IDuitschland en het1 Trans-Atlantische Luchtverkeer Nog steeds aanslagen in Engeland Eerste klas Ameublementen DONDERDAG 19 JANUARI 1939 Ook weer explosief materiaal gevonden. Verscheidene arrestaties. Scotland Yard heeft het onderzoek naar de geheimzinnige bomaanslagen in Engeland met grooten ijver voort gezet en reeds tal van arrestaties ver richt. Onder de beschuldiging van ongeoorloofd bezit van 'wapens, munitie en springstoffen zijn gisteren te Londen zeven personen, die onder verdenking stonden, voor den politie rechter in Bowstreet verschenen. Als bewijs stukken waren zwaar ontplofbare stoffen, pistolen, slaghoedjes en copieën van de pro clamatie van het Iersche republikeinsche leger ter tafel gebracht. De beklaagden, wier leeftijd varieert tusschen 17 en 36 jaar, zul len 26 Januari weer voor moeten komen. Ge weigerd is hen op borgstelling vrij te laten. Inmiddels worden nieuwe berichten over het vinden van bommen gemeld. Zoo zijn aan de drie pooten van een paal van het electriciteitsnet nabij Birmingham eigengemaakte bommen gevonden. Deze wa ren verbonden aan een wekker, welke in een handkoffertje was geplaatst. Deze wekker was evenwel stil blijven staan en daardoor waren de bommen niet ontploft. Bij haar onderzoek in de buurt van Manchester heeft de politie aan den voet van een paal der electrische leiding in een veld nabij East Didsbury een kleine hoeveel heid ontplofbare stof met een uurwerk ge vonden. SLOT Defect? Tel. 11493 DE SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR.10 (Adv. ingez. Medj Labourleider vraagt bijeenroeping van het parlement. Kwesties inzake Spanjevragen naar zijn meening, dringende bespreking. Chamberlain acht vervroegde bijeen roeping van geen nut. De leider der Britsche Labour-oppo- sitie. majoor Attlee, heeft een schrij ven gericht tot minister-president Chamberlain, waarin hij verzoekt on middellijk het parlement bijeen te roepen tot bespreking van den toe stand in Spanje. Attlee geeft de volgende redenen voor zijn Verzoek. Ten eerste: De ernst van den huidigen toe stand in Spanje. Ten tweede: Hetvoortdurend gebruik van Italiaansche troepen tot het uitvoeren van de bedoelingen van de Italiaansche regeering om Franco de overwinning te bezorgen, hetgeen is toegegeven. Het wordt thans duidelijk dat de politiek van niet-inmenging het de Spaan- sche regeering onmogelijk maakt zich de mid delen tot verdediging aan te schaffen tegen een aanval van een buitenlandsche mogend heid. Ten derde: Het is niet in overeenstemming met de eer en het belang van Groot-Brittan- nië. dat de Spaansche regeering niet het recht heeft vrij wapens en voorraden te koopen, welke zij noodig heeft voor haar verdediging. Ten vierdeHet voortgezette uitmoorden van vrouwen en kinderen door het bombardeeren van niet-militaire objecten. Tenslotte verlangt Attlee hulpmaatregelen in samenwerking met andere mogendheden teneinde het dreigende gevaar van hongers nood af te wenden. In zijn antwoordschrijven zet Chamberlain o.a. het volgende uiteen: Attlee. Opheffing van ieder embargo op de levering van wapens en munitie aan de Spaansche regeering zou naar de meening der Britsche regeering onvermijdelijk leiden tot een uit breiding van het conflict, met de gevolgen, welke niet nauwkeurig voorspeld kunnen worden, doch die ongetwijfeld zeer ernstig zouden zijn. De regeering is niet bereid zoo'n koers in te slaan en ziet onder deze omstandigheden geen voordeel in een vervroeging van den datum, waarop het parlement zal bijeenkomen. Ten opzichte van de kwestie van den hon gersnood in het republikeinsche Spanje schrijft Chamberlain o.a.: Het lijkt duidelijk, dat er op het oogenblik geen kans is op de organisatie van een plan op den grondslag van in onderling overleg ver leende internationale hulp op groote schaal, welke door de Spaansche regeering onder oogen wordt gezien. Zoo'n plan zou in ieder geval geruimen tijd kosten om doelmatig geor ganiseerd te worden. Wij hebben ons echter reeds aange sloten bij andere regeeringen voor bij stand aan de financiering van het werk van inofficieele organisaties, die reeds werken en wij stellen ons voor deze politiek voort te zetten. Chamberlain voegt hieraan toe, dat de re geering zal voortgaan den toestand in Spanje in zijn ontwikkeling in het oog te houden en wanneer naar haar meening de omstandig heden een wijziging van den datum noodzake lijk zouden maken, zou zij niet aarzelen den Speaker aan te bevelen het Lagerhuis bijeen te roepen. Te Belfast is een bom ontploft welke het monument, dat op de katholieke begraafplaats is opgericht ter herinnering aan de Iersche republikeinen, heeft beschadigd. Naar Havas voorts uit Lenden meldt zijn drie auto's waarmede platen tin van Swansea naar Londen werden vervoerd, in het onbe woonde gebied tusschen Cambridge en Cardiff beschoten. Geen der chauffeurs werd evenwel getroffen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Reuter meldt nog, dat de Abdij van West minster behoort tot de plaatsen, welke be waakt worden tegen bomaanslagen. Niemand m het bezit van een pakje wordt in de abdij toeeglaten en ook niemand zonder officieelen gids kan een bezoek brengen aan de konink lijke kapellen. De politie in het westen des lands zoekt naar een auto met vier inzittenden, in ver band met een incident dat zich vroeg in den ochtend heeft voorgedaan in een voorstad van Liverpool. Bij de Marshland-brug stopte de auto. Er stond politie op post. Nadat ge weerschoten waren gehoord, reed de auto snel weg. Aan beide zijden van de brug zijn de gasfabrieken van Bootle, een der grootste ondernemingen in Noord-Engeland. Ook Tsjecho-SIowakije bij het aiiti-Koininternpacl Bekendmaking zou bij hot aanstaand bezoek van Tsjwalkofsky aan Berlijn geschieden. Van officieele zijde wordt uit Berlijn medegedeeld, dat de Tsjecho Slowaaksche minister van buiten landsche zaken, Tsjwalkofsky Ja ter dag 21 Januari voor een kort ver blijf in Berlijn zal aankomen, ten einde besprekingen te voeren met den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop. Tsjwalkofsky. Volgens United Press verwacht men te Praag dat bij het bezoek van den minister de aansluiting van Tsjecho Slowakije aan het anti-kominternpact zal worden bekend ge maakt. In goed ingelichte politieke kringen is men het er althans over eens, dat er tal van tee kenen zijn, die erop wijzen, dat het land zich wel spoedig bij het pact zal aansluiten. Tevens acht men de waarschijnlijkheid groot, dat Tsjecho Slowakije uit den Volkenbond zal treden FRANCO'S TROEPEN RUKKEN VERDER OP IN CATALONIË. Republikeinen slaan aanvallen in Estramadoera af. VREES VOOR FRANCO'S „VIJFDE COLONNE" TE BARCELONA. In het legerbericht van het Nationalistische hoofdkwartier te Salamanca, door „Radio-Na- cional" verspreid, wordt gezegd, dat de troepen van Franco Woensdag tien kilometer zijn opge rukt en verscheidene dorpen bezet hebben o.a. Pons, Las Poblas, Calloret en Iaviota. Er zijn meer dan 2.000 krijgsgevangenen ge maakt, waarbij de manschappen van twee vol ledige compagniën. Sedert het jongste échec van den zoo ver volgt het communiqué vijand is geen enkele activiteit meer merkbaar aan het centrale front. De rechtsche vliegtuigen hebben des nachts de vliegvelden van Prat en Canudas gebombar- deerd, zoomede een fabriek van ontplofbare stoffen te Palamos. Het ministerie van defensie te Barcelona deelt mede, dat in alle sectoren van het front verbit terd is gestreden. De regeeringstroepen bieden heldhaftigen tegenstand. Ten koste van zeer zware verliezen is de vijand er in geslaagd de vooruitgeschoven liniën bij Pons en Pont de Ar- mentera te verbeteren. De strijd duurt met he vigheid .voort. Aan het front in Estramadoera ïebben de regeeringstroepen vijandelijke aan vallen afgeslagen en twee heuvels bezet, ten noorden van Valsequillo en in den Sierra To- roso. Slecht weer belemmert hier de krijgsver richtingen. Luchtaanvallen op Sitges, Villanueva en Gel- tru hebben slachtoffers onder de burgerbevol king geeischt. Volgens Reuter hebben de autoritei ten te Barcelona bepaald, dat alle pai-- ticuliere radiotoestellen binnen vier dagen moeten worden ingeleverd, ten einde te Barcelona de ontvangst te voor komen van berichten deor de „vijfde colonne, de aanhangers der Nationalis ten. Er is zeer hevig aan het Catalaansche front langs de kust gestreden. De strijdkrachten van Franco ontvangen steun van zee, waar drie oor logsbodems de stellingen der regeeringstroepen aan de monding van de rivier onder vuur ne- men. Gistermiddag hebben de ministers vergaderd in tegenwoordigheid van den voorzitter der Cortes, Barrio, en den president der generaliteit, Companys. De minister-president zette den mi litairen toestand uitvoerig uiteen. Bemanning van brandend schip gered. Vaartuig brandend achtergelaten. Reuter meldt uit Gibraltar, 18 Januari: De geheele uit 25 koppen bestaande bemanning van de uit Cardiff afkomstige „Ulumus", die in de Middellandsche Zee, volgens een ont vangen bericht in brand was gevlogen, zijn hedenavond veilig aan land gezet door het stoomschip „Waziristan". De gezagvoerder van dit schip vertelde, dat hij de „Ulumus" brandende op zes mijl achter zich zag. in de nabijheid van Kaap Trafalgar Hij snelde te hulp en slaagde er in de geheele bemanning aan boord te nemen De „Ulumus" brandde nog toen de „Waziristan" wegvoer Hoofdstad van Sjensi door de Japanners gebombardeerd. Ook de Loenghaispoorweg was weer het mikpunt. Japansche vliegtuigen hebben gistermiddag Sian, de hoofdstad van de provincie Sjensi gebombardeerd Onder de regeeringsaenbtena- ren zouden vele slachtoffers gevallen zijn. Andere vliegtuigen hebben gisteren Sjanh- sien aan den Loenghaispoorweg gebombar deerd. Bovendien wordt eerst thans vernomen, dat elf Japansche vliegtuigen op 16 dezer bommen hebben geworpen op Koeling, de in de bergen gelegen zomerresidentie van vele buitenlan ders. Een der buitenlanders werd hierbij ge wond, aldus meldt het Chineesche telegraaf- agentschap. Amerikaansche radio-artisten dreigen met staking. „Ultimatum" aan de reclamebureaux. Blijkens een Havasbericht uit New-York wordt op het oogenblik een algemeene staking van radio-artisten voorbereid, in verband met de weigering van de reclamebureaux met de artisten een collectief contract aan te gaan, waarin de arbeidsvoorwaarden en de minimum gages worden vastgelegd. Aan de reclame bureaux is eenige dagen bedenktijd gegeven, opdat zij op hun besluit kunnen terugkomen. De eischen der artisten worden gesteund door de filmspelers te Hollywood. Optimistische klanken uit Zuid-Afrika. Het nieuwe jaar bracht verbetering in den Europeeschen toestand, zegt minister Pirow. De Zuid-Afrikaansche minister van defen sie Pirow, heeft te Kaapstad het woord ge voerd op een banket ter eere van Lord Nuffield. De minister zeide o.a., dat, tenzij Spanje een onverwachte crisis oplevert, de besprekingen te Rome tot verminderde in ternationale spanning moeten leiden. Naar de meening van Pirow is er sedert den aanvang van het nieuwe jaar een verbetering in den Europeeschen toestand ingetreden, doch de toekomst hangt af van de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, dat van de grootste beteekenis is. Pirow ziet de oplossing in een autonomen vluchtelingenstaat, vooral daar het probleem zich tot Midden- en Oost-Europa uitstrekt. DEL VAYO VERHEFT ZIJN STEM TEGEN DUITSCHLAND EN ITALIË. Verschrikking der bombarde menten op open steden in den Volkenbondsraad in behandeling. HET RAPPORT DER BRITSCHE MILITAIRE COMMISSIE. De Volkenbondsraad heeft gisteravond een vergadering gewijd aan de conclusies van het Britsche onderzoek naar de bombardementen op de burgerbevolking in Spanje. De Spaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Alvarez del Vayo, wees op de bombardementen, die door het rapport als „opzettelijk" erkend zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de verantwoordelijken of wel de Spaansche opstandelingenleiders zijn of hun Duitsehe en Italiaansche medeplichtigen. Vol gens den minister zijn de werkelijke verantwoor delijken de Duitsehe en Italiaansche vliegers. Ter staving zijner woorden haalde hij artikelen in de Italiaansche dagbladen aan. Voorts wees hij er op, dat de Spaansche regeering steeds weerwraak geweigerd heeft en „op misdaad niet met misdaad heeft willen antwoorden". Zij is nog steeds vastbesloten om haar humane houding te handhaven. Verder deed Del Vayo uitkomen, welke tegenstelling er bestaat tusschen de maat regelen, die door de Spaansche regeering geno men zijn om haar leger voor 100 pet. te doen be staan uit Spanjaarden en de kortelings te Rome afgelegde verklaring, volgens welke „de Ita liaansche hulp voortgezet zal worden tot de al- geheele overwinning der opstandelingen bereikt is." Het Spaansche volk, overtuigd van de nood zakelijkheid der verdediging der nationale on afhankelijkheid, zal, zoo zeide Del Vayo, ant woorden op den oproep der regeering en kalmte en moed behouden. De volgende spreker, Butler, ondersecretaris van het Foreign Office, herinnerde er aan, dat de commissie van onderzoek naar de luchtbombar dementen in Spanje ingesteld is op initiatief van de Engelsche regeering. Spreker merkte op, dat het rapport niet noodzakelijkerwijze de opvat tingen der Britsche i-egeering vertegenwoordigt en niet op alle bombardementen betrekking heeft. Hij erkende 'echter, dat de instelling der com missie doeltreffend is geweest en hoopt, dat mid delen gevonden zullen worden om de gevolgen der luchtbombardementen tegen te gaan. De Chineesche vertegenwoordiger, Wellington Koo, zeide dat de luchtoorlog de meest nutte- looze van alle oorlogen is. Hij bepleit een embar go op benzine. De Fransche vertegenwoordiger, Chavertat, herinnerde er aan, dat Frankrijk herhaaldelijk zijn afkeuring te kennen heeft gegeven over de bombardementen van weerlooze bevolkingen. De Fransche regeering verklaart zich bereid deel te nemen aan iedere procedure, die ten doel heeft er een einde aan te maken. Ook de Russi sche afgevaardigde, Soeritz, sprak zijn afkeu ring over de bombardementen uit. Amerika weigerde vergunning, doch de Duitschers willen toch laten zien wat ze kunnen. Tien jaren van waardevol experimenteeren. Dit de stemming in Amerika met den dag meer tegen de Duitschers wordt hebben zij nog onlangs moeten ondervinden, toen in Washington een aanvrage betreffende vergun ning voor een door de Deutsche Lufthansa te openen geregelden luchtpostdienst Europa- Amerika v.v. afgewezen werd. Na het intrek ken van de uitvoervergunning van helium, waardoor de ontwikkeling van het Zeppelin- verkeer voorloopig geremd was, zijn voorloopig alle plannen der Duitschers om binnenkort een luchtdienst naar de Nieuwe Wereld te ope nen, in duigen gevallen. En dit is technisch gezien ontegenzeggelijk jammer, want wat de Lufthansa op dit gebied heeft gepresteerd is niet in een paar woorden neer te schrijven. Jarenlang heeft men systematisch voortbou wend op bereikte resultaten proefvluchten ge houden met alle mogelijke typen vliegtuigen, vliegbooten en drijvervliegtuigen. Kosten noch moeite zijn daarbij gespaard en het is in vlie gerskringen algemeen bekend, dat de Luft hansa op het oogenblik de eenige luchtvaart maatschappij is, die zonder meer in staat zou zijn een geregelden postdienst over den Noor delijken Atlantischen Oceaan te openen. Niet alleen, dat de Duitschers op dit gebied de meeste ervaring hebben zij vliegen en expe rimenteeren haast tien jaar op dit traject en hebben daarbij natuurlijk een schat van on dervinding opgedaan ook het feit, dat hun dienst op Zuid-Amerika een zeer goeden naam geniet, ook de plannen, die momenteel achter de schermen worden voorbereid, wijzen erop, dat de pogingen om tot een geregelden dienst te geraken, nog niet opgegeven zijn, en op het moment dat we dit schrijven bevindt zich een luchtvaartmissie op weg naar Canada, teneinde daar eens de kansen te polsen. Cana da, dat op luchtvaartgebied zeer nauw sa menwerkt met Engeland en Amerika, zal ech ter met een even hoffelijke weigering moeten volstaan. Of een „weigering" is het eigenlijk niet die de Duitschers in Washington moesten aanhooren. Het Amerikaansche gouvernement, zoo heette het in de antwoord-nota, had er in principe niet het minste bezwaar tegen, dat de Deutsche Lufthansa een geregelden lucht dienst tusschen Hamburg-Lissabon-Azoren en New York onderhield, tot haar spijt kon zij in verband met de loopende postcontracten niet toestaan, dat naar of van Amerikaansche be stemmingsoorden post, passagiers of vracht wordt vervoerd. Het was in het begin van het jaar 1929, toen op de toen zoo juist voltooide schepen van de Norddeutsche Lloyd, de „Europa" en de „Bre men" Heinkel-vliegtuigkatapulten werden ge monteerd. Alhoewel de stand der luchtvaart- techniek nog geen uitgebreide proefnemingen op het gevaarlijke Oceaantraject wettigden, wilde men toch eenige proefvluchten houden, teneinde materiaal te vervaardigen, dat als basis zou dienen bij de bestudeering van de verschillende vraagstukken, die aan de ten uitvoerlegging waren verbonden. Het spreekt vanzelf, dat de vliegtuigindustrie niet in staat was toestellen te leveren, die in staat waren het Oceanische traject zonder tusschenlanding af te leggen, en men is daarom naar een an dere oplossing uit gaan zien, die werd gevon den in het compromis-katapult-en-vliegtuig. Als katapult gebruikte men de beroemde Hein- kel-installatie, men vloog met een Junkers 34 watervliegtuig. Duizend kilometer voor de Amerikaansche of Europeesche kusten werd het toestel van de mailschepen afgeschoten, waarop het pijlsnel aan den horizon verdween. Eerst vloog men zonder lading, doch later nam men ook de post mee, waardoor een versnel ling van twee dagen verkregen werd. Op den terugweg vertrok het vliegtuig met de mail een etmaal later dan het mailschip, haalde het binnen enkele uren in, werd aan boord ge- heschen, om enkele dagen later weer vooruit te snellen, het oude Europa tegemoet. Schat ten van ervaring hebben de vliegers vooral in deze beginperiode, toen immers nog geen en kel ander land in staat was, op dit gebied te experimenteeren, vergaard, en toen de basis gelegd voor een pilotencorps, dat geschikt was en vertrouwd met het Oceanisch luchtverkeer. Deze eerste periode werd in het jaar 1933 af gesloten, toen een nieuw type vliegtuig en een nieuwe organisatie zijn intrede deed. Dr. Clau dius Dornier had een vliegboot ontwikkeld, de z.g. Dornier Wal, vlieggewicht acht ton, actie radius ruim 2000 km., waarmede de Duitschers een nieuwe serie proefvluchten begonnen. La ter heeft men deze met een verbeterd type, de z.g. 10 Tonnen Wal vliegboot voortgezet. De actieradius van dit toestel was 3000 km. en de toestellen werden door katapultschepen der Lufthansa' gelanceerd. In dit verband herin neren we ons nog duidelijk de proefvluchten in de jaren '36 en '37 met de twee-motorige D-18 vliegbooten, die zonder uitzondering een groot succes zijn geworden. Doch steeds was het zoeken naar het voor dit moeilijke traject meest geschikte vliegtuig type niet beëindigd. In het begin was men reeds tevreden, dat er materiaal was, dat aan de zeer zware eischen kon volstaan, later heeft men aan de hand van nog steeds wisselende ondervindingen formules opgesteld, waaraan de te bouwen prototypen moesten voldoen en zoo ontstond het bekende Ha.139 drijvervlieg tuig, gebouwd door Ir. Vogd van de Hamburg- sche Scheepswerf Blohm Voss. Deze vlieg tuigen hebben de laatste twee jaren een veer tigtal proefvluchten naar Amerika gemaakt, doch het bleek, dat zij in de nabije toekomst niet aan de te stellen eischen, die vracht, post en passagiers zouden stellen, voldeden. Met 't oog op de uitstekende vliegeigenschap- pen heeft men deze vliegtuigen sinds korten tijd op den dienst naar Zuid-Amerika in ge bruik genomen. Als laatste vliegtuig, waar mede de Duitschers proefvluchten boven den Oceaan hebben gehouden noemen we de vier motorige Dornier Do-26, waaraan verschillen de constructieve nieuwigheden waar te nemen zijn. Bij het nader beschouwen van dit toestel ontkomen we niet aan het gevoel, dat dit vliegtuig op dit oogenblik reeds zichzelf heeft overleefd. Op dit oogenblik. waarop de laatste sluit- steenen voor een commercieel Oceanisch luchtverkeer worden gelegd, hebben we geen behoefte meer aan vliegbooten van het type Do-26, die in het gunstigste geval 2 passa giers met veel ongemak zouden kunnen ver voeren. Het Duitsehe Luchtvaartministerie heeft dan ook een groote vliegboot ontworpen, die geheel geschikt zal zijn post, passagiers en vracht zonder tusschenlanding van Europa naar Amerika te vervoeren. Ondanks de botte weigering van het Amerikaansche Gouverne ment bouwen verschillende Duitsehe Firma's met man en macht aan deze toestellen, die tenslotte ook nog een militaire waarde van niet te onderschatten beteekenis hebben. De eerste van deze vliegbooten moet begin 1939 gereed komen, waarna direct met de verschil lende testvluchten zal worden begonnen. Men wil nl. ter gelegenheid van de opening van de Wereldtentoonstelling één dezer vliegbooten met ballast naar Amerika dirigeeren, om de Amerikanen te bewijzen, dat Duitschland ver der is dan de andere mogendheden. Of deze reclame-stunt imponeeren zal is een andere zaak en het is tenslotte de Duitsehe belasting betaler, die het geheel financiert J. S. Z. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht 74. Telef. 13845 Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. Dagelijks te bezichtigen. In- en verkoop van eerste klas Fabrikanten tegen voordeeligste prijzen. (Adv. Ingez. Me&.) PBOERAMMA VRIJDAG 20 JANUARI HILVERSUM L 1875 en 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00-12.00 VARA. 8.Orgelspel (Om 8.16 Berichten) 8.30 Gra mofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.20 De clamatie. 10.40 Gramofoonmuziek 11.Vervolg declamatie 11.20 VARA-Orkest 12.De Palla- dians (Om 12.15 Berichten) 12.40 Sportrepor- tage. 1.Het AVRO-Amusementsorkest. 2. Gramofoonmuziek 2.40 Causerie „Hoe leven en wonen wij in de stad en buiten?" 3.— Cabaret programma. 4.Gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 „Esmeralda" en gramofoonmuziek 6.28 Berichten 6.30 Literaire causerie 6.50 Ham mond-orgelconcert 7.VARA-Kalender 7.03 Causerie „Vitaminen en gebrek aan vitaminen". 7.22 Berichten ANP 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „De geest der Middeleeuwen en de mystiek" 8. Cello en piano 8.30 Causei'ie over Vincent van Gogh. 9.De Ramblers 9.20 Reportage met mu ziek. 9.50 Utrechtsch Stedelijk Orkest, de Stem des Volks, en öolisten (Opn.) 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.— Viool en piano 11.30 Jazzmuziek (Gr. pl.) 11.5512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n. 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bïjbelsche causerie 12.Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.20 KRO-Operette-orkest en solist 2.05 Gramo foonmuziek 2.15 Orgelconcert (2.453.00 Gra mofoonmuziek) 3.15 Pianovoordracht (3.303.45 Gramofoonmuziek) 4.Gramofoonmuziek 4.15 KRO-Melodisten en solist (5.005.15 Gramo foonmuziek) 6.Land- en tuinbouwcauserie 6.20 KRO-Orkest (Om 6.30 Berichten) 7.Be richten 7.15 Causerie „Rondom het dienstboden- vraagstuk". 7.35 Sportreportage (Op.) 8.Be richten ANP. 8,15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 9.15 Muziekkorps van het 1ste Regiment Huzaren en reportage. 10.30 Berich ten ANP 10.40 Gramofoonmuziek 11.0512. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Philharmonisch strijktrio en solist. 12.05 Orgelspel. 12.35 Billy Gerhardi en zijn Band. 1.20 Causerie „Empire exchange" 1.35 Het Entente-strijkkwartet 2.20 Voor de scholen 2.45 Het BBC-Northern-Ireland-orkest en James Moody's dansorkest 4.15 Sportreportage 4.30 Pianovoordracht 4.50 Radiotooneel 5.20 Het Leg- giero-kwintet. 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Be richten 6.45 Radiotooneel 7.05 Causerie „Holiday in Ulster" 7.20 Swing-muziek uit Amerika. 7.50 Het New London Trio 8.20 Louis Levy en het versterkt BBC-Variété-orkest 9.20 Berichten 9.45 Causerie over gevaarlijke beroepen. 10.05 Het Spencer Dylce strijkkwartet. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.en 10.Gramofoonmuziek 11.20 Der- veaux-orkest 12.30 Zang 1.05 Visciano-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Pianovoordracht. 3.50 en 4.40 Gramofoonmuziek 5.05 Gramofoonmuziek 5.25 Hewitt-kwartet. 6.35 Zang 6.50 Cello en piano 7.20 G. Laurent's or kest. 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkestcon cert, m.m.v. solist. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Amuse mentsorkest 11.20 Sextet-concert 12.35 Omroep- kleinorkest 1.302.20 Fabrieksorkest 3.20 Om- roepkleinorkest 4.50 Jeugdconcert 5.40 en 6.20 Gramofoonmuziek 7.30 Vroolijk jagersprogram ma. 8.20 Leo Eysoldt met zijn orkest 9.4011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om- roepdansorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Pianovoordracht 5.50 Gramofoonmuziek 6.35 Omroepdansorkest en soliste 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.20 Vervolg van 6.35. 8.20 Gramofoonmu ziek 8.35 Radiotooneel 9.20 en 10.30 Omi'oep-sym- phonie-orkest 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20, 1.30, 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmu ziek 5.35 Cellovoordracht 5.50 Gramofoonmuziek i Ensemble „Pro Musica Antiqua". 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek, hierna radiotooneel met muziek. 9.35 Het Om roeporkest en soliste 10.3011.20 Gramofoonmu ziek. OEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest 8.20 Radiotooneel (Opn.) 9.20 Berichten 9.50 Vioolduetten 10.05 Berichten 10.2011.20 Het Koningsberger om roepkleinorkest (In de pauze Sportreportage.),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9