-MIJN KIJK- OP HET SPEL SCHAKEN LAWNTENNIS. BOKSEN POSTDUIVEN GYMNASTIEK. AUTOSPORT CRICKET TAFELTENNIS WANDELSPORT MAANDAG T6 JANUARI 1939 DOOR CRITICUS SCHOTEN-AALSMEER De gedwongen voetbal-vacantie van vijf we ken had een goede en een minder goede zijde. Aan den eenen kant hebben de spelers nieuwe krachten kunnen verzamelen, doch anderzijds stonden zij bij de hervatting van de competitie wat onwennig tegenover het onderling combi neeren, waarvan de effectiviteit aanvankelijk te wenschen overliet. Het duurde eenigen tijd, voor zij zich hadden aangepast en de juiste maat van hun samenspel hadden gevonden, zooals een biljarter eerst aan het materiaal gewend moet zijn, alvorens hij zijn serie kan opbouwen. Die nieuw vergaarde krachten kwamen an ders goed van pas, want de sterke wind deed zooveel afbreuk aan het spel, dat de spelers zich terdege moesten inspannen om het leder onder controle te krijgen, te meer, daar er onder deze omstandigheden over het algemeen veel te hoog werd gespeeld. Daardoor kreeg de ploeg, die den wind in den rug had, eerder een handicap dan een voordeel, want de voorwaartsen konden den te hard naar voren getrapten bal zelden binnen de lijnen houden, terwijl de gewoonte om zooveel mogelijk kracht achter de voor het doel bestemde schoten te zetten, het leder talrijke malen hoog over de deklat deed zeilen. Dit schieten met den sterken wind mede ver- eischt toch wel de beheersching van enkele technische détails, waaraan veel te weinig aan dacht wordt geschonken, niet alleen in dezen wedstrijd, doch in welhaast alle matches, die onder zulke weersomstandigheden worden ge speeld. Er zijn, in het algemeen genomen, drie moge lijkheden om goals te maken, waarvan er twee, juist door den invloed van den wind, een ver rassend element hebben. Vooropgesteld, dat de speler eerst kijkt, vóór hij trapt, teneinde de goede richting te krijgen, heeft hij dan in de eerste plaats de gelegenheid, om van ongeveer de helft van het veld een boogschot in te zen den, waarbij de bal, niet te hard even onder het midden geraakt, in de lucht door den wind een onberekenbare snelheid krijgt, zoodat het voor den doelman uiterst moeilijk is, den bedriegelijk snel dalenden bal onder de doellat te grijpen. Meestal kan hij in zulke ge vallen slechts redding brengen, door het voort gedreven leder over de deklat te wippen. De vleugelspelers en kanthalfs beschikken over de tweede verrassende manoeuvre, door het leder van den zijkant van het veld hoog en niet te hard schuin in den wind te trappen, on geveer in de richting van het strafschoppunt, waardoor de bal op het hoogste punt als het ware even in de lucht blijft hangen en dan, in de lengterichting van het veld voortgedreven, met een fraaien boog zelfs den best op zijn hoe de zijnd en keeper verrast. Deze methode wordt door de Engelsche profs meermalen zeer han dig toegepast. De derde mogelijkheid, een schot van den ge- bruikelijken afstand, dus van binnen of van den rand van het strafschopgebied, moet met de wreef en met naar den grond gestrekten voet worden gelost, opdat voorkomen worde, dat de bal de hoogte in gaat en derhalve over het doel verdwijnt. Ik heb hierboven met opzet zoo uitvoerig over deze technische détails betreffende het schie ten geschreven, omdat de match tusschen Scho ten en Aalsmeer volkomen door de onmacht om de schoten te richten werd beheerscht. Vooral de bezoekers hebben na de rust zeker tusschen de dertig en veertig maal de kans gehad om den doelman der thuisclub op de proef te stellen, doch even zoovele malen ging de bal hoog over of ver naast het doel. Aalsmeer beschikt over een hard werkende, forsch, doch fair spelende ploeg, waarvan de techniek door een zekere onrust en gejaagdheid te lijden heeft. De blauw-witten gunnen zich zelfs in het vrije bezit van den bal niet den tijd, dezen behoorlijk onder controle te brengen en naar een in voordeelige positie staanden team genoot te plaatsen. Dit positie kiezen, vooral door de backs, de kanthalfs en het binnentrio van de voorhoede, is nog voor veel verbetering vatbaar. De stevig gebouwde J. Beets gaf in dit opzicht nu en dan het goede voorbeeld, terwijl de keeper de Gooier uitstekend werk heeft ge leverd. Schoten was technisch welhaast een klasse beter, waarvan speciaal de halfbacks als linie na de rust het bewijs leverden. De spil Steen bergen was de ziel van het elftal; zijn koppen en stoppen van den bal dient te worden ver meld en het was goed van hem gezien om met den wind tegen elke gelegenheid te benutten om, gesteund door de ijverige kanthalfs, waar van vooral de Ruiter opviel, achter de voor hoede aan te trekken. Daar dit drietal ook in de verdediging een groote rol speelde, bleef het verband tusschen de linies behoorlijk bewaard. Van de backs was Buter zeer trapvast en Schotman kan van hem leeren om sneller in te grijpen en het leder niet steeds eerst te laten stuiten. De kleine doelman Zonneveld gaf blijk van zeer veel anticipatie-vermogen en klemvast heid; het zij hem echter aangeraden om onder bedreiging van vijandelijke voorwaartsen den bal eerder weg te gooien. Kedde is als halfback een nuttiger speler dan als middenvoor, in welke positie hij geen kans ziet om zich vrij te maken, waaronder de pro ductiviteit van de voorhoede lijdt. Rechtsbuiten de Zwart loopt te dikwijls naar het midden en is geneigd het leder te ver van het doel voor te zetten in plaats van den bal snel op te brengen. De beide binnenspelers Klooster en van Riems dijk deden nuttig werk, vooral laatstgenoemde, doch hun spel zou productiever zijn, als zij den cross-pass toepasten en meer schutterstalenten toonden. De linksbuiten Hetem kreeg na de rust zoo goed als niets te doen en dat was jammer, want niet alleen kwam deze geroutineerde spe ler ook ditmaal weer met een kostbaar doelpunt voor den dag, maar ook zijn welberekende voor zetten gaven de Aalsmeer-defensie veel moeite. Geen der vier buitenspelers trachtte het wind- voordeel uit te buiten om door het nemen van de hoekschoppen met het ..tegen over gestelde" been een zoogenaamden „inswinger", een naar het doel toe draaienden bal te plaatsen, waar mede de kans op een doelpunt „in eens" onder deze omstandigheden zeer groot zou zijn geweest. CRITICUS. HET TOURNOOI TE LENINGRAD. Afgebroken partijen De uitslagen van enkele afgebroken partijen in het tournooi te Leningrad luiden: Tweede ronde: LoevenfishGoglidze y2K LiliënthalPanov afgebroken Derde ronde: TolouchRomanovsky 01 Vierde ronde: RabinovichRagozin 10 RomanovskyKan 01 Vijfde ronde: AlartortzevKan y2Vz GoglidzeKeres Ay2 6e ronde: FlohrToulouch 10 KonstantinopolskyBelavenetz 01 Achtste ronde: AlatortzevRagozin 01 KeresRomanovsky VzlA SmyslovGoglidze opnieuw afgebroken. De stand luidt nu: 1 Rabinovich 5 punten. 2 en 3 Ragozin en Smyslov ieder \/2 punt, plus 1 afgebr. partij. 4 Belavenetz 4 punten plus 1 afgebr. partij. 5 Kan 4 punten (uit 7). 6 Makagonov 4 punten. 7 Reshevsky 3y punt plus 3 afgebr. partijen. 8. Goglidze 3A punt plus 1 afgebr. partij. 9 Loevenfish 3 punten plus 3 afgebr. partijen 10 en 11 Keres en Konstantinopolsky 3 punten plus 1 afgebr. partij. 12 Bondarevsky 2 A punt plus 2 afgebr. par tijen. 13 Alatortzev 2y2 punt plus 1 afgebr. partij. 14 Tolouch 2Yz punt. 15 Liliënthal 2 punten plus 4 afgebr. partijen. 16 Flohr 2 punten plus 3 afgebr. partijen (uit 7). 17 Panov 2 punten plus 2 afgebr. partijen (uit 7). 18 Romanovsky VA punt plus 2 afgebr. par tijen (uit 7). Heden wordt het tournooi te Moskou voort gezet met de negende ronde. Keres, de winnaar van het AV.R.O.-tournooi, verklaarde tegenover enkele verslaggevers, dat hij in zijn partijen tegen de Russische schakers zich er van heeft kunnen overtuigen, dat deze meesters allen van buitengewone kracht zijn. Het is onweerlegbaar, dat meer dan de helft der Russische deelnemers spelen met de kracht van een grootmeester. Keres zei nog, dat hij in het eerste gedeelte zich nog niet in vorm gevoelde; hij hoopte in het tweede deel betere resultaten te bereiken. Flohr was van meening, dat het tweede ge deelte van het tournooi een feilen strijd te zien zal geven, m het eerste deel heeft de Mosóou- sche kampioen Smyslov bewonderenswaardig gespeeld. Deze is ongetwijfeld een talentvolle speler. Botwinnik verklaarde, dat de strijd om de eerste plaats nog moet beginnen en dat deze kamp in al zijn felheid te Moskou zal ontbran den. Duitschland—Denemarken. Nit Hamburg: De finale van den wedstrijd om den Koning Gustaafbeker, die ,tusschen Duitsch- land en Denemarken gespeeld zal worden, zal van 3—5 Februari te Hamburg plaats hebben. Plougman en Velschou-Rasmussen spelen voor Denemarken; Henkei en Menzel komen waar schijnlijk voor Duitschland uit. Tenet Europeesch kampioen middengewicht. Uit Parijs: Zaterdagavond ahd te Parijs een bokswedstrijd plaats tusschen den Europeeschen kampioen in het middengewicht, den Griek Christoforides en zijn uitdager, den Franschman Tenet. Na een gevecht over 15 ronden werd Tenet winnaar verklaard; hij behaalde daarme de den titel van Europeesch kampioen. Tentoonstelling „De Luchtgids". Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag en Zondag haar jaarlijksche tentoonstelling in het gebouw Flora". De resultaten waren als volgt. P. H. Boeree behaalde den prijs voor den schoonsten vogel der tentoonstelling, die tevens de beste oude doffer werd verklaard. J. J. Vrugt de mooiste oude duif, en G. Kors en P. M. Kok resp. mooiste jonge duif en doffer. De totale uitslag der tentoonstelling was: P. H. Boeree 5 eerste, 2 tweede, 6 derde, een vierde 2 Z.E.V. P. M. Kok 5 eerste, 2 tweede, een Z.E.V. G. Kors 5 eerste, 4 tweede, een derde. P. J. Verputten 4 eerste, een tweede. R. N. Heiloo. 2 eerste, 2 tweede, 5 derde, 1 Z.E.V. G. Jimmink 2 eerste, 1 tweede, 2 Z.E.V., J. J. Vrugt 2 eerste, 1 tweede. Ed. v. Bree 2 eerste. P. J. Leurs 1 eerste, 2 derde. J. v. d. Pol 1 eerste, 2 derde. Chr. Reiber 1 eerste, 2 tweede, 1 Z.E.V. J. Zwart 1 eerste, 1 derde 1 Z.E.V., Ch. Geisler 1 tweede, 1 derde. J. Borst 1 tweede 1 Z.E.V. J. v. d. Horst 1. Z.E.V. Turnlust. Bij de districts-keurturnwedstrijdèn van het K.N.G.V. te Amsterdam werden mej. A. Brouwer bij de jeugd turnsters no. 1 met 89 3/4 punten en P. van Duijn no. 2 bij de turners met 83 punten. Beiden mogen door deze prestatie deelnemen aan de kampioenschapen van het K.N.G.V. in Leeuwarden op 19 Februari- DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Stavanger-route spiegelglad. De Stavanger-route van den sterrit naar Mon te Carlo blijkt .niet eenvoudig te berijden te zijn. Onze landgenooten K. Ton en B. J. T. van dei- Hoek met Ford, die met de boot naar Stavanger zijn gegaan, hebben in den loop van Zaterdag een tocht gemaakt om den weg naar Kristian- sand te verkennen. De kennismaking met dit ge deelte van de route is niet meegevallen. De we gen waren spiegelglad, doordat de- regen, die op het met ijs bedekte wegdek viel, onmiddellijk bevroor. Het gevolg was, dat onze landgenooten het vereischte gemiddelde van 40 K.M. niet hebben kunnen halen. Zij bereikten op de route van Stavanger naar Krisiansand over 290 K.M. nauwelijks een gemiddelde uursnelheid van 20 K.M. De start van de Stavanger-rijders heeft Dinsdag 17 Januari plaats. De K.N.A.C. vernam uit Tallinn, dat, met uit zondering van freule Van Vredenburch en haar reisgenoote (die in Riga eenig oponthoud had den), alle Nederlandsche équipes in de Est- landsche hoofdstad waren aangekomen. Dat zijn derhalve Bakker SchutNortier, Stemerdink Keizer en Kruitvan Kampen. Na Maandag morgen Den Haag te hebben verlaten, waren Bakker Schut en zijn metgezel na een voor spoedige reis des Donderdags in Tallinn, waar het zeer koud is, tot 24 gr. C. toe. In Lithauen ligt sneeuw, doch de route is over het algemeen goed berijdbaar. De K.N.A.C. meldt dat dr. J. Sprenger van Eyk, die aan den sterrit naar Monte Carlo deel- verbeterd, door S. Bos met een tijd van 1 min, uit Athene te starten. M. C. C.—Border. Op den tweeden dag bracht de M.CC. tegen Border te East London het totaal van 1915 tot 320 all out. Valentine werd na slechts 2 runs aan zijn totaal toegevoegd te hebben voor 39 gevangen. Yardley liet ook nu buitengewoon fraai batten zien, doch voor het 7de wicket wer den den meeste runs door den vrij spelenden Wright gescoord. De Kent-bowler sloeg een snélle 61 bijeen. De stand voor het 7de wicket leverde 82 runs op. Yardley werd tenslotte voor een kanslooze 126 gestumpt. Met een achterstand van 199 runs begon Bor der aan de tweede innings. Wilkinson veroverde de 3 eerste wickets voor 23 runs uit een totaal van 44. Evans en Dowling brachten verbete ring. Met zijn totaal op 38 werd laatstgenoemde door een bal van Perks gewond. Whitfield werd voor 10 runs gevangen en Bowley voor 26 runs runs door Wright gebowld. Dowling kwam daar na terug om zijn innings te vervolgen. Door uit stekend batten van Evans en Dowling werd de 200 opgebracht. Op het eind van den tweeden dag bedroeg de score 2225, Evans 72 en Dowling 60, beiden not out. L. U. T. O.—Barna. Na een spannenden en gelijkopgaanden wed strijd hebben L.U.T.O. en Barna de punten ge deeld. De Jong won zijn enkelspelen op fraaie wijze. Vooral tegen Brandse liet hij in de tweede set zien, wat zijn fel uitschiende backhand drives waard zijn. Met niet minder dan 2119 en 219 moest Brandse het onderspit delven. Van de Lange won de Jong slechts met minimum verschil (2119, 2321) terwijl hij tegen Bruin drie sets noodig had (2111, 2022 en 2118). Jansen wist tegen Bruin een benauwde over winning te behalen (1021, 2115 en 2220). In de Lange (921, 2115 en 1721) en Brandse (1421, 2118 en 1121) moest hij zijn meerdere erkennen. Ook nu slaagde Berkemeyer er niet in, een overwinning te behalen Van de Lange (2117 en 2115) en Brandse (2321, 2117) ver loor hij in twee en van Bruin in drie sets (21—16, 22—24, 21—17). Met een 54 achterstand voor Barna werd aan het dubbelspel begonnen. Jansen en Ber kemeyer slaagde er in een 218 en 2118 overwinning op Brandse en de Lange te beha len, zoodat deze ontmoeting nog in een gelijk spel eindigde. Tweede klasse B: L.U.T.O. 2Barna 2 Derde klasse A: Heemstede 3—T.O.G. 7 Derde klasse B (Dames): Heemstede 2Heemstede 1 L.U.T.O.Barna 3 Wandeltocht door het Gooi. Ten bate van de kinderen der Duitsche vluchtelingen. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden hebben Zaterdag en Zondag meer dan 80G wandelaars uit Noord-Holland en Utrecht deel genomen aan den wandeltocht door het Gooi. uitgeschreven door de wandelclub „De Kievit" ten bate van de kinderen van vluchtelingen uit Duitschland. De voorzitter van deze wandelclub, de heer Groeneweg, heeft Zondagmiddag bij de prijsuit reiking in een toespraak de sportiviteit ge roemd, die de wandelaars ter wille van het mooie doel aan den dag hebben gelegd. De burgemeester van Naarden. de heer Bod- dens Hosang en luit.-kolonel S. Veldmeyer, commandant van het kader-bataljon te Laren, hebben hier de prijzen uitgereikt. De Bussumsche club DW.S. kreeg den eersten prijs voor burgers, het Larensche kaderbataljon dien voor militaire» SKI-SPORT Christl Cranz wint in de combinatie Uit Grindelwald: Ondanks het feit, dat Christl Cranz Zaterdag bij de afdaling slechts de vijfde plaats kon bezetten, werd zij eerste in de com binatie, omdat zij een prachtige slalom liep. De uitslagen van den tweeden dag luiden: Slalom: 1 Christl Cranz (Duitschland) 1 min. 33.5 sec.; 2 Kaethe Grasegger (Duitschland) 1 min. 37.2 sec.; 3 Lisa Resch (Duitschland) 1 min. 42.2 sec. Combinatie: 1 Christl Cranz, 2.25 punten, 2 Kaethe Grasegger 3.48 punten; 3 Erna Steuri 6.65 punten. Christl Cranz geslagen. Tijdens internationale dameswedstrijden te Grindelwald viel er bij de afdaling een verras send resultaat te noteeren: Christl Cranz, die de vorige week te Megeve nog uitblonk en bewees reeds bij het begin van het seizoen in uitsteken den vorm te zijn, werd ditmaal geslagen; zij ein digde zelfs op de vijfde plaats. Voor deze afda ling had men het Tschuggen-traject gekozen, een afstand van 3 KM., met een hoogteverschil van 670 meter. Het resultaat luidt: 1 Maria Friedrich (Zwitserland) 3 min.' 54 sec., 2 Ermi Steuri (Zwitserland) 3 min. 55.8 sec.; 3 Kaethe Grasegger (Duitschland) 3 min. 56.7 sec.; 4 Margaeth Schaad (Zwitserland) 3 min. 57,7 sec.: 5 Christl Cranz (Duitschland) 4 min. 0.2 sec.; 6 Lisa Resch (Duitschland) 4 min. 3.1 feec. Gratia Schimmelpenninck en Jan Boon kampioenen van Nederland. Uit Arosa. (Van een specialen A.N.P.-verslag gever). De Nederlandsche skikampioenschap pen zijn Zaterdag geëindigd met de slalom wed strijden. Des morgens had de start plaats van de dames- en heerentoerenklasse, waarna des mid dags de heeren-renklasse volgde. De Kampioenstitels in de combinatie van af daling en slalom zijn gewonnen door Gratia Schimmelpenninck van der Oye en Jan Boon. In de heeren-renklasse zorgde de jeugdige Harry ter Kuile voor een prachtige verrassing door de eerste plaats te bezetten en den snel- sten tijd van den dag te maken. Jan Boon, die van de afdaling een ruimen voorsprong had overgehouden, liep terecht op zekerheid. In den eersfen loop maakte hij echter een zwenking te veel. Zijn tijden waren 115 en 107.8 seconden. Harry ter Kiiile moest wel alles wagen om een goede plaats te verkrijgen. In den eersten loop viel hij, maar toch liep hij in 11.6.2 seconden. In den tweeden loop schoot hij in een prachtigen stijl en met groote snelheid door de poorten. Na 105.4 seconden ging hij door de finish. Voor de combinatie kon hij echter JaJn Boon niet meer inhalen, terwijl ook zijn achterstand op Zur Nieden te groot was geweest. Hij werd dus derde na Zur Nieden, die ook de slalom uitstekend heeft geloopen. In de damesklasse won Gratia Schimmelpen ninck van der Oye ook de slalom en wel in een stijl, die deed denken aan de beste prestaties uit haar internationale periode. Zij maakte tijden van 60 en 57 seconden. Ella Kerdel volgde op haar met 71.2 en 68.2 sec. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Slalom: Heeren-renklasse: 1 H. ter Kuile, 116.2 en 105.4 sec., totaal 221.6 sec.; 2 Jan Boon 115 en 107.8 sec., totaal 222.8 sec.; 3 H. Zur Nreden 246 sec. Heeren-toerenklasse 1 H. Bestebrerutje 139.2 sec.; 2 O. de Brey 151.4 sec.; 3 H. Kolff 158 sec. Damesklasse: 1 Gratia Baronesse Schimmelpenninck van der Oye 60 en 57 sec., totaal 117 sec.; 2 Ella Kerdel 71.2 en 68. sec., totaal 139.4 sec.; 3 Ulla Witt-Stoffel 159.8 sec. Eindresultaat combinatie afdaling en slalom heeren-renklasse: 1 en kampioen van Nederland Jan Boon 0.48 punten; 2 H. Zur Nieden 20.88 pnt., 3 H. ter Kuile 46.84 punten. Heeren-toerenklasse: 1 O. de Brey 8.15 punten; 2 A. Bestebreurtje, 9.10 punten; 3 J. Kolff 20.71 punten. Damesklasse: 1 en kampioene van Nederland Gratia Baronesse Schimmelpenninck van der Oye 0 punten; 2 Ella Kerdel 22.74 punten; 3 Meta Jochems 78.80 punten. Vol gratie behaalde Gratia Schimmel penninck van der Oye te Arosa het kampioenschap van Nederland in de combinatie van afdaling en slalom. De schoonste vogel van de duiventen- toonstelling, welke Zaterdag en Zon dag in het gebouw „Flora" door „De Luchtgids" werd gehouden. Deze doffer is eigendom van den heer P. H. Boeree. Een groep deelneemsters en deel nemers aan de indoortraining, onder leiding van den heer Maassen van den Brink (rechts) tijdens den feest avond der afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond, die Zater dag in de Gemeentelijke Concertzaal werd gehouden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5