IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Spaansche Strijd. Twee Maten. Nog een bekentenis. Rijtijdenbesluit verschijnt in Februari. groote prijsvraag htel 32 pettytiizen! Engeland wint de derde testmatch met innings en 13 runs. 24e JAARCANC No. 71 CJitgave Louren» Coster. Maatschappij voor Cotirunl Uitgaven en 41/gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAC. 24 JANUARI 1939 Abonnementen per weck f 0.12'/2, per maund f0.52'/2, Per 3 muanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënj 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Meer dan twee en een half jaar duurt de Spaansche burgeroorlog, die door buitenland- sche inmenging in zekeren zin een Europeesch slagveld van Spanje heeft gemaakt, nu reeds. Maar thans is een stadium bereikt waarin ge neraal Franco dichter bij de zege schijnt te staan dan ooit te voren. Geholpen met Ita- liaansche divisies en materiaal heeft hij een groot deel van Catalonië veroverd en volgens de jongste mededeelingen is zijn onderbevel hebber generaal Yague thans niet verder meer van Barcelona dan de Zandvoorters van Amsterdam zijn verwijderd. De linksche regeering heeft inderhaast troe pen naar het bedreigde Catalonië moeten overbrengen en haar tegen-offensief op een ander front, in Estramadura, moeten staken. Zij mobiliseert thans tot het uiterste en heeft zelfs de mannen tot en met 55-jarigen leef tijd opgeroepen. In de laatste dagen heeft het hevig verzet der regeeringstroepen den op- marsch van Franco's leger overigens wel ver traagd, maar hem toch niet tot staan kunnen brengen. En ofschoon er geen enkele aanwij zing is van verminderde energie aan de regee- ringszijde en de premier Negrin zich pas nog in zeer vastberaden bewoordingen heeft ge uit, begint het er nu toch wel heel bedenkelijk voor het teruggedrongen leger uit te zien. Daarbij rijst de vraag of het zich tenslotte niet door gebrek aan oorlogsmateriaal gewon nen zal moeten geven. Mussolini heeft Frank rijk bedreigd voor het geval deze mogendheid het mocht wagen, de „non-interventie" te verbreken door materiëele hulp aan Negrin te verstrekken. Frankrijk moet tusschen twee kwaden kiezen: een conflict met Italië waarin Engeland het niet steunen zou en het ont staan van een anti-Fransche, fascistische mogendheid aan zijn onversterkte Zuidgrens, en vindt schijnbaar het laatste kwaad nog het geringste. Velen zoowel in Frankrijk als in Engeland zijn daarbij de meening toegedaan dat het fiere onafhankelijke Spaansche volk geen overheersching in eigen land zal dulden. En Chamberlain heeft in Rome van Mussolini de verzekering gekregen, dat er na een over winning van Franco geen Italiaansche soldaat op Spaanschen bodem zal achterblijven. Het is wel heel moeilijk in deze dingen te gelooven. Het fiere, onafhankelijke Spaansche volk zal bij een beëindiging van den strijd volkomen uitgeput blijken te zijn. Vooral economisch uitgeput, maar ook moreel. Het zal zich zonder buitenlandsche hulp niet kun nen herstellen. Generaal Franco, wiens be- teekenis als legeraanvoerder 'altijd een beetje twijfelachtig is .gebleven en wiens staatsmans gaven een volkomen onzekere factor zijn, zal zich dan.natuurlijk tot Rome om raad en bij stand moeten wenden. Temeer omdat een zeer groot deel der bevolking niet met zijn inzichten instemt, er zelfs met Spaansche fel heid vierkant tegenover staat en hij dus in zijn uitgeputte land nog heel wat kostbare troepen op de been zal moeten houden om zijn macht te handhaven. Als hij dus bij Mus solini zou komen aankloppen, zooals hij nu al zoo vaak gedaan heeft, zou die hem zijn bij stand moeten weigeren vanwege het aan Chamberlain gegeven woord. Het lijkt al te sterk. Ronduit gezegd geloof ik er niets van. Het zou belangwekkend zijn eens een statistiek op te maken omtrent het nakomen van internationale beloften in de laatste kwarteeuw, maar ook zonder die sta tistiek weten we wel dat er maar weinig wordt nagekomen— en dan alleen nog zoo lang- als beide partijen er belang bij hebben en dat Mussolini zich al bizonder weinig van dit soort dingen aantrekt. Bovendien heeft hij zich toch niet zooveel Spaansche opofferingen voor niets getroost! Hij zal daar toch zeker wat voor terug moeten hebben! En de machtskwestie in de Middellandsche Zee is voor Italië geen theoretische maar een zeer practische zaak. Dus ligt het bij voorbaat voor de hand dat hij zeggen zal: Spanje zelf vraagt mij om hulp; nu kan ik die niet weigeren. En de Fransehen zullen dat heusch ook wel voorzien hebben. Misschien zijn die nu al bezig met hun nieuwe Maginot-linie voor de Pyreneeën te ontwerpen, met het vooruitzicht dat zij in geval van een grooten oorlog op drie fronten zouden moeten vechten! Intusschen heeft Franco nog niet gewonnen. De val van de stad Barcelona zou op zichzelf niet zijn overwinning behoeven te beteekenen. Maar de verovering van geheel Catalonië zou hem meester maken van een zoo groot deel des lands, vooral als hij daarbij de hoofdmacht der tegenstanders versloeg, dat het verdere proces zich wel snel zou moeten ontwikkelen. Gebrek aan oorlogsmateriaal zou de linkschen ondanks alle volharding zeker tot capitulatie dwingen. Wellicht zal deze week reeds beslis sende uitkomsten brengen R. P. Spoorwegen leggen zich neer bij uitspraak van Amsterdamsche Hof. Naar wij vernemen, zullen de spoorwegen geen cassatie aanteekenen tegen de arresten van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij wilde bussen, waarvan de stopzetting door de spoorwegen was geëischt, door dit college in het gelijk zijn ge steld. Zooals men zich herinnert, had de presi dent van de rechtbank en ook de rechtbank be slissingen gegeven in tegenovergestelden zin. Zij hadden de stopzetting van de wilde bussen gelast, welke vonnissen in hooger beroep door het gerechtshof werden vernietigd. (De biljartkampioen Jan Sweering heeft in een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland een gat in het laken gestooten.) Jan Sweering, een der vaderlandsche grooten, Zelfs kampioen, in 't spel van keu en bal, Ging daar een gat in 't groene laken stooten, Dat was een nooit tevoor vertoond geval. Tenminste nooit onder de kampioenen, Maar uiteraard gebeurde 't eerder wel, In 't gilde van de meer of minder groenen, De krukken in dit schoon, maar moeilijk spel. Als ik daarvan een voorbeeld aan mag halen, Dan hoef ik heusch niet ver van huis te gaan, Zwaar moest ik voor dien winkelhaak betalen, Het kwam m' op meer dan enkel hoon te staan. En ziet, nu wou Jan Sweering even trekken, Voor zulk een kampioen een kleinigheid, Het resultaat kon slechts den lachlust wekken, Een flinke scheur, tableau, hilariteit! Het blijkt nu wel, ook op het punt van gaten, Het doet me leed, dat ik het zeggen moet, Bestaat een droevig meten met twee maten, Het hangt er maar van af wie of het doet. Als u 't mij vraagt, vind ik dit niet in orde, Al maak ik slechts met schroom ervan gewag, Voor Sweering is 't een hard gelach geworden, Voor mij was 't indertijd een hard P. GASUS. Locomotief en goederentrein ontspoord en gekanteld. Machinist en zijn assistent licht gewond. Maandagmiddag om drie uur zijn op het spoor wegemplacement in de Watergraafsmeer nabij de Valentijnkade te Amsterdam een locomotief en een goederenwagen uit de rails geloopen. Zoowel de locomotief als de wagen sloegen om. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een verkeerden wisselstand. De machinist en zijn assistent werden door vallende brokken steenkool licht gewond. Zij behoefden echter niet in een ziekenhuis te wor den opgenomen en konden naar hun woning worden vervoerd. Direct is men begonnen met een kraanwagen de machine en den wagen weer op de rails te plaatsen. Het personenvervoer, noch het goederenver voer ondervond vertraging. Ex-keizer (leelcie geschenken uit. Treffend tafreeltje. Maandagmorgen heeft ex-keizer Wilhelm in gezelschap van zijn échtgènoote aan de armsten der gemeente Doorn' feestgeschenken uitgedeeld in verband met zijn aanstaanden tachtigsten verjaardag. Hieronder bevonden zich groote vrachten kachelblokjes, voor direct gebruik ge reed. Treffend was hierbij het tafreeltje, toen een 'oud gebrekkig mannetje de gelegenheid waar nam om den ex-keizer vast geluk te wen- schen met zijn aanstaanden verjaardag en daar bij een heilwensch uitsprak, diemet een stevi- gen handdruk in ontvangst werd genomen. Auto ramt muur van een garage. Zes personen gewond. Maandagmiddag om vier uur is op den Rijks straatweg te Nieuwerbrug een ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, bestuurd door den heer C. Verwey uit Woerden, reed met groote snelheid tegen den muur van een garage aan den Rijks straatweg. In den wagen zaten zes personen, o.w. drie dames. Allen werden min of meer ernstig gewond. Zij zijn na verbonden te zijn naar hun woningen overgebracht. De auto werd totaal vernield. Vier mannen te water. Eén van hen verdronken. Maandagmiddag omstreeks drie uur is de 40-jarige P. van der Jagt uit Ierseke in de Schelde verdronken. De man was bezig met het lossen van een mosselbak, ongeveer 2 K.M. uit den wal. Door onbekende oorzaak is de bak gezonken. Er waren vier opvarenden, doch drie van hen konden worden gered. Van der Jagt echter is verdronken. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Moord in den Jordaan volkomen opgehelderd. Naar wij vernemen lieeft thans ook de 25-jarige schilder, L. K., bijgenaamd Leen de Fluiter, die Zondag werd gear resteerd in verband met den moord op de oude leenvrouw in den Jordaan, een volledige bekentenis afgelegd. Hij had het plan om de oude vrouw te be- rooven, besproken met Frans E., den kleinzoon van de oude vrouw. Deze laatste had het plan gemaakt. Zij hebben, zoo vertelde hij verder, niet de bedoeling gehad de vrouw te dooden. Frans E. had een sok medegenomen om hier mede de vrouw den mond te snoeren en de schilder had gezorgd voor het touw om haar te binden. Hij zeide in zijn bekentenis tegenover com missaris Schreuder, dat hij het touw toevallig bij zich had. Ook houdt hij vol, dat hij van de buit, welke f 460 moet hebben bedragen, slechts vijf gulden heeft gehad en niet, zooals F. E. be weert, de helft. Hiernaar wordt nog een nader onderzoek in gesteld. Een eigenaardig geval doet zich in deze zaak voor. Er zijn, zooals begrijpelijk verschillende personen gehoord, en een drietal verklaarden pertinent, dat zij de weduwe Stork nog Zater dagmorgen op de Lindengracht hadden gezien. Uit de verklaringen van de daders kwam ech ter vast te staan, dat zij reeds Vrijdagavond ver moord was. Regeering van Ulster zal scherp optreden tegen de „wetteloosheid' Een „executielijst" te Belfast in beslag genomen. De minister van binnenlandsche zaken van Ulster, Sir Dawson Bates, is na een bezoek van drie dagen aan Londen, naar Belfast teruggekeerd. Alvorens te vertrekken zeide hij, dat alle noodzakelijke maatregelen waren genomen om den toestand, welke in Noord- Ierland is ontstaan door het optreden van het Iersche Republikeinsche Leger, het hoofd te bieden. De regeering is voornemens de wette loosheid met kracht te onderdrukken. In Londen heeft Sir Dawson besprekingen gevoerd met ambtenaren van Whitehall en van Scotland Yard. Hij toonde hun een „exe cutielijst", welke zou zijn opgesteld door de terroristen. De lijst is te Belfast in beslag genomen en de namen van talrijke vooraan staande personen in Ulster komen erop voor. Ook gaf de Iersche minister Scotland Yard inlichtingen, welke in verband stc-nden met de jongste aanslagen in Engeland. Maar het treedt pas later in werking. De uitvoering van de Rijtijdenwet 1936, be- oogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen, zal, zooals bekend, geschieden door middel van een rij tijdenbesluit. Een ontwerp hiervan is reeds in Juli 1936 aan de betrokken organisaties ge zonden, met verzoek om adviezen. Thans verneemt het Volk, dat het besluit vermoedelijk in de eerste helft van Februari zal worden afgekondigd. Het zal dan echter niet direct in wer king treden, maar wel een datum be vatten, wanneer dit het geval zal zijn. De betrokken ondernemingen en an deren, die onder dit besluit zullen komen te vallen, zullen daardoor in de gelegenheid zijn maatregelen te treffen, om tijdig aan de bepalingen van het rijtijdenbesluit te kunnen voldoen. 'ii dubbel Indien U zich vóór Vrijdag a.s. opgeeft als abonné van ons blad, kunt U meedoen aan En U leest tevens het BESTE en GOEDKOOPSTE DAGBLAD in Kennemerland Jongen in ccn sluiskolk verdronken. Maandagavond begaf het achtjarig zoontje van de familie Van Wijk te Leidschedam, zich, nadat hij het gebouw van de Chr. Jeugd- zangvreeniging had verlaten, op een dei- deuren van de schutsluis. Toen de knaap om half acht nog niet was thuisgekomen, ging men op onderzoek uit. Tot men vernam, dat de jongen zich op dc sluis had bevonden, ging men in de kolk dreggen en haalde na eenigen tijd den vermisten jongen op. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Het proces tegen de Britsche politie-agenten in Palestina. Vonnis tegen een hunner nietig verklaard. Het hef van beroep te Jeruzalem heeft het vonnis van een jaar gevangenisstraf, dat was uitgesproken tegen den Britschen politieman John Mansell in het jongste proces tegen vier Britsche politieagenten wegens moord op een Arabier, vernietigd. Het arrest inzake Wood zal Woensdag a.s. worden uitgesproken. Verkiezingen voor den Landdag der Karpatliische Oekraïne. Drie lijsten ingediend. CHUST, 23 Januari. Er zijn drie candi- datenlijsten ingediend voor de verkiezingen voor den autonomen Landdag van Kar- pathisch Oekraïne, welke op 12 Febr. a.s. zul len worden gehouden. De officieele lijst is die der Karpatho Oekraïnische nationale unie. Op deze lijst komen de namen voor van Tsjechen, Duit- schers, Hongaren en Roemenen. De tweede lijst is ingediend door vertegen woordigers van een Russisch georiënteerde groep. Tenslotte is de derde lijst ingediend door de Grieksche katholieke gemeente te Izy. Rijksweg Amsterdam—Den Haag laat snelheden boven 80 K.M. niet toe. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken,-* graaf Ciano, werd bij zijn aankomst op Joego-Slavisch gebied volgens de traditie met brood en zout ontvangen. Verrassende conclusie van ambtenaar van het O. M. Snelheden boven de 80 K.M. zijn op den Rijksweg AmsterdamDen Haag verboden. Deze weg is verre van een ideale autostrada. Dit heeft de practijk uitgewezen. Wij hebben in Holland nu eenmaal geen wegen, die snelheden van 100 K.M. toelaten. Tot deze verrassende conclusie kwam de Haarlemsche ambtenaar van het O. M. gisteren in zijn requisitoir tegen een 45-jarigen Amster- damschen diamantkoopman, die op 27 Juli van het vorige jaar een autobus op den nieuwen Rijksweg wilde passeeren en toen met de bus in botsing kwam waarna hij tenslotte in de sloot terecht kwam. Door dit ongeluk heeft hij zijn oog verloren terwijl ook verschillende andere personen ernstig gewond zijn. De autobus zou althans volgens de lezing van den verdachte plotseling naar links zijn gegaan om een motorrijder te passeeren. Op deze manoeuvre had de automobilist niet gere kend en deze raakte toen de macht over zijn stuur kwijt met het vermelde noodlottige ge volg. De buschauffeur zeide, dat hij geen signaal had gehoord en wel zijn richtingaanwijzer had uitgestoken. Zijn passagiers bevestigden deze verklaring, alleen had een van hèn wél een signaal gehoord. De passagiers van de auto had den geen richtingaanwijzer gezien evenmin als een getuige a décharge, die met zijn auto in de andere richting reed en het ongeluk had gezien. Hij had zelfs foto's van de remsporen gemaakt en legde die over zonder dat nochtans de Amb tenaar naar hij opmerkte er meer in zag dan 'n fraaie foto van een wegdek. De ambtenaar was van meening. dat de dia mantkoopman de schuld van deze aanrijding had. Hij had nog ruimschoots gelegenheid gehad om de bus te passeeren ook al was deze iets op de linkerhelft van den weg. Verder wijdde de ambtenaar nog uit over de snelheden op den nieuwen Rijksweg en kwam tenslotte tot de reeds genoemde conclusie. Mr. Jansma vond, dat de buschauffeur de meeste schuld had. Als hij even achter den mo torrijder was gebleven was er niets gebeurd. De kantonrechter kon zich daarmee echter niet ver eenigen en veroordeelde den verdachte tot f 25 boete. Hij overwoog o.m., dat de verdachte ook aan de rechterzijde van de bus had moeten kijken om te zien of er verkeer voor de bus reed. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. N. B. TENHAEFF. Professor dr. N. B. Tenhaeff, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de algemeene ge schiedenis. aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, zal zijn hoogleeraarsambt openlijk aanvaarden door het uitspreken eener rede op Maandag 30 Januari a.s. des namiddags te vier uur in de aula der univer siteit. CRICKET Fraaie century van Mitchell. Lord Nuffield schenkt 10.000 voor de bevordering van de cricketsport onder dc Zuid-Afri- kaansche jeugd. Zooals na het resultaat van de eerste twee dagen te verwachten was heeft Engeland te Durban de derde testmatch tegen Zuid-Afrika op sprekende wijze gewonnen. Van Zondag op Maandag had het wederom geregend met het eenige gevolg, dat het wicket aan snelheid ingeboet had. Mitchell en Rowan weerstonden dan ook langen tijd den Engelschen aanval, die wederom door fraai fielden gesteund, er alles op zette om den stand te breken. Mit chell batte op een onverbeterlijke wijze. Toen hij er in de 80 had, gaf hij een moeilijke hooge kans aan Hammond op Verity's bowlen, doch daar bleef het bij. Vóór de lunchpauze bleven Mitchel en Rowan ongescheiden; er zijn als het spel gestaakt wordt 152 runs. Eerst na de hervatting heeft Farnes succes, doordat Mitchell, die inmiddels zijn century ge scoord- had, een bal in de handen van Ames speelt. Zijn 109 runs waren wellicht de beste, welke hij ooit gemaakt had. Rowan en Nourse brengen de 200 op. Met den nieuwen bal heeft Hammond succes, wederom in combinatie met Ames en Rowan's wicket valt na een gedul dige 67. Edrich, gehinderd door een pijnlijken arm, bowlt slechts één over, juist genoeg om Nourse's wicket te nemen door een derde vang van Ames achter wicket (2524). Melville en Dalton komen dan samen. De Zuid Afrikaansche cap tain, die tot nu toe weinig geluk in deze testserie had, ziet zijn wicket door een googlie van Wil kinson vallen. Viljoen staat uitstekend te bat ten, Dalton houdt zijn wicket op. Verity toont voor de zooveelste maal zijn kwaliteiten: hij bowlt de eene over na de andere en wordt met de noodige voorzichtigheid behandeld. Vóór de theepauze vallen de wickets van Dal ton en Viljoen, waarmede Hammond zijn aantal slipcatches in dezen wedstrijd op 6 brengt. Vil joen zag een harden bal van Farnes, dien hij half raakte, hoog in de slips in Hammond's rech ter hand verdwijnen. Bij de theepauze zijn er 7 wickets neer voor 324 runs. Wade en Langton houden dan nog oen half uur stand, in welken tijd het totaal tot 345 wordt opgevoerd. Langton sloeg een paar harde vieren, doch dan is een bal van Wilkinson ook hem te machtig. Gordon wordt onmiddellijk door Edrich op Verity's bowlen gevangen; vijf minu- teen vóór het einde van den speeltijd gaat Wade voor een goede 23 l.b.w. op Farnes. Engeland wint onder groot gejuich de derde testmatch met innings en 13 runs. Lord Nuffield, de bekende Engelsche philan- troop, die aan de cricketsport een warm hart toedraagt, woonde Maandagmiddag den wed strijd te Durban bij en was getuige van de En gelsche overwinning. Hij heeft Zaterdag 10.000 aan den Zuid-Afrikaanschen Cricket bond geschonken voor de bevordering van cricket op de Zuid Afrikaansche scholen. Toen Lord Nuffield tijdens de pauze het wicket kwam inspecteeren, werd hem een groot- sche ontvangst door het publiek bereid. De belangstelling was in de drie gespeelde testwedstrijden zóó groot dat het financieele succes van den toer reeds verzekerd is. De stand in deze serie van vijf testmatches is thans, dat Engeland er één gewonnen heeft en 2 in een draw eindigden. De volledige scores van de tweede innings van Zuid Afrika luiden. Zuid Afrika 2de innings: Mitchell c. Ames b. Farnes 109 v. d. Bijl b. Verity 13 Rowan c. Ames b. Hammond 67 Nourse c. Ames b. Edrich 27 Melville b. Wilkinson 10 Viljoen c. Hammond b. Farnes 61 Dalton c. Hammond b. Verity 8 Wade l.b.w. b. Farnes 28 Langton b. Wilkinson 13 Gordon c. Edrich b. Verity 0 Davies not out 2 Extra's 16 K. Farnes Edrich Wright Wilkinson Verity W. R. Hammond 354 28.3 7 84 3 7 2 16 1 15 2 54 0 26 4 102 2 34 10 71 3 3 0 11 1 Verity bowlde in de 3 testmatches meer dan 50 maidens. Totalen: Engeland 4694 (gesloten). Zuid Afrika 103 en 354.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1