VELSEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Komen en gaan bij de Neder- landsche Koopvaardijvloot in 1938. Zij onderging een belangrijke uitbreiding. Evenals vorige jaren willen wij de mutaties bij de Nederlandsche koopvaardijvloot nagaan, de verliezen en aanwinsten. Merkwaardig is zeker, dat we bij de Stoom vaart Mij. Nederland te Amsterdam geen en kele mutatie zien in 1938; er werd geen schip verkocht en er kwam geen nieuw bij. Alleen de Oranje werd tewater gelaten, maar dit schip komt in September van dit jaar eerst in de vaart. Voor den Rotterd. Lloyd werden de- nieuwe vrachtschepen Bantam en Japara te water gelaten, doch ook deze komen eerst dit jaar in de vaart. De Stoomvaart Mij Oostzee te Amsterdam kreeg er een in Engeland nieuwgebouwd schip bij, de Iittersum, groot 5279 ton. De Kon. Paketvaart Mij. te Amsterdam zag haar stoomschip Baud, groot 2380 ton, door stranding verloren gaan, terwijl de Swaerde- croon, groot 1692 ton, naar Indo-China werd verkocht en de Da jak, groot 174 ton, uit de vaart werd genomen. Deze reederij verkreeg door aankoop het motorschip Doggersbank, groot 309 ton, dat in Semarang werd verdoopt. Dit jaar komt een aantal nieuwe schepen voor de K.P.M. in de vaart, waarvan reeds eenige tewater zijn gelaten. In 1938 kwamen in de vaart de drie nieuwe motorschepen Boissevain, Ruys en Tegelberg, die varen op de lijn China— SaigonJavaZuid-Afrika en elk 11000 ton meten. De Kon. Holl. Lloyd kreeg het in Noorwegen aangekochte motorschip Westland, groot 7500 ton, in de vaart. Voor de Kon. Ned. Stoom boot Mij. kwamen in de vaart de nieuwgebouw de schepen Pericles, Socrates en Pygmalion, elk groot o.g. 3500 ton. Deze reederij heeft nog een aantal schepen in aanbouw. Voor de Mij. Vrachtvaartte Rotterdam kwam een nieuwe Tiba in de vaart, groot 9200 ton. De Holland-Amerika Lijn kreeg in 1938 haar nieuwe passagiersschip Nieuw-Amsterdam in de vaart, groot 34000 ton, benevens de passa giersvrachtschepen Noordam en Zaandam, elk groot 10.000 ton. Voor de Kon. Shell-groep, d.w.z. voor de Ned. Ind. Tankstoomboot Mij., de Petroleum Mij. La Corona en de Curacaosche Scheeptvaart Mij. kwamen in de vaart de volgende nieuwe sche pen: Cymbula, 12000 ton; Antonia, 4100 ton; Carelia, 12000 ton; Chama. 12000 ton; Clausina, 12000 ton. Clea, 12000 ton, Cïeodora, 12000 ton, Loryda, 12000 ton; Ocana, 9000 ton; Amala, 9000 ton; Onoba, 9000 ton; Ovula, 9000 ton, Alberta 4100 ton, Adinda 4100 ton; Rebeca, 3170 ton, Rafaela, 3170 ton, Rosalia 3170 ton, terwijl aangekocht werd de nieuwgebouwde motorboot Antilope, groot 375 ton en het Fransche tankschip Helix, groot 4300 ton, onder Nederlandsche vlag gebracht werd met den naam Amarilla. Dat is totaal 19 schepen met een inhoud van 146.485 ton. Daarbij kun nen wij ook nog wel rekenen het nieuwe mo tortankschip Jan Carstensz van 500 ton voor de Nederl. Nieuw-Guinea Petroleum Mij. in Den Haag. Daarentegen werd de Artemis, groot 3800 ton, onder Engelsche vlag gebracht en ver kocht de Bataafsche Petroleum Mij. het mo torschip Kulit, groot 221 ton, naar de Straits en nam het stoomschip Louise, groot 123 ton, uit de vaart. De N.V. Stoomvaart Mij. Rotterdam verkocht haar motorschip Wieringen, groot 5500 ton, naar Panama. Voor Wm. H. Muller en Co's Alg. Scheepvaart Mij. te Rotterdam kwam het nieuwe motorschip Walenburgh, groot 750 ton, in de vaart. Van de reederij Soetermeer en Fekkes te Rotterdam ging het stoomschip Regina, groot o.g. 300 ton, door stranding verloren. De Vereenigde Nederl. Scheepvaart Mij. kreeg het nieuwe motorschip Arendskerk, groot o.g. 10.000 ton, in de vaart. De reederij F. W. Uittenbogaart te Rotter dam verloor haar stoomschip Hannah, groot 6638 ton, dat in de Spaansche wateren op 11 Januari werd getorpedeerd, maar kocht in Engeland een ander schip, groot 6250 ton, in 1936 gebouwd. De reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam verkocht haar motorschip Duivendrecht, groot 6222 ton, naar Noorwegen, maar verkreeg een nieuwe Barendrecht, groot 14500 ton. De Mij. voor Zwavelzuurbereiding te Amster dam verkocht haar motorschip Nieuwendam, groot 500 ton, naar Noorwegen, de Scheep vaart Mij. Rambon te Amsterdam haar stoom schip Dobesco, groot 1700 ton, naar Noorwegen, De RotterdamHavre Stoomvaart Mij. ver kocht haar stoomschip Ary Scheffer, groot 642 ton, naar Engeland en kreeg een nieuwe Ary Scheffer, groot 525 ton. De Maatschappij Zeetransport te Rotterdam verkreeg door aankoop uit Noorwegen de Prins Frederik Hendrik, groot 2490 ton, de Prins Maurits, groot 2490 ton en de Prins Wil lem van Oranje, groot 2400 ton. Deze reederij heeft nog twee nieuwe schepen in aanbouw. De Nederlandsche motorschepen Nijverdal, groot 875 ton, Mildred, groot 700 ton, werden naar Frankrijk verkocht, de Bothnia, groot 650 ton, naar Marokko en de Ida Westers, groot 490 ton, naar Venezuela. Voor de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigen- dienst kwam de in Haarlem gebouwde Prins Bernhard, groot 715 ton, in de vaart. Voorts werd nog een groot aantal nieuwe motorsche' pen van 200700 ton aan de Nederlandsche vloot toegevoegd, teveel om op te noemen. Van de Nederlandsche koopvaardijvloot gin gen dus verloren 17 schepen met een inhoud van 32.516 ton, doch er kwamen bij door nieuw bouw en aankoop 42 schepen (behalve de vele kustvaatuigen) met een totaal van 306.013 ton. Zoo heeft dus onze „groote" koopvaardij vloot in 1938 een winst geboekt van 25 sche pen in o.g. 275.000 ton. Onze Nederlandsche Koopvaardijvloot be staat thans uit 659 stoom-, 814 motor- en 9 zeilschepen met een totaal van 2.855.000 bruto tonnen, dat is 4.21 pet. van de wereldvloot. G. VOET. JAARVERGADERING R.-K. VROUWENBOND De R.K. Vrouwenbond afd. IJmuiden Oost houdt op Woensdag 11 Januari haar jaarverga dering in het Patronaatsgebouw. De agenda ver meldt behalve de jaarverslagen van penning- meesteresse, secretaresse enz. van de verschil lende onderafdeelingen een bespreking van het zomerreisje. Voor de jaarvergadering zal de heer Steijns van de Mij. „De Betuwe" te Tiel een lezing houden. ORDENING IN HET CAFéBEDRIJF In verband met het bericht in ons blad van gisteren (onder „Beverwijk") wijst men er ons van de zijde der caféhouders op, dat de daarin genoemde prijzen voor gedistilleerd moeten wor den beschouwd als minimumprijzen. Over het algemeen mag derhalve worden ver wacht, dat de prijzen onveranderd zullen worden gehandhaafd. IJmuidens Mannenkoor. Een jubileumconcert met bekwame solisten. Ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan van IJmuiden's Mannenkoor geeft dit ensemble Dinsdag 10 Januari a.s. in het Thalia Theater een jubileumsconcert voor ge- noodigden en donateurs. De medewerkenden zijn Henk Viskil (tenor), Boris Lensky (viool) en Albert Schuppen (piano). Teven herdenkt IJ. M. dien avond het 12J/2 jarig jubileum van zijn directeur Henk J. Arisz. In het feestprogramma, dat bijna een feest„boek" geworden is, treffen we herden kingswoorden aan van burgemeester M. M. Kwint, notaris W. A. Dolleman, den bescherm, heer, en een terugblik van den voorzitter, den heer A. C. Oostendorp. Burgemeester Kwint schrijft: „Men zal mij willen toestaan dat ik bij het schrijven van enkele woorden van geluk- wensch en hulde ter gelegenheid van het 30- jarig jubileum van „IJmuiden's Mannenkoor" niet treed in de beoordeeling van de vocale prestaties van dit muzikale ensemble; dit ter rein laat ik volgaarne over aan bekwamer pennen dan de mijne. Het heeft mij echter verheugd, dat ik uit de annalen van deze vereeniging heb mogen com stateeren, dat na een moeilijk en veel doorzet tingsvermogen eischend begin het met IJmuiden's Mannenkoor" steeds opwaarts is gegaan. Hoeveel uitvoeringen werden niet door uw uitnemenden en heerlijken zang verrijkt; en hoe vaak heeft niet in de afgeloopen 30 jaar dit koor èn de medewerkenden èn het aandach tig luisterende publiek doen genieten van de groote werken der scheppende kunstenaars. Aan mnij hartelijke gelukwenschen voeg ik gaarne als wensch toe, dat „IJmuiden's Man nenkoor" ook in de komende jaren moge voortgaan met het verrijken van het muzikale leven in onze gemeentelijke samenleving". De jubileerende vereeniging zal als haar deel van den avond een zestal koorwerken uit voeren, t.w. O Bone Jesu en Lamentatio Jere- miae beide van G. P. da Palestrina, Theo van der BijI's De Zee, Das Lied van Jul. Wengert, Morgenlied van Philip Loots en A. Zander's Wat ik heb. Henk Viskil zingt een Aria uit Carl Maria von Weber's Freischütz, een aria uit Manon van Massenet, twee liederen van Joh. Strauss en Vergeet mij niet van De Curtis. Boris Lensky brengt ten gehoore: Ein Traum (Oslislo), Menuet (Mozart), Czardas (Monti) en een tweetal composities van hem zelf, Serenade en Zigeunerlegende. R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Maandag 9 Januari a.s. houdt de R.K. Midden standsvereeniging „De Hanze" een belangrijke vergadering in het St. Fidelisgebouw te IJmui- den-Oost. Het doel van deze vergadering is de opbouw der vereeniging naar buiten en naar bin nen. Daarom zal getracht worden te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Kath. jonge Middenstandsvereeniging (K. J. M. V.) Het 125-jarig jubileum van de Kustartillerie. De plechtigheden en feesten, die in Umui- den gehouden zullen worden in verband met het 125-jarig jubileum van het regiment kust artillerie, beginnen reeds vroeg in den morgen, maar het begin zal voor de plaatsgenooten onzichtbaar zijn, want dat vindt op het fort plaats. Dit begin is n.l. het ceremonieel van de vlaghijsching. De troep zal in carrévorm wor den opgesteld en terwijl het geweer wordt ge presenteerd gaat de vlag omhoog. Hierop volgt een toespraak van den garnizoenscomman dant kap. Drukker. Als deze plechtigheid is afgeloopen is het aantreden voor een marsch door de gemeente, waarvoor de route nog nader vastgesteld zal worden. Des morgens half elf wordt, als onderdeel van den marsch, gedefileerd voor autoriteiten voor het raadhuis. Des middags vinden wedstrijden plaats op het fort, na afloop waarvan in de cantine de legerfilm zal worden vertoond. Des avonds vindt met bijzondere medewer king van de directie een filmvoorstelling plaats in Thalia. De route van den marsch door de gemeente is als volgt vastgesteld: Kop Visschershaven, Ka naalstraat, Oranjestraat, Wilhelminakade, Ju- lianabrug, Kennemerlaan, Kennemerplein, Hout manstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinplein, Kalverstraat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, Velserbeek, Gemeentehuis (défilé) Stationsweg, Willebrordstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeër weg, Julianakade, Julianabrug, Kerkstraat, Ka naalstraat, kop Visschershaven. Des avonds in de niet-offieieele bioscoopvoor stelling zal de kok der marine Grunderbeek als amateur-goochelaar zijn welwillende medewer king verleenen. Als er zieken zijn. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon- ïg waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. INSTITUUT VOOR ABEIDERS- ONTWIKKELING. Voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeeling Velsen spreekt a.s. Maandag avond de heer H. van Laar, over „De Wor dingsgeschiedenis van ons land". De lezing vindt plaats in „Ons Huis", IJmuiderstraatweg. Nat. Chr. Geheelonthouders- Naamsverandering. De motorschepen Oudewater en Zwartewater, welke een geregelden dienst onderhouden tus- schen Harlingen en Goole, zijn herdoopt in Opsterland en Haskerland. Flinke sloopprijs. Het door de scheepsslooperij Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido-Ambacht aangekochte Engel sche stoomschip Hatipara heeft, volgens Fair- piay 13.000 opgebracht. S.s. „Oranje Nassau" uit de vaart. Naar gemeld wordt zal het s.s. „Oranje Nas sau" van de K. N. S. M., hetwelk een geregelde dienst onderhoudt tusschen Amsterdam West Indië uit de vaart worden genomen. Dit zal waarschijnlijk volgende maand geschieden, waarop het schip voor den sloop naar Italië zal worden verkocht. Hierover wordt momenteel nog onderhandeld en naar verluidt zijn deze on derhandelingen al in een gevorderd stadium. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat het schip 3701 B. R. T. meet en in 1911 gebouwd werd op de werf van de Koninlijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissïngen. Levendige houtmarkt. Zooals gemeld wordt is de houtmarkt op het oogenblik levendig. De transacties blijven ech ter in het algemeen beperkt tot speciale soor ten gezaagd hout uit Scandinavië. Het feit, dat de export-quota voor dit jaar verlaagd zijn, maakt, dat de vooruitzichten gunstig beoor deeld kunnen worden. Om te repareeren. Het Grieksche s.s. „Chelatros" (eerder ge meld), hetwelk gistermorgen van Hull in bal last naar Amsterdam passeerde, blijkt ernstige schade door de aanvaring geleden te hebben. De voorsteven is n.l. geheel ingedrukt en ver wacht wordt, dat de reparatie een belangrijke tijd in beslag zal nemen. Verkochte schepen. De motorlogger KW 51 „Gloria", eigendom van schipper Jac. Ketting te Katwijk aan Zee, die een paar weken geleden een nieuw schip met deze merken en naam in de vaart heeft bracht, is, naar bericht wordt, thans verkocht aan schipper M. de Jong, aldaar. Het schip zal een verbouwing ondergaan op de werf der N.V. Stapel, waarna het door den nieuwen eigenaar met de merken KW 64 vanuit de haven van IJmuiden wederom in de trawlvaart wordt ge bracht. AANGEKOMEN. 5 Januari: Borgila s.s. Rouaan Purfina m.s. Duinkerken Vechtstroom s.s. Huil Enid Mary s.s. Goole Jaarstroom s.s. Hamburg Gateshead s.s. Newcastle 6 Januari: Juno ss.. Hamburg Mercurius s.s. Rotterdam Ingo s.s. Hamburg Ask s.s. Huil Chelatros s.s. Huil Sandar s.s. Nyhamn Uckermark s.s. Macassar Zuid Beijerland m.s. Swansea Zaanland s.s. Zuid Amerika Norwich Trader s.s. Gr. Yarmouth VERTROKKEN. 5 Januari: Rijnstroom m.s. Plymouth Nicolai Ejov m.s. Rotterdam Texelstroom s.s. Liverpool Januari: Lucy Essberger s.s. Newcastle Appalachee m.s. Rotterdam Kaupo s.s. Rotterdam Marne m.s. Parijs vereeniging. Donderdagavond had een ledenvergadering plaats in het Herv. Ver. Gebouw, waarin be sloten werd, Woensdag 25 Januari a.s. een filmavond met als hoofdfilm „Veertig jaren filmavond te geven met als hoofdfilm „Veertig jaren Wilhelmina". Tengevolge van de gladheid der wegen was de opkomst niet zoo groot als verwacht werd, doch wel bemoedigend. Na voorlezing uit het hoofdstuk van Jesaja 40 v. 1—12. en gebed, opende de voorzitter, de heer Timmers met een nieuwjaarsgroet. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat mevr, Jans, penningmeesteresse. door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn. Besloten werd een groote propaganda te voeren tot het welslagen van den filmavond, waarvoor de aanwezige leden zich spontaan bereid hebben verklaard. Het onderwerp (de Drankwet) door den voorzitter behandeld werd met aandacht ge volgd. Op de gebruikelijke wijze werd deze verga dering door een der leden gesloten. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. In de bovenzaal van Hotel Kennemerhof hield de afdeeling Velsen van de Vrijz. Demo cratische Jongeren Organisatie gisteravond haar eerste gezellige samenkomst in 1939. De voorzitter P. Colenbrander leidde met een kort woord den spreker, den heer N. Kots in, Deze vertelde op vlotte wijze eenige bijzon- •derheden van de Friesche volksoverleveringen, Zoo vertelde hij o.a. op welke wijze men tot verschillende namen was gekomen, als Stan- fries, Tjeukemeer e.d. Ook de wijze, waarop sommige dorps- en plaatsnamen volgens de overlevering zouden zijn tot stand gekomen. In het tweede gedeelte van zijn causerie, dat handelde over volksbegrippen, vertelde de heer Kots een en ander over de oude opvattingen met betrekking tot de geneeskunde. Hierna werden enkele volksgebruiken onder het mes genomen, zooals het ietwat wreede „honden wippen", de bijzondere manier van vrijen, die de jongelui er vroeger in Friesland op m schijnen te hebben gehouden enz. Na nog en kele volksvertellingen, die zeer in den smaak vielen, te hebben voorgelezen, volgde na de pauze een pianovoordracht, door den heer A. Verschoor. Deze oogstte veel bijval. JAARVERGADERING R.K. VOLKSBOND Maandagavond 9 Januari houdt de R.K. Volks bond afd. IJmuiden-Oost haar jaarvergadering. SCHIP VAN Verm. Aankomst Algenib (Ned.) Zuid Afrika Angra (Fin) Buenos Aires 11 Jan. Alcinous (Ned.) x) ..- Batavia 14 Jan. Aegeon (Gr La Plata 17 Jan. La Plata 2 Febr. Annarella (Ital) x)- Batoum 8 Jan. Amsterdam (Ital.) x) Constantza. 11 Jan. Arnstelkerk (Ned.) West-Afrika Alkmaar (Ned.) Chili Aarhuus Breda (Ned.) x) Chili (via L'pool) Boskoop (Ned.) Chili Bloemfontein (Ned.) x) Zuid Afrika Baarn (Ned.) x) Chili Barneveld (Ned.) x) Hamburg (via Antw.) 11 Jan. Boschfontein (Ned.) Zuid Afrika Caribia (Du.) x) "to Barrios (v. IJm.) 7 Jan. Ceres (Ned.) Chili f'hr Bors La Plata 22 Jan. Chr. Huygens (Ned.) Batavia Dioni (Ital.) 1 'nti (v IJm.) 10 Jan. Doris (Gr.) La Plata 22 Jan. Deucalion (Ned.) Hamburg 8 Jan. Euryades (Eng x) Batavia 10 Jan. Batavia 7 Febr. Euterpe (Ned.) Bordeaux 10 Jan. Eemland (Ned.) Santos 30 Jan. Feodosia (Du.) pt Limon heden Huelva Gambian (Br.) West Afrika 15 Febr. Ganymedes (Br.) Midd. Zee Ned Indië 16 Jan. Hennes (Ned.) Zw Zee 8 Jan. w Zee 15 Jan. Heidelberg (Du.) Ned. Indië Hoogland (Ned.) Newcastle imperial Valley (Br.) Durban (v. IJm.) heden Irene (Ned.) Palermo Karin (Zw.) Hernösand 11 Jan. Kyma (Gr.) l,a Plata 5 Febr. Kuznetz Lesov (Rus) Leningrad heden Laertes (Ned Ned Indië 22 Jan. L.uneburg (Du Ned Indië 7 Febr. L. Ellsworth (Br.) x) Aruba heden Lily (Zweed) Sundsvall (v. Velsen) 8 Jan. Meerkerk (Ned.) x) lapan Meliskerk (Ned.) Zuid Afrika Mirandella (Port.) - La Plata heden Melampus (Ned.) x) lamburg 19 Jan. M.v.St.Aldegonde (N.)x Batavia 29 Jan. Mary Slessor (Br.) W. Afrika (via R'dam) Njegos (J.S1.) l.a Plata 6 Febr. Nereus (Ned.) ODorto heden Nigerian (Br.) West Afrika 7 Jan. Orestes (Ned.) Mexandrië 23 Jan. iberon (Ned 1 lexandrië heden Odysseus (Ned.) Kopenhagen 8 Jan. Orpheus (Ned.) Danzig 10 Jan. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia Phrygia ^Du.) viexico 17 Jan Pionier (Belg) •,a Plata 20 Jan. oelau Koebiah (Ned Batavia Polyphemus (Ned.) x) 'Batavia 24 Jan. Patricia (Du) pto Barrios 30 Jan. Poseidon (Ned.) \1idd Zee 3C Jan. Peisander (Eng.) x) Batavia 11 Febr. Phrontis (Ned.) Batavia 8 Maart ■toxby Bi "ort Redon iandlonlein (Ned.) Afrika Keggestroom (Ned.) - West Afrika Rhea (Ned.) Midd. Zee 12 Jan. Salland (Ned) Buenos Aires 3 Febr Strix (Noor) x) Corpus Christi 10 Jan Serooskerk (Ned.) x) tnpan Stepan Khalturin (Rus) Archangel 8 Jan, Stella (Ned.) - Constantza 26 Jan. Simon Bolivar (Ned.) West Indië St. Philipsland (Ned.) Gdynia 1'ajandoen (Ned.) Batavia Tawah (Ned.) x) Batavia l'aygetos (Gr.) (,a Plata 28 Jan. a Plata 30 Jan. .a Plata Triton (Ned.) tiriri Zee 18 Jan. Theseus (Ned.) Stettin V.N. Goulandrirs (Gr.) La Plata 31 Jan. Van Rensselaer (Ned i West-Indië 14 Jan. Vulcanus (Ned.) Midd Zee 12 Jan. i;n Ned Buenos Aires 10 Jan Waterland (Ned.) x) 1 Hamburg 8 Jan. LAATSTE BERICHT 5 Jan. van Ouessant. 31 Dec. van Teneriffe. 30 Dec. van Port-Said 5 Jan. van St. Vincent. 2 Jan. van Gibraltar. 4 Jan. van Gibraltar. 3 Jan. van Gibraltar. 5 Jan. van Port Bouet. 30 Dec. van Callao. in lading. 5 Jan. van Liverpool. 2 Jan van Curagao 2 Jan. te Duinkerken. 3 Jan. van Valparaiso. 7 Jan. vertrokken. 4 Jan. te Beira. 28 Dec van Barbados, 4 Jan. van Arica. 20 Dec. van B. Aires, in lading. f; Dec v Stnmbou) 29 Dec. van Buenos Aires. 7 Jan. vertrokken. 5 Jan. van Londen. 1 Jan. van Padang. 6 Jan. vertrokken. 6 Jan. vertrokken. 29 Dec. van Flores. 5 Jan. van Ouessant. 29 Dec. van Abonema. 3 Jan. van Chios. 2 Jan. van Port Said. 5 Jan. van Hamburg. 3 Jan. van Candia. 29 Dec. te Soerabaya. in lading. '29 Dec. van Dakar 4 Jan. van Castellon. 5 Jan. van Norresundet. 5 Jan. vertrokken. 31 Dec. vertrokken. 5 Jan. van Port Said. 4 Jan. van Singapore. 5 Jan. van Land's End. 2 Jan. van Söderhamn. 5 Jan. van Port Soedan. 4 Jan. van Marseille. 31 Dec. van Lissabon, ei i rekt i4 Januari 4 Jan. van Colombo. 3 Jan. van Land's End. 5 Jan. vertrokken. 2 Jan. van Vigo. 6 Jan. van Londen. 2 Jan. te Jaffa. 5 Jan. van Lydd. 5 Jan. vertrokken. 7 Jan. vertrokken. 30 Dee, van Sabang. 2 Jan. van Trinidad 31 Dec. van Fdo Noronha. 5 Jan. van Marseille. 28 Dec. van Belawan. 4 Jan, van Colon. 4 Jan. van Susak. 7 Jan. vertrokken, ertrekt .28 Januari. Dec. van Singapore 4 Jan. van Dar-es-Salam. 5 Jan. te Duinkerken. 5 Jan. van Gibraltar. 6 Jan. vertrokken. .2 Dec vertrokken 5 Jan. van Shanghai. 29 Dec vertrokken. 5 Jan. van Bourgas. 4 Jan. van Barbados, in lading. 6 Jan. te Londen. 5 Jan. van Stamboul. 29 Dec. van Montevideo. 29 Dec. van Santa Fé. 30 Dec. van Buenos Ayres. 2 Jan. te Valimitika. 7 Jan. vertrokken. 31 Dec. v. San Nicolas. :9 Dec. v. Barbados 2 Jan. van Cephalonia. 3U Dec. van Rio Janeiro. 7 Jan. vertrokken. Men zij gewaarschuwd. De Commissaris van Politie te Groningen geeft in overweging niet in relatie te treden met Gratiën U. S. Denys, geb. te Poperinghe (B.), 18 December 1896, wonende te Gent, Albertlaan 32, of met de door hem gedreven onderneming: de Algemeene Landbouw Maatschappij „Sogea", ook genaamd de N.V. Algemeene Landbouw- maatschappij voor België en Société générale agricole de Belgique, Albertlaan 32 te Gent, al- orens inlichtingen bij hem in te winnen. Aan deze onderneming zijn ook verbonden mevrouw E. J. Denys-Oosterlinck en de administrateur Gustaaf Pien, terwijl nog andere namen bij de onderteekening van stukken gebezigd worden. In verband hiermede wordt in het algemeen aangeraden voorzichtigheid te betrachten ten aanzien van advertenties, welke regelmatig in Nederlandsche bladen verschijnen, waarin aan lokkelijke posities worden aangeboden door Bel gische handelszaken in landbouwzaden e.d. Uit het bouwbedrijf. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken is vergunning verleend tot het uitbreiden van het technisch bureau aan de Tuinderslaan; aan Visser's Maatschappij tot exploitatie van veerdiensten te IJmuiden tot het bouwen van een houten wachtlokaal op den kop der Vis schershaven; aan C. van Drimmelen te Haai-lem tot het verbouwen van het woon- en winkelhuis Zeeweg 24 te IJmuiden en aan R. Wamelink te IJmuiden tot het ver-bouwen van het perceel Zeeweg 282. Wanneer stempelen? De stempeluren voor de verschillende or ganisaties voor de week van 9 tot en met 14 Januari a.s. zijn vastgesteld als volgt: Ongeorganiseerden van 910. IJmuider Transport Federatie (N. A, S.) van 10.1010.25. Algemeene Nederl. Bouwarbeidersbond van 10—35—10.55. Algemeene Nederl. Metaalbewerkersbond van 11—11.20. Werkloozenvereeniging van 11.3012. Oud-Katholiek Vakverbond van 99.15. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarb. van 9.209.50. IJmuider Federatie van 9.5510.40. R.K. Bonden van 1111.40. Kleine bonden van 11.4512. IJMUIDEN. Haarlemsche Orkest Vereeniging. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Zondagmiddag 8 Januari a.s. een volkscon cert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. De gastdirigent is Robert de Roos; de solisten zijn Dorcas en Hugh Mac Clean (violisten). Het programma vermeldt de Egmont-Ouver- ture van Ludwig van Beethoven; Wolfgang Amadeus Mozart's G-moll Symphonie; het Dubbelconcert van Joh. Seb Bach; ouverture voor een tragi-comedie van Robert de Roos; Introduction en Marche funèbre van Darius Milhaud en Richard Wagner's Ouverture Tristan en Isolde. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. H. Schouten—van Schinkel, z.f v. d. Vondellaan 41. Velsen. A. M. Schoorl Heeremans, z., Hof geest 5, Santpoort. G, On rust—Veldhuijs. d„ Oranjestraat 5, IJmuiden. R. S. KramerBos, d., Planciusstraat 2b, IJmuiden. A. M. v. d. BosAbel, d., Lagers- straat. 2, IJmuiden. A. van Acker—Kalkman, z.. Trompstraat. 173, IJmuiden. T. Snijder Minnes, z., Torricellistraat 40. IJmuiden, G. C. Post—Kalkman. z„ J. v. Heemskerkstraat 13, IJmuiden. D. G. Redeker-Hoogervorst, zt». P. C. Hoof tl aan 23, Velsen. M. de Graaff—van Andel, z„ Tasmanplein 14, IJmuiden. Overleden: Geen. Ondertrouwden: W. Smit. Fr. Naerebout- straat 13, IJmuiden en G. N. J. Heiligenberg, Cypressenstraat 1, IJmuiden Toek. adres: Tusschenbeekswee 46, IJmuiden. W. A. Swarte, Paramariboplein 39. Amsterdam en W. C van Schaik, de Genestet'aan 27. Velsen. Toek. adres: Hofdijklaan 59, Velsen. C. Koster. Pres. Steynstraat 60. IJmuiden en H. v. d Doel. Pres. Steynstraat 60, IJmuiden Pres. Steyn straat 60. IJmuiden. L Beusenberg. Zeeweg 90, IJmuiden en M de Vries. Rijksweg 240 Velsen. Toek. adres: Palmenstraat 5rd., IJmuiden. P Plokker, W. Barendszstraat 43. IJmuiden en L H. Lengton, Braamstraat 7 IJmuiden. Toek. adres: Kortenaerstraat 82rd„ IJmuiden. G^W. Goldschmidt. Amsterdam en F. Isacson. Edi- sonplein 1. IJmuiden Toek adres. Amsterdam. Gehuwden- A. M. van den Brink en M. C. Westerman. Zandersstraat 10. IJmuiden V. Schuytvlot en M C. Lettenmeijer, Monnicken- damplein 31. 's-Gravenhage. P. Bosman en M W. Soul jé, Driehuizerkerkweg 132, Velsen. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Coupeeren van paardenstaarten mishandeling Vrijdagmiddag diende voor de rechtbank te Middelburg de zaak tegen den rijkdierenarts W. J. L. de G., uit Kruiningen, die geverbaliseerd is, omdat hij een paard zou hebben mishandeld door den staart van het dier te coupeeren. Nu sedert eenigen tijd een strijd gaande is over de vraag of het coupeeren van ïen paar denstaart het dier pijn doet. heeft het bestuur van de vereeniging „Het Nederlandsch Trekpaar den Stamboek" zich er met kracht voorgespan nen principieel te doen uitmaken of er bij deze eenvoudige operatie sprake kan zijn van die renmishandeling. Het bestuur is namelijk van meening, evenals de meeste andere deskundigen op dit gebied, dat zoowel met als zonder voorafgaande verdoó- ving bij het coupeeren van een staart er geen sprake van is, dat men het dier pijn veroorzaakt. Het wegnemen van eenige staartwervels door het doorknippen van het kraakbeen tusschen twee wervels en het met roodgloeiend ijzer dicht schroeien van de ontstane verwonding duurt sa men nog geen halve minuut en noch oudere, noch jeugdige paarden reageeren van beteekenis op deze behandeling De bevorderaars van de koudbloedfokkerij zijn er ook van overtuigd, dat oen paard van een korten staart meer hulp heeft bij het verdrijven van vliegen, dan van een lan gen staart en zij zien vooral het groote belang van het ongehinderd mogen blijven coupeeren, dat dit zal voorkomen, dat belangrijke schade aan onzen export zal worden toegebracht. De officier van justitie was van oordeel, dat het hier niet zoozeer de vraag is of pijn is ver oorzaakt en letsel is toegebracht, maar of er een redelijk doel bestaat voor het coupeeren, in dit geval is het redelijk doel voorbijgestreefd. Spr. vroeg daarom veroordeeling van verd. tot een gulden boete of een dag hechtenis. De verdediger bepleitte vrijspraak voor den verdachte.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5