V FRANCO VERSTERKT de Noord-Spaansche grens. Politieke problemen in België. Troepenconcentraties in het Zuiden. CH V R IJ PAG 20_JA;\MJARI 1939 Bouw van forten onder Italiaansche en Duitsche leiding. Aan de Spaansch-Fransche grens werd van betrouwbare zijde aan Uni ted Press verzekerd, dat generaal Franco de versterking van de ge heele Pyreneeëngrens heeft bevolen. De generale staf van Franco heeft aan alle in het binnenland gelegen garnizoens bevel gegeven eenheden te leveren voor een snel aan te van gen bouw van mitrailleurnesten en forten onder leiding van Italiaansche en Duitsche specialisten op het gebied van den versterkingsbouw. Hier en daar vraagt men zich af, of dit bevel verband houdt met de onzekerheid, aangaande de vraag of Frankrijk in het Spaansche conflict toch zal intervenieeren. '4 PStPtGNAN» e°UL°2^. W//ZO fySAS V- FKUEPAS [ar.U''"v«w [SOLSOTM PRATS V/O/ y&URESA SVCOLOMA&m LERjp'A J BODJAS 'ARRAGONA ARCELONA Reizigers, die uit het Zuiden van Spanje te Gibraltar aankomen, hebben, naar United Press voorts verneemt, medegedeeld dat in de pmgeving van Ronda, 60 K.M. ten Noorden van Gibraltar en -60 K.M. ten Westen va,n Malaga, op- groote schaal nationalistische troepen worden'geconcentreerd. Volgens deze zegslieden bestaan de daar bijeen gebrachte troepen uit gemengde brigades Italianen, Móorèn ëh Spanjaarden." Ih Gibraltar heeft het gerucht van deze concentraties veel opzien gebaard, daar er in de omgeving geen republikeinsch gebied is, dat het doelwit van een eventueelen aanval zou kunnen, wezen. Opmarsch naar Igualada. In het jongste officieele com muniqué van het hoofdkwartier van generaal Franco wordt medegedeeld de opmarsch der rechtsche troepen in Rede van Von Papen te Stockholm wekt verontwaardiging op. Zweedsche pers oefent scherpe critiek. Franz von Papen. De Zweedsche pers reageert krachtig op een rede van den vroegeren Duitschen Rijkskanse lier Von Papen, te Stockholm gehouden, voor de vereeniging Zweden—Duitschland. Von Pa pen heeft hierin de gebeurtenissen in 1938 in Europa van Duitsch standpunt gezien, uiteen gezet. De uit historisch oogpunt belangrijkste ge beurtenis van het afgeioopen jaar was vol gens Von Papen dat men definitief een eind had gemaakt aan de beroemde these van het Europeesche evenwicht. Duitschland be schouwde thans zijn rekening met Frankrijk als voor altijd afgesloten. Indien Frankrijk slechts bereid zou zijn geen beletsel in den weg te leggen aan Duitschlands geestelijke en economische ex pansie in midden-Europa, zouden beide naties een buitengewoon belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de stabiliseering van den vrede in Europa. De overeenkomst tussehen von Rib- bentrop en Bonnet zou aldus een van de aller grootste historische gebeurtenissen in Europa van deze eeuw worden. Hiet liberale blad „Svenska Morgonbladet" schrijft thans, dat Von Papen beter zou heb ben gedaan het anti-semietisme te rechtvaar digen, alsmede de voortdurende godsdienst vervolging in Duitschland, terwijl het blad „Social Demokraten" aanvallen doet op de rede van Von Papen, als wel op de toespraak van den voorzitter der vereeniging, generaal Dechamps, die heeft gezegd, dat Von Papen de woordvoerder, was van de waarheid. de provincie Barcelona in zekere sectoren over een diepte van meer dan 15 KM. is geschied. In den Noordelijken sector werden Tar- roja, Gras, Lamorana, Cedo, Pernanosa en eenige andere stellingen bezet. De weg van Tarroja naar Calaf werd afgesneden. Ook in de andere sectoren werd voortgang gemaakt. De vijand heeft honderden dooden op het slagveld achtergelaten. De rechtsche troepen hebben 1.885 gevangenen gemaakt. In Andalufcië werden den vijand groote verliezen toegebracht. Er werden daar 428 man gevangen genomen. Uit Lerida wordt gemeld, dat gis teren de strijd om Igualada begonnen is. Bij het vallen van de duisternis be vonden de rechtschen zich op nog geen 5 K.M. van de stad: Van Montmaney en Aguilo uit hebben duizend vrachtauto's den geheelen dag recht sche bataljons aangevoerd, die klaar staan om tot bestorming der stad over te gaan, zoodra de artillerie, tanks en pantserwagens den weg geëffend hebben. Het slechte weer der paar laatste dagen in den Noordelijken sector is gisterochtend opgeklaard, waardoor de rechtsche colonnes den opmarseh kunnen hervatten. Gisteren tegen het middaguur waren de centrale strijdkrachten, na een moeilijk ravijn te zijn gepasseerd, opgerukt tot nabij de stad Pontons aan den Rio Pontons, op 51 KM. van Barcelona, hemelsbreed gemeten. Nabij Valinos marcheeren Franco's troepen op door het terrein ten Noorden van den weg Lerida-Barcelona. Zij zijn Montfalco, dat bezet werd, reeds gepasseerd en rukken thans convergeerend op naar Igualada. In het legerbericht der republikeinsche troe pen wordt gezegd, dat de vijand opnieuw heeft aangevallen in den sector van Bellver, Segur, Argensola, Santa Coloma, Dequeralt en Ro- dona en er tenkoste van zware verliezen geslaagd is zijn liniën op sommige punten vooruit te schuiven. De regeeringsluchtmacht heeft drie Messerschmidttoestellen neerge schoten, terwijl een Heinkelvliegtuig door het afweergeschut is neergehaald. Aan het front in Estramadoera zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. Na 30 maanden burgeroorlog. De correspondent van United Press te Pa rijs schrijft: Het einde van de 30ste maand van den bür- geroorlog in Spanje valt samen met de inne ming van Tarragona Aan het begin van de 31ste maand ziet Franco' zich dus in het bezit van 32 pro vincies, terwijl de macht van de republikein sche regeering op het Iberische schiereiland tot 9 provincies werd gereduceerd, 2 daarvan in Catalónië, de overige 7 in het Zuiden; 6 prp.yincies: Castellon, Madrid, Guadalajara, Toledo, Granada en Jaen vormen „niemands land". De verovering van Tarragona brengt het aantal provinciale hoofdsteden voor Franco op 35. Experts schatten dat deze 30 maan den oorlog 60 milliard goudpesètas verslonden hebben. Het juiste aantal dooden is onbekend, doch Indalecio Prieto, die op het oogenblik in Buenos Aires vertoeft, geeft daarvoor 2 mil lioen, hetgeen door de meeste waarnemers hier als overdreven wordt beschouwd. Deze laatsten zijn van meening, dat het aantal dooden, nog geen millioen bedraagt. Onder de 250.000 dooden der civiele bevolking vallen zij, die door bombardementen, luchtaanvallen of politieke moorden om het leven kwamen. Aan de twee fronten bevinden zich thans meer soldaten dan ooit gedurende den burger oorlog. Franco heeft zijn leger versterkt en het aantal manschappen, dat thans voor hem onder de wapenen is beloopt 480.000. De repu blikeinen hebben thans bijna 605.000 man onder de wapenen, tengevolge van de nieuwe mobilisatie wet waarbij alle mannen tussehen 17 en 50 jaar gemobiliseerd zijn. Rojo's Ca- talaansche leger telt alleen 380.000 man, ter wijl Miaja in de Zuidelijke zone 225.000 onder zijn bevelen heeft. Bovendien hebben Rojo en Miaja 300.000 man achter de linies die aan de versterkingen, enz. werken. Franco heeft thans 3/4 deel van het Spaansche deel van het Iberi sche schiereiland onder zijn bewind met 65 procent van de Spaansche be volking. Bovendien bezit het natio nalistische Spanje 90 procent van de mineralen rijkdom van Spanje en fei telijk alle kolen-, koper- en pyriet- mijnen en 90 procent van de ijzer mijnen. De goudreserve van Spanje, die bij het uit breken van den opstand 2258 millioen goud- pesetas bedroeg zou bijna, geheel verdwenen zijn. Er worden geen officieele balansen van den goudvoorraad uitgegeven. Maar uit de groote sommen Spaansch goud die op de beurzen te Parijs, Londen en Amsterdam zijn verhandeld en de goudverschepingen die naar Rusland zijn gezonden om het oorlogsmate riaal door de Sovjetunie aan Spanje gele verd te betalen, kan opgemaakt worden, dat meer dan 2 milliard goudpesetas Spanje voor goed hebben verlaten.Thans is de republikein sche regeering begonnen den zilvervoorraad van Spanje aan te spreken ten einde oorlogs materiaal in het buitenland te koopen. Zoo zijn bijvoorbeeld op het oogenblik twee zen dingen van Barcelona naar Parijs onderweg, bestemd voor de zilverreserves van de Ver. Staten. Het goud wat nog in Spanje'is, is uitsluitend in handen der republikeinen en ligt in de kel ders van de bank van Spanje te Barcelona, in Carthagena en Valencia opgeborgen. Al het goud werd, toen Franco's troepen de Manzanares-rivier, waarin Madrid is gele gen naderden, naar elders overgebracht. Volgens berichten van de grens zou de repu blikeinsche regeering vastbesloten zijn te voorkojnen dat het in Catalónië achtergeble ven goud in handen van Franco valt en dat, indien de Nationalisten Barcelona naderen, het goud over land of over zee naar Frankrijk zal worden gezonden teneinde in de kelders van de Bank van Franrijk in veiligheid te worden gebracht. In verband hiermede heeft Franco reeds een waarschuwing aan het adres van Frankrijk gericht waarin dit land duidelijk wordt ge maakt dat, indien hij wint, hij het goud dat daar door de Spaansche republikeinen werd verborgen, zal opeischen en dat hij zijn ver zoek indien noodig, van politieke pressie zal doen vergezellen. Spaak hoopt vandaag een nieuw kabinet te vormen. Standpunt der Katholieken gepolst. Gisteravond heeft de Belgische minister president Spaak voor de pers de volgende ver klaring afgelegd: Ik heb gesproken met de heeren Marck, De Vleeschhouwer, Heymans en Janssens, die mij op de hoogte gesteld hebben van de bespreking, die door het katholieke blok is gehouden. Het blok handhaaft het standpunt, dat het mij Woensdag heeft meegedeeld. Er zijn enkele pro grammapunten, ten aanzien waarvan zich geen enkele moeilijkheid voordoet. Dan is er de le vendige wensch der katholieken, dat de porte feuille van justitie in handen blijft van een katholiek. Vrijdag zal ik aan elk der katholieke minis ters vragen of hij bereid is toe te. treden tot de opgesteld©combinatie. Zoo ja, dan zal de regee ring worden gevormd, zoo niet, dan is er groote kans, dat de regeering haar ontslag zal indie nen en dan zullen wij onze verantwoordelijk heden vaststellen. Spaak heeft hier nog aan toegevoegd, dat hij vandaag direct de kwestie van de verdeeling dei- portefeuilles zou regelen. Indien hij oo een weigering stuit, zal hij ter stond den koning van den toestand op de hoogte gaan brengen, zonder het besluit der links liberalen af te wachten. Casino-schandaal te Visé. Burgemeester en lid van den provincialen raad gearresteerd. Het parket te Brussfel heeft den burge meester van Visé, Paulus. samen met het lid van den provincialen raad, Raymond Colin, gearresteerd. Het betreft hier een geval van omkooperij Men is te Visé bezig met het bouwen van een casino. Voor het verschaffen van de be- noodigde gelden had de te Visé wonende Ne derlander, Ledoux, zich belast met het doen van emissies in Nederland. Teneinde aan deze emissies een officieel karakter te geven, had Ledoux, niet medeplichtigheid van een ambtenaresse van het gemeentebestuur van Visé, zijn toevlucht tot officieele documenten genomen, die van officieele stempels waren voorzien. Naar, volgens de Msb. verluidt, heeft hij vrij belangrijke bedragen in Nederland opgehaald, maar het schijnt, dat hij deze niet heeft afgedragen, doch voor zichzelf heeft gehouden. In dit casino moest ook een speelzaal wor den ingericht en daar de vergunning van de openbare overheid voor het exploiteeren van een speelzaal op zich liet wachten, wer den Paulus en Colin die resp. tot liberale en de socialistischepartij behoor en door Ledoux bewerkt, om tegen materieele vergoe dingen, officieele documenten af te leveren, waardoor de bouwvergunning zou bespoedigd worden. Om hen hiervoor te beloonen, zou de burgemeester, die meubelhandelaar is, een be stelling hebben gekregen ter waarde van on geveer 100.000 francs meubelen voor het nieuwe casino. Colin, die valsche documenten, heeft afgeleverd, zou hiervoor eveneens ver goedingen hebben gekregen. Nog andere arrestaties worden verwacht. Terroristen hadden het op het leven van Chamberlain Jr. voorzien. Grootscheepsche speuractie naar de schuldigen aan de explosie te Tralee. Donderdag is te Tralee in het Noord- Iersche graafschap Kerry waar wij in het grootste deel onzer vorige op laag reeds hebben gemeld een bom tot ontploffing gekomen in de buurt van het hotel, waar Frank Chamberlain, de zoon van den minister-president, een kamer had gehuurd. Volgens United Press is ook hier weer de aanslag gepleegd met een primi tieve bom van dezelfde makelij als de in Engeland gevonden bommen. Men meent niettemin, dat het hier niet slechts om een betooging ging, maar dat het inderdaad de bedoeling is geweest een aanslag op Frank Chamberlain te plegen. Het gebeurde heeft geleid tot een ware men- schenjacht in het geheele district, doch tot ni toe zijn de daders niet aangehouden. Nagenoeg niemand wist, dat de reiziger, die de vorige week in het hotel was afgestapt, een zoon van Neville Chamberlain was. Er heerscht onder de bevolking groote verontwaardiging over dit terrorisme. De bom bestond uit een blik, waarin tabak verpakt is geweest, welke nu door ontploffings middelen was vervangen; zij was vermoedelijk geplaatst in een gat in een muur op c.a. tien meter afstand van het hotel. De muur werd iets ontzet en verder bleef de schade beperkt tot een groot aantal ruiten. Chamberlain Jr., die reeds sedert Maandag jl. steeds door rechercheurs werd bewaakt, maakt zich niet ongerust over de gevaren, die hem schijnen te bedreigen. Gisteren is hij weer op jacht gegaan. In een gisteravond door het Iersche departe ment van justitie uitgegeven verklaring wordt nog gezegd, dat de ontploffing zoo gering was, dat zij nauwelijks in het hotel gehoord werd. In Ulster is de politie, naar de minister van Binnenlandsche Zaken mededeelde, versterkt. De reserve-agenten zijn opgeroepen, om des nachts patrouillediensten te verrichten. Daar door heeft de regeering de beschikking over 12.000 man. Havas verneemt uit Londen dat gisterochtend te tien uur een bom gevonden is bij een paal van het electriciteitsnet nabij Windle in Lan cashire. De bom was verbonden aan een wek- ger, welke gesteld was op zes uur. Het uurwerk was evenwel te kwart over vijf stil blijven staan. DUITSCHE KRUISER VAN STAPEL GELOOPEN. In tegenwoordigheid van den opperbevelheb ber der marine, admiraal-generaal Rader, is gisteren de nieuwe Duitstche kruiser „Seyd- litz" te Bremen van stapel geloopen. De nieuwe kruiser zal acht stukken van 20.3 c.M. voeren, welke worden opgesteld in vier dubbeltorens. Het schip is van dezelfde klasse als de zware kruisers „Admiral Hipper", „Blücher" en „Prinz Eugen", De socialisten en de zaak-Burgos BRUSSEL, 17 Januari. (Speciale correspondentie). AN October 1937 af tot op den dag van heden heeft de „zaak-Burgos" de vraag, of België al of niet bij de re geering van generaal Franco vertegen woordigd zou zijn, als een hypotheek op het Bel gische politieke leven gedrukt. Naarmate de sa menwerking tussehen de drie regeeringspar- tijen liberalen, katholieken en socialisten meer te wenschen over liet, heeft deze kwestie scherper vormen aangenomen. De laatste maan den was zij de spil, waarom het geheele interne politieke leven hier draaide en de oorzaak, dat de activiteit van de regeering op ieder ander gebied werd lamgelegd. Men kent het verloop van de gebeurtenissen: De veete van twee socialistische congressen en het „nooit naar Burgos" van den „patron" Van- riervelde, de parlementaire meerderheid, die zich °P 7 December jl. voor Burgos uitsprak, waar bij zich ook een flinke minderheid der socia listische Kamerfractie bevond. Het „voorloo- pig" blijven van den heer Spaak op verzoek van partijgenooten! Een soort wapenstilstand dus. die het den socialisten mogelijk moet maken allereerst nog de begrooting voor 1939 te stem men en eenige andere ingrijpende maatregelen, waar zij liefst zelf bij zijn. Inmiddels hopen zij op een wonder, dat hen in de gelegenheid moet stellen als regeeringspartij aan te blijven, zon der het republikeinsche Spanje te verraden. Dat wonder is uitgebleven. De onderhandelingen met Burgos hebben hun normaal verloop gehad en begin Januari eischten katholieken en libe. ralen de beslissing. Het is een prestige zaak ge worden. Geen overheersching van het „Maison du Peuple" over de uitvoerende macht. En het „Maison du Peuple" is gezwicht. Hoe en waar om? In laatste instantie misschien, omdat de Belgische socialist evenveel practischen zin heeft als zijn niet-socialistische landgenooten. Nu de Belgische vertegenwoordiging te Burgos toch een voldongen feit is de heer Spaak heeft ditmaal niet op het socialistisch Congres gewacht om zijn accoord met generaal Franco goed te keuren wist men dat het aftreden van de socialisten onberekenbaar materieel na deel zal veroorzaken, zonder dat de Spaansche republikeinen er eenig voordeel van zouden ge nieten. Het alternatief is nu: Of wel Burgos met socialistische deelneming aan de regeering, of wel Burgos zonder socia listische deelneming aan de regeering. Integen deel de heer Spaak heeft zich tegenover zijn vrienden verplicht een krachtige internationale actie ten bate van republikeinsch Spanje te voeren, indien hij aan de regeering blijft en hij heeft deze actie ingeleid met het zenden van een nota aan de Londensche niet-inmengingscom- missie, waarin België protesteert tegen de niet- naleving der internationale accoorden inzake het terugtrekken der vrijwilligers en zich zijn vrij heid voorbehoudt indien daarin geen verande ring komt. Van die internationale actie nu zou volgens de redeneering van vele socialisten niet veel terecht komen als zij zich uit de regeering terugtrokken. Die internationale actie is nu wel niet het wonder, waarop men gehoopt had, maar toch een „nieuw feit", want eenige weken geleden was er slechts sprake van, dat België zich uit de non-interventie-commissie zou terugtrekken, onder handhaving van de eenmaal aangegane verplichtingen. Althans als een nieuw feit be schouwde het partijbureel de zaak en zij heeft Woensdag jl. den heer Spaak met groote meer derheid van stemmen „carte blanche" gegeven, daarmede feitelijk de besluiten der twee vooraf gaande Congressen teniet doend. Voorts heeft minister Spaak zich de moeite getroost de vorige week naar de Borinage te gaan en daar, voor een gehoor van 1250 ge trouwen, heeft hij zijn standpunt voor de zoo- veelste maal uiteengezet. Dat standpunt is: Bur gos is geen regeeringscrisis waard. Wanneer gij mij laat gaan, zal een andere regeering onder minder gunstige voorwaarden toch in relatie met Burgos treden. Gij riskeert de materieele voor deden, die ge dank zij de socialistische deelne ming aan de regeering in de laatste jaren hebt veroverd en bovendien discrediteert ge het de mocratisch regime, die men in de eerste plaats gebrek aan stabiliteit voor de voeten werpt. En dank zij dit urenlang betoog heeft de machtige federatie van de Borinage haar standpunt her zien en zich achter den premier geschaard, waar we thans eveneens het bestuur van het Belgisch vakvereenigingsverbond vinden. TO/ir EN had gehoopt, dat althans de betrekkin- IViLgen met Barcelona hersteld zouden zijn, voordat men naar Burgos zou gaan. Maar de heer Spaak staat op het standpunt, dat de re publikeinen uit eigen beweging zijn weggegaan en dus ook den eersten stap voor den terugkeer dienen te ondernemen. En zoo had dus het Congres van Zondag de niet zeer verheffende taak „marche en arrière" te maken. De oude patron, de felle tegenstander van den heer Spaak, is er niet meer om dezen te stuiten. Het partij bureel stelt de vertrouwens kwestie. De heer Spaak verdedigt zich tegenover zijn partijgenooten. „Als Eerste Minister draag ik de verantwoordelijkheid ook tegenover het land en mijn collega's. Ik had alle erediet ver loren, indien ik mijn beslissing inzake Burgos had uitgesteld totdat dit Congres zich zou heb ben uitgesproken. Mede met de instemming van de partij ben ik aan het hoofd van de regeering geplaatst en van die hoogte kan ik beter de problemen en moeilijkheden overzien, welke zich aan den horizon afteekenen dan gij". De Belgische Werklieden Partij maakt thans een ernstige crisis door. Met bijna algemeene stemmen is zij in Maart 1935 regeeringspartij geworden. De daarmede verkregen materieele voordeelen wil zij niet prijs geven. Maar een regeeringspartij moet zich anders gedragen dan een oppositiepartij. Zij moet soms pijnlijke com promissen sluiten met haar mederegeerders. Zij kan daarbij haar ziel verspelen. En ook haar contact met de massa. Met de groeiende macht j van de partij wordt de band tussehen de massa en de haar vertegenwoordigende leiders losser. De heer Spaak is bijv. van meening dat in kwes ties van buitenlandsche politiek de massa niet altijd het noodige inzicht heeft en zich te veel door haar gevoel laat leiden. Het Partijbestuur heeft bij monde van Hendrik de Man verklaard, dat zij er niets voor voelt alleen de „brievenbus der partij" te zijp. Een motie van afkeuring over de door het bureau gevolgde procedure is op het Congres van Zondag slechts met 293.336 stem men tegen 231.999 en 13.000 blanco's verworpen. De resolutie omtrent de voortzetting van de tegenwoordige socialistische deelneming aan de regeering wijst eveneens op veel verdeeldheid. Zij verkreeg een meerderheid van 362.000 stem men tegen 197.650 en 7000 blanco's. Die resolu tie, die haar afkeuring over het zenden van een vertegenwoordiger naar Burgos uitspreekt, acht het toch ook in het belang van het republikein sche Spanje, dat de socialisten aan het roer blij ven. Zij maakt uitdrukkelijk melding van de verklaring van de regeering, dat deze haar hou ding inzake de politiek van het non-interventie comité zal herzien, met inbegrip van de uitvoer verboden naar Spanje, als de protest-actie van den heer Spaak geen resultaat mocht hebben. Beteekent dat reeds wapenuitvoer naar republi keinsch Spanje? De premier heeft op het con gres uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen enkele verbintenis kan aangaan omtrent het gebruik, dat België van zijn vrijheid zou maken, indien het zich uit de Londensche commissie terug trekt. De internationale politiek van België zal ondergeschikt gemaakt worden aan zijn natio nale belangen, aldus mr. Spaak. En aangezien de conservatieve katholieken bijv. daarover heel andere ideeën hebben dan de partijgenooten van den premier, zal het met een alleenstaande actie van België ten bate der republikeinen nog wel zoo'n vaart niet loopen, tenzij men hier weer met frisschen moed een nieuwe Burgos-kwestie wil oproepen. Bij de a.s, reconstructie van het kabinet en nadat Genève eenigszins den weg heeft gewezen, zullen de partijen deze kwestie ongetwijfeld wel op het tapijt brengen. VOLKENBONDSCOMMISSIE BERAADSLAAGT OVER DANTZIG. Aantal decreten in strijd geacht met de Grondwet. PROF. BURCKHARDT BLIJFT TER BESCHIKKING DER COMMISSIE. Het secretariaat-generaal van den Volken bond heeft medegedeeld, dat de commissie van drie, welke belast is met het toezicht op den gang van zaken te Dantzig, twee vergaderingen heeft gehouden. De hooge-commissaris heeft de aandacht gevestigd op de besluiten van den senaat en de commissie is van oordeel, dat som mige decreten strijdig zijn met de grondwet ten einde het vraagstuk aan alle zijden te bezien is besloten nog geen definitief oordeel te vellen. Voor de volgende ziting van den raad. zal de commissie nogmaaals bijeenkomen. De hooge commissaris, prof. Burckhardt heeft thans af scheid genomen van de commissie, doch zal door bemiddeling van den secretaris-generaal van den Bond ter beschikking van de commissie blijven. PROGRAMMA ZATERDAG 20 JANUARI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. VAR A-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 1.00 VARA-orkest. 2.00 Cau serie ,Stad en platteland in België". 2.20—2.55 Pianovoordracht. 3.00 Reportage. 3.00 Residen tie-orkest en soliste, (opn.). 4.30 Esperanto-uit zending. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 De Ramblers. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Grarttöfo'onmüZiek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertel lingen. 8.00 Herhaling SOS Berichten. 8.03 Be richten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 Voor scha kers. 8.16 Orgelspel. 9.00 Korte toespraak, hier na: Gramofoonmuziek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Gramofoonmu ziek. 11.15—12.00 VARA-orkest. HILVERSUM n, 415,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gra mofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 KRO- orkest. 4.30 KRO-Boys en solist. (4.055.10 Gramofoonmuziek). 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berich ten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Eco nomische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 KRO-orkest. (9.159.35 Rus sisch koor en Balalaika-oi'kest). 10.00 Gramo foonmuziek. 10.10 Russisch koor en Balalaika orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Film praatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest en soliste. 12.35 Zang. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Alfred van Dam en zijn orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.40 Sportreportages. 4.35 BBC-Schotsch-orkest. 5.20 Radio-film. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music-Hall-programma. 9.20 Berichten 9.45 Amerikaansch overzicht. 10.00 BBC-Theater- orkest en solisten. 11.05 Declamatie. 11.20 Harry Roy en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conser vatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Van de Walle-orkest. 2.40 Gramofoon muziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Pasdeloup-orkest en solist. 7.20 Warms- orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert m.m.v. solist. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 12.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Hanns Kalbes' orkest. 7.50 Danziger Landesorkest. 11.20 Ste delijk. Orkest van Bielefeld. 12.35 Omroep orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Meisjeskoor. 3.20 Omroeporkest en -koor, Mengelbier-Trio en solist. 5.35 Gevarieerd programma. 6.30 Win terhulp-programma. 7.30 Leo Eysoldt met zijn orkest, instrumentaal kwintet, solisten en spre kers. 9.35 Amusementsorkest, soliste en piano duo. 11.20 Populair concert en dansmuziek (gr.pl.) 1.202.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonumuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Piano duo en accordeon. 3.20 Conservatorium-orkest van Gent en solisten. 6.20 José Schnyders' orkest en solist. 8.20 en 9.20 Omroeporkest. 10.30 Popu lair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Viool voordracht. 3.20 Gramofoonmuziek met toelich ting. 4.20 Omroepdansorkest. 4.50 Gramofoon muziek. 5.35 en 5.55 Omroeporkest. 6.35 Gra mofoonmuziek met toelichting. 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 „Hérodiade", opera. (In de pauzes: Gramofoonmuziek, causerie en berichten). 11.5012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert. 9.20 Berichten. 9.50 Pianoduetten. 10.05 Berichten, 10.2011.20 Om* roeporkest en solisten,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9