IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Twee Kogelgaatjes. Alekracht. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Joden moeten Dantzig verlaten. Groenten-schaarschte gevolg van de vorst. Visscherij-Snufjes. Noodlottig ongeval bij een bouwwerk van de papierfabriek. Twee anderen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Persen van Het Nationale Dagblad stop gezet 24e JAARGANG No. 63 Uitgave Lourens Coster, .Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij IN. V Groole Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 14 JANUARI 1939 Abonnementen per week f €>.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0,10. Er is een gat ontdekt in een ruit van de Duitsche legatie in Den Haag. Het is blijkbaar een kogelgat, want men heeft ook een revol verkogel gevonden. Maar het gat zit zoo hoog in een buitengewoon hoog, ouderwetseh raam dat als iemand van de straat af een schot ge lost heeft, hij in elk geval onder een aanmer- kelijken opwaartschen hoek moet hebben ge schoten. Als er iemand in het achterliggende vertrek was geweest, toen dat schot gelost werd, zou hij zeker niet zijn geraakt. Overi gens was er niemand. Merkwaardigerwijze is ook in een ruit van bet Duitsche consulaat-generaal te Amster- dat een gat ontdekt. Dat is kleiner. En er is geen kogel gevonden. Het zou door een steen tje uit een catapult kunnen zijn veroorzaakt. Ook hier was niemand in de kamer toen het gebeurde. De Nederlandsche regeering heeft naar deze vondsten een zeer ernstig .onderzoek doen in stellen. Dat is dan ook noodig. De gebouwen van de regeerings-vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zijn exterritoriaal en hun personen onschendbaar. Weliswaar is hier geen aanslag op eenige persoon ge pleegd, want er was niemand toen die gaatjes, hoe dan ook, veroorzaakt werden, maar zul ke gevallen wekken natuurlijk achterdocht al bepalen zij zich tot een lichten vorm van zaakbeschadiging. Diplomatiek is verder het noodige gedaan. Den Haag heeft zelf Berlijn ingelicht. En toen de Duitsche gezant, graaf von Zech von Burkersroda, zich bij minister Patijn kwam beklagen heeft deze het leed wezen der regeering betuigd en hem verzekerd van een streng onderzoek. Het gezantschap staat nu onder politiebewaking, met het aan het gezantschapsgebouw grenzende hotel, waarin het een paar kamers gehuurd heeft en gebruikt. In een dier kamers is de ruit getrof fen, dus niet in het gezantschapsgebouw zelf. Dat is evenwel een formeel verschil dat aan de beteekenis van het geval weinig verandert. Het is te hopen dat de politie te Amsterdam en Den Haag de veroorzakers van deze kogel gaatjes zal ontdekken. De Duitsche pers, die groote opwinding over de zaak toont, schijnt bij voorbaat te weten in welken kring zij te vinden zijn. Zooals bij alle mogelijke aange legenheden te doen gebruikelijk is wijt zij de schuld aan „het internationale Jodendom". In koel overleg kan men daarop antwoorden dat het wel zeer onwaarschijnlijk moet wor den geacht dat een Jood dit gedaan heeft. Hij zou immers de groote kans loopen, zijn ras- genooten in Duitschland aan nieuwe vervol gingen bloot te stellen. De Jood die zooiets deed zou dus als een krankzinnige handelen. Het geval van den zeventienjarigen Grynsz- pan, die te Parijs den Duitschen gezantschaps attaché Von Rath doodschoot, heeft wel af doende bewezen hoe een aanslag op de Joden in het Derde Rijk gewroken wordt. Maar als men veronderstelt dat een krankzinnige Jood in den Haag en Amsterdam zoo had kunnen handelen is het dan aannemelijk dat hij zich te vreden gesteld zou hebben met kogelgaatjes in ruiten van leege kamers te maken, het eene zoo hoog bovendien, dat de kogel toch nie mand kon treffen? Ik zou zeggen: neen. In haar hevige verontwaardiging verwijst de Duitsche pers naar de moordaanslagen in Zwitserland op den Nazileider Gustloff en in Parijs op den attaché Von Rath gepleegd. Het is nuttig er de aandacht op te vestigen dat dit aanslagen op personen waren. In de Haag- sche en Amsterdamsche gevallen is van de aanwezigheid van personen niets gebleken: geen Duitscher is komen meedeelen dat hij een schot of iets dergelijks gehoord had en er is wel medegedeeld dat er niemand in de kamers was. Bovendien is het Haagsche tref punt, zooals gezegd, veel te hoog dat iemand zou kunnen zijn geraakt. Deze gevallen in ons land zijn derhalve van veel minder werkelijke beteekenis dan die in Zwitserland en Frankrijk. Er is niets gebleken van aanslagen op perso nen, wel van zaakbeschadiging met de een of andere bedoeling. De toon die de Duitsche pers aanslaat en die herinnert aan de episode van den ver boden voetbalwedstrijd in Rotterdam heeft in de Amerikaansche en Engelsche pers nogal emotie gewekt. De News Chronicle geeft te kennen dat „in Nederland de vrees is ver sterkt, dat Nederland het volgende slachtoffer van Duitschland zou zijn". Zijn wij zoo bang en zoo gauw geneigd tot zulke conclusies? Ik heb dien indruk niet. Ik weet niet wien de News Chronicle in ons land geïnterviewd heeft. Maar laat mij eraan herinneren dat de in Zwitserland en Parijs gepleegde moordaan slagen niet tot oorlogen aanleiding hebben ge geven, en dat sindsdien zelfs minister von Rib- bentrop te Parijs is geweest om een vriend schapsverdrag met Frankrijk te onderteeke nen. Zouden wij twee kogelgaatjes in ruiten dan als casus belli moeten vreezen? R. P. Aanrijding met doodelijken afloop Dr. M. M. Wolff het slachtoffer. Vrijdagmiddag om zes uur heeft de 29-jarige H. V., die een auto bestuurde, den Haagschen medicus dr. M. M. Wolff, een bekenden Röntge noloog, die in de van Blankenburgstraat woont, op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Tasmanstraat te 's Gravenhage aangereden. Dr. Wolff is ter plaatse van het ongeval over leden. (Te Neio York is gedemonstreerd dat sidder-alen uit Zuid-Amerika zooveel electrischen stroom bezit ten, dat lampen ervan kunnen gaan branden en kleine motoren erdoor kunnen draaien.) Onder d' aardsche creaturen Is de sidderaal een soort, Die almee tot de ongure En de zonderlingste hoort. 't Is een soort van waterslangen, Vol van electriciteit, Als je er een hebt gevangen. Sta je voor een schokkend feit Hij heeft lampen licht doen geven, Motortjes op gang gebracht, Naar uit New York wordt beschreven, Met zijn enkle ale-kracht. Hun benaming sidder-alen Is misschien wel heel ad rem, Vischjes die ze achterhalen Sidderen nog meer voor hem. Alen die in stroomen leven, Zijn natuurlijk heel banaal, Maar 't is geen banaal gegeven, Als een stroom leeft in een aal. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Mea.j Politie staakt vervolgingen Krachtens een overeenkomst tus schen de nationaal socialistische autori teiten van Dantzig en de Joodsche vereenigingen in die stad zullen alle Dantzigsche Joden de-Vrije Stad voor 1 October moeten verlaten. Op het oogenblik, waarop de overeenkomst tot stand kwam, heeft de Dantzigsche politie be vel gegeven tot staking van iedere anti-semie tische vervolging. Op het oogenblik zijn, naar Havas meldt, de Joodsche leiders bezig met het bijeenbrengen van de noodige fondsen voor deze massale land verhuizing. Om de mogelijkheid te openen tot bijeenbrenging der gelden hebben de Dantzig sche autoriteiten een deel van de geblokkeerde Joodsche rekeningen in Dantzig weer geopend en den Joden machtiging gegeven hun roerende en onroerende goederen te verkoopen. waarbij dan de helft der verkoopsprijzen bestemd wordt voor het landverhuizingsfonds. De eerste lijst der emigranten is gisteren ge sloten en omvat ongeveer duizend personen, die door Duitschland heen naar Teist zullen worden vervoerd, waar zij scheep zullen gaan naar het nabije oosten. RECHTEN DER AMERIKANEN IN DUITSCHLAND ZULLEN GEËERBIEDIGD WORDEN. Berlijn antwoordt op Amerikaansche nota. WASHINGTON VOLDAAN. Tusschen de regeering van de Vereenigde Sta ten en het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken zijn nota's gewisseld inzake de be handeling van Amerikaansche burgers in Duitschland. In een nota, gedateerd 14 December 1938 heeft de Amerikaansche regeering om de verzekering verzocht, dat Amerikaansche onder danen in Duitschland allen, zonder onderscheid van ras, gelijk zouden worden behandeld. Hierop heeft de Duitsche regeering op 30 December geantwoord, dat de Duitsche regeering de rechten van Ame rikaansche staatsburgers zou eerbiedi gen. Indien melding zou worden ge maakt van schending van Amerikaan sche rechten, zullen deze geregeld wor den volgens de bestaande verdragen. Hierop heeft, naar het D. N. B. meldt, de Ame rikaansche regeering in een nota van 11 Ja nuari geantwoord. Zij handhaaft haar stelling inzake gelijke behandeling en geeft uiting aan haar tevredenheid dat de behandeling van de Amerikaansche onderdanen in Duitschland is gebaseerd op de verdragen. Onrust in Birma neemt toe. Rangoon verzamelplaats van ontevreden elementen. Reuter meldt uit Rangoon, dat de onrust, die in Birma geheerscht heeft sedert de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid eenige weken geleden begon, zich gisteren uitgebreid heeft tot de regeeringswerf, waar de arbeiders in staking gingen. Een algemeene staking op de werf dreigt thans. Op zijn minst zijn er nu 5000 sta kers in de stad, die het verzamelpunt wordt voor deelnemers aan hongeroptochten, onte vreden landarbeiders en autobuschauffeurs. De regeering streeft er thans naar de oproerige elementen te isoleeren en een massastaking te voorkomen. Er zijn réeds 39 arrestaties ver richt. Tuimbouw lijdt groote schade. Ook onder glas vrijwel alles verloren gegaan. Er heerscht in den lande gebrek aan groen ten en indien verschillende soorten te krijgen zijn, dan zijn de prijzen voor deze producten uitermate hoog. Deze schaarschte is een direct gevolg van de vorstperiode, welke wij eenige weken geleden hebben beleefd. De jongste vorstperiode heeft ook aan de gewassen in de glasdistricten gewel dige schade aangebracht. Naar ons bij in formaties is gebleken, zijn de glas-an- dijvie, de bloemkool, de sla en de peen zoo goed als verwoest, terwijl de overige gewassen in veel mindere mate geoogst kunnen worden en van mindere kwali- telt zijn. De vier genoemde producten beteekenen voor den tuinder een aanzienlijke bron van inkom sten. De teelt van andijvie heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen, mede door de teeltvoorschriften. Het vorige jaar werd dit pro duct in tienduizenden kilo's vlot verhandeld. Hierdoor besloten de tuinders de andijviecultuur in hun teeltplan op te nemen. De vorstperiode heeft het gewas totaal verwoest. De bloemkool en slaplanten stonden reeds in grooten getale in de kassen. Binnen enkele we ken zouden zij verpoot worden, doch alle plan ten zijn afgevroren. Dé cultuur van de jonge peen vertoont eenzelfde beeld. Een gevolg van de vorst is dus, dat niet alleen op het oogenblik de aanvoer aan de veilingen geringer is, maar ook dat in het komende voorjaar bijna geen producten aan de veilingen zullen wor den aangeboden en derhalve ook niet voor de consumenten verkrijgbaar zijn. De tuinders doen al het mogelijke om de schade in te halen, doch zeker is, dat zij daarin nimmer zulllen slagen. De thans uitgezaaide bloemkool zal op de veiling siecht genoteerd worden, want de verschillen in de aanvoerpe- riode zullen verdwijnen. Iedere kweeker komt op denzelfden tijd met zijn product op de markt en het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zul len blijven en dat groote hoeveelheden worden doorgedraaid. De vorst heëft indirect nog een ander schade lijk gevolg. De steun aan de tuinders wordt uit gekeerd op de producten, welke zij aan de markt brengen. Wanneer zij in het voorjaar weinig aanbrengen, dan zal de steun dus naar verhou ding lager worden. Het Zuidhollandsche glasdistrict heeft in de week voor Kerstmis een schade geleden, welke in de honderdduizenden guldens loopt. De om zetcijfers over 1938 van de Westlandsche veilin gen waren in dit jaar gestegen, doch de inkom stenderving, welke den tuinders in de komende maanden te wachten staat, zal deze betere ten dens volkomen nivelleeren. De mogelijkheid bestaat, dat de eerstvolgende steunuitkeering rekening zal houden met de stij ging der inkomsten van den druivenoogst en an dere cultures. Wanneer dat inderdaad waar mocht blijken te zijn, dan zal men pogingen in het werk stellen om een toeslag op een misoogst te verkrijgen. Met het oog hierop heeft de kring Westland aan het hoofdbestuur van den L. T. B. een ver zoek gericht om maatregelen te nemen tot leni ging van den nood. De Westlandsche tuinbouw organisaties zullen ten slotte waarschijnlijk een gezamenlijke actie ondernemen, opdat de kwee kers aanvullingen zullen ontvangen uit het land bouwcrisisfonds, zooals dit gedurende de laat ste jaren verschillende keeren is gebeurd in ge bieden waar de oogst mislukte. Ook de bloemcultures hebben geleden. Hoewel niet in die mate als in den tuinbouw, heeft ook de bloemencultuur groote schade gele den. Men kon ons in dit opzicht nog geen pre ciese cijfers verschaffen. In de Kerstweek wordt aan de bloemenveiling te Honselersdijk gewoon lijk voor ongeveer f 40.000 omgezet. Thans be droeg dit cijfer slechts f 19.000. Ook hier is de vorst er de oorzaak van, dat per week ongeveer f 5000 minder aan de markt wordt gebracht. En het gevolg is, dat de snij bloemen voor de afnemers zeer kostbaar wor den, omdat de tusschenhandel abnormaal hooge prijzen ter veiling moet bieden voor de normale producten. Oude vrouw in ontzetten den staat van verwaarloozing gevonden Een dezer dagen is in de rijks klinieken te Utrecht een 77-jarige vrouw uit Maarn opge nomen die in verregaanden staat van ver vuiling verkeerde. Een uur na aankomst is zij overleden. De justitie stelde naar aanleiding hiervan een uitgebreid onderzoek in. De toestand van vervuiling, waarin de overledene verkeerde, gaat alle perken te buiten. Haar legerstede werd, behalve met enorme hoeveelheden on gedierte van allerlei aard. aangetroffen met een dikke laag paddenstoelen. Prins Bernhard in het Koloniaal Instituut. Wij vernemen, dat Z.K.H. Prins Bernhard zijn werkzaamheden in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, van welke instelling Prins Bernhard zooals bekend het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Donder dag heeft aangevangen. De Prins hoopt in den vervolge geregeld één dag in de week daar werkzaam te zijn. CCCLXXXVII. Er kwam cok deze week nog eiken dag wat haring aan de markt, maar het begint nu hard te minderen. Het is haast niet meer de moeite waard, wat er uit het Kanaal komt en het is nu dan ook zoo goed als afgeloopen, want er visschen nog maar een paar loggers aan gene zijde van Dover. Het werk der or ganisaties in Dieppe is dan ook weer afge loopen. Het lijkt me, dat de versche teelt dit jaar over het algemeen niet slecht is geweest. Er is weer heel wat versche haring aange voerd, zoowel door de trawlers als door de loggers en behoudens eenige gevoelige in zinkingen waren de prijzen redelijk. Deze week hebben de trawlloggers voor een buitengewone verrassing gezorgd. Er kwamen al weer 25 aan de markt en deze 25 be- somden in totaalbijna f 28000 of gemid deld f 1100 per reis. Dat is precies het dub bele van het reisgemiddelde over een heel jaar gerekend! Een fraai resultaat, voorwaar, dat gunstig afsteekt bij de resultaten der groote stoomtrawlers, welker besommingen nog steeds niet in evenredigheid zijn met hun vangsten, want die laten niets te wenschen over. Maar een boot met 1000 manden moet toch, wil het goed zijn, minstens f 5000 be sommen. De kustbooten doen voor de Noordbooten haast niet onder. Op het briefje van Dinsdag zie ik de Jenny Elsa met f 2720 en de Rot terdam met f 2610. De eenige Noordboot die het trof was de Bloemendaal, die Donderdag met twee kust booten het rijk alleen had. Met een besom ming van f 5530 volgde deze trawler on middellijk op de Delft, die van een Noord zeereis f 6350 thuis bracht of nog meer dan de Erin van een verre reis. De reis van de Erin is ik was er al bang voor op een groote mislukking uit- geloopen. Wel jammer met zoo'n prachtig schip visch. Maar dat is nu eenmaal het ri sico van deze visscherij, die wel interessant, is, maar die tot nu toe de oplossing van de vele visscherijvraagstukken nog niet heeft gebracht. Die lijkt zoo op het eerste gezicht eerder gezocht te moeten worden in: visschen op de Noordzee met trawlers als de Haarlem en de Delft, die in 9 maanden tijds resp f 112.000 en f 122.000 uit de Noordzee opvisch- ten. Maar daar zit ook nog allerlei aan vast. Er wordt over die visscherij met groote booten, evenals over de verre visscherij heel wat geschreven: niet in vakbladen, want die hebben we niet, ook niet dooi insiders, want die schrijven niet. Alleen in de jaarversla gen van de Reedersvereeniging en de IJmui der Vischhandel Vereeniging lees je één maal per jaar eens wat over het bedrijf maar hoe zelden klinkt tusschen deze ver slagen door de stem dergenen, die er in de eerste plaats belang bij hebben, dat de vis scherij van IJmuiden de kans krijgt, zich te herstellen. Men vergelijke daarmee eens onze Oostendsche broeders, die elke week weer aan in hun Visscherij Courant hun belangen naar voren brengen en deze meermalen niet zon der succes bepleiten. Het zou heusch niet kwaad zijn, als men vooral uit reederskrin- eens wat meer de groote trom roerde. Laten ze een voorbeeld nemen aan nun antipoden de „belanghebbenden bij de schar- en schol- visscherij", oftewel de tegenstanders van een pufaanvoerverbod. Die zijn er beter ach ter en als ze desondanks hun zin eens niet mochten krijgen, hebben zij zichzelf niets te verwijten. De heer v. d. Veer van de IJmuider Fede ratie (in zekeren zin, net als ik een outsider dus, maar die uit hoofde van zijn beroep als 't ware aan het visscherijbedrijf vastgegroeid is) heeft in „De Uitkijk" een uitvoerig artikel geschreven over de positie van het IJmui der Visscherijbedrijf en de verre visscherij welk artikel door de IJmuider Courant werd overgenomen. Hij schrijft daarin o.a., na een deel van mijn 383e Visscherij Snufje te heb ben geciteerd, dat ik met mezelf in tegen spraak kom als ik het aan den eenen kant heb over de goed geslaagde propaganda-bij- eenkomst in „Christelijke Belangen" en dan aan den anderen kant het aanbrengen van groote kwantums visch uit de Barentszee ga bestempelen als het euvel, waarmee IJmuiden de das zou kunnen worden aangedaan. Maar toch zit hier geen tegenspraak in; het gaat er alleen maar om, van welken kan men de zaak beschouwt en wat men he zwaarst wil laten wegen. Zal het wat wor den met de verre visscherij, dan zal er re clame voor gemaakt moeten worden en krij gen we twintig booten voor de verre visscherij dan kunnen we alle Noordbooten wel op doeken en zoo goed als alle kustbooten. want wanneer de visch uit de Barentszee hier eenmaal is ingeburgerd als bijv. in Duitsch land en Engeland en gefileerd en gebakken bij de consumenten op tafel komt, vraagt niemand meer naar de dure scholletjes en nog duurder tongetjes dan alleen in de „fijnste" families en de duurste hotels. Sprekende over de resultaten van de Noord- zeevisscherij en de verre visscherij zegt de heer v. d. Veer: „Maar dan gaat het bij de verre visscherij nu nog niet om. Dat weet Ik nog zoo niet. Zoolang een rederij met de subsidie aan haar kosten komt, is het wel iswaar geen direct verlies, maar wel een in direct verlies want in dezelfde week, dat de Erin (de vorige reis) f 11.700 besomde, besom - den de Delft en de Haarlem van de Noord- zeer resp. f 7040 en f 8190. Deze booten heb ben nu, zoolang ze in de vaart waren, ge middeld f 13500 per maand besomd en de Erin zou aan dit bedrag zeker toegekomen zijn, als deze boot niet naar de verre vis scherij was geweest. Het is een moeilijk vraagstuk, het is een vicieuze cirkel: Nederland moet veel visch eten, Nederland moet leeren visch eten, de visch van de verre visscherij moet beter van kwaliteit zijn (snellere trawlers), zij moet gefileerd en gebakken worden geleverd voor zeer lagen prijs, wat alleen kan wanneer er een betere distributiestelsel is en de bakolie veel goedkooper wordt Laat de regeering de extra heffing op bakolie niet vallen dan kan zij haar steun aan öe verre visscherii wel achterwege laten. De afval van de gefileerde visch is een uitstekend product voor de visch- meel-industrie, die dan geen puf meer noodig heeft. De vischmeelfabrieken in Engeland werken haast uitsluitend met dezen afval en de 30 fabrieken aan de Duitsche Noordzee kust verbruiken een steeds grooter percentage doordat ook de vischfilet in Duitschland steeds meer veld wint. Zoo zou de cirkel „sluitend" gemaakt kun nen worden. Maar alleen wanneer elke Ne derlander evenveel visch eet als elke Engelschman zou IJmuiden's vlsscherman niet achter het net visschen. PIETERMAN. Twee arbeiders deden, doordat een steiger ineenstortte, een val van 10 M. hoogte. Gistermiddag te ongeveer half één is op de terreinen van de N.V. Ver. Kon. Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen, waar de Wormerveersche Aanneem Maatschappij het metselwerk heeft bij den bouw van het nieuwe hoogedruk-ketelhuis een ernstig on geluk gebeurd, waarbij twee personen,, De Boer en Kwaak geheeten, wonende in IJmui- den-Oost, in hoogst ernstigen toestand, na een val van ongeveer 10. meter hoogte, werden opgenomen en met twee ziekenauto's naar het Antonius-ziekenhuis werden vervoerd. De oorzaak van het ongeval schijnt te wijten te zijn aan de mindere soliditeit van een werk- steiger, die tegen het hooge bouwwerk was gemaakt en welke steiger, toen men hem wilde sloopen, het tenslotte heeft begeven; met het neerkomende bovendeel deden de beide arbeiders hun noodlottigen val. Twee andere personen, ook werkzaam op den zelfden steiger, wisten zich met een flinken noodsprong op een ander steigerdeel in vei ligheid te stellen en het veege lijf te redden. Spoedig waren de verbandmeester van de papierfabriek en dr. R. W. Fierstra ter plaatse om, voorzoover dit mogelijk bleek, eerste hulp te verleenen, nadat onder leiding van den heer ir. W. A. Staring de de gevallen planken en steigerdeelen waren opgeruimd om bij de slachtoffers te komen. Des middags werd door de politie onder leiding van den commissaris een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeval, alsmede door de arbeidsinspectie te Haarlem. Het onderzoek duurde tot in den avond. Naar wij vernamen zijn beide slachtoffers zeer ernstig gewond. Koolhoven-toestel maakte nood landing. Vlieger niet gewond; toestel zwaar beschadigd. Wegens gebrek aa.n benzine heeft Donder dagmiddag het Koolhoven-vliegtuig F. K. - 58 een noodlanding moeten uitvoeren nabij Gent. Aangezien de bestuurder, de fabrieksvlieger Th. Coppers, geen behoorlijk landingsterrein kon vinden, moest hij het toestel met staande propeller in een weiland neerzetten. De ma chine werd hij het kruisen van een sloot en een dijk zwaar beschadigd. De piloot is er zonder eenig letsel afgeko men. Het toestel zal per vrachtauto naar de fabriek te Rotterdam vervoerd worden om aldaar gerepareerd te worden. Vitale onderdeelen in beslag genomen Wegens beleedigende artikelen Vrijdagmiddag is de rechter-commissaris te 's Gravenhage, jhr. mr. Van Meeuwe, in tegen woordigheid van den substituut-officier van justitie, mr. Hoekstra, ten kantore van „Het Nationale Dagblad" in de Keizerstraat te Leiden geweest, waar zij onderdeelen van de persen in beslag hebben genomen teneinde het drukken van „Het Nationale Dagblad" te beletten. Naar ons medegedeeld wordt vindt dit justi- tueel ingrijpen zijn oorzaak in artikelen, %velke in „Het Nationale Dagblad" verschenen zijn op 23 en 29 December en op 4 Januari en welke beleedigend geacht werden voor den minister van justitie en voor de katholieke geestelijk heid. Voor de artikelen, verschenen in de nummers van 23 December en van 29 December heeft mr. M. M. Rost van Tonningen zich aansprake lijk gesteld. Wat betreft de aansprakelijkheid van het derde beleedigend geachte artikel, dat op 4 Januari gepubliceerd is, is het onderzoek nog gaande. De rechter-commissaris en de substituut officier van justitie waren vergezeld van eenige leden van de Leidsche recherche en een des kundige op het gebied van drukpersen. Zij heb ben de rotatiepers onklaar gemaakt door het in beslagnemen van een inktbak. Men was nog be zig met het drukken van de edite van Vrijdag, doch de oplaag was grootendeels gereed, toen men het drukken moest staken. De justitie en politie werd geen enkele moei lijkheid in den weg gelegd. Op de pers, waar van de inktbak in beslag is genomen, wordt ook „Volk en Vaderland" gedrukt.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1