Drie en twee jaar geëisc SCHUD. UW LEVER WAKKER Victoria-Water STEGEMAN'S échte GELDERSCHE Zoojuist verschenen 't Oog op Zuid-Amerika gericht. Nieuws in het kort. v R IJ D A "G 20 J A" yr U 'A R I 1939 Oplichtingsaffaire Verdachten blijven bij hun ontkenning. ht. Verdediger: „Mej. Kessler wilde bedrogen zijn, wijl zij daarin een middel zocht om liefdadig te zijn". Verzoek om invrijheidsstelling van een der verdachten afgewezen. nrAAR wij elders in dit nummer ly melden, is voor de Bredasche rechtbank de bekende Ginne- kensche oplichtingsaffaire, waarbij een oude dame voor een zeer groot bedrag is opgelicht, behandeld. De Officier van Justitie eischte tegen D. Jr. een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek van voorarrest en tevens met de bepaling, dat het in be- slag genomen geld zal worden terug gegeven aan mejuffrouw Kessler. Tegen D. Sr. eischte de officier een gevangenisstraf van tioee jaar, met aftrek van voorarrest. Na het voorlezen van de lijst van getuigen bleek, dat de hoofdgetuige, de 80-jarige me- iuffr Kessler, niet verschenen was en dat een doktersverklaring was overgelegd, waarin was vermeld, dat het voor den gezondheidstoestand van mej, K. hoogst ongewenscht zou zijn deze emoties mee te maken. De verdediger van de verdachten, rar, Fran cois Pauwels, sprak hierover zijn teleurstelling uit. en meende, dat de behandeling van deze zaak geen voldoende voortgang zou kunnen hebben, omdat het noodzakelijk is om mej. Kessler nog enkele vragen te stellen in het belang van de verdachten. De rechtbank ging hierna in raadkamer, waarna de president mededeelde, dat de rechtbank geen termen had gevonden, de be handeling van de zaak uit te stellen, en dat mej. K. door den- rechter-coirtmissaris reeds onder eede is verhoord, in tegenwoordigheid van de verdachten. Bij die gelegenheid hebben ook de verdachten aan mej. K. vragen kunnen stellen. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van de zaak. Conflict getuige-verdediging-. Als eerste getuige werd gehoord de rijks rechercheur Hersmis uit Amsterdam. Reeds spoedig ontstond er een conflict tusschen mr. Pauwels en dezen rechercheur, omdat mr. Pau wels het onjuist vond, dat de rechercheur was afgegaan op anonieme mededeelingen. De pre sident meende een dergelijk gesprek niet te moeten toelaten, hetgeen niet wegnam dat zich een scherpe discussie tusschen den ver dediger en den rijksrechercheur ontspon. De officier van justitie, mr. Van der Dussen, meende dat het er eigenlijk niet toe doet, van wie of waarvandaan de rijkspolitie inlichtingen ontvangt. De hoofdzaak is, dat deze worden getoetst op hun waarheid. Vervolgens werden gehoord de beide dienst meisjes, die echter zeer gereserveerde verkla ringen aflegden, wat voor den president aan leiding was een van deze meisjes speciaal te wijzen op het gewicht van den eed. Gehoord werden verder twee chauffeurs uit Haarlem, die met den jongen Dreyer per auto en per vliegmachine talrijke groote reizen heb ben gemaakt. Door een der chauffeurs werd verteld, dat zij ook in Caïro zijn geweest, waarop de officier van justitie vroeg, of zij bij die gelegenheid ook Rabat hebben bezocht. Beide chauffeurs antwoordden daarop dat zij niet in Rabat zijn geweest, omdat zelfs over Rabat niet gesproken is. De oude D. erkende met zijn zoon naar Breda te zijn geweest. Er is bij mej. Kessler eerst gesproken over schilderijen en later heeft de oude D. aan mej. Kessler verzocht zijn zoon te willen voorthelpen om een andere positie te verkrijgen. Hij had gehoord, dat zijn zoon grof geld uit gaf en in deze periode had zijn zoon hem de f 1400 teruggegeven, welke hij aan zijn zoon had geleend. Hij verklaarde verder, dat er gesproken was over Rabat bij Caïro. Daar ligt geen Rabat. Deze plaats ligt in Marokko. Mej. Kessler be handelde zijn zoon als haar eigen zoon. D. Jr. erkende tegen mej. Kessler te hebben gespro ken over mijnen en verklaarde, dat het zijn bedoeling is geweest om te trachten zijn ouders weer bij elkaar te brengen. Hij had het geld noodig om een toonkamer in te richten voor zijn schilderijenzaak. Pres.: U sprak toch met mej. K. om geld los te krijgen? Verd.: Wel neen, ik heb haar geen geld ge vraagd. Zij stelde veel belang in mij en zij wilde mij helpen. Pres.: Als u geen geld wilde hebben, waar om sprak u dan met mej. Kessler over geld? Verd.: Mej. Kessler was als een moeder voor mij en daarom sprak ik haar over deze din gen. Pres.: 't Is onbegrijpelijk. Maar u toonde mej. Kessler een kaart en u suggereerde haar, dat dit een kaart was van de mijn bij Rabat. Verd: Wel neen, dat was een gewone pen- teekening. Mej. Kessler heeft zich daarmede vergist. Hij erkende verder van Marseille uit aan mej. Kessler om een bedrag van f 6000 te hebben gevraagd. Pres.: Welke resultaten hebt u in uw zaken met al dat geld gehad? Verd.: Ja, die zijn voor een groot deel tegen gevallen. Pres.; Tegengevallen? U bent heelemaal niet bij die mijn geweest. U kunt alles zeggen wat u wilt, maar daarom behoeven wij dat alles niet te gelooven. Een kinderkamer is het hier nog niet. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. Van der Dus sen wees er op, dat een oplichterszaak als deze in Nederland gelukkig niet dikwijls voorkomt. Het gaat hier over een bedrag waarvan het juiste cijfer wel niet precies vaststaat, maar dat toch een eind over de f 100.000 loopt. Deze oplichterij is met buitengewone brutaliteit gepleegd. Spr. bracht een compliment aan den rijksrechercheur, die alles zoo minutieus heeft onderzocht, waardoor het mogelijk zal zijn beide verdachten te veroordeelen. D. Jr. heeft tegenover mej. Kessler de lief hebbende zoon gespeeld, die zoo verheugd was, dat zijn ouders weer bij elkaar waren. Juffrouw Kessler is er ingevlogen. Beide ver dachten hebben aan mei. Kessler een verhaal opgedischt, hetwelk in hoofdzaak door D. Sr. is ineengezet. Ook de f 1400 kwamen uit de kas Van mej. Kessler. Intusschen meende de officier, dat D Jr. de hoofddader is geweest. Hij toch heeft al het geld getoucheerd. Er is niets ten gunste van D. Jr. te zeggen. Met gewetenlooze bru taliteit heeft hij het verhaal, dat zijn vader heeft opgezet volgehouden. Als de rijks recherche het geld niet gevonden had, zou alles op zijn geweest. D. Jr. heeft met al dat geld niets nuttigs uitgevoerd. Hij heeft met zijn vrienden aan de roulette gespeeld, dure hotels bezocht, luchtreizen gemaakt enz. In betrek kelijk korten tijd was bijna f 80.000 verbrast. De officier meende daarom, dat hier de maxi mum straf mocht worden geëischt. Hij requi- reerde daarom voor D. Jr. een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek van het voorarrest en teruggave van het in beslag genomen geld aan mej. Kessler. D. Sr. heeft lang geen blanco strafregister; zoodat ook voor hem een strenge straf op zijn plaats is. Hij requireert voor D. Sr. een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest. Verdediging. Mr. Pauwels bracht hulde aan den rechter commissaris voor zijn minutieus vooronderzoek en ook aan de recherche. Maar hij kon geen bewondering hebben voor de dagvaarding en het requisitoir. Hij kan ook geen bewondering hebben voor iemand, die gelooft aan de verhalen, welke in de dagvaar ding zijn vermeld. Ook gelooft hij niet, dat mej. Kessler aan deze verhalen heeft geloofd De oude D. heeft mej. K. verzocht zijn zoon te willen helpen. Doch hij heeft dit bedoeld als een middel tot weldadigheid en niet als een zaak. Zij is geen zakenvrouw en heeft nooit gedacht aan winst. Indien dit het geval was geweest, dan had ze wel over de kwestie ge sproken met haar neef mr. Kessler in Den Haag. maar zij wilde bedrogen worden wijl zij daarin een middel zocht om liefdadig te zijn. Vader D. heeft aan pleiter in de gevangenis gezegd, dat hij begrijpt, dat het zijn schuld is, dat zijn zoon hier zit, wijl hij zich te wei nig met zijn zoon heeft bezig gehouden. Ook D. Jr. is een slachtoffer n.l. van zijn jeugd. Hij was een kwajongen, die allereerst vreugde zocht. Ongelukkig voor hem is dit zoo gemakkelijk geweest, hij behoefde slechts te telefone.eren en het geld lag gereed. Ook juridisch meende pleiter, dat noch voor D. Sr., noch voor D. Jr. het bewijs is geleverd. Hij vroeg voor beiden vrijspraak en voor D. Sr. onmiddellijke invrijheidstelling, terwijl hij indien D. Jr. niet mocht worden vrijgesproken, voor hem een lichtere straf vroeg. De rechtbank verklaarde geen termen aan wezig te vinden om D. Sr. direct in vrijheid te stellen. De uitspraak werd bepaald op 2 Februari a.s. (Voor de uitgebreide voorgeschiedenis van deze zaak zie men elders in dit nummer.) Een serie boeken, zeven in getal. U kunt ze gratis op Uw gemak „uit lezen" ze zijn te verkrijgen bij Uw bellanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe stalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49: de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52: Bijzondere Wand bekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-behang voor huis- of slaapkamerNeem eens een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER Rath aDoodeheefver (Adv. Ingez. Med.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en I] zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Streng optreden tegen vernieling, en straatschenderij aangekondigd. Mededeeling van den Officier van Justitie te Amsterdam. Gelet op de talrijke klachten over vernielingen en baldadigheden, die den laatsten tijd bij justi tie en politie te Amsterdam binnenkomen, heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam op aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat tegen personen, die opzettelijk en weder rechtelijk daden van geweld plegen, tegen aan een ander toebehoorende goederen of die zich schuldig maken aan straatschenderij de betrek kelijke artikelen van het Wetboek van Straf recht met de grootste gestrengheid zullen wor den toegepast. MR. DR. S. J. M. VAN GEUNS TE DE BILT BEGRAVEN. Op de N. H. begraafplaats te de Bilt werd Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van mr. dr. S. J. M. van Geuns, oud-procureur-gene- raal bij het gerechtshof in Amsterdam, die aldaar op 74-jarigen leeftijd overleed, ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door ds. F. Dij- kema, die het betreurde hier niet te mogen ge wagen van den overledene als magistraat van groot formaat, als groot jurist en als lid van den kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente in Am sterdam. De overledene was, aldus spreker in zijn eenvoud wars van alle schittering naar buiten. Hij heeft alles gegeven aan de kringen, die hem bonden aan banden van liefde. In hem werd het woord van Christus werke lijkheid „ziedaar een mensch in wien geen be drog is." AUSTRALISCHE MINISTER IN INDIë. BATAVIA, 19 Januari (Aneta/A.N.P.). De Australische minister Thorby, die in Singa pore besprekingen heeft gevoerd, arriveerde gisteren te Batavia. Hedenochtend heeft de heer Thorby Ban doeng bezocht. Naar aanleiding van het bezoek geeft de Australian Trade Commissioner heden een lunch, waarbij minister Thorby gelegenheid zal krijgen in persoonlijke aanraking te komen met autoriteiten en bedrijfsleiders, die hij daarna ook in zakelijke besprekingen zal ont moeten. Hiertoe behooren o.a. de hoofdinspec teur van de scheepvaart, de president-direc teur van de K.P.M., het hoofd.van het bureau luchtvaart, de vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M. en de vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M. in Australië. „Hosudam" opgericht. Donderdag is te 's-Gravenhage ten overstaan van notaris mr. Grootenboer verleden de acte van oprichting van de N.V. Maatschappij voor Handelsbetrekkingen HollandZuid-Amerika, kortweg genaamd „Hosudam", gevestigd te Den Haag en Buenos Aires. De koninklijke goedkeu ring op de statuten is in het vooruitzicht ge steld. Het doel dezer vennootschap zal zijn het bevorderen en steunen van den Nederlandschen handel op Zuid-Amerika, in den ruimsten zin des woords. De directeur, de heer D. Knegt, zal zich dezer dagen naar Buenos Aires inschepen teneinde een begin te maken met de werkzaam heden in het Latijnsche werelddeel. Voorloopig zal de activiteit zich bepalen tot Argentinië en Uruguay, doch het ligt in de bedoeling dat van lieverleden ook de overige Zuid-Amerikaansche ■epublieken zullen worden bewerkt. Nadat des voormiddags de oprichtingsforma liteiten waren vervuld, bood op het middaguur het bestuur der vennootschap een lunch aan in het restaurant Bienen (Vieux Doelen). De heer mr. E. E. Meuten, voorzitter van den raad van bestuur der „Hosudam", schetste in het kort de ontwikkelingsgeschiedenis der nieuwe onderneming. Spr. zeide verder, dat de voor teekenen er op wijzen, dat een gecombineerde activiteit goede kansen zal krijgen. Trouwens, ons land is meer dan ooit op uitvoer aangewe zen, zoodat een vlotte samenwerking tusschen alle rechtstreeks of zijdelings daarbij betrokken belangen volstrekt noodzakelijk moet heeten. De leider der voormalige handelsmissie, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, stelde, na een woord van dank voor den aan zijn beleid toegezwaai- den lof, in het licht welk een belangwekkende perspectieven er voor de Nederlandsche bedrij vigheid waren opengegaan sedert men het kloeke besluit genomen had om zich heel bijzonder op deze zaak toe te leggen. Niet alleen de rechtstreeksche handel, zooals deze thans door de nieuwe onderneming op breeden grond slag bevorderd zal worden, heeft sindsdien nieu we kansen gekregen, doch onze aloude onderne mingslust heeft zich ook op vele andere gebieden geopenbaard, getuige het veelomvattende project tot indijking van gronden in de Parana-delta, waarachter weer onafzienbare verschieten van werkverruimine en emigratie opengaan. Afschuwelijke dierenmishandeling Middeleeuwsche methode toegepast. Een boer uit Zegveld had zich Donder dagmiddag voor het gerechtshof te Am sterdam te verantwoorden wegens een ernstig geval van dierenmishandeling, des te ernstiger omdat dergelijke mishan delingen, in dc streek waar verdachte woont, herhaaldelijk schijnen voor te komen. De waakhond van den boer, een trouw en mooi dier, had één gebrek, hij toonde te veel belang stelling voor de schapen. Hij joeg achter de beesten aan en zoo nu en dan kwam hij thuis met een bek vol schapenwol. De man, die thans in het verdachtebankje zit, was bang, dat het beest óf zijn eigen schapen óf die van zijn buur man zou doodbijten. Om aan deze liefhebberij een einde te maken gebruikte hij een afschuwe lijk middel.. Hij duwde een gloeiende kool, ge wikkeld in natte schapenwol in den bek van het dier, wiens snuit hij dicht hield. De vreeselijke pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volksgeloof afkeerig van schapen maken. De boer vond het pijnigen van den hond blijk baar niet zoo erg, minder was hij te spreken over het vonnis van den politierechter, die hem tot drie maanden gevangenisstraf had veroordeeld, temeer daar dit nog een maand hooger was dan de eisch van den Officier van Justitie. In hooger beroep vorderde de procureur-gene- raad éen gevangenisstraf van zes weken. Verhoogt Uw gezondheid. (Adv. ingez. Med.) „Ik wil van jou een foto". Dinsdagavond 24 Januari zal in den Stads schouwburg te Haarlem door het Operette gezelschap „De Hoofdstad" een voorstelling worden gegeven van de komische operette „Ik wil van jou een foto" van Arnold en Bach. De hoofdrollen worden vervuld door den Holland schen komiek Sylvain Poons en den filmacteur Kurt Gerzon. Dit tweetal zorgt voor een vroo- lijken avond in hun hoedanigheid van twee compagnons, die in alle opzichten, zoowel lichamelijk als wat karakter betreft, elkanders volkomen tegenstelling vormen. Sylvain Poons is hier de onhandige man, die door een com- promitteerende foto, waaraan zijn compagnon schuldig is, in de pijnlijkste situaties geraakt. Ook het verder tableau de la troupe garan deert een avond van beschaafd en intens ge noegen. Namen als die van de jeugdige sou brette Jopie Koopman, de bekende operette ster Sophie Kohier, Liesl Frank, Otto Aurich en Willy van Hemert, alle drie bekend uit de Fritz Hirsch Operette, blijven zeker borg voor een amusanten avond. Het orkest staat onder kundige leiding van L. Metz. De dansen wer den ingestudeerd en ontworpen door Otto Aurich. Willy v. Hemert heeft 't stuk in 't Hol- landsch bewerkt en van nieuwe zangteksten voorzien. Een smaakvol décor werd speciaal voor deze voorstellingen ontworpen. Vele bladen hebben deze operette gunstig beoordeeld. MORGEN ERWTENSOEP MET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) In Laren werd voor ordeverstoring gevreesd. Daarom mocht „Het hart van Spanje" niet vertoond worden. Op vragen van den heer Joekes betreffende het verbieden door den burgemeester van La ren (N.-H.) van de vertooning van de film „Het hart van Spanje", heeft de minister van binnenlandesche zaken geantwoord, dat het standpunt van den burgemeester o.a. zijn grond heeft gevonden in de omstandigheid, dat de openbare aankondiging voor deze film in voor politieke tegenstanders prikkelende bewoordingen was gesteld. In verband hiermede bestond te Laren vrees voor verstoring van de openbare orde als ge volg van de vertooning van de film. De minister beantwoordde tenslotte ontken nend de vraag of de burgemeester de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschreden. Voorgevel van pakhuis omlaag gestort. Donderdagmiddag is onverwacht een groot stuk van den voorgevel van een pakhuis aan de Bierkade teAlkmaar naar beneden gekomen Bij nader onderzoek bleek dat ook 'n zijgevel van 't pand was ingedrukt. In 't vrij oude pak huis heeft de firma Haytema graan en kunst mest geborgen. Door te zware belasting was de vloer bezweken, waardoor het graan naar be neden kwam. Gelukkig is niemand door het vallend gesteente getroffen. De bouwpolitie heeft dadelijk maatregelen tegen verdere in storting genomen. VERDUISTERING DOOR NOTARISKLERK De Amsterdamsche rechtbank heeft een inter locutoir vonnis gewezen in de strafzaak tegen een ex-notarisklerk te Naarden, die terecht stond wegens verduisteringen ten nadeele van den notaris, bij wien hij in dienst was. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig. Er zal een on derzoek worden ingesteld naar een acte, die tij dens de rechtzitting in het geding was gebracht. De Officier van Justitie had één jaar en vier maanden gevangenisstraf wegens verduistering in dienstbetrekking geëischt. In het Bosbad te 's Gravenhage is de heer T., vermoedelijk tengevolge van een hartver lamming, gezonken. Hoewel het slachtoffer vrijwel dadelijk aan de oppervlakte werd ge bracht is het niet gelukt de levensgeesten weder op te wekken. De heer W. Jiskoot te Baarn, oprichter van de N.V. Oscar Rothe en Jiskoot's Tabaks- handel te Amsterdam, wordt Zondag a.s. 90 jaar. In verband met het hcoge water kan de overtocht aan het veer Druten—Dodewaard alleen per motorboot voor voetgangers en wielrijders geschieden. Binnenkort zal te Nijmegen een aanvang gemaakt worden met de uitbreiding van het oude historische raadhuis in het hart der stad. Uit het werkfonds krijgt de gemeente hiervoor een voorschot van f 350.000. —De bruggen in den Graafschen Weg bij Nijmegen, welke over de Spoorlijnen liggen, zullen worden verbreed. De kosten worden op f 650.000 geraamd. De 57-jarige gehuwde arbeider J. W. te Uithuizermeeden is in de schuur van den landbouwer R. Siemens van eenige hoog op gestapelde pakken stroo gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen. Hij kreeg een wervelfractuur, zijn toestand is zorgwek kend. De plannen voor den bouw van een Spoorwegpostkantoor op den hoek van het Rijswijkscheplein en de Waldorpstraat te 's Gravenhage, zijn gereed. De Gybland Oosterhoff-medaille, die om de twee jaar wordt uitgereikt aan hem, die de rijkseenheidsgedachte in den geest van wijlen van Gybland Oosterhoff het beste heeft bevorderd, is toegekend aan dr. V. I van de Wal-1. Tegen een 21-jarige dienstbode, die haar pasgeboren kind had gedood, is voor de Arn- hemsche rechtbank tien maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechte nis geëischt. De 24-jarige J. De Krey is in den polder Lutjeswaard onder een zand trein terechtge komen. Hem zijn beide beenen afgereden Op 24 en 25 Januari wordt te Utrecht een kleermakersjaarbeurs gehouden met daaraan verbonden een nationale vakwed strijd en een Yaktentoonstelling. Emissie van de Bataafsche geslaagd. Toewijzing slechts zeer gering. Het bedrag waarvoor werd ingeschre ven op de 3Vi procent obligatieleening van de N.V. de Bataafsche Petroleum- maatschappij, is buitengewoon hoog. Hoewel de verdeeling nog geregeld moet worden, kan thans reeds worden vermeld, dat het toewijzingspercentage slechts uiterst miniem kan zijn. KINDERLIJKJE GEVONDEN TE ZEIST. Opnieuw is te Zeist een kinderlijkje gevonden, Een jaar geleden werden kort na elkaar ook twee lijkjes gevonden, waarvan men zich kort na de geboorte had ontdaan. Omtrent de daders is nadien nog niets gebleken, al werd door de politie een minutieus onderzoek ingesteld. Ditmaal werd het lijkje zonder eenig omhulsel in de Biltsche Grift gevonden op een plaats, die slechts met moeite is te bereiken, zoodat het wel elders in het water zal zijn gedeponeerd en mo gelijk is afgedreven naar de plaats waar het ge vonden werd. Het lijkje, dat gedeeltelijk reeds in staat van ontbinding was, bleek een kind van het vrou welijk geslacht en kort na de geboorte overle den, al of niet in het water, waar het mogelijk al een tijd onder het ijs heeft gezeten. Te Amsterdam is bij het Westerscheldeterrein 't lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Kapitein van Weerden Poelman afgekeurd. Naar de „Tel." verneemt is de kapitein vlieger Van Weerden Poelman afgekeurd voor den militairen vliegdienst aangezien zijn oogen niet meer aan de gestelde voorwaarden voldoen. Hiermede is een roemrijke vliegersloopbaan helaas afgesloten. Wel blijft kapitein Van Weerden Poelman voorloopig nog comman dant der jachtvliegtuigenafdeeling op Schip hol doch zelf zal hij niet meer aan den knup pel van zijn vliegtuig zitten. Algemeene Landsdrukkerij bestaat 125 jaar Tot een groot bedrijf uitgegroeid. De Algemeene Landsdrukkerij te 's Gravenhage viert vandaag een bijzon der jubileum. Op 20 Januari 1814 werd het souvereine besluit afgekondigd, waarbij besloten werd tot oprichting van de Algemeene Landsdrukkerij, welke in den loop van haar 125-jarig bestaan zulk een voorname plaats is gaan innemen in het officieele leven in den lande. Wij mogen spreken van het oudste staatsbe drijf in ons land, want daarmede bedoelen wij niet zoozeer de Algemeene Landsdrukkerij zooals zij bij de wet van 21 December 1914 met ingang van 1 Januari 1915 werd aangewezen als zelfstandig staatsbedrijf in den zin der be- drijvenwet van 16 Februari 1912, doch dan den ken wij vooral aan de functie, welke zij als staatsdrukkerij nu reeds 125 jaar lang vervuld heeft. Niettegenstaande de vele wijzigingen van intern organisatorischen, technischen, compta belen en juridischen aard, heeft zij in den tijd van haar bestaan onveranderlijk voldaan aan het doel, waartoe zij in het leven werd geroepen en werd bestemd. Onder het bestuur van den directeur H. C. van Woerden (van 19021912) is een nieuw gebouw verrezen op de plaats van het oude aan den Fluweelen Burgwal. Zonder onderbreking van den dienst kwam in den loop van de jaren 1900 tot 1910 de verbouwing tot stand en kon het nieuwe gebouw op 2 November 1910 officieel in gebruik worden genomen. In deze nieuwe lokaliteit, hetwelk voor die jaren mocht gelden als een voorbeeld van een modern fabrieksgebouw, vond en vindt de Al gemeene Landsdrukkerij de waardige behuizing, die een zoo omvangrijk en modern bedrijf als eisch voor zijn bestaan mag stellen. In 1814 begonnen onder ongunstige omstan digheden in een onoogelijk gebouw, met slechts een 12-tal houten handpersen en verder onvol ledig materiaal, werkende bij olie- en kaars licht, door pl.m. 70 man personeel, is de Alge meene Landsdrukkerij thans uitgegroeid tot een der grootste en beste geoutilleerde drukkerijen in Nederland, gehuisvest in een ruim en hecht gebouw, haar stand en behoefte geheel waardig. De landsdrukkerij is een door en door gezond bedrijf, dat, sedert het staatsbedrijf is geworden en vooral na het verkrijgen van een eigen kas beheer op 1 Januari 1926, thans geheel ge schoeid is op modern-commercieelen voet. Sedert 13 Augustus 1928 wordt de Algemeene Landsdrukkerij geleid door den heer L. B. Kort- huis. Het jubileum van de landsdrukkerij is van daag niet officieel gevierd, omdat in 1928 nog de 100-jarige vestiging in het gebouw aan den Fluweelen Burgwal is herdacht. Toch heeft de minster van binnenlandsche zaken, vergezeld van den chef van de afdeeling A. S. C., den heer L. L. Franx, heden een bezoek gebracht aan de landsdrukkerij, om de directie met het jubileum geluk te wenschen. Binnenkort zal een uitgebreid boekwerk over de landsdrukkerij worden uitgegeven. Ir. De Wit gaf geen inlichtingen aan buitenlandsche mogendheid. Tot nu toe niets daarvan gebleken. In enkele Nederlandsche bladen zijn eenigen tijd geleden berichten verschenen, waarin spra ke was van een of meer rapporten, aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken uitgebracht, welke er op zouden wijzen, dat ir. De Wit in 1936 te Moskou zou zijn gearresteerd en naar Siberië verbannen, in verband met verrichtin gen, neerkomende op het doen van werkzaam heden voor een buitenlandsche mogendheid. Naar aanleiding hiervan vernemen wij van bevoegde zijde, dat zulke rapporten niet zijn ontvangen. Immers, als zoodanig kunnen niet worden aangemerkt een tweetal uiterst vluch tige mededeelingen van een vroeger in Rusland gewoond hebbenden Nederlander, volgens welke ir. De Wit in 1932 en 1933 enkele zeer onschul dige inlichtingen van zuiver toeristischen aard heeft verstrekt aan den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. Eenige aanwijzing, welke ook slechts de minste aanleiding zou kunnen geven lot de veronderstelling, dat ir. De Wit de moei lijkheden waarin hij is geraakt, aan zichzelf zou hebben te wijten, door gedragingen, als waarvan in den aanhef van deze mededeeling sprake was, is, naar ons bleek, aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken niet ontvangen. Inmiddels worden de pogingen voortgezet ora zekerheid omtrent het lot van Ir. De Wit te ver krijgen. PROCURATIEHOUDER OP VRIJE VOETEN. Een van de drie verdachten uit de zaak Wiegerink Muschter en Co., de procuratie houder B. is uit zijn voorlcopige hechtenis ontslagen en voorloopig op vrije voeten ge steld. Hij zal t.z.t. verdedigd worden door mr, P. Tideman.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7