Roekelooze autobestuurders staan terecht. Aspirin In hooger beroep verzwaring van straf geëischt Arts had een doode- lijk ongeluk. Te dronken om op zijn beenen te staan! HOLLAND HOUSE. Brandwonden D I N 5 D A 'G 24 J ANÜAR1 1939 Met groote snelheid gereden. Voor de strafkamer van het Haagsche Ge-1 rechtshof werden Maandag twee gevallen van een aanrijding met ernstigen afloop behandeld. Het eerst moest terechtstaan de arts P. A. K., die op 7 Juli van het vorig jaar op den weg van Rotterdam naar Heinenoord een van tegenover gestelde richting komenden wielrijder heeft aangereden, met het gevolg, dat de laatste nog ter plaatse is ovei-leden. De rechtbank te Dordrecht heeft den dokter veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenis- straf van één maand en een geldboete van f 300 De officier van justitie, die een onvoorwaarde lijke straf had voorgesteld, teekende van dit vonnis appel aan. Uit de behandeling ter terechtzitting bleek, dat de aanrijding des avonds omstreeks acht uur plaats had. De dokter reed op den Boomsweg te Heinen oord in de richting Rottei'dam. Hij reed zeer snel. Volgens zijn eigen verklaringen 90 a 95 K.M. per uur. Op een gegeven oogenblik pas seerde hij een motorrijder. Va<\ tegenovergestel de richting kwamen drie wielrenners op race fietsen, achter elkaar rijdend. De eerste wielrenner werd, volgens zijn ver klaring ter terechtzitting, rakelings gepasseerd. De tweede wielrenner kwam met de auto in botsing, waardoor hij een eind werd meege sleurd en doodelijk werd gewond. Bijzonder bezwarend was de verklaring van een gemeente-veldwachter van Heinenoord. Ver dachte zou bekend staan als iemand, die gewoon lijk zeer snel rijdt en die al een maal een aan rijding door zijn schuld op zijn naam heeft staan. Dien avond had hij nog vier andere menschen in zijn auto en het was, aldus getuige, een „vroo- lijk gezelschap". Verdachte had één borrel gedronken, doch daarvan was, ook aan verdachte's adem, niets meer te bemerken. Verdachte zelf verklaarde nog, dat hij dien avond veel haast had. Hij zelf moest binnen tien minuten in Rotterdam zijn om een praktijk waar te nemen, de anderen zouden naar de bioscoop gaan. De advocaat-generaal vond geen termen voor een voorwaardelijke straf, zooals de rechtbank heeft opgelegd. Met vernietiging van dit vonnis, eischte spr. een onvoorwaardelijke hechtenis van één maend en een geldboete van 1' 300. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, beves tiging van het vonnis van de rechtbank. Wat in den trein vergeten wordt. In het vierde kwartaal van 1938 werden 12.985 voorwerpen door vergeetachtige reizigers in treinen of aan stations achtergelaten. In 1937 waren het er in hetzelfde tijdvak 2279 minder. Via den stationsdienst konden 8495 stuks binnen enkele dagen aan, de eigenaars worden teruggegeven, zoodat tenslotte 4490 stuks op het bureau Gevonden Voorwerpen werden opgeslagen. Gedurende het' kwartaal kwamen aan dat bureau 5888 schriftelijke en 938 monde.linge navragen binnen; 2181 voorwerpen vonden als gevolg daarvan den weg terug naar hun rechtmatige eigenaars. Er werden 2855 handschoenen gevonden, die wel van huis waren meegenomen, maar niet bij hun eigenaars waren gebleven. Daarna volgden tasschen en portefeuilles met 1870 stuks, hetgeen heel wat meer was dan in 1937, toen er maar 665 gevonden werden. Pas daarna kwamen de parapluies (1320 stuks), op den voet gevolgd door hoeden (1281 stuks)! Tenslotte werden er nog series dassen, brillen schoenen, stokken (die steeds in aantal dalen; de wandelstok heeft blijkbaar afgedaan), pij pen enboeken gevonden. Er worclt in den trein heel wat gelezen en dus ook heel wat vergeten. Een heele bibliotheek van 893 boe ken ligt op het bureau Gevonden Voorwerpen opgestapeld. In hetzelfde kwartaal van 1937 was het aantal vergeten boeken slechts één minder. De koude heeft dus blijkbaar geen in vloed gehad op de leeswoede MUTATIES BIJ DE MARECHAUSSEE. De overplaatsing van de districtscomman danten der Kon. Marechaussee te Nijmegen, Groningen en Amsterdam is de inleiding van verdere mutaties bij dit wapen. De commandant der derde divisie, luit.-kol. ]hr. A. D. Laman Trip zal binnenkort den mili tairen dienst verlaten. In zijn plaats zal tot dmsve^commandant worden benoemd majoor mr. W. v. d. Hoek, thans toegevoegd aan 'den inspecteur van het wapen. De officier, die in de plaats van majoor v. d. Hoek tot een hoogeren rang zal worden geroe pen zal dan kapt. jhr. G. A. Bowier zijn, die ais districtscommandant Nijmegen met Gro ningen zal gaan verwisselen. Prof. dr. J. Versluys te Weenen overleden. Te Weenen, waar hij sedert dertien jaren als hoogleeraar verbonden was aan de universi teit, is op 65-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. Versluys. Prof. dr. Jan Versluys werd op 1 September 1873 te Groningen geboren. Iii 1898 promoveerde hij te Giessen tot doc tor in de natuurphilosophie, na de twee voor afgaande jaren als assistent verbonden te zijn geweest aan het Zoölogisch laboratorium van de Universiteit te Amsterdam. In 1899 was hij eerste assistent van de Siboga-expe ditie. Van 1900 tot 1907 was dr. Jan Versluys as sistent aan het dierkundig laboratorium van de Amsterdamsche Universiteit, terwijl hij in diezelfde jaren privaat-docent voor dierkunde aan deze Universiteit was. De volgende vier jaar verrichtte hij deze taak te Giessen. waarna in 1911 zijn benoeming volgde tot buitengewoon hoogleeraar. In 1916 werd prof. Versluys gewoon hoogleeraar aan de Vlaamsche Universiteit te Gent, waarna hij tenslotte in 1925 te Weenen werd benoemd tot hoogleeraar in de dierkunde. Na dolle rit gegrepen. De zaak, die hierna werd behandeld, was min der ernstig in haar gevolgen drie menschen werden gewond doch het feit was veel zwaarder. De 27-jarige Rotterdamsche koopman P. van der W. was 29" juli met een vriend per auto naar Schiedam gegaan. De beide jongelui had den toen al eenige glazen bier op. In Schiedam werden wederöm eenige café's bezocht en ver dachte was zoo langzamerhand in een toestand geraakt, dat hij nauwelijks meer op zijn beenen kon staan. Niettemin nam hij plaats achter het stuur en reed naar Rotterdam terug. Dat toen geen ernstige ongelukken zijngebeurd, mag een wonder genoemd worden. Op den Mathenesserweg gekomen, zwenkte verdachte plotseling met een bruuske beweging naar links, zoodat de wagen op twee wielen kwam te staan, daarna met een klap viel de wagen weer op vier wielen terug reed hij geheel naar het linker gedeelte van den weg, raakte en passant een lichtmast, kwam aan den linkerkant op het trottoir terecht, reed een man. vrouw en een kindje aan, die daar aan het wan delen waren. Hierna reed verdachte met de auto weer naar het rechter gedeelte van den weg, om vervol gens dezelfde manoeuvre te gaan hei-halen. Een voorbijganger, die het voorgevallene had gezien, posteerde zich op het midden van den weg, om de auto te doen stoppen, doch verdach te bekommerde zich ook daar niet om en de voorbijganger moest op het laatste oogenblik opzij springen, wilde hij niet overreden worden. Een agent in burger, die daar op zijn fiets reed en ook bijna het slachtoffer werd van den dollemansrit, stuurde een motori-ijder en een automobilist den dronken auto-bestuurder ach terna en na een wilde jacht door Rotterdam, kon men hem aanhouden. Wegens poging tot zware mishandeling en het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld heeft hij voor de Rotterdamsche rechtbank te rechtgestaan. Dit college achtte alleen het schuldmisdrijf bewezen, doch legde de maxi mumstraf daarvoor, zes maanden gevangenis straf, op met ontzegging van zijn rijbewijs voor den tijd van een jaar. Verdachte en de officier van justitie waren beiden in hooger beroep -ge komen. Verdachte, naar hij thans schuchter mede deelde, om te probeeren een voorwaax-delijke veroordeelirig te krijgen, de officier van justitie omdat hij meende, dat pok de poging tot zware mishandeling was bewezen. Dit was ook de opvatting van den advocaat- generaal, die een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar vorderde. Spr. aphtte hier geen enkele verontschuldi ging agnwez-igktemeer .daar verdachte-al- twaalf! maal "wegens verkeersovertredingen is ver oordeeld. Uitspraak in beide zaken 6 Februari. Schade op de „Tromp" valt mee. 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. Omtrent H.Ms. flottiel-jeleider „Tromp" kan nog wor den gemeld, dat na aankomst van het schip in het dok gebleken is, dat de schade belang rijk meeviel. De reparatie zal te Lissabon geschieden. Ver wacht wordt, dat daardoor het verblijf ter plaatse daar met zeven dagen zal worden verlengd. Waarschijnlijk zal de reparatie 28 dezer zijn afgeloopen. Er is echter nog geen beslissing genomen, of de Tromp" haar reis zal voortzetten volgens het oorpsronkelijke reisplan, dan wel de reis zal bekorten of dadelijk naar Nederland zal terugkeeren. INBRAAK IN DE GALERIES MODERNES TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 23 Jan. In het afgeloopen weekeinde zijn de „brandkasten-krakers" weer op het dievenpad geweest. Ditmaal brachten zij een bezoek aan het gebouw van de Galerie; Modern es in de Reguliersbreestraat. In het directiekantoor staat een groote mo derne safe, waarop de nachtelijke bezoekers echter tevergeefs hun krachten hebben inge spannen. Daarna verhuisden zij naar het kleine, op de eerste verdieping gelegen kantoortje van de boekhouding, daar staan twee brandkasten, een van tamelijk groot formaat. Deze kast be vatte o.a. de ontvangsten van Zaterdag, een. aanzienlijk bedrag. Maar ook deze kast was berekend op de fraisboor. De inbrekers brach ten het niet verder dan een cirkelvormige groeve van ongeveer een halve centimeter diep. De buit is beperkt gebleven tot eenige hor loges en andere kleine voorwerpen, samen ter waarde van ongeveer 300, uit de uitstalkas ten en van de toonbanken. Op het kantoor hebben de inbrekers zich tegoed gedaan aan den voorraad chocolade, slaatjes, worst enz. Ook hadden ze eenige flesschen champagne gevonden. BESLAG OP ITALIAANSCH SCHIP OPGEHEVEN. VLISSINGtEN, 23 Januari. Het beslag dat op het Italiaansche stoomschip „Monte Santo" was gelegd, in verband met de aan varing op 15 Januari j.l. met het Engelsche s.s. „Conifer" is hedenmiddag opgeheven doordat de verlangde cautie is verstrekt. Het schip zal heden de reis naar Savona voort zetten. EEN TRAGEDIE IN DE WILDERNIS. BATAVLA, 23 Jan. (Aneta-A.N.P.) In ver band met het overlijden van den heer Klip pers, een geoloog van de N.K.P.M., werkzaam bij de Ned. Nieuw-Guinea Petroleum Mij wordt thans uit Babo nog vernomen, dat de heer Kuppers geheel alleen bezig was met een geologisch onderzoek op een rivieroever, zoo dat de juiste tbédracht niet bekend is Een geneesheer" ontdekte wonden, die ver moedeliik veroorzaakt ziin door beten van krokodillen. Deze wonden ziin pebter niet f-o taal Men is van meenin" v>eor Kun pers, na door een krokodil- te ziin aaneevaller bewusteloos is geworden en daarna is ver dronken. De „Nederland" bestelt twee vrachtschepen. De Stoomvaartmaatschappij Nederland heeft naar wij vernemen aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij de opdracht gegeven voor den bouw van twee motorvrachtschepen, elke de namen zullen dragen van Sumatra en Celebes. Het eerstgenoemde schip zal voorzien orden van Werkspoor-Sulzer-motoi-en en het tweede van Storkmotoren. Er zal accommodatie zijn voor twaalf passagiers. De dienstvaart zal 16 mijl bedragen. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin in huis te hebbent HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) Persoueelraad Ned. Spoorwegen protesteert. Tegen de pensioenkorting. In het N.V. Huis te Utrecht hield Maandag de personeelraad der Ned. Spoorwegen, onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. Molt- maker, een zeer druk bezochte besturencon- gres, waar door de heeren F. L. D. Nivard en H. J. van Braambeek de bezwaren tegen de aan het gepensionneerde spoorwegpersoneel opgelegde pensioenkorting werden uiteengezet en waarbij ernstig werd opgekomen tegen het niet nakomen van de door opvolgende regee ringen in uitzicht gestelde verwachting het spoorwegpersoneel ten aanzien van de pen sioenrechten gelijk te stellen met het rijksper soneel. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin het besturencongres, van oordeel, dat de sedert 1 April 1936 in gevoerde pensioenskorting voor het spoorweg personeel in strijd is met de rechtvaardigheid, daarbij in aanmerking nemende het feit, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 19 October 1938 met zeer groote meerderheid van stemmen een amendement-Van Braambeek- Hermans heeft aangenomen, dat deze korting zou laten vervallen, gezien, dat de minister ,van Waterstaat in deze aanneming van het amendement aanlei ding heeft gevonden om het desbetreffende wetsontwerp te doen intrekken, tën zeerste betreurt, dat de minister tot nog toe g-een gevolg wil geven aan den wensch van Tweede Kamer en Spoorwegpersoneel om aan het gepensionneerde en nog te pensionneeren spoorwegpersoneel op dit gebied zijn uitzon deringspositie te ontnemen en het weer gelijk te stellen met het overige rijkspersoneel. Het congres acht wede|:-m4iening van''het ingetrokken ontwerp opfceer korten termijn onafwijsbaar en dringt er nogmaals ten krachtigste bij den minister op aan, om daar bij dan alsnog voor te stellen de art. 80a en 80b van de pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925 te doen vervallen en de reeds gekorte of te laag berekende pensioenen op nieuw te doen vaststellen. Door twee reclitsclie schoenen in de val geloopen. Eind van het vorig jaar, ongeveer medio De cember, werd uit de strafgevangenis te Haarlem ontslagen, waar hij wegens oplichting een straf had uitgezeten, de plus minus 60-jarige P. de De man heeft daarop de wijk genomen naar Rotterdam. Woensdag jl. heeft hij weer voor 't eerst van zich laten hooren. Hij vervoegde zich in een mode-magazijn in de binnenstad, waar hij in een corsettenmagazijn eenige corsetten op zicht wist mee te krijgen en niets meer van zich liet hooren. Donderdag speelde hij eenzelfde spelletje bij een schoenwinkelier, bij wien hij een paar schoe nen op zicht vroeg. Ofschoon de kooper een betrouwbaren indruk maakte, toch voelde de winkelier aan, dat er iets niet in orde was, maar hij durfde het niet te leggen. Wat deed hij nu? De schoenwinkelier pakte twee rechtsche schoenen in, dan moest de kooper in ieder geval terug komen. En dit is den oplichter dan ook noodlottig ge worden. Want hij kwam des middags terug ten einde de schoenen te ruilen, weer echter zonder te betalen. De schoenenwinkelier bemerkte dat de kooper nog al diep in het glaasje had geke ken en stuurde hem wegzonder schoenen, maar volgde hem op straat, waar hij den man heeft aangewezen aan een agent van politie. Op het hoofdbureau gekomen was de zaak spoedig opgelost. De man stond gesignaleerd in het po litieblad wegens oplichting in Haarlem. Daar had hij vier corsetten zonder te betalen meegenomen. Waarschijnlijk heeft de oplichter dezer dagen nog geopereerd in Kralingen en in het Noorden waar hij ook schoenenwinkeliers heeft opgelicht oor een paar schoenen. Aangiften zijn echter nog -niet binnengekomen. JAGER SCHIET ZICHZELF IN HET BEEN De gebroeders v. A. te Bergeyk, twee enthousiaste jachtliefhebbers waren dezer da gen tezamen aan het jagen, toen door onbe kende oorzaak plotseling het geweer van H. v. A. afging. Het schot raakte den man in het bovenbeen. Zwaar gewond werd hij naar een nabijgelegen boerderij vervoerd. De toestand van den man laat zich ernstig aanzien INLANDSCHE BESTUURSAMBTENAREN. Op vragen van het Tweede. Kamerlid den heer Stokvis, betreffnde het overwegen van de vraag of het lidmaatschap van de Vereeni- ging van Inlandsche Bestuui'sambtenaren geoorloofd kan blijven, heeft de heer Weiter. minister van Koloniën geantwoord, dat het hem niet bekend is. dat een maatregel wordt overwogen, hetgeen uiteraard niet uitsluit, dat de Indische regeering daartoe te gelegener tijd zou kunnen besluiten, indien het lands belang zulks zou vorderen. De scheepvaartroute Amsterdam- Stavoren ijsvrij De Westenwind, welke Maandagmiddag om twee uur is opgestoken heeft het laatste ijs uit het IJselmeer doen wegdrijven. De scheepvaart route van Amsterdam via Enkhuizen naar Sta voren is thans geheel vrij van ijs. In de Enkhui- zer haven is Maandagavond om 9 uur het eerste schip binnengekomen, dat sedert de vorstperiode geen ijs heeft ontmoet. FILMNIEUWS De opnemingen van „Morgen gaat 't beter" zijn gereed. AMSTERDAM, 23 Januari. De opnemingen voor de nieuwe Nederlandsche film „Morgen gaat 't beter", welke onder regie van Friedrich Zeinik in de Cinetone studios te Amsterdam vervaardigd wordt, zijn thans geheel volgens programma, gereed. Naast Lily Bouwmeester, die de vrouwelijke hoofdrol vervult, werken aan deze film mede: Theo Frenkel, Paul Steenbergen, Nico de Jong, Chris Baay, Louis Gimberg, Ko Arnoldi, Aaf Bouber, -Joke Busch, Mien Duymaer van Twist, Fie Kohier, Peronne Hosang, Lau Ezerman, Piet Kohier, Adr. van der Horst, Kommer K'eyn, Guus Weitzel, Bob de Lange, Anton Roemer. J. Liesting en Corn. Dommelshuizen. Aan de camera stonden Otto Heller en Frits Meyer, de decors werden gebouwd door A. H. Wegerif, montage Jan Teunissen, geluids opname I. J. Citroen. De muziek, die door Max Tak gecomponeerd en gedirigeerd wordt, zal in de komende week opgenomen worden. De al- geheele productieleiding is in handen van Rudolf Meyer. De première is vastgesteld op 24 Februari in het City Theater te Amsterdam. De film zal in Haarlem in het Frans Hals theater worde# vertoond. Het Nederlandsch Centrum te New York. Het centrum van Nederlandsche cultureele, commercieele en l'inancieele belangen te New York, zal gevestigd worden in Holland House, in een zestien verdiepingen hoog kantoorgebouw in Rockefeller Center, onder toezicht van de „Hol land House Corporation of the Netherlands". Holland House Corporation of the Netherlands is een Amerikaansche N.V., gevormd door beken de Nederlandsche, Nederlandsch Indische en Amerikaansche financieele, commercieele en cul tureele instellingen, die zich vereenigd hebben om een nauweren band te leggen tusschen Ne derland en de Vereenigde Staten. De lieer Klaas de Vries door een auto aangereden. In ernstigen toestand naar ziekenhuis vervoerd. De heer Klaas de Vries, lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, die vooral in de hoofdstad zeer bekend is o.a; op het gebied van het onderwijs, is Maandagmiddag op het Bezuidenhout te 's Graven hage vlak bij de Eerste van den Boschstraat, door een auto aangereden. In ernstigen toestand is de heer de Vries die 77 jaar oud is, naar het zieken huis Zuidwal vervoerd. De 34-jarige C. A. P. uit Wassenaar- bestuurde de 'auto. Henv treft" geen schuld. NOG MEER GAATJES IN DE RUITEN 's-GRAVENHAGE, 21 Januari. In een perceel aan den Van Stolkweg zijn twee gaatjes geconstateerd in een ruit van de benedenétage. Er zijn geen projectielen ge vonden. DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE' WOENSDAG TE AMSTERDAM. Het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", zal tengevolge van de vertraging, welke is ont staan door het slechte weer, eerst Woensdag morgen om acht uur te IJmuiden en om twaalf uur te Amsterdam aankomen. Rookverbod in vliegtuigen niet absoluut meer. In afwijking van het vroeger geldend algeheel rookverbod in verkeersvliegtuigen is bij Konink lijk besluit van 31 December 1938 bepaald, dat dit verbod niet geldt ten aanzien van door of vanwege den minister van Waterstaat daarvoor aangewezen typen van luchtvaartuigen, of daar voor aangewezen luchtvaartuigen, voor zoover deze typen of luchtvaartuigen voldoen aan de op dit punt door of vanwege den minister te stel len bijzondere eischen voor de inrichting van die luchtvaartuigen en mits bij het gebruik de door of vanwege den minister te stellen veiligheids maatregelen worden nagekomen. Holland House zal de kantoren huisvesten van den Nederlandschen consul generaal, den handels- commissaris voor Ned. Indië, de Nederlandsch Amerikaansche Kamer van Koophandel en de Nederlandsche Spoorwegen. Behalve dezen zullen er ook vergader- en clublokalen komen alsmede toonzalen voor Nederlandsche handelsproducten en voortbrengselen op kunstgebied, enz. en ten slotte een bureau voor toerisme. Importeurs en exporteurs, banken en andere instellingen, die connecties onderhouden tusschen Nederland en de V. S. werden uitgenoodigd hun kantoren ïn dit nieuwe gebouw te vestigen. Holland House wordt, zooals reeds gezegd, ge bouwd in Rockefeller Center, het nieuwe gebou wencomplex in het hartje van New York, waar andere landen zooals Engeland, Zweden, Frank rijk en Italië eveneens hun gebouwen hebben. Jhr. dr. A. Loudon,* Nederlandsch Gezant te Washington, die kort geleden in de Vereenigde Staten aankwam, gaf van zijn belangstelling blijk door zijn steun te verleenen aan de nieuwe in stelling. Voorzitter van de Holland House Corporation of the Nederlands is de heer Fenton B. Turck Jr. vice-president van de American Radiator Corpo ration; secretaris is dr. R. D. van Roijen en pen ningmeester jhr. P. J. Six. Het dagelijlcsch be stuur bestaat uit de heeren: dr. E. H. von Baum- hauer, J. A. de Lancy, F. W. ter Meulen, mr. P. van den Toorn, Fenton B. Turck Jr., jhr. P. J, Six en dr. R. D. van Roijen. HHBP Snijwonden. Ontvellingen i urol_ geneest zonder litteekena Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.} H. O. V.-concert op Woensdag avond. Smeekbede aan Chamberlain. Klaas de Rook als dirigent. Het ledenconcert van de H. O. V. van Woens dag a.s. zal worden gedirigeerd door Klaas de Rook. De Rook was als cellist aan het Residen tie-orkest verbonden, waaraan hij ook kwam medewerken onder Toscanini; was dirigent van het Stedelijk Orkest te Zwolle en is thans leider van het Koor der Mij. tot Bevordering der Toon kunst en het Twentsch Kamerorkest te Enschedé. Voor de pauze zal worden uitgevoerd de Suite „Castor et Pollux" van Rameau en na de pauze de 3e Symphonie van Joh. Brahms. De zangeres Lotte Leonard is zeker geen on bekende voor de bezoekers der H. O. V.-concer- ten. Zij zal voor de pauze met orkest- en piano begeleiding ten gehoore brengen de Lucrezia- cantate van G. F. Handel met aan de vleugel Emmy van Eden. Na de pauze zingt zij de „Clarchen liederen" uit „Egmont" van L. von Beethoven. De laatste concerten was de opkomst van het publiek bui tengewoon, moge het Woensdagavond ook zoo zijn Van Duitsch emigrant In Italië. Naar wij vernemen heeft een Duitsche emi grant, die in Italië verblijf houdt, een smeek bede tot den Engelschen minister-president Neville Chamberlain gericht, die als volgt luidt: Op mijn aangeteekend schrijven van 22 Dec. waarin ik U smeekte om een asyl, buiten de be staande wettelijke voorschriften, heb ik geen antwoord ontvangen. Ook deze stap van vandaag is te verklaren uit de buitengewone rol, die de Voorzienigheid U in de wereldgeschiedenis heeft-toebedeeld. De wanhoop van talrijke emigranten hier (in Italië zijn er ongeveer 15000) over de on zekerheid wat er met hen na 12 Maart zal gebeuren, heeft een hoogtepunt bereikt waar op men niet langer mag zwijgen. Vele man nen en vrouwen dreigen dezen dag niet te willen overleven en dat is geen ij dele frase. Wilt U daarom zelfmoorden op groote schaal vermijden, geeft U mij dan spoedig een ge ruststellende verklaring waartoe U naar mijn meening sedert Uw terugkeer uit Italië wel in staat kunt zijn. Omdat voor ons de heele wereld gesloten is, kan men onze situatie vergelijken met die van schipbreukelingen, die op een eiland terecht zijn gekomen en dit niet kunnen verlaten, omdat elk transportmiddel ontbreekt. Daarbij komt dat op den achtergrond het spook der Duitsche concentratiekampen loert, dat wij meenden gelukkig ontkomen te zijn. Hooggeachte Heer Ministerpresident, de er varing heeft geleerd, dat in 't leven niets moeilijker te dragen is dan onzekerheid. Neemt U deze onzekerheid met betrekking tot den 12den Maart van ons af. De zorg voor onze onzekere toekomst, is dan no£ groot ge noeg. Met de betuiging van mijn hoogachting H. H. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doct.-ex. geneeskunde de heeren A. W. Sitsen, J. J. Esser en P. J. M. van Wyaneburg. ARBEID VOOR NEDERLANDERS IN DE OMRINGENDE LANDEN. Dinsdag 31 Januari zal de heer Th. van Lier referendaris bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, een lezing over bovengenoemd onderwerp houden voor de leden en genoodigden van de Haarl. Studievereeniging van Maatschap pelijke werk(st)ers. Naar wij vernemen zal de heer Van Lier, die nog zeer onlangs een studiereis naar het buitenland maakte, het onderwerp categorisch behandelen, t. w. de historische ontwikkeling, de regeling en de praktijk. De inleiding wordt gehouden in de Staten zaal ten Stadhuize (ingang Prinsenhof), al hier.- P. BOSSEN 80 JAAR. Op 25 Januari a.s. herdenkt de heer P. Bossen te Alkmaar den dag, waarop hij 80 jaar geleden te Aartswoud (N.H.) geboren werd. De heer Bossen heeft zich in zeevaartkun dige kringen vooral bekend gemaakt door zijn rekenboeken voor stuurlieden, waarvan het eerste in 1898 uitkwam, en welke boeken vele herdrukken beleefden. Verder publiceerde hij boeken en tafels ten dienste der zeelieden en houdt zich thans nog bezig met het verzorgen van herdrukken,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3