Fransche regeering koopt Koolhoven-jagers Tsjechische militairen ontruimen de omgeving van Munkacs. Uitbreidingsplan Haarlem-Noord goedgekeurd. BRÏTSCHE KABTNET GAAT EEN DRUKKEN TIJD TEGEMOET. Drie hoofdpunten bij de ministeriëele besprekingen. DE ENGELSCHE POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN, DE VERDEDIGING VAN HET MOEDERLAND W DE PONDE TAFEL CONFERENTIE. LONDEN, 9 Januari (A.N.P.) Verwacht wordt, aldus de politieke correspondent van de .Daily Telegraph", dat na den terugkeer der kabinetsministers zich belangrijke ontwikkelin gen zullen voordoen in de politieke sfeer. In de volgende dagen zullen alle ministers, die met de belangrijke portefeuilles belast zijn op hun post zijn om zich voor te bereiden op de hervat ting der parlementaire werkzaamheden. Pas midden der volgende week kan een ple naire kabinetszitting worden bijeengeroepen na den terugkeer van Chamberlain en Halifax uit Rome De minister van Buitenlandsche Zaken zal ook nog een bezoek aan Genève brengen. Drie belangrijke aangelegenheden zullen door de ministers worden bespro ken en wel: 1. De Britsche politiek in het Verre Oosten. 2 De verdediging van het moederland. 3. De a.s. conferentie inzake Palestina. Bij informeele besprekingen tusschen de be langrijkste ministers, welke vandaag gehouden zullen worden, zouden voorloopige beslissingen ten aanzien van het eerste punt kunnen worden genomen. Met de tweede kwestie hangt ten nauwste een reorganisatie van het kabinet samen, die, naar men aanneemt, thans niet meer ver af is Voor de derde aangelegenheid is Malcolm MacDonald, de rrfinister voor de dominions en de koloniën, grootendeels verantwoordelijk. Reeds sinds eenigen tijd heeft MacDonald voor stellen in voorbereiding, welke hij zijn collega's zal voorleggen. Beveelt Roosevelt Harry Hopkins als zijn opvolger aan? LONDEN, 9 Jan. (ANP.) De Daily Telegraph meldt uit Washington, dat president Roosevelt tijdens den op Jackson Day gehouden officieelen maaltijd in een redevoering een beroep heeft ge daan op de democraten hun interne partijver- schillen te vergeten en niet ontmoedigd te zijn door de tegenslagen bij de in November gehou den verkiezingen indien zij aan het bewind wen- schen te blijven. De opmerkingen, welke de president maakte over het type van den candidaat, dien hij geschikt acht voor het president schap hebben velen zich doen afvragen, of hij daarbij indirect de aandacht ves tigde op de verdiensten van Harry Hop kins, den nieuwen minister van handel Reeds twintig machines besteld. PARIJS, 9 Januari (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft het Fransche luchtvaartministerie besloten tot aan koop van een serie van twintig Ne- derlandsche vliegtuigen, en wel van de nieuwste Koolhoven-jagers, type F.K. 58. Deze jagers zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type, worden uitgerust met motoren van 1100 p.k., type Hispano 14 a.a., met welke motoren de F.K.58 tijdens proefvluchten op het Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten horizontale snelheid van 483 k.m. per uur haalde. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering na bevredigende resulta ten met deze machines later tot aankoop van een grootere serie zal overgaan. In ieder geval is echter ook deze aankoop een succes voor de Nederlandsche vliegtuigindustrie, want tot nogtoe is de Fransche regeering slechts één maal tot bestelling van andere buitenland sche vliegtuigen overgegaan, toen zij verleden jaar een serie van honderd Curtissjagers in de Vereenigde Staten heeft besteld. Nieuwjaarsreceptie bij den Com missaris der Koningin. HAARLEM Maandag. Mr. dr. A. baron Roell én mevrouw Roeil Baronesse De Vos van Steenwijk, hielden Za terdag hun gewone Nieuwjaarsreceptie, die zeer druk bezocht was. Van de ongeveer 150 bezoekers, die hun op wachting kwamen maken, noemen wij den heer W. C. Bonebakker, vice-voorzitter van de Kon. Vereen. Koloniaal Instituut; de heeren J. Rustige, wethouder van Amsterdam; Gottfr. H. Crone, voorzitter der Kamer van Koophan del te Amsterdam J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel alhier; mr. J. Jolles, presi dent van het Gerechtshof te Amsterdam en jhr. mr. J. M. van Asch van Wijck, griffier bij genoem dgerechtshofmr. A. J. van Royen, president van de Arr. Rechtbank te Amster dam; mr. L. H. Roeters van Lennep, Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem; mr. G. L. de Vries Feyens, kantonrechter te Amsterdam; mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kanton rechter alhier; schout bij Nacht H. Jolles, commandant der Marine te Den Helder; de burgemeesters van de gemeenten Den Helder, Zandvoort, Anna Paulowna, Weesp, Ilpendam, 's-Graveland, Beverwijk, Castricum Limmen en Wormerveer; de heeren dr. Tj. Sterringa, II. van de Weyer en dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren Inspecteurs van het L. O. te Zaandam, Haarlem en Hoorn; overste A. M. M. van Loon, commandant van het korps Motordienst alhier, Voorts de Consuls-generaal van België, Zwe den, Duitschland, de Vereen. Staten; de Con suls van China en van Frankrijk; mr. W. C. Wendelaar, lid der Tweede Kamer; leden van Prov. Staten en ambtenaren ter Prof. Griffie; ir. J. van Oldenborgh, directeur der prov. be drijven; ir. W. G. C. Gelinck, oud-hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat; prof. dr. J. H. Scholte van de Gem. Universiteit te Amsterdam; prof. dr. A. A. van Schelven, van de Vrije Universiteit te Amsterdam; C. J. baron Collot d' Escury, directeur der Ned. Handel Mij.; het bestuur der Vereen. St. Lucas: de heeren Bart Peizel en v. d. Wall; predikanten der Ned. Herv. Gem.; de oud-hoofdingenieur directeur van den Prov. Waterstaat jhr. Rei gersman; prof. dr. A. F. Holleman, secretaris van de IIoll. Mij. der Wetenschappen, ir. M. H. Damme, directeur van Werkspoor, voorts een groot aantal particulieren. De meeste bezoekers waren vergezeld van hunne dames. UIT DE PERS. De uitgifte van erfpachtsgronden te Amsterdam. Omtrent de uitgifte van erfpachtsgronden in Amsterdam aan de bouwers Venemans c.s. schrijft de a.-r. „Standaard" het volgende: Bij nadere informatie is ons gebleken, dat de bona fide bouwers Venemans c.s. den grond in Zuid, waarover het gaat in de beschuldiging van de „Telegraaf" aan het adres van wethouder De Miranda en zijn zoon, inderdaad tegen den nor malen canon direct van de gemeente hebben ge kregen. De heer Fuldauer heeft daarbij echter zijn be middeling verleend en heeft daarvoor ontvan gen de zooals het in bouwerskringen heet ..normale provisie". Dat de bona fide bouwers bij het verkrijgen van grond der gemeente het optreden van zulk een tusschenpersoon „normaal" achten, is ons bij ons onderzoek nog weer eens bevestigd, toen wij vernamen van bona fide bouwers, die in de laatste vijftien jaren regelmatig elk jaar in Am sterdam gebouwd hebben, doch wien het in die jaren slechts tweemaal gelukt is den grond di rect van de gemeente te verkrijgen, terwijl zij in alle andere gevallen zich van een tusschen persoon hebben moeten bedienen. Waar de handel in erfpachtsgrond blijkbaar zoo inhaerent is aan het stelsel van gronduit- gifte, zooals dit bij de gemeente Amsterdam be staat, is er toch alle reden de kwestie der gronduitgifte grondig te herzien ep te bespreken en zoo noodig radicaal te wijzigen. De „Maasbode" schrijft o.a.: Afgezien van de beschuldigingen, die de laat ste dagen zijn geformuleerd schijnt het wel vast te staan, dat het bij de uitgifte van erfpachts gronden in Amsterdam zonderling kan toegaan. Vele klachten hebben ons de laatste dagen be reikt van menschen, die mededeelen, dat zij, hoe wel bona-fide bouwondernemers, er niet in kon den slagen bouwgronden van de gemeente in erfpacht te verwerven terwijl anderen, die zooals achteraf bleek, niet eens in staat waren om de hun toegewezen terreinen te bebouwen, de gronden bij groote hoeveelheden tegelijk konden krijgen. Het meest recente feit dat hierop slaat is wel de uitgifte van gronden voor de bebouwing van het tweede deel van het uitbreidingsplan Bosch en Lommer, waarop van de zijde der katholieke raadsfractie reeds tijdens de behandeling van de begrooting is gewezen. Zijn wij goed ingelicht, dan was over deze gronduitgifte overleg ge pleegd tusschen het gemeentebestuur en de or ganisatie van bouwers, in casu Amstels Bouw- vereeniging. Tenslotte werden gegadigden voor de beschikbare gronden opgeroepen en wat bleek achteraf? Dat de georganiseerde bouwers, met wie het overleg had geplaats gehad, teneinde een harmonische bebouwing van het stadsdeel te verzekeren een overleg, dat overigens ontijdig was afgebroken door de gemeente werden ge passeerd en dat alleen de ongeorganiseerden werden opgeroepen. Praag tot uitwisseling van gevangenen bereid Hongaarsche regeering eischt schade vergoeding voor geleden schade bij de jongste incidenten. (Zie ook elders In dit nummer.) BOEDAPEST. 9 Januari (Hong. Tel. Ag). Uit Munkacs wordt gemeld: Op voorstel der Hongaarsche regee ring ontruimen de Tsjechische mili tairen de naaste omgeving van Mun kacs. z De Tsjechische regeering is bereid het toegenomen materiaal terug te geven en de gevangenen wederzijds uit te wisselen. De onderhandelingen der gemengde commissie duren voort. Verder wordt uit Boedapest gemeldt, dat de Hongaarsche regeering haar vertegenwoordiger te Praag opdracht gegeven heeft volledige schadevergoe ding te eischen voor alle door Hon garen bij de jongste gevechten ge leden verliezen. Politieke kringen te Boedapest hopen, dat de regeering te Praag zal begrijpen, dat „de uitlokking van verdere incidenten onvoorziene gevolgen kan hebben". Reuter meldt in dit verband nog, dat na het laatste incident aan de Tsjecho Slo- waakschHongaarsche grens men zie pag. 5 Hongarije verdere defensieve maatregelen langs de noordelijke grens neemt. Hongaarsche slachtoffers teraardebesteld. BOEDAPEST, 9 Januari. (Havas). Zondag is te Munkacs de teraardebestelling geschied der slachtoffers van het grensincident van 6 Januari. De Hongaarsche regeering werd vertegen woordigd door minister Jaross. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt, dat de afgevaardigde van Munkacs, Vozary, in zijn grafrede heeft gezegd, dat de aanval werd uitgevoerd door Tsjechische geregelde troepen, die hem stelselmatig hadden voorbereid. De afgevaardigde betoogde, dat het onomstoo- telijk bewijs daarvoor wordt geleverd door do cumenten, welke bevonden zijn op Tsjecho-Slo- waaksche soldaten, die op Hongaarsch gebied waren gevangen genomen. R.-K. Staatspartij. Statcnkring Velsen. HAARLEM Maandag. Zaterdagmiddag hield de Statenxring Vei sen van de R.K. Staatspartij een algemeene tevens jaarvergadering, in het gebouw St Bavo, onder leiding van den voorzitter, den heer P. J. van Groeningen, die in zijn ope ningswoord waardeerende woorden wijdde aan de nagedachtenis van den onlangs over leden oud-voorzitter van den R.K. Staten kring Velsen, den heer Bisschop te Bever wijk. Ook werden nog andere leden die dooi den dood aan den Kring waren ontvallen, herdacht. De voorzitter noemde dit een belangrijke vergadering omdat er weer afgevaardigden voor de Prov. Staten moeten worden gekozen Het bestuur heeft uit de door de kiesvereeni- gingen ingezonden Candida ten een voordracht opgemaakt. De heeren M. J. van Zuylen secretaris en J Post penningmeester brachten hun jaarversla gen uit. die beide werden goedgekeurd. Tot bestuurslid in de vacature Ed. Steger, thans burgemester van Oirschot (N.B.) werd ge kozen den heer P. G. Tel te Heemstede. Als bestuurslid voor de Kamer-Centrale Haarlem werd benoemd de heer Pontcin te Sant poort. Hierna werden de candidaten besproken. Van den heer J. P. Nijssen te Santpoort was inmiddels de mededeeling ontvangen dat hij zijn candidatuur introk, daar hij van meenins was dat in zijn plaats een agrariër moest worden gesteld. De Prov. Centrale heeft aan bevolen, in de plaats van dr. Droog wederom een dokter te benoemen. De voorzitter deelde mede dat onder de ingezonden candidaten ook dr. Koot te Haarlem voorkomt, maar dat dr. Koot geen bereidverklaring heeft inge zonden. Na stemming werden de plaatsen van de volgende candidaten vastgesteld: 1. P. Heilker, Hoofddorp, 2. J. van Wees, Nieuwer-Amstel; 3. Mr. J. J. P. Tonino, Sant poort; 4. Mr. Boelen, Nieuwer Amstel; 5. Mr. Rc>even, 6. J. Stolp Santpoort; 7. J. Kamer beek, Heemstede; 8. Beemster, IJmuiden. Bij de rondvraag keurden enkele leden het af, dat de nos. 3, 4 en 5 van het advies door juristen worden bezet. De voorzitter antwoord de hierop, dat het bestuur meende dat men toch ook voor goede reserves als opvolgers voor Ged. Staten-leden moest zorgen, doch dat men in laatste instantie in de plaatselijke Kiesvereenigingen vóór of tegen dit advies kan stemmen. Amerika op weg naar Muntinflatie? WASHINGTON, 9 Jan. (A.N.P.) Ernest Angell, voorzitter van het uitvoerend comité der National Economy League, heeft gisteren als zijn meening te kennen gegeven, dat een voortzet ting van de uitgavenpolitiek der regeering ten slotte zal moeten leiden tot een ongecontroleer de muntinflatie. HAARLEM Maandag. Gedeputeerde Staten hebben het uit breidingsplan Haarlem-Noord goedge keurd en de tegen dit plan ingediende bezwaren ongergrond verklaard. Zooals men weet betreft het uitbreidingsplan het gebied gelegen ten oosten van den Vondel- weg, ten zuiden van de Heksloot, te westen van het N. B. Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Woensdag 28 December had mr. R. C. Bak huizen van den Brink voor een commissie uit Ged. Staten betoogd, dat het Predikanten- weduwen- en weezenfonds door deze uitbreiding aanzienlijk schade zou lijden. Gifgassen in een put. Vijf inlanders gestikt. BANDOENG. 9 Januari. (Aneta-A.N.P.) In een dessa nabij Cheribon is een inlander, die in een put was gevallen, terwijl hij een pajong (regenscherm) wilde ophalen, door gifgassen, welke zich in de put hadden ontwikkeld, over leden. Vier andere inlanders, die achtereenvol gens in de put afdaalden om hulp te bieden, zijn eveneens gestikt. Hulde voor den „Italiaan Napoleon''. Plan voor het oprichten van een standbeeld te Rome. De „Daily Telegraph" verneemt uit Rome, dat het thans in Italië mode is, Napoleon Bo naparte als een landgenoot op te eischen en zijn overwinningen toe te schrijven aan de overmacht en moed der Italianen in zijn legers. Augustus Tuccimei, een invloedrijke burger van Rome stelt voor een standbeeld voor Napoleon op te richten op een der pleinen als bewijs, dat hij Italiaan was. Tuccimei verklaart, dat het aantal Italiaan- sche soldaten, dat In lederen slag meestreed en iedere overwinning van Napoleon bevocht, moet worden vermeld aan den voet van het monument, met een of ander gezegde van Napoleon, waarin hij den moed der Italiaan- sche soldaten prees. Napoleon werd op 15 Augustus 1769 te Ajaccio op Corsica geboren, d.i. een jaar na de vereeniging van het eiland met Frankrijk. Zijn familie was sedert de eerste eeuw op het eiland gevestigd. Slachtoffer van onbewaakten overweg. Pas terug uit den Spaanschen burger oorlog LANDSMEER, 9 Januari. Op den onbe waakten overweg bij Purmerland is vannacht te omstreeks twaalf uur de 21-jarige J. Schaap uit den Hp, die op de fiets uit de richting Pur- merend huiswaarts keerde, door den laatsten trein gegrepen en gedood. Schaap was onlangs uit Spanje teruggekeerd, waar hij geruimen tijd met de regeeringstroe- pen had meegevochten. Amerikaausch plan voor bouw van twee snelle slagschepen. Elk 45000 ton. WASHINGTON, 9 Januari (Reuter- A.NP.) Volgens de „New York Times" is het departement van Ma rine thans gereed gekomen met de plannen voor twee slagschepen, welke grooter en sneller zullen zijn dan de thans bekende. Deze plannen zullen aan het Congres worden voorgelegd. Op het defensieprogram voor 1940 komen posten voor van twee schepen van 45.000 ton, bewapend met 9 kanonnen van 15 duim en een snelheid van 30 tot 33 knoopen. Volgens niet officieele ramingen zullen de slagschepen van 90 tot 110 millioen dollar het stuk kosten. Het blad verklaart evenwel, dat schepen van deze tonnage niet kunnen worden ge bouwd op grond van de door het laatste con gres aangenomen bepalingen, tenzij de presi dent bepaalt, dat de bouw van dergelijke schepen in het buitenland zulk een bouw voor de Vereenigde Staten rechtvaardigt.. Men ge looft, dat de president dat doen zal. Nieuwe golf van anti-semietisme in Duitschland? LONDEN 9 Januari (A. N. P.) De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat gevreesd wordt, dat een nieuw tegen de Joden gericht offensief op groote schaal wordt voorbereid. Het doel schijnt te zijn het proces der emigratie te versnellen door de positie van individueele Joden nog ondraaglijker te maken dan zij thans is en daarom de openbare meening in de wereld te brengen tot een sneller actie. Met dit doel zijn, aldus het blad, een aantal Joden, die in de oogen der autoriteiten traag zijn geweest bij het onder oogen zien van mo gelijkheden voor emigratie, in de laatste dagen gearresteerd. Veel staatlooze Joden zijn even eens in hechtenis genomen. Geloofd wordt, dat dit slechts een begin is. Volgens betrouwbare inlichtingen hebben plaat selijke nationaal-socialistische leiders lijster opgesteld van welgestelde Joden, die in den loop dezer week moeten worden gearresteerd. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avond? betaald te zijn daar de bezorgers op Donderdag moeten atrekenen. DE ADMINISTRATIE. Gerda was ki haar hartje erg blij weer aan land te zijn, hoewel IJ zij wel een beetje bang voor het vreemde, oude vrouwtje was. met haar den „Komaan, vertel me eerst ra&ar eess wie je baat e« hoe je hier komt", zei het vrouwtje. 2$ nam het meisje bij de hand ee Mep tuin door. Gerda vertelde haar nu alles. Het oude vrouwtje schudde het hoofd en zei „hm! hm!" Toen het meisje alles had verteld en vroeg, of het vrouwtje Karei misschien gezien had, antwoordde ze, dat hij niet voorbij gekomen was. maar dat het best mogelijk zou zjjn. dat hij nog kwam. Maar. Gerda moest nu niet zoo bedroefd zijn „Kom maar eens mee naar binnen, dan mag je mijn kersen eens proeven. Later kun je de bloemen bekijken. Die zijn nog veel mooier dan de bloemen in een prentenboek. Elke bloem kan een verhaaltje vertellen." Aarzelend volgde Geréa het vrouwtje mee naar binnen Het oude vrouwtje deed de deur goed achter het meisje dicht. Toen kwam het daglicht alleen nog maar door de hoog aange brachte ramen binnen. Daar de ruiten van rood, blauw en geel glas waren, leek de kamer eerst nogal zonderling te zijn. Maarop tafel stonden de prachtigste kersenEn het meisje mocht er zoo veel eten als zij lustte. Terwijl zij zat te eten kamde het vrouwtje Gerda's haar met een gouden kam. Wonderlijk, het haar begon meteen te krullen en het glansde als gesponnen gouddraden, zoodat Gerda's lieve, ronde gezichtje wel een roos geleek.. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6