IJmuider Courant GAS.1 Ilcemet5 Visscherij-Snufjes. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Engelsche Onrust. Van een hekje. KOOKT OP nieuws!! Kamerleden KOFFIE enTHEE Zoon neemt hetvoorzijn vader op. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF ZATERDAG 21 JANUARI '39 Abonnementen per week fO.ly2ll2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, Franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenliëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer F0.10. CCCLXXXVIH. 24e JAARGANG No. 69 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Temidden van de verwarde gebeurtenissen dezer tijden valt de in Engeland heerschende onrust op. Ik bedoel met dat woord natuurlijk niet een verdeeldheid in de bevolking, die 's lands eenheid bedreigen zou, want daarvan is geen sprake. Maar de bijzondere nervositeit, die in Engeland telkens weer aan den treedt, moet op het vasteland wel verbazing wekken. Allerlei menschen beginnen te twij felen aan de overigens overdreven reputatie van flegmatisch mensch, die de Brit zoo lang genoten heeft. In de critieke Septemberdagen, toen heel Europa in onrust verkeerde, vielen de opwin ding en onrust in Engeland bijzonder op. Men voerde beschermingsmaatregelen uit in een koortsachtig tempo. Men schreef geagiteerde stukken en raakte steeds meer van streek. In alle andere landen bleek, ofschoon de voor- loopige mobilisatie-maatregelen in sombere stemming werden uitgevoerd en een trieste sfeer heerschte, men veel kalmer te zijn. Vooral trof het in dien tijd dat de Franschen die toch inderdaad lichter bewogen zijn, die een echt Zuidelijk temperament bezitten en zelf zich meermalen verbazen over de schijn bare onbewogenheid der Noordelijke volken .„les. gens du Nord" zich zooveel bedaar der toonden dan de Britten. Het grootste deel hunner dagbladen was zelfs, in vergelijking met de meeste Engelsche, een toonbeeld van zelfbeheersching. Toch scheen Frankrijk groo- ter gevaar te loopen dan Engeland. Hetzelfde verschil kon men overigens in de kleine lan den waarnemen: in ons land, in België, in Zwitserland toonde men ook veel meer rust en zelfbeheersching dan aan de overzijde van de Noordzee. Nu de Spaansche kwestie weer eens in een critiek stadium is beland, nu velen Franco's spoedige overwinning voorspellen, Mussolini dreigementen jegens Frankrijk uit met het oog op de mogelijkheid dat het de regeerings- troepen zou willen steunen en Daladier in een moeilijk dilemma verkeert is het in Engeland weer mis. Zelfs heeft de ex-ambassadeur in Washington de Engelsche huisvrouwen aange- raden levensmiddelen en een behoorlijke hoe veelheid water op te slaan, hetgeen tot een liGhte hamster-paniek en een haastig dementi der regeering heeft geleid. Die is het met Sir Auckland niet eens. Hij spreekt volgens eigen inzicht alleen. Een Britsche diplomaat die de diplomatie vergeet? En de oude Lloyd George heeft een daverend betoog in den toon-van- 1914 over staatsprestige gehouden, om Cham berlain te bestrijden. De Labour Party eischt niets minder dan onmiddellijke opzegging van de overeenkomst van non-interventie, in Spanje, ondanks de daaraan verbonden geva ren. Bijeenroeping van het parlement wordt gevraagd om het zooveelste debat over de bui- tenlandsche politiek te houden, ofschoon het over tien dagen toch bijeenkomt en aan de meerderheid der regeering geen twijfel be staat. Oppositiebladen als de News Chronicle slaan een toon aan, waarbij vergeleken die van de continentale bladen statig van kalmte is. Wij op het vasteland schijnen ons makkelijker aan onzekere toestanden en dreigende gevaren te hebben aangepast dan de Engelschen. Ik geloof dat dit niet alleen schijn maar werkelijkheid is. Men is pas in dezen tijd in Engeland gaan beseffen dat het met de oude onaantastbaarheid van het eiland is afgeloo- pen en dat de altijd mogelijke isolements- politiek gepaard met een ietwat hooghartig schouderophalen, over al die „ruzies in Europa" men rekent zichzelf veelal niet, tot Europa, nu geen kans meer heeft. Ook voelt men dat Groot Brittannië's machtig woord, dat het in staat placht te stellen als „arbiter van de wereld" op te treden, zeer veel aan macht heeft ingeboet. Het Engelsche zelfvertrouwen, dat zoo groot was dat men in de rustige over tuiging leefde, tenslotte toch iedereen zijn wil op te kunnen leggen en daarbij in eigen land onkwetsbaar te zijn, is ondermijnd. Chamber lain manoeuvreert niet alleen om de directe oorlogsbedreiging van andere landen te ver hoeden, maar ook het gevaar voor Engeland zelf. Dit is nieuw voor de Engelschen, want de weinige vliegtuig- en Zeppelin-aanvallen in de jaren 19141918 waren nietig in vergelijking met hetgeen nu dreigt. Hier geldt dus de psychologische werking van een nieuw besef. Er is al wel veel eerder over gepraat en geschreven, maar het wordt nu pas algemeen tenvolle beseft. Vroeger theo retiseerde men er alleen over. Dat is het groote verschil met de stemming op het vasteland, waar men de gevaren voor een inval in eigen land altijd gekend en zich nooit zoo superieur gevóeld heeft. En dat verschil kan men niet onderschatten. R. P. De Duitsche duikbootvloot. (Een Zaandamsche wiolenaar is beboet met tien guldenomdat hij een hekje op een dijkdat den eenigen toegang tot zijn molen versperde en daar was neergezet omdat de Provinciale Waterstaat wandelaars daar niet wilde toe laten, had stukgezaagd) De Provinciale Waterstaat Ging op den dijk een hekje zetten, Om 't oversteken naar een straat Van wandelaars daar te beletten. De molenaar van d' Ooievaar Kon toen niet bij zijn molen komen. Dat was natuurlijk een bezwaar, Toen heeft hij 't hekje weggenomen. Hij maakte zich daarbij niet druk, Besloten hierom niet te malen, Hij zaagde het eenvoudig stuk, En daarvoor moet hij nu betalen. 't Lijkt voor den man wel een hard lot, Dat zal ik u niet tegenspreken, Maar er is eenmaal een verbod, Om andrer eigendom te breken. Wat ik niet goed begrijpen kan Is, ging hij maar pardoes aan 't zagen, En kwam 't niet op in dezen man, Een sleutel voor dat hek te vragen. Er wordt soms toch wel vreemd gedaan, Als menschen 't elkaar moeilijk maken, Dit nieuwe voorbeeld aan de Zaan, Moet die verzuchting wel doen slaken Al ben ik met 's mans lot begaan Ik kan toch voelen, dat in deze,' Als 't hek zoo van den dam zou gaan, Het hek zoo van den dam zou wezen. P. GASUS. Belangrijk DIRECTIE CASBEDRIJF-VELSEN (Adv. ingez. Mea.j Na de ontdekking der samen zwering in San Salvador. Tal van arrestaties zouden verricht zijn. De New York Times bericht uit Colon (Panama) dat volgens nog niet bevestig de berichten in San Salvador 25' officie ren en 60 burgers zouden zijn gearres teerd bij de dezer dagen bekèrid gewor den poging op te staan tegen de regee ring van generaal Maximiliano Hernan dez Martinez. Jose Asencio Menendez, de vroegere staatsse cretaris van het ministerie van oorlog, zou be waakt worden en generaal Enrique Leitzelar zou naar Nicaragua zijn gedeporteerd. Het blad voegt hier aan toe, dat kolonel Felipe Calleron zich in zijn huis verschanst zou hebben en verzet zou bieden tegen de politie welke hem moet arresteeren. Het blad verneemt verder uit San Salvador, dat het persbureau der regeering een communi qué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat president Hernandez Martinez onlangs niet werd herkozen, doch dat het congres een nieuw constitutioneel regime had ingesteld en het man daat van Martinez voor den duur van zes jaar had verlengd. Verzoek om gratie voor de veroordeelden tijdens de staking in Frankrijk. Voorstel der radicaal-socialisten. De radicaal-socialistische fractie heeft een voorstel van wet ingediend, waarbij de Fransche regeering wordt gemachtigd amnestie te ver- leenen aan hen, die veroordeeld zijn voor zekere delicten, welke zijn gepleegd ter gelegenheid van de stakingen, in het bijzonder tijdens de alge- meene staking van verleden jaar. Tijdens de vergadering herinnerde de minister van justitie eraan, dat de' regeering bereid was welwillendheid ten aanzien van sommige stakers te betrachten, doch dat zij zich verzette tegen een algemeene amnestie, waardoor zij, die ern stige misdrijven hebben begaan, vrijuit zou den gaan. Slowaaksche kabinet heeft geen groote wijzigingen ondergaan. Ministerie van economische zaken gesplitst. VRAAGT UWEN LEVERANCIER kunnen zich vereenigen met bouw van walserij bij de Hoogovens. Duitsche nota wordt te Londen bestudeerd. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het antwoord van de Duitsche regeering inzake den bouw van onderzeeërs te Londen is ontvan gen en bestudeerd wordt. Bij de onlangs gehouden besprekingen, waar in de Britsche regeering op de hoogte werd ge steld van het besluit van de Duitsche regeering het tonnage aan onderzeeërs te vergrooten, is tevens medegedeeld, dat Duitschland het kaliber van het geschut van de beide kruisers van 10.000 ton, welke gebouwd worden, wenscht te verhoo- gen van 6 tot 8 duim. Duitschland heeft het recht op vijf kruisers met geschut van 8 duim, doch het had er vrijwillig in toegestemd slechts drie Van deze kruisers te bouwen Na.ar Havas uit Praag verneemt is gisteren een nieuwe regeering voor Slowakije samenge steld. Minister-president tevens minister van bin- nenlandsche zaken, gezondheid en sociale voor ziening is mgr. Tisso, minister van economische zaken dr. Pruzinsky, minister van financiën Pa vel Teplansky, minister van verkeerswezen en openbare werken dr. Fernand Durcansky, mi nister van justitie dr. Milos Vanco en minister van onderwijs Sivak, de vice-president van de kamer. Deze nieuwe regeering wijkt niet belangrijk af van de vorige. Alleen het ministerie van eco nomische zaken is gesplitst in een ministerie van financiën en van economische zaken. STEEDS DE FIJNSTE KWALITEITEN (Adv. ingez. Med.i Meisje dronken gevoerd. Twee jongens krijgen gevangenisstraf. Een tweetal opgeschoten jongens uit Hijken, die in Maart in hun dorp de walgelijke aardig heid hadden gehad om aan een minderjarig meisje jenever waarin sigarettenasch was ge daan, op te dringen, terwijl het meisje- reeds onder invloed van sterken drank verkeerde, hoorden voor veertien dagen terug 3maanden gevangenisstraf voor ieder tegen zich eischen. De rechtbank te Assen veroordeelde hen ieder lot twee maanden. Coupeeren van paardestaarten niet strafbaar gesteld. Dierenarts in eerste instantie vrijgesproken. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan over de principieele vraag of het cou peeren van een paardestaart gelijk staat met die ren m ishandeling. Bij de behandeling der betreffende zaak te gen den dierenarts W. J. L. de Groof uit Krui- ningen, die op 26 November een hem toebehoo- rend veulen den staart heeft ingekort met het oogmerk tot een principeele beslissing te komen, heeft de Officier van Justitie op 6 Januari f 1. boete subs. 1 dag hechtenis gevorderd. Thans heeft de rechtbank den dierenarts van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Vermoed mag worden, dat de Offici0»' van Justitie in hooger beroep zal gaan. Noodlottige samenloop van gebeurtenissen. Twintigjarig meisje het slachtoffer. Vrijdagavond omstreeks acht uur is in de Lange Nieuwstraat te Schiedam de twintigja rige mej. C. Middendorp met haar fiets geslipt en gevallen, juist op het moment, dat een vrachtauto van de firma De Jong uit Vlaar- dingen haar achterop reed. Het meisje werd door den wagen gegrepen en een eind meegesleurd. Zij werd ernstig ge wond opgenomen. Na door een dokter te zijn verbonden, werd het slachtoffer naar de dr. Noletstichting overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Auto bleef op de brug hangen. Een zeer merkwaardig verkeersincident, zooals de geschiedenis wellicht geen tweede kent, is op het middeleeuwsche bruggetje over den Vliet te Leiden tusschen de Molensteeg en de Bakkersteeg voorgevallen. Een zwaar be laden verhuisauto, uit Rotterdam afkomstig, die bestond uit een tractor en een aanhang wagen, is daar midden op het zeer steile, antieke stadsbruggetje blijven hangen op de straatkeien van het brugdek, doordat de onder zijde van den laadbak het brugdek raakte. Het gevolg was, dat er geen beweging in den auto te krijgen was. Zelfs hingen de voorwielen van den aanhangwagen volkomen in de lucht. Na twee uur hard werken slaagde men er ten slotte in, den verhuisauto over het hooge punt heen te helpen. Regelmatig contact tusschen leiding en personeel van P. T. T. Speciale commissie in het leven geroepen. Teneinde regelmatig contact tot stand te bren gen tusschen de bedrijfsleiding der P. T T. en de personeelsorganisaties, -vereenigingen e. d., die alle er naar streven, de sociale omstandig heden voor het personeel te verbeteren, is een schakelcommissie voor sociale voorzieningen in het. leven geroepen onder voorzitterschap van den chef van de 10e afdeeling van het hoofd bestuur der P. T. T. (inspecteur J. W. Groe- neyk) en waarin als vaste kerngroep zitting hebben vertegenwoordigers van de vier groote vakbonden: de Centrale Bond van P. T. T. per soneel, De Centrale Nederlandsche Ambt. Bond, De Ned. Bond van Christ. Prot. P. T. T. Perso- neel „Door plicht tot recht" en de Ned. R.K Bond van P. T. T. personeel „Sint Petrus". Incidenteel zullen de volgende vereenigingen enz., wanneer aangelegenheden in behandeling komen, die voor hen van belang zijn, worden uitgenoodigd een vertegenwoordiger te zenden: ver. van hoogere ambt. der P. T. T., broeder schap van directeuren en commiezen bij den P. en T. dienst, ver. van ambt. bij het hoofdbe stuur der P. T. T., ver. van electrotechnische ambt. der T. en T., bond van kantoorhouders bij den P. en T. dienst in Nederland, genootschap van ingenieurs der T. en T., Ned. bond van P. T. T. muziekver., Ned. unie van P. T. T.-sport- ver., kinderfonds P. T. T., personeelfonds P. T. T. en ondersteuningsfonds P. T. T. De voorzitter heeft de bevoegdheid, naar ge lang van den aard van de in behandeling komen de aangelegenheden, P. T. T. ambtenaren de vergadering te doen bijwonen en aan de be raadslagingen te doen deelnemen. Pleidooi voorbehoud van natuurschoon Blijkens het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp inzake deelneming in hët prefe rent kapitaal der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en bevordering van de uitbreiding der fabriek met een walserij verklaarden vele leden met het voorstel in te stemmen, aangezien zij van de uitbreiding van dit bedrijf, welke daardoor mogelijk zal worden, gunstige resultaten ver wachtten voor de vergrooting van de werk gelegenheid. Sommige leden vreesden, dat tegenover de werkverruiming, welke van uitbreiding van hoogovens met een walserij het gevolg zou zijn, een vermindering van den Nederlandschen uitvoer zal komen te staan naar die landen, waaruit wij tot dusverre staal en walsproduc- ten importeeren, zooals Luxemburg, Duitsch land en Engeland. Zal het nadeel, dat daaruit voor ons land zal voortvloeien, de voordeelen niet overtreffen? en zal de staat niet genood zaakt worden aan zijn financieele deelneming maatregelen van beschermenden aard te ver binden? Dit zouden zij bedenkelijk achten. Voorts werd gezien het feit, dat de voor genomen uitbreiding van het hoogovenbedrijf geheel gericht is op afzet op de binnenland- sche markt de vraag gesteld, of er een rede lijke zekerheid bestaat, dat het bedrijf een behoorlijk deel van deze markt kan veroveren en ook behouden, en zoo ja, op welke gronden deze zekerheid berust. Sommige leden gaven nog uiting aan de vrees, dat de voorgenomen uitbreiding van het hoogovenbedrijf aan het natuurschoon ter plaatse veel schade zal toebrengen. Zij vestig den er de aandacht op, dat te Wijk aan Zee en omgeving in dit opzicht ernstige ongerust heid bestaat. Kan de regeering, zoo vroegen -zijaan haar deelneming in het preferente kapitaal geen voorwaarden verbinden, welke het behoud van het natuurschoon, voorzoover dat eenigszins mogelijk is, verzekeren? Oude dame weifelde bij het oversteken. Dootlelijk ongeluk het gevolg. Vrijdagnamiddag omsteeks half zes is op den Wassenaarscheweg te 's-Gravenhage na bij het Rosarium een tachtigjarige dame, mevr. R. S., wonende aan de Jozef Israëlslaan toen zij den rijweg wilde oversteken en daar aan op weifelende wijze gevolg gaf, door een personenauto overreden en gedood. Alle schuld op zich genomen. Desniettemin twee jaargeeischt tegen 70-jarig effecten handelaar. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft Vrijdag terecht gestaan de 70-jarige effectenhandelaar J. J. V. wonende te Rotterdam, die als lid van de effectenfirma V. en S. in den loop van de laatste jaren handelingen zou hebben gepleegd: waardoor in 1937 de onvermijdelijke ineenstor ting kwam met een tekort van ruim twee ton. Deswege is reeds verdachte's zoon, de 33-jarige procuratiehouder D. W. M. V., terzake van ver duistering van effecten, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Reeds in 1930 bleek, dat de firma V. en S., ge vestigd aan de Wijnhaven te Rotterdam, met een tekort van f 40.000 worstelde, hetgeen echter met leeningen bij vrienden en het stoppen van het eene gat met het andere, gedekt kon wor den, totdat in 1937 de „krach" kwam. In de dagvaarding stonden veertien posten vermeld, die of onjuist geboekt waren, of in het geheel niet in de boeken voorkwamen als uit gegeven. Door dit laatste werd vanzelfsprekend de post uitgaven gedrukt. Voorts waren resp. in het kasboek en in het rekening-courantboek bedragen van f 10.000 en f 16.000 vermeld, het geen valschheid in geschrifte oplevert. In totaal zijn 66 crediteuren de dupe geworden van de handelingen van deze firma. De oude heer V. verklaarde ter terechtzitting, dat hij van deze praktijken nooit of te nimmer op de hoogte is geweest. Zijn zoon heeft alle transacties voor hem verborgen gehouden. „Maar had u dan geen vermoedens, dat de za ken niet floreerden?" vroeg de president, mr. Huyser. „Ik heb zoo'n vertrouwen in de menschen ge had, dat ik in het geheel niet aan de mogelijk heid gedacht heb". Het kwam de rechtbank eenigszins eigenaardig voor, dat verd. soms wel en soms niet over de boeken ging. Op sommige rekeningen stelde hij prijs de boekingen zelf te verrichten. Verd. wilde toen de rechtbank aanneemlijk maken, dat hij van twee menschen geld geleend had. Van zeke ren C. V. E. en van zekeren O., welke naam verdachte niet dan na lang aarzelen wilde me- dedeelen. De i'echtbank wilde alles wat verd. vertelde, niet voetstoots aannemen. „Tenslotte kun je iemand wel wijs maken, dat de maan van groene kaas is gemaakt", merkte mr. Huyser op Hierna werd de zoon gehoord, die verklaarde, dat hij zijn vader geheel in den waan gelaten heeft, dat de zaken floreerden. Alleen hij wist, hoe de firma er voor stond en dat wilde hij zijn vader besparen, zeide hij. Het O.M. meende, dat er geen sprake van is, dat verd. buiten de zaken is gehouden en dat hij wel degelijk heeft geweten, wat er in de firma V. en S. gebeurde. Spr. meende, dat hier sprake is van verkorting van de rechten van schuld- eischers, evenals van valschheid in geschrifte. Daar V. niet bekent, eischte spr. tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar. Het zou met den aanvoer van versche haring nu zeker wel afgeloopen zijn geweest, als er gisteren niet een drietal Engelsche haring drifters aan de markt was verschenen, die nog even een kleine 550 kisten aanvoerden, waar door er deze week toch nog een 1000-tal kisten aan den afslag waren, die van 4 tot 8 gulden per kist opbrachten. Ook vandaag hebben de Engelschen er voor gezorgd, dat IJmuiden niet haring-loos was. Maar met de loggers is het nu toch wel afgeloopen. Met de haring-loggers bedoel ik natuurlijk; de trawlloggers beginnen het jaar met fris- schen moed en die frissche moed is niet te- vergeefsch geweest, ook in de derde week van het niet meer heelemaal nieuwe „Nieuwe jaar". Er waren deze week 28 loggers aan de markt, keurig verdeeld over de zes dagen van mijn" week (van Zaterdag tot en met Vrij dag): Zaterdag 10, Maandag 6 en de overige hagen de rest. En het resultaat? Hun gemid delde besomming was f 1025. Prachtig niet waar? Als dat zoo nog wat doorgaat, worden ze allemaal rijk in Katwijk, ook al zouden ze de puf moeten missen. Ook de kustbooten en de Deensche kotters smaakten weer het zoet der winste. Van de elf kustbooten, die deze week aan de markt kwamen konden slechts twee het niet tot 2000 gulden brengen, maar dat scheelde resp. slechts f 50 en f 10. Ook de Noordbooten kun nen op een behoorlijke week terugzien. Aan den top stond ditmaal de Flamingo met f 4550 die op den voet gevolgd werd door de Caroline met f 4130. De Schoorl en de Gloria mag ik dan ook wel noemen, beide met bijna f 4000. Laatstgenoemde boot was de voorlaatste reis in Grimsby en heeft daar, naar ik hoor netto bijna f 4500 besomd. Er kwamen deze week binnen 33 trawlers 28 loggers, 6 kotters en nog wat schepen met versche haring. Over het algemeen was de markt behoorlijk van alles voorzien en werden er behoorlijke prijzen betaald. De groote schol was goedkoop, maar daar moet je van houden in dezen tijd van het jaar. Ik heb liever een gebakken wij tink je. U heeft natuurlijk allen Maandag wel dat stukje gelezen over dien Engelschen schipper, die met de Delft is meegegaan om te zien hoe die Hollanders 't klaarspelen om zulke mooie reizen op de Noordzee te maken. Het eigen aardige van het geval is, dat daar, waar onze Noordzeebooten zulke groote schepen visch vangen, d,i. zoo om en nabij de 60 gr. N.B., naar ik hoor zoo goed als geen enkele Engel sche trawler vischt.Die komen zoo ver niet, on danks dat Grimsby (om van Abei'deen maar niet te spreken) veel dichter bij de vischgron- den op de uiterste Noordgrens van de Noordzee gelegen is. De Engelschen blijven veel dichter bij huis, maken clan wel wat kortere reizen, maar vangen niet de helft van wat onze Glo ria's enz. aan de markt brengen. Onze Engelsche vriend op de Delft zal zijn oogen wel goed den kost geven, maar op de Hollandsche trawlers zeggen onze jongens ronduit: „ze leeren het toch nooit". De En- gelschman vischt even anders maar ook lang zoo lang niet, d.w.z. dat de Engelsche schip pers op heel andere condities varen den hun Hollandsche collega's. Hun gage.s zijn geba seerd op de besomming met aftrek van de on kosten. Ze zijn dus zuiniger op de kolen enz. Kortom, hun politiek is heel anders. De En gelschen zouden hun systeem heelemaal moe ten wijzigen, willen zij hetzelfde resultaat bereiken als hun Hollandsche collega's en van systeem veranderen doet een Engelschman zoo gauw niet. PIETERMAN. NEEM DISTRIBUTIE HET. BESTE uit den aether, billijkei B en beter, 50 cent per week. Geen E stroomverbruik INRUIL OUDE TOE- I STELLEN BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv irit/ez Med.) Er komt een militair vliegveld bij Katwijk. Daardoor kansen op centraal vliegveld bij Leiderdorp ook verkeken. Op vragen van den heer Krijger omtrent het aanleggen van een militair vliegveld in de om geving van Katwijk heeft de minister van De fensie o.m. geantwoord: In verband met de uitbreiding van de mili taire luchtvloot bestaat nog dringende behoefte aan twee groote militaire vliegvelden, welke zoo mogelijk in de vesting Holland moeten zijn gelegen. reeds geruimen tijd werd in de nabijheid van Katwijk een terrein gevonden, dat aan de ge stelde eischen van bodemgesteldheid voldoet. Echter moest, nadat de voorbereidingen tot den aankoop der gronden waren getroffen, met de verdere uitvoering der plannen worden gewacht, zoolang niet zou zijn beslist over het aanleggen van een centraal vliegveld voor het internatio naal luchtverkeer in de nabijheid van Leider dorp. De daardoor ontstane vertraging kan. met het oog op de belangen van de. landsverdediging niet langer worden aanvaard, zoodat dan ook be sloten is de plannen tot het aanleggen van een militair vliegveld bij Katwijk ten uitvoer te leg gen. De ligging ten opzichte van Schiphol is daarvoor geen beletsel. Wel zal, wanneer Schip hol niet tot centraal vliegveld voor het interna tionaal luchtverkeer zou worden bestemd, voor een ander centraal vliegveld dan niet meer een terrein in de nabijheid van Leiderdorp kunnen worden gekozen, maar zou daarvoor een plaats moeten worden gezocht pp grooteren afstand van het militair vliegveld bij Katwijk gelegen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1