D DE STAND DER WERELD WERKLOOSHEID. EOMSBSM |De fi?eeuwkoi?ii?girj| Aantal motorrijwielen nam sterk toe. De jongste statistiek van het Internationale Arbeidsbureau. In 24 staten ruim 13 millioen werkloozen in het najaar 1938. De toestand was ongunstiger dan een jaar tevoren, doch weer beter dan in het begin van den zomier. Meer arbeids krachten aan het werk dan in het „voorspoedjaar" 1929. G e n v e, Jan. 1939 (Van onzen correspondent) E economische afdeeling van het Vol kenbondssecretariaat en het Inter nationale Arbeidsbureau houden ons regelmatig op de hoogte van de ont wikkeling der economische bedrijvigheid in de wereld. Het Volkenbondssecretariaat doet dit door het iedere maand verschijnende „sta tistische Volkenbondsbulletin", dat o.a. steeds de nieuwste gegevens over den omvang en de goudwaarde van den wereldhandel en over de industrieele wereldvoortbrenging bevat. Het Internationale Arbeidsbureau geeft bij den aanvang van ieder kwartaal een driemaan- delijksch overzicht over de ontwikkeling der werkloosheid. Beide soorten van statistieken vullen elkander zeer nuttig aan en maken het mogelijk zich een eenigszins betrouwbaar beeld van den algemeenen economischen we reldtoestand te vormen. Op het oogenblik schijnt de wereld in een overgangstijdperk te verkeeren. Na de lang durige economische crisis, waarvan de eerste verschijnselen zich in het najaar van 1929, het laatste jaar van grooten economischen voor spoed sinds den wereldoorlog, merkbaar maakten, begon in 1934 hier en daar een her stel der economische bedrijvigheid zich weer baan te breken. De aanvang van den winter 1937/1938 maakte echter aan deze beweging naar nieuwen voorspoed plotseling een einde, waarbij het sein tot de achterwaartsche be weging wederom in de Vereenigde Staten van Amerika gegeven werd. Reeds vroeg men zich overal met groote bezorgdheid af, of een nieuwe ernstige en langdurige economische wereldcrisis de door internationale politieke spanningen verontruste volken nog meer zou plagen, toen in den zomer van 1938 zich ver schijnselen voordeden van bemoedigenden aard. De economische inzinking scheen weer tot stilstand te zijn gebracht; geleidelijk scheen het economische leven zich toch weer naar boven te werken. De ontwikkeling der economische bedrijvigheid in het najaar heeft deze hoop versterkt. Wij mogen thans ver wachten, dat bij een verder behoud van den vrede de in den winter van 1937/1938 begon nen inzinking betrekkelijk spoedig overwon nen zal worden en de toen onderbroken op- waartsche richting weder zal worden voortge zet. Voor het oogenblik zitten wij echter nog in de put, waarbij echter erkend moet worden dat de pogingen om weer naar boven te krab belen, niet geheel zonder succes zijn gebleken. Deze omschrijving van den tegenwoordigen economischen toestand vindt haar bevestiging- in de dezer dagen openbaar gemaakte statis tiek der wereldwerkloosheid van het Interna tionale Arbeidsbureau. Wij vinden hier de werkloosheidscijfers van 24 staten bij den aanvang van het najaar 1938 en van het na jaar 1937, terwijl de vorige driemaandelijk- sche statistiek een vergelijking met den toe stand in den vorigen zomer mogelijk maakt. Uit deze cijfers blijkt, dat in 14 van de 24 sta ten het aantal werkloozen in den herfst 1938 grooter was dan in het najaar 1937. De toen begonnen achteruitgang is dus nog niet ge heel overwonnen, doch in de meeste dezer landen was de werkloosheid toch reeds weer kleiner dan drie maanden te voren. Wij zijn dus op den goeden weg! In vergelijking tot het najaar van 1937 was de werkloosheid in den herfst van 1938 groo ter geworden in Australië, België, Canada, Chili, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Litauen, Noorwegen, de Vereenig de Staten van Amerika, Zweden en Zwitser land. De werkloosheid was daarentegen min der groot dan een jaar tevoren in de volgen de 10 landen: Dantzig, Denemarken, Duitseh- land, Ierland, Japan, Nederland, Nieuw-Zee- land, Polen, Roemenië en Tsjecho Slowakije. (Voor dit laatste land gaan de gegevens ech ter terug tot de maand Augustus; uit begrij pelijke redenen waren nieuwere cijfers niet te verkrijgen). Vergelijkt men nu de werkloosheidscijfers van ieder land thans en een jaar geleden, dan ziet men, dat de stijging der werkloosheid in een aantal landen ongeveer opweegt tegen een even groote daling in de andere groep. Op één uitzondering na: Amerika! Daar is de werkloosheid in het tijdvak van October 1937 tot October 1938 zoo sterk toegenomen (met bijna 3 millioen werkloozen), dat hierdoor ook het geheele wereldbeeld een bedenkelijk aanschijn verkrijgt. In het geheel was in deze 24 staten in het najaar van 1937 een totaal van 10 3/4 millioen werkloozen vast te stel len. Dit reeds aanzienlijke totaal was in het najaar van 1938 tot 13 1/4 millioen gegroeid, dus met 2 1/2 millioen toegenomen. Amerika met 9 millioen werkloozen, tegen 61/4 mil lioen in October 1937, heeft deze stijging ver oorzaakt. Opwekkender is het beeld, dat wij uit een vergelijking der werkloosheidscijfers in het najaar en die van den vorigen zomer ver krijgen. Toen waren er in deze 24- staten 15.200.000 werkloozen. Dit aantal is thans tot 13.260.000 geslonken, dus met 2 millioen ver- ihinderd. De driemaandelijksche statistieken van het Internationale Arbeidsbureau bevatten ook steeds vergelijkende gegevens tusschen het aantal werkhebbenden thans en in het laat ste jaar der algemeene welvaart 1929. Nauw keurige getallen worden niet gegeven, doch het Internationale Arbeidsbureau deelt mede, in hoeverre voor ieder land afzonderlijk 't aan tal werkhebbenden thans grooter of kleiner is dan in dezelfde maand van het jaar 1929. ira IJ een beschouwing van deze mededee- JE* lingen wordt men getroffen door het feit dat in de meeste staten reeds het peil van het jaar 1929 overschreden is en daar dus meer arbeidskrachten werkgelegenheid hebben ge vonden en aan het werk zijn dan in dat jaar van groote economische welvaart. In niet minder dan 14 van de 22 staten waarvoor ge gevens over het aantal werkhebbenden be staan is dit het geval. Wanneer men het aan tal werkhebbenden in den liefst van 1929 op 100 stelt bedroeg in het najaar van 1938 dit aantal 146 in Estland, 143 in Japan, 137 in Zuid-Afrika, 125 in Joego-Slavië, 124 in Let land, 124 in Australië, 119 in Zweden, 115 in Duitschland, 114 in Hongarije, 113 in Italië, 111 in Engeland, 111 in Noorwegen, 107 in Fin land en 104 in Polen. Daarentegen was het peil van 1929 nog niet bereikt in Tsjecho Slo wakije (97), Canada (96), België (85), de Vereenigde Staten van Amerika (84), Neder land (83), Frankrijk (81), Zwitserland (78) en Luxemburg (76). Drie maanden geleden be hoorde ook Polen nog tot deze groep staten, waar het aantal werkhebbenden nog beneden het aantal van 1929 gebleven was. Het zou niet verwonderlijk zijn, indien Amerika thans weldra het Poolsche voorbeeld zou volgen en eveneens een grooter aantal arbeidskrachten bij zich aan den arbeid zou zien dan tien jaar geleden. Want zoo forsch als de daling dei- economische bedrijvigheid in het najaar van 1937 geschiedde, zoo krachtig is in de laatste maanden daar ook het herstel geweest. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Spannende oogenblikken op onbewaakten overweg. Autobestuurster door handige manoeuvre aan den dood ontsnapt. Mevr. Kolff, vrouw van jagermeester Kolff uit Leusden, die met haar wagen een onbe waakten overweg te Bilthoven wilde passee- ren en toen zij de rails reeds was genaderd, zag, dat een Dieseltrein op topsnelheid kwam aanjakkeren, heeft zich door een handige ma noeuvre uit een benarde situatie weten te redden, zoo lezen wij in De Courant. Zij had de aankomst der ruiters van de Noordhollandsche Jachtvereeniging, die Za terdag een slipjacht had georganiseerd, bijge woond, reed op weg naar huis uit de richting Maartensdijk naar Bilthoven en moest den onbewaakten overweg, die den Leyenscheweg snijdt, passeeren. Haar wagen was reeds op de treinbaan, toen uit Utrecht de Dieseltrein van 15 uur 37, met een snelheid van 100 km. naderde. Was er nog tijd den overweg vóór den trein over te steken? In een onderdeel van een seconde moest een besluit genomen wor den. En zij koos, met een zeldzame tegenwoor- dikheid van geest, naar achteraf zou blijken, de juiste manier om aan den dood te ontko men. Bliksemsnel gooide zij het stuur om en wel zóó, dat haar wagen in dezelfde richting als de trein kwam te rijden. Zij kon niet ver hinderen dat de auto door den trein werd ge raakt en een eind werd meegesleept. De men sehen, die van den weg af het vreeselijke had den zien gebeuren, stonden in ademlooze spanning te wachten, en een zucht van ver lichting steeg op, toen mevr. K. volkomen on gedeerd uit haar wagen stapte, die inmiddels naast de rails tot stilstand was gekomen. De trein, die stilhield, had een schram ge kregen. Met tien minuten vertraging kwam hij Amersfoort binnen. De auto is met een kraan wagen weggesleept. Het wintert weer in Amerika. Dichte sneeuwval in den Staat New-York. NEW-YORK, 23 Januari (Bavas-A.N.P.) - Gisteren heeft boven New-York en omstre ken hevige sneeuwstorm gewoed. Alle wegen in het noorden van den staat zijn dik met sneeuw bedekt. Men verwacht, dat de tempe ratuur aanzienlijk zal dalen. Chineezen willen Hangtsj au veroveren. De stad op enkele mijlen afstand genaderd. SJANGHAI, 23 Jan. Volgens Chineesche be richten staan de Chineesche troepen op en kele mijlen afstand van Hangtsjau. Zij willen probeeren nog voor het Chineesche nieuwjaar, 13 Februari, de stad te heroveren. Uit Hongkong wordt gemeld, dat volgens van de slagvelden binnenkomende berichten aan te nemen is, dat in den eerstkomenden tijd aan de fronten een heftige strijd zal ontbranden. In de laatste weken zijn groote Japansche le- gervoorraden en troepenversterkingen in Cen traal en Zuid-China aangekomen, wat lijkt te wijzen op een ophanden zijnd offensief. In militaire kringen in Hongkong verwacht men ook, dat de Japanners binnen afzienbaren tijd bij de Zuid-Chineesche haven Pakhoi troe pen aan land zullen zetten. Daardoor zou dan opnieuw een belangrijke toev.oersverbinding der Chineezen worden afgesneden en zelfs zou de verbinding tusschen China en Fransch Indo- China, indien de Japanners nog verder konden dringen, ernstig bedreigd worden. Tsjang Kai Sjek heeft zich opnieuw tot het Chineesche volk gewend en verzekerd, dat de regeering er niet aan denkt, den tegenstand op te geven. Hij noodigt het volk uit, ondanks „de de faitistische propaganda van enkele verraders", achter de regeering te blijven staan en zijn in spanning te verdubbelen om den vijand te ver slaan. (United Press) Bloeddorstige hond doodt 21 schapen Ernstige schade voor veestapel in de Haarlemmermeer. Voor de zooveelste maal heeft een hond die zeer bloeddorstig van aard is, huisgehouden op weilanden in de omgeving van Vijfhui zen. Het aantal schapen, dat Zaterdagnacht werd verscheurd is ditmaal 21 geweest. Bij de landbouwers W., K. en C., alle drie wonenden aan den Spieringweg te Vijfhuizen heeft de hond zijn vernielend werk verricht. Hun weilanden waren een toonbeeld van ver woesting. Tusschen de lijken, die her en dei- verspreid lagen, waren dichte wolvlokken ach tergelaten. Enkele dieren hadden in het wa ter hun toevlucht gezocht en trachtten het naburige land te bereiken in de hoop daar voor den aanvaller veilig te zijn. Op de drie bovengenoemde weilanden wer den vijftien schapen dood aangetroffen, ter wijl een zestal zoodanig was gewond, dat zij afgemaakt moesten worden, zoodat bij dit ge vecht liefst 21 dieren het leven lieten. Het spreekt vanzelf, dat dit voor de be trokken landbouwers een groote schadepost en dat door de herhaalde malen, dat dit reeds is geschied, de veestapel van Haarlem mermeer een ernstige slag is toegebracht. Het wordt hoog tijd dat aan deze „slachtingen" een einde zal komen, hetgeen naar men ver wacht, thans spoedig zal gebeuren. De honden zijn namelijk door getuigen ge zien en de eigenaar daarvan zal zeer zeker aangesproken worden om de schade te beta len. Memel-Du itschers rekenen op „aansluiting". Duidelijke verklaring van den nieuwen president van het Memeldirectorium. Bertuleit. MEMEL, 23 Jan. (Reuter). De nieuwe president van het Memel-directorium, Bertuleit, heeft in een onderhoud met Reuter verklaard, dat algemeen ge loofd wordt in de „uiteindelijke ver- eeniging van het Memelgebied met Duitschland". Wij zijn er zeker van, zoo voegde hij er aan toe, dat Hitier en Duitschland voor onze belan gen waken. Een aansluiting bij Duitschland zou voor het Memelgebied een groote verbetering beteekenen. Een Joodsch vraagstuk hebben wij niet. De hier wonende Joden zijn bezig te ver trekken, doch wij dwingen hen er niet toe. Bertuleit zeide voorts, dat tot zijn program behoort het verschaffen van werk aan de werk loozen, verbetering van den toestand der land bouwers en bescherming van de Duitsche be schaving en de denkbeelden van het Nationaal- Socialisme. Geruchten over troepenverplaat singen in Oostenrijk. BERN, 23 Jan. (Havas) Er zijn in Zwitserland oncontroleerbare geruchten in omloop over den toestand in Oostenrijk, waar men voorberei dingen zou hebben vastgesteld voor troepenbe wegingen op groote schaal. Deze geruchten hebben bij de grensbevolking een zekere ongerustheid gewekt, weshalve de autoriteiten van het kanton St. Gallen emt als eenig doel de bevolking gerust te stellen, de grenbewalcingstroepen met 100 man hebben versterkt. In gezaghebbende kringen draagt men geen kennis van eenigen buitengewonen maatregel van militairen aard, welke in Zwitserland zou zijn genomen. Te Bern heeft men trouwens geen bevestiging der geruchten, welke in omloop zijn, over den toestand in Oostenrijk. Copyright P.I.B. Box 6 Copenhagen Buiten op straat, ja, dan konden zij praten als de besten, maar Zoo gauw als zij de slotpoort door waren en de wacht, in haar zilveren costuum, zagen staan, benevens de dienaren op de trappen, in hun met goud geborduurde gewaden, om tenslotte in de schit terende zalen te komen, dan werden zij allemaal zenuwachtig. Bn wanneer zij voor de prinses, die op haar troon zat, stonden, dan konden zij geen woord meer uitbrengen. Alleen 't laatste woord dat de prinses sprak, wisten zij te herhalen. Maar het was niet de bedoeling van de prinses om dat nog eens te hooren. Het was net, of de menschen, zoodra zij in het paleis waren, in slaap sukkelden. Totdat zij weer buiten waren, dan konden zij hun mondje weer roeren. Den eersten dag reeds had zich een lange, lange rij van wachtende mannen gevormd: zij stonden van de stadspoort tot aan het paleis te wachten, totdat zy aan de beurt waren. Ik ben er zelf ook wezen kijken", zei de kraai. „Ze hadden allemaal honger en dorst gekregen, maar In het paleis kregen ze zelfs geen glas water. En zij, die zoo verstandig waren geweest om brood mede te nemen, voelden er niets voor, dit met hun buurman te deelen. Die dachten: „Laat de anderen maai honger lijden, dan neemt de prinses hen niet!" „Maar", zoo via Gerda de kraai in de rede, „ik hoor nog steeds niets over Karei. VVas hij dan bij die mannen? .(Wordt vervolgd.) Evenals dat der lichte automobielen. Dezer dagen verschijnt de statistiek der motorrijtuigen, bewerkt dootr het centraal bureau voor de statistiek, welk den omvang en de samenstelling van het Nederlandsche motorrijtuigenpark op 1 Augustus 1938 weer geeft. Wat den inhoud der statistiek der motorrijtuigen betreft, kan worden vermeld, dat in het tijdvak 1 Augus tus 19371 Augustus 1938 het aan tal motorrijtuigen in alle catgorieën is toegenomen. De sterkste toeneming vertoonen wel de motorrijwielen, die van 48.974 op 1 Augustus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toenamen, welke toeneming voornamelijk voor rekening van de lichte motorrijwielen komt. Het aantal motordriewielers steeg in ge noemd tijdvak van 5.110 tot 5.161 het aantal autobussen van 3.841 tot 4.088, en het aantal vrachtauto's van 49.156 tot 50.998. Zijn in de groep der personenauto's vooral de lichte automobielen toegenomen, bij de autobussen en de vrachtwagens zijn het juist de zwaar dere gewichtküassen, die verhoudingsgewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meergenoemd tijdvak belangrijk vermeerderd, terwijl bovendien blijkt, dat verhoudings gewijs de vracht-auto-met-aanhangwagen een steeds belangrijker plaats in het Neder landsche wagenpark gaat innemen; op 1 Augustus 1938 was 14.24 procent van de in het rijk aanwezige vrachtauto's van een aan hangwagen voorzien, tegen 10.85 procent op 1 Augustus 1933. Voor meer gedetailleerde gegevens wordt verwezen naar bovengenoemde statistiek. Reddingboot vergaan. SAIN-nVES (Cornwall) 23 Jan. Vannacht is aan de kust het wrak van een onbemande reddingboot gevonden. De boot is vermoedelijk op de rotsen te pletter geslagen. Aan boord bevonden zich zeven personen, die, naar men aanneemt, verdronken zijn. Ook in 1939 weer Zomerpost- zegels. Ook dit jaar zullen er weer zomerpostzegels uitgegeven worden, waarvan de extra-op brengst besteed zal worden voor cultu- reele en sociale doeleinde. De eene helft is bestemd voor cultureel werk, ter tege moetkoming in den huidigen nood der cul- tureele werkers; van de andere helft komt 50 pCt. ten goed aan de tuberculose-bestrijding; 30 pCt. aan het werk van de A.V.O. (Arbeid voor Onvolwaardigen) en 20 pCt. aan de kan kerbestrijding. De postzegels zullen verkrijgbaar zijn van 1 Mei tct 1 Juli en zij zullen de- beeltenis dragen van Nicolaas Beets, Mathijs Maris, An ton Mauve, Peter Stuyvesandt en Gerard van Swieten. De frankeerwaarden der postzegels zijn: iy2, 3, 4, 5 en 12J/2 cent, de prijzen met toeslag 3, 5, 6, 8 en 16 cent. Welke de juiste verdeeling van de portretten over de verschillende postzegels zal zijn is nog niet met zekerheid vastgesteld. Er is een uitgebreid centraal-propaganda- comité gevormd, dat reeds met zijn werkzaam heden begonnen is. Het secretariaat van dit comité is gevestigd: Riouwstraat 7, Den Haag. HOCKEY. De Uitslagen. Westelijke Eerste klasse: Togo—HOC HilversumGooi AmsterdamBMHC HHIJCHDM Promotieklasse: LeidenAlkmaar Strawberries—Victoria ZandvortSOS BMHC II—Be Fair SCHCAmsterdam II Pinokkio-Laren BHV—Hilversum II Tweede klasse. HDM 331-Delftsche Studenten EE RijswijkHCM Togo II-Kieviten HHIJC n—Groen Geel HHIJC III—Alliance BMHC II—HBS Leiden IIHOC II Schaerweyde nBHV II Gooi IIGooi III Amsterdam IVTHC '25 Pinokkio IIFAHC Oh KayAmsterdam in Hilversum IH— SCHC II Be Fair IISchaerweyde KameleonAmersfoort Derde klasse: BMHC IV—Te Werve SOS IIIZandvoort II VCL—BMHC V Vierde klasse: Alliance III—BMHC VII Leiden VIGroen Geel III HBS HI—Alliance n Strawberries niAmsterdam VI Zandvoort III—THC '25 Kraaien H-^HBS IV 1—1 2—2 1—0 2—1 2—1 1—2 0—1 1—2 2—1 2—4 2—1 5—2 3—2 1—1 4—2 1—3 0—4 3—2 3—0 0—2 3—1 2—1 0—1 1—0 0—3 1—0 3—5 3—4 3—0 2—2 2—2 1—5 2—3 5—0 1—5 DAMES-HOCKEY. De Uitslagen. Westelijke Overgangsklasse: Amsterdam IIBDHC H Rood Wit HKieviten Tweede klasse. Victoria—Gooi II Hurley—De Staart HCM—SCHC (SCHC kamp. afd. A.) HDM H—HHIJC H Derde klasse: BDHC IV—Rood Wit in ZandvoortBDHC V BDHC inLaren Vierde Klasse: BDHC VI—Pinokkio Rood Wit IVZandvoort n Alkmaar—FAHC 2—0 4—1 1—1 3—2 2—4 2—4 3—1 7—2 0—0 0—6 0—2 4—1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6