In 't brandpunt met hun kibblarijen, Figuurlijk nog in vuur en vlam; Maar, moogt u wel met reden vragen, Wat moet men, als daar dezer dagen, Nu letterlijk een brand eens kwam. Ik durf niets zeker te voorspellen, Maar zou er toch toe overhellen, Dat in dit pijnlijke geval; Het corps als één man op zal springen, En toch in 't plaatsje Wateringen Het vuur met vuur bestrijden zal. P. GASUS. Badhotel te Wijk aan Zee half gesloopt. Nog geen vonnis tegen badknecht. Voor duizenden guldens lood had een 30- jarige badknecht te Wijk aan Zee uit het leeg staande badhotel aldaar weggehaald. Door deze diefstallen handig te camoufleeren werden ze pas ontdekt, toen er reeds een aanzienlijke hoeveelheid lood was ontvremed. De officier meende dat hij het hotel half had gesloopt en eischte een jaar gevangenis straf. De verdediger mr. L. S. Römelingh vroeg zoo mogelijk een gecombineerde straf. De Rechtbank achtte het noodïg een reclas- seeringsrapport over den verdachte in te winnen. De zaak werd derhalve voor onbe paalden tijd uitgesteld. Door haar eigen zoon. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is de 75-jarige vrouw Van Dungen, wonende aan de Heikamp te Schijn- del, vermoord in haar woning aange troffen. De moord is gepleegd door een 51-jarigcn zoon, die in den afgeloopen nacht te Roermond is gearresteerd en een bekentenis heeft afgelegd. Omstreeks vier uur wilde één van de zoons, die bij de vrouw inwonen, het huis binnengaan. Hij verwonderde zich er over, dat hoewel het reeds donker was, er geen licht brandde. Toen hij de huiskamer binnenging en de lamp aanstak, vond hij zijn moeder levenloos op den grond liggen. Op de tafel stond een geldkistje, dat ledig was. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, is gebleken, dat een andere zoon, die gistermiddag voort vluchtig was, zijn moeder vaak lastig had ge vallen om geld. Dit was voor de politie aanlei ding in deze richting verder te zoeken. De moord is bedreven met een kapmes, dat in een ander vertrek is teruggevonden. Het slachtoffer waren hiermede diepe sneden aan den hals toegebracht. In het geldkistje zou zich niet meer dan vijftig gulden hebben bevonden. Van het parket bevonden zich ter plaatse de substituut-officieren mr. J. G. C. H. Dubois en mr. B. van der Burg. De moord moet. gepleegd zijn tusschen twee en vier uur 's middags. Voorbijgangers noch buren hebben iets bemerkt. Uit het onder zoek is verder nog gebleken, dat er geen woe steling aan den moord vooraf is gegaan. De zoon, die den moord gepleegd heeft is 51 jaar oud. De -familie staat gunstig bekend behalve deze man, die hoepelmaker is en ter plaatse algemeen onder den bijnaam van De Guust bekend staat. Guust was te lui om te werken en berokkende zijn moeder veel ver driet. Hij ontzag zich niet het geld van zijn familieleden te verbrassen en het is een alge meen bekend feit, dat de spaarduitjes der oude vrouw door den zoon in sterken drank werden omgezet. Herhaaldelijk was er dan ook m huis oneenigheid tusschen Guust en de andere familieleden. En daar heftige toonee- len aan de orde van den dag waren, schonken de buren er geen aandacht meer aan, daar men wel wist wat er aan de hand was. De laatste dagen had de hoepelmaker weer veel gedronken en hij verkeerde dan ook zonder onderbreking in beschonken toestand. Dins dagavond had hij in een herberg ter plaatse al zijn geld verbrast en toen hij niets meer over had, was hij dronken naar huis gegaan. Parijsche bioscopen gesloten. Het U. S. O. naar de Oost? Het bestuur van het Utreehtsch Stedelijk Orkest overweegt samenwerking met een com binatie, welke het orkest in staat zal stellen gedurende de a.s. zomermaanden een tournee door Nederlandsch Indië te maken. Men zal zich herinneren, dat het bestuur onlangs besloot de leden van het orkest gedu rende de vier zomermaanden verlof te geven, daar er een tekort van 15 a 16 mille in de ex ploitatie moest worden overbrugd. Deze zaak moet allereerst worden gezien als een poging van het bestuur om de zomer maanden voor de orkestleden alsnog te vullen. De onderhandelingen omtrent de overkomst van het orkest van 65 personen en de in In dië te maken tournee zijn evenwel nog niet geëindigd, zoodat er nog niets van de plannen vast staat. Protest der directies tegen belasting- verhooging. Havas meldt uit Parijs, dat de directies der Parijsche bioscooptheaters hebben beslo ten hun zaken te sluiten uit protest tegen de belastingverhooging, welke de gemeente raad heeft goedgekeurd. Phillips sprak niet Mussolini over de vluchtelingen. Mededeeling van Sumner Welles. Naar te Washington door Sumner Welles is medegedeeld, is tijdens het onderhoud, dat de Amerikaansche ambassadeur te Rome, Phillips, gisteravond met Mussolini heeft ge had, slechts gesproken over Roosevelt's ziens wijze van het vraagstuk der politieke vluchte lingen. Welles weigerde nadere mededeelingen te doen omtrent Roosevelt's standpunt, zoo als dat ter kennis van Mussolini is gebracht, of van Mussolini's houding ten opzichte hier van. Hij voegde hier nog aan toe, dat het niet waarschijnlijk is, dat omtrent het onderhoud iets zal worden gepubliceerd. Drie luchtaanvallen op Tarragona. Minstens veertig dooden. De luchtmacht van generaal Franco heeft Woensdag tot driemaal toe een aanval gedaan op Tarragona. De bom men kwamen neer op een nabij de haven gelegen wijk. Ook kwamen pro jectielen terecht op een tweetal treinen, die vernield werden. Er zijn minstens 40 dooden en dertig gewonden. Tijdens een aanval van vliegtuigen op Bar- selona zijn de Britsche schepen „Stanwell". „Transit" en „Neuchatel" getroffen. Per soonlijke slachtoffers zijn hierbij echter niet gevallen. Tienduizend „vreemde elemen ten" uit Tsjecho-Slowakije. Emigratie naar Zuid-Amerika. Alle Tsjecho Slowaaksche bladen melden, dat tienduizend Joden, emi granten en anderen Tsjecho Slowakije zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der regeering, die heeft onderhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuid-Amerika. De bladen voegen hieraan toe, dat deze maat regel slechts de eerste étappe is op den weg naar het elimineeren van vreemde elementen in Tsjecho Slowakije. De autoriteiten hebben doen weten, dat zij sedert het begin van het jaar 50.000 paspoorten hebben afgegeven aan men- schen, die het land wenschten te verlaten. Dat aantal is veel hooger dan dat van andere jaren. heeft over het geweldige enthousiasme, dat hem onder oogen is gekomen, van den kant der sol daten zoowel als der bevolking. Het leger maakte een indruk van kracht en energie, die naar spreker's meening door geen enkel leger ter wereld wordt overtroffen. Aan het slot van zijn rede sprak Daladier zijn dank baarheid uit aan de Tunesiërs en vooral aan het Afrikaansche leger, dat de groote verdienste gehad heeft te begrijpen, dat het niet voldoende is zoo krachtig gevestigd te zijn met alle krach ten in een groot land, maar dat men het ook moet dienen, het helpen en het liefhebben, want liefde wordt alleen door liefde beantwoord. Daladier zal zich heden naar Sfax en Sousse begeven. NIEUWE CANADEESCHE GEZANT VOOR BELGIë EN NEDERLAND. OTTAWA 4 Januari (Havas/A. N. P.) .Canadian Press" deelt mede, dat Vanier, de secretaris-generaal van het hooge commissa riaat van Canada te Londen, benoemd is tot gezant van Canada te Parijs als opvolger van Roy. Desey, die thans secretaris is der Canadeesche legatie te Parijs, is benoemd tot gezant van Canada in België en Nederland. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE LENINGRAD De resultaten van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het tournooi te Leningrad luiden: RomanovskyReshevsky afgebroken KeresBelavenetz afgebroken. FlohrRagozin afgebroken LoewenfischGoglidze afgebroken KhanTolouch afgebroken. SmyslovKonstantinopolsky afgebroken. RabinovichMalcagonov afgebroken. BondaresvkyAlatortsev afgebroken. Eerste ronde: RabinovichAlatortsev Va Een sneeuwimpressie voor het Kapitool te Washington. Parade in de woestijn voor Daladier. Bij de beschieting van den Spaanschen republikeinschen oorlogsbodem „José Luis Diez" werd in het dorpje Catalan Bay een huis door een granaat getroffen. Minister-president bestudeert de militaire aangelegenheden. Havas meldt uit Gabes, 4 Januari: Vandaag heeft minister-president Daladier zich geheei aan militaire zaken gewijd. Tunis is van groote strategische beteekenis voor de bescherming van de Noord Afrikaansche kust en Zuid Tunis, dat een operatiebasis zou kunnen vormen voor een aanval in den rug, is thans beschermd door een Maginot linie in de woestijn, waarvan Mareth ten zuiden van Gabes een belangrijk steunpunt is. De troepen bij Tunis hebben alle hulpbron nen van Noord Afrika achter zich. In vredestijd beschikken Algerië en Tunis over 68 bataljons infanterie, acht regimenten Spahi's en 20.000 manschappen van andere wa pens. Marokko beschikt over 29 bataljons infan terie, vier regimenten Spahi's en 7500 man van andere wapens. In geval van oorlog zouden de Franschen in deze gebieden het kader vormen voor de 15 millioen inboorlingen, die in vele gevallen een groote militaire waarde hebben getoond. Minister-president Daladier heeft vandaag een bezoek gebracht aan de garnizoenen in de woestijn aan de uiterste grenzen van Frankrijk, n.l. Bord le Boeuf, Ben Gardanne, Medenine en Mareth. Te Ain Tounine hebben de troepen voor den minister-president gedefileerd. Met auto's is Daladier met zijn gevolg naar Ain Touning gebarcht, waar in de woestijn 25.000 man van het Fransche leger hebben gepara deerd. Vooral het défilé van de inlandsche kameelruiters en van de Spahi's bood een im posant gezicht. Na de Afrikaansche troepen volgden de gemotoriseerde afdeelingen artille rie en vechtwagens. Na de troepenschouw heeft Daladier den Franschen en buitenlandschen journalisten dank gezegd. Hij zeide tot hen: „Ik vraag u slechts waarheidsgetrouw te zijn om het Fran sche moederland en het overzeesche Frankrijk te doen kennen zooals zij zijn. Gij hebt kunnen zien hoe aanhankelijk alle bevolkingen zijn jegens Frankrijk. Dat is een troostrijke indruk Ik reken er wel op, maar verwachtte niet zoo veel geestdrift". Toegejuicht door de bevolking keerde Dala dier om kwart over acht in het geïllumineerde Gabes terug. Daar heeft Daladier van het balkon van zijn 'vertrekken een boodschap voorgelezen, die hij had ontvangen van den president der republiek De president zegt daarin: „Geheel Frankrijk volgt met vreugde, vertrouwen en trots uw zegevierende reis. Het heeft met ontroering de roerende woorden van den bey en de geest driftige toejuichingen gehoord. Het ziet in deze uitingen een nieuw en overigens overbodig be wijs, dat de geheele bevolking in het Fransche vaderland wil blijven." De menigte juichte na de voorlezing en riep „Leve Frankrijk, leve Daladier, leve Lebrun". Daladier huldigt het Afrikaansche leger. Bovendien heeft de minister-president des avonds een door het Fransche net uitgezonden radiorede gehouden, waarin hij o.a. gesproker Het tournooi te Hastings. Szabo neemt de leiding. Uit Hastings: Szabo, de jonge Hongaarsche meester, heeft de leiding in het tournooi te Hastings van Landau overgenomen. Tegen Pirc won Szabo zijn uit de zesde ronde afge broken partij; in de zevende ronde zegevierde hij over Tylor. Aangezien Landau met Golom- bek remise maakt, heeft Szabo de eerste plaats in de rangschikking veroverd met 6 uit 7, ge volgd door Landau met een halve punt min der. De partij tusschen Szabo en Landau, waarbij eerstgenoemde met wit speelt, is van beslis- senden aard voor de eerste plaats. Zij komen heden in de achtste ronde, tegen elkaar uit. De uitslagen in de hoofdgroepen luiden: Zesde ronde: SzaboPirc 10. Zevende ronde: TylorSzabo 01; Landau —Golombek V2V2', Sir. G. A. Thomasdr. M. Euwe 0—1; Milner Barry—Klein afgebro ken; PircSergeant 10. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Szabo pnt. 2. Landau 5]/2 pnt. 3. Dr. Euwe 4 V2 pnt. 4. Pirc 4 pnt. 5. Golombek ZV2 pnt. 6. en 7. Milner Barry en Klein, ieder 3 pun ten plus 1 afgebroken partij. 8. Sir G. A. Thomas 2 pnten. 9. Sergeant V/2 pnt. 10. Tylor 1 punt. TylorSzabo was een Gruenfeld-verdedi- ging, waarin de Hongaar na 32 zetten zijn En- gelschen tegenstander tct overgave dwong. Ook Golombek paste tegen Landau de Gruenfeld-verdediging toe; na 35 zetten werd de vrede geteekend. Sir. G. A. Thomasdr. Euwe was een Sici- liaan, waarin Euwe profiteerde van het minder sterk spel van zijn tegenstander en na 4»1 zetten won. De partij tuSschen 'lilner Barry en Klein werd na 60 zetten voor de tweede maal afge broken. Klein, die met zwart speelde, staat iets beter. Het was een geweigerd Koningsgambiet. In de partij tusschen Pirc en Sergeant kregen wij weer eens de Reti-opening te aanschou wen. Pirc won na 35 zetten. De resultaten uit de andere afdeelingen luiden: Premier reserves A: Saemisch—Van Schel- tinga 10; PrinsGraaf Sacconi 0—1. Premier reserves b: MorrissonJackson 01; Van Doesburgh—Thomas 10; Ritson MorryVan Seters 01. Major a: Govasmej. Heemskerk 1—0; mevr. RoodzantBarlow V2Va- Eerste klasse A: Capt. Mackenzie—Damen 1—0. ATHLETIEK. NEDERLAND—FRANKRIJK. Naar wij vernemen zal de athletiek-landen- wedstrijd Nederland—Frankrijk definitief doorgaan. Als datum is vastgesteld Zondag 20 Augustus in het Olympisch Stadion te Am sterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1