De positie van het IJmuidensche visscherij- bedrijf en de verre visscherij. Jubileumconcert IJmuiden's Mannenkoor. tl Organisatie van de markt blijft het eerst noodig. Onder bovenstaanden kop publiceert „De Uitkijk" het propagandablad, van den Cen tralen Bond een uitvoerig artikel van den heer J. v. d. Veer alhier, een artikel dat in verband met het in ons blad van Maandag geplaatste interview met den schipper van de Erin IJM 12 en met hetgeen reeds eerder over deze vis scherij in ons blad werd geschreven, zeker waard is te worden overgenomen. We mogen nog voor een enkele maal terug komen op de Verre-Vïsscherij. Niet zoozeer omdat daarover iets meer of iets anders te zeggen zou zijn dan datgene wat hierover door ons reeds is gezegd bij 't beëindigen dezer visscherij 't vorig jaar. Maar meer naar aan leiding van de door minister Steenberghe in de Tweede Kamer gedane mededeeling dat het hem ernst is de Verre-Visscherij te blijven steunen en het daaraan door Pieterman in het 383ste Visscherijsnufje van de „IJmuider Cou rant" verbonden commentaar. Daarin wordt o.m. gezegd: „Laat de minister er toch vooral aan denken, dat hij, de verre- visscherij steunende, IJmuiden als visschers- plaats de das omdoet. Dit moge vreemd klin ken, maar we weten allen wel wat er van IJmuiden terecht komt, als twintig trawlers evenveel visch aanvoeren als nu 70 of trawlers of anders gezegd, wanneer 250 zee- visschers hetzelfde werk kunnen verrichten waarvoor nu 750 a 850 noodig zijn. Het visch- verbruik zou niet weinig toenemen wanneer de bakolie eens 30 cent inplaats van 70 cent per liter kostte. En zoolang de groote trawlers Noordzeereizen kunnen maken van 1200 a 1600 manden, zooals deze week, behoeven we de visch niet uit de Barentszee te halen. De „Erin" had een mooie reis, maar het finan- cieele resultaat was niets beter dan van de groote trawlers, welke het niet aan gene zijde van „de zestig" gezocht hebben." Op het eerste gezicht heeft, wat hier wordt beweerd, een grooten schijn van waarheid en geheel onjuist is het zeker niet. Maar Pieter man komt met zichzelf in tegenspraak als hij het .aan den eenen kant heeft over de goed geslaagde propaganda-bij eenkomst in Chr. Belangen; of er ook niet een dergelijke ver gadering te beleggen zou zijn in Rotterdam, welke stad goed moet worden geacht voor een paar honderd manden van deze visch; de veel te dure bakolie als rem voor grooter vischver- bruik; de aanbrengst van 1200 a 1600 manden door de groote trawlers op Noordzeereizen en wat een en ander voor beteekenis heeft of zou kunnen hebben voor grooter vischverbruik, zoonrede wat het laatste beteekent voor de marktpositie. En dan aan den anderen kant alleen fret aanbrengen van groote kwantums visch uit de Barentszee gaat bestempelen als het'euvel waarmee IJmuiden de das zou kun nen worden aangedaan. Het aanbrengen van groote schepen visch schijnt inderdaad of kan tot gevolg hebben dat daardoor een ander deel van de vloot wordt uitgeschakeld. Waardoor in ieder geval, aanbrengende kleinere kwantums visch, de exploitatie niet meer loonend of minder loonend zal zijn of worden. Maar zelfs als dit zoo is of in de toekomst zoo gaat worden, dan is dit zeker niet als ge volg van het uitoefenen van de verre-visscherij alleen. Dan zijn er ongetwijfeld andere oor zaken, zoowel voor het in feite tot nu toe mislukken van de verre visscherij als voor het dooddrukken, als we het dan maar zoo mogen noemen, door de groote booten van het min dere deel van de vloot. Blijven we nu eerst even bij de vraag of bij het aanbrengen van zoo groote kwantums visch door de groote Noordzeebooten, het uit oefenen van de verre-visscherij wel noodig is. Als we naar de resultaten kijken zeker niet. Het financieele resultaat van de „Erin" met een besomming van f 11700 was niet alleen niets beter dan van de groote Noordzeetraw- lers, maar naar onze meening zelfs vrij veel slechter dan dat van b.v. de Delft en Haarlem die in dezelfde week resp. f 7040 en f 8190 be- somden voor 1200 en 1650 manden gevangen Noordzeevisch. Maar daar gaat het bij de Verre-Visscherij nu nog, niet om. Het financieel steunen van deze visscherij door de regeering is daar op zichzelf reeds het bewijs van. Als de kwaliteit van de daar gevangen visch goed is, dan zal op den duur om de soort die daar bij groote hoeveelheden gevangen wordt (schelvisch en kabeljauw), deze visscherij voor de vischvoor- ziening van eigen land, zoomede voor het eventueele terugwinnen van buitenlandsch af zetgebied, van zeer groote waarde blijken te zijn. En daar gaat het bij de Verre-Visscherij om. De visch volksvoedsel. Zelfs momenteel is er maar al te dikwijls gebrek aan de daar te vangen soorten. De groote trawlers vangen op Noordzeereizen wel 1200 a 1600 manden visch. op zichzelf ook van belang om de visch tot volksvoedsel te maken, waarom het eigenlijk is begonnen en welken kant het inderdaad heen moet. Maar bij deze 1200 tot 1600 manden is in den regel maar een klein kwantum schelvisch en een nog kleiner kwantum kabeljauw. De rest is ma kreel of groote hoeveelheden zwarte koolvisch, welke laatste in ons land wel het allerminst gewild is en zeker niet ten onrechte. Ik voor mij geef in ieder geval nog altijd de voorkeur aan een in de Barentszee gevangen schelvisch, boven een in de Noordzee gevangen koolvisch. Onjuist is dus om de oorzaken te zoeken bij de Verre-Visscherij voor het in feite weer bergaf gaan in het bedrijf, in dezen zin dan, dat de werkloosheid onder de zeevisschers. ver geleken met de overeenkomstige maanden van 1937. dit jaar oneindig groot is. Integendeel. De Verre-Visscherij kan om de soorten, die daar bij groote hoeveelheden worden gevangen, een eerste steentje bijdragen om de visch tot volksvoedsel te maken. En hieraan nu wordt, behalve het aan de markt brengen van de visch niet het minste gedaan. De onvoldoende en of ondoelmatige propa ganda, de veel te hooge prijs van de bakolie, waarmede aan den eenen kant sterk wordt geremd wat men aan den anderen kant wil stimuleeren, door Pieterman zelf reeds en zeer terecht genoemd, zoomede en vooral het ont breken van een eenigermate behoorlijk distri butie-apparaat: dat zijn, naar onze meening, de oorzaken waardoor we met den afzet niet kunnen komen tot de hoogte, welke we vooral nu, met vernieuwing en verbetering van onze vloot, zoo dringend noodig hebben. De gedach te, dat men met het aan de markt brengen van het product kan volstaan en dat dit dan vanzelf zijn weg naar den consument wel zal vinden, is naar onze overtuiging absoluut fout. Als men de visch tot volksvoedsel wil maken dan had het begin moeten zi,jn: te zorgen voor meer regelmaat in den aanvoer en vooral in de aanbieding; voor het op andere wiize aan bieden aan den consument dan zoo uit de zee en voor het op zoo goedkoop mogelijke wijze (o.a. bakolie) smakelijk kunnen bereiden van het product. We zitten thans te dikwijls met een teveel en een tekort naar den aard van het seizoen, de vangsten daarin en natuurlijke oorzaken als stormweer of anderszins. Met als gevolg vee! te groote prijs-fluctuaties en het steeds wantrouwend blijven staan van den consument tegenover een artikel, wat vandaag zeven centen en volgende week zeven stuiver per pond kost. Zie naar de volmaakt afhankelijke positie van de markt van den dag, vooral bij de Verre Visscherij. Zoolang dit niet is weggenomen blijft het risico veel te groot en kan de regee ring óf tot in het oneindige de Verre-Visscherij blijven steunen óf zal deze, indien men op deze wijze voort biijft gaan, binnenkort ,als zijnde een mislukking, voor goed moeten worden stopgezet. Tot zoover de heer v. d. Veer, die verder in zijn artikel nog de resultaten der verre vissche rij vergelijkt met die van de Noordzeebooten, waarmee hij aantoont, dat bij een gunstige marktpositie, dus terwijl de Noordzeebooten hooge besommingen maakten, de booten van de Barentszee beneden de f 5000 bleven. Ook de laatste reis van de Erin was een mis lukking: de trawler besomde voor haar 3200 manden visch slechts f 6280 voor een reis, die vier weken in beslag nam. Wij vertrouwen, dat Pieterman a.s. Zaterdag wel terug zal komen op de verdere opmerkin gen van den heer v. d. Veer. R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn". T. E. P.—G. S. (713) Na de onverwachte nederlaag van vorige week heeft G. S. zich op keurige wijze her steld, dat E.E.P. Maandagavond in Haarlem moest ondervinden. Opmerkelijk was ditmaal het goede spel aan de staartborden waar de G.S.'ers bewezen, heel wat beter te kunnen, dan in de laatste wedstrijden vertoond werd. De beide favorieten voor den kampioenstitel St.-Bavo en G. S. hebben thans ieder met nog 1 te spelen wedstrijden, 14 punten, zoodat de kans groot is, dat het op een beslissingswed strijd zal uitdraaien. De gedetailleerde uitslag was als volgt: T. E. P. Haarlem—Gez. Samenzijn. 1. H. Rump—G. Meijssen 0—2 2. p. Hollenberg—P. v. Buuren 1—1 3. B. v. d. KroftC. Bakker 11 4. J. v. d. KroftL. Haver 2—0 5. J. Spijkers—J. Speet 0—2 6. J. Overtoom—P. Balm 0—2 7. P. KlaverS. Nannen l1 8. J. DijtJ. Jasperse 11 9. J. ValkP. v. d. Klooster 11 10. C. KoekNl Zoontjes 02 Totaal 713 Dinsdag 17 Januari a.s. speelt G. S. in het St. Fidelisgebouw den laatsten competietiewed- strijd tegen D. C. H. uit Heemskerk. Om het damkampioenschap van Nederland. Mertens niet toegelaten. Zaterdag a.s. zal het tournooi om het persoon lijk kampioenschap van Nederland te Amster dam aanvangen. Slechts zes gerechtigden n.l. Keiler, Dukel, Rustenburg, Vos, Lichtenberg en Ham schreven in, waardoor zes districtskam pioenen zijn uitgenoodigd, aan dit tournooi deel te nemen. Tegen aller verwachting in is Mertens kampioen van Noord-Holland, niet tot dezen wedstrijd toegelaten. De Districtbond Noord-Holland, en D. C. IJ. hebben hiertegen een protest ingediend bij het bestuur van den Nederlandschen Dambond. DOORTREKKING VAN DE DE RUYTER- STRAAT. Men is al gerulmen tijd bezig met de door trekking van de De Ruyterstraat. Van de Frans Naereboutstraat af naar den Zeeweg liep deze straat dood. omdat daar nog eenige oude huisjes en schu ren stonden. Thans zijn deze opstallen ge sloopt en het terrein is omgespit, zoodat er kleine zandheuvels zijn ontstaan. Het duurt echter lang alvorens de straat gelegd wordt. Precies voor dit open terrein zitten in den Zeeweg groote kuilen en alles met elkaar is het een zeer onooglijk gezicht. Men vraagt zich af waarom dit korte stukje straat niet in orde wordt gemaakt, zoodat deze verbinding tusschen deze straten tot stand komt. Wan neer de straat klaar is, zal er misschien ook ;ebouwd worden. Een sleepboot van de reederij Gebrs. Goedkoop, die bij Enkhuizen in het ijs zat, kreeg de volgende vragen, hem in opdracht van zijn reederij gedaan door een vlieger van de Nat. Luchtvaartschool, te beantwoorden „Kun je varen?" en: „Heb je stoom?". Op beide vragen antwoordde hij met A. en C., hetgeen „Ja" beteekende. De antwoorden werden met asch en koolzwart in het ijs „geschre ven", zooals bovenstaande reproductie van een luchtfoto aantoont. De schipper „had geen kolen meer" maar „wachtte op anderen wind". Koor en dirigent gehuldigd. Een volle Thalia Schouwburg was Dinsdag avond getuige van het feest van IJmuiden's Mannenkoor, dat dien avond een dubbel jubi leum herdacht, n.l. dat het 30 jaar geleden was, dat het opgericht werd en tevens dat de dirigent Henk J. Arisz 1,2y2 jaar het koor leidde. Onder de aanwezige genoodigden merkten we o.a. op: burgemeester mr. M. M. Kwint en me vrouw KwintWiersum, den beschermheer notaris W. A. Dölleman, den fortcommandant kapitein Drukker, de eei'eleden G. P. Baas uit Amsterdam en C. van Leeuwen uit den Helder, de bekende operette zangeres Dora Schrama (mevr. Arisz) alsmede de afgevaardigden van vele zustervereenigingen w.o. van Looft den Heer, Nieuw-Hosanna, Kennemer Zangers en vele anderen. De voorzitter, de heer A. C. Oostendorp, ver wees in zijn openingsspeech naar de wordings geschiedenis van zijn koor zooals dit ook reeds in onze kolommen vermeld werd. Spr. heette in het bijzonder den burgemeester en zijn echt- genoote hartelijk welkom; hij beschouwde het als een hooge eer, dat mr. Kwint dit feest van het IJm. Mannenkoor met zijn tegenwoordigheid wilde opluisteren. Voor de pauze een aanvang nam heeft de heer Oostendorp namens de werkende leden den dirigent met zijn 12y2 jarig leiderschap gecom plimenteerd en hem namens allen een gouden armbandhorloge overhandigd. Spr. hoopte, dat ,de heer Arisz nog lang als dirigent van IJmui den's Mannenkoor zou mogen furigeeren. Mevr. Arisz ontving' bloemen voor. haar me dewerking zoo vele malen aan de concerten be langeloos verleend. Het damescomité overhandigde beiden een groote bloemenmand; dit comité had daarop van den praeses nog woorden van oprechte waar deering voor haar werkzaamheden benevens enkele bloemtuilen in ontvangst te nemen. Nadat de heer Arisz mede namens zijn vrouw voor de geschenken dank gezegd had was het woord, aan den beschermheer, notaris Dölle man, die de 30 jaren van het bestaan van I.T. M herdacht, Wat is er in al die jaren al niet ge beurd. Het is met het koor als met onze ge meente gegaan: zij kenden tijdperken van op bloei, van neergang, van kwijnen maar ook weer van rust en voorspoed. Spr. wenschte het nog vele jaren excelsior en besloot met een hoera op IJm. Mannenkoor. De heer H. Geerlofs sprak namens het Chr. Gem. Koor Nieuw-Hosanna en wenschte het in dichtvorm het beste toe. Het Chr. Gem. Koor Bennebroek, waar de Arisz eveneens dirigent van is, complimenteerde met een hartelijk speechje benevens een cadeau onder couvert. Mevr. van Slooten bracht de felicitaties over van het Chr. Gem. Koor Excelsior, de heeren van Leeuwen en A. v. d. Veer zeiden het met bloemen en vlotte woorden namens het Chr. Gem. Koor Looft den Heer. Het eerelid de heer C. van Leeuwen huldigde den jubilaris met woorden van felicitatie namens Heldersch Man nenkoor en hem zelf; hij deed deze van een cadeau in contanten vergezeld gaan. De heer G. P. Baas, eveneens een oud-lid en eerelid, deed zijn wenschen vergezeld gaan van een propa ganda woord tot de jongelui-niet-zangers en een cadeau onder couvert voor het bestuur. Mevr. Oostendorp complimenteerde namens net damescomité, de heer Kr. Brouwer namens de Chr. Harmonie Vereeniging Wilhelmina; de heer A. de Waal namens het a Capella Koor; zij deden hun woorden van een bloemenhulde ver gezeld gaan. De praeses heeft allen hartelijk dank gezegd voor hun medeleven, in het bijzonder den be schermheer, notaris Dölleman. Phil Taylor, de bekende Engelsche kunstrijder .vertoont ill St. Moritz, op buitengewone wijze, zijn kunnen. Het koor had voor dit feestconceft o.m. een tweetal fraaie werken van Palestrina in studie genomen, het veelgezongen O Bone Jesu en het Lamentatio Jeremiae, dat prachtig klankvol vertolkt werd en op zichzelf een heele prestatie genoemd mag worden voor een koor, dat niet gewend is Palestrina te zingen. Hetgeen trou-, wens ieder ensemble niet gegeven is. Een ander werk, dat aan zangers hooge eischen stelt is Theo v. d. Biji's De Zee, dat jammer genoeg nog niet geheel en al tot zijn recht komen kon. Het koor heeft het reeds vroe ger in studie gehad en zal er zeker thans ween een dankbaar repertoire-nummer aan hebebn. Het ensemble is bevredigend bezet. Henk Viskil, die de reputatie geniet een van Nederland's beste tenoren te zijn, kwam met een vijftal liederen uit het genre, waar hij zoo in uitmunt. Alle waardeering voor de boeiend gezongen aria „Je viens de faire un rêve" uit de opera Manon. Boris Lensky, wiens geregelde medewerken aan de vroegere Kunstkringconcerten hem hier ter stede veel bewonderaars bezorgd heeft, wist ook nu weer aller oor te boeien met eenige op effect berekende vioolsoli, die met de bekende Lensky-techniek in tempo voorgedragen werden. Albert Schuppen fungeerde voor beide solisten als begeleider en hij deed dit voortreffelijk. Het was in alle opzichten een f eestconcert voor de jubileerende vereeniging, die thans met nieuwen moed aan haar zevende lustrum kan beginnen. W. Waar men het van de familie wel hebben moet. De „Haarlem" weer naar Engeland. De Haarlem IJM. 9 is met een groot schip visch, hoofdzakelijk makreel en koolvisch voor de tweede achtereenvolgende reis naar Engeland gaan markten. De Gerberdina Johanna IJM. 38 besomde deze week in Grimsby voor bijna 1000 manden visch netto f 4400. De werkloosheid. Overzicht van het aantal ingeschreven werk zoekenden op 7 Januari 1939. Waarbij .J d O •s Pi i? 1 1 d p O flj 01 'CO 1 tf) c O co 01 co Bouwvakarbeiders "554 546 5 3 Metaalbewerkers 214 196 8 10 Houtbewerkers 34 31 3 Landarbeiders 63 63 Havenarbeiders 158 158 Visschers 199 190 8 1 Kantoorbedienden 49 31 18 Losse arbeiders 815 664 126 25 Overige beroepen 324 287 28 9 Mannen boven 18 j. 2410 2008 336 66 Mannen onder 18 j 93 88 1 4 Vrouwen boven 18 j. 18 12 3 3 Vrouwen onder 18 j. 15 13 2 Totaal 2536 2121 340 75 Eigenaardige vereeniging viert haar 10-jarig jubileum. De Spaarvereeniging „De Voorzorg" werd 17 October 1928 opgericht en a.s. Donderdag wordt dit jubileum feestelijk herdacht. Niets bijzonders, denkt u misschien? Toch wel, want deze spaarvereeniging, die 110 leden telt, is een heele bijzondere. Want alle 110 leden zijn familie van elkaar en wel van den stam Noortzij. Wie geen lid van deze familie is, wordt niet toegelaten. Men zegt wel eens ironisch: „van je familie moet je het maar hebben," maar hier is geen its voor ironie, hier is de familieband zoo sterk, dat deze vereeniging tien jaar lang het welzijn harer leden heeft kunnen behartigen. Toen de vereeniging werd opgericht, telde zij zestig leden: broers, zusters, zwagers, schoon zusters, kinderen, allen verwant aan den stam. Er werd een bestuur gekozen, een reglement op gemaakt en verder alles gedaan wat een goede organisatie behoeft. Het was oorspronkelijk de bedoeling, een reiskas te stichten, een reisver- eeniging Noortzij dus. Maar dit stuitte op prac- tische bezwaren. Als de familie op reis zou gaan wilde men ook en-famile en met de geheele fa milie zijn en dat ging natuurlijk heel moeilijk. Zoo ontstond de spaarvereeniging „Voorzorg", waarin ieder naar eigen bepaling contribueert en ieder ook vrij over zijn spaargelden, die solide belegd zijn, kan beschikken. Donderdagavond komen dus, zoo mogelijk alle leden bij elkaar in het R.K. Vereenigingsgebouw, om het jubileum op gepaste wijze te herdenken, d.w.z. met zang, voordrachten en muziek. Maar eerst worden de vereenigingszaken behandeld, als jaarverslagen, enz. Want „Voorzorg" blijft bij alles in de lijn van een vereeniging. Misschien zegt Piet Noortzij wel tegen den voorzitter, die, laten we zeggen Kees Noortzij heet, als hij iets te zeggen heeft: „mijnheer de voorzitter, ik vraag het woord" en spreekt men over zwager of oom wel als „mijn geacht medelid". Jaarvergadering R.-K. Volksbond. Gisteravond hield de afdeeling IJmuiden-Oost van den R.K. Volksbond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. v. Geelen welke de vergadering met den Christelijken groet opende. Hij bracht dank aan de heeren Maas en Stals, resp. oud-voorzitter en secretaris van de afdeeling, voor het vele, dat zij voor den Volksbond in de gemeente hebben gedaan. In het kort zette spreker uiteen welke maatregelen genomen zijn door den Minister van Sociale Za ken voor de werkloozen in het algemeen. De notulen werden door den secretaris voor gelezen en onder dank goedgekeurd. De heer Straatsburg hield hierna een causerie over de Nieuwe Gemeenschap waaraan de heer Maas nog een enkel woord toevoegde. De con trolecommissie bracht verslag uit over de kas welke in orde werd bevonden. De 2de voorzitter, de heer P. de Jong bracht verslag uit over de Centrale Raadsvergadering waarvan hij enkele voornaamste punten behandelde o.a. de artikelen van het nieuwe reglement. De naam van den bond zal voortaan zijn „Katholieke Volksbond, Bisdom Haarlem". De begrooting voor 1939 werd na enkele gedachtenwisseling aangenomen. Tot slot volgde een uiteenzetting van het plan- Westhof door voorzitter van Geelen, waarna met de rondvraag gesloten werd. De totale werkloosheid bedroeg over de overeenkomstige week van: 1938: 2258 1937: 2609 1936: 2850 1935: 2565 1934: 2668 Vergadering van den Gemeente raad. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dins dag 17 Januari 1939, des namiddags 7 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling van de 3e en 4e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1938. 3. Wijziging van het Ambtenarenreglement en het Arbeidsovereenkomstenbesluit. 4. Vaststelling van een verordening inzake aanwijzing van personeel voor de brandweer. 5. Wijziging en vaststelling-opnieuw van de voorgevelrooilijn voor een deel van den Zeeweg te IJmuiden. 6. Herziening van het bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde plan van uitbrei ding. 7. Vaststelling van een Verordening, regelende het aantal Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, de verdeeling hunner werkzaamheden en de openstelling van het bureau van den Burger lijken Stand. 8. Aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P. E. N. inzake straatverlichting. 9. Adres van de N.V. Bad- en Zweminrichting „Velserbad" te IJmuiden, houdende verzoek de gemeente garant te doen zijn voor cen geldlee- ning onder 1ste hypotheek. 10. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11. Onderzoek van den geloofsbrief van N. Raven. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. WilminkDekker, d., de Ruy- terstraat 54, IJmuiden; C. StamKlijn, d., Bik en Arnoldkade 31, IJmuiden; A. J. HarmsUit- tendaal, z., Bloemstraat 27, IJmuiden; C. v. d. KolkGlorie, z., Pelsstraat 50, Velsen N.; J. Schadede Vries, z., Westerwijkstraat 1, Vel sen N.; A. Schrijverde Smit, d., Kastanjestraat 15, IJmuiden; G. WarmenhovenWelagen, z., Velserbosch 11, Velsen; J. de Pagter v. d. Dool, z., Spilbergenstraat 22, IJmuiden. Overleden: C. Zwemmer, 60 jaar, echtgenoote van H. K. Wielinga, Kennemerlaan 109, IJmui den; A. C. M. Simple, 90 jaar, weduwe van P. Heeremans, Hoofdstraat 101, Santpoort. GESLAAGD. Bij het te Haarlem gehouden examen boek houden voor de Vereeniging van Leeraren slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Zwalf. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk n. Rott. 9 v. Southampton. Bilderdijk n. Tampico 9 te Vera Cruz. Blommersdijk n. Rott. 9 te Baltimore. Edam Rott. n. N.-Orleans p. 8 Wight. Drechtdijk Rott. n. Vancouver 9 te Londen. Lochavon 6 van Rott. te Cancouver. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 10 van Dakar. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 10 v. Rott. n. Sunderland. Stad Vlaardingen 10 v. Vlaard. n. Narvik. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendsdijk (thuisr.) 10 v. Duinkerken via Antw. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 10 v.Vizagapatam. Streefkerk (uitreis) 9 v. Genua. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein 9 v. Rott. naar Bremen. Randfontein (thuisreis) 8 v. Mombassa. Boschfontein (thuisreis) 9 te Durban. Heemskerk 9 v. Antwerpen te Hamburg. Algenib (thuisreis) 10 te Bremen. Jagersfontein (uitreis) 8 van Dakar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld 10 van Antw. te Amsterdam. Theseus 10 van Stettin te Amsterdam. Pygmalion 10 van Piraeus naar Volo. Irene 9 van Lissabon naar Amsterdam. Orpheus 10 van Danzig te Amsterdam. Rhea Palermo n. Amst.O p. 9 Ouessant. Trajanus 9 van Mutzuna te Izmir. Mars Rotterdam n. Tanger p. 9 Ouessant. Astrea 7 van West Indië te New York. Van Rensselaer Barbados n. Amsterdam 9, 520 m. Z.W. van Land's End. Agamemnon Rott. n. Gibraltar p. 8 Beachy Hd. Iris Rott. n. Pasajes p. 8 Beachy Head. Merope 10 van Amsterdam te Gdynia. Venus Lissabon n. Algiers p. 10 Gibraltar. Ganymedes Chios n. -Amsterdam p. 10 Gibr. Rhea Palermo n. Amst. 10, 25 mijl Z. v. Niton. Oranje Nassau 8 v. Curagao n. Puerto Cabello. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 7 v. B. Aires naar Amsterdam. Montferland (uitreis) 9 te Montevideo. WIJK LIJN. Beverwijk Dubrovnik n. Rott. p. 8 Tunis. Stolwijk Stamboul n. Rott. p. 9 Finisterre. Randwijk 10 van Hamburg te Antwerpen,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2