Onze Indische Luchtpostbrief. Boschbrand in Australië woedt voort. Indisch Nieuwjaar. Vereeniging van Poentjakbewoners. Een unieke filmpremière. Een kolonisatie-echtgenoote. Congres van Parinda. Einde van de zaak-Margadant. Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 2 dezer uit Batavia: Het nieuwe jaar is op de gebruikelijke luidruchtige wijze weer over Batavia geko men. Het geknal van het vuurwerk is ook twee dagen daarna nog niet van de lucht, alhoewel het trommelvuur, dat om kwart voor twaalf al in den oudejaarsnacht kwam a: zetten van Mr. Cornells om een half uur lang een cacophonie te verwekken waarin men zich nauwelijks verstaanbaar kan maken, is ver anderd in het kabaal maken van enkelingen In den vroegen nieuwjaarsmorgen trekken de poppenkasten met groote aangekleede pop pen en de vreemdste verzameling van mu ziekinstrumenten langs de huizen om een pot pourri te geven van het Wilhelmus, Zie-de- maan-schijnt-door-de-boomen en Piet Hein Villadop in een pas. Velen trekken dien morgen na de ge bruikelijke visites toch nog even naar boven om een „kouden neus" te halen. Op niet te verren afstand van Batavia zijn zij dan vrijwel uitsluitend aangewezen op den Poentjakpas, die ongeveer anderhalf uur per auto van de hoofdstad verwijderd is en op ruim 1500 meter hoogte een heerlijke koelte geeft. Binnen enkele jaren zijn daar zeer veel weekends bungalows neergezet voor hen, die daar regel matig willen terugkomen om volkomen fit te blijven. Men kan zeggen, dat er in een korte spanne tijds een villadorp is verrezen. Er is echter een gevaar, dat het natuurschoon een groote kans loopt bedorven te worden, omdat men ginds maar kriskras door elkaar bouwt. De een bederft het uitzicht voor den ander, en een derde zet een bouwsel neer, dat meer op een keet met een schutting dan op een villa gelijkt. Daardoor zou de aantrekke lijk van den Poentjak als vacantieoord en woonplaats verminderen. Om nu de belangen van de bewoners al daar te behartigen heeft de vereeniging Groot Batavia, die deze streek als het voornaam ste forensenoord van Batavia beschouwt, een vergadering van Poentjakbewoners be legd oot behartiging van een goede har monische ontwikkeling van deze streek, waarin tevens een goed uitbreidingsplan ter sprake is gekomen. Daarvoor zal een soort bouwverordening moeten zorgen en een schoonheidscommissie. Zoo juist is er ook een hulppostkantoor gekomen en werd een school geopend, die in een werkelijke behoefte voorziet. Filmpremière in een dessa. Een kleine dessa, Ploembon, in de buurt van Cheribon heeft bij de eerste vertooning van de propagandafilm voor de kolonisatie van Javanen naar de Buitengewesten wellicht alle records van wereldpremières ruim ge slagen met een toeschouwersaantal van min stens veertigduizend menschen, die met stille spanning, drie uren lang naar de avonturen van een koloniseerend gezin hebben zitten kijken. Dagen van te voren hadden de be stuursambtenaren van de omliggende dor pen de bevolking eeds gewaarschuwd en van heinde en ver waren zij gekomen om de vertooning bij te wonen, welke dadelijk daarna eiken avond in een ander dorp zal plaats vinden. Op die wijze zal de auto met de filminstallatie en een eigen electriciteiteopwek- king twee jaren achtereen overal op Java ver schijnen en de toeschouwers zullen met nieuwe verwachtingen in het hart wederom naar hun huizen teruggaan. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het geheel zeer geslaagd is en dat ook de opzet zeer in den smaak van de toch altijd nog eenigszins primitieve bevolking valt. Was er niet een eenvoudige boer, die vierentwin tig kilometer aflegde om de film voor de tweede maal te zien? De film bewijst dat in het nieuwe koloni satiegebied geld te verdienen is en brengt den achterblijvers de overtuiging bij om ook een kans te wagen. Op deze wijze zal vooral in de gebieden, waar toe nu toe nog te weinig pro paganda voor de kolonisatie kon worden ge maakt, de drang om zich een toekomst in de Buitengewesten te scheppen steeds grooter moeten worden. De kolonisatie. Leeft de Javaansche kolonist in den begin ne in het nieuwe land weliswaar nog wat onwennig, het onderling hulpbetoon is er zoo sterk, dat zij mogelijke tegenslagen wel te bo ven zullen komen. In de nieuwe gebieden vormen zij typisch Javaansche enclaves, die langzamerhand het bosch terugdringen. Zij bewerken vol moed hun gronden, om daar een rijker levensonderhoud uit te krijgen dan op Java. De in de practijk gebleken moeilijkheden zullen alle wel een oplossing vinden. Een nieuwigheid, waarvoor het bestuur kwam te staan, wat de z.g. binidjalan (reis- echtgenoote), die voor deze gelegenheid op de proppen kwam. Men weet n.l. dat alleen gehuwden als kolonisten worden uitgezonden. Nu was het voor eenige vrijgezellen, die toch wilden koloniseeren, de truc om voor den ko lonisatieambtenaar te verschijnen met een Javaansche schoone, waarna men zonder verdere navraag naar de standvastigheid van dit „huwelijk" voor de uitzending in aanmer king werd gebracht. Achteraf scheidden zich echter op het kolonisatieterrein beider wegen, waarvan vooral die van de vrouw een geheel andere werd dan bedoeld. Een hartige toe spraak heeft echter in de meeste gevallen tot een soort „reparatiehuwleijk" geleid. Op de onlangs gehouden vergadering van de nationalistische politieke vereeniging „Pa- rindra" werd door het lid Koesoemo Oet'oye een inleiding gehouden over deze kolonisatie Volgens hem dienen groote voorschotten ver strekt te worden Dit nu is juist een punt, ten aanzien waarvan de practijk bewezen heeft, dat dit onherroepelijk tot een geldelijke debacle moet leiden. Men heeft het vroeger in Zuid-Sumatra en Borneo gedaan en het heeft enkele millioenen gekost. Het eenige systeem is het geven van een grootere ver antwoordelijkheid, en slechts geldelijken steun, wanneer dit strikt noodig zou blijken. Het gouvernement zal deze menschen heusch niet in den steek laten als 't er op aankomt en in elk geval komen zij ginds al in een betere positie dan op Java, omdat daar nauwelijks grond genoeg is om voldoende rijst op te ver bouwen De zaak-Margadant. Eenigen tijd geleden is het doek gevallen over het tweede bedrijf van een aangelegen heid, die algemeen bekend staat als de zaak- Margadant, waarvan men echter de dessous zoo langzamerhand vergeten was. In dit tweede bedrijf werd een zaak aanhangig ge- 1 maakt tegen twee lieden die ervan beschuldigd werd een diefstal te hebben gepleegd uit de kas van wijlen-Margadant voor welken dief stal laatstgenoemde vele jaren geleden (in 1925) evroordeeld werd. Maandenlang heeft het nieuwe verhoor geduurd en naar de „koppen" in de krant te oordeelen, zou men hebben gezegd dat de nieuwe beklaagden geen schijn van kans zou den hebben gehad om vrijuit te gaan. Achteraf blijkt echter, dat de raad van justitie te Ma kassar de vele getuigen a charge volkomen onbetrouwbaar heeft geacht, en aan de eenige getuigen a décharge volle waarde toekende. Zoodoende moesten de nieuwe beklaagden worden vrijgesproken. Daarbij moet men evenwel in het oog houden, dat deze vrijspraak nog niets zegt over de al of niet-juistheid van het vroegere vonnis tegen Margadant. Wellicht zal dus toch nog een poging worden gedaan de nagedachtenis van Margadant van de be schuldiging te zuiveren, al kan dan het laatste vrijsprekende vonnis daarvoor geen onder steuning zijn. Met dat al is de zaak-Marga dant, na dertien jaren, de wereld nog niet uit. (Nadruk verboden.) Uit het bouwbedrijf. De onderhandelingen tusschen de vertegen woordigers der werkgevers- en werknemersor ganisaties uit het bouwbedrijf, om te komen tot vernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst zijn reeds eenigen tijd aan den gang en er is alle kans dat binnenkort vol ledige overeenstemming zal worden bereikt. Behalve wijzigingen in de verschillende loon- klassen voor diverse plaatsen, zijn de belang rijkste punten bij deze onderhandelingen de rechtspositie voor de jeugdige bouwarbeiders, de poging om ook de timmerfabrieken onder de overeenkomst te brengen, de arbitrage en ten slotte de vacantiebons (met het doel ook den Zaterdag voor een vollen dag te rekenen) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 10 Januari 1939. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van H. Wijker Huibertszoon, reeder en schipper, wonende te IJmuiden, Adrianastraat 2. Curatrice Mr. E.. Gouda te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. W. J. van den Bosch, aannemer, wonende te Hillegom. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. 2. W. Oexeman, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, van den Endelaan 54. Cu rator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. 3. Leon Paul Nollen, vroeger drijvende een agentuur en commissiehandel te Overveen, thans wonende te Haarlem. Curatrice Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. Blusschingspogingen worden door hittegolf belemmerd. Reeds vele slachtoffers. ADELAIDE 11 Januari (Reuter/A. N. P.) Duizenden bestrijden den he- vigen boschbrand in Zuid-Australië, welke van grooter omvang is dan eenige tot nu toe bekende brand. Er heerscht nog steeds een verschrikkelijke hittegolf en de temperatuur heeft 117 graden Fahrenheit bedragen in de schaduw, d. w. z., dat het de warmste dag is, welke in de geschie denis van Adelaide bekend is. Reeds vijf dagen lang heeft de temperatuur in de schaduw meer dan 100 graden bedragen. Een fabriek en meer dan twintig woningen zijn tot den grond toe afgebrand. Vrouwen en kinderen moesten worden geëvacueerd uit een stadsgebied. De schade wordt geraamd op 300.000 pond. De regeering heeft een steun- actie geopend, waarvoor zij 1000 pond heeft be schikbaar gesteld. Uit Melbourne wordt gemeld, dat in den geheelen staat Victoria nog steeds branden woeden. 19 personen zijn om het leven gekomen, oen zij probeerden te ontsnappen aan de vlammen. Naar gemeld wordt, worden 21 per sonen vermist. Te Melbourne was het vandaag koeler, doch de temperatuur in het binnenland is nog steeds verschrikkelijk. 7 Personen zijn aan de hitte be zweken. United Press weet nog te melden, dat 25 fa brieksarbeiders uit de Ericastreek in een 6 voet diep gegraven onderaardsche schuilplaats wen den gevonden, waar zij den nacht in schrik en angst hadden doorgebracht, terwijl het vuur boven hun hoofden woedde en hun bezittingen verwoestte, die zij bij den ingang van de schuil plaats hadden opgestapeld. De kolonisten waren gedwongen geweest om de paarden, die door angst voor het vuur dol geworden waren, dood te schieten. Ondertusschen zijn vluchtelingen kampen ingericht in zones, die absoluut veilig zijn voor het vuur, doch thans dreigt een voed selgebrek. Duizenden vrijwilligers vechten tegen de vlammen maar zij worden door de tempera tuur gehandicapt. Huwelijk van Italiaanscke prinses uitgesteld. ROME, 11 Januari (Stefani). Wegens ziekte van prinses Mafalda van Hessen is het huwe lijk van prinses Maria van Savoye met prins Louis van Bourbon Parma, dat was vastge steld op 15 dezer, uitgesteld. De receptie welke op den avond van den veertienden Januari zou worden gehouden, is eveneens uitgesteld. Commandant van Fransch oorlogsschip ter dood veroordeeld Wegens verraad van militaire geheimen aan vreemde mogendheid. TOULON 11 Janauri. De comman dant van de Fransche torpedoboot Vauquelin, luitenant Marc Aubert. die zich gisteravond voor het militair ge rechtshof wegens verraad van mili taire geheimen aan een vreemde mo gendheid te verantwoorden had, is nog denzelfden avond ter dood veroordeeld. De mede aangeklaagde van Aubert, Jeanne Mam-el, werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aubert zou gedurende de September-crisis van het vorige jaar een vreemde mogendheid geheime berichten hebben doen toe komen. (United Press). Poolsch-Duitsclie onderhande lingen over de vluchtelingen afgebroken. BERLIJN, 10 Januari. De onderhande lingen tusschen Duitschland en Polen over vergemakkelijking van de emigratie van Pool- sche Joden uit Duitschland zijn gisteravond plotseling afgebroken. De Poolsche gedele geerden zijn naar Warschau gereisd om „nieuwe instructies te halen". Men acht het zeer twijfelachtig of de onder handelingen weer zullen worden opgenomen. Het geschil liep over de hoeveelheid bezit, die de vluchtelingen mogen meenemen. Duitschland was bereid 25 pCt. mee te geven, doch van Poolsche zijde achtte men dit geenszins vol doende. (United Press). Frankrijk's Afrikaansche politiek. United Press verneemt uit Parijs: Het is neutralen waarnemers wel duidelijk, dat sedert den terugkeer van Daladier uit Afrika de premier meer dan ooit besloten is, zelf een beslissende stem te hebben in de buitenlandsche politiek. Terwijl Chamberlain en Halifax op weg zijn naar Rome, is juist generaal Nogues, de resident generaal van Marokko, vandaag in Parijs aan gekomen. Er gaan hier in Parijs geruchten, dat het Marokkaansche verdedigingsplan voorzieningen bevat voor een „preven tieve bezetting" van bepaalde Spaansche zones in West Afrika in geval van oor log, om te voorkomen, dat deze zones worden gebruikt als basis voor opera ties tegen de onbeschermde westzijde en het achterland van het Fransche Impe rium in Afrika. Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat Frankrijk het uitgestrekte gebied ten zuiden van het Atlas-gebergte volkomen gepacificeerd heeft tot aan de Goudkust. Op het oogenblik wordt het politietoezicht daar gehouden door het krachtige vreemdelingenlegioen. Deze streek grenst aan de Spaansche enclave Ifni en de Spaansche kolonie Rio de Oro, waar Franco de orde handhaaft met zeer kleine garnizoenen Overigens is er nooit eenige officieele aanwij zing geweest dat een dergelijk bezettingsplan overwogen wordt. Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen Den volgenden dag mocht ze weer tusschen de bloemen in de warme zon spelen. Zoo vlogen de dagen om. Gerda kende tenslotte elke bloem, maar hoeveel er ook waren, toch was het net alsof er één ontbrak. Welke dit was wist zij echter niet. Op zekeren dag, juist toen Gerda weer aan de ontbrekende bloem had gedacht, ging z(j naast de oude vrouw op de bank voor het huis zitten. Zij keek aandachtig naar den tuinhoed die de oude vrouw op het hoofd droeg en vooral naar de daarop geschilderde bloemen, waarvan de mooisteeen roos was. Het oudje had vergeten deze roos er af te halen, toen zij de rozen in den tuin liet verdwijnen. „Wat", zei Gerda, „zijn er geen rozen in den tuin?" Meteen sprong zij op om naar rozen te zoeken. Maar er was er Toen ging zij zitten schreien, juist op een plekje, waar eens een rozenstruik in den grond was weggezonken. Toen haar tranen op den grond vielen, kwam ineens de rozenstruik naar boven, nog met evenveel bloemen beladen als toen hij verdween. Gerda sprong verheugd op, kuste de rozen en dacht meteen weer aan haar eigen tuintje op het dak enaan den kleinen Karei. .(Wordt vervolgd), Politie kiest partij bij verkiezings- onlnsten. BOGOTA (Columbia), 11 Januari (Havas/ A.N.P) Tijdens de campagne voor de ver kiezingen voor den wetgevenden raad heeft zich een ernstig incident voorgedaan. Te Ga- cheta werden 10.000 leden van conservatieve organisaties door politiestrijdkrachten aange_ vallen, die de hun verstrekte orders overtre dend, partij kozen voor elementen der linker zijde. Er waren 11 dooden en 38 ernstig ge wonden. De regeering heeft besloten krachtige maat regelen te nemen voor de handhaving der orde daar de conservatieven zich zouden voor stellen over te gaan tot represaille-maat regelen. Ex-notaris wegens verduistering veroordeeld. AMSTERDAM, 11 Januari. Het gerechts hof heeft vanmorgen arrest gewezen in de straf zaak tegen den ex-notaris van H., vroeger prac tijk uitoefenende te Hoorn, die een belangrijk bedrag ten nadeele van een cliënt had ver duisterd. De rechtbank te Alkmaar had hem tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof verminderde vandaag, in ver band met den hoogen leeftijd van verdachte, de straf tot zes maanden en bracht de geheele pre ventieve hechtenis, die eveneens zes maanden bedraagt, in mindering, zoodat verdachte on middellijk in vrijheid werd gesteld. Als zijn verdediger is opgetreden mr. H. Jüdell uit Alkmaar. De inbraak in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht. AMSTERDAM, 10 Jan. In den nacht van 20 op 23 October 1937 drongen inbrekers het Tandheelkundig Instituut te Utrecht binnen. Zij maakten voor ruim 8.000 goud buit. De Utrechtsche recherche zat de daders echter spoedig op de hielen. Inbrekers en he lers zaten spoedig achter slot en grendel; een deel van het gestolen goud kon worden op gespoord. In Mei 1938 stonden alle verdachten in deze zaak terecht voor de Utrechtsche rechtbank. Doch ten aanzien van de helers was de officier van oordeel, dat de rechtbank te Utrecht niet bevoegd was hun zaken te behandelen, daar de heling het verhandelen van het goud in Amsterdam was gepleegd. De bevoegdheidskwestie werd voor het Hof te Amsterdam behandeld en dit college was de meening toegedaan „dat de helers wel de gelijk berecht moesten worden te Utrecht". De drie inbrekers waren ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een van de helers, de 48-jarige Am- sterdamsche koopman M. G., die indertijd een rol van beteekenis in de Nijenrodezaak heeft gespeeld, hoorde zich veroordeelen tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij kwam van dit vonnis in hooger be roep en vandaag stond hij voor het gerechts hof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, te recht, wegens heling. De procureur-generaal mr. J. Versteeg vor derde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Arrest 24 Januari. Roemenië en Joego-Slavië honden zich buiten de „as-politiek". BOEKAREST, 10 Januari. Tusschen koning Carol en den Joego-Slavischen regent prins Paul is bij het bezoek van den laatste in Transsylvanië het volgende overeengekomen: 1. Economisch zullen de landen blijven sa menwerken met Duitschland en Italië, doch van de „as"-politiek zullen zij zich afzijdig houden, hun lidmaatschap van den Volken bond zullen zij handhaven en zij zullen zich niet aansluiten bij het anti-komintern-pact 2. Zij zullen bereid zijn groote concessies te doen aan de Hongaarsche minderheden in hun land, doch zullen geen concessies op ter ritoriaal gebied aan Hongarije doen. Hetzelfde geldt voor de Duitsche minderheden. 3. Ten aanzien van de Oekraïnsche kwestie achten beide landen waakzaamheid geboden. 4. Wat de Middellandsche Zee betreft zullen zij de uitkomst van Chamberlain's bezoek af wachten. In dit verband is het van belang te weten, dat de nieuwe Roemeensche ambassadeur te Parijs, Tatarescoe (de vroegere premier) op het oogenblik in Boekarest is naar verluidt om te spreken over de levering door Frankrijk van wapens aan Roemenië. Men zal zich herinneren, dat Frankrijk in de laatste maanden opgehouden heeft te leve ren, omdat Roemenië met de betaling ten achter was. Tatarescoe hoopt, naar verluidt, een vriendschappelijke oplossing te vinden. Noch de Roemeensche, noch de Joego-Sla- vische minister van buitenlandsche zaken was bij het onderhoud tusschen de beide staats hoofden aanwezig. (United Press). Verduistering bij Haagscbe distilleerderij. 's-GRAVENHAGE, 11 Januari. Bij de po litie heeft zich aangemeld de 38-jarige directeur van een distilleerderij en stokerij te dezer stede. Hij deelde mede, gedurende de laatste 10 jaren zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ringen tot een totaal bedrag van ruim f 10.000 ten nadeele van de distilleerderij, een naam- looze vennootschap. Een betrekkelijk klein salaris en huiselijke omstandigheden hadden hem hiertoe genoopt. Het systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig: hij droeg minder af dan hij van de biteuren ontving en stopte het eene gaatje met het andere. Het merkwaardige is, dat zelfs een regelmatig accountantsonderzoek de knoeierijen niet aan het licht gebracht had. Het verduisterde bedrag is van dien aard, dat de man, hoewel hij groot berouw toont en vol ledige medewerking verleent, waarschijnlijk in het Huis van Bewaring zal worden ingesloten. DE FILM „BLAUFUCHS" IN NEDERLAND VERBODEN. Naar wij vernemen heeft de Centrale Com missie voor filmkeuring de Duitsche film „Der Blaufuchs" met Zarah Leander in de hoofdrol voor vertooning in Nederland verboden. BENOEMINGEN DOOR ROOSEVELT STUITEN OP VERZET. WASHINGTON, 10 Januari. Drie der jongste benoemingen van president Roose velt, incl. die van Harry L. Hopkins tot staats secretaris van handel, zijn gisteren op krach tig verzet gestuit in het Congres, waarmede eenige twijfel ontstaan is over de waar schijnlijkheid, dat de senaat deze benoemin gen zal bevestigen

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6