MA1KT mk% EIRICITIN Het Nederlandsch Kamerkoor organiseerde Maandagavond een concert in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Op onze foto ziet men v. 1. n. r.: Felix de Nobel, Greet Koeman, Dora Schrama, Corry Bijster, Hélène Ludolph, Roosje Boelsma, Annie Hermes, Jo v. d. Meent, Michel Gobets, Kees Smulders. Albert Dana, Boris Pelsky, Wim van Santé en Lucien touman. Vrijgelaten Arabische leiders mogen zicli naar den Libanon begeven. Vier voorwaarden. JERUZALEM 10 Januari (Reuter/AN. P.) De vijf leiders der Palestijnsche Arabieren, die onlangs van de Seychellen zijn losgelaten om de conferentie van Londen bij te wonen, zullen vergunning krijgen zich van Egypte naar den Libanon te begeven voor een verblijf van vijf dagen. Aan deze toestemming zijn echter de volgen de voorwaarden verbonden: 1. Zij zullen een paspoort en visa moeten be zitten voor terugkeer naar Egypte. 2. Zij zullen moeten toestemmen in tevoren aangegeven verblijfplaatsen. 3. Zij zullen zich niet met andere Arabische leiders dan den moefti van Jeruzalem in verbin ding mogen stellen. 4. Zij zullen geen politieke verklaringen mo gen afleggen in het openbaai-, noch tegenover de pers. Te Jeruzalem blijft het onrustig. Ook elders in den lande is de rust nog niet weergekeerd. JERUZALEM, 9 Januari. De militaire gou verneur van Jeruzalem heeft een verbod om ge durende 24 uur op straat te komen uitgevaardigd voor de geheele woonwijk Musrara, de nieuwe stad van Jeruzalem, in verband met het feit, dat Arabische terroristen vanmorgen op een jood gevuurd en hem gewond hebben. Voorts wordt gemeld, dat heden een gevecht is geleverd tusschen politie, bijgestaan door vliegtuigen en een Arabische bende, tusschen de steengroeven in de kustvlakte. Een Arabisch memorandum aan den Paus. In een interview met den United Press-corres pondent te Rome heeft Issa Bandak, secretaris van het Nationale Arabische Comité te Palesti na medegedeeld, dat hij een memorandum aan Mussolini heeft overhandigd waarin den Duce verzocht wordt bij Chamberlain gedurende diens bezoek aan Rome te pleiten voor het beëindigen van „de gruweldaden van het Britsche leger in Palestina". Bandak, die tevens hoofdredacteur van de courant van Bethlehem „South Ashaab" is, deel de tevens mede, dat hij een dergelijk memo randum aan den Paus zal overhandigen. Het memorandum, dat aan den Duce is ge richt, werd door het Arabische Nationale Co mité opgesteld en bevat de volgende Arabische eischen: 1) Geen vestiging van een Joodschen staat aan de oostelijke kusten van de Middellandsche Zee. 2) Geen werkelijken vrede zal ooit bereikt wor den in Palestina indien de as. onderhandelingen op de conferentie te Rome niet door den groot moefti worden geleid. 3) Erkenning van de algeheele Arabische on afhankelijkheid. 4) Afschaffing van het Nationale Joodsche te huis. 5) Nieuw verdrag, dat het mandaat zal ver vangen. Dit nieuwe verdrag zal gelijkluidend aan het Engelsch-Egyptische en het verdrag Enge landIrak moeten zijn en benevens zal een on afhankelijke regeering gevestigd moeten worden. 6) Stopzetting der Joodsche immigratie in Pa lestina en aan den verkoop van grondstukken aan Joden. Hongarije erkent Mandsjoekwo. HS3NKING, 10 Januari (Domei) Officieel wordt medegedeeld dat de Hongaarsche regee ring den minister-president van Mandsjoekwo in kennis heeft gesteld van Hongarije's for- meele erkenning van Mandsjoekwo. Nederlandsch student bij lawine ongeluk omgekomen. Zoon van wijlen prof. Ehrenfest. Naar het Handelsblad uit Leiden verneemt is bij het lawine-ongeluk in Savoye, dat zeven skiërs het leven kostte, omgekomen de 23- jarige Paul Ehrenfest, zoon van wijlen prof. Ehrenfest. De heer Paul Ehrenfest studeerde te Parijs. De Italiaansche verliezen in Spanje Luchtmacht verloor 83 toestellen. In een officieel te Rome gepubliceerd com muniqué wordt medegedeeld, dat de verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje op 1 Januari 1939 72 jagers, 9 bommen werpers en 2 verkenners bedroegen. Op denzelfden datum had de luchtmacht der legionnaires volgens het communiqué 834 vijan delijke vliegtuigen, benevens 2 luchtschepen en sen kabelballon neergehaald. Twintig renpaarden verbrand. AMSTERDAM, (New York), 10 Januari (Ha- vas/A.N.P.) Twintig paarden van den be roemden renstal „Hurricana Breeding Farm" zijn bij een brand om het leven gekomen. De schade bedraagt 200.000 dollars. Koning Carol en prins-regent Paul plegen overleg. Koning Carol van Roemenië en prins regent Paul van Joego Slavië hebben op een boerderij nabij Banlor, in de grensstreek van Transsyl- vanië, beraadslaagd. Politieke kringen te Boekarest verwachten, dat belangrijke gedachtenwisselingen geschie den zullen. De houding van Yoego Slavië en Roemenië jegens de dictatoriale landen is op dit oogenblik van bijzonder belang en men verwacht, dat Ciano binnenkort een bezoek zal komen brengen aan Belgrado. Straatroof te Haarlem. HAARLEM Dinsdag. Op het eenzame tegelpad, dat indertijd tus schen de Van 't Hoffstraat en de spoorbaan was aangelegd ten dienste van de bewoners, die achter in genoemde straat wonen, is Maandagmiddag vier uur een 70-jarige bewo ner van de Houtvaart beroofd van zijn acte- tasch, waarin een portemonnaie met 1.30 en een loterijbriefje zaten. De dader was een ongeveer 15-jarige wielrijder met blond of rossig haar. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in, tot dusver echter zonder resultaat Utrecht's station krijgt een modernen bovenbouw. Uitwerking der plannen in vollen gang. UTRECHT, 10 Januari. Naar wij van de directie der Nederlandsche Spoorwegen vernemen, kan thans als vaststaand worden aangenomen, dat de herbouw van de bovenverdieping van het Utrechtsche Centraal Station in modernen stijl zal geschieden, zoo dat een harmonieus geheel zal worden verkregen. Reeds is men druk bezig met de uit werking der plannen. Inbraak aan den Kinderhuis- singel te Haarlem. Voor ƒ500.aan sieraden gestolen. HAARLEM Dinsdag. Inbrekers hebben te Haarlem weer een goeden slag geslagen. De bewoner van een perceel aan den Kinderhuissingel, die Maan dagavond zeven uur zijn woning had verlaten en te kwart over elf daarin terugkeerde, be merkte bij zijn thuiskomst, dat inbrekers van zijn afwezigheid gebruik hadden gemaakt om een bezoek aan zijn woning te brengen. Hij waarschuwde dadelijk telefonisch de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek dat de inbrekers (het kan er ook een geweset zijn) door aan den achterkant van het huis over een schutting te klimmen naar binnen waren gekomen. In huis was alles overhoop gehaald. De buit aan geld was niet groot; die bedroeg slechts acht gulden. Maar het bedrag aan sieraden, die gestolen werden, was niet gering. Behalve zilveren lepals en vorken werden o.a. ontvreemd: gouden armbanden horloges, broches met parels bezet, twee gouden heeren-horlogekettingen, twee dia manten oorknopjes tot een waarde van f 60; gouden ringen enz. De totale waarde is on geveer f 500. Aan de politie weer de taak, de inbrekers en het gestolene op te sporen. Ambassadeursconferentie bij Roosevelt. De Amerikaansche ambassadeurs in Enge land, Frankrijk en Duitschland zijn thans in Washington voor het plegen van overleg met de regeering. De ambassadeurs Kennedy en Bullitt zijn onverwacht uit hun vacantie-ver- blijf in Florida teruggekeerd om met Roose velt te confereeren. De legercommissies van Senaat en Kamer zullen vandaag Bullitt en Kennedy hooren. De De ambassadeurs zullen hun inzichten over den Europeeschen toestand ontvouwen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat deze conferentie beoogt het wape ningsprogram te steunen, dat door president Roosevelt bij het congres zal worden inge diend. Amerikaansche luchtvaart- commissie beveelt verhoogde vliegtuigproductie aan. WASHINGTON, 10 Januari. - In het zoo juist uitgegeven rapport der nationale com missie van advies in luchtvaartaangelegen heden wordt verklaard, dat het niet alleen van financieel standpunt bezien een goede po litiek is, doch dat het ook uit het standpunt der landsverdediging van vitaal belang is, dat de Amerikaansche luchtmacht gelijkwaardig of superieur is aan dien van een mogelijken vijand. De commissie beveelt de instelling aan van een laboratorium voor proefnemingen met vliegtuigbom#. Lindbergh en Orville Wright zijn leden der commissie. Ook wordt het noodig geacht, dat de productie van Amerikaansche vliegtuigen zal worden vergroot. De Septembercrisis in Europa heeft, aldus het rapport, de$ overwegenden invloed der luchtmacht op het gebied der internationale aangelegenheden onder de aandacht van de wereld gebracht en voor den eersten keer laten zien hoe een natie met een superieure lucht macht kon overheerschen of althans vrees verwekken in de harten der burgerbevolking. Kennedy en Bullitt zullen, voorzien van geheime gegevens, welke, naar verluidt, o.m. een rapport van Lindbergh over de Duitsche luchtvloot bevatten, in de legercommissies van het congres vertellen wat hun bekend is van den politieken en militairen toestand in Europa voor, tijdens en na de overeenkomst van München. Verwacht wordt dat zij ook zullen spreken over de mogelijkheden van het uitbreken van een oorlog in Europa. In de zitting van vandaag zal, naar gemeld wordt, het verslag van Lindbergh worden be sproken. De kosten van het Iuchtvlootprogram WASHINGTON, 10 Januari (Havas/ A.N.P.) Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat president Roo sevelt in de boodschap over de lands verdediging zal voorstellen 360 mil- lioen dollars te besteden voor den bouw van nieuwe militaire vliegtui geen en meer dan 41 millioen voor on geveer 900 voor de marine bestemde toestellen. VERLENGING VAN CONTINGENTEERINGEN. 's GRAVENHAGE 10 Januari. De con tin- genteering van vleesch zal met ingang van 16 Januari a.s. voor den duur van een jaar worden verlengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de basistijdvakken en de percenta ges voor de berekening van de autonome con tingenten zullen worden vastgesteld: Contingenteering versch, gekoeld en bevroren rund- en kalfsvleesch, basistijdvak 1 Jan. 1936 tot 1 Juli 1936) percentage 100 v/h. bruto-gew Contingenteering" „ander" rund- en kalfs vleesch, basistijdvak 19311932, percentage 20 v/h. bruto-gew. Contingenteering paarden- en schapenvleesch basistijdvak 19311932, percentage 20 v/h. bruto-gew. De aandacht wordt erop gevestigd, dat boven genoemde percentages alleen betekking hebben op de autonome contingenten, derhalve niet de bij handelsverdrag verleende contingenten, wel ke in vele gevallen hooger zijn. Copyright P, I. B. Box 6 Copenhagen „Naar zoo'n lief meisje als jij bent, heb ik m'n geheele leven verlangd", zei het hesje. „Je zult eens zien hoe goed wij het samen zullen vinden." Nog steeds kamde zij met de gouden kam Gerda s haar. En het meisje begon meer en meer haar speelkameraadje te vergeten, want de oude vrouw kon tooveren, maar een booze heks was zij gelukkig niet. Zij tooverde maar zoo'n beetje voor haar eigen pleizier. En nu wilde zij de kleine Gerda bij zich houden. Daarom ging zij naar den tuin, wees met haar kruk naar de rozenstruiken enhoe mooi deze ook bloeiden, toch zonken ze allemaal in den grond weg, zoodat niemand meer kon zeggen waar zij gestaan hadden. De oude vrouw was bang, dat Gerda, wanneer zij die rozen zag, aan haar eigen rozen zou denken en daardoor aan haar speelkameraadje en misschien wel weg zou loopen Toen liet zij het meisje in den tuin komen. Er hing een heerlijke geur hier, want alle mogelijke bloemen waren aanwezig en bloeiden. Geen enkel prentenboek kon daar tegen op. Gerda danste van blijdschap en zij bleef in den tuin spelen, tot de zon onderging, waarna zij het huisje weer binnen ging om te gaan slapen. Een prachtig bed met rood-zijden dekens, waarop blauwe viooltjes ge borduurd waren, stond reeds voor haar klaar. En zij sliep er droomde net zoo heerlijk als een Koningin op haar bruiloftsr3 {Wordt yervolgd)f AUTOSPORT. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Gatsonides en Barendregt te Sofia. SOFIA, 10 Januari (A.N.P.) Na twee dagen en een nacht te hebben gezwoegd is de équipe GatsonidesBarendregt met Ford Maandag avond omstreeks half twaalf in de Bulgaar- sche hoofdstad aangekomen. Heden zouden onze landgenooten trachten, den tocht voort te zetten, waarbij Saloniki op 330 K.M. van Sofia gelegen, het eerste doel is. De talenkwestie in Memelland. De nieuwe gouverneur voor het Memelge- bied, Gailius, heeft het Memel-directorium medegedeeld, dat in het vervolg de Duitsche en de Lithausche taal gelijke rechten zullen hebben in de regeeringsorganen, welke in het Memelgebied gepubliceerd worden. VEEMARKT. Rotterdam, 9 Januari 1989. Totaal 2579. Vette runderen 612. Vette kal veren 178. Nuchtere kalveren 10. Schapen en lammeren 1113, Varkens 666. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 70, 2e kw. 60 3e kw. 40 tot 50. Vette ossen le kw. 66, 2e kiw. 58, 3e kw. 40 tot 50. Vette kalveren le kw. 120, 2e kw. 110, 3e kw. 70 tot 80. Varkens (levend gewicht) le kw. 49, 2e kw. 48, 2e kw. 46. Schapen le kw. 45, 2e low. 39, 3e kw. 30. Lammeren le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 40. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 21 2e kw. 18, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 16, 2e kw. 14, 3e kw. 11. Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner handel lui, prijzen als vorige week Dinsdag Prima's resp. tot 74 en 68. Vette kalveren: aanvoer korter, handel lui, prijzen van vorige week met moeite te hand haven. Prima's tot 1.30. Schapen en lammeren: aanvoer grooter, handel traag, prijzen van vorige week Dinsdag met moeite te handhaven. Varkens: aanvoer gelijk vorige week, handel lui; prijzen lager. Eenig partijtjes schapen werden voor export verkocht. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 114 partij-en Goudsche kaas. met rijksmerk, totaal 5210 stuks, wegende 76.890 K.G. Prijs met R.M. le soort f 26 tot f 27, 2e soort f 24 tot f 25. Handel matig. VEEMARKT ROTTERDAM. 10 Januari 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd totaal 3707 dieren, n.l. 159 paarden, 3 veulens, 865 magere runderen, 815 vette runderen, 51 vette kalveren, 1152 nuchtere kalveren, 161 graskalveren, 438 schapen of lammeren, 4 var kens, 59 bokken en geiten. Prijzen per k.g.: vette koeien 68 ct., 58 ct., 3848 ct.; vette ossen 66 ct., 58 ct., 3848 ct.;- stieren 60 ct., 54 ct., 48 ct.; vette kalveren f 1.20, f 1.10, 7080 ct.; graskalveren 5040 ct.; schapen 45 ct., 39 et., 30 ct., lammeren 50 ct., 44 ct., 40 ct.; nuchtere slachtkalveren 38 ct., 33 ct., 28 ct.; slachtpaarden 50 ct., 40 ct., 30 ct. Prijzen per stuk van mager vee: schapen f 21, f 18, f 16; lammeren f 17, f 14, f 11; nuch tere slachtkalveren f 9, f 7, f 5; nuchtere fok- kalveren f 25, f 22, f 18; slachtpaarden f 210, f 160, f 90; werkpaarden f 310, f 250, f 100;: hitten f 225, f 180, f 100; stieren f 270, f 200, f 140; kalfkoeien f 300, f 240, f 170; melk koeien f 295, f 230, f 170; varekoeien f 200, f 160, f 140; vaarzen f 180, f 160, f 120; pinken f 150, f 120, f 100; graskalveren f 50, f 35, f 25;: bokken en geiten f 9, f 6, f 5. De aanvoer van vette koeien en ossen was korter met luien handel en iets lagere prijzen. Een prima koe ging nog tot 72 en een os tot "3 cent. Stieren aanvoer als vorige week met flauwen handel en iets lagere prijzen. Vette kalveren iets kleiner aangevoerd, ma tigen handel en onveranderde prijzen. Een prima kalf ging nog tot 130 cent. Schapen en lammeren aanvoer gelijk aan die van de vorige week met tamelijken handel en de prijzen van le kwaliteit lammeren iets hooger, verder onveranderd. De aanvoer van nuchtere slacht- en fok- kalveren was iets ruimer met tragen handel en lagere prijzen. Paarden iets kleiner aangevoerd, trag-en handel en vooral niet hooger in prijs. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was korter met kalmen handel en onveranderde prijzen. Varekoeien iets korter aangevoerd, stillen handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken met gewonen aanvoer, stroeven handel en de prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer alsJ vorige week met kalmen handel en prijshoudend. Bokken en geiten aanvoer als vorige week met redelijken handel en iets hooger in prijs. Purmerend 10 Januari 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 29.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 21.— 31 Kleine Boeren; runderen, totaal 416 stuks; 200 vette koeien 6270 per Kilo; 140 gelde koeien 115175 per stuk; 60 melkkoeien 180- 260 per stuk, 16 stieren 4652 per Kilo, matig; 10 paarden 70160 per stuk; 47 vette kalveren, 30—48 per Kilo, stug; 349 nuchtere kalveren voor de slacht resp. en de fok 712en 1118, matig; 215 vette varkens voor de slacht, 4547 per Kilo, vlug; 32 magere varkens 1626 per stuk, 320 biggen 8—16 per stuk, 961 schapen 1825 per stuk, 28 bokken 311 per stuk, ma tig; piepkuikens 0.600.65 per Kilo; oude kip pen en hanen 0.350.40 per Kilo, uitzonderings prijs 0.400Aiy2; konijnen 0.301.60 per stuk; eenden 0.200.60 per stuk; duiven 0.40 per paar, ganzen 363.00 per stuk. Af deeling eieren. Aanvoer 30.000 eendeieren f 3.55f 3.60 80.000 kippeneieren. 65—66 K.G. f 4.50—f 4.60 63—64 K.G. f 4.40—f 4.50. 60—62 K.G. f 4.15—f 4.40 58—59 K.G. f 4.10—f 4.20 56—57 K.G. f 4.—f 4.10 53—55 K.G. f 3.85—f 4.05 50—52 K.G. f 3.70—f 3.85

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6