VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. Bevredigende handel op de groentenniarkt. Buitensporige prijzen voor andijvie. De gang van zaken aan de groentenveilingen was gedurende de week van 1318 Januari wat de prijzen betreft, niet ongunstig, doch de aan voeren waren van geringen omvang. Van de prijzen wordt, zelfs al zijn ze voor enkele pro ducten nog zoo hoog, niet zoo veel geprofiteerd door de inbrengers, omdat deze noteeringen slechts voorkomen bij groentensoorten, waarvan het aanbod beperkt is en de kwaliteit geen of althans zoo weinig mogelijk gebreken vertoont. Zoo werden in de afgeloopen week nog kleine partijen andijvie aangevoerd, waarvoor buiten gewoon hooge prijzen werden besteed. Ondanks deze mooie noteeringen is het bedrag van den omzet van weinig beteekenis, omdat de aanvoe ren te klein zijn. Naar kwaliteit wisselden de no teeringen van 1845 c. per kg. Boerenkool is op het oogenblik het meest aangeboden artikel, of schoon de aanvoeren bij andere jaren vergele ken nog onbeduidend kunnen worden genoemd.De prijzen, die vorige week van 47 ct. per kg. wa ren, stegen deze week belangrijk. In het laatst der'vorige week werd voor de beste kwaliteit tot ten hoogste 8 ct. betaald, doch in het begin dezer week en eveneens op Woensdag liepen de no teeringen uiteen van 613 et. per kg. De sprui- tenhandel had een zeer willig verloop. Voor de beste soorten ontbrak het niet aan belangstel ling. Op de veiling van Vrijdag j.l. kwam als hoogste prijs 32 ct. voor, doch op de andere da gen was een kleine inzinking ingetreden, ofschoon de noteeringen toch nog op behoorlijk peil ble ven. De noteeringen varieerden toen naar soort van 1328 ct. per kg. Witlof heeft thans heel wat meer aandacht dan eenige weken geleden en profiteert daardoor ook door een willigen han del van betere prijzen. Naar kwaliteit werd dit product verhandeld van 812 ct. per pond. On der de aangevoerde waschpeen komen nog al eens partijen voor met vorstschade, die natuur lijk minder waarde hebben. Daardoor liepen de noteeringen soms uiteen van 312 ct. per kg. Van prei kunnen wij nog van 'n flinken aanvoer spreken. Dit artikel is nog in ruime mate aan wezig. De handel, die vorige week nog gedrukt was met matige prijzen kreeg de laatste dagen een heel wat beter verloop, waardoor de prijzen beter werden. De noteeringen, die in het laatst der vorige week van 35 ct. waren, stegen op de laatste veilingen van 510 ct. per kg. Voor knolselderie bleven de prijzen op behoorlijk peil. Vooral de beste soorten gingen vlug van de hand Naar soort werd van 2Vs10 ct. per stuk besteed. Soepgroenten als selderie en peterselie komen na de vorstperiode zoo goed als niet meer voor. In den uienhandel is het prijsverschil al naar ge lang van de kwaliteit, van beteekenis. De markt liep van 37Vs ct. per kg. Enkele partijen sjalot ten, die nu en dan worden aangeboden, werden afgenomen tegen 15 ct. per kg. Van stapelpro ducten als gele- en roode kool, breekpeen, bie ten en rapen bleven de prijzen vrijwel gelijk. Wijzigingen van beteekenis kwamen tenminste hierin niet voor. Schorseneeren maakten naar kwaliteit prijzen van 413 ct. per kg. Ook in den aardappelenhandel bewogen de noteeringen zich nog op hetzelfde peil. De handel had nog een kalm verloop. Feestelijke avond in Ket K. S. A.- gebouw. Donderdagavond heeft de Winkelierscombi- nat.ie „Plan West" in het K.S.A.-gebouw een propaganda-avond gehouden, waaraan voor de bezoekers verscheidene attracties waren verbonden. Medewerking werd verleend door mr. Lawoe en de accordeoniste Rina de Looff. Ook voor dezen avond bestond weer enorme belangstelling, zoodat velen zelfs teleurgesteld moesten worden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer W. Akse, zijn voldoening uit over het feit, dat de leden van de winkelierscombina- toe weer in zoo'n grooten getale in vergadering bijeen waren. Tevens maakte spreker van de gelegenheid gebruik om den leden een voor spoedig 1939 toe te wenschen. De voorzit-r ter hoopte, dat in 1939 den band tu- ~hen winkelier en lid nog sterker zou moge /or den. Hierna heeft mr. Lawoe, humoristisch goo chelaar en jongleur, het publiek eenige aan gename oogenblikken bezorgd met zijn ver bluffende staaltjes van goochelen. Hoe hij sommige toeren ondanks het toezicht van 500 oogenparen tot een goed einde wist te brengen zal voor iedereen wel een raadsel blijven. Een dankbaar applaus beloonde mr. Lawoe dan ook voor zijn experimenten. Ook het succes van Rina de Looff, de ac- cordeon-virtuose, was heel groot en ook ver diend. Na dit succesvolle optreden van de beide medewerkenden heeft de heer W. Akse een kort propaganda-woord gesproken met als onderwerp „Plan West, de spil waarom alles draait". Spr. herinnerde er aan, dat in den loop der jaren Plan West een uitstekende re putatie heeft verworven, waaraan vele ver- eenigingen zich nog kunnen spiegelen. Het organiseeren van dergelijke avonden is zeer juist geweest, want nog nooit heeft men over gebrek aan belangstelling kunnen klagen. Ook deze avond is uitverkocht en daarom heeft het bestuur besloten, aldus spr. om Dinsdagavond weer een propaganda-avond te organiseeren. Voor dezen avond zijn nog slechts een be perkt aantal toegangskaarten te verkrijgen. Sinds de oprichting, aldus vervolgde spr., heeft de activiteit, die de winkelierscombina tie ten toon heeft gespreid, van Plan West ge maakt wat het nu is. Ook in de toekomst hoopte spr. dat de combinatie in 't teeken der belangstelling zou blijven staan. De nieuwe reclame, die in het afgeloopen jaar is ge voerd, bleek zeer succesvol te zijn geweest, want van Februari af werd in totaal f 7573 uitgekeerd. In 5 jaar tijds werd f 20.000 te rugbetaald, zoodat nu met het 8-jarig be staan zeker wel f 40.000, aldus spr., aan pre mies en zegelboekjes werd terugbetaald. Het vertrouwen, dat het publiek altijd in de combinatie heeft gesteld, schraagt het be stuur om op den ingeslagen weg voort te gaan, temeer daar ook veel waardeering in het werk van Plan West wordt gesteld, wat wel blijkt, dat overal in ons land winkeliers combinaties ontstaan naar het voorbeeld van Plan West. Langzamerhand is de combinatie dan ook geworden de spil waarom alles draait. Vervolgens heeft de voorzitter de nieuwe reclamecampagne uiteengezet, waaruit bleek, dat voortaan eens in de 14 dagen een extra premie op een volgeplakt zegelboekje, dat op een bepaalden dag wordt ingeleverd, zal wor den verstrekt. Tevens zal in den zomer weel een groot kinderfeest worden georganiseerd. Mocht het bestuur echter niet in het gestelde doel slagen, dan zal waarschijnlijk weer een boottocht worden gehouden. Na de pauze zijn mr. Lawoe en Rina de Looff nog eenige keeren opgetreden, waarbij zij mogelijk nog meer succes oogstten dan voor de pauze. Als gewoonlijk was de gratis verloting van een groot aantal prijzen weer een attractie, die buitengewoon op prijs werd gesteld. Landerijen overstroomd. Als gevolg van het smelten van sneeuw en ijs en de hevige regens van de laatste dagen zijn ook in den Wijkermeerpolder verscheidene wei landen onder water geloopen, terwijl de slooten in den polder op vele plaatsen tot den rand toe volstaan en nog maar weinig water noodig heb ben om buiten haar oevers te treden. Aan den St. Aagtendijk voor den onbewaak- ten overweg staan groote stukken land blank, terwijl ook bij het fort St. Aagtendijk groote stukken ondergeloopen zijn. Bijna overal be treft het weiland, zoodat niet veel schade door het hooge water geleden zal worden. De Halve Maan heeft evenmin de geweldige hoeveelheden water kunnen verwerken en staat dan ook reeds eenige dagen weer blank. De eenigen, die van de overvloedige regens profiteeren, zijn de meeuwen, die thans in groo ten getale op de overstroomde landerijen in een waar dorado leven. Het elftal van Beverwijk. A.s. Zondag gaat Beverwijk met het volgende elftal op bezoek bij de leiders van de afdeeling „Zaandijk". Doel: J. van Zutphen. Achter: Th. Kuyer en C. Vessies. Midden: J. Woortman, G. de Ruiter en A. de Ruiter. Vóór: C. Koning, J. Steenvoorden, A. Marx, J. Maenhout en S. Teeling. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BEV. DAMCLUB. Gisteravond werden de onderlinge competitie wedstrijden gespeeld van de Beverwijksche Damclub met het volgende resultaat: Eerste klasse. D, KikkeH. de Waard 11 W. SpanjaardS. D. Hoogvorst afgebr. Tweede klasse. M. HoogvorstJ. Bakker 02 C. Kluft—C. Snel 2—0 B. ReijmersA. Romeijn 20 Derde klasse. A. WentinkA. Hofland 02 F. HonunesA. Wernke - 11 Arbeiderstooneelvereeniging „Kunst na Arbeid". Opvoering van „Mislukte levens". Reeds eerder hebben wij er op kunnen wij zen. dat de belangstelling voor de tooneelvoor- stellingen van onze dilettanten-vereenigingen weer een groote vlucht neemt. Ook de nog jeug dige Arbeiderstooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" profiteert van dit gunstige getij. In een korte spanne tijds zag zij haar aantal donateurs dermate toenemen, dat gisteravond voor een nagenoeg geheel bezet Kennemer Theater kon worden gespeeld. Natuurlijk werd van dezen voorspoedigen groei met voldoening gewag ge maakt door den heer G. Terstall Jr.. die deze uitvoering met een kort woord opende. Hij deel de daarbij tevens mede, dat het niet de bedoe ling was om twee avonden achtereen op te tre den, omdat dit op te groote moeilijkheden zou stuiten. En dit was dan tevens als aansporing bedoeld om spoedig als kunstlievend lid toe te treden. Opgevoerd werd de boerentragedie „Mislukte levens" van Johan Schmidt, een keuze, die niet onverdeeld gunstig beoordeeld werd. Johan Schmidt schreef dit stuk jaren geleden voor menschen van geheel andere opvatting dan het publiek van 1938. Hoezeer de structuur ver ouderd is bleek uit de alleenspraken, die de auteur zoo hier en daar van noode had. Een stuk bovendien met een sterk melo-dramati- schen inslag, dat intusschen toch nog hooge eischen stelt aan het uitbeeldingsvermogen. Johan Schmidt kende als vakman-tooneelspe- ler het métier, waarin de oude garde zoo sterk was en daarom schreef hij speelscènes die des tijds de zaal in vuur en vlam zetten. Dat was nu weer een lastige opgave voor „Kunst na Ar beid", waarvan de meeste leden nog weinig rou tine hebben. Maar verscheidene medespelenden konden toch bewijzen van hun vorderingen too- nen, al mist men dan nog al te vaak het ver mogen om „van binnen uit" te spelen. Daardoor „staat" het tooneel te dikwijls. Ook hier is de uitzondering er, om den regel te bevestigen. Mevr. de RuiterKoomen had als Jane uitste kende momenten (II en III b.v.), waarin zij zich durfde geven. Het spel kwam wat meer „uit de verf" en plotseling is er dan ook een heel ander sfeer op het tooneel. Mevr. Hakkenbergvan Gaasbeek daarentegen speelde de rol van vrouw Donk veel te vlak, waardoor ook de anderen belemmerd werden in het geven van voldoende tegenspel. De heer F. van Galen speelde zijn lang niet gemakkelijke rol van den molenaar verdienste lijk. Het was al heel veel waard, dat hij zich voor overdrijving, waartoe deze rol zoo licht aanleiding geeft, wist té behoeden. De heer W. de Ruiter wisselde als Albert goede met minder goede momenten af. Hij kwam eigenlijk eerst goed op dreef in III en vooral SCHIP VAN Verm. Aankómst LAATSTE BERICHT La Plata 2 Febr. 29 Dec. van San Nicolaas. Amstelkerk (Ned.) West-Afrika 20 Jan. 19 Jan. van Havre. Chili 17 Jan. te Tocopilla. Stamboul 27 Jan. 18 Jan. van Tunis. Midd. Zee 18 Jan. van Susak. Hamburg 20 Jan. 19 Jan. vertrokken. Pt. Arthur 25 Jan. 6 Jan. vertrokken. Gothenburg in lading. Chili (via L'pool) 21 Jan. 18 Jan. te Liverpool. Chili 17 Jan. van Tocopilla. Boschfontein (Ned.) Zuid Afrika 14 Jan. van Kaapstad. Berenice (Ned.) Palermo 27 Jan. 17 Jan. van Finisterre. Breda (Ned.) x) Hamburg 25 Jan. vertrekt 21 Januari. Br. Prestige (Br.) Abadan (via Antw.) 14 Jan. vertrokken. Bodegraven (Ned.) x) Chili 17 Jan. te Calla'o. Oxelösund (v. IJm.) 18 Jan. vertrokken. Chili 15 Jan. van Cristobal. La Plata 22 Jan. 18 Jan. van Finisterre. Chr. Huygens (Ned.) Batavia 14 Febr. 18 Jan. vertrokken. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios (v. IJm.) 4 Febr. 18 Jan. van Cristobal. Capella (Zw.) Skutskar 18 Jan. 12 Jan. vertrokken. Cedartree (Eng.) Swansea 21 Jan. 18 Jan. vertrokken. La Plata 31 Jan. 17 Jan. v. St. Vincent. Batavia 7 Febr. 17 Jan. van Pt. Sudan. Santos 30 Jan. 15 Jan. van Maceio. Enggano (Ned.) x) Batavia 13 Jan. van Padang. Everhope (Letl.) La Plata in lading. Euterpe (Ned.) Bordeaux 24 Jan. 20 Jan. vertrokken. Swansea 20 Jan. 17 Jan. vertrokken. Flintshire (Br.) Japan 15 Febr. 17 Jan. van Penang. West Afrika 15 Febr. 12 Jan. van Cape Coast Guinean (Br.) West Afrika 12 Jan. van Freetown. Ganymedes (Ned.) Chios 18 Jan. te Bremen. Heidelberg (Du.) Ned. Indië 26 Jan. 15 Jan. van Batavia. Hanau (Du.) Ned. Indië 8 Maart 16 Jan. van Bintang. Hamburg in lading. Ned. Indië 26 Febr. 12 Jan. van Macassar. \'ed. Indië 22 Jan. 19 Jan. van Liverpool. Luneburg (Du.) Ned Indië 6 Febr. 4 Jan. van Singapore. Luxembourg (Belg) La Plata 6 Jan. te Santa Fé. Meerkerk (Ned.) x) Japan 17 Jan. van Gibraltar. Meliskerk (Ned.) Zuid Afrika 22 Jan. 15 Jan. te Hamburg. Melampus (Ned.) x) Hamburg 19 Jan. 18 Jan. van Bremen. M.v.St.Aldegonde (N.)x Batavia 29 Jan. 17 Jan. van Genua. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 17 Febr. 20 Jan. vertrokken. Batavia in lading. Njegos (J.S1.) La Plata 7 Febr. 5 Jan. van Buenos Aires. Zuid Afrika 16 Jan. te Durban. Stettin 24 Jan. vertrekt 21 Januari. lexandriê 28 Jan. 12 Jan. van Haifa. Danzig 23 Jan. 20 Jan. vertrokken. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia 26 Jan. 17 Jan. van Genua. Phrygia (Du.) Mexico 17 Jan. 2 Jan. van Trinidad. Polyphemus (Ned.) x) Batavia 24 Jan. 18 Jan. van Gibraltar. Patricia (Du) Pto Barrios 30 Jan. 15 Jan. van Trinidad. Midd. Zee 3C Jan. 18 Jan. van Gibraltar. Peisander (Eng.) x) Batavia 11 Febr. 16 Jan. van Colombo. Phrontis (Ned.) Batavia 8 Maart vertrekt 28 Januari. Galveston 24 Jan. 6 Jan. vertrokken. Pollenzo (Ital.) Bona (v. IJm.) 22 Jan. 16 Jan. van Gibraltar. Promotheus (Eng.) x) Batavia 21 Febr. vertrekt 21 Januari. Palatia (Du.) Mexico 14 Febr. 14 Jan. vertrokken. Poelau Roebiah (Ned.) Hamburg in lading. ttoxby (Br.) Port Redon Dee van Singapore Randfontein (Ned.) Z. Afrika 18 Jan. van Djeddah. Salland (Ned) Buenos Aires 3 Febr. 14 Jan. van Rio Janeiro. Serooskerk (Ned.) x) Japan 15 Jan. van Manilla. Stella (Ned.) Constantza 28 Jan. 15 Jan. te Zaute. Sembilan (Ned.) x) Ned. Indië 17 Jan. van Cheribon. Socrates (Ned.) West Indië 18 Jan. van Barbados. 1 "awali (Ned.) x) Batavia 26 Jan. 12 Jan. van Stamboul. La Plata 28 Jan. 18 Jan. van St. Vincent. La Plata 31 Jan. 12 Jan. van Fern. Noronha. La Plata (via Antw.) 31 Jan. 19 Jan. van Las Palmas. Midd Zee 21 Jan. 18 Jan. van Lissabon Titus (Ned.) Zwarte Zee 8 Febr. 15 Jan. te Stamboul. Tarakan (Ned.) x) Batavia 19 Jan. van Colombo. V.N. Goulandrirs (Gr.) La Plata 4 Febr. 12 Jan. van Pernambuco. Vulcanus (Ned.) Hamburg in lading. Zaanland (Ned.) x) Hamburg 22 Jan. vertrekt 21 Januari. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Hoogovens V1SSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IIMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Duitsch s.s. Charlotte Schroeder Rotterdam laden het hachelijke slottooneel werd door zijn uit beelding als het ware gered. We zagen verder nog een goeden wissellooper van den heer Jos. Engelhart, een grootmoeder rol met verdiensten van mej. F. de Dood en een kaartlegster van mej. B. Holleman. De grime konden wij van de dames althans niet bewonderen. De moeder b.v. was veel te jeugdig getypeerd. Het publiek heeft het optreden van „Kunst t Arbeid" met belangstelling gevolgd, maar toch geloovén wij, dat de meeste toeschouwers de vereeniging nu wel eens in een ander genre willen zien. Het veranderen van het tooneel kostte nogal wat tijd, al moest er heel wat ge beuren. In I en II was de zaak in orde. Met weinig moeite zou III wat anders te zien heb ben gegeven. (Spiegel, kast schilderij, zelfs de potten en pannen als in I). Na afloop heeft de heer Terstall nog een slot woord gesproken en gaven velen zich over aan het genot van den dans in de balzaal, die nog eenige uren druk bevolkt bleef. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zaterdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.20 Keu len; 12.35 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr.; 4.20 Brussel Ned.; 5.35 Brussel Fr.; 6.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Parijs; 10.55 Brus sel Fr.; 11.20 Scheveningen Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen: 10.35 Londen Reg.; 11.20 Nationaal programma: 5.00 Londen Reg.; 5.20 Nationaal programma; 8.20 Londen Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveillng. Prei per K.G. 510 Aardappelen 2,603,00 Uien per K.G. 3—7 Breekpeen per K.G. 2\'24 Waspeen per K.G. 3 y210 Bieten per K.G. 34 Knollen A per stuk 56 Knollen B per stuk 23 Groene kool per K.G. 3J/26 Boerekool per K.G. 912 Gele kool per K.G. 24 Roode kool per K.G. 23 Spruiten per K.G. 1628 De roodzwarten tegen R. C. H. De Kennemers komen a.s. Zondag met het volgende elftal tegen R.C.H. uit: Doel: Van Urk. Achter: Dinkla en Van der Bos. Midden: Veenstra, Horeman en Van der Wal. Voor: Schipper, Van Luin, Boom, Steeman en M. Brethouwer. Het reserve-elftal komt in den uitwedstrijd tegen Volewijckers 2 met de volgende opstel ling binnen de lijnen: Doel: F. Brethouwer. Achter: Balder en B. Brethouwer. Midden: Six, Vessies en De Graaf. Voor: Antonisse, Van der Kolk, Tromp, Hei- deman en Semeins. Het clubkampioenschap „Sans Atout''. De uitslagen van de wedstrijden van de bridge-club „Sans Atout" voor het clubkam pioenschap luiden als volgt: Groep I: 1. J. BosG. de Boer 43 m.p. 2. A. en C. Hoogebom 36 m.p. 3. J. BerleeJ. Nijman 35J/2 m.p. 4. Mevr. Van der LindenH. v. Essen 35 m.p. 5. De heer en mevr. Tand 29 y2- 6. P. van GroningenN.N. 25y2 m.p. 7. G. C. H. Tabak—W. G. Kleine 24»/z m.p. 8. T. RomijnC. Visser 23 m.p. Groep II: 1. J. BoomC. Spruit 37'/2 m.p. 2. J. DilG. Tabak 36 m.p. 3. R. HoenC. Geldermans 33 m.p. 4. J. BloemendaalA. Roodzand 31 m.p. 5. A. MichelC. Numan 30J/2 m.p. 6. Dames Kok en Braam 28/2 m.p. 7. J. WuiteJ. Brandenburg 28 m.p. 8. Mevr. TabakA. Tabak 27y2 m.p. Van Groep I plaatsten zich in de finale voor het clubkampioenschap de teams J. BosG. de Boer, J. BerleeJ. Nijman en de heer en mevrouw Tand. Van Groep II plaatsten zich: J. BoomC. Spruit, J. DilG. Tabak en R. HoenC. Geldermans. De overige leden speelden een onderlingén wedstrijd volgens het Scheveningsch systeem. De uitslagen zijn: Noord-Zuidlijn: 1. J. PauwL. Mouton 70^ m.p. 2. Mevr. DilG. Daalhuizen 73 m.p. 3. De heer en mevrouw Blokdijk 78 m.p. 4. J. NwmanL. Klein 85 m.p. 5. De heer en mevrouw Van Amstel 87 m.p. 6. P. van der WerfH. van der Berg 93 m.p. 7. P. AmseC. Nijman 101 y2 mjp. Oost-Westlijn: 1. De heer en mevr. Blom 71 m.p. 2. G. DaalhuizenJ. van Leeuwen 72'/2 m.p. 3. H. van der Vlugt—K. van der Wal 75 m.p. 4. H. PoolsW. de Boer 86 y2 m.p. 5. J. BroekbuizenJ. Klaver 94 m.p. 6. J. de VriesK. Kramer 94 m.p. 7. Th. Th. BraamJ. L. Kok 95 m.p. SCHAAKCLUB „WEENINK". Na het fraaie resultaat, dat het tweede tiental van de schaakclub „Weenink" tegen de „Rochade 2" behaalde, luidt de stand in de reserve 2e klasse B thans als volgt: gesp. gew. gel. gew. pt. v,t. Haarl. S. G. 5 Rochade 2 Aalsmeer 2 Weenink 2 Kijk Uit 2 Haarlem 3 121/2- 7 y2 211/2— 8 6— 4 91/2—IO1/2 5—15 51/2—141/2 DE ZWALUWEN—S.D.O. In dezen wedstrijd komt de thuisclub als volgt uit: Doel: Leyen. Achter: Freek en M. de Reuver. Midden: Warrink, van Thiel, Adelaar. Vóór: Gerrits, Onstenk, A. de Reuver, Mandenmaker, Bast. TRAINING VAN DE KENNEMER WANDELCLUB. De Kennemer Wandelclub houdt a.s. Zon dag haar eersten trainingsmarsch daar deze door slechte weersomstandigheden in De cember moest worden uitgesteld. De afstand is bepaald op 15 KM. Leider is de heer De Jeu. Het vertrek is bepaald op 9 uur v.m. vanaf het Kennemer Hotel. Degenen, die deze marschen mee willen loopen, kunnen inlichtingen bekomen bij het secretariaat Kerkweg 27, Santpoort en bij D. F. Brandwijk, Groenelaan 73, alhier. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Lezing over Multatuli Voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling hield gisteravond de heer Dr. Garmt Stuiveling een lezing over „Het leven en werk van Multatuli". Na het openingswoord van de heer Groot, was het woord aan den heer Stuiveling. Spreker schetste allereerst uit voerig de jeugd van Douwes Dekker. Douwes Dekker bezat al in zijn jeugd, aldus de heer Stuiveling, een matelooze eerzucht. Later schrijft hij dan ook zelf in zijn brieven, dat hij zich steeds probeerde te onderscheiden. Ondanks deze eigenschap mislukte zijn loop baan. zoo dat hij in 1838 op 20-jarigen leef tijd naar Indië trok. Ondanks dat zijn par ticulier leven van minder goed gehalte was, was zijn werk als ambtenaar uitstekend. Dit blijkt uit de rapporten, die er over hem zijn. Hierin spreekt men zelfs van een mensch van zeer groote capaciteiten. Als den gelukkigsten tijd van Multatuli's leven zag spr. den eersten tijd na zijn huwe lijk met Baronesse van Wijnbergen. Na zijn overplaatsing als assistent-resident naar Lebak begon zijn strijd, tegen de uitpersing van de bevolking, wat zijn ontslag ten ge volge had, waardoor hij aan armoede en el lende was overgeleverd. In dezen tijd heeft hij zijn Max Havelaar geschreven. Van dit boek verwachtte Multatuli niets minder dan een revolutlonnaire volksbeweging. Maar hoewel hij wel eenige aanhangers kreeg werd ook dit een dèsillusie. Ook waren er wel, die litterair talent in Multatuli zagen, maar zij waren slechts met weinigen. Na zijn Max Havelaar en Minnebrieven, die, hoewel zij on samenhangend schijnen, toch een prachtig geheel vormen, schreef hij uitsluitend korte notities, die zoo'n succes hadden, dat hij pro beerde een dagblad te stichten. Maar ook deze poging faalde. Zijn notities waren vaak fel en scherp gericht tegen het gezag, con ventie en traditie. Hij was niet de man, die den nieuwen tijd vorm gaf, maar hij haalde wel den ouden ver vuilden tijd onderste boven en trachtte hem te reinigen. Staatkundigen invloed heeft hij meer gehad, dan men wilde toegeven. Hij is het, die Nederland op Europeesch peil heeft gebracht. Zijn werken, die wat stijl betreft het beste zijn wat de 19e eeuw heeft opge leverd en die ook de boeken van nu verslaan, zijn voor drie kwart verouderd, omdat de toe standen veel verbeterd zijn. Maar wij moeten trachten dat zijn boeken verouderd blijven, aldus spr. en toonen dat wij na Multatuli geboren zijn. De heer Groot sloot dezen cur susavond met een woord van dank aan den heer Stuiveling voor zijn interessante en leer zame lezing. FEEST SPORTBOND. Op Zaterdag 11 Februari a.s. organiseert de plaatselijke afdeeling van den N.A.S.B. een feestavond in het Kennemer Theater. Het gezelschap Lotte en Alex Wins zal het pro gramma, benevens de balmuziek verzorgen. 's Middags 4 uur vindt er een kindervoor stelling plaats met peppenkast en goochel toeren door hetzelfde gezelschap. Magische kunst in het Luxor Theater. Miss Hami da voorspelde. Gisteravond werd in het Luxor Theater een séance gegeven door een gezelschap van men schen met heel eigenaardige gaven, die niet iedereen in zijn leven meekrijgt. En dat is maar goed ook, anders zou het een rare wereld worden.. Veronderstel, niet waar, dat alle menschen zoo waren als mevrouw Hamida, die alle opdrachten, die u in uw gedachten had genomen, zonder meer uitvoert. Waar u ook aan dacht, deze dame kwam er achter, al zouden het zelfs „diepe" geheimen betreffen. Zoover is het gisteravond echter niet in het stampvolle Luxor Theater gekomen, want de meeste aanwezigen dachten aan allerlei on schuldige dingen. Erg vindingrijk waren de Beverwijkei's met hun opdrachten niet, hoewel er natuurlijk groote animo voor bestond. Een daverend applaus beloonde de telepatische miss Mamida voor haar optreden. Het mooiste van alles was echter, toen Hamida haar wil op één der aanwezigen overbracht en deze „patiënt" tot groote verbazing van allen op de planken in z'11 eentje een Spaansche wals ging draaien. Maar niet alleen het optreden van Hamida viel in den smaak, ook dat van Ramah, die het publiek liet griezelen van zijn „speldenkussen achtige" neigingen. Ramah bleek nog meer in zijn mars te hebben, want hij danste in glas, alsof het zijn lust en zijn leven was, hij liep over sabels, zooals wij de trap opgaan. Boven dien haalde deze Hollandsche fakir het kunst stukje uit, om een doodgewone, springleven de, kakelende leghorn op het podium in slaap te brengen. Vervolgens liet Ramah zijn mond, neus en ooren volstoppen met watten om zich daarna levend te laten begraven. Zoo bleef hij een half uur opgesloten en toen men hem be vrijdde leefde hij nog. Tijdens deze begrafenis van Ramah heeft miss Hamida eenige voorspellingen gedaan. Volgens haar is 1939 voor Nederland een gun stig jaar. Voor het fascisme ziet het er voor het nieuwe jaar niet zoo rooskleurig uit, aldus voorspelde Hamida. Miss Hamida vertelde vervolgens nog, dat in 1939 geen oorlog zou losbarsten. Zij werd tij dens haar optreden bijgestaan door den tele- pathischen tenor Jean Janin, die liederen zong van filmartisten, welke door het publiek ge dacht werden. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 19 Januari. Ondertrouwd 19 Januari: J. Vermaas en G. Hoenderdos; H. N. Hopman en A. N. Schol ten; G. A. Lamp en M. J. A. Janssen. Getrouwd: A. Bak en W. M. E. Smit; A. Vrins en A. C. Kooij. Bevallen 16 Januari: H. SwartKerste, z 18 Januari: M. C. B. Mesman—Balm, d.; G. Stui—Schipper, d.; G. C. Spliethoff—Seibert, z.; P. BeekmanHemstra, d.; J. J. Hermeling --Tukker, d.; 19 Januari: C. van Slooten Joores, d.; A. v. d. Veende Groot, z. Overleden 17 Januari: W. H. E. Vos, 34 Hazepaterslaan; 18 Januari: J. L. Ranneft, 77 j., Schotersingel; D. C. Zuidwijk, 68 j., Rol- steeg; M. Saarloos, 16 j„ Stationsplein; P. M. Knape, 11 j., Gibraltarstraat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5