IJmuider Courant AMSTERDAM'S RAAD stelt commissie van onderzoek in DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Conferentie te Rome. Zwaar werk warm gewaardeerd. Krachttoer. Shell 6 en Leonidas VII in veilige haven. Erfpachtskwestie aan de orde. Aanslagen op Duitsche diplomaten Zilveren C. A. O. in de Typografie. 24e JAARGANG No. 61 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 41gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 12 JAN. 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. De Engelsche premier Neville Chamberlain en zijn minister van Buitenlandsche Zaken Lord Halifax zijn nu te Rome aangekomen voor hun conferentie met de Italiaansche re geering. Onderweg hebben zij een kort bezoek aan Parijs gebracht en van gedachten ge wisseld met hun Fransche ambtgenooten Da- ladier en Bonnet, hetgeen op zichzelf als een bewijs van de voortgezette nauwe verstand houding tusschen Londen en Parijs wordt beschouwd. Het schijnt noodig te zijn die telkens opnieuw met demonstraties te bewij zen, hetgeen in andere landen wel wat over bodig lijkt maar tegenover de oppositie in Frankrijk en vooral tegenover die in Enge land klaarblijkelijk niet nagelaten kan worden.. De conferentie te Rome houdt al sinds vele weken de gemoederen in al de betrokken lan den sterk bezig. Er zijn de zonderlingste en ook de meest zwartgallige veronderstellingen aan vastgeknoopt. In Engelsche oppositie kringen is herhaaldelijk de vrees geuit dat Chamberlain opnieuw belangrijke concessies zou doen. Maar toen bleek dat hij de lange reeks eischen, van Italiaansche zijde jegens Frankrijk geuit, heelemaal niet ging bespre ken en de behandeling' van deze aangelegen heid aan Frankrijk zelf overliet hetgeen dan toch ook. vrij logisch mag heeten bleef er van het alarm niet veel meer over. Intusschen had Franco zijn groote offen sief in Spanje ontketend met de kennelijke bedoeling, belangrijke voordeelen te behalen eer Chamberlain en Halifax te Rome zouden zijn. Zijn welslagen schijnt tot dusver twijfel achtig. Wel heeft hij aanmerkelijke terrein winst aan het Catalaansche front behaald, maar anderzijds hebben de regeeringstroepen een offensief ingezet in Estramadura en even eens veel terrein veroverd. Het voor krijgs operaties zoo ongunstige seizoen heeft na tuurlijk aan weerszijden zijn invloed doen gelden en men krijgt den indruk dat een mi litaire beslissing in den Spaanschen burger oorlog, die nu al tweeënhalf Jaar bezig is een prachtig land te Vêrwoèstën en de bevolking uit te putten, nog steeds niet naderbij is ge komen. In deze omstandigheden is het niet te ver wachten dat de conferentie te Rome baan brekend werk zal kunnen verrichten en het vraagstuk der Middellandsche Zee veel dichter tot zijn oplossing brengen. Er is dan ook al medegedeeld dat het hoofddoel is contact te zoeken, in het algemeen overleg te plegen, eikaars standpunten te beschouwen en hoe men dat meer pleegt te noemen. Een agenda voor de conferentie is niet vastgesteld en er zijn zoovele officëele plechtigheden aan ver bonden dat voor het houden van besprekingen maar heel weinig tijd overblijft. Het is een wonderlijke toestand, maar daar is men in Europa langzamerhand wel aan ge wend. Feitelijk mag men dankbaar zijn dat telkens weer pogingen tot toenadering wor den gedaan, al halen die niets anders uit dan het verhoeden van een groot conflict. Dat dit verhoed wordt is het voornaamste dat de volken wenschen. Hun afkeer, ja afgrijzen van oorlog is onmiskenbaar en de acties zelf, die men in alle groote landen voortdurend voor verhooging der bewapening voert, heb ben de uitwerking dat die afkeer toeneemt. Temeer omdat degenen die zulke acties leiden steeds verklaren dat de machtige tegenpartij waarschijnlijke tegenpartij dan veel meer vliegtuigen of veel meer kanonnen of veel meer oorlogsschepen bezit. Daar moet de be volking wel uit afleiden, dat zij zelf in een oorlog ten zeerste bedreigd zou worden. En dit doet haar afgrijzen en vrees toenemen. Wij moeten hopen dat d^ conferentie in Rome eenige opluchting teweeg zal brengen. Maar tot groote verwachtingen is er geen aanleiding, aangezien ieder streven tot het scheppen van internationale rechtsverhou dingen en herstel van den internationalen handel kansloos schijnt. Er wordt alleen op- portuniteits-politiek gevoerd. Die kan tijd winnen en wellicht op den duur den weg banen tot grooter mogelijkheden. Het is niet vroolijk zulk een beschouwing te moeten ge ven, maar de werkelijkheid is helaas niet anders. R. P. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft de volgende dienstorder aan het personeel doen toekomen: Nu de periode van strenge koude en van sneeuwval met de daaraan voor ons bedrijf verbonden groote moeilijk heden voorbij is, voelen wij behoefte ons personeel dank te zeggen voor de voorbeeldige wijze, waarop het zijn zware taak in deze dagen heeft ver richt". (Bericht wordt dat de Poolsche athleet Radwan, bijgenaamd „de IJzerkoning", toen hij dezer dagen door een taxi werd aangereden, in woede de auto bij de. bumper pakte en naar de overzijde van de straat smeét.) Ik ben geen krachtmensch, maar zoo zijn er velen. Mijn spiervermogen is zoowat normaal, Als ik als ijzerkcoiing zou gaan spelen, Dan zat er vast geen stervling in de zaal. Ik geef wel 'toe, dat dit mij soms kan spijten. Want lichaamskracht is ook een vorm van macht, Zonder nu juist met dingen te gaan smijten. Wordt toch een mensch ook om zijn kracht geacht. Wanneer ik acrobaten op zie treden, Van wie er één een zestal andren torst, Kan ik jaloersch zijn op den man beneden, Die aldus straffeloos zijn kracht vermorst. En als er dingen zijn die 'k niet kan tillen, Of die ik met geen mooglijkheid verzet, Dan zou ik af en toe wel willen gillen, Omdat tekort aan kracht me dat belet. Zco vaak is bij mij het geval gerezen, En niet juist voor töoneel of voor de sport, Wat zou ik graag een vreedzaam Simson wezen, Al heb ik kracht, zij schiet voor veel te kort. Nu lees ik daar van dien athleet in Polen, Hij greep een taxi bij de bumper beet, Waarna hij haar, beheerscht door de fiolen Zijns toorns, verwoed naar d' overzijde smeet Nu 'zou ik stellig niet met taxi's gooien, Als ik dat kon als krachtsportkampioen. Maar ik zou kunnen droomen van het mooie Dat ligt in het besef, dat ik 't kon doen. Wat Radwan aangaat, 'k wil hem respecteeren, Zijn kracht is zeer waarschijnlijk kolossaal, Maar velen kunnen met hem concurreeren, In zulk een mij wat al te sterk verhaal. P. GASUS. De sleepboot Tina heeft de op het IJselmeer ter hoogte van Hindelc-open achtergelaten tankbooten veilig in de haven van Stavoren kunnen binnen brengen. De Shell VI en de Leonidas VII, bleken eenige kilometers te zijn afgedreven en bevonden zich W. N. W. van Stavoren. Men slaagde erin ver binding te maken, waarna de sche pen Woensdagmiddag om half zes de haven van Stavoren zijn binnenge bracht. Naar het lijkt hebben de beide tankbooten slechts weinig schade opgeloopên. Van de Leonidas I is nog geen spoor gevonden. Twee vliegers van de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.), de heeren Rein- ders en Gijzelaar, hadden Dinsdag met het sportvliegtuig de PH.-A.T.I. een opsporings- tocht gemaakt om de drie op het IJselmeer vermiste schepen te zoeken. Zij slaagden er in de Shell VI en de Leonidas VII op te sporen, doch de Leonidas I hebben zij niet kunnen vinden. De positie van de beide schepen legden zij vast en wierpen een briefje in het Shell-depot te Stavoren af. Woensdag had men twee sleepbooten klaar gelegd bij Kornwerderzand. De V.O.S.-leden Nienhuis en Gijzelaar, eveneens met de PH A. T. I., zouden nu trachten een vaargeul in kaart te brengen en op het vliegveld de Kooi af te geven. Zij hadden speciale ver gunning om op dit militaire vliegveld te lan den. Hét weer was echter te slecht om de plannen uit te voeren. Bij den afsluitdijk hin gen nog op 30 meter hoogte wolken, zoodat het zicht buitengewoon slecht was. De sleep boot Tina voer naar de plaats, waar de sport vliegers Dinsdag de twee booten hadden ge zien, doch thans waren zij er niet meer. Bij een tweede tocht was men echter, zooals hierboven gemeld, gelukkiger en vond men de beide schepen. Met algemeene stemmen heeft de Amsterdamsche Gemeente raad gistermiddag besloten tot het instellen van een commissie van onderzoek in verband met de bekende erfpachtskwestie. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Boissevain (lib.), Woudenberg (soc.-dem.), Ter Haar (c.-h.), Dingemans (r.-k.), Seegers (comm.) en Crucq (wild). Spreker zou een kort overzicht' geven van de geboortegeschiedenis van de collectieve arbeids overeenkomst in de typografie en daarna het werken van de 37 districtscommissiën en de centrale commissie beschrijven. Deze laatste nam in vijf en twintig jaar 7384 besluiten. De collectieve arbeidsovereenkomst heeft, gesteund door een vertrouwenwekkende rechtspraak, een verandering gebracht in den gedachtengang van werkgevers en werknemers, waardoor men een oog kreeg voor elkaai-s belangen. Het blijkt mogelijk, dat een maatschappelijke samenleving zelfs opgevoerd wordt tot het niveau, waarop zij eigen rechtsregelen schept en handhaaft. Zooals te begrijpen valt bestond er voor deze' zitting ook van.de zijde van het publiek zeer groote belangstelling. Reeds te ruim half twee wai-en alle zitplaatsen op de publieke tribune bezet en op den O. Z. Voorburgwal stond toen nog een rij van eenige honderden belangstellen den, die echter op de niet al te groote publieke tribune geen plaats meer konden krijgen. Een aantal rechercheurs had tusschen het pu bliek op de tribune plaats genomen en ook de zes wethouders waren aanwezig. Aangezien de burgemeester dr. W. de Vlugt nog in het buiten land vertoeft, stond de vergadering onder voor zitterschap van den waarnemenden burgemees ter, wethouder M. G. Kropman. Terstond na de opening en de goedkeuring van de notulen kwam het interpellatieverzoek van den heer Kitsz aan de orde. Zonder discussie werd het verzoek goedgekeurd, waarna beslo- Onverantwoordelijk gedoe of kwaadwilligheid Het Duitsche Nieuwsbureau te Berlijn ver spreidt bet volgende bericht: AMSTERDAM, 11 Januari (D.N.B.) De vorige week Vrijdagavond is, klaarblijkelijk van vrij grooten afstand, een schot gelost op het woonvertrek van de particuliere woning van den kanselier van het Duitsche consulaat- generaal in Amsterdam. Terwijl de Neder landsche justitie bezig was met het opspo ren van den onbekenden dader, werd in den nacht van Maandag op Dinsdag een gelijke aanslag gepleegd op het werkvertrek van den secretaris in het Duitsche gezantschap in Den Haag. In aansluiting hierop meldt „United Press" ons uit Berlijn: Naar aanleiding van het door het „D.N.B." verspreide bericht, dat er Vrijdag van de vo rige week en in den nacht van Maandag op Dinsdag van deze week schoten gelost zou den zijn op het Duitsche consulaat te Am sterdam dan wel op het Duitsche gezantschap in Den Haag, wordt van bevoegde zijde ver klaard, dat dit blijkbaar „gevolgen zijn van de internationale Joodsche haatcam pagne. De vraag of de schietpartijen tot nieu we anti-Joodsche maatregelen in Duitsehland zullen leiden, kan pas beantwoord worden als bekend is wie de dader(s) is (zijn). Men kan echter wel rekenen op scherpe te genmaatregelen als inderdaad de Joodsche terreurdaden zouden toenemen. Een protest in Den Haag was uitgesloten, daar de Duitsche regeering met de Holland- sche vriendschappelijk betrekkingen onder houdt. Het moet echter nu eens definitief dui delijk gemaakt worden, dat Duitsche diplo maten geen jachtwild voor Joden zijn". Het A. N. P. verneemt in verband met het bovenstaande het volgende: In de beide in het „D.N.B."-bericht genoem de gevallen is de ontdekking gedaan, tij dens afwezigheid van de bewoners, dat een venster doorboord was, vermoedelijk door een kogeltje uit een zeer klein kaliber schietwerk tuig. In het Haagsche geval is in een der ka mers een kogeltje gevonden. De Brische vlieger Brian Grover, die met zijn Russische vrouw na een reeks opwindende avonturen in zijn vaderland terugkeerde, had bij zijn aankomst niet over gebrek aan belangstelling te klagen. ten werd het te behandelen tegelijk met het voorstel van den heer Matthijsen. Het amendement van mr. Jansma om in de commissie van onderzoek ook niet-raadsleden te benoemen werd on voldoende ondersteund, n.l. slechts door zijn partijgenooten dr. I. H. J. Vos en den heer W. Boissevain. Aangezien het voorstel door minstens vier leden onder steund diende te worden, kon het amen- dus geen onderwerp van beraadslaging uitmaken. Verklaring van mr. Kropman. Alvorens het woord te geven aan den heer Kitsz wilde de voorzitter zich met een ernstig woord wenden tot den raad. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak, waai-bij de naam van onze goede stad in opspraak gebracht dreigt te worden. Spr. hoopt dat dit een rustige en waardige dis cussie zal worden, dat hier geen onbewezen be schuldigingen geuit zullen worden en dat geen beschuldigingen worden geuit naar het adres van personen, die zich niet hier kunnen ver dedigen. Alle leden van het college van B. en W. wen schen dat de grootst mogelijke openbaarheid zal worden verkregen en willen daartoe in elk op zicht medewerken. Indien de zaak in dezen geest wordt behandeld zullen zelfs'de uitingen in de pers en de aantijgingen in het openbaar den goeden naam der stad geen afbreuk kunnen doen. (Zie ook elders in dit nummer Plechtige herdenking in het Koloniaal Instituut. Ter herdenkinig van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief contract 'in de typo grafie in werking trad en sindsdien 25 jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is geweest, als mede ter herdenking van 25 jaren bedrijfs- rechtspraak van de centrale commissie in de typografie, heeft de centrale commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf heden middag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een openbare zitting gehouden. Deze plechtige herdenking, die onder leiding stond van den heer S. S. Korthuis, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Boekdruk kerijen en van de federatie der werkgevers organisaties in het boekdrukkersbedrijf, werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond. Als vertegenwoordiger van de regeering en mede namens zijn ambtgenoot den minister van sociale zaken die, evenals de ministers Colijn, De Wilde en Romme, wegens buitenlandsch verlof verhinderd was, werd de plechtigheid bij gewoond door den minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. Rede prof. mr. Paul Scholten. Prof. mr. Paul Scholten heeft in deze gedenk waardige zitting een rede gehouden over: „de beteekenis van de collectieve arbeidsovereen komst als rechtsinstituut". Den jurist, zoo zette spr. uiteen treft in de verschijnselen van collectief arbeidscontract en bedrijfsrechtspraalc de afwijking van de tra- ditioneele rechtsleer omtrent het ontstaan van rechtsverplichtingen. Aanvankelijk werd het rechtskarakter van de collectieve arbeidsovereenkomst betwist en werd gesproken van een sociaal verschijnsel. Het recht van den staat wees hier niet den weg, maar volgde het uit de maatschappij opgeko- mene aarzelend. De wet van 1927 was niets anders dan een late erkenning van hetgeen aan recht in de maatschappij was gegroeid. Zoo is het ook met de op het contract steu nende bedrijfsrechtspraalc, die volkomen buiten het wetboek van burgerlijke rechtsvordering om en met geheel andere samenstelling en pro cedure als bij arbitrage voorgeschreven, zich heeft ontwikkeld. Dank zij de jurisprudentie van den hoogen raad omtrent het bindend advies is deze be drijfsrechtspraak erkend, maar ook al ware dat niet het geval geweest; dan had het bedrijf bij dezen groei van het bedrijfsrecht zijn weg toch wel gevonden. Spreker toonde in het bijzonder aan, dat dit bedrijfsrecht recht is. Achter alles zit de ge dachte, dat de mensch heeft te zoeken naar de regels wat behoort. Daarmede wordt niet ont kend, dat in het collectief contract mede de machtspositie in den belangenstrijd tusschen on dernemers en arbeiders zijn uitdrukking vindt. Alle recht is altijd recht in een maatschappe lijk kader. Rede H. Diemer. De heer H. Diemer, voorzitter van het bureau der centrale commissie, zou vervolgens een voor dracht houden over: „De ontwikkeling der be- drij fsorganisatie". Bij het ernstige incident aan de Tsjechisch- Hongaarsche grens moesten ook eenige huizen te Munkacs het ontgelden. Bemanning van fle „José Luis Diez" te Almeria. Door Britsche torpedojagers gebracht. Reuter verneemt uit Gibraltar, dat de officie ren en manschappen van de „José Luis Diez" gistermiddag zonder incidenten in Almeria aan land gegaan zijn. De Britsche torpedobootjagors „Glowworm" en „Greyhound", die ze derwaarts gebracht hebben, vertrokken later naar Palma. Graaf Csaky Maandag naar Berlijn. Onderhoud met Von Ribbentrop over de hangende kwesties. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Csaky, hier den zestienden Januari voor een tweedaagsch bezoek zal aankomen om met minister Von Ribbentrop de met de Duitsch- Hongaarsche betrekkingen verband houdende kwesties te bespreken. De toestand van prinses Mafalda. Crisis schijnt overwonnen. Gisteravond verluidde omtrent den gezond heidstoestand van Prinses Mafalda, de tweede dochter van den Koning van Italië, die aan in fluenza lijdt, dat naar het inzicht van de naaste omgeving de crisis als overwonnen beschouwd kan worden, vooral daar het hart zich goed be houden heeft. De Koningin, die den geheelen dag aan het ziekbed had vertoefd, is, ondanks de des avonds begonnen betrekkelijk hooge koorts, die naar het schijnt geen directe bezorgdheid wekt, naar het koninklijk paleis teruggekeerd. Vroeger in den avond was het bericht, dat Prinses Mafalda overleden zou zijn, tegenge sproken. LuipaarHjacht in Engeland. Ontdekt, maar nog niet gevangen Woensdagmorgen bij het aanbreken van den dag werd een der grootste jachten op een ont snapt wild dier gehouden te Paignton in De vonshire, waar een volwassen luipaard sinds den vorigen dag vrij rondliep. Het dier was uit een particulieren dierentuin ontsnapt na den eigenaar ernstig to hebben toegetakeld. Terwijl gewapende politieagenten in de bos- schen zochten, stond een afdeeling militairen gereed om aan de jacht deel te nemen. Met geweren gewapende herders bewaakten hun kudden. Na een jacht van 24 uur is men erin ge slaagd den ontvluchten luipaard te vinden in kreupelhout nabij den dierentuin. Timmer lieden hebben hier een val gebouwd, waarin vleesch als lokaas was gelegd. Tijdens het bouwen van de val stonden mannen met ge laden geweer op wacht. Totnogtoe is men ér niet in geslaagd het dier te vangen. BRITSCHE POLITIEBEAMBTEN TE JERUZALEM GEVONNIST. JERUZALEM, 11 Januari (Reuter). Er is uitspraak gedaan in de zaak tegen vier Brit sche politie-agenten, die beschuldigd werden van moord op een Arabier. William Wood werd schuldig bevonden aan poging tot doodslag en is deswege veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. P. Crossley en J. Crossley (dit zijn geen fa milieleden) werden wegens 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ieder veroordeeld tot een boete van vijftig pond sterling, welke bin nen het jaar moet worden betaald

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1