THEE doet je goed! VI |Pg jneeuwkowogio Intensiveering der Japansche Nijverheid, Winning van grondstoffen wordt tot het uiterste en met succes nagestreefd. (Speciale berichtgeving). TENGEVOLGE van de snelle ontwikke ling der kunstzijde- en papierindustrie in Japan, waarvoor enorme hoeveel heden pulp benoodigd zijn, wordt het probleem, op welke wijze voldoende grondstof voor deze industrieën te verkrijgen, hoe langer hoe ingewikkelder. Uit den aara der zaak heeft men getracht zooveel mogelijk van eigen bodem te verkrij gen, doch alhoewel men daarin, gedwongen door de bestaande en ongetwijfeld nog wel verder toenemende schaarschte aan deviezen, in toenemende mate geslaagd is en nog verder zal slagen, is het tekort voor het oogenblik nog zeer groot. Teneinde eenig idee te geven van de geweldige sommen gelds, welke men voor de import van deze grondstof moet 'be steden, diene, dat in het jaar 1937 voor een totaal van ruim 116 millioen yen uit het bui tenland werd ingevoerd (voornaamste landen van herkomst) Noord-Amerika 49 millioen yen. Zweden 26 millioen yen. Noorwegen17 millioen yen. Canada 13 millioen yen. Van dit totaalbedrag werd 80 millioen yen gebruikt voor de kunstzijde het restant van ruim 36 millioen yen voor de papierindustrie. De importen zijn dit jaar, tengevolge van den oorlog en de daaraan verbonden gedwon gen inkrimping van import van grondstoffen niet noodzakelijk voor de munitie-industrie, aanmerkelijk geringer en zoo zien wij, dat bijv. het totaalimportcijfer over de eerste 10 maan den van dit jaar (JanuariOctober 1938) slechts ruim 39 millioen yen bedroeg tegen 95 millioen yen in het jaar 1937 over de overeen komstige periode. De invoercijfers uit de af zonderlijke voornaamste landen van herkomst zijn als volgt 10 maanden 1938: Noord-Amerika 15 millioen yen. Zweden 6 millioen yen. Noorwegen 5 millioen yen. Canada 5 millioen yen. 10 maanden 1937: Noord-Amerika 41 millioen yen. Zweden 22 millioen yen. Noorwegen14 millioen yen. Canada 10 millioen yen. Van het totaalbedrag over 1936 werd 7 mil lioen yen voor de papier en 32 millioen yen voor de kunstzijdefabricage geïmporteerd. Laten wij hiernaast eens zetten de export cijfers van de voornaamste 'van pulp ver vaardigde artikelen, n.l.: 10 maanden 1938: kunstzijden garens incl. staple fibre 23 millioen yen. kunstz. piecegoods 92 millioen yen. staple fibre piecegoods 20 millioen yen. papier 39 millioen yen. 10 maanden 1937: kunstzijden garens incl. staple fibre 52 millioen yen. kunstz. piecegoods 129 millioen yen. staple fibre piecegoods 5 millioen yen. papier 31 millioen yen. Ofschoon de vergelijking niet geheel op gaat, daar de prijzen niet gelijk zijn (in dit verband dient er echter wel rekening mede gehouden te worden, dat over het algemeen gesproken exportprijzen dit jaar lager waren dan in de eerste periode van 1937) valt toch uit bovenstaande importcijfers van pulp en exportcijfers van kunstzijde en papier wel on middellijk te zien, dat de hoeveelheid pulp, die men in dit jaar van eigen grond heeft gebruikt, aanmerkelijk grooter is geweest dan in het vorige jaar. Papierindustrie enorm vooruit gegaan. Gedurende de laatste 30 jaren is de Japan sche papierindustrie met reuzenschreden vooruit gegaan. In 1906 bedroeg de binnen- landsche productie van alle soorten papier (met uitzondering van de speciale soorten ver vaardigd uit moerbeiboomenhout en enkele andere inlandsche houtsoorten in huis- en klein-industrie) 305 millioen lbs., waarvan ca. 29 millioen lbs. werden geëxporteerd. In dien tijd was het echter noodzakelijk nog een hoeveelheid van 76 millioen lbs. te importee ren. 30 jaar later rees weliswaar het import- cijfer tot 200 millioen lbs., doch het uitvoer- cijfer was opgesprongen tot ruim 255 mil lioen lbs. Niettegenstaande de groote binnenlandsche productie van papier en de betrekkelijk ge ringe invoer, kan Japan op dit terrein nog niet in eigen behoefte voorzien. In 1937 waren 993.000 tons papier en rayon pulp in Japan vervaardigd, doch de importen bedroegen toch nog niet minder dan 527.000 ton. Ongeveer de helft van Japan's behoefte aan pulp komt van Karafoeto: de productie van de pulpmolens is bijna 2V2 maal zoo groot als die van Japan zelf, en bijna anderhalf maal zoo groot als die van Hokkaido (het Japan sche Noordelijke eiland, waarvan eveneens de zuivelproducten komen) In 1905, toen Japan deze bezitting kreeg, waren er verschillende Japanners, die zich leelijk bedrogen meenden, doch de waarde van de uitgestrekte wouden is in den loop dei- jaren aanzienlijk belangrijker gebleken dan de oorlogsschatting, die men wellicht in geld van Rusland in dien tijd had kunnen afdwin gen. Het gouvernement van Karafoeto echter zag onmiddellijk de groote voordeelên van deze maagdelijke wouden met hunne onuitputte lijke voorraden hout in en bood concessies aan zoowel aan de Mitsoei en aan de Oji Paper Comp. De laatste opende de eerste pulp- mill in 1913 en kort daarop volgde de Kara foeto Industrial Comp. De wereldoorlog vormde een groote stimulans en in den loop van de volgende jaren werden diverse nieuwe „mills" opgericht en de productiecapaciteit van de be staande aanmerkelijk uitgebreid. In 1933 slaagde de Oji Comp. er in de Kara foeto Comp. geheel te absorbeeren tegelijk met de groote concurrent, de Fujo Comp. en sinds dien heeft Oji een compleet monopolie, zoowel wat de pulp- als de papierfabricage in Kara foeto betreft. In Hokkaido, het noordelijke eiland van Japan, heeft men drie der grootste pulp- en papierfabrieken, waarvan de belangrijkste een productiecapaciteit bezit van 338 millioen lbs. papier en 157.000 ton pulp. Bevolkingsgroei. Aan de Oji Comp. dankt Karafoeto voorna melijk haar economische ontwikkeling en den groei van haar bevolking van ca. 2000 oor spronkelijke bewoners, alsmede een klein ge tal Russen in 1905 tot haar momenteel bevol kingsgetal van 300.000 zielen. Behalve haar pulp- en papierfabrieken aldaar, legt men een spoorwegnet van 268 km aan, voorziet 't eiland van electriciteit, bezit diverse kolenmijnen, alsmede een houtbedrijf. Wat de South Man- churian Railway Comp, was en is voor Mandsjoekwo, is de Oji Comp. voor Karafoeto geweest. Beide concerns hebben gediend als de voorhoede van Japan's economische vooruit gang in de betreffende grensgebieden. Maar in tegenstelling met de South Manchurian Railway Comp. waarin het Japansche gou- vernement voor een belangrijk bedrag is interesseerd, was en is de Oji Company een zuiver particuliere Maatschappij. Karafoeto is een der weinige plaatsen ter wereld, waar men de meest moderne industrie kan zien naast de meest primitieve economie. In Sjikoeka, circa 80 kilometer van de Japan- Sovj et-grens in Sachalin, staat een geweldig groote rayon-pulpfabriek, de grootste van Japan, met de meest moderne machinerieën op dit gebied. Hypermoderne kranen halen de houtblokken uit de rivier, die dit hout heeft aangebracht van de bebosehte heuvels en ber gen waar zij doorheen stroomt en brengen ze in de fabriek, waar zij worden omgezet in een bijzonder goede kwaliteit pulp, die naar de Japansche fabrieken in de omgeving van Tokio en Osaka wordt verscheept. Daar wordt de pulp door verdere machines en chemicaliën behandeld en verder verwerkt tot kunstzijde. Vandaar gaat het weder naar de weverijen, die het verwerken tot kleedingstukken voor de verschillende landen ter wereld Tegenstellingen Juist tegenover dezen grooten pulpmolen in Sjikoeka, aan de overzijde van de rivier kan men een tenten- en blokhuttendorp van de Oroke-stam vinden, de oorspronkelijke bewo ners van Karafoeto. Deze leven nog steeds in het stadium van de jacht en visscherij, maken hun huishoudelijke benoodigdheden van ber- kenbast, kortom deze kleine afstand van en kele honderden meters scheidt twee beschou wingen, de eene aan de zijde van de fabriek en de verdoorgevoerde industrieele van het tegen woordige, de andere, aan de tegenovergestelde zijde van de rivier het vrije nomadenleven van den oorspronkelijken stam. Het is echter duidelijk, dat het moderne ook in dit verre gebied met rassche schreden het verleden zal verdrijven en niet lang zal het meer duren of de vrije natuurmensch zal zijn onafhankelijk bestaan ook daar moeten op geven, teneinde een radertje te worden in het industrieele proces, dat langzaam maar zeker het moderne Japan gaat beheerschen. Speciaal zal dit ook gelden voor de pulp, een der weinige grondstoffen der industrie, waarmede Japan door haar gebied in Karafoeto en door haar invloed in Mandsjoekwo rijker gezegend is dan met de meeste andere. Speciaal in deze tijden, nu wat men aan deviezen kan krijgen zooveel mo gelijk moet worden aangewend voor oorlogsbehoeften, is het van het aller hoogste belang, dat men de grond stoffen, die men in eigen gebied aan treft, zooveel mogelijk tot het uiterste ontgint en kan men er dan van op aan, dat in deze niets wordt nagelaten om de bestaande fabrieken uit te breiden en waar het eenigszins mogelijk is nieuwe op te richten. Voor deze laatste categorie komt dan in hoofdzaak wel in aanmerking het vasteland van Azië, en wel Korea, waar nog steeds uit gebreide oppervlakten maagdelijke wouden ge vonden worden en verder het z.g. onafhanke lijke Mandsjoekwo, dat op dit gebied nog vrij wel onaangesproken is. Dit klemt nog te meer, omdat door de restrictie die men op het gebied van katoenen goederen in Japan zelf heeft ingesteld, het verbruik in dit land van uit pulp vervaardigde goederen met groote sprongen vooruit gaat. Weliswaar tracht men de consumptie zooveel mogelijk te verminderen door in de couranten steeds te laten schrijven, dat het volk achter het front, gezien de groote ontberingen, die de soldaten in China ondergaan, zuinig moet zijn, hetgeen dan speciaal tot uiting moet ko men in het zoo gering mogelijk houden van nieuwe aankoopen op kleeding-gebied, doch aan den anderen kant, niet iedereen zal zich daar stipt aan houden en bovendien moet men toch ook iets hebben; waaruit kleeding ver vaardigd wordt en men zal, hoe voorzichtig men ook draagt en hoe zuinig men toch ook zal zijn, toch ook wel wat nieuws noodig heb ben, al zal men dit dan terwille van het lieve vaderland willen bekrimpen. Onder deze omstandigheden ligt er dus op dit gebied voor Japan nóg een groot gebied open en wij twijfelen er niet aan, of in de eerstvolgende jaren zal het verbruik toene men, terwijl men er in zal slagen den invoer van deze grondstof verder naar beneden te brengen. FAREAST. Ernstige gevolgen van overstroo- mingen in Argentinië. Trein stort in den Colorado. BUENOS AIRES, 17 Jan. (Havas-A.N.P.) Een hevige storm gepaard gaande met wolk breuken, heeft in de geheele provincie Cordoba overstroomingen veroorzaakt, waardoor het weg- en spoorwegverkeer is onderbroken. Honderden huizen werden vernield. Ettelijke auto's werden door de watermassa's meege sleurd. Meer dan 20 spoorwegbeambten zijn verdronken bij het verongelukken van een trein, welke bij Santiago Estero in den Colorado is gestort, tengevolge van den was van deze rivier. NEGRIN MET GEHEIME MISSIE VERTROKKEN? Spaansche premier zou zich naar Parijs hebben begeven. LAATSTE BEROEP OP DE FRANSCHE REGEERING. LONDEN, 17 Januari (A.N.P.) - Het Labourblad „Daily Herald" meldt, dat de Spaansche premier, dr. Negrin, naar verluidt, met een geheime missie uit Barcelona is vertrokken. Gemeld wordt, dat hij de Spaansche grens is gepasseerd op weg naar Per- pignan. Er wordt een zeer groote geheimhouding in acht genomen over zijn bewegingen, doch men gelooft, dat hij op weg is naar Parijs om er een laatste beroep te doen op de Fransehe regeering de grenzen te openen voor de leve ring van wapenen aan het republikeinsche Spanje. Volgens den Parijschen correspondent van het blad wordt in Parijsche politieke kringen het denkbeeld van een dergelijke daad steeds gunstiger beoordeeld. Wanneer de Fransehe kamer vanmiddag de debatten over de buitenlandsche politiek zal houden, zal vermoedelijk deze kwestie ter sprake komen. R.K. BRIDGECLUB „HAARLEM". Onder groote belangstelling hield bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche natio nale Bridge-drive in de zaal van de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Er waren 112 deelnemers. De heer B. Hommes had de lei ding, alles verliep regelmatig. Er werd in 6 lijnen gespeeld, volgens Howell-systeem. Te 7 uur kon worden overgegaan tot het uitreiken der fraaie prijzen. Ze werden als volgt toege kend Eerste prijs: heer D. MarchandF. Ver- kroost, Haarlem; heer LigthartWonink, IJmuiden; mevr. W. v. Oostenmevr. Holdert, Haarlem; heeren P. v. EerdenC. v. Eerden, Haarlem; heeren P. WindtN. Windt, Haar lem; heer J. Buitingmej. Kühne, Haarlem. Tweede prijs: mevr. Handgraafheer Nieuwenhuis, Santpoort; heer Boonv. d. Wal, Beverwijk; heer KramerZoontjes, Be verwijk; heer Perry—v. d. Werff, Santpoort; heer KlaverDaalhuijzen, Santpoort; Dames Grimbergv. d. Bosch, Overveen. (Adv. Ingez. Medj Schipper over boord geslagen en verdronken. Nadat zijn schip op drift geslagen was. BRESKENS, 17 Januari. - Tijdens den krachtigen storm welke gister avond omstreeks tien uur woedde, is te Breskens het 89 ton groote motor schip „Aart Willemina" uit Pernis van schipper Van Wijngaarden uit Gies- sendam van zijn kabels los geslagen en op drift gegaan. De boot was geladen met pakken stroo. De schipper begaf zich onmiddellijk naar het voorschip om een draad bij te zetten, terwijl zijn zoon zich naar de machinekamer begaf om den motor op gang te brengen. Toen de zoon weer boven kwam en zijn vader toeriep dat hij klaar was, kreeg hij geen antwoord. Hij begaf zich naar het voorschip en zag zijn vader in het water liggen. De jongeman haalde zijn vader direct aan boord, doch deze gaf geen teeken van leven meer. Op zijn hulpgeroep kwamen een schipper en zijn zoon per roeiboot naderbij. Toen zij zagen wat er gebeurd was hebben zij onmiddellijk hulp gehaald. Een geneesheer was spoedig ter plaatse. Hij moest den dood constateeren. Het slachtoffer had beide polsen gebroken. Het ongeluk is gebeurd doordat de lading van de boot begon te werken, waardoor het schip slagzij maakte en de schipper over boord sloeg. TIJDELIJKE LEERAAR GESCHIEDENIS. HAARLEM Dinsdag. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor den heer C. P. Smit te IJmuiden met ingang van 8 Februari a.s. te benoemen tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus. AUTOSPORT. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO BEGONNEN. EL AV'EEJEIE Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen vL 435" 436. ^4 Eindelijk ging Gerda naar het boterbloempje. „Jij bent zelf net als een lichtend zonnetje", zei het meisje, „weet jij niet waar ik mijn speelkameraadje vinden kan?" Het boterbloempje keek Gerda vriendelijk aan. Het glinsterde haar tegen. Welke geschiedenis zou het droomen? Het meisje luisterdeMaar, neen, het ging ook al niet over Karei. Het boterbloempje vertelde: „De zon scheen, op een warmen lente dag, in een klein tuintje. Haar stralen gleden langs de witte muren van J)et huis, waarbij het tuintje hoorde. Onder en tegen dien muur groeiden de eerste gele bloemen. In het zonlicht glansden zij als morgenstond. Dat is mijn verhaaltje", zei de boterbloem. puur goud. Een oud grootmoedertje zat buiten in haar stoel, toen haar kleindochter, een arm, maar beeldschoon dienstmeisje, thuis kwam. Zij kuste haar grootmoeder en er was goud in dien kus. Goud, overal was het goud, op den mond, in den grond en in den „Arme, oude grootmoeder", zuchtte Gerda. „Och, wat zal ze naar mij verlangen. Ze zal wel net zoo bedroefd zijn over mij als over Karei. Maarik ga nu weer gauw naar huis en dan breng ik Karei mee. Het helpt me niets, of ik de bloemen vraag of zij weten waar hij is. Zij kunnen alleen maar de verhaaltjes vertellen, welke zij gedroomd hebben. Zij bond haar rokje op, zoodat zij- sneller zou kunnen loopen, maar de Pinksterbloem sloeg tegen haar beenen, toen zij over deze heen wilde springen. Zij bleef staan, knielde bij de Pinksterbloem neer en vroeg: „Weet jij misschien iets?" En wat was het antwoord? Wordt vervolgd), Pal erin o-rij clers gestart. PALERMO, 17 Januari (A.N.P.) De sterrit naar Monte Carlo 1939 is begonnen. Zij, die Palermo tot startplaats hadden gekozen, zijn hedenmiddag vertrokken op we,g naar het 4100 K.M. verder gelegen eindpunt. Te 13.23 uur werd het vertreksein gegeven voor dr. P. K. H. Wessely (Duitschland)die met Steyr het eerste vertrok. Met tusschen- ruimten van één minuut had de start der andere deelnemers plaats. De Nederlandsche équipes E. MutsaertsA. Kouwenbergmr. P. H. Lamberts Hurrelbrinck met Ford, C. L. San dersJ. Smits met Ford en G. ZeebuisenA. Jacobs met Fiat verschenen allen in goede conditie aan den start; ze zijn vol moed de lange reis begonnen. Het begin was niet slecht: de weersomstan digheden zijn hier n.l. buitengewoon fraai. De eerste étappe der Palermo-rijders gaat naar Messina, op 260 K.M. van Palermo ge- KORFBAL HAARL. KORFBAIBQND. OVERZICHT SENIOREN Op normale wijze won Palvu 1 van Haarlem 2 met 20, dat nu mede door de onverwachte zege van THB 2 op Animo Ready zeer stevig onderaan' staat. De Boys verrasten haar tegen- en medestanders door de leiders met 10 te kloppen! Ondertussehen staat Watervliet nu aan den kop. Oosterkwartier 5 blijft door de overwinning op Animo Ready 2 met 51 mededingen naar de eerste plaats in de 2e klasse. In 3 A bleef Oosthoek ongeslagen; het derde Animo Ready verloor met 53. De beide onder sten Aurora 4 en S. V. 4 verdeelden de punten (1—1). In 8 B won Aurora 5 van Oosthoek 2 met 21, wat een aardige prestatie is. ADSPIRANTENAFDEELING Aurora 2 won van S. V. b met 20. Ook Haar lem c won met dezelfde cijfers van Animo Ready b. Nieuw Flora bleef de meerdere van OK c met 40. RANGLIJSTJES. EERSTE KLASSE: gesp. gew. gel. verl pnt. v.-t. gem. Watervliet 8 6 1 1 13 24—15 1.63 Aurora 8 6 0 2 12 29—14 1.50 A. Ready 9 6 1 2 13 29—11 1.44 Palvu 8 4 3 1 11 17—13 1.38 N. Flora 2 8 4 0 4 8 26—29 1.— O. K. 4 7 2 2 3 6 24—24 0.86 Meerlebosch 8 2 0 6 4 8—20 0.50 T. H. B. 2 9 2 0 7 4 11—27 0.44 Haarlem 2 7 0 1 5 1 10—25 0.14 TWEEDE KLASSE: Aurora 2 8 7 1 0 15 37—9 1.88 O. K. 5 8 6 1 1 13 33—10 1.63 Zwaluwen 6 4 1 1 9 28—14 1.50 Meerlebosch 2 6 2 1 3 5 11—26 0.83 Aurora 3 7 2 0 5 4 23—20 0.57 An. Ready 2 8 1 2 5 4 13—23 0.50 Haarlem 3 4 0 2 2 2 7—19 0.50 S. V. 3 7 0 2 5 2 6—37 0.28 DERDE KLASSE A: Oosthoek 9 9 0 0 18 59_7 2.— A. Ready 3 8 7 0 2 12 27—11 1.50 Watervliet 2 8 5 0 3 10 27—21 1.25 Palvu 2 8 4 1 3 9 22—13 1.13 O. K. 7 4 2 0 2 4 8—12 1.— T. H. B. 3 8 2 0 6 4 19—30 0.50 Aurora 4 9 1 2 6 4 13—50 0.44 S. V. 4 8 0 1 8 1 4—35 0.13 DERDE KLASSE B: O. K. 6 6 6 0 0 12 28—7 2.— Patrimonium 5 3 1 1 7 21—21 1.40 Oosthoek 2 7 3 0 4 6 14—13 0.85 Zwaluwen 2 6 2 0 4 4 15—24 0.67 Aurora 5 6 2 0 4 4 12—16 0.67 Meerlebosch 3 6 1 1 4 3 10—19 0.50 ADSPIRANTEN C: N. Flora 2 2 0 0 4 6—0 2.— Aurora 8 7 1 0 15 43—2 1.88 E. H. S. 5 3 2 0 8 16—2 1.60 HaaiTem c 5 3 0 2 6 7—13 1.20 Meerlebosch b 6 3 1 2 7 16—14 1.16 S. V. b 7 2 2 3 6 15—5 0.85 A. Ready b 2 0 0 2 0 0—12 0.— O. K. c 5 0 0 5 0 1—23 0.— Meerlebosch c 6 0 0 6 0 2—35 0.— NA-COMPETITIE VOOR AD SPIRANTEN In Februari zal begonnen worden met een na- competitie, zoo mogelijk een volledige competi tie. Ingeschreven kan'worden door de eerste en tweede klassers en door twaalftallen, die als zoo* danig nog niet in de competitie uitkwamen- t

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8