GEMEENTERAAD VAN VELSEN. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Onze straat verlichting krijgt een goede beurt. Tevredenheid over het bereikte resultaat. Commissie ad hoe benoemd voor het Velserbad. Een schoolkwestie en tot slotwaarom deden B. en W. niets aan extra hulp tijdens de vorstperiode? Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Kwint. Afwezig de heeren mr. dr. A. v. d. Flier en A. ten Broeke; één vacature. De ingekomen stukken, w.o. een afschrift van het besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau, waarbij N. Raven te Santpoort benoemd is verklaard tot lid van den Raad dezer gemeente verhuisde als woonlijk naar den staart der agenda. Nieuwjaarsrede van den burge meester. De burgemeester sprak direct na de opening de volgende nieuwjaarsrede uit: In de eerste zitting dezes jaars nog een oogenblik verwijlende bij het achter ons lig gende 1933 roepen wij in uwe herinnering allereerst terug de beide nationale feestdagen, die dit jaar ons volk heeft gebracht. Spreker memoreerde de geboorte van prin ses Beatrix, de moeilijke Septemberdagen en het 4il-jarig' regeeringsjubileum en vervolgde als volgt: Het sterke bevolkingsaccres waardopr onze gemeente zich steeds heeft gekenmerkt, werd ook in 1938 doorgezet, zoodat de met 1,85 pCt, vermeerderde bevolking op 31 December 47468 bedroeg; onze gemeente zal dus eerlang 50.000 zielen groot zijn. In de samenstelling van uwen Raad kwam zeer weinig verandering; alleen de heer Groe- neveld nam. dit jaar de plaats in van uw ten vorigen jare overleden medelid den heer J. E. Sluiters. Een bekende en in breeden kring zeer gewaardeerde figuur onzer gemeentelijke sa menleving ontviel ons in den persoon van den oud-wethouder van financiën, den heer J. P. Handgraaf. De uitvoering van het groote rioleerings- plan is gestadig gevorderd en het einde van dit belangrijke stuk werk is in het zicht: één uwer zittingen van het afgeloopen jaar v.erd nog besloten tot de aanvaarding van een aanvullingsvoorschot ad 242.000— van den Staat der Nederlanden. Naast vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een belasting voor het hebben van geleidingen ten behoeve van radio-distributie; vaststelling van een uitbreidingsplan voor enkele gedeelten dezer gemeente; conversie van geldleeningen; wij ziging der Bouwexploitatieregelen; het ver- leenen van medewerking tot het als bouwter rein in exploitatie brengen van gronden, was wel zeer belangrijk het besluit van uwen raad van 12 Mei 1938, waarbij het noodige erediet werd toegestaan voor den bouw van een nieuw Hoofdbureau van Politie. Dit besluit heeft zoowel mijzelve alsook het geheele Politiecorps ten zeerste verheugd; met den bouw van dit hoofdbureau in het centrum der gemeente is reeds een aanvang gemaakt en dit gebouw zal buitengewone omstandigheden voorbehouden nog dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Wanneer dan nog daarnaast te Santpoort een Politie posthuis tot het ontwerpen waarvan aan den dienst van openbare werken reeds op dracht werd verstrekt zal zijn verrezen, dan is het probleem van de huisvesting onzer po litie voor meerdere decennia op zeer bevre digende wijze opgelost. Met zeer veel voldoening zal ook uw Raad kennis hebben genomen van het Koninklijk besluit van 29 November van het afgeloopen jaar, waarbij in hoogste instantie door de Kroon uitspraak werd gedaan over het uit breidingsplan; een uitspraak waardoor be houdens op enkele minder belangrijke details het geheele plan in kracht van gewijsde is gegaan. Naast het principieele karakter, waar door op zichzelve reeds dit Koninklijk besluit als richtinggevend mag worden aangemerkt, heeft dit Koninklijk besluit voor de gemeente oa,. reeds als direct gevolg de mogelijkheid geopend om thans over te gaan tot den aan leg van de reeds meermalen door uw Raad bepleitte nieuwe begraafplaats nabij Wes- terveld; het is te hopen, dat de betrokken eigenaren langs minnelijken weg tot grond- overdracht bereid zullen blijken te zijn, daar bij een onteigeningsprocedure, die doorgaans eenigen tijd vordert, geen der partijen gebaat zoude zijn. Het steeds toenemend chloorgehalte van het drinkwater bracht ons college er toe u voor te stellen over te gaan tot de uitbreiding van de prise d'eau der gemeentelijke water leiding; uw Raad stond ten vorigen jare ons daarvoor een erediet toe, terwijl inmiddels met de uitbreiding der waterwinplaats een aanvang kon worden gemaakt. 1938 heeft ons niet gebracht- de stichting van een openbaar slachthuis, zooals door ve len uwer was verwacht. Dat tot den bouw van een abattoir binnen afzienbaren tijd zal kun nen worden overgegaan kan nog allerminst worden gezegd; immers twee factoren belem meren sterk de totstandkoming daarvan: in de eerste plaats doet het nog steeds dalend aantal slachtingen zijn ongunstigen invloed gelden op de exploitatierekening, terwijl daarnaast de nog niet tot in alle onderdeelen vastgestelde plannen van den Rijkswaterstaat inzake de vaste oeververbinding van het Noordzeekanaal het uiterst bezwaarlijk maakt nu reeds de plaats aan te wijzen waar een openbaar slachthuis zou moeten worden ge bouwd. Onze gemeentelijke brandweer heeft het afgeloopen jaar een belangrijke versterking van haar materiaal gekregen door de aan schaffing van een automobielladderwagen en beschikt met de dezer dagen aan te schaffen nieuwe motorbrandspuit, alsdan over vier mo torspuiten, een magyrusladderwagen en een gereedschappenwagen en kan dus als zeer vol doende geoutilleerd worden beschouwd. Het gemeentelijk budget bleef den zwaren druk ondervinden van de zorg voor onze werklooze medeburgers; de uitkeeringen aan werkloozensteun tezamen met de ondersteu ningen aan armlastigen vorderden een bedrag van f 870.273.68, terwijl wegens het uitvoeren van werken in werkverschaffing een bedrag van f 152.583 werd uitgegeven aan loonen. v Verheugend stemt het in dit verband te mo gen gewagen van een groote activiteit onzer grootindustrieën; 1938 bracht ons de vestiging van Van Leer's walbedrijven, terwijl de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken belangrijke uitbreidingen tot stand brachten en verder voorbereiden; ook de Papierfabrieken ver grootten het gebouwencomplex, terwijl de N.V. Plaatwellerij haar zilveren jubileum herdacht met de opening van een nieuwe fabriekshal. Het visscherijbedrijf. eens Velsen's glorie, maakt nog zorgelijke tijden door;- met des te meer waardeering mag worden gemeld, dat een der vooraanstaande reederijen twee nieuwe uiterst moderne booten in het afgeloopen jaar in de vaart heeft gebracht, terwijl het Staats- visschershavenbedrïjf een nieuwe afs'laghal in aanbouw beeft, die weldra voltooid zal zijn. Op 29 Maart 1938 mocht Uw Voorzitter het welkom toeroepen aan een detachement kust- artilleric, dat op het fort te IJmuiden werd gelegerd; groot is de voldoening dat Velsen wederom garnizoensplaats is geworden en met vreugde is dit onderdeel van Harer Majesteits Weermacht alhier ingehaald. De dreiging der internationale spanning in September van het afgeloopen jaar is ook hier gevoeld geworden de belangstelling concentreerde zich in die dagen sterk op onzen luchtbeschermingsdienst, waarvan de organisatie wel is waar op pa pier reeds geheel gereed door de karig toe gemeten geldmiddelen in feite nog allerminst volmaakt was, al werd met beperkte middelen gedaan wat mogelijk was. Wij vertrouwen, dat de bijdrage uit 's Rijks schatkist, waarop Vel sen als gerangschikt in de eerste gevaren- klasse aanspraak kan doen gelden het thans mogelijk zal maken deze organisatie in 1939 te voltooien. Hoewel wij zeer erkentelijk zijn voor d.e al- gemeene en voortreffelijke medewerking, welke de burgerij heeft verleend bij de op 29 Sep tember j.l. gehouden lichtdoovingsproef ma; de belangstelling van de burgerij voor den luchtbeschermingsdienst niet verflauwen te gelijk met het afnemen van de dreiging van oorlogsgevaar. De burgerij moet ook op dit stuk Daraat blijven en er zich van doordrongen louden dat een goed georganiseerde Luchtbe schermingsdienst alleen bestaanbaar is wan neer een voldoend aantal vrijwilligers zich daarvoor met niet verflauwende belangstelling beschikbaar blijft stellen. Heeft 1938 van Uw Raad zoowel als van ons College veel stuurmanskunst geëischfc, ook 1939 zal zware eischen blijven stellen aan ge heel ons gemeentelijk bestuursapparaat. Voortgezette versobering, nauwgezette zui nigheid, de durf om offers te brengen zullen, gepaard aan energieken en gestaag volhouden- den arbeid alleen in staat blijken te zijn in dit nieuwe jaar ons gemeentelijk schip koers te doen houdenbovenal worde de arbeid die ons dit jaar wederom wacht verricht in een sfeer van wedel'keerig begrijpen, van onderlinge waardeering en op de basis van eendrachtig samengaan; dan zal het mogelijk zijn dat onder Hoogen Zegen onze arbeid rijke vruch ten afwerpt voor deze gemeente en haar in gezetenen. Tenslotte wilt U, mijne Heeren leden van den Gemeenteraad mij veroorloven, dat ik onder dankzegging voor de uit Uw kring ont vangen heilwenschen bij de jongste jaarswisse ling, wederkeerig mijn beste wenschen U aan bied zoowel voor U persoonlijk als voor Uw ge zin en den kring waarin gij werkt en leeft. Ik heb gezegd! Voordat de agenda verder behandeld werd, ging de raad een kwartiertje in comité-gene raal, waarna de behandeling der agenda werd voortgezet. Vaststelling suppletoire begrooting 1938. Vastgesteld wordt de 3e en 4e suppletoire begrooting, dienst 1938. Wijziging van het Ambtenaren reglement en het Arbeidsovercen- komstenbestuit. Bij circulaire van 30 November 1938 hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken onder de aandacht van B, en W. ge bracht, dat in het Ambtenarenreglement en het Arbeidsovereenkomstenbesluit dezelfde wij zigingen dienen te worden gebracht als bij Koninklijke besluiten van 27 October 1938 in de voor het Rijkspersoneel geldende regelen is geschied. Die wijzigingen zijn noodig ge worden door de wet van 21 Februari 1938 tot wijziging van de Dienstplichtwet. B. en W. stellen den Raad voor, de reglemen ten dienovereenkomstig te wijzigen. Aldus wordt besloten. Verordening personeel voor de brandweer. B. en W. stellen voor, vast te stellen een ver ordening inzake aanwijzing van personeel voor de brandweer. De verordening wordt na een korte discussie goedgekeurd. De heer H. Homburg (a.r.) vroeg of de zaak van het brandweerpersoneel wel behoor lijk geregeld is. Hij heeft eenmaal de brand- 'eerauto zien uitrukken „bemand" met jon gens eerder onder dan boven de 14 jaar. De voorzitter zal dit onderzoeken. Hij heeft uit ervaring ondervonden, dat de brand weer steeds zeer actief is. Voorgevelrooilijn Zeeweg. De voorgevelrooilijn voor het deel van den Zeeweg tusschen de Velseroordstraat en den Willemsbeekweg te IJmuiden is aldus vastge steld, dat dit deel in de toekomst een breedte van 15 en 16 M. zal krijgen. B. en W. zijn van BRAND AAN DEN BOULEVARD FAVAUGE TE ZANDVOORT. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een hevige brand gewoed in de villa „Thalatta" van den heer G. W. van Toombergen aan den Boulevard Favauge te Zandvoort. Bij het blusschingswerk viel een brandweerman van het dak en kreeg een zware hersenschudding. Op onze foto ziet men de brandweerlieden aan het werk. L. de Roos scoort in den hockey wedstrijd tegen Togo het eenige doel punt voor B. M. H. C. meening, dat hierdoor het vernieuwen of ver anderen van de perceelen, staande aan de Oostzijde van dat wegdeel onnoodig bemoeilijkt wordt. Zij achten hier een breedte van 12 M. tusschen de gevels voldoende en stellen den Raad voor, een besluit te nemen tot wijziging vaststelling-opnieuw van bedoelde voor- gevelrooi'lijn. Als de raad dit voorstel zou aannemen, zou een der winkeliers in dit gedeelte gedupeerd worden, meent de heer E,Luikman (s.d.a.p.) Een soortgelijke opmerking betreffende het pand Zeeweg 81 maakt de heer P. Bosman (v.d.) Zijn er geen andere aanvragen afge wezen? De heer J. C. D u n n e b i e r, wethouder van Openbare Werken kan hierop niet direct een antwoord geven. Het is hem niet bekend, dat daarvoor eén vergunning gegeven is. De voorzitter zegt, dat B. en W. den raad hierover nog zullen inlichten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Herziening plan v(in uitbreiding B. en W. stellen voor, het bij raadsbesluit van 15 Juli 1924 vastgestelde en door Gedepu teerde Staten goedgekeurde plan van uitbrei ding zoodanig te herzien, dat de daarin ge projecteerde meest Oostelijke straat tusschen de Kalverstraat en den Engelmundusweg komt te vervallen, zulks in verband met de veilig heid van het verkeer in de Kalverstraat. Het voorstel wordt goedgekeurd. Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor, het aantal ambtenaren van den Burgerlijken Stand met één uit te breiden. Zij bevelen ter benoeming tot onbezoldigd ambtenaar aan den adjunct-commies ter se cretarie W. C. van Zwieten. Aldus wordt besloten. Nieuiwe overeenkomst met het P. E. N. inzake straatverlichting. De behandeling van dit voorstel werd aan gehouden in de raadsvergadering van 19 October 1938. Nadere onderhandelingen mei de directie van het P.E.N. hebben er toe ge leid, dat de kosten van aanleg van de op 1 Januari 1938 aanwezige straatverlichtings- werken op nihil zullen worden vastgesteld, zoodat de jaarlijksche vergoeding van 9 pet. van f 77969.89 komt te vervallen. Tevens nemen B. en W. daarom terug, hun voorstel tot overneming der aansluitleidingen voor f 39803.41 plus rente. Het college stelt thans voor, de concept overeenkomst met aanhangsel te aanvaar den. Onderhandel nog een paar jaar door en we krijgen het beste resultaat voor de gemeente, meent de heer J. Stark (s.d.a.p.) Het fi- nancieele voordeel, dat de gemeente door dit resultaat bereikt, zal besteed worden voor de verbetering van de straatverlichting en dat verheugt spreker ten zeerste. Hij brengt het college hulde voor de taaiheid, bij de onderhandelingen getoond. De heer J. Heeremans (R.K.) sluit zich hierbij aan. Hij betrekt ook den directeur van het gasbedrijf in de hulde. De heer Homburg meent, dat gezegd kan worden; beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Het is een geluk geweest, dat de zaak indertijd, hij meent op voorstel van den heer Roelse, is aangehouden. Dat was een flinke ruggesteun voor B. en W., die nu wisten, dat de raad als een gesloten front achter hen stond. De gemeente is nu ook niet zoo gebonden als bij 't oorspronkelijke voorstel Een gasverlichting moet in de toekomst niet als onmogelijk worden beschouwd. Sprekers fractie zal haar.stem aan het vcorstel geven, al gebeurt het niet met zooveel enthousiasme als men gaarne gewild had. De heer H. Groeneveld (C.H.) felici- teerd den Raad met het behaalde succes. We krijgen nu driemaal meer lichtsterkte en 85 nieuwe lichtpunten. De overeenkomst wordt goedgekeurd. Garantie voor een geld- leening van „Velserbad". De N.V. Bad- en Zweminrichting „Velser bad" heeft het gemeentebestuur verzocht, haar een garantie te verstrekken van f 30.000 teneinde de eerste hypotheek met dit bedrag te kunnen verhoogen. B. en W. stellen voor, dit verzoek van de hand te wijzen. De heer P. F. C. Roelse (s.d.a.p.) zegt, dat het verschijnen van het betreffende ge meenteblad veel beroering heeft gebracht. De inrichting heeft zich een belangrijke positie in de gemeente veroverd. Anderzijds was men verwonderd over de critiek van B. en W. op het beheer. Spreker meent, dat B en W. hierbij wat serieuzer tewerk hadden kunnen gaan. B. en W. hebben een en ander uit de doeken gedaan wat beter niet gedaan had kunnen worden. Waarom die opmerkin gen niet bij de stukken gelegd? Het verschijn sel op zichzelf beperkt zich niet tot deze in richting alleen. Men heeft deze zaak met groot enthousiasme aangepakt en is wellicht wat al te optimistisch geweest. Het betreft een in richting van groot sociaal belang, waarmede naar buiten nogal propaganda wordt gemaakt Spreker meent, dat er in de critiek van B. en W. veei onbillijks zit. Niet alleen hier, maar ook elders is men op de beweringen van den heer Koster wat al te gemakkelijk ingegaan. De ingekomen informaties waren echter alle gunstig. Het geldt hier een instel ling, die voor de gemeente van veel belang is en zoo zullen B. en W. het ook wel zien. Het is moeilijk voor de gemeente, financieelen steun te bieden; het is ook moeilijk om aan het verzoek van het bestuur te voldoen, maar het schijnt, dat B. en W. niet voldoende van het belang der inrichting zijn doordrongen. Dat de inrichting in een behoefte voorziet bewijst dat men het eerste jaar reeds 85000 gebruikers telde. Spreker zou graag willen zien of er geen oplossing te vinden is en hij stelt voor een commissie ad hoc van vijf leden uit den raad te benoemen, die heeft te on derzoeken of er mogelijkheden zijn die het voortbestaan dezer inrichting verzekeren en aan deze commissie toe te voegen den verifi cateur der gemeentefinan-ciën. Ook de heer Vermeulen (A.R.) vindt het raadsstuk, zooals het ter tafel is gebracht, niet gelukkig. Spreker memoreert, wat er in den loop der jaren is gedaan om een dergelijke inrichting hier te verkrijgen. Spreker heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat wat op dit gebied zou worden gedaan, moest voortkomen uit het particulier initiatief. We hebben nu een inrichting en het gaat er nu om die te behouden, Spreker ontkent, dat men te gemakkelijk met den bouwer in zee is gegaan, Ook in Leiden en Alkmaar is het zoo geloo- pen. Spreker meent, dat wanneer de gemeente van haar belangstelling blijk gaf. hier een saneering mogelijk is en de menschen, die uit idealisme de zaak zijn begonnen, hun ka pitaal niet kwijt raken. Daarom heeft spreker namens zijn fractie het voorstel van den heer Roelse gesteund. De heer T o n i n o (R.K.) ziet in het voort bestaan der zaak een gemeentelijk belang, maar dat anderzijds de financiering van de zaak niet juist is geweest. Het verzoek van het bestuur vindt spreker erg vrijmoedig. Een saneering lijkt spreker niet moeilijk. Hij meent dat de exploitatie topzwaar is en dat er met een goed beheer wel een sluitend budget te verkrijgen is. Men zou een eind opschieten als het overtollige personeel ontslagen werd. en aan de crediteuren winstbewijzen werden gege ven. De neer Maas (R.K.) had ook gaarne een andere houding van het gemeentebestuur gezien. Hij acht het van groot belang voor de gemeente, dat deze mooie instelling behouden blijft. Ook de heer Bosman (V.D.) spreekt in dezen zin. Ook hij zou het zeer bejammeren als deze instelling te gronde ging. Hij heeft alle hoop, dat als er een commissie benoemd werd er een weg gevonden zal worden, om de inrichting in stand te houden. De heer Warmenhoven (C.P.) bepleit aanneming van het voorstel van deii heer Roelse. De Voorzitter zegt, dat ook B. en W. het gewenscht achten, dat deze inrichting- blijft bestaan, gewenscht, maar niet noodza kelijk. In elke woning is waterleiding. Spreker heeft opgekeken van de critiek. die meer een critiek op de gemeente is dan op hen, die de zaak verknoeid hebben. Er is nog veel meer te zeggen, maar dit zou alleen in geheime zitting kunnen geschieden. Spreker memoreert de voorgeschiedenis. Het heeft hem verwonderd, dat de president-commissaris hem indertijd heeft verzekerd, dat de zaak financieel gere geld ws. Het college heeft de zaak niet mo gen verzwijgen. Men had niet mogen bouwen voordat de zaak financieel geregeld was. Men heeft de eene fout op de andere gestapeld, in derdaad was er veel te veel personeel. Het voorstel van den heer Roelse vindt spreker heel onschuldig, maar het is uitstel van execu tie. De zaak is alleen te redden met geld en dat kan de gemeente niet beschikbaar stel len. De zaak is zoo opgezet, dat een loopjongen van een bankier het nog beter gedaan zou hebben, heeft iemand opgemerkt. De heer J. P. N ij s s e n, wethouder van Financiën memoreert ook nog eens de voorge schiedenis en de latere besprekingen. De heeren hebben ons nooit gevraagd, de inrich ting te saneeren, er is alleen verzocht, garan tie te geven. De raad gaat hierna andermaal over in be sloten zitting. Hierna wordt het voorstel tot het instel len van een commissie als door den heer Roelse voorgesteld, in stemming gebracht. Het wordt aangenomen. De commissie zal be staan uit den burgemeester als voorzitter en de heeren P. F. C. Roelse, A. de Groot Lzn., Mr. J. J. P. Tonino en F. P. Vermeulen en als secretaris en technisch adviseur de heer W. van Doorn, gemeente-verificateur. Geloofsbrief N. Raven. De commissie heeft den geloofsbrief van den heer N. Raven onderzocht en in orde bevonden, zoodal tot toelating van den heer Raven wordt besloten. Ingekomen stukken. Bij de rondvraag brengt de heer Bosman het verslag van den. directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst over '37 ter sprake. In dit verslag wordt o.a. gewezen op gevallen van ondervoeding. Spreker hoopt dat B. en W. ernstig in beraad willen nemen en in overleg zuilen treden met de regeering om hiertegen iets te doen. Bij het alsnog ingekomen adres van Chr. Visman e.a. over het overplaatsen van hun kinderen van school Al naar school J. geeft de heer Roelse zijn verwondering er over te kennen, dat toen hij trachtte hierover eenige inlichtingen te bekomen, hem die geweigerd werden, Spreker keurt het overplaatsen van schoolkinderen af. Bovendien dreigt het ge vaar, dat men in 1940 daar slechts vier leer krachten overhoudt, hetgeen voor een 6 klassige school zeer nadeelig is voor het onderwijs. Spreker wijst er op, dat op bedoelde school thans nog een leerkracht is voor rekening van de onderwijzers. Spreker dient tenslotte een motie in, waarin de Raad burgemeester en wethouders verzoekt geen overplaatsing te doen geschieden zonder volledige toestem ming der betrokken ouders. De voorzitter merkt op, dat geen der ouders bij het betrokken lid van het college is geweest. Dat de heer Roelse de verlangde inlichtingen niet heeft gekregen berust op een raadsbesluit. De heer Roelse had bij spreker om inlichtingen moeten komen. De maatregel is absoluut noodzakelijk. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat opwachtgeldstelling van onderwijzers zooveel mogelijk dient te worden voorkomen. Op wachtgeldstelling van een onderwijzer van school J werd voorkomen door overplaatsing van den heer Bremerkamp. Aan school J dreigde een zeer ongunstige positie te ontstaan. School J kreeg toen weer een zeven de leerkracht met bijzondere toestemming van den minister, mogelijk door verplaatsing van een leerkracht van school D, die anders op wachtgeld gesteld moest worden. Door van school A een aantal leerlingen, die daarop krachtens de woonplaats hunner ouders feite lijk niet behoorden, naar school J over te plaatsen, kon een zesde vaste onderwijzer van bijstand voor school J verkregen worden. De toekomst zal zoo worden, dat men krijgt een volledige school J. en een gebroken school Al met drie leerkrachten. Wanneer in den loop van den tijd aan school Al een onderwijzer op wachtgeld gesteld moet worden, kan deze worden overgeplaatst naar school E. De maat regelen zijn genomen in volkomen overeen stemming van den inspecteur. Spreker ont raadt de motie van den heer Roelse. Na eenige discussie trekt de heer Roelse zijn motie in. Interpellatie Warmenhoven. De heer Warmenhoven (C.P.) krijgt gelegenheid, zijn interpellatie over extra hulp bij de geheerscht hebbende felle koude toe te lichten. Hij wijst er op, dat in vele gezinnen, bittere nood heeft geheerscht. De heer J. v. d. Veer (S.D.A.P.) wijst er op, dat in andere gemeenten als Amsterdam en Rotterdam warme maaltijden werden ver strekt; waarom kon dat hier niet. Laat het college bereid zijn, als het weer koud wordt. De heer W. F. Visser, wethouder van Sociale zaken wijst er op, dat B. en W. niet de bevoegdheid hadden iets te doen. Ook het verstrekken van warme maaltijden was niet mogelijk, want de gemeente is daarvoor niet ingericht. Na een korte rondvraag wercl de vergadering te elf uur gesloten. LEDENVERGADERING DER S. D. A. P. De afdeeling Velsen Noord der S. D. A. P. houdt hedenavond een ledenvergadering in de zaal van den heer Boot; aan den Koningsweg. In deze vergadering zal 'o.a. behandeld worden de samenstelling der groslijst voor de verkiezing voor de Provinciale Staten en de candidaat- stelling voor de gemeenteraadsverkiezing. Ver der zullen de voorstellen voor het Paaschcon- gres besproken worden. De rioleeringswerken. Het in werkverschaffing leggen van riolen op het terrein van het rioolwaterpompstation is onderhands opgedragen aan de fa. M. C. Bolsen- broek en Co. te Bloemendaal voor f 6281. De werkloosheid. Waarbij Geheel Ged. Wer- Beroepen ingeschr. werkl. werkl. kend. Bouwvakarbeiders 502 489 8 5 Metaalbewerkers 222 203 12 7 Houtbewerkers 32 30 2 Landarbeiders 59 59 Havenarbeiders 165 165 Visschers 190 180 8 2 Kantoorbedienden 43 25 18 Losse arbeiders 801 611 163 27 Overige beroepen 310 276 24 10 Mannen boven de 18 jaar 2324 1873 382 69 VTannen onder de 18 jaar 84 79 1 4 Vrouwen boven de 18 jaar 14 8 6 Vrouwen onder de 18 jaar 15 13 2 Totaal 2437 1973 383 81 De totale werkloosheid bedroeg over de over eenkomstige week van 1938: 2370; 1937: 2610; 1936: 2953; 1935: 2600; 1934: 2544. PERSONALIA Voor het examen Engelsche Handelscorrespon dentie slaagden de heeren Th. G. Kohier van Be- erwijk (Mercurius diploma) en K. Schipper van Velsen (Diploma Ver. van Leeraren en i. t. e. h.) BURGERLIJKE STAND Bevallen: R. BormOldenburg, d., P. Vermeu- lenstraat 13, IJnuiiden; C. A. BeentjesBerk hout, d., Wijkerstraatweg 56, Velsen (N.), T. Ket tingGrapendaal, d., Berkenstraat 37, IJmuiden E. BronJansen, d., Wijkerstraatweg 14, Velsen (N.); I. M. Moolenburghde Haan, d., W. Da- niëlslaan 13, Santpoort: J. A. VerdonlcTaffen, d., P. Vermeulenplein 29, IJmuiden; E. Kroons- bergWensink, d., Duinvlietstraat 127, Velsen N.; P. A. A. Rutte—van Egmond, z., Ger. Dou- straat 1, IJmuiden; J. van StaverenBraasem, Velserduinweg 70, IJmuiden; M. WelpBou- chier, d., Kanaalkade 20, Velsen (N.); M. van Oeveienvan Tiggelen, z., Eschdoornstraat 14, IJmuiden; D. Iskesvan der Putten, z., Wester wijkstraat 12, Velsen (N.); M. F. Bierenbroods pot—van Bugnum, z„ Sm. v. Gelderstraat 41, Velsen (N.); M. A. LangedïjkKramer, z., P. Heinstraat 127, IJmuiden. Overleden: M. Uijtendaal, 83 j., weduwnaar van E. Gerrits, Driehuizerkerkweg 79, Velsen. G. C. Hagen, 70 j., echtgenoote van H. J. Post, Ka naalstraat 128, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2