IJmuider Courant „IJsselstroom" uit het ijs los gedeukt en gehavend gekomen. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Tom Mooney. Autoverlichting. Nationale collecte bracht 473.033.68 op. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Sneeuwwitje Geprolongeerd Gevaarlijke tochl over het ijs. Daniël Goedkoop heeft weinig geleden. De boterheffing wordt lager. Vonnis in hel proces-Niekisch 24e JAARGANG No. 60 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 3301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 11 JANUARI '39 Abonnementen per week f 0.12l/a» Pe*" maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenticni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. In 1916, vlak voordat de Vereenigde Staten aan den oorlog gingen deelnemen, werd een parade in San Francisco gehouden. Die parade was het hoofdnummer van een „Preparedness Day", een Paraatheids-Dag, en zij werd nood lottig voor verscheidene menschen. Want ter wijl de troepen door de stad trokken werd ergens een bom in de menigte geworpen. Er vielen negen dooden. En het zou niet blijven bij dit symbool van de paraatheid zich te laten dooden. De politie arresteerde, als verdacht van den aanslag, verscheidene menschen waaronder twee bekende arbeidersleiders: Tom Mooney en Warren Billings. Zij stonden te recht en Mooney werd ter dood veroordeeld, Billings tot levenslange gevangenisstraf. Maar binnen enkele maanden rees al zeer ernsti ge twijfel aan de betrouwbaarheid der tegen hen ingebrachte getuigen-verklaringen. Een aanklacht wegens meineed werd tegen de ge tuigen ingediend. De rechter die de zaak geleid had drong aan op revisie van het pro ces, de Attorney-General deed een aanvraag in dien zin bij het hoogste Gerechtshof van den staat Californië. Maar het Hof weigerde, het standpunt innemend dat er geen wets bepaling in Californië bestond die het veroor loofde kennis te nemen van nieuwe bewijs stukken. Alleen de regeering kon hier, volgens de opvatting van het Hof, uitkomst verschaf fen. Daarop bemoeide president Woodrow Wilson zich met de zaak. Hij zond een commissie van onderzoek naar Californië, die vaststelde dat meineed gepleegd was en drong er daarna persoonlijk bij den republikeinschen gouver neur van den staat (Wilson zelf was demo craat) op aan, dat een revisie van het proces zou plaats hebben en althans onmiddellijk gratie worden verleend aan Mooney. De gouverneur verleende Mooney gratie en wij zigde de doodstraf in levenslange gevange nisstraf maar gaf geen bevel tot revisie. Vele republikeinsche gouverneurs kwamen na hem en ontvingen het eene verzoek na het andere, maar de revisie bleef uit. Gesteund door juris ten gaven de familieleden der onschuldig- veroordeelden hun pogingen nimmer op maar het tweetal bleef in de gevangenis, tweeën twintig jaren lang. Niettemin hadden allen die met de zaak uitstaande hadden gehad, met uitzondering alleen van den District Attorney die de vervolging gelast en doorgezet had, hun overtuiging uitgesproken dat de twee mannen onschuldig waren. Tot hen behoorden behalve de rechter de chef-detective die het onderzoek der politie geleid had, de commissaris van politie, alle juryleden op één na en de Attorney-General van Californië. In het geval-Biilings was er, zooals de Manchester Guardian meedeelt, een hoofdgetuige geweest die aan morphine ver slaafd was en die later verklaarde dat de District Attorney haar met dreigementen en geld tot het geven van een valsche getuigenis had bewogen. Omtrent den hoofdgetuige tegen Mooney bleek, dat hij tijdens den aanslag niet in San Francisco was geweest. En meer van dien aard. Er waren foto's die den twee gevangenen een volledig alibi gaven. Maar er waren machten die hen maar liever opge sloten hielden, uit politieke rancune, en geen vertoogen baatten. Tot onlangs een democratische gouverneur van Californië werd gekozen, die tijdens zijn verkiezingscampagne had beloofd dat hij recht zou doen als hij won. Gedeeltelijk deed hij dat Zaterdag, want hij stelde Mooney in vrijheid. Na tweeëntwintig jaar vielen de gevangenis deuren eindelijk achter hem dicht. Zijn moe der was inmiddels gestorven. Zijn vrouw, hui lend van blijdschap, haalde hem af. Hij is nu zesenvijftig jaar oud; hij was 33 toen hij ver oordeeld werd. En hij heeft gezegd dat hij nu alles in het werk zal stellen voor de bevrijding van zijn vriend Warren Billings, die nog steeds gevangen zit. Zelfs in dezen tijd, waarin zoo tallooze menschen onschuldig veroordeeld, gevangen gezet en ter dood gebracht zijn, wekt een historie als deze nog ontroering. Het is ver schrikkelijk dat zooiets mogelijk is geweest en het bewijst dat aan de rechtspraak in een Statenbond als die van Noord-Amerika nog heel wat hapert ondanks alle idealen van de mocratie en vrijheid. De onafhankelijkheid der achtenveertig Staten van de federale regeering in Washington is ten aanzien van de rechtsbedeeling groot en als in eenigen staat waar feodale toestanden heerschen verkeerde personen hun macht doen gelden zijn blijkbaar dingen mogelijk, die in andere staten der V.S. ondenkbaar zouden zijn. Dit moet men wel in aanmerking nemen en dus niet zeggen: „in de Vereenigde Staten lijkt de rechtspraak naar niets", of „het is in Amerika een knoeiende bende" of dergelijke algemeen heden, want die zijn niet in overeenstemming met de waarheid. Het federale stelsel heeft hier een hiaat getoond, dat Washington be lette in te grijpen. Een dergelijke historie heeft zich indertijd in de zaak-Sacco en Van- zetti afgespeeld. Wellicht zal, als ook eenmaal Billings vrij gelaten is, deze geschiedenis tot herziening der federale wetgeving leiden. Maar de molens van 48 staten, ook als zij in een Bond vereend zijn, kunnen zeer langzaam en zeer weinig productief malen, zooals ons in Europa ook niet onbekend is. In elk geval zullen Mooney en Billings, als het zoover komt. er een groot deel van hun levens voor hebben moeten of feren. R. P- (A.N.W.B., B.B.N., KJJ.A.C. en K.N. M.V. wijzen op verschillende ver lichtingsvoorschriften van auto's die thans reeds van kracht zijn, terwijl de na 31 December inge voerde auto's reeds direct met van rijkskeur voorziene lampen moeten zijn uitgerust). Automobilistelingen, Denk niet licht over uw licht, 't Is bij vele andre dingen In uw auto, van gewicht. Zet het, als g' uit autorijden Op een duistren avond gaat, Ook al is dat erg bescheiden, Niet onder een korenmaat. Zonder nog zoo sterk te spreken, Nu reeds eischt de Motorwet, Dat gij bij het lichtontsteken, Op nog menig lichtpunt let. Ik noem slecht de „bundelrichting" En een „afgevlakten" top, Steek, ook voor uw zelfverlichting, Daar uw licht eens over op. Neem den lichtdruk niet lichtvaardig, Maar toon wel lichtvaardigheid, In het juiste licht, zorg waardig. Dat gij een goed licht verspreidt. Zorg, dat het u straks niet opbreekt, Wijdt dus aandacht aan den schijn, Als ge nu een nieuw licht opsteekt, Moet het ook (rijks)keurig zijn. P. GASUS. De totale opbrengst van de op Zaterdag 3 December van het vorige jaar gehouden nationale straatcollecte ten bate van de ver volgden om geloof of ras bedraagt naar thans bekend wordt f 473.033.68, hetgeen neerkomt op een bedrag van 5.5 cent per inwoner of 25 cent per gezin. Het Joodsche comité voor bijzondere Jood- sche nooden ontvangt van het totaal bedrag 2/5 deel, dus rond f 180.000, terwijl het res- teerende 3,5 deel gelijkelijk zal worden ver deeld onder heta Joodsch kindercomité, het R.K. Vluchtelingencomité en het Protestantsch Christelijk-Comité. Deze drie comités ontvan gen dus elk rond f 90.000. Van het totaalbedrag is afgehouden het geld, dat reeds aan plaatselijke comités in de grensstreken is verstrekt. In totaal is in 1000 van de 1080 Nederland- sche gemeenten gecollecteerd. De provincie Utrecht bracht op f 31.851.28 dat is 6.9 cent per inwoner, waarmede deze provincie de kroon spant. De tweede plaats wordt ingenomen door Zeeland, Zuid-Holland en Friesland, onderscheidenlijk met f 17.306.78, f 142.364.391/2 en f 28.595.94%, alle drie pro vincies per inwoner 6.8 cent. Daarop volgen Noord-Holland met f 102.343,19 (per in woner 6.6 cent), Gelderland met f 53.070.14 (per inwoner 5.9 cent), Overdjsel met f 31.127.981/2 (per inwoner 5.6 cent), Gro ningen met f 21.637.95 (per inwoner 5.2 cent), Drente met f 5.371.161/2 (per inwoner 2.7 ct.), Noord-Brabant met 17.421.11% Cper inwoner 1.8 cent), Limburg met f 9.256.58i/a (per in woner 1.6 cent). Van de gemeenten heeft Zutfen het groot ste gemiddelde per inwoner, n.l. 35.2 cent. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 i Adv. ingez Med.i M KENNEMER THEATER Wegens enorm succes 0 en de zeven dwergen tot en met Donderdag (Adv. ingez. Med.j De Chineesche guerillatroepen blijven zich roeren. De foto toont een door deze vrijscharen vernielde spoorbrug, die door de Japanners door een noodbrug moest worden vervangen. Om een zieke te bezoeken. Dinsdagmiddag om vijf uur zijn zeven familieleden van een bejaarde inwoon ster van Urk, die ernstig ziek is, met een ijsvlet op Urk aangekomen, na een zeer gevaarlijken en vermoeienden tocht over het ijs- Onder hen bevond zich een vrouw, die tijdens den tocht door het ijs was gezakt. Men had haar echter nog tijdig weten te grijpen, zij moest op het ijs van droge kleeren worden voorzien. Terugreis naar Amsterdam vlotte goed. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes be reikten de beide sleepbooten van de firma Goed koop, de „Wilhelmina Goedkoop" en de „Daniël Goedkoop" met het, door de „Daniël Goedkoop" gesleepte vrachtschip „IJselstroom" de Oranje sluizen te Amsterdam. Weldra waren zij uit het ijsveld op het ijsvrije IJ geschut en toen was het leed geleden: de kor te afstand naar de De Ruyterkade was, in ver gelijking met hetgeen de schepen achter den rug hadden, een peulschilletje. De schipper en bemanning van de „Daniël Goedkoop", die gedurende enkele dagen op het IJselmeer gevangen hadden gezeten en in ver band met de gevaarlijke situatie het schip kon noch voor- noch achteruit weinig had den geslapen, waren zoo spoedig mogelijk naar huis gegaan. De schipper van de „Wilhelmina Goedkoop" was echter gaarne bereid een en ander over zijn reis te vertellen en toen er van rust weinig kwam, omdat hij zij het dan op een ander schip weer op een karwei uit moest, noodde hij ons uit, de reis dan maar mede te maken, dan zou hij onder weg wel wat vertellen. Het werd een sober relaas van een zwaren strijd tegen het ijs. Maandagmiddag onge veer twee uur kwam het bericht binnen, dat de „Daniël Goedkoop" gebrek aan kolen had en derhalve zijn pogingen om los te komen en met de „IJselstroom" de terugreis te aanvaarden op gaf. De „Wilhelmina" vertrok hierop met 40 ton kolen aan boord uit de Oranjesluizen. De voor malige Zuiderzee was één ijsvlakte. Spoedig na het vertrek begon het donker te worden. Het was niet altijd mogelijk de broze plekken in het ijs te zien en het werd een ware worsteling. Nu eens.voer men Oost, dan weer Zuid, dan weer was de koers naar het Noorden. Steeds maar weer achteruit om een aanloop te kunnen ne men. Soms vocht de ijsbreker uren om enkele meters te winnen. Tegen elf uur Dinsdagmorgen werd het doel bereikt en konden de ingevroren schepen uit hun benarde positie worden bevrijd. Toen de „Daniël Goedkoop" eenmaal uit haar barrière van ijsschotsen was losgekomen, en het ijs dus twee geduchte tegenstanders tegenover zich kreeg, was het pleit spoedig beslist. Niettegenstaande de schepen op hun weg naar Amsterdam ijsbergen van ongeveer vier en een Der traditie getrouw hadden de verkeersagenten te Rome ook dit jaar tal van Nieuwjaarsgeschenken van de automobilisten in ontvangst te nemen. Aan een der agenten worden de cadeaux voor hem en zijn coUega's overhandigd. halve meer hoogte ontmoetten, kon de terug reis, die Dinsdagmiddag om twee uur aanving, ir, enkele uren worden volbracht. De beide sleepbooten hadden, voor zoover Dinsdagavond geconstateerd kon worden, vrij wel geen averij opgeloopen. De „IJselstroom" een 27 ton metend vrachtschip, was door het kruiende ijs echter leelijk gedeukt. Reeds gedurende geruimen tijd is de binnenlandsche prijs voor boter vrij aanzienlijk boven het bedrag, dat door den minister als winterprijs in uitzicht is gesteld, gestegen. Zooals reeds in een perscommuniqué begin October is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, ten einde de regel maat in den export zooveel mogelijk te bevorderen, wijziging in de heffing zoo veel mogelijk te vermijden. De voortdurend vaste botermarkt maakt het echter noodzakelijk, ten einde een eventueele overschrijding van den ge middelden prijs met al te groote schok ken te vermijden, dat bij de vaststelling van de heffing in deze week hiermede rekening wordt gehouden en dat dus de heffing en steunuitkeering aan het in uitzicht gestelde peil zal worden aan gepast. BENOEMINGEN DOOR ROOSEVELT STUITEN OP VERZET. WASHINGTON, 10 Januari. Drie der jongste benoemingen van president Roose velt, incl. die van Harry L. Hopkins tot staats secretaris van handel, zijn gisteren op krach tig verzet gestuit in het. Congres, waarmede eenige twijfel ontstaan is over de waar schijnlijkheid. dat de senaat deze benoemin gen zal bevestigen. Vermiste visschersvaartuig terecht. Jongens behouden aan boord. Het Duitsche recherchevaartuig „Von Hindenburg" heeft Dinsdag het vermiste visschersvaartuig uit Ter- munten nabij de Knock, de Zuid- Westpunt van Oost-Friesland, opge spoord. De twe ezoons van schipper Bakker bevonden zich nog aan boord. Het recherchevaartuig heeft het schip op sleeptouw genomen naar Termuntenzijl, waar het werd over genomen door het visschersvaartuig van schipper Ari Kuiper. Deze was Dinsdagochtend reeds om vijf uur uitgevaren om assistentie te verleenen. De „Von Hindenburg" had het vermiste schiip reeds om acht uur 's cchtends ont dekt, doch kon het door den lagen water stand niet naderen. Intusschen was ook het Nederiandsche recherchevaartuig „Alexander Gogel" in de nabijheid van het schip gekomen Dit vaartuig heeft echter geen hulp meer verleend. 's Ochtends om acht uur was één der jongens van boord gegaan en is over het ijs naar Riesen geloopen om naar Nederland te telefoneeren. De verbinding kon echter moeilijk tot stand worden gebracht, zoodat de jongen onverrichterzake naar het schip is teruggekeerd. Bij de opsporing hebben ook nog Duitsche vliegtuigen hun medewerking verleend, doch deze hadden tot dusver nog niets gerappor teerd Bemanning van de „José Luis Diez" naar Valencia. De opvarenden van den Spaanschen republi keinschen torpedojager „José Luis Diez" zullen vandaag aan boord van de Britsche oorlogsbo dems naar Valencia worden gebracht. Naar te Gibraltar vernomen wordt zal de vertegenwoor diger van Franco te Gibraltar formeel tegen dit besluit van de Britsche autoriteiten protesteeren. Bezoek van Von Ribbentrop aan Warschau aangekondigd. Van semi-officieele zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn, dat de Duitsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, een uitnoo- diging om een bezoek te komen brengen aan Warschau, heeft aangenomen. De minister heeft de uitnoodiging ontvangen van minister Beek, tijdens diens bezoek aan Duitschland. Het bezoek van Von Ribbentrop aan War schau zal een officieel tegenbezoek zijn voor het bezoek van den Poolschen minister van Buiten- landsche Zaken aan Berlijn in Juni 1935. Men neemt aan, dat Von Ribbentrop nog in den loop van dezen winter naar Warschau zal gaan doch een datum schijnt nog niet bepaald te zijn. C.S. Hooftlbeklaagde krijgt levenslange tuchthuisstraf Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn medegedeeld: In het proces tegen Nickisch c.s. voor het voksgerechtshof is heden vonnis geveld. Niekisch, de voornaamste beklaag de, werd wegens voorbereiding tot hoogverraad en wegens inbreuk op de wet betreffende het vormen van nieuwe partijen veroordeeld tot le venslange tuchthuisstraf en duurzaam verlies van eererechten. De beklaagde Drechsel werd om dezelfde redenen veroordeeld tot drie en een half jaar tuchthuisstraf en drie en een half jaar verlies van eere rechten, met aftrek voor beide straf fen -van een jaar en negen maanden preven tieve hechtenis. De beklaagde Kröger kreeg alleen wegens inbreuk op de wet op de vorming van nieuwe partijen een jaar en negen maanden gevan genisstraf, welke als uitgezeten beschouwd wordt door de preventieve hechtenis. De semi-officieele mededeeling voegt hier aan nog toe: „Met deze vonnissen zal wel een einde zijn gemaakt aan de combinaties van verscheidene buitenlandsche dagbladen, die dit procn op sensationeele wijze trachten op te blazer, oor te beweren dat Niekisch aanslagen op lei dende persoonlijkheden van het Derde Rijk voorbereid heeft en derhalve ter dood veroor deeld zou worden". Oom en tante van Grynszpan in hooger beroep. Resp. tot zes en drie maanden veroordeeld. Naar Havas uit Parijs meldt heeft het Hof van Appèl uitspraak gedaan in de zaa.k tegen Abraham Grynszpan en zijn vrouw Chava, die vervolgd zijn wegens het verleenen van onder dak aan hun neef Herschel Grynszpan, den moordenaar van den secretaris der Duitsche legatie. Vom Rath. Abraham Grynszpan, die in eerste instantie was veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, zag zijn straf verhoogd tot zes maanden. De vrouw, die in eerste instantie was veroordeeld tot vier maanden, kreeg thans drie maanden. Ieder der beklaagden moet een boete van 100 franc betalen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1