TSJECHO-SLOWAKIJE niet tot schadevergoeding aan Hongarije bereid. Spaansche Nationalisten 29 Kilometer van Tarragona. - - SriiiXK Bezuinigingen bij den Volkenbond [WOENSDAG 11 JANUARI 1939 Incident van Munkacs volgens Praag door Hongaren veroorzaakt. In een officieel te Praag uitgegeven commu- niqué wordt medegedeeld, dat het Tsjecho-Slo- waaksche ministerie van Buitenlandsche Za ken Dinsdag den Hongaarschen zaakgelastigde te Praag een nota heelt overhandigd ter beant woording van de verbale nota der Hongaarsche regeering d.d. 7 Januari en tegelijkertijd ter be antwoording van de nota der Hongaarsche lega tie van 9 Januari. De nota deelt mede, dat ten aanzien van het incident van 8 Januari den Tsjecho-Slowaak- schen gezant te Boedapest opdracht is gegeven een stap te ondernemen. De Tsjecho-Slowaak- sche regeering heeft voorts streng bevel gegeven, dat alle militaire en veiligheidsformaties in de grensgebieden er op voorwaarde van reciproci teit, voor moeten waken de afbakeningslijn niet te overschrijden. Wat den Hongaarschen schadevergoe- dingseisch betreft, deelt het ministerie mede, dat het incident van Munkacz van 6 Januari uitgelokt is door geweerscho ten van Hongaren op Tsjecho-Slowaak- sche gendarmes bij het klooster van St Basilius te Podmonastyn. Van Tsjecho- Slowaaksche zijde is op het Hongaar sche vuur uitsluitend geantwoord om den Hongaren te beletten op Tsjecho- Sf.owaaksch gebied door te dringen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering kan der halve niet verantwoordelijk gesteld worden voor de betreurenswaardige in cidenten, die zich hebben voorgedaan. De Tsjecho-Slowaaksche regeering wenscht oprecht, dat in het belang van betrekkingen van goede nabuurschap tusschen de beide landen de incidenten geregeld worden tot voldoening van de beide partijen. Bijgevolg herhaalt zij haar voorstel betreffende een onderzoek door een gemengde Hongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche commissie. Zij is bereid de oplossing van de ver antwoordelijkheidskwestie te laten afhangen van de resultaten der voorgestelde gemengde com missie van onderzoek. Voorts herinnert de Tsjecho-Slowaaksche re geering aan de door beide regeeringen aanvaar de verplichtingen bij de arbitrage van Weenen. Ter voorkoming van een herhaling van grens incidenten stelt zij voor een neutrale zone in te voeren ter breedte van 1500 meter ter weers zijden van de geheele afbakeningslijn van Sub- karpathisch Rusland. De Tsjecho-Slowaaksche regeering hoopt op deze wijze uitdrukking te hebben gegeven aan haar verlangen volledig en objectief de inciden ten te liquideeren en tevens de normale opbou wende betrekkingen tusschen beide landen voort te zetten. Een nieuw incident. Het D.N.B. meldt uit Bratislawa: Dinsdagmiddag zijn ongeveer 40 Slowaaksche vluchtelingen uit Boven-Hongarije met de re volver in de vuist het bureau van de hier ver schijnende Hongaarsche krant Esti Ujsag bin nengedrongen. Zij gelastten den aanwezigen re dacteuren, met de handen omhoog tegen den muur te gaan staan, sneden de telefoonleidingen Geen verzoening tusschen èx-koning Alfonso en ex-koningin Ena. Mededeeling namens Alfonso. Ex-koning Alfonso. ROME, 11 Januari. Een woordvoerder van ex-koning Alfonso heeft zich namens dezen uitgesproken over de geruchten omtrent een verzoening tusschen den ex-koning en zijn vrouw. „Hoe vaak moeten wij herhalen, dat wij voor het oogenblik niet over een verzoening kunnen spreken? Zoowel Alfonso als Ena hebben slechts één wensch, dat Franco den oorlog zal winnen en dat zoo gauw mogelijk de vrede in het geteisterde land zal wederkeeren." Tezamen met haar dochter Maria Christina is koningin Ena per trein uit Londen aange komen. Zij werd verwelkomd door haar doch ter Beatrice en haar zoons Jaime en Juan. Een groote groep Spaansche monarchisten was bijeen en riep: „Viva el rey y la reina". Bij het Grand Hotel steeg prinses Maria Christina uit, doch zij bezocht haar vader al leen. Koningin Ena ging direct naar het Quiri naal, waar zij de gast is van de koningin van Italië. (United Press). HUWELIJKSVOLTREKKING VOLGENS DEN OUD-GERMAANSCHEN RITUS. De Daily Telegraph meldt uit Kaapstad, dat te Swakopmund in Zuidwest-Afrika het eerste huwelijk is voltrokken volgens den ritus van Wodan. De man was een jonge nationaal- socialist, die onlangs uit Duitschland was teruggekeerd. De vrouw was de dochter van een Duitschen boer bij Windhoek. De plech tigheid geschiedde onder gebruikmaking van zonlicht, water, vuur en bosch. Ook was er een ingewikkeld ritueel, waarbij leemen pop pen werden gebruikt, terwijl de beide partijen hun bloed vermengden na. zich daartoe in den arm te hebben geprikt. door, sloegen het meubilair stuk en vernielden bovendien de kartotheek en de correspondentie. In Slowaaksche kringen wordt deze overval in verband gebracht met een artikel van gravin Esterhazy in de Esti Ujsag. ENGELSCH MILITAIR VLIEG TUIG IN SCHOTLAND VERONGELUKT. Wrak op bergtop gevonden. VIER DOODEN. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat Maandagavond, na te Preswick in Schotland te zijn opgestegen, vermist was geraakt, is gisteren door een schaapherder gevonden. Het toestel lag, door brand vernield, op den met sneeuw bedekten berg Corserine. den op een na hoogsten berg van Zuid-Schotland. De lij ken van twee inzittenden lagen op ongeveer 40 meter van het wrak. Een nog verder liggend derde lijk wees er op, dat de inzittenden nog getracht hebben uit het toestel te springen, toen dit neerstorte. Men gelooft, dat het stoffelijk overschot van den vierden man in de stuurhut bekneld zit. „Wegwijzer voor alle vrijheidlievende landen." De vroegere Britsche minister van buiten landsche zaken Anthony Eden, heeft gisteren als gast van de Amerikaansche Kamer van Koophandei te Londen een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de uiteenzetting van den president der Vereenigde Staten van de Amerikaansche houding ten aanzien van de vraagstukken der moderne wereld, zeker his torisch zal worden. De rede van Roosevelt is een meesterstuk van duidelijkheid, zeide Eden, doch het is meer. Het is een wegwijzer, welke aanduidt langs welken weg alle vrij heidslievende landen der wereld zouden willen gaan. Ten aanzien van de Britsch-Amerikaansche vraagstukken zeide Eden: „We hebben beide onze eigen vraagstukken, we hebben beide on ze eige nationale belangen, welke invloed heb ben op onze opvatting, doch er is iets belang- rijkers dan gelijkheid van inzicht en dat is de gelijkheid van beginsel. Het is duidelijk voor ons allen in dit land, dat de president in het geen hij zeide niet alleen het inzicht weergaf van een groote meerderheid van het Ame rikaansche volk, doch ook de meest inner lijke gevoelens van de bevolking van deze eilanden". Na te hebben vastgesteld, dat noch in Groot Brittannië noch in de Vereenigde Staten het geringste gevaar is dat de leer der staatsver goding steun van het volk zou krijgen, zeide Eden, dat de absolute macht in handen van sommige staten zeer groot is en het zou dwaasheid zijn voor de democratieën Europa te meenen, een dergelijke kracht het hoofd te bieden door te vertrouwen op ver sleten methoden. De rechten van het indivi du moeten in verband worden gebracht met de nooden van de gemeenschap, waarin hij leeft en de eerste van deze nooden is op het oogenblik de landsverdediging. LANGE-AFSTANDSVLUCHT VAN AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS. Dinsdag zijn 48 twee motorige bommenwer pers met in totaal 336 man aan boord, van de basis San Diego Californië) vertrokken naar de basis Aruba op de Kleine Antillen om deel te nemen aan de manoeuvres van de Amerikaansche vloot in de Caraibische zee. De eerste étappe, van San Diego naar Pa nama, een afstand van 4500 K.M. moet zonder tusschenlanding worden afgelegd. Republikeinsch offensief aan het front van Estramadura verflauwd? Franco's troepen doen hier thans aanvallen. Reuter meldt uit Londen 10 Januari: Volgens de laatste berichten uit Burgos rukten de troepen van Franco in den zuidelijken sector van het Catalaansche front hedenavond convergeerend op naar het op 29 K.M. van Tarragona ge legen Montblanch, na bezit te hebben genomen van Blancafort, Senant, Es- pluga en Francoli. In den noordelijken sector gaat de opmarsch ondanks den dikken mist en het slechte weer voort De rechtschen beweren, dat de aanvallen der regeeringstroepen aan het front van Estra madura volkomen verflauwd zijn. Aan den anderen kant wordt in het commu niqué van Barcelona beweerd, dat vandaag de aanvallen der rechtschen in het noorden en in het midden van het Catalaansche front zonder succes bleven, terwijl toegegeven wordt, dat Franco's troepen in den zuidelijken sector en kele kleine voordeelen hebben behaald. Aan het communiqué wordt nog toegevoegd, dat het slag veld in den sector van Artesa de Segre vandaag wederom bezaaid lag met dooden en gewonden van de rechtschen. De Nationalistische troepen, zoo meldt Reuter uit Burgos, hebben in den zuidelijken sector van het Catalaansche front thans Prades, op 32 K.M. van Tarragona bereikt. Naar Lerida terugkee- rende waarnemers verklaren volgens ditzelfde bericht, dat het artillerievuur der rechtschen zelden beantwoord werd, en dat de oprukkende troepen over het algemeen geen tegenstand on dervinden. De Reutercorrespondent te Barcelona die van daag een bezoek aan de fronten heeft gebracht, meldt, dat het weer geheel omgeslagen schijnt te zijn, en dat hij vandaag in het geheel geen vliegtuigen meer heeft gezien. Het weer is ech ter te laat veranderd om nog ten goede te kun nen komen aan de regeeringstroepen, die drie weken lang tegenstand hebben geboden aan het grootste rechtsche offensief van den oorlog on der omstandigheden, die allesbehalve gunstig waren voor de aanvallende vliegtuigen, artille rie en tanks. Het ongeveer 150 K.M. lange repu- blikeinsche front is nog niet verbroken en de troepen van Franco zijn nog ver verwijderd van de voornaamste verdedigingslinie der regeerings troepen. In het republikeinsche legerbericht wordt volgens Havas nog gezegd, dat de aanvallen, die de opstandelingen aan het front van Estramadura met behulp van de van andere fronten afkomstige versterkingen hebben ondernomen op de stelingen Sierra Trapera, en Torre Joncillo, krachtig zijn afgeslagen. Het communiqué meldt tenslotte, dat volgens de mededeelingen van krijgsgevangenen het rechtsche opperbevel in verband met onrust in het door Franco bezette gebied order heeft ge geven tot het terugtrekken van het front van de twaalfde devisie, die naar Burgos is gezon den, en van de dertiende, die naar Salamanca is gezonden. De Fransch-Spaansche grens weer gesloten. Uit Hendaye, 10 Jan. Vernomen wordt, dat de Fransch-Spaansche grens weer gesloten is voor ten minste vier dagen Men meent, dat waarschijnlijk belangrijke bewegingen van re servetroepen uit Navarre en van de noordelijke grens geschieden naar het front van Estrama dura. Eden noeml Roosevelt's rede van historisch belang:. Verlaging der ambtenarensalarissen. TEGENSPRAAK INZAKE DE GERUCHTEN OVER AANSLAG OP KONING CAROL. Het Roemeensche agentschap Rader ver klaart gemachtigd te zijn het in de buiten landsche pers gepubliceerde bericht over een vermeend complot formeel tegen te spreken. Er is volgens het agentschap slechts sprake van de arrestatie van eenige studenten, die klandestien strooibiljetten wilden versprei den. Eveneens wordt ontkend, dat er eenig verband bestaat tusschen de ontploffin; die zich op 7 Januari in een huis in een dei- buitenwijken van de hoofdstad heeft voorge daan en de arrestatie van deze studenten. PROERAMMA Secretariaat wordt gereorganiseerd en acht directeursposten opgeheven. DONDERDAG 12 JANUARI. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofonmuziek (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste (In de pauze: Declamatie, ca. 12.15 Berichten)12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Avro- Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Cello en piano. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Zang, piano en gramo foonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszitten den. 4.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop. 5.25 Geluk- wenschen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.25 Be richten ANP, Radiojournaal, mededeelingen. Concertgebouw-orkest en solist (in de pauze: Radiotooneel) 10.30 Cabaretprogramma 11.00 Berichten ANP. Hierna: Het AVRO- Dansorkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Reli gieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 KRO-orkest en gramofoon muziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofon muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmu ziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.30 De Vedelaars en gramofoonmuziek (om 6.30 Berichten.) 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Be richten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Samenkomst van het Leger des Heils. 9.15 Orgelspel. 10.00 Be richten ANP, actueel half uur. 10.30 Gramo foonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Viool- voordracht met pianobegeleiding en gramo- fooonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Viool voordracht met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 12.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Harp Kwintet. 11.50 Plet Blech strijkkwartet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Klarinet, saxofoon en piano. 1.35 Gramofoon muziek. 1.50 BBC-Welsh-Orkest en soliste. 2.45 Spellingswedstrijd (opn.) 3.15 Declamatie. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Saxofoon voordracht. 5.35 Leslie Jeffries en zijn orkest. 6.20 Berich ten. 6.40 Voor de boeren. 7.00 BBC-koor en -orkest. 7.50 „All hands ashore", operette. 8.50 Causerie: The Pacific. 9.20 Berichten. 9.45 Vic_ tor Silverster en zijn Dansorkest. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Uit Amerika: Causerie: Mainly about Manhattan. 10.55 Cabaretpro gramma (gr. pl.) 11.30 Billy Bissett and his Canadians en solisten. 11.5012.20 Dans muziek (gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Het Pascal-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 4.50 Zang. 5.25 Kamermuziek. 6.05 Radiotooneel. 7.25 Het Giardino-orkest. 8.35 Piano voordracht. 8.50 Uitzending uit het Théatre National de 1'Opéra-Comique. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 9.20 Koorconcert, 11.20 Leo Eysoldt met zijn orkest. 1.30 Populair con cert. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang, luit en viool Het Westduitssch Trio. 6.30 Winter hulp-programma. 7.30 Omroeporkest, een koor en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5511.20 Omroepdansorkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert. 6.50 Gramofonmuziek. 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solisten. 10.3011.20 Gramof oonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.20, 1.302.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianovoordracht. 6.55 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 „La belle Hélèna", opera. 10.30— 11,20 Gramofoonmuziek. Genève, 7 Jan. 1939 (Van onzen correspondent) E Volkenbond moet bezuinigen. Het uittreden uit den Volkenbond van Duitschland, Italië, Japan en nog eenige andere staten heeft zijn po litieke beteekenis en vooral zijn waarde als instrument van collectieve vei ligheid belangrijk verminderd. Bovendien heeft het uittreden van deze staten ten ge volge, dat het aandeel van de andere lid- blijvende staten in de Volkenbondskosten natuurlijk grooter zou worden, indien deze kosten even hoog zouden blijven als zij tot dusverre waren (ongeveer 32 millioen Zwit- sersche franken per jaar). Men kan echter bezwaarlijk van de regee ringen verwachten, dat deze voor het lid maatschap van een bond, naar gelang deze minder nut voor hen heeft, meer geld be talen zullen. Dit heeft de Negentiende Vol kenbondsvergadering van September j.l. dan ook algemeen ingezien, toen zij eenstem mig het besluit nam tot de benoeming van een bezuinigingscommissie, die tot taak zou hebben na te gaan, hoe de grootst mogelijke bezuinigingen zouden kunnen verkregen worden onder zooveel mogelijke handhaving van de nog voortdurende Volkenbondsbe moeiingen. Deze bezuinigingscommissie, die den Belgischen staatsman graaf Carton de Wiart, een overtuigd Volkenbondsvriend, tot voorzitter had en als leden een Engelsch- man, een Franschman, een Noor en een vertegenwoordiger van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, heeft eerst te Parijs, daarna te Brussel vergaderd, ver dus van de onrustige atmosfeer die be grijpelijkerwijze in dit verband in het Geneef- sche Volkenbondspaleis heerscht, waar tien tallen van ambtenaren terecht bezorgd zijn, dat het bezuinigingsplan hun het verlies hun ner betrekking zal kosten en hen voor een onzekere toekomst zal plaatsen. Het bezuinigingsplan is thans dezer dagen in zijn groote trekken bekend geworden. Wij hadden reeds terstond na de zitting van Brus sel vernomen, dat de gommissie-Carton de Wiart bezuinigingen tot een hoogte van 20 pCt. noodzakelijk oordeelde. Doch eerst de openbaarmaking dezer dagen van uen uitvoe rig uittreksel uit haar rapport heeft laten zien, op welke wijze zij die 20 pCt. bespa ringen meent te kunnen verkrijgen. De Volkenbondsbegrooting voor het jaar 1939 schat de uitgaven (die van de Interna- tionane Arbeidsorganisatie en van het Haag- sche Internationale Gerechtshof inbegrepen) op 32.234.000 Zwitsersche franken, dus onge veer 1314 millioen Nederlandsche guldens. Van deze 32 millioen franken zijn ruim 8 millioen bestemd voor het Internationale Arbeidsbu reau, bijna 3 millioen voor het Haagsche Hof. De overige 21 millioen zijn uitgaven voor het gewone Volkenbondswerk in den engeren zin van het woord. de commissie besloot dan ook een reorganisatie van het Volkenbondssecretariaat aan te be velen, waardoor verschillende posten volko men opgeheven kunnen worden, zij het dan ook tegen schadevergoeding aan de betrok ken ambtenaren. Deze reorganisatie van den dienst is ook hierom aanbevelenswaard, omdat inderdaad verschillende afdeelingen thans bijna werk loos zijn geworden, zooals de politieke af- deeling, die voor ontwapening en die voor minderhedenbescherming. De bezuinigings commissie stelt voor, dat deze drie afdeelin gen tezamen met die voor de mandaten tot één enkele worden samengevoegd met een veel kleiner personeel natuurlijk. Ook andere afdeelingen zullen tot één enkele worden samengesmolten. Deze methode brengt vooral ook uit bezuinigingsoogpunt dit groote voor deel dat 't aantal afdeelingsdirecteuren van 15 tot 7 zal worden verminderd. Afdeelingsdirecteuren zijn „duur". Zij heb ben een salaris van ongeveer 50.000 Zwitser sche franken. Door de opheffing van 8 direc teursposten wordt dus reeds terstond een kleine 400.000 francs bezuinigd! Dit neemt ech ter niet weg, dat nog meer dan 1 millioen door opheffing van posten van lagere amb tenaren zal moeten verkregen worden. Men begrijpt dus, met welke spanning de ambtena ren de spoedig te verwachten beslissingen van Avenol tegemoet zien. Want het is ook de bedoeling met deze reorganisatie niet tot 1940 te wachten, doch reeds terstond tot bezuini ging over te gaan. Het aandeel van het Arbeidsbureau in de bezuiniging. AOK het Internationale Arbeidsbureau zal niet geheel aan de bezuinigingsnoodzaak kunnen ontkomen. Weliswaar zal het Ar beidsbureau slechts 1 op de 6V2 millioen be sparingen te ondergaan hebben, doch het zal hier moeilijker zijn bezuinigingen aan te brengen dan op het Volkenbondssecreta riaat. Want het meer technische karakter van het Internationaal Arbeidsbureau heeft ge maakt, dat het uittreden van Duitschland, Italië en Japan van veel minder invloed op den omvang der werkzaamheden is geweest dan op het vroeger veel politiek werk hebbende volkenbondssecretariaat. Iedere ambtenaar' van het Internationaal Arbeidsbureau heeft nog volop werk, wat van de ambtenaren in het Volkenbondspaieis niet meer kan worden ge zegd. De nieuwe directeur van het Interna tionale Arbeidsbureau, de Amerikaan John G. Winant, die met den ingang van het nieuwe jaar Harold Butler als leider is opge volgd, is niet te benijden, waar hij zijn ambt met een zoo moeilijke taak, het vinden van bezuinigingen voor 1 millioen franken, zal moeten beginnen: Ook hier zullen van de 442 ambtenaren, die tezamen 6.682.000 frcs ver dienen, heel wat het slachtoffer van de be zuinigingsnoodzaak worden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. De bezuinigingscommissie wil nu, dat begrooting voor het jaar 1940 niet hooger zal zijn dan 25)4 millioen Zwitsersche franken. De kosten van het Haagsche Hof zullen 3 millioen mogen blijven bedragen, die van het Interna tionale Arbeidsbureau zullen tot 7 millioen moeten verminderd worden. De voornaamste bezuiniging zal dus moeten verkregen worden ten aanzien van het eigenlijke Volkenbonds werk, waarvoor in 1940 in plaats van 21 mil lioen thans nog slechts 15^4 millioen zal mo gen worden uitgegeven! Alleen dan, meent de bezuinigingscommissie, zullen de 49 staten die in 1940 nog zijn overgebleven van de staten, die vroeger deel van den Volkenbond uitmaakten, er van verzekerd kunnen zijn, dat hun jaarlijksche contributie aan den Vol kenbond althans niet hooger zal zijn dan in het bloeitijdperk van den Volkenbond het ge val was. Nu schijnt zulk een vermindering van de Volkenbondsuitgaven van 21 tot 15^4 millioen op het eerste gezicht heel aanzienlijk. Het echter niet zoo erg als het schijnt. Want de bezuinigingscommissie wil bezuinigingen ten bedrage van ruim 3j4 millioen fr. verkrijgen door algeheele schrapping van de begrooting van enkele groote posten, die óf in 1940 van •zelf niet meer noodig zijn (zoo het millioen voor de deelneming van den Volkenbond aan de Wereldtentoonstelling van New York in dit jaar en de kosten voor de dit jaar voltooid wordende huisvesting der 8500 Assyrische Christenen in Khabour) óf, indien zij nog grond van bestaan zouden hebben, toch maar uit financieele overwegingen moeten verval len, zooals de 1^4 millioen voor de bestrijding der besmettelijke ziekten in China, welke taak in 1940, indien nog noodig, aan het Roode Kruis moet worden overgelaten. Men moet in ieder geval de bezuinigingscommissie toege ven. dat zonder eenige ontwrichting van den algemeenen gang van zaken in den Volken bond op de voorgestelde wijze reeds vrij een voudig 3y2 millioen frcs. zal kunnen worden bespaard. De salarissen besnoeid. eOE nu de overige 2 millioen te verkrijgen? Hier wordt het voor Avenol en zijn ambtenaren pijnlijker. De commissie-Carton de Wiart wil IV2 millioen franken op de salarissen der ambtenaren besparen en 500.000 franken op de „algemeene kosten". Wat dit laatste betreft, treedt de commissie niet in bijzonderheden. Avenol meet zelf maar zien, hoe hij op de algemeene kosten, die tegenwoordig ongeveer 2 millioen francs bedragen, voor één vierde gedeelte 500.000 francs, bezuinigingen kan aanbrengen. In de koudepericde, die achter ons ligt, verdachten wij Avenol ernstig ervan, dat hij reeds met groote proefnemingen op het stuk van de verwarming bezig was. Want het was Si berisch koud in het reusachtige Volkenbonds paieis! Voor de tegenwoordige ambtenaren is het het bedenkelijkst, dat ook V/2 millioen francs minder aan salarissen zal meoten worden uit gegeven. De tegenwoordige 688 ambtenaren van het Voikenbonssecretariaat verdienen thans tezamen 9.667.000 francs per jaar. Dit bedrag zal met ongeveer 15 procent moeten verminderd worden. Het eenvoudigste zou na tuurlijk zijn alle salarissen met 15 pet. te verminderen. Zij zijn hoog genoeg om een dergelijke vermindering mogelijk te maken. Doch dit gaat niet. De salarissen kunnen niet eenzijdig gewijzigd worden. De foezuinigings- Hoker I2stuks SOct. Proef doosje 2 stuks 10 cL (Adv. Ingez. MedJ Amerikaansche ambassadeurs over den toestand in Europa. Rapport van Bullitt en Kennedy te Washington. Reuter meldt uit Washington: De Ameri kaansche ambassadeurs in Engeland en Frankrijk hebben gisteren verslag uitge bracht over den Europeeschen toestand in een gezamenlijke, besloten vergadering van de commissie voor militaire zaken van het Huis van afgevaardigden en van den Senaat. Een congreslid, dat de vergadering had bij gewoond. verklaarde: „Het was zeker een somber beeld voor den vrede". De beide diplomaten waren bijna twee uur in de commissie aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat zij aanbevelingen uitspraken voor een vergrooting van de Ame rikaansche defensie, doch zich bepaalden tot het afschilderen van een beeld van wat be schreven wordt als de volkomen chaotische toestanden in Europa. Senator Reynolds, die onder de aanwezigen was, wekte beroering door aan te kondigen dat hij binnenkort een redevoering in den senaat zou houden waar in hij alles zou onthullen, wat gezegd is in de besloten zitting van heden. Zijn collega's poogden hem van dit voor nemen te weerhouden. Leden der commissie hebben onthuld, dat er eenige gedachtenwisseling is gevoerd over het rapport, dat, naar beweerd wordt door Lindbergh zou zijn uitgebracht over de Duit- sche luchtsterkte. Verklaard wordt, dat de ambassadeurs het voorgesteld hebben, alsof Duitschland verheugd er over is, dat het rap port uitgebracht is. Uiteengezet werd echter, dat de inlichtingen voor een groot deel be vestigen, wat reeds door de militaire waar nemers vernomen was. Wanneer zoo besluit Reuter de be doeling van de vergadering was, zooals velen hier veronderstellen, het geweldige bewape ningsprogram van Roosevelt te vergemakke lijken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof zij bijeonder succesvol gewest is. Havas meldt, dat volgens van leden der legercommissies van Kamer en Senaat, die kennis hebben genomen van verklaringen, afgelegd door de ambassadeurs Bullitt en Kennedy verkregen inlichtingen, laatstge noemde zou hebben verklaard: „Het is mogelijk, dat het volgend voor jaar een wereldoorlog uitbreekt". Kennedy voegde hier aan toe, dat de oor zaak daarvoor zou kunnen zijn een aanval door Duitschland in de Oekraine of een aan val in Tunis door Italië. Bullitt zou deze verklaringen hebben onder steund en de beide ambassadeurs zouden ten slotte hebben gezegd, dat „de les die wij hieruit moeten trekken is gereed te zijn",

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7