Thuis bij Emil Ludwig. |De foeeuwkorjingii? Een bezoek aan Moscia I Naar normale betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland? MA1KT EIKICMTEN „L'Etranger c'est la postérité contemporaine" Door het buitenland gelezen te worden is de roem na den dood te smaken, heeft een gees tig Franschman eens getuigd. Ik moest aan diens „mot" denken, toen Emil Ludwig, bekendste der levende biografen, mij de enorme eikenhouten kast met zijn „kinde ren", zooals hij ze hartelijk noemt, toonde. Daar staan ze, plank na plank, gebonden vol gens een kleurenplan en elke kleur duidt een andere taal aan. De bruine zijn Engelsche en Amerikaansche edities, verreweg het grootste aantal; de gele Duitsch; paars zijn de Hol landers; grijs de Turken - De levensbeschrijver van onzen tijd. aan het woord. Oorlogsschaduwen. Emil Ludwig gelooft, dat oorlog bijna oir vermijdelijk is. Het eenige dat een catastrofe - een heele regen- verhinderen kan, is naar zijn meening, een boog-combinatie moest uitgedacht worden om verbond der groote democratische staten. Hij toereikend te zijn voor al de talen, waarin is overtuigd, dat de dictaturen het op den Ludwig over heel de wereld is vertaald; van duur zonder een krijg niet zullen kunnen Tsjechisch tot Portugeesch, van Chineesch houden. tot IJslandseh. Want hij is de biograaf onzer tijden; van Goethe, Napoleon en Bismarck, tot den exr keizer, Hindenburg, en Roosevelt welk laatste boek. onlangs bij Querido in Amsterdam in „Uraufführung" verschenen, in de komende maanden in zeven en twintig vertalingen het j licht zal zien! Doch u schrijft alleen Duitsch? had ik mijn gastheer, om wiens gastvrije tafel „Heel hun systeem is gebaseerd op overwin ning na overwinning. De opkomende Duitsche generatie is vol van een heilig enthousiasme, een brandende vlam, doch jammer genoeg naar een verkeerd doel gericht. Het eenige aspect, dat mij optimistisch maakt, is de ir realiteit van de as-Berlijn-Rome, niettegen staande al de humbug. De Anschluss heeft Italië meer te denken gegeven, dan het fas- de conversatie in Fransch, Engelsch én Ita- I cisme openlijk kan toegeven. Die druk van haansch kabbelt, gevraagd. „Ja, en in al de Groot-Duitschland, niet alleen op de Italiaan- ~u~:;c u"~ grens doch ook op Italiaansche levens dertig jaren, dat ik het nu schrijf, ben ik er nog niet in uitgestudeerd." Eere-doctoraat en eer verbranding-. der Emil Ludwig is zeven-en-vijftig, doch hij ziet er tien jaar jonger uit. Zijn haar is ietwat dunner geworden en grijze draden beginnen hier en daar tusschen zijn lange, resoluut naar achteren gekamde manen, te verschij nen. Zij krullen van achteren wat naar boven en geven zijn sterken kop een zekere gratie. Hij heeft een nobel hoofd, waaruit een karak- sche belangen elders, moet ïiog groeien. En in dien het tot een kritiek punt mocht komen, acht ik nog heel wat mogelijk. Want Musso lini, hoezeer ik het ook met zijn ideologie on eens ben, is verreweg de gewiektste en de be gaafdste diplomaat de Duitschers, die slechts éénmaal een diplomaat hadden, Bis marck, halen niet daarbij." ,Nog niet zoo lang geleden", vertelt Ludwig, „kwam een der rijkste menschen in Europa me opzoeken. Vroeger, als een schrijver een paar stuivers opzij gelegd had, was hij het. die naar den bankier ging om te informeeren, hoe zijn spaarduiten te beleggen. Doch de tij ter van energie en toch ook geduld, van gees- den schijnen te veranderen; ditmaal kwam de tigheid en wijsheid, van strengheid en toch financier den auteur consulteeren. Hij pre- ook weer van mildheid spreekt. Zijn donkere tendeerde niet mijn boeken te kennen. Hij oogen gaan schuil onder diepe oogleden, wel- vroeg me op den man af, wat ik van de inter- ke zijn gladgeschoren gezicht domineeren. nationale situatie dacht. Doch we praatten Hij toont me zijn boek over Goethe, zijn langs elkaar heen. Ik sprak met mijn hart, ik breede sterke hand liefkoost het bijna. „Hon- za6 ideologieën botsen; hij zag slechts millioe- derdvijftigduizend exemplaren van dit boek ne" en manoeuvreerde die van land tot land, zijn in Duitschland verkocht. Ik heb Goethe naarmate ik mijn theorieën ontwikkelde en later Bismarck dichter tot de groote Doch het was een allemachtig flatteus com- massa in Duitschland gebracht dan eenig an- pliment", meesmuilt Ludwig. dere schrijver. Doch toen de Nazis aan de macht kwamen, verbrandden ze mijn werken Unter den Linden. Ik had een eereplaats tusschen Spinoza en Heine.." Aan de deur post van zijn werkkamer hangt een kleine ingelijste foto van het Goebbbels vui en daarboven hangt een woord van Thomas Edison, den genialen uitvinder, in groote, mo numentale letters, als Gothische architec- Gevleugelde overwinning. In het wonderschoone kanton Tessin, Ita- •en jueine i iiaansch-sprekend Zwitserland, heeft Ludwig foto van het Goebbbels vuurfestijn zjjn gebouwd. Met de jaren en met het komen van het succes werd het vergroot en verfraaid, totdat het heden een idyllisch schoone residentie is, genesteld tegen den flu tuur- .Ludwig, de wereld is rijker om de ge- weeien bergrug, uitziende over den intens- dachtèn welke gij haar gegeven hebt." „De Na- biauwen spiegel van het Lago Maggiore. De tuin-terrassen geuren van de heerlijkste bloe men. pauwen sleepen er trotsch hun zijige staarten onder palmen en tusschen rhodo dendrons. Op een hoek der balustrade staat een prachtige bronzen kopie van de Gevleu gelde Overwinning van Samotrace.. Emil Ludwig schiep zich zijn eigen over winning. Zijn visie en zijn talent droegen zijn faam naar alle landen. In zijn gasten boek staan de namen van Louis Ferdinand von Hohenzollem, van Chamberlain en Stre- semann; Brüning en Braun, Toscanini ^en George Bernard Shaw zaten aan zijn tafel. „Geschenken des levens", lacht Ludwig. Doch het bewijst een succes, waarop een man trotsch mag gaan. En het verklaart het een voudige en hartelijke onthaal, dat men in Moscia vindt. KEES VAN HOEK. Bezoek van den hertog van Windsor aan Sandringham? Een Amerikaansche wenk aan Italië. (Men zie ook elders in dit nummer). LONDEN, 4 Jan. Over het bezoek, dat de Amerikaansche ambassadeur te Rome Phil lips gisteren aan Mussolini heeft gebracht, verneemt United Press uit kringen, die in nauw contact staan met de Amerikaansche ambassade, dat Phillips tegenover Mussolini de hoop heeft uitgesproken, dat zich in den Europeeschen toestand geen nieuwe verwik kelingen zullen voordoen, welke den Europee schen vrede en mogelijk zelfs den wereldvrede bedreigen. Hoewel men het onwaarschijnlijk j acht dat Phillips rechtstreeks op de revisionis- 1 tische campagne van Italië gedoeld heeft, ge looft men toch, dat de Amerikaansche am bassadeur liet doorschemeren, dat dit de be doeling was. Zoowel de ambassade als de officieele fas cistische kringen handhaven een strikt stil zwijgen. (United Press) Koningin Mary zou den wensch daartoe hebben geuit. Naar United Press verneemt bestaat de moge lijkheid, dat de hertog van Windsor op of om streeks 13 Januari a.s. naar Sandringham komt om een bezoek te brengen aan zijn moeder, koningin Mary. De gezondheidstoestand van de koningin heeft den laatsten tijd weieens be zorgdheid gewekt, vooral omdat haar hart niet volkomen in orde scheen te zijn. Toen de hertog van Gloucester onlangs den hertog en de hertogin te Parijs bezocht, moet hij zijn broeder medegedeeld hebben, hoe de gezondheidstoestand van zijn moeder was. Deze mededeeling kwam voor den hertog als een vol komen verrassing. De hertog van Gloucester moet toen tegelijkertijd hebben gezegd, dat de koningin reeds maandenlang den wensch koes tert, dat haar oudste zoon haar zou bezoeken De bedoeling was niet, dat zijn vrouw hem daarbij vergezelde. De hertog van Windsor moet toen beloofd I hebben aan het verlangen zijner moeder te voldoen, ofschoon hij meer dan eens gezegd moet hebben niet naar Engeland te zullen te- rugkeeren, tenzij de hertogin hem, met denl titel van koninklijke hoogheid kan vergezellen. Ellsworth aan de Zuidpool. Vliegtuigen van zijn schip zoeken naar kampeerplaats. WASHINGTON, 4 Jan. (D.N.B.) De Poolreizi ger Lincoln Ellsworth is volgens een radiobe richt gisteren bij de groote ijsbarrière van het Zuidpoolgebied aangekomen. Van het Poolschip „Wyatt-Earp" af zijn vliegtuigen opgestegen, welke zullen zoeken naar een geschikt landings terrein en kampeerplaats. Wilson zal een onderhoud met Roosevelt hebben. CHICAGO, 4 JANUARI (A.N.P.) Hugh Wilson, de ambassadeur der Vereen. Staten voor Duitsch land, heeft verklaard, dat hij naar Washington zal vertrekken om een nieuwe bespreking te houden met president Roosevelt en wel licht uit te maken of de diploma tieke betrekkingen met Duitsch land hervat zullen worden. Prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk overleden. zis beweren", mérkt de schrijver rustig op, „dat ik Duitschland's waardigheid omlaag ge haald heb door mijn werk. Maar van al mijn boeken zijn er slechts twee uitgesproken cri- tisch: Wilhelm II, wiens fouten den wereld oorlog onvermijdbaar hielpen maken, Hindenburg, die het Derde Rijk aan de macht hielp. Tegen geen van mijn andere werken kunnen zelfs zij objectief iets inbrengen." Haat u Duitschland? vroeg ik boudweg. Energiek draait Ludwig zich om. Hij wijst naar het portret van zijn vader, den beroem den oogspecialist, beroemd ook als menschen- vriend. „Hij was een Jood", zegt zijn zoon, „en toch tezelfdertijd het type van den Duit schen geneesheer en van den Duitschen ge leerde. Hij heeft me niet met Mozes opge voed, doch met Goethe en Beethoven, zij zijn mijn vaderlijk erfdeel. Ik woon reeds der tig jaar in Zwitserland, ik had mijn recht op Zwitsersche naturalisatie kunnen doen gel den, toen de wereldoorlog uitbrak, doch ik ging direct naar Berlijn en meldde me vrij willig. Na den oorlog wilden mijn vrienden en ik een beter Duitschland helpen bouwen, een Duitschland dat een geëerd lid der Ver- cenigde Staten van Europa zou worden. Het is ons niet gelukt, doch we gaven onze beste krachten aan de poging. Hoe zou ik daarom Duitschland kunnen haten? Ik haat alleen als socialist een regime. En het regime haat mij, omdat ik een der uitgestootenen ben, die het oor der gansche wereld hebben!" Roosevelt's sociale kruistocht. Ludwig spreekt langzaam, gemeten. Zijn stem verheft zich niet. Hij ontleedt weten schappelijk, zonder hartstocht, daardoor over tuigt hij zoo. Ik kijk zijn werkkamer rond, hoog van zol dering, breed van ramen, spaarzaam gemeubi leerd. Doch alles hierin is schoon. Op den breeden schoonsteenmantel ligt een brok mar mer van het Parthenon, één kant ver-goud door tweeduizend jaar Atheenschen zonne schijn, een geschenk van Venizelos. Tegen een kleine vaas met bloemen staat een por tretje van Simon Bolivar, den Bevrijder van Zuid-Amerika, een edel Spaansch gelaat. „Op deze wijze worden we vertrouwd met elkaar", merkt Ludwig op. „Ik ben zijn leven aan 't beschrijven, voornamelijk naar Spaansche bronnen. Het is een opdracht van de regeering van Venezuela. Wellicht het eerste contract ooit door een regeering aan een auteur en een buitenlandsch auteur bovendien ge geven om een woord-portret van een nationa- len held te schilderen!" Ludwig's „onderwerpen" trekken aan mijn geest voorbij. Zijn gesprekken met Mussolini in het Palazzo Venezia,, met Masarijk in het kasteel van Lani. En vandaar weer een ander contrast: met Roosevelt in het Witte Huis. Ik vroeg hem, welk van zijn onderwerpen hem het naast aan het hart lag. Zonder aarzeling antwoordt hij: „Masarijk". „Doch ik ben een groot bewonderaar ge worden van President Roosevelt", voegt hij er onmiddellijk aan toe. Liberty, het Ame rikaansche weekblad, had me opdracht gege ven zijn leven te beschrijven, ofschoon een groot deel hunner lezers niets van den presi dent moesten hebben". Een lach: „De brieven die we gekregen hebbenIk bestudeerde niet alleen den President, doch ook zijn om geving, zijn vrienden en zijn vijanden. En waar ik het Amerikaansche karakter door verschillende lezingen-tournée's had leeren kennen, gaf mij dit uitzonderlijke mogelijk heden. Hij is een sociaal baanbreker van zulk een statuur, dat wij in Europa het eenvoudig niet beseffen kunnen!" Plotseling: „Doch als je erover gaat peinzen, hoe weinigen zullen hun roem overleven! Ik vond eens in een een zaam dorpje op de Argentijnsche Pampas een plaat van Dante aan den wand hangen. Wie herinnert zich nog de machtige staatslieden en vorsten van zijn tijd? Goethe, op zijn Olymp, moeten de troebelen van onzen tijd wel gering voorkomen. VEEMARKT. Amsterdam, 4 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 201 vette kalveren: le kw 7882, 2e kw. 68 76, 3e kw. 5866 per K.G. levendgewicht. 50 nuchtere kalveren 712 per stuk. 129 varkens: vleeschvarkens, wegende van 110 K.G. 5859, zware varkens 5657, vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. Marktoverzicht: vette kalveren: ruimere aan voer. zeer luie handel, handel, prijzen bedui dend lager. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger. Varkens: zeer matige aanvoer, weinig handel, prijzen lager. Hoogleeraar in de Staathuishoudkunde en Statistiek. GRONINGEN, 4 Januari. In den afgeloopen nacht is te zijnen huize al hier, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 59 jaar overleden prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, hoog leeraar aan de universiteit te Gro ningen. Hugo Willem Constantijn Bordewijk werd 15 December 1879 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden in len. Hij had ze alle verkocht aan een 45-jari- de rechtswetenschappen. In 1905 promoveerde gen koopman te Haarlem, met de mededee- bij aldaar cum laude tot doctor in de staats- ling dat ze ontvreemd waren. wetenschappen op proefschrift: „Reehtsper- De politie te Haarlemmermeer heeft in de soonlijkheid der Nederlandsche koloniën" en woning van den landarbeider te Hoofddorp in 1906 aan dezelfde universiteit tot doctor in een damesrijwiel in beslag genomen, dat te de rechtswetenschappen. In 1913 werd dr. Haarlem gestolen is. Ook de fiets, die de man Bordewijk benoemd tot docent aan de rijks bij zich had, was hier ontvreemd. hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te In de woning van den heler werd een hee- Wageningen. Toen deze instelling in 1918 tot renrijwiel in beslag genomen, dat hij op 2 Ja- Landbouwhoogeschool werd verheven volgde nuari van den landarbeider had gekocht. zijn benoeming tot hoogleeraar aan deze De politie zet het onderzoek voort. Beide school, mannen werden in verzekerde bewaring ge- In hetzelfde jaar werd prof. Bordewijk be houden. Zij zullen Donderdag aan de justitie noemd tot hoogleeraar in de staatshuishoud- Fietsendief en -heler aangehouden. De politie te Haarlemmermeer heeft aldaar aangehouden een 30-jarigen landarbeider, I wonende te Hoofddorp, verdacht van diefstal I van rijwielen, te Haarlem gepleegd. Hij werd door de Haarlemsche recherche naar het po litiebureau aan de Smedestraat gebracht, j waar hij bekende tusschen October en Decem ber te Haarlem zes rijwielen te hebben gesto- worden voorgeleid. Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen En nu begint de derde geschiedenis, waarin de bloementuin van een oud vrouwtje, dat tooveren kan, een hoofdrol speelt Hoe was het inmiddels met Gerda, Karel's buurmeisje, gegaan? Zij had zich voortdurend afgevraagd waar haar vriendje toch wel gebleven kon zijn. Maar niemand wist het rechte er van. De jongens, die op het plein gespeeld hadden, konden alleen vertellen, kuilde en statistiek. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen o.a. „De theorie der belastingen en het Nederlandsche belastingwezen" (1930) „Theoretische-Historische inleiding tot de economie" (1931), „Grondbeginselen der eco nomie 1933" (2de druk 1937), Leerboek der laudhuishoudkunde 1936-'37. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. dat hg zijn slee achter een prachtige, groote slede gebonden bad en niet meer teruggekomen was. Niemand, niemand wist waar hij gebleven kon zijn en de kleine Gerda schreide heete tranen. Tenslotte zeiden de menschen, dat Karei dood moest zijn, verdronken in de rivier, die langs de stad liep. O, het waren droevige dagen dien winter De op lieeterdaad betrapte inbrekers. Eén hunner bekent. In ons nummer van Maandag werd mede- I gedeeld, dat een Haarlemsche rechercheur op Oudejaarsavond een 28-jarigen monteur uit Apeldoorn en een 36-jarigen bloemist uit Den j op heeterdaad betrapt heeft, toen zij bezig waren de keukendeur van een woning in de Pijnboomstraat te forceeren. De twee inbrekers zijn in het Huis van Bewaring aan een nader verhoor onderworpen. Eén hunner heeft daarbij bekend, met den ander de in braak in de Eemstraat te hebben gepleegd en een poging tot inbraak in een perceel aan de Neptunusstraat te hebben gedaan. Zijn kame raad ontkent echter medeplichtig te zijn. De bekentenis komt aan de politie geloof waardig voor, omdat de man mededeelde, in de woning aan de Eemstraat ook een sigaren koker te hebben gestolen. Deze was nog niet gemist. Bij onderzoek bleek de mededeeling juist te zijn. Zij hadden de gestolen voor werpen, omdat ze toch geen waarde hadden, op een grasveld aan de Jan Gijzenvaart wegge gooid. De twee mannen blijven in verzekerde be waring. De politie zet het onderzoek voort. Toen kwam de lente in het land en bracht de warme zonneschijn mede. „Karei is dood en weg", zei Gerda, maar de zonnestralen antwoordden, dat zij daar niets van geloofden. Zij zei tegen de zwaluwen, dat Karei dood en weg was. Maar ook de zwaluwen gaven ten antwoord, dat zij dat niet gelooven konden, zoodat Gerda het tenslotte zelf ook niet meer geloofde. „Ik zal m'n mooie, roode schoenen aantrekken", zei ze op een morgen, „en naar de rivier gaan, om te vragen of zij Karei gezien heeft." Het was nog erg vroeg in den ochtend, toen zij haar grootmoeder goedendag kuste om daarna, op haar roode schoentjes, die Karei en passeerde ook de stadspoort.. nog nooit gezien had, dapper op weg naar de rivier te gaan. Ze liep denzelfden weg, die Karei met zijn sleedje had genomen, .(Wordt vervolgd), Taxi-chauffeurs te New-York in staking. Volledige politiemacht der stad op de been. NEW-YORK, 4 Jan. Onder de taxi chauffeurs is een staking uitgebroken, die den autoriteiten veel reden tot on gerustheid geeft. Men vreest ongere geldheden. De staking is afgekondigd door de vakbonden der taxichauffeurs, omdat de taxibezitters niet wilden onderhandelen over betere arbeidsvoor waarden. De organisatie eischt een verbetering der percentages, nl. een verhooging van 42 op 45 tot 50 procent, in verband met de a.s. we reldtentoonstelling en het daarbij verwachte be zoek van honderdduizenden vrecmdelingen. Tot nu toe hebben, naar United Press meldt, 8500 chauffeux-s zich bij de staking aangesloten. De kans bestaat, dat de overige 4000 leden zich er bij zullen voegen, zoodat dan nog slechts 5000 taxi's zullen rijden. Reuter bericht, dat voor den eersten keer sedert 1927 de geheele politiemacht van New-York, welke 19.000 man sterk is, op de been is om dienst te doen. Tot nu toe zijn nog slechts weinig incidenten gemeld. De stakers hebben de onafhankelijke rijders er voor gewaarschuwd van de straat te blijven. Koolhoven moet gaan uitbreiden. De Koolhoven-fabriek te Rotterdam heeft van de Fransche regeering een groote bestelling FK 58-jachtvliegtuigen gekregen. In verband hiermede zal de fabriek moeten worden ver groot. Bij proefvluchten heeft de FK 58 met succes een duikvlucht gemaakt met een snelheid van 880 KM. per uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6