IJmuider Courant De „Tromp' zwaar beschadigd. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Herinneringen. Engelsche reeders verrast door de groote vangsten der IJmuidensche trawlers. Een overwinning. DE AUTOBOTSING OP DEN AMSTERDAMSCHE WEG 24e JAARGANG No. 64 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij !N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Keunemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAC 16 JANUARI '39 Abonnementen per weck f0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Een viertal dagen van herdenking zal in de tweede helft dezer maand aanleiding geven tot heele reeksen artikelen, tot de verschij ning van alweer meer boeken ik heb ze nog niet aangekondigd gezien, maar ze kunnen niet uitblijven en gedeeltelijk ook tot plechtigheden. Wat men ook van het tegen woordige Europa moge zeggen: het herdenkt met ijver. Het moge uit de historie weinig pro fijt trekken, in internationalen chaos verkee- ren en zich volkomen onmachtig toonen, bui ten staatsgrenzen iets op te bouwen, te scheppen, maar het herdenkt. Het doet den ken aan den'Schooljongen die zijn geschie denislessen keurig uit zijn hoofd heeft ge leerd en ze niet alleen van voren naar ach teren maar desnoods ook vice versa kan op zeggen, zonder.ooit over hun beteekenis te hebben nagedacht of er eenigerlei conclusies aan te hebben verbonden. Dat kan men den schooljongen niet kwalijk nemen. Maar Europa wel. Op 21 Januari zal het vijftien jaar geleden zijn dat Lenin, 54 jaar oud, op zijn landhuis te Gorki overleed. Dat herinnert aan de po ging tot schepping van een nieuwe mensche- lijke samenleving, die al vóór Lenins dood haar principes deels had moeten prijsgeven en erna leidde tot de dictatuur van Stalin die in haar latere toepassing veel van de hardste middelen van het verdreven Tsarisme zou doen herleven. Sommige koele beoordeelaars zien in den loop van zaken een onvermijde lijke ontwikkeli'ngsphase van het Russische volk, dat zich uit zijn achterlijkheid langs dergelijke wegen naar een tijdperk van rus tiger ontwikkeling zou begeven. Intusschen heeft dit proces de tegenstellingen in Europa verscherpt, ontzaglijke onrust teweeg gebracht en talloozen het leven gekost. Op 26 Januari zal het 175 jaar geleden zijn dat te Pau in het Fransche departement Bas ses Pyrénées een jongetje geboren werd, dat het tot maarschalk van Frankrijk en koning van Zweden zou brengen en een dynastie vestigen, die nu nog in Zweden regeert en derhalve thans den leeftijd van 175 jaar heeft bereikt. De maarschalk Bernadotte verried zijn Heer, den grooten Napoleon, wiens gewel dige poging om geheel Europa onder zijn per soonlijke macht te brengen faalde. Een der wonderbaarlijkste episoden van de wereld- geschiedenis eindigde in de nederlaag van het geweld. De slimme zoon van den advocaat uit Pau had evenwel zijn dynastie gevestigd. Een andere machtsdroom wordt in herin nering gebracht op 27 Januari, want dan wordt de Duitsche ex-keizer Wilhelm II, die sinds zijn vlucht in November 1918 nu al meer dan twintig jaar in ons land vertoeft, tachtig jaar. Ook zijn politiek van macht en geweld faalde. En in Doorn kan hij aanschouwen hoé de eenvoudige zoon van een douanier het thans tot een nog grooter heerschers-positie dan hij, de telg uit het nobele geslacht der Hohenzollerns, gebracht heeft, maar hoe Europa nog dieper verscheurd en ontwricht is dan in den glorietijd van zijn bewind: de jaren voor dat noodlottige 1914, waarin zijn Rijkskanselier het „vodje papier" verscheurde. Dat was het verdrag waarborgende België's neutraliteit. Hoeveel verdragen hebben wij sindsdien, in vele landen, als vodjes papier zien behandelen! Tenslotte zal het op 30 Januari 50 jaar geleden zijn dat het eindeloos-besproken en beschreven drama van Mayerling plaats greep: dat men de lijken van den Oosten- rij ksch-Hongaarschen kroonprins Rudolf en zijn minnares, het 18-jarige baronesje Maria Vetséra, in het jachthuis te Mayerling vond. Nooit is afdoende bewezen of hier moord of zelfmoord in het spel was. Wel teekende deze episode zich in den loop der tijden steeds scherper af in de tragedie van den onder gang van het Huis Habsburg en de dubbel monarchie. Rudolf immers was de man ge weest die een nieuw, liberaler en democrati scher beleid voorstond, die de gevaren door zag en trachtte het getij te doen keeren, maar dien men deswege onder een soort curateele had geplaatst. Het was Oostenrijk-Hongarije, dat in 1914 het eerst den oorlog verklaarde en zijn eigen ondergang daarmee inluidde. Het is nu nog geen jaar geleden dat het laat ste overschot van Oostenrijk's onafhankelijk heid definitief bezweek en de mislukking van de machts- en geweldspolitiek der Habsbur- gers voorgoed bezegeld werd. Dit zijn de herinnerings-dagen die ons in deze maand te wachten staan. R. P. Drie soorten burgers in Hongarije. Bevoorrechte positie der „Toeranische" Hongaren. Naar te Boedapest verluidt wordt in Hon garije een nieuw wetsontwerp voorbereid, volgens hetwelk voor belangrijke openbare functies slechts Tc-eranische Magiaren in aanmerking komen. n.l. Hongaren, wier voor ouders zich voor 1896 in Hongarije gevestigd hadden. Deze maatregel zou van tospas sing zijn op alle politieke, juridische, admi nistratieve en zelfs kerkelijke posten. Indien dit ontwerp zou worden aangeno men, zouden in Hongarije drie soorten bur gers bestaan, ten eerste de Toeraniërs, die de bestuursfuncties zouden bekleeden. ten tweede de Hongaren, wier voorouders zich na 1896 in Hongarije hebben gevestigd en ten derde de Joden. Een schipper uit Grimsby zal aan boord van de Delft de werkwijze der Hollanders bestudeeren. Leermeesters werden leerlingen, Leerlingen, werden leermeesters. De Hollanders hebben van de Engelschen het visschen met het moderne trawlnet, den ottertrawl geleerd, die zijn intrede deed toen men in het eind der vorige eeuw de visscherij met stoomschepen ging uitoefenen. Met dit verbeterde schrobnet, die de Engelsche kor verving kon men, mede dank zij de grootere trekkracht van de stoomschepen, veel betere resultaten bereiken dan met de oude methode, waarbij het net met behulp van een boom werd opengehouden, in plaats waarvan men de „otterboards" ging invoeren. Onze eerste stoomtrawlers waren in Engeland gekochte schepen en onze eerste trawlerschippers leer den het visschen met den ottertrawl van de Engelsche schippers. En het is in den loop der tijden gebleken, dat de Hollanders goede leerlingen waren en in de laatste jaren hebben de leerlingen de leer meesters zelfs overtroffen. Dit is geen „opschepperij", geen chauvinis me. Deze bewering" berust op feiten, die door de leermeesters zelf tot hun groote verrassing zijn ontdekt. In hun eigen havens. Wat is n.l. het geval? In sommige tijden van het jaar, wanneer de markt in IJmuiden overvoerd is, of om de een of andere reden zooals onlangs tengevolge van de verkeersmoeilijkheden, veroorzaakt door den sneeuwval in ons land de visch- prijzen zeer laag zijn, zenden sommige IJmui densche reeders eenige hunner booten naar een Engelsche haven, in den regel naar Grimsby, om aldaar hun vangst te verkoopen. En dan blijkt telkens, dat de IJmuidensche trawlers veel grootere hoeveelheden visch aanvoeren dan de Engelsche, hoewel zij onder dezelfde omstandigheden hebben gevischt. Wij overdrijven niet, als wij zeggen, dat men in de havens aan gene zijde van de Noordzee eenvoudig paf staat van de prachtige vangsten van de Dutchmen en het heeft heel lang ge duurd, voordat men in Engelsche visschers- kringen wilde gelooven, dat de visch, die de IJmuidenaren aan de markt brachten, ook in derdaad door de schepen zelf gevangen was en niet „carried" was, d.w.z. door één trawler aangevoerd, doch door verschillende trawlers gevangen. De laatste weken is dit wederom herhaalde lijk het geval geweest. Gewone IJmuidensche Noordzeetrawlers hebben in Grimsby zulke ^roote vangsten (800 a. 1000 manden) aange voerd, dat zelfs de veel grootere Engelsche trawlers het tegen hen moesten afleggen. Wij willen ons niet verdiepen in de oorzaken van deze grootere vangsten der IJmuidenaren, maar er slechts op wijzen, dat naar onze mee ning de grootere productiviteit der Holland- sche schepen in de eerste plaats wel het ge volg is van een intensiever werksysteem. Het spreekt vanzelf, dat de Engel sche reeders met belangstelling de verrichtingen der Hollandsche traw lers hebben gevolgd en nu het hun is gebleken, dat het met de vangsten daarvan „zuivere koffie" is, hebben ze deze aangelegenheid tot een onder werp van studie gemaakt. Als gevolg hiervan is met den stoomtrawler „Delft" IJM. 17, die de vorige week naar de visscherij vertrok, een schipper van een der grootste reederijen van Grimsby meegegaan, ten einde de werkmethode der Hollanders te be studeeren en daarvan rapport uit te brengen. Dit is wel een groote eer voor het vissche- rijbedrijf van IJmuiden: de leermeesters zijn diis leerlingen, de leerlingen zijn leermeesters geworden, leermeesters van een natie, die be schikt over de modernste stoomtrawlers, uit gerust met de modernste hulpmiddelen, zoo wel nautische als visscherij technische, van een natie, die bovendien beschikt over een weten schappelijk instituut, dat beter geoutilleerd is dan dat van welk ander land ook ter wereld. Schuschnigg nog de gevangene van de Gestapo. Dezen winter geen proces tegen den oud-kawselier verwacht. Omtrent het lot van oud-kanselier Schusch nigg is nog niets beslist, zoo meldt Havas uit Berlijn. Volgens inlichtingen uit Weenen, wordt hij nog steeds gevangen gehouden in hotel Metropole, het hoofdkwartier van de Gestapo te Weenen. Het schijnt, dat geen voorbereidingen zijn getroffen om nog ge durende den winter een proces tegen hem te beginnen. In nationaal-socialistische kringen te Wee nen wordt verklaard, dat de gezondheidstoe stand van Schuschnigg goed is, hoewel hij zeer nerveus is. In legitimistische kringen verluidt, dat de. oud-kanselier geweigerd heeft zijn vrijlating te aanvaarden, welke hem werd aangeboden toen zijn vroegere medewerkers uit Dachau werden vrijgelaten. Weer een ernstig ongeluk bij de Britsche luchtmacht. Jachtvliegtuig neergestort. LONDEN. 14 Januari. Bij Wamberton in Sussex is een jachtvliegtuig neergestort. Een officier en een sergeant kwamen om het le ven. (Havas). (In Canada is op 83-jarigen leef tijd overleden Charles Cromioell, die 63 jaar geleden de wereld tot verbazing bracht door in beide richtingen op een koord over den Niagara waterval te loopen.) Ruim drieënzestig jaar geleden, Stapte een man op 't slappe koord En dertig meter daarbeneden, Bruiste de Niagara voort. Secuur werd elke stap genomen, Over de hachelijke brug, En aan den overkant gekomen, Ging hij denzelfden weg terug. En drommen zagen die prestatie In een beangste spanning aan, Dat was me nog eens een sensatie In 't anders rustige bestaan. Toen 't waagstuk goed was afgeloopen, Toen braken voor den jongen held, De duizendtallen monden open, In een ovatie van geweld. Men bood den durver van die dagen, Een eereplaatsje in de zon, Als man, die in vermetel wagen, De Niagara overwon. Wat kon den moed der menschen stuiten, Wie kon hen remmen in hun macht, Zoo wist men zich vol trots te uiten, Toen deze krachttoer was volbracht.... Thans, drieënzestig jaren later, Danst hij niet meer op 't slappe koord, Maar 't wilde Niagarawater, Bruist nog onafgebroken voort. De opening van het Zweedsche parlement door koning Gustaaf. Links de kroonprins, op den voorgrond de premier Hansson. Door Duitsch schip aangevaren. Uit Lissabon wordt gemeld: Het Duitsche s.s. Orinoco is Zon dag bij het verlaten van de haven in aanvaring gekomen met den Neder- landschen flottieljeleider Hr. Ms. Tromp". De „Tromp" werd daardoor ernstig beschadigd. De „Orinoco" verliet tijdens stormweer de haven, geassisteerd door twee sleepbooten. Bij het passeeren van de „Tromp" liep het schip als gevolg van een hevigen windstoot uit den koers en kwam met den oorlogsbodem in aanvaring, welke aan stuurboordzijde werd getroffen. Een aantal stalen platen van de „Tromp" werd ingedrukt. Het verluidt, dat de flottieljeleider ook een gat beneden de wa terlijn heeft gekregen. De sleepbooten hebben tevergeefs getracht de aanvaring te voorko men, waarbij het weinig scheelde of een van beide vaartuigen was gekapseisd. Na de bot sing heeft cle „Orinoco", die niet beschadigd is, de reis voortgezet. De havenautoriteiten hebben een onder zoek naar de „Tromp" ingesteld. Zij waren van meening, dat het schip ter reparatie in een droogdok zal'moeten worden opgenomen. In verband hiermede is het vertrek van de „Tromp" uit Lissabon, dat op a.s. Woensdag was vastgesteld, tot onbepaalden tijd uitge steld. De commandant van de „Tromp", kapitein ter-zee L. C. A. M. Doorman, bleef den gehee- len dag aan boord om persoonlijk alle veilig heidsmaatregelen te nemen. Zondagmorgen had juist een eerecompagnie van Hr. Ms. „Tromp", de flottieljeleider, wel ke een kruistocht door het Westen van de Middellandsche Zee zou gaan maken en op weg daarheen de Portugeesche hoofdstad be zocht, zich naar het gedenkteeken voor de dooden uit den grooten oorlog begven. Daar aangekomen werden de militaire eerbewijzen gebracht. De commandant van de „Tromp' plaatste op het voetstuk van het gedenktee ken een foudraal, inhoudende een plaque met een inscriptie ter eere van de in den oorlog gesneuvelde Portugeezen. Des middags werd kolonel Doorman door generaal Carmona ontvangen. Hr. Ms. „Tromp" is de jongste aanwinst van onze marine. Het is een flottielje-leider, maar men zou het schip ook een kleinen kruiser De vischauto (1.) en de zwaargehavende autobus (r.) na de hevige botsing, welke Zaterdag op den Amsterdamsche weg bij Velsen plaats had. Nadat de politie de situatie had opgenomen en deze op foto's had vastgelegd, werd de zwaar gehavende vischauto naar IJmuiden en de eveneens zwaar gehavende autobus naar Amsterdam gesleept. Omtrent den toestand der drie gewonden vernamen wij hedenmorgen dat de heer Otto, die snijwonden opliep, en de heer Zwaan, die een hersenschudding kreeg, het vrij goed maken. Het derde slachtoffer, Meens geheeten, was hedenmorgen nog niet bij kennis. Zijn toestand baart nog zorg. kunnen noemen. De waterverplaatsing be draagt vol uitgerust 4200 ton en de bewape ning bestaat uit zes kanonnen van 15 cm., uit acht mitrailleurs en zes torpedobooten. De snelheid is 32fó mijl; bij een proefvaart over schreed de „Tromp" die snelheid echter reeds. De bemanning telt 285 koppen. De kosten van aanbouw hebben ongeveer 7l/2 mïllioen gulden bedragen. Het schip is bestemd voor den dienst in Indië. Met de „De Ruyter" zorg de de „Tromp" voor verjonging van onze ma rine* wat het materieel betreft. Op 21 Januari 1936 werd op een der hel lingen van de Ned. Scheepsbouw Maatschap pij de kiel gelegd. Op 24 Mei 1937 werd het schip te water gelaten, waarbij H.M. de Ko ningin de doopplechtigheid verrichtte. Op 18 Augustus 1938 geschiedde de indienststelling. De „Tromp" zou volgens het routeschema op Woensdag 18 Januari van Lissabon vertrek ken. De „Orinoco" is een schip van de Hamburg- Amerika Lijn met een inhoud van 9660 bruto ton. Spoorwagon kwam op zolder schuit terecht. Treinverkeer bij Zaandam vijf uur lang gestagneerd. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur heeft te Zaandam een spoorwegongeluk plaats gehad dat geen persoonlijke ongelukken tengevolge heeft gehad. Even buiten het station Zaandam ligt een brug in het baanvak, welke de verbinding vormt tusschen de Vaart en dc Papenpadsluis, waarvan door den houthandel gebruik wordt gemaakt om de met hout geladen dekschui ten naar de Zaan te vervoeren. Kort voor twaalf uur heeft dc brugwachter Dolleman de brug opengedraaid, om een schuit geladen met hout, doorgang te verlee- nen. Op het oogenblik dat de schuit onder de brug voer, is het achterste rijtuig van een achteruit rangeerenden ledigen personentrein tusschen de brughoofden gevallen. De schui tenvoerder A. Geene, die toevalligerwijze op het voorste gedeelte van schuit stond, wist zich door direct op den wal te springen, in veiligheid te stellen. Het opruimingswerk werd in belangrijke mate vergemakkelijkt, doordat de schuit het truckstel van het rijtuig had opgevangen. Desniettemin duurde het tot des middags vijf uur voor het personeel van de werktrei- nen uit Amsterdam en Alkmaar onder des kundige leiding erin geslaagd was de belem meringen voor het herstel van het spoorweg verkeer tusschen Zaandam en Koog eenerzijds en tusschen Zaandam en Purmerend ander zijds uit den weg te ruimen. Van dat uur af konden de treinen in beide richtingen hun normalen loop hervatten. Heel wat werk moest er verzet worden om dit resultaat te bereiken. Toen het veronge lukte spoorwegrijtuig uit zijn benarde positie tusschen de twee brughoofden was bevrijd, moest nog het zware onderstel, dat van den wagen was losgeraakt en op den bodem van den Papenpadsloot lag, worden opgevischt. Eerst toen dit was geschied kon de brug wor den neergelaten. Gelukkig was deze niet ont wricht en klopten ook de verbindingen van de rails. Tijdens de stagnatie werd de verbin ding tusschen de stations Zaandam en Koog en Zaandam en Purmerend door autobussen onderhouden. Volgens een verklaring van den schuiten voerder zou er zich niemand op het achterste spoorwegrijtuig hebben bevonden, hoewel dit volgens de voorschriften het geval had. moe ten zijn. Johann Strauss overleden. Neef van den „walskoning". Op 73-jarigen leeftijd is te Berlijn gestorven grooten Johann Strauss, den walskoning en grooten Jahann Strauss, den walskoning en componist van „An der schónen blauen Do- nau". Deze Johann is 'n zoon van Eduard Strauss, den leider van de bals aan het Weensche hof. Zelf heeft hij ook eenigen tijd deze functie bekleed.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1