IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Veiligste Maand. Grasdrank. Twee dooden bij verkeersongeluk Verkoop regeerings- tomatensoep vlot goed De Slerrit naar Monte Carlo begonnen. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 6e JAARGANG No. Uitgave Louren» Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 41gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 18 JANUARI '39 Abonnementen per week f 0.12'/2, per maand f0.52'/2, Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededcelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Wij leven nu in de veiligste maand des jaars. Een rustige gedachte. Jammer genoeg moet ik er bijvoegen, dat dit kampioenschap alleen maar het verkeer-op-den-weg in Nederland betreft. Dus niet de epidemische en andere ziekten, niet de branden en gasontploffingen en ook niet de onderlinge verstandhouding van de Spanjaarden. Ik zeg dit nadrukkelijk, want sommige menschen lezen zoo haastig. Dat Januari de veiligste maand des jaars in ons wegverkeer is heeft natuurlijk het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitgemaakt. Dat beslist in zulke dingen. De zomermaanden zijn de onveiligste, hetgeen wel te begrijpen is vanwege het drukke rij verkeer in den va- cantietijd. Maar waarom Januari nu eigenlijk veiliger moet wezen dan Februari, of Maart of April, is niet heelemaal duidelijk. Ik kan geen andere reden bedenken dan dat de goede voornemens voor het Nieuwe Jaar in de eerste maand nog werkzaam zijn, zoodat ieder zich wat bijzondere moeite geeft om het leven van zijn medemensch te sparen. Maar het Centraal Bureau zal dit motief wel niet doen gelden. Het ziet er niet ambtelijk genoeg uit. Intusschen moet u nu niet gaan denken dat deze maand volslagen veilig is. Allerminst. Het blijft scherp opletten, zooals ik gisteren nog, achter het autostuur zittend, ondervond. Middenin een onzer grootste steden, in regen weer zoodat het asphalt glad was, schoot daar een jongeling op een fiets uit een smalle zijstraat links van mij en stak dwars voor mij de straat over. Mijn hevige trap op de voetrem redde hem het leven. Toevallig slipte ik maar weinig. Als dat erger was geweest had het den ouden heer, die vlakbij te wachten stond om over te steken, kunnen doen sneven. En er kwam nog wat geluk bij. De autobestuurder achter mij remde namelijk ook nog bijtijds, ofschoon hij op het geval niet verdacht kon zijn. Dit nietige voorval, dat iedere automobilist bij veelvuldige ervaring kent, geeft mij onmid dellijke aanleiding om zonder eenige verba zing uit de statistieken van het Centraal Bureau te vernemen: „Niet minder dan 47.2 pCt. van de slachtoffers van het verkeer zijn wielrijders". Zij vormen de grootste groep. Dat daarin vrouwen en meisjes de meerder heid uitmaken verbaast mij evenmin, want de vrouw schijnt vaker bezield door de gedachte „ze moeten maar voor mij opzij gaan" dan de man en rijdt veelal in een slingerender lijn, hetgeen vermoedelijk ook wel beïnvloed wordt door den bouw van de damesfiets, die slapper dan de heerenfiets is. Het wil mij voorkomen dat wij een stadium van de „verkeersopvoeding" hebben bereikt waarin aan de fietsers in het algemeen ge sproken nog het meeste gedaan moet wor den. En dit geldt dan meer volwassenen dan schoolkinderen, want de laats ten hebben, evenals de automobilisten, al heel wat nuttig verkeersonderwijs gehad. De automobilisten hebben zich voor het halen van hun rijbewijs de verkeersregels al moeten inprenten. Zij verkeeren bovendien in het bewustzijn dat zij gevaar voor anderen opleveren als zij fouten maken dus niet alleen voor zichzelf en diegenen onder hen die daar niet al te gevoe lig voor zijn, zijn het toch wel voor een proces-verbaal en voor het vonnis van den kadi. Er komt nog de onaangename weten schap bij dat bij een aanrijding met een „lichtere verkeers-eenheid", hetzij een voet ganger, fietser of motorfietser, altijd eerst verondersteld wordt dat de automobilist de schuldige is. Als ik gisteren dien van links overstekenden fietser had aangereden door dat de auto doorgleed na het remmen zou een verontwaardigde menigte mij omgeven en een agent mij met achterdocht bejegend hebben. Fietsers daarentegen bedreigen anderer leven niet behoudens in enkele zeldzame gevallen en hebben in grooten getale van de verkeersregels niet het flauwste begrip. Als zij omtrent de twintig zijn en niet te best op gevoed pogen zij bovendien autorijders te sarren door vlak voor hen in het halfdonker, liefst in regen en op een gladden weg, te gaan slingeren. Of door, als een auto in flinke vaart achter hen is, een hand naar links uit te steken en meteen aan dit gebaar gevolg te geven. Dat is ook een verkeersfout en een dolle roekeloosheid bovendien. Als zij- wisten hoe weinig zekerheid plotseling remmen in een auto op een gladden weg geeft zouden zij, tenminste terwille van hun eigen hachje, die apenstreken wel nalaten. Als zij wisten hoe sterk het uitzicht uit een auto in regen en schemering belemmerd wordt, temeer omdat op de zijruiten geen wisschers werken, zouden zij niet zoo gek zijn plotseling over te steken. Zeker niet van links want de man in de auto is natuurlijk op rechts verdacht, dat hij in de gaten moet houden maar ook niet van rechts. De 47.2 pCt., grootste groep dei- slachtoffers van het verkeer, spreken hun eigen taal. In 1936 noteerde de politie in ons land 43.724 botsingen in het verkeer, in 1937 werden er 45.027 geboekt. Natuurlijk kwamen er nog veel meer voor, waarbij geen politie aanwezig was en die vrij goed afliepen. Het aantal dooden is evenwel dalende. Het was in 1933 nog 843, in 1936 was het 763, in 1937 liep het terug tot 705. Dit is niet verklaarbaar. Het kan een ge lukkig toeval wezen; ik heb overigens geen statistiek van de zware verminkingen gezien, die wellicht in denzelfden tijd aanmerkelijk zijn toegenomen. (Van wetenschappelijke zijde wordt in de Vereenigde Staten een actie gevoerd om het drinken van sap uit grassoorten te propageeren om zijn voedzame en gezonde bestand- deelen Wij hebben ons op drankgebied, Ook zonder gras, in deze dagen, Als je de variatie ziet, Zeggunouzelf, niet te beklagen. Je kunt, nog afgezien van merk. Uit duizend soorten keuze maken, Wanneer je, voor of na je werk, Gezellig aan den drank wilt raken. Ik hoop van harte dat u voelt. Nu ik mij zoo verkoos te uiten, Raken is letterlijk bedoeld, De alcohol blijft hier nu buiten. 'k Zeg dat er al veel dranken zijn, Uit vruchten meestentijds gebrouwen, Op het non alcohol terrein, Die mee aan de gezondheid bouwen. Nu wil men ons opeens het glas Met weer een nieuwe vinding vullen, En wel met sap van sappig gras, Dat lijkt me nou niet om te smullen. Waar gaan w' op die manier naar toe, Gezondheid is een rijke gave, Maar is een mensch gelijk een koe, Die zich aan grassap pleegt te laven? Gezond zijn wil 'k als ieder mensch, En 'k volg daarvoor desnoods systemen, Maar hieraan is toch ook een grens, Ik laat me niet.... te grazen nemen. P. GASUS. De automobilisten allen als onschuldige lammeren voor te stellen zou dwaasheid zijn. Maar in het algemeen zijn zij naar mijn over tuiging heel wat nauwkeuriger op de na leving der verkeersregels dan de wielrijders en dan vooral vele volwassen wielrijders. Een rijbewijs voor fietsers in te stellen is in ons land ondoenlijk. Maar op het punt van alge- meene voorlichting ook wat betreft de prac.- tische mogelijkheden in het autorijden kan er in hun richting niet genoeg gedaan worden In hun eigen belang. R. P. Bestuurder vari auto plotseling onwel geworden Op den rijksweg Tilburg's Herto genbosch is msdagmiddag een ernstig verkeersongeluk voorgevallen dat aan twee personen het leven heeft gekost. Omstreeks drie uur reed. op dezen weg, ter hoogte van de grens tusschen de gemeente Udenhout en Haaien de 55-jarige reiziger I. Hollosy uit Amsterdam met zijn personenauto in de richting 's Hertogenbosch. Ver moedelijk doordat de heer Hollosy plotseling onwel werd, veranderde de wagen opeens van richting en zwenk te naar links, waar hij op het rijwiel pad terecht kwam. Daar reed de 18- jarige boodschappen] engen Jos. Hamers, die van zijn dienst bij den kruidenier Danklos de Jong, te Uden hout, huiswaarts keerde. De jongeman, die in de richting Tilburg reed, kreeg een hevigen slag van de auto en werd 25 meter verder in een sloot geslin gerd. Hij was op slag1 dood. De auto botste na de aanrijding tegen een boom, waardoor zij aan de voorzijde geheel werd vernield. Den bestuur der werd de borstkas ingedrukt, waar door de dood onmiddellijk intrad. Eerst na heel veel moeite kon men de ongelukkige bevrijden. Voorraad vóór Juli a. s. waarschijnlijk uitverkocht. Toen in het afgeloopen jaar 13V2 millioen tomaten op de veilingen doordraaiden, zon men op middelen deze vruchten toch op een of andere wijze nuttig te maken voor den Nederlandschen consument. Het departement van sociale zaken stelde vóór dien tijd reeds tomatensoep in blik voor werkloozen beschik baar, maar toen werd het plan opgevat om het afzetgebied van tomatensoep tc vergroo- ten.Het Centraal Bureau van de tuinbouwvei lingen in Nederland stelde aan de regeering voor om van de tomaten, welke op de veilingen den vastgestelden minimumprijs niet zouden opbrengen en derhalve zouden doordraaien, soep te maken en dat nieuwe product bij den Nederlandschen consument te introduceeren. 19 November begon de tomaten- soep-campagne, waarvoor 4V2 mil lioen blikken beschikbaar waren. Thans zijn bereids 1.814.746 blikken afgeleverd,, zoodat zonder twijfel van een volledig succes gesproken kan worden, want eerst op het einde van Juli komen de versche tomaten aan de veiling en voordien heeft men volop gelegenheid de blikken, welke thans nog over zijn, te verkoopen. Het spreekt vanzelf, dat de kwaliteit van de soep de beste reclame is geweest, zoodat vele afnemers herhaaldelijk nabestellingen heb ben gedaan. De vraag is gewettigd of de ver koop in de eerstvolgende maanden even vlot zal gaan. De vorstperiode, waarvan de tuin bouw in de laatste weken van het vorig jaar ontzaglijke schade heeft ondervonden, zal in de komende maanden een tekort aan groenten brengen. In September 1938 heeft het Cen traal Bureau van de Veilingen ook pronk- en snijboonen laten inmaken. Deze producten zullen in Februari. Maart en April grage koo- pers vinden, omdat de versche groenten in ge ringe hoeveelheid aan de markt zullen komen. Aanvankelijk vreesde men, dat de regeering de fabikanten van tomatenpuree zou becon- curreeren. Bij onderzoek is evenwel gebleken zoo deelde men ons op een persconferentie mede dat ook zij grootere hoeveelheden van hun product hebben omgezet. Het succes van den verkoop van tomaten soep is er een bewijs voor, dat de tuinbouw een oplossing voor zijn moeilijkheden moet zoe ken in de mogelijkheden op eigen bodem in de eerste plaats en daarna het oog moet rich ten op export. Voor de tomatensoep is hieraan niet gedacht, hoewel aanvragen in overvloed zijn binnengekomen. Naar Nederlandsch Oost-Indië zijn enkele proefzendingen uitge gaan. Over de plannen voor dit jaar kon men ons nog geen definitieve mededeelingen verstrek ken. Men weet nog niet of alle conservenfa brikanten gelegenheid zullen krijgen de to matensoep te fabriceeren, doch het is zeer wel mogelijk, dat zij hiertoe, aangemoedigd door het succes van de „regeeringssoep", spoedig zullen overgaan. Een gevolg hiervan zal dan zijn, dat aan de veilingen grootere hoeveelhe den tomaten worden verkocht, zoodat het voor de regeering niet meer noodig is in te grijpen, zooals zij thans heeft gedaan, teneinde ver nietiging van deze heerlijke vrucht tegen te gaan. Men overweegt echter om. indien alle fabrikanten worden ingeschakeld, kwaliteits- eischen aan de producten te stellen, zooals dit ook nu het geval is met de waren, welke aan de veilingen voor verkoop worden aange bracht. De fabricage van regeerings-tomatensoep geschiedde bij de Hero-fabrieken. bij de Be- verwijksche conservenfabriek en bij de fa brieken van Zwanenberg, terwijl de bond van conservenfabrikanten met zijn verkoops apparaten de actie ten volle gesteund heeft. Schokland ontving in bijna (lrie weken geen post. Op het eiland Schokland is sedert 29 Decem ber geen post ontvangen. Thans is het ijs zoo ver verdwenen, dat postverzending mogelijk is en de scheepvaart voortgang kan vinden. Ten noorden van Schokland komt nog veel ijs voor. Twaalf Nederlandsche teams onderweg. (Zie ook elders in dit nummer). De Palermo-rijders aan den 18en sterrit naar Monte Carlo zijn Dinsdagmiddag vertrokken; zij zijn het eerst gestart, omdat deze deelnemers den grootsten afstand hebben af te leggen. In de avonduren volgden de automobilisten, die Athene, Tallinn, Stavanger, Boekarest, Umea en John 0' Groats als uitgangspunten voor den grooten tocht hadden gekozen. Ongeveer honderd wagens, komend uit alle hoeken van Europa, snellen thans over de we gen om volgens een van te voren vastgesteld tijdschema via verschillende controles, Zaterdag a.s. Monte Carlo te bereiken. Twaalf van deze wagens zijn bemand met Ne derlandsche équipes, een hoog percentage, een overtuigend bewijs, hoe groot de belangstelling in Nederland daadwerkelijk voor het interna tionale groottoerisme is. De eerste berichten, welke bij ons in den loop van Dinsdagavond mede door bemiddeling van de K. N. A. C. binnenkwamen, maken melding van vrij ongunstige weersomstandigheden, en, wat erger is, van een minder goeden toestand der wegen. Vier dagen en vier nachten zullen de deelnemers achter het stuur zitten, vechtend tegen slaap en vermoeidheid, turend in den nacht op de soms eindelooze wegen, vertrou wend op eigen kracht en op de capaciteiten van den wagen. Over met ij zei bedekte wegen gaat de tocht, soms gravend en zwoegend om de auto door meters hooge sneeuw te krijgen. Fel kan de wind over de velden loeien, terwijl stort regens tegen de ruiten kletteren. Alles moet de deelnemer trotseeren, snerpende koude, verve lende en benauwende mistbanken, pech met zijn materiaal, waardoor hij kostbare minuten ver liest en kans loopt de volgende contróle niet op tijd te halen, want een gemiddelde van 40 K.M. in die omstandigheden is zelfs voor den meest ervaren automobilist geen kinderspel meer. I11 Palermo fraai weer De eerste étappe der Palermo-rijders leidde naar Messina, op 260 K.M. van de startplaats gelegen. De controle te Messina ging Dinsdag avond ongeveer acht uur open. Het sprak van zelf, dat zij, die in de middaguren uit Palermo waren vertrokken, op tijd te Messina aankwa men, omdat het traject geen buitensporige moei lijkheden bood. Bovendien waren de weersomstandigheden buitengewoon fraai, zoodat men zich welgemoed liet inschepen voor een overtocht naar Reggio. De drie Nederlandsche équipes, E. Mutsaerts A. KouwenbergMr. P. H. Lamberts Hurrel- brinck met Ford; Mr. C. L. SandersJ. Smits P. Dubois, eveneens met Ford en G. Zeehuisen- A. Jacobs met Fiat (kleine klasse) bevinden zich op weg naar Napels, op 576 K.M. van Reg gio gelegen. Twee-en-veertig équipes hadden zich gemeld voor Athene, doch er zijn Dinsdagavond slechts 35 uit de Grieksche hoofdstad vertrokken Naar men weet wordt de prestatie van de Athene-deelnemers het hoogst gewaardeerd, n.l. met 500 punten. De Nederlandsche deelnemers Gatsonides en Cornelius hebben op den heenweg reeds volop kennis gemaakt met de speciale moeilijkheden, welke de Balkan-wegen den rallyerijders bieden. Op vele wegen schijnt men inmiddels begon nen te zijn met sneeuw te ruimen, zoodat de deelnemers het op den terugweg wellicht wat minder zwaar te verantwoorden zullen krijgen. De drie Nederlandsche teams, E. A. C. Corne liusA. Buyze met D. K. W., M. GatsonidesK. S. Barendregt met Ford en dr. J. J. Sprenger van Eykir. A. Paulen met Lancia zijn in goe de conditie aan den start verschenen en vol hoop op een gunstig resultaat begonnen aan de eerste étappe van de 3773 K.M. lange route, welke naar Saloniki, op 604 K.M. van de Grieksche hoofdstad, voert. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur worden de deelnemers te Saloniki verwacht. Ook de Tallin-route moeilijk. In tegenstelling met de eerste berichten, als zou de Tallin-route dit jaar zeer gemakkelijk te berijden zijn, wordt gemeld, dat de étappe Tal linnRiga over 440 K.M. waarschijnlijk groote moeilijkheden zal bieden. Vorst en sneeuw heb ben onverwacht plaats gemaakt voor dooi, waar door de wegen ernstig slipgevaar opleveren. Onze Nederlandsche crack, Bakker Schut, de winnaar van de rallye 1938, achtte de route zeer zwaar te berijden en als hij een dergelijke uit drukking gebruikt, dan is zij niet overdreven. Te 19.20 uur werd te Tallinn het vertreksein voor de eersten der zeventien deelnemers ge geven. Bakker Schut en zijn tochtgenoot P. J. Nortier meldden zich aan de controle; vol be wondering keken de talrijke toeschouwers, die van den start getuige waren, naar de Ford van onze landgenooten, waarop het trotsche nummei 1 prijkte. Want de winnaar van den vorigen rit krijgt, der traditie getrouw, voor de volgende rallye startnummer 1. Vervolgens gingen de Nederlandsche team H. J. StemerdinkD. S. Keizer met Ford Junior, jkvr. A. van Vredenburchmej. C. A. van Stockum met Ford en C. KruitA. C. van Kam pen met Fiat door de controle, om te beginnen aan de eerste étappe naar Riga, waar, indien alles goed gaat, de deelnemers in de morgenuren van heden Woensdag erwacht werden. Te ruim tien uur des avonds vertrokken van Stavanger acht équipes, waaronder de Neder landsche teams B. J. T. van der HoekK. Ton met Ford en H. A. PolakA. van Hall, eveneens met Ford. De eerste étappe leidt naar Kristiansand op, 294 K.M. van Stavanger. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, blllijkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. tngez. Mea.j In de nabijheid van het Rocmeensche dorpje Neholasi bevindt zich tengevolge van aardverschuivingen een z.g. wandelende berg, die een ernstige bedrpifrinfi' voor het spoorwegverkeer vormt. SCHAKEN. Het tournooi te Moskou. Dinsdag werd de tiende ronde van het schaak- tournooi tc Moskou gespeeld. De resultaten luiden: SmyslovTolouch 01 KeresLiliënthal 1/21/2 BelavenetzRagozin 1/21/2 KanFlohr afgebroken RabïnovichLoewenfisch afgebroken. BondarevskyRomanovsky afgebroken KonstantinopolskyReshevsky afgebroken AlatortzevGoglidze afgebroken MakagonovPanov afgebroken De stand is thans als volgt: 1. Rabinovich 6 pnt. plus 1 afgebroken partij 2 en 3. Makagonov en Ragozin, ieder 5 pnt. plus 1 afgebroken partij. 4 en 5 Smyslov en Belavenetz 4 1/2 pnt. plus twee afgebroken partijen. 6. Keres 4 1/2 punt plus twee afgebroken par tijen. 7. Tolouch 4 1/2 punt. 8. Kan 4 pnt. plus twee afgebroken partijen (uit 9). 9. Reshevsky 3 1/2 pnt. plus vijf afgebroken partijen. 10. Goglidze 3 1/2 pnt. plus drie afgebroken partijen 11 en 12. Loewenfisch en Liliënthal 3 pnt. plus vier afgebroken partijen. 13. Konstantinopolsky, 3 pnt. plus drie afge broken partijen. 14. Flohr 2 1/2 punt plus vier afgebroken par tijen (uit 9). 15 en 16. Bondarevsky en Alatortzev 21/2 punt plus drie afgebroken partijen. 17. Panov 2 punten plus vier afgebroken par tijen (uit 9) 18. Romanovsky 1 1/2 punt plus drie afgebro ken partijen (uit 9). OLYMPISCHE SPELEN. EERSTE STEEN VOOR HET OLYMPISCHE DORP GELEGD Uit Helsinki: In tegenwoordigheid van den burgemeester van Helsinki, prof. dr. Tulenheimo en den president van het organisatiecomité voor de 182de Olympische Spelen, Rangell, is Dins dagmiddag de eerste steen gelegd voor het Olym pisch dorp. Dit dorp, dat in Kaepylae op onge veer 6 K.M. afstand van Helsinki wordt ge bouwd, zal aan 3000 deelnemers aan de Olympi sche Spelen in 1940 onderdak kunnen ver schaffen. Moeilijkheden van het Duitsche bedrijfsleven. LONDEN, 17 Januari. Hoewel de statistieken, inclusief die welke zijn overgenomen uit het jongste halfjaarlijksche verslag van de „Reichs- krediet Gesellschaft", en waarop de Duitsche propaganda sterk den nadruk heeft gelegd, aan- toonen, dat Duitschland in 1938 veel van zijn eigen economische records heeft gebroken, ge ven de vooruitzichten voor 1939 aanleiding tot bezorgdheid, aldus de Berlijnsche correspondent van de „Financial News". Toen op 17 October 1936 de verordening tot het tegengaan der prijsstijging werd afgekondigd, stond het groothandelsprijzen-index (1913 100) op 104.1, terwijl het tegen hel eind van Decem ber 1938 niet verder dan 106.4 gestegen was. De inkomsten zijn in zekeren zin toegenomen, niet echter in gevolge hoogere loonen, maar omdat, in sommige gevallen, de productie grooter was. Doch hoewel over het algemeen genomen, het nationale inkomen in Duitschland met 71 mil liard rijksmark. 55 procent hooger is dan in 1932 met 45,2 milliard rijksmark en men ver wacht dat het in 1939 het inkomen van het re cordjaar 1929 (75.9 milliard rijksmark) aan zienlijk zal overtreffen, is er nooit een tijd ge weest, de oorlog uitgezonderd, waarin het pu bliek te lijden heeft gehad onder zulk een schaarschte aan artikelen -voor het eerste le vensonderhoud. In de eerste elf maanden van 1938 was het handelstekort van Duitschland alleen 210 mil lioen mark en van Groot-Duilschland inclusief Oostenrijk en het Sudetengebied, 415 millioen mark. In plaats van het programma der open bare werken te beknotten, heeft de rijksregee- ring besloten een poging te doen om hierin evenwicht te brengen door de productie te ver- hoogen. Teneinde meer resultaat te behalen uit de ter beschikking staande arbeidskrachten, werd een wet afgekondigd, waarbij de acht urige werkdag practisch werd afgeschaft, en waarbij een werkdag van 10 uren werd inge steld, overal waar een verhooging der productie dringend noodzakelijk geacht werd. Duitschland, zoo besluit de „Financial News" zijn artikel, staat voor steeds grooter wordende financieele moeilijkheden, nu dr. Schacht op doeltreffende wijze de credietuitbreiding heeft stopgezet. Het vooruitzicht voor 1939 kan alles behalve rooskleurig genoemd worden. FRAUDE BIJ DEN „ONDERGRONDSCHE TE NEW-YORK. NEW-YORK, 17 Jan. (Reuter-A.N.P.) Het geknoei met de vervoerbiljetten bij den onder- grondschen spoorweg te New-York zou een be drag van meer dan 1.250.000 uitmaken. Dertig leden van het personeel zijn bij den diefstal be trokken. Twee personen zijn gearresteerd. De diefstallen zijn de laatste drie jaren stelselma tig gepleegd. Het bedrag, dat gefraudeerd is, komt neer op 3 procent van de bruto-onlvang- sten. Verblijf van den gouverneur van Noord-Ierland wordt bewaakt. LONDEN, 17 Jan. Een speciale politie wacht is bij het huis van den Hertog van Aber- corn, gouverneur van Noord-Ierland geplaatst, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, ter wijl indien de politie zulks raadzaam acht, extra politiebewaking aan de leden van het kabinet zal worden gegeven. jUnited Press),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1